gardenia
25.11.12,20:59
Prosím o radu, kupujeme byt v 5-ročnej novostavbe a ako som zistila na katastri, v LV predávajúceho je v odd. Ťarchy napísané:
"Vecné bremeno spočívajúce v práve účelového použitia zariadenia civilnej ochrany situovaného na 1.p. domu v rozsahu zákona č. 42/1994Z.z. podľa V 4341/06 z 07.08.2006". Čo by to mohlo byť? Pozerala som aj ten zákon, ale tam sa píše len, že obyvateľ domu má povinnosť sprístupniť niečo. Ale čo, to netuším. Ak vás niečo napadá, prosím ozvite sa.
arizona
25.11.12,21:00
misoft
25.11.12,21:25
Po našom: zahúka siréna na streche, vyhlásia nejaký poplach, k tebe do bytu sa nahrnie zopár maníkov v maskách a PVC-oblekoch, zaberú byt a ty môžeš akurát v kúte na to kukať s otvorenou hubou. Samo - na tvoj účet voda, elektrina, plyn a ak budeš mať internet - tak aj ten.
Erzebeth
26.11.12,01:29
majú právo na účelové použitie zariadenia civilnej ochrany na prvom poschodí domu. Čo je tam? Ak nič, majiteľ domu musí vedieť, prečo má zriadené toto vecné bremeno. Majú podobné bremeno aj susedia?
mareko
26.11.12,05:43
Nenapísala si, na ktorom poschodí je tvoj byt. Tvoj byt je na 1. poschodí a týka sa ho to bezprostredne? Lebo ak máš byt na inom poschodí (môže to byť samostatná špeciálna miestnosť určená na daný účel), tak sa ťa to týka v pomernej čiastke spoločných priestorov a zariadení domu. Musíš sprístupniť svoju pomernú časť. Ale ak je to práve tvoj byt, tak máš odpoveď od misoft-a.
luja5
26.11.12,08:29
Najprv by som si zistila, o aké zariadenie CO v dome ide a kde presne je situované (napríklad ak má dom viac vchodov). Podľa toho by sa dalo usúdiť, čo sa myslí jeho účelovým použitím, ako často môže k tomu dochádzať a aký by to mohlo mať dopad na mňa ako podielovú spoluvlastníčku domu a na moje bývanie v konkrétnom byte. Očakávala by som, že predávajúci ma bude informovať o všetkým známych skutočnostiach a svojich skúsenostiach. Zaujímala by som sa aj o to, ako je to s úhradou nákladov spojených s používaním tohto zariadenia, napríklad za energie.
Inak - môžem len hádať:
V bytovom dome môže byť plynotesný úkryt (§ 4 ods. 5 písm. d) vyhlášky MV SR č. 532/2006 Z.z., ktorá ustanovuje niektoré podrobnosti z oblasti CO). V takom prípade ma ako prvé napadlo umožnenie vstupu do domu za účelom vykonania údržby a kontroly úkrytu a našla som to aj v zákone č. 42/1994 Z.z.:

§ 19
Vstup na nehnuteľnosti
(2) Vlastník alebo nájomca, na ktorého nehnuteľnosti sú umiestnené zariadenia civilnej ochrany alebo technické prostriedky informačného systému civilnej ochrany, je povinný po predchádzajúcej výzve umožniť vstup na nehnuteľnosť osobe vykonávajúcej svoju právomoc podľa tohto zákona na účel vykonania údržby a kontroly.
(3) Ustanovením odsekov 1 a 2 nie je dotknuté právo na náhradu škody.
gardenia
26.11.12,08:30
V LV sa píše, že to zariadenie je na 1.poschodí, možno to bude v miestnosti - sklade, ktorá patrí k bytu. Nechce sa mi veriť, že by sa to týkalo priamo bytu. Samozrejme, že sa na to spýtame majiteľa, len som chcela dopredu vedieť, čo máme čakať. Zatiaľ vám ďakujem za príspevky, budem rada, ak sa ešte niekto ozve. Prajem pekný deň.
blavaciko
26.11.12,08:55
ak je to na prvom nadzemnom podlazi, tak to moze byt aj CO kryt v pivniciach...
gardenia
26.11.12,09:20
Pod bytom sú ešte prázdne priestory, až potom je pivnica.
gardenia
29.11.12,19:53
No, tak vás chcem informovať, čo sme zistili - jedná sa o kryt CO na mínus 1. poschodí /kupovaný byt je 1.posch., nevšimli sme si to mínus 1, považovali sme to za pomlčku/ a všetci vlastníci v bytovom dome to majú napísané na svojich LV. Majiteľ predávaného bytu ani nevedel, že to tam má napísané ako vecné bremeno a to býval tam cca 3 roky. Takže je to zrejme v poriadku, priamo v byte nie je nič také, čoho by sme sa mali obávať. Ďakujem všetkým za príspevky.