Grim
25.11.12,23:03
Dobrý deň,

chcem sa opýtať možno triviálnu, možno hlúpu otázku, ale predsa. S podnikaním len chem začať. Ale dajme tomu, že som si dlho hľadal zahraničného dodávateľa na istý typ produktu. Našiel som ho a označuje si svoje výrobky (ich krabice a obaly) svojím logom s názvom. Lenže ak ja takto označený tovar posuniem svojim odberateľom, nič im nebráni v tom aby sa kontaktovali a obišli ma.

Neviem preto aké mám možnosti. Môžem pri predaji túto informáciu zatajiť/obmedziť/ obísť? Napr. dajme tomu, že by som predával niečo ako keramické šálky. Prosto šálka sama o sebe žiadne označenie nemá. Je to proste šálka, ale krabica, v ktorej sa ku mne dostala je označená logom firmy. Je legitímne toto logo dodávateľa odstrániť? A fakturovať všeobecne, že dodávam nie "10 keramických šálok ZNAČKA XY", ale len "10 keramických šálok"? Prípadne môžem tovar prebaliť a na krabicu šupnuť svoje logo?

Sú na toto nejaké zákony, pravidlá, niečo?

Po prípade budem vďačný za akékoľvek rady, pripomienky, hocičo čo mi pomôže.

Ďakujem veľmi pekne.
misomiso
25.11.12,22:31
PODLA MNA, ak loga su iba na krabici a nie na samotnom vyrobku, tak su dve moznosti:

1. ten, od ktoreho to kupujes nie je vyrobcom, ale iba tym istym, cim chces byt ty - obchodnikom, on tovar iba posuva.

2. loga na krabici su logom vyrobcu. Je vsak taky ignorant vo vztahu k svojej znacke, ze vlastne predava no name tovar. Aj tak u zakaznika v kredenci to bude no name, pretoze to nema logo.

V oboch pripadoch mozes tovar prebalovat kolko chces a mozes si na obal uvadzat svoje logo. Vynimku myslim tvoria len potraviny, kde musi byt aj adresa toho, ktor je zan zodpovedny, tade vyrobca alebo dovozca. Ale to aj tak mozes byt ty.

Podla mna ale nemas pravo na oznacovanie samotneho tovaru tvojim logom, pokial si take nieco nedohodnes priamo s vyrobcom.
Ferdosondo
26.11.12,04:17
Alebo zmluvne dohodnúť výhradný dovoz do SR.