kristina11
25.02.06,23:13
Dobrý deň,

rada by som sa spýtala na Vaše názory.
SZČO (JÚ) v roku 2005 našiel doklad z roku 2002 na kúpu PC zostavy v hodnote cca 40 tis a chce si to dať do výdavkov v roku 2005. Môžem mu to dať ako výdavok NZD-nákup HM a uplatniť odpisy ako v 1.roku odpisovania, alebo mu to môžem dať do výdavkov celé (ak by nestratil doklad, tak by PC v roku 2005 doodpisoval), alebo má úplnú smolu a tých 40 tis. si nemoze uplatniť. Opravné DP za predchádzajúce roky dávať nechce.
Ďakujem.
STRELEC
25.02.06,23:03
Dobrý deň,

rada by som sa spýtala na Vaše názory.
SZČO (JÚ) v roku 2005 našiel doklad z roku 2002 na kúpu PC zostavy v hodnote cca 40 tis a chce si to dať do výdavkov v roku 2005. Môžem mu to dať ako výdavok NZD-nákup HM a uplatniť odpisy ako v 1.roku odpisovania, alebo mu to môžem dať do výdavkov celé (ak by nestratil doklad, tak by PC v roku 2005 doodpisoval), alebo má úplnú smolu a tých 40 tis. si nemoze uplatniť. Opravné DP za predchádzajúce roky dávať nechce.
Ďakujem.Človek obyčajne takýto doklad nestráca, resp. ak už áno, tak si vybaví náhradný doklad. Ak je plátcom DPH, tak tá už je stratená. Čo sa týka nákladovej položky je oficiálny postup v tomto prípade asi taký:
a) môže si uplatniť odpisy ako v štvrtom roku odpisovania, keby bol v roku 2002 zaradil PC do majetku alebo:
b) dodatočne zaradiť PC do užívania majetku v roku 2003 (ak už v tom roku bola možnosť odpisovanie prerušiť. Neviem, nepamätám si.) a v roku 2005 pokračovať v odpisovaní. Treba pozrieť, resp. si niekto na Porade bude pamätať a doplní.
Paula
26.02.06,06:03
alebo:
b) dodatočne zaradiť PC do užívania majetku v roku 2003 (ak už v tom roku bola možnosť odpisovanie prerušiť. Neviem, nepamätám si.) a v roku 2005 pokračovať v odpisovaní. Treba pozrieť, resp. si niekto na Porade bude pamätať a doplní.
Pamätám si, že už v roku 2002 bolo možné prerušenie odpisovania (nepamätám, či aj skôr :) ).
KEJKA
26.02.06,07:37
bolo možné prerušiť odpisovanie aj v roku 2003. Ale čo výkazy? Ved majetok mal byť vo výkaze majetku uvedený. Dodatočne opraviť výkazy za roky 2003 a 2004? Ale riešenie je to dobré.
Johanka
26.02.06,17:49
Može to vyriešiť aj tak, že vloží PC z osobného užívania do obchodného majetku ,ocení ho v zmysle § 25 ods.1 písm. d/ a uplatní odpis ako vo 4-tom roku odpisovania.
KEJKA
26.02.06,18:39
Može to vyriešiť aj tak, že vloží PC z osobného užívania do obchodného majetku ,ocení ho v zmysle § 25 ods.1 písm. d/ a uplatní odpis ako vo 4-tom roku odpisovania.
áno, ale riešili sme inú možnosť - prečítaj si predchádzajúce príspevky, ja som reagovala na ne.
Zlata
03.03.06,09:27
Vedel by mi niekto pomôcť so vzorom tlačiva?
SZČO - elektromontér vyplatil 1x sumu 20.000,- za príležitostnu výpomoc dôchodcovi, ktorý nemal žiaden iný zdaniteľný príjem. Dôchodcovi nevyplýva povinnosť podať danové priznanie.Je možné zaradiať takýto príjem medzi ostatné - príležitostná činnosť - §8 odst.1 písm.a) ????
Okrem výdavkového pokl. dokladu by mala byť spísaná aj nejaká hodoha o príležitostnej vykonanej práci? SZČO si samozrejme tento výdavok chce zaúčtovať ako odpočítateľný.
Zlata
06.03.06,09:18
Poradí mi niekto????
Ďakujem!!!!