Kujon
26.11.12,01:06
Dobrý deň,

chcel by som sa s vami poradiť pokiaľ ešte nie je neskoro. Mám 17 rokov a som žiak strednej školy odboru "informačné a sieťové technológie" Síce len 2 ročník ale chcem sa už teraz zamerať na určitý daný smer ale neviem ktorý by bol ten najlepší. Bol by som rád keby ste mi poradili poprípade navrhli niečo iné.

Chcel by som buď!
Programovanie
to je jedno či na Linux alebo Windows momentálne sa učím C, C++, C#, Java (PC a android, aplety zatiaľ nie) (v škole sa ale budem učiť aj programovať mikroprocesory). Viem sa vyrovnať s algoritmami len keby ma náhodou aj prijali v budúcnosti do práce neviem, čo presne odo mňa budú chcieť. Lebo nechcem isť do práce stým, že ma tam iba vysmejú, že nič neviem pritom som si iba myslel, že niečo "viem". Alebo ako to býva s prácou programátora, nejaké rozdelenia, alebo sa tam dostavajú nejaké podklady podľa, ktorých sa pracuje alebo to je na firme... Proste som v tom, že učím sa programovať ale neviem čo presne odomňa budú očakávať. Alebo čo by mal ovládať programátor.

Správca sieti alebo serverov

Momentálne sa učím Cisco CCNA expoloration a Accenture Open Education (nový projekt). Mám aj predmety operačné systémy, sieťové technológie, servery a pod... ale tak isto učím sa to ale zase neviem ako sa to rozdeľuje v práci, jeden azda nemôže robiť úplne všetko, tak ako sa to rozdeľuje, aké sa tam často riešia problémy, aby som si ich mohol aspoň ako tak simulovať na počítačoch.

Alebo ako firmy pristupujú ku "nováčikom" ?
Aké sú približné platobné stropy na slovensku alebo aj v zahraničí?
Mám isť ešte po strednej na vysokú školu a ak áno tak aké zameranie by bolo výhodnejšie?
Chcem byť proste jeden z tých lepších a som schopný preto spraviť takmer čokoľvek len už na nestíham naplno venovať všetkým smerom naplno.
Tak teda bol by som rád keby ste mi poradili akým smerom by bolo sa dobre pustiť a čo to odnášalo.

Ďakujem Vám vopred za odpoveď!
Kujon!
kom0dus
26.11.12,00:15
Výšku budeš končiť v roku 2020

čo bude trh vyžadovať na prelome rokov 2020/2021 a aké technológie budú IN, ti neviem povedať.
Kujon
26.11.12,00:17
Ak by som nemusel ja by som na výšku ani moc nechcel... zbytočne veľa teorii sa tam uči
Ferdosondo
26.11.12,04:14
Ak by som nemusel ja by som na výšku ani moc nechcel... zbytočne veľa teorii sa tam uči
To máš možno pravdu, ale titul Ti pootvára oveľa viac dverí a za viac peňazí. Tak sa len uč.
sthruska
26.11.12,07:07
// zbytočne veľa teorii sa tam uči
To je len jeden uhol pohľadu. Záleží čo v praxi budeš robiť. A tá teória Ťa rozlíši od šedého priemeru!
Dáša_
26.11.12,07:17
podľa mňa je dobre, ke´d si teraz vyskúšaš čo najviac veci. na jednej strane možno uvidíš, čo ťa najviac baví. Na druhej strane, nikdy nevieš, kedy sa ti tie vedomosti v budúcnosti hodia.
taiko
26.11.12,07:26
Je super, ze by si chcel byt tym lepsim a vymanit sa z priemeru. Dobry zaciatok.
Zatial sa nestaraj, ci ist na vysoku, alebo nie. Uplne staci, ked budes najlepsim, to rozhodnutie o vyske sa urobi samo, ked pride na to cas.
Co sa tyka toho co si mas vybrat. Najlepsie a najlahsie je byt najlepsim v tom smere, ktory Ta najviac bavi. Zacat sa ucit nieco len preto, lebo z toho mozno bude nejaky profit v buducnosti, nie je podla mna najlepsia cesta. Nekalkuluj zbytocne, lebo sa prekalkulujes. To co bude, nik nevie, ale ak chces vediet co "ide" teraz, chod na jobserve.com a najdi si o ake IT znalosti maju firmy zaujem teraz. To by mohlo cosi naznacovat aj pre buducnost. Z mojho pohladu amaterskeho programatora sa mi zda, ze ked budes poriadne vediet C/C++ tak sa lahko adaptujes na ine jazyky. No a ked k tomu pridas solidne znalosti z web/mobile techologii, tak neverim ze sa neuplatnis.
bodliak
26.11.12,07:33
Ak by som nemusel ja by som na výšku ani moc nechcel... zbytočne veľa teorii sa tam uči

