MartinMrc
25.11.12,18:37
Dobrý večer!

Pred nedávnom som si založil živnosť, ale nie je mi celkom jasné čo všetko musím teraz urobiť aby som mohol začať podnikať v súlade so všetkými zákonmi a predpismi. Na internete som si už prečítal veľa vecí, ale dosť ma zarazilo, že pomaly na každej stránke som našiel iné informácie. Preto som sa rozhodol obrátiť na vás z Porady. Zaujímalo by ma čo všetko som povinný urobiť. Samozrejme ako prvé som šiel na živnostenský úrad kde som dostal to osvedčenie. Ďalej som bol v zdravotnej poistovni nahlásiť, že som živnostník. Vybavil som si v banke aj podnikateľský účet . Počul som, že tento účet je nutné ísť nahlásiť na Daňový úrad, takže tam sa chystám, len ešte čakám kým mi príde tá kartička s mojim DIČ. Ďalej viem, že si musím viesť účtovníctvo. (S tým by mi mala pomôcť známa, takže to by tiež nemal byť problém) aj keď zrejme sa vás ešte ohľadom toho budem niečo pýtať. Mňa by zaujímalo čo všetko ešte musím spraviť aby som mohol začať podnikať?

Predom ďakujem veľmi pekne za každú informáciu.

S pozdravom Martin
blavaciko
25.11.12,17:59
velmi vseobecna otazka, zalezi aky mas predmet podnikania a co vsetko planujes robit. je to ako keby si sa spytal "kolko ma bude stat nakup v potravinach?" ked nevieme co presne, tak sa tazko radi...

mozno potrebujes navstivit hygienu, mozno hasicov, mozno miestny urad, mozno socialnu poistovnu, mozno musis mat registracnu pokladnicu, mozno potrebujes licenciu narodnej banky, mozno ...
MartinMrc
25.11.12,18:02
Ospravedlňujem, že som sa vyjadril tak nepresne, ale naozaj sa v tom moc nevyznám... No predmet môjho podnikania sú počítačové služby a plánujem robiť webstránky a opravovať počítače to je všetko.
Ďakujem za odpovede
KEJKA
25.11.12,18:31
tak potom hlavne podnikaj a zarábaj peniažky.
Pokiaľ budeš webstránky robiť len pre odberateľov v SR, tak už si si svoje povinnosti splnil /ohlásením BU na DU/.
ak chceš fakturovať do EU, tak sa ešte musíš registrovať podľa §7a) pre DPH.
Ak chceš mať reklamu cez Google, FB a pod., tak tiež.
MartinMrc
25.11.12,18:47
Ďakujem KEJKA... Áno webstránky a všeobecne moje služby plánujem poskytovať odberateľom len v SR. Na ten DU ešte pôjdem a prosím čo je skratka BU? A ešte som celkom nepochopil ako to myslíš s tým faktúrovať do EUR a kde sa to musím registrovať. No a s tou reklamou to v budúcnosti uvažujem o google adsence , ale predpokladám, že s tou registráciou si to myslela tak, že len sa zaregistrovať a zaplatiť si reklamu na google poprípade FB alebo sa mýlim ?
KEJKA
25.11.12,22:31
Ďakujem KEJKA... Áno webstránky a všeobecne moje služby plánujem poskytovať odberateľom len v SR. Na ten DU ešte pôjdem a prosím čo je skratka BU? A ešte som celkom nepochopil ako to myslíš s tým faktúrovať do EUR a kde sa to musím registrovať. No a s tou reklamou to v budúcnosti uvažujem o google adsence , ale predpokladám, že s tou registráciou si to myslela tak, že len sa zaregistrovať a zaplatiť si reklamu na google poprípade FB alebo sa mýlim ?
faktúrovať do EUR........preklep, pardon, malo to byť fakturovať do EU, napr. do ČR
v takom pripade pred dodaním sužby do EU sa musíš registrovať pre DPH na DU podľa §7a)
Avšak tvrdíš, že pôjde o odberateľov len v rámci SR...............hm?
ako aj pred nákupom služby z EU.........ak uvažuješ o reklame na google a FB, tak pred nákupom tejto služby/reklamy sa tiež musíš registrovať podľa §7a).nakúpiš bez DPH a zaplatíš DPH v SR.
zabka83
27.11.12,18:08
Dobry vecer, chcela by som poradit, ked si zalozi zivnost znama v decembri a podnikat zacne v januari, vtedy otvori obchod, musi davat priznanie za ten mesiac? alebo ma radsej zalozit zivnost v januari? a este jedna otazocka, odvody do socialky neplati cely rok alebo len do jula? zdravotku viem ze plati hned to minimum. dakujem moc
jacekova
27.11.12,18:12
Dobry vecer, chcela by som poradit, ked si zalozi zivnost znama v decembri a podnikat zacne v januari, vtedy otvori obchod, musi davat priznanie za ten mesiac? alebo ma radsej zalozit zivnost v januari? a este jedna otazocka, odvody do socialky neplati cely rok alebo len do jula? zdravotku viem ze plati hned to minimum. dakujem moc

