mysimis
26.02.06,08:37
Vystavujem daňové priznanie živnostníkovi, ktorý v 08/2005 prerušil živnosť a od 10/2005 pracuje v Írsku. Prečítala som si aj zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, ale neviem či som dobre pochopila, že príjem z Írska /má len týždenné výplatné pásky/ mu zapíšem do ostatných príjmov a pri zúčtovaní dane tento príjem môžem zo zdanenia vyňať. To znamená, že zaplatí daň len z príjmov na území SR?
DanielaSL
26.02.06,07:43
Zdá sa mi , že som tu už v témach videla , že príjem z Írska sa započíta v daňovom priznaní. Ale pre istotu si to ešte over.
HUPKA64
26.02.06,07:47
Nie. Musí mať vystavené nejaké potvrdenie od zamestnávateľa v Írsku.
Tam by malo byť uvedené, koľko zarobil. aké tam platil poistenie, daň.
Do daňového priznania B od riadku 79 treba postupovať podľa postupu, ktorý je uvedený v každom riadku. Pri výpočte sa uvedie, koľko zo zaplatenej dane sa zoberie do úvahy a odpočíta sa od daňovej povinnosti, ktorá vyjde platiť z príjmov plynúcich na území Slovenska.
Už som to niekde písala. Prepočítať kurzom NBS /priemerným ročným/ všetko, hrubý príjem spolu, odvody, daň. Do riadku 79 DP typu B napísať rozdiel medzi hrubým príjmom a poistením prepočítané na Sk. A ďalej podľa toho čo píšu v jednotlivých riadkoch na DP.
HUPKA64
26.02.06,08:04
Ak nie je možné dostať nejaké potvrdenie od zamestnávateľa, tak by som použila tie výplatné pásky.
Dala by som ich preložiť /hoci aj úradne/, aby bolo jasné, čo je hrubý príjem, odvody, daň. Určite by to stálo menej ako penále od DÚ.
A postupovala by som podľa toho, čo som už spomínala. Nájdem kópiu staršieho DP typu B, ktoré som robila jednému klientovi a dám presný príklad.
Denda
26.02.06,08:33
Všetko okolo v tejto téme a prislúchajúcich linkoch:http://www.porada.sk/t19744-dan-z-prijmu--praca-vo-velkej-britanii.html
HUPKA64
26.02.06,08:36
Mašla som to staršie DP, kde klient pracoval v zahraničí - v ČR.
Môže sa použiť aj pre Írsko.
Takže:
Prepočítame priemerným kurzom NBS ročným /podľa mňa najlepšie tento/ všetky položky, hrubý príjem, odvody, daň.
Ku príjmom podľa § 5 zo Slovenska pripočítame príjem zo zahraničia prepočítaný na Sk, riadok 33 DP typu B. Do riadku 34 dáme poistné zaplatené na Slovensku aj v Írsku /prepočítané na Sk/. Do riadku 35 dáme rozdiel.
Ostatné príjmy posudzuujem podľa jednotlivých § /6,7,8/
Daň zaplatená v zahraničí sa započíta podľa postupu uvedeného od riadku 79.
Do riadku 82 dáme hrubý príjem prepočítaný na Sk znížený o poistné uhradené v zahraničí. Do riadku 83 dáme daň zaplatenú v zahraničí prepočítanú na Sk.
Do riadku 84 vypočítame podľa návodu v tomto riadku príslušné percento.
Do riadku 85 dáme sumu dane, ktorá sa môže započítať. Riadok 86 podľa návodu. Riadok 87 podľa návodu.
Do zrazených preddavkov na daň riadok 96 uvedieme len daň zo závislej činnosti na Slovensku. V každom riadku postupujeme podľa návodu, vzorca, ktorý je tam.
Dúfam, že som to vysvetlila zrozumiteľne.
Klienti sa mi neozvali, žeby boli nejaké problémy. Tak to považujem za správne.
Denda
26.02.06,08:43
[quote=HUPKA64]Mašla som to staršie DP, kde klient pracoval v zahraničí - v ČR.
Môže sa použiť aj pre Írsko.

Sú to rozdielne zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.

Kompletný príklad je v priloženom linku od Maríny.:)
mysimis
26.02.06,08:44
Ďakujem za usmernenie. Našla som presný popis Maríny na vystavenie DP.