Myslím, že momentálne Ti najviac pomôže ak pochopíš alebo uveríš, že si povedal riadnu blbosť.
Sprav si vysokú školu.
Kujon
26.11.12,11:34
Práveže, ma strašne bavia oba smery len neviem, pre ktorý sa rozhodnúť
taiko a bodliak zoberiem si Vás za slovo.
Síce na to aby som Céčka vedel poriadne mi to trochu ešte asi potrvá aj napriek tomu, že o pár dni idem na krajské kolo programovanie ja tam programujem v Céčku ale aj tak...
A bodliak keď tak píšete, že výška je dobrá tak tam asi aj pôjdem.
A mám ešte jednu otázku. Neviete o niečom kde by sa dalo programovať pomimo školy najlepšie by bolo v C, C++ alebo Java (android) pri najhoršom nejaký ten web. Po prvé aspoň by som si niečo privyrobil a niečo nové sa naučil.
Ďakujem všetkým :)
Fero11
26.11.12,12:01
VS ani moc v tejto dobe netreba. Trocha ti mozno zdvihnu plat ale najprv musis mat pracu. Dnes je vela ludi, ktori skoncili VS a nemaju pracu, alebo robia pracu o 1,2 urovne nizsie (to je ten lepsi pripad).
Ti ktori skoncili SS a isli hned pracovat, tak to maju ovela lepsie, pretoze maju uz 5-6 rokov praxe a strasne vela skusenosti oproti VS.
V dalsom pripade je na slovensku dnes korupcia, klientelizmus rodinkarstvo. Cize ak skoncis VS s cervenym a tvoj spoluziak skonci ledva VS (resp. ho tam znami dokopu) a ma dobre tlacenky, tak tam zoberu jeho, nie teba.

Ale zase na druhu stranu, dnes je skutocne top zamestnanie IT, ci uz programovanie, sietovanie, sprava .... ale tak o par rokov 10-20 moze byt toto odvetvie niekde na konci a hlavnym tahunom moze byt napr. polnohospodarstvo ... pretoze dnes zerieme cisto chemiu a takto organizmus dlho nevydrzi, cize moze (resp urcite) pride doba, ked hlavnym odvetvim budu bio farmy a konecne zacneme pit skutocne mlieko (nie chemicku bielu vodu) alebo budeme jest naozaj maso bravcove, nie vodu, ktoru drzi skrob zafarbeny na cerveno ...
O tom by sa dalo diskutovat :)
bodliak
26.11.12,12:33
VŠ je v prvom rade iný level. Učí samostatnosti, zodpovednosti, plánovaniu.
IT nie je obor sám pre seba. IT-čkár potrebuje trochu rozumieť oblasti, pre ktorú pracuje.
Iné je to v poisťovníctve, iné v automobilke. Je rozdiel medzi operátorom výroby, ktorý ťuká na ovládací panel počítača riadiaceho lis, zvárací robot,
a iné je ten robot riadiť. Riešenie kinematických úloh, dynamiky, snímanie polôh, rýchlostí, riadenie pohonov, to nie je nič pre stredoškoláka.
Ten, kto tvrdí opak (že stačí stredná škola a 5 ročná prax), sa strašne mýli. Evidentne o to tom nemá ani šajnu.
VŠ je aj zdrojom kontaktov.

Kto zvládne VŠ, spracovať množstvo informácii, v termíne zložiť skúšky, ten sa o 10-15 rokov ľahšie prispôsobí novej technológii a novým požiadavkám. Človek s VŠ to už totiž dokázal. Kto to nezvládol v mladosti (18 - 24 ročný), ten s tým bude mať problém aj v 35.
danushka
26.11.12,12:33
Predpokladám, že študuješ nejakú elektrotechnickú priemyslovku.
Fakt sa nemusíš o seba báť, pretože chalani z tohto druhu škôl vychádzajú nielen ako teoretici, ale aj praktici.
Snaž sa zamestnať už teraz počas školy niekde vo svojom obore a motaj sa nielen okolo IT, ale montovaní web kamier, malých elektroúprav /na začiatok/ a popritom tvor nejaké stránky, ak zvládneš. Sleduj inzeráty, kto zháňa takýchto ľudí, kľudne kšeftuj na bazoši, kúp nejaký PC, rozober, rozpredaj na diely, každý centík sa Ti ako študentovi hodí. Viem, že to takto chalani z Tv. oboru robia, mne doma jeden taký rástol a chytil sa hneď po mature. Napriek tomu, že ho neprijali na VŠ /nie je to klasický šprt/, živí sa týmto remeslom, ale musím povedať, že je univerzálny a robí od ele po IT takmer všetko a vzdeláva sa v nových technlógiách neustále.
Čo je veľmi dôležité, neísť pod cenu. Samozrejme, že na začiatku kým sa oťukáš, sa nemôžeš tváriť ako majster sveta, ale nebuď dlho skromný..... ;)