Keďže zarobí nulu, netreba podať DP,len treba oznámiť na DU aj do ZP,že nemala príjmy.
Do SP bude platiť až od 1.7.2014, ak v r.2013 zarobí cca 4800,- eur (kazdy rok sa tá hranica mení).
zabka83
27.11.12,18:16
Keďže zarobí nulu, netreba podať DP,len treba oznámiť na DU aj do ZP,že nemala príjmy.
Do SP bude platiť až od 1.7.2014, ak v r.2013 zarobí cca 4800,- eur (kazdy rok sa tá hranica mení).

Dakujem velmi pekne...:)
RomanD
28.11.12,09:20
Mal by som podobnú otázku. Nebudem teda zakladat nový topic.
Ja plánujem založit živnosť k 1.1.2013 na nákup a predaj okien dverí, predaj a montáž žalúzií + tvorba www stránok, predaj a servis PC techniky. Mám v pláne v pláne zobrať aj príspevok (Prievidza) keďže som od 1.10.2012 nezamestnaný.
- Menilo sa niečo ohľadne týchto príspevkov? Údajne sa mali úplne rušiť.
- živnosť sa zakladá s nejakou účinnosťou? V decembri založím s platnosťou od 1.1.? Predpokladám že cez sviatky budú úrady prázdne
Alebo mám radšej presunúť začiatok na 1.2...
KEJKA
29.11.12,06:26
Dobry vecer, chcela by som poradit, ked si zalozi zivnost znama v decembri a podnikat zacne v januari, vtedy otvori obchod, musi davat priznanie za ten mesiac? alebo ma radsej zalozit zivnost v januari? a este jedna otazocka, odvody do socialky neplati cely rok alebo len do jula? zdravotku viem ze plati hned to minimum. dakujem mocak je živnosť od decembra, neplatí, že je SZČO od decembra? a nebudú sa na ňu vzťahovať odvody od 1.7.2013?
Správne až od 1.7.2014?
veronikasad
29.11.12,06:51
Mal by som podobnú otázku. Nebudem teda zakladat nový topic.
Ja plánujem založit živnosť k 1.1.2013 na nákup a predaj okien dverí, predaj a montáž žalúzií + tvorba www stránok, predaj a servis PC techniky. Mám v pláne v pláne zobrať aj príspevok (Prievidza) keďže som od 1.10.2012 nezamestnaný.
- Menilo sa niečo ohľadne týchto príspevkov? Údajne sa mali úplne rušiť.
- živnosť sa zakladá s nejakou účinnosťou? V decembri založím s platnosťou od 1.1.? Predpokladám že cez sviatky budú úrady prázdne
Alebo mám radšej presunúť začiatok na 1.2...
Pripravované zmeny zákona o službách zamestnanosti nájdeš tu

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CC4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.szcoportal.sk%2Fprispevok-na-samostatnu-zarobkovu-cinnost-cakaju-zmeny-zakon-bude-ucinny-od-1-aprila-2013-uniqueiduchxzASYZNbKOLaZ0LX8Sf6MU6bG1U5R%2F%3FPHPS ESSID%3D8dda9dddc305f4bf2fa93330ec0de410&ei=LxO3UOyNPIXk4QTXwoDwAw&usg=AFQjCNEUs74-vEEpFWXV8h5bn4cIT0Fmzg&sig2=x4YGrNuUrFdslnm8P3b3rw&cad=rja

Nevybavuje si živnostenský list pred schválením podn.plánu.
veronikasad
29.11.12,06:53
ak je živnosť od decembra, neplatí, že je SZČO od decembra? a nebudú sa na ňu vzťahovať odvody od 1.7.2013?
Správne až od 1.7.2014?
Kejka, odvody do SP sa platia na základe výšky príjmu, bez ohladu na počet mesiacov podnikania. Pre povinnú registráciu do SP od 1.7.2013 platí príjem 12*393€. Ak by takýto príjem dosiahol za december, stáva sa povinným platitelom od 1.7.2013, ak ho nedosiahne, tak až od 1.7.2014.
KEJKA
29.11.12,07:02
ďakujem, takto to je jasné.
Mária.K.
29.11.12,07:02
Dobry vecer, chcela by som poradit, ked si zalozi zivnost znama v decembri a podnikat zacne v januari, vtedy otvori obchod, musi davat priznanie za ten mesiac? alebo ma radsej zalozit zivnost v januari? a este jedna otazocka, odvody do socialky neplati cely rok alebo len do jula? zdravotku viem ze plati hned to minimum. dakujem moc



Keďže zarobí nulu, netreba podať DP,len treba oznámiť na DU aj do ZP,že nemala príjmy.
Do SP bude platiť až od 1.7.2014, ak v r.2013 zarobí cca 4800,- eur (kazdy rok sa tá hranica mení).

S touto odpoveďou nesúhlasím. Povinnosť podania daňového priznania nezávisí len od výšky príjmov, ale v prípade živnostníka aj od iných skutočností. Povinnosť podať daňové priznanie je aj v prípade, ak daňovník dosiahne v príslušnom zdaňovacom období stratu - pozri § 32 ods. 1 ZDP.
§ 32
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak
a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.
kepso
15.12.12,17:16
Zdravím poraďákov. Nechcem otvárať novú tému aj keď tu vyzniem asi ako totálny hlupák, mám problém so začiatkom živnosti. Od 1.1.13 chcem začať ako obchoďák pre viaceré firmy, ktoré mám dohodnuté. Problémom je ,že som skončil na tpp a teraz začnem na živnosť a nemám v tom prehľad. Čo mám kde vybaviť, koľko budem platiť ,ako s dph. Také laické orientovanie v oblasti prvej živnosti ,čo robiť po vybavení živnosti na živ.úrade. Ďakujem za odpoveď:)
KEJKA
15.12.12,18:32
DPH riešiť nemusíš. Budeš predsa poskytovať služby v rámci SR, nie?
a budeš nakupovať nejaké služby z EU? - reklama FB, Google apod.
kepso
15.12.12,18:57
FB aj google - urcite na www a reklamu
KEJKA
15.12.12,19:48
FB aj google - urcite na www a reklamu
tak potom sa choď hned na DU prihlásiť - zaregistrovať podľa §7a)
Dajú ti tlačivo, pridelia ičDPH - dovtedy žiadnu reklamu neobjednávaj.
potom sa ozvi - ked mudeš mať to ičDPH.
Peter Štefanec
26.12.12,14:36
tiež by som nechcel zbytočne zakladať nový topic tak by som skúsil tu.
Nad podnikaním som uvažoval dlhú dobu a zisťoval čo a ako, ale teraz zas prišli zmeny a ja mam v tom guláš..

Som zamestnaný a chcel by som popri tom začať aj podnikať ( nákup z EU / predaj tovaru cez e-shop )
Niesu my jasné veci ohľadom platenia a výpočtu čo musím platiť a čo my ostane , šlo by tu spraviť nejaký vzorový príklad? Ako orientačne a z čoho budem platiť a komu. ( plánujem najať ekonómku ale na začiatok aby som si to naposledy utriasol v hlave a vedel z čím mam počítať , či sa do či budem platiť aj z toho čo zarobím u zamestnávateľa , keďže tam mi platí on, a či ku zisku sa zahŕňa aj to čo zarobím ako zamestnanec alebo len to čo mam z podnikania )
by som Vás poprosil o nejaký vzorový príklad čo z čím súvisí aspoň orientačne, popripade nasmerovať tému kde sa to rieši aktuálne )

ako zamestnanec zarobím dajme tomu 700€ čiste a ako podnikateľ mám 3000€ z toho zisk/zárobok 500€ ( 2500 je cena tovaru )
ďalšie náklady spojené z podnikaním su " zanedbatelné" ( poštovné a balné , web pristor a doména, ??? ) takže by som mal zrejme fixné náklady , keďže budem predávať len formou dobierky alebo platbou na účet, reg. pokladnu by som nemal potrebovať.
Jakub.R
26.12.12,18:16
Zdravím,