Život je aj o šťastí a dravosti. Keď budeš sedieť doma na zadku, nič za Tebou nepríde samo. Akonáhle sa začneš pohybovať medzi ľuďmi ktorí sa venujú tejto práci, prídu aj príležitosti.
Porozmýšľaj aj nad tým, ako Ti ide grafika. Ak si tvorivý, aj tu je veľká pôda pre uplatnenie. Jednoducho nie každý tvorca webiek rozmýšľa graficky a dobrý grafik dáva grif stránkam.
Je to úžasné, že sa hľadáš a nemáš hlavu zaťaženú ,,dospeláckymi" starosťami. Skúšaj všetko, čo sa skúsiť dá a určite sa niekde nájdeš a medzitým sa vycibríš aj v iných veciach. Dôležité je, že chceš.
Držím Ti palce!
bodliak
26.11.12,12:37
Súhlasím s danushkou, s jednou podmienkou:
Rob všetko, čo napísala, ale popri štúdiu na VŠ. Dovolím si tvrdiť, že 85% študentov druhého a vyššieho ročníka ktorejkoľvek technickej fakulty STU si popri štúdiu zarába.
danushka
26.11.12,12:46
Tiež to tvrdím synovi, len ...
Chlapci keď privoňajú k peniažkom, trošku im trvá, kým pochopia niektoré veci. :D
taiko
26.11.12,14:59
Práveže, ma strašne bavia oba smery len neviem, pre ktorý sa rozhodnúť
taiko a bodliak zoberiem si Vás za slovo.
Síce na to aby som Céčka vedel poriadne mi to trochu ešte asi potrvá aj napriek tomu, že o pár dni idem na krajské kolo programovanie ja tam programujem v Céčku ale aj tak...
A bodliak keď tak píšete, že výška je dobrá tak tam asi aj pôjdem.
A mám ešte jednu otázku. Neviete o niečom kde by sa dalo programovať pomimo školy najlepšie by bolo v C, C++ alebo Java (android) pri najhoršom nejaký ten web. Po prvé aspoň by som si niečo privyrobil a niečo nové sa naučil.
Ďakujem všetkým :)
Mozes skusit aj pozriet na http://www.freelancer.com/ . Tam zabijes dve muchy jednou ranou. Tam rozni zadavatelia zadavaju rozne mikrojoby. (naprogramuj mi plugin, urob mi web stranku, naprogramuj mi software atd). Okrem toho ze si tam mozes zarobit, mozes sa aj pokukat, kolko je z ktorej kategorie ponukanych jobov/projektov. Tiez to moze o vselicom vypovedat. Na tu vysku sa teraz vybodni. Mas na rozhodovanie este cas. Ries, co ta pali teraz. Sustred sa na zdokonalovanie sa. Do vysky este daleko.
wagner
26.11.12,15:06
Moja vnučka chodí na UK, MFF - odbor IT. Aj tam sa dá študovať programovanie. A hoci je v prvom ročníku, musí popri štúdiu pracovať. Neprežila by inak, lebo býva v drahom podnájme - ako v BA.
Jara
27.11.12,12:28
Nedá mi nezareagovať... Názory, že nerobiť školu sa mi nepáčia. Vzdelanie je veľmi potrebné, je to devíza. Už to že je chlapec na odbornej škole, nie na gymku je dosť zlé. Hovorím to preto, lebo môj syn je IT-čkár. Študoval na gymnáziu, bol počítačový samouk dá sa povedať, od malička od 1. ročníka chodil súkromne na jazyky, no a vedieť dobre po anglický musí byť samozrejmosťou. Na gymnáziu rozoberal počítače a montoval nové a taral sa ako študent za smiešne peniaze o firmy ako správca siete. Po maturite šiel na STU do BA na fakultu informatiky a infor. technológii a z odbornej školy mali chlapci prvé dva roky problémy, veľa ich skončili, no jeden sa udržal aj mal učiteľa na doučovanie. V 4. ročníku VŠ už pracoval pre jednu americkú firmu so sídlom v BA a teraz končí doktoran. štúdium a pracuje tam staále, postúpil na post šéf inžiniera, ale zároveň pracuje a aj prednáša Cisco. Nepotreboval nikde tlačenku, jeho vedomosti ho tlačili vpred. Takže stále na sebe maka a nechce byť mimo diania. Je jasné že zarába krásne peniaze, ale je to drina, tie prachy ma určite zaslúžene. Takže ak chceš niečo dokázať, tak makaj a študuj a určite sa uplatniš. Môj syn je z východu a dokázal to, lebo makal a už ho ťahajú do Londýna a do New Yorku, takže informácii máš na internete dosť, ale chce to veľa na sebe pracovať. Držím ti prsty.
command
29.11.12,04:44
Ak na vysoku skoly tak len kvoli kontaktom ak ta to bavi naucis sa vsetko sam bez toho aby ta profesori a skusky k tomu viedli, ja ked som siel na vysku okrem znamosti som tam nic neziskal(samozrejme titul) vsetky tie veci som ovladal len z toho ze mna to zaujimalo. Na internete najdes vsetko. Je pravda ze vacsina firmiem vyzaduje cloveka s aspon 2 rocnou praxov, ktoru ale len tak lahko doma neziskas. A ohladom titulov si myslite ze ak mate titul vas niekde zoberu? V dnesnom slovensku 99% zamestnanych na vyssich postoch je rodinkarstvo. Takze sa vzdelavaj ci uz na strednej, vyske alebo doma len sa tomu venuj vymysli si nejaky projekt ktory spravis firmy si to vyzaduju aby si ukazal nejaku svoju tvorbu. Som itckar a nemam problem sa zmestnat nie titul ale tvoje projekty skusenosti ti daju pracu.
bodliak
29.11.12,05:07
Ak na vysoku skoly tak len kvoli kontaktom ak ta to bavi naucis sa vsetko sam bez toho aby ta profesori a skusky k tomu viedli