od 1.1. 2013 začínam pracovať vo firme na živnosť, počul som už veľa názorov či sa mi to oplatí alebo nie ale chcem počuť aj niekoho kto je nezaujatý. Môj príjem by mal byť nasledovný : mzda 4,50 € / hod. denne odrobim 11,25 hodiny čiže denna sadzba by mala byť 50 eur zaokruhlene x 5 dní a x 4 týždne by to malo vyjsť cca 1012 € .. od platenia odvodov som oslobodený na 1 rok , jedine čo by som mal platiť je ZP, ak sa nemýlim. Je ešte niečo , čo som povinný platiť a neviem o tom ? Ďakujem za akukolvek odpoveď.
Mila123
26.12.12,18:20
Zdravím,

od 1.1. 2013 začínam pracovať vo firme na živnosť, počul som už veľa názorov či sa mi to oplatí alebo nie ale chcem počuť aj niekoho kto je nezaujatý. Môj príjem by mal byť nasledovný : mzda 4,50 € / hod. denne odrobim 11,25 hodiny čiže denna sadzba by mala byť 50 eur zaokruhlene x 5 dní a x 4 týždne by to malo vyjsť cca 1012 € .. od platenia odvodov som oslobodený na 1 rok , jedine čo by som mal platiť je ZP, ak sa nemýlim. Je ešte niečo , čo som povinný platiť a neviem o tom ? Ďakujem za akukolvek odpoveď.
no predsa daň z príjmu FO......
výdavky budeš mať skutočné či paušál?
Jakub.R
27.12.12,07:41
neviem čo je pre mňa výhodnejšie ale skôr asi paušálne
veronikasad
27.12.12,07:43
neviem čo je pre mňa výhodnejšie ale skôr asi paušálne
Výška paušálnych výdavkov je od 1.1.2013 obmedzená sumou 420€ mesačne. V akej oblasti podnikáš ? Aké sú tvoje skutočné výdavky ? Používaš osobné mot.vozidlo v podnikaní ?
Jakub.R
27.12.12,07:53
Živnosť mám založenú v obore Vodár-Kurenár , zatial neviem žiadnu výšku skutočných výdavkou nakoľko začínam až 1.1.2013. Chcel by som si odpisovať bločky za benzín, mam preto zaplatiť cestnú daň ?
veronikasad
27.12.12,07:57
Živnosť mám založenú v obore Vodár-Kurenár , zatial neviem žiadnu výšku skutočných výdavkou nakoľko začínam až 1.1.2013. Chcel by som si odpisovať bločky za benzín, mam preto zaplatiť cestnú daň ?
Máš vlastné motorové vozidlo ? Daň z mot.vozidiel sa platí až po podaní daň.priznania, v tvojom prípade do 31.1.2014. Na DU treba splniť oznamovaciu povinnosť.
Jakub.R
27.12.12,08:01
Ano, mam vlastné motorové vozidlo, takže mam ešte dosť času ? Bločky už môžem odkladať ?
veronikasad
27.12.12,08:17
Ano, mam vlastné motorové vozidlo, takže mam ešte dosť času ? Bločky už môžem odkladať ?
Na prihlásenie auta na DU veľa času nemáš.

Budeš si uplatňovať na auto paušálne náhrady + spotrebu PHM, alebo auto zaradíš do majetku firmy ?
kubkokubko
10.01.13,09:11
Ahojte poradaci, poprosila by som vas o jednu odpoved. Od apríla by som si chcela otvorit zivnost s tym, ze by som si chcela zariadenie do predajne a predajny stanok nakupovat uz pomaly teraz. Budem uctovat v JU budem neplatca DPH, mozem si zariadenie a stanok nakupit teraz s tym, ze tie bloky dam v aprili do úctovnictva ako VOZD, alebo to budem uz musiet vlozit do podnikania ako vklad podnikatela a nedostane sa mi nic do VOZD? Dakujem za odpoved
I. V. B.
12.01.13,17:29
Dobrý večer!

Pred nedávnom som si založil živnosť, ale nie je mi celkom jasné čo všetko musím teraz urobiť aby som mohol začať podnikať v súlade so všetkými zákonmi a predpismi. Na internete som si už prečítal veľa vecí, ale dosť ma zarazilo, že pomaly na každej stránke som našiel iné informácie. Preto som sa rozhodol obrátiť na vás z Porady. Zaujímalo by ma čo všetko som povinný urobiť. Samozrejme ako prvé som šiel na živnostenský úrad kde som dostal to osvedčenie. Ďalej som bol v zdravotnej poistovni nahlásiť, že som živnostník. Vybavil som si v banke aj podnikateľský účet . Počul som, že tento účet je nutné ísť nahlásiť na Daňový úrad, takže tam sa chystám, len ešte čakám kým mi príde tá kartička s mojim DIČ. Ďalej viem, že si musím viesť účtovníctvo. (S tým by mi mala pomôcť známa, takže to by tiež nemal byť problém) aj keď zrejme sa vás ešte ohľadom toho budem niečo pýtať. Mňa by zaujímalo čo všetko ešte musím spraviť aby som mohol začať podnikať?


Predom ďakujem veľmi pekne za každú informáciu.

S pozdravom Martin

4 hodiny na telefone denne nahanat zakazky by malo stacit. Konkurencia v tom co chces robit aj tak nie je az tak zdatna aby sa nedarilo.
Vela zdaru!!
Touto cinnostou (aj ked budes robit to co PRIEMER sa odlisis.) treba zotrvat a nevzdavat sa.
DRack
20.02.13,21:24
Dobrý večer!

Pred nedávnom som si založil živnosť,....... Samozrejme ako prvé som šiel na živnostenský úrad kde som dostal to osvedčenie. Ďalej som bol v zdravotnej poistovni nahlásiť, že som živnostník. Vybavil som si v banke aj podnikateľský účet . Počul som, že tento účet je nutné ísť nahlásiť na Daňový úrad, takže tam sa chystám, len ešte čakám kým mi príde tá kartička s mojim DIČ. Ďalej viem, že si musím viesť účtovníctvo.


zdravim.. ja som isiel tiez na Zivn.u. zalozit zivnost, pani mi tusim povedala ze ma za mna prihlasia na DU ZP a ze si aj oni vybavia vypis z registra trestov ak sa nemylim.. prosim opravte ma. .takze ostava ist na SP ale ked zacinam zivnostnit az teraz staci sa prihlasit dalsi rok nakolko od teraz sa budu pocitac dane. tak je? :)

a posledne s cim chcem poradit.. ake ucto treba viest? teda su 2 co si pamatam zo skoly.. jednoducho a podvojne.. ale skor mam na mysli cestu najmensej pracnosti kedze verim ze nepresiahnem tych 339 mesacne.. budem opravovat PC a stym spojene prace.

vopred dakujem velmi pekne

rasto
Katy a R
20.02.13,21:38
zdravim.. ja som isiel tiez na Zivn.u. zalozit zivnost, pani mi tusim povedala ze ma za mna prihlasia na DU ZP a ze si aj oni vybavia vypis z registra trestov ak sa nemylim.. prosim opravte ma. .takze ostava ist na SP ale ked zacinam zivnostnit az teraz staci sa prihlasit dalsi rok nakolko od teraz sa budu pocitac dane. tak je? :)

a posledne s cim chcem poradit.. ake ucto treba viest? teda su 2 co si pamatam zo skoly.. jednoducho a podvojne.. ale skor mam na mysli cestu najmensej pracnosti kedze verim ze nepresiahnem tych 339 mesacne.. budem opravovat PC a stym spojene prace.

vopred dakujem velmi pekne

rasto
nuž pri takomto príjme nemusíš ani žiadne účtovníctvo viesť ! - §6odst 10 napríklad ;)
Ale dobre by bolo naštudovať si aspoň základné veci okolo živnosti - nájdeš aj tu na Porade veľa užitočných rád - ktoré sa ti zídu. použi vyhľdávanie.
A SP zatiaľ neriešiš ...;)
DRack
20.02.13,21:41
dakujem. .to presne robim.. hladacie slovo je "zivnost" a som na 26strane tem z boh vie kolko.. pomaly sa z toho stava gulas.. ale upracem si ho vdaka Vasich pomoci.
veronikasad
20.02.13,21:43
dakujem. .to presne robim.. hladacie slovo je "zivnost" a som na 26strane tem z boh vie kolko.. pomaly sa z toho stava gulas.. ale upracem si ho vdaka Vasich pomoci.
Tak ešte raz - aká bola otázka ? Nezadávaj rovnaké otázky do viacerých tém.
DRack
20.02.13,21:47
:) vopred vdaka..