Tak zrušme vysoké školy. Nebudeme prví, už bolo zopár dementných diktátorov (pozri Turkmenistan) ...



ja ked som siel na vysku okrem znamosti som tam nic neziskal(samozrejme titul)
Tak to si prepásol to najdôležitejšie. Vzdelanie.

A prezradíš, na akú školu si chodil ?
sthruska
29.11.12,07:16
mimotemy//V dnesnej dobe vyska nie je o tom co tam ziskas ked nemas prax mozes mat aj 30 vysiek a zamestnaju tak akurat tak za pasom.

Takéto podmienky prijatia sa mi páčia:

Vzdelanie VŠ
Vek do 30 rokov
Prax v odbore 10 rokov
Jazyk angličtina, nemčina, ruština a španielčina
Čo chceme: programovanie (vymenujú aspoň 7 jazykov), správa sietí, údržba PC + iné veci na ktoré treba aspoň 5 vyskoých
Plat - samozrejme nástupný pre začiatočníka
Fero11
29.11.12,07:28
Doba sa stale meni, ked napr pred 5-10 rokmi ta zamestnali len kvoli tomu ze mas vysku (mohol si byt kludne vymlety) dnes nepotrebuju vysku, ale hlavne prakticke skusenosti (a samozrejme rodinkarstvo je na prvom mieste (ved zamestnajme ho ako spravcu, tam nic netreba robit, len ked nieco nepojde, tak to restartuje (a ked ani potom nepojde, tak volame externu firmu))
Indeed
29.11.12,07:34
Jednoznačne študuj na ČVUT v Prahe,

Fakulta nuklearnych vied a fyzikálneho inžinierstva, Faculty of Nuclear Sciences and Physical Engineering

www.fjfi.cvut.cz

moj pribuzny tam vyštudoval softverové inžinierstvo

a je v tom špička
kergulaan
29.11.12,19:08
mimotemy//V dnesnej dobe vyska nie je o tom co tam ziskas ked nemas prax mozes mat aj 30 vysiek a zamestnaju tak akurat tak za pasom.

Takéto podmienky prijatia sa mi páčia:

Vzdelanie VŠ
Vek do 30 rokov
Prax v odbore 10 rokov
Jazyk angličtina, nemčina, ruština a španielčina
Čo chceme: programovanie (vymenujú aspoň 7 jazykov), správa sietí, údržba PC + iné veci na ktoré treba aspoň 5 vyskoých
Plat - samozrejme nástupný pre začiatočníka

Prosim ta daj aj tel cislo na too zamestnavatela, musim im zavolat, nech so mnou nerataju.
a este aj Fero, co je druhy na Slovensku co to splna vravi, ze nema zaujem. :>D
Fero11
30.11.12,10:26
...
a este aj Fero, co je druhy na Slovensku co to splna vravi, ze nema zaujem. :>Dnechapem
tictac7
30.11.12,10:42
...ten vek oficiálne nenapíšu - bola by to diskriminácia....
kergulaan
30.11.12,13:52
nechapem

Mam kamarata Fera, co tu sedi vedla mna.
Ale ak aj ty splnas podmienky inzeratu, tak sorry, ze som ta tam nezaradil, ale myslel som ze sme len dvaja taky dobry. :>D