otazka bola ze ci sa musim ist po novom prihlasit na DÚ a ZP (vypis z registra si vybavia sami tusim) ? a ze do socialky mi neni treba sa teraz v na zaciatku zivnosti prihlasovat lebo nie je z coho platit odovdy takze staci za rok na novy rok ..

a potom ze ci mi treba nejake uctovnictvo si viest kedze ja si budem drzat prijem mesacny na SZC do tych 339eur. resp ci mi bude stacit nejaka xls tabulka keby nieco...pre pripad. .
veronikasad
20.02.13,21:53
:) vopred vdaka..

otazka bola ze ci sa musim ist po novom prihlasit na DÚ a ZP (vypis z registra si vybavia sami tusim) ? a ze do socialky mi neni treba sa teraz v na zaciatku zivnosti prihlasovat lebo nie je z coho platit odovdy takze staci za rok na novy rok ..

a potom ze ci mi treba nejake uctovnictvo si viest kedze ja si budem drzat prijem mesacny na SZC do tych 339eur. resp ci mi bude stacit nejaka xls tabulka keby nieco...pre pripad. .
Ak si si na ŽU zaškrtol v žiadosti, aby to vybavili za teba, nemusíš chodiť do ZP, ani na DU - urobia to za teba, ale trvá to podstatne dlhšie ako keby si si to vybavoval sám. Ak však podnikáš v súbehu so zamestnaním, návšteve zdr.poisťovne sa nevyhneš.

Minimálny vymeriavací základ pre rok 2013 je nie 339, ale 393€. Môžeš sa rozhodnúť medzi :
- vedením účtovníctva (jednoduché alebo podvojné)
- daňovou evidenciou
- paušálnymi výdavkami.
Ak máš v tom "guľáš" zver radšej spracovanie účtovníctva a DP účtovníčke.
DRack
25.02.13,21:22
prosim o dalsiu radu... doslo mi taketo tlacivo zo ZP vseobecnej, ze im prislo zo zivnostenskeho uradu ze eviduju noveho podnikatela :) ale fakt ze neviem ako to vyplnit. lebo vsak "podnikam" od 8.2.2013 a zaital ziadne prijmi ani vydavky... vsetko je =0...

http://www.vszp.sk/files/tlaciva/zamestnavatel/vykaz-preddavkov-szco_2013_vypl.pdf

na nete som nasiel kalkulacku na to ale vyslo mi tam cca 55eur napatam presne.. link som nasiel aj tu na porade..

add1 pls vysvetlite alebo skopcite link kde najdem nejaku ukazku na to talcivo zo VZP lebo mongol tatar som z toho..
okrem toho zistujem ze na tlacive su ..... platnost zmeny ? Z - zacitaok a S - storno? :(( ani paru o co im ide.. zeby zaciatok podnikania? vsak maju od urade ze 8.2.2013? :((

add2 povedzme ze opravim pocitac.. celkova cena prace je 35.. a teraz neviem ci to ma byt s danou lebo budem tu dan platit alebo to mam brat bez dane lebo vsak ked neprekrocim tych 393 ( nemam ani cas to prekrocit) tak neplatim nic do SP iba do ZP ten vypocet z minima za rok.

add3 ucotvnictvo mi na to netreba ale doklad by som mal mat ze prijomovy a vydajkovy klasika zrejme. .opat otazka co tam ta DPH?

add4 treba mi peciatku? :)

dakujem komukolvek vopred za cokolvek, kliknem aj neskor samozrejme

rasto.
veronikasad
25.02.13,21:30
K tomu tlačivu :
obdobie 08022013-31122013
osobné údaje za teby vyplňať nebudeme
Platnosť zmeny nevyplňuješ

r.1-8 uvedieš nulu
r.9 55,02€ (to je minimálna suma preddavku, ktorú musíš platiť do 8. kal.dňa nasl. mesiaca, ak nie si ŤZP, alebo nepodnikáš v súbehu so zamestnaním)

K ostatným otázkam sa vyjadrovať nebudem - už som ti doporučila v predch.príspevku - nájdi si účtovníčku, lebo nemáš ani šajnu o účtovníctve a podnikaní, ak nechceš platiť pokuty.