jarka1507
26.11.12,15:15
dobrý deň

prečítala som na internete ohľadne cesťákov už asi všetko ale stále mi nie je pár vecí jasných..

Ak som sa správne dozvedela musí byť auto nahlásené na DÚ do 30 dní od začatia používania na služob. Účely? Či?
Či stačí keď sa v januári len zaplatí cestná daň? Alebo je rozdiel keď na služob. Účely používa auto zamestanec a iné keď szčo.. ovšem rátam že auto nie je zaradené do majetku.
Je potrebné k cesťákom priložiť bloky? Našla som niekde že netreba inde zase že áno..
A posledná otázka..
Účtovanie cez ID
518/331
Úhrada 331/221
Správne?

ďakujem !!!

J.
jarka1507
27.11.12,08:38
nikto mi neodpovie?
grammatika
27.11.12,08:53
Ak sa cesťáky robia v sro na auto zamestnanca (alebo aj Konateľa), tak sa auto nenahlasuje na DU, ale daň sa zaň platí + v takom prípade netreba bločky z PHM (stačí priem.cena z napr. stránky natankuj.sk).
(od 01.12.2012 je ale zmena, daň sa platí aj za auto, kt. nie je napísané na zamestnanca, ale využíva sa na firemné účely)

Ak auto využíva SZČO, kt. má napísané na seba, ako osobu (teda nie na IČO), tak musí oznámiť vznik, podať DP k DzMV, a odkladať bločky, kt. preukazujú cenu PHM, na základe ktorej sa vypočítavá náhrada za PHM.

Cestovné náhrady = účet 512 nie 518

Nepoložila si presne otázku, tak ťažko Ti niekto odpovie, na čo sa pýtaš + je to tu x-krát rozobraté.
jarka1507
27.11.12,11:23
presne toto som chcela vedieť.. už tomu rozumiem.. vďaka..
Muziku
28.12.12,06:56
Čo je vlastne cesťák? Ako sro-čka ktorá jazdí denne autom (konateľ alebo aj zamestnanec) vedie knihu jázd a uplatňuje si PHM, môže si uplatniť ešte iné náklady?
Lenka2409
04.01.13,08:28
Ak sa cesťáky robia v sro na auto zamestnanca (alebo aj Konateľa), tak sa auto nenahlasuje na DU, ale daň sa zaň platí + v takom prípade netreba bločky z PHM (stačí priem.cena z napr. stránky natankuj.sk).
(od 01.12.2012 je ale zmena, daň sa platí aj za auto, kt. nie je napísané na zamestnanca, ale využíva sa na firemné účely)

Ak auto využíva SZČO, kt. má napísané na seba, ako osobu (teda nie na IČO), tak musí oznámiť vznik, podať DP k DzMV, a odkladať bločky, kt. preukazujú cenu PHM, na základe ktorej sa vypočítavá náhrada za PHM.

Cestovné náhrady = účet 512 nie 518

Nepoložila si presne otázku, tak ťažko Ti niekto odpovie, na čo sa pýtaš + je to tu x-krát rozobraté.

To znamená, že ak zamestnanec jazdí svojím súkromným vozidlom na služobné cesty, musí sa z tohto auta vo firme platiť cestná daň, či daň z motorových vozidiel?
Tweety
04.01.13,11:34
To znamená, že ak zamestnanec jazdí svojím súkromným vozidlom na služobné cesty, musí sa z tohto auta vo firme platiť cestná daň, či daň z motorových vozidiel?
Áno, MV podlieha dani z MV. Firma ho dá do DP a zaplatí daň.
Lenka2409
04.01.13,11:40
Áno, MV podlieha dani z MV. Firma ho dá do DP a zaplatí daň.

Aha. Tak ďakujem veľmi pekne. Ja som naozaj úplný účtovnícky začiatočník, tak preto sa na všetko pýtam ako blbec aj desaťkrát...
Lenka2409
04.01.13,11:41
Tweety a ešte jedna otázka, ak je to vozidlo zamestnancom užívané len od júla 2012, platí sa len daň za toto dané obdobie? Alebo sa to vyrátava nejako inak? Ďakujem.
Tweety
04.01.13,11:47
Tweety a ešte jedna otázka, ak je to vozidlo zamestnancom užívané len od júla 2012, platí sa len daň za toto dané obdobie? Alebo sa to vyrátava nejako inak? Ďakujem.
Platí sa za celé obdobie používania, vyplácania cest. náhrad. Ak bolo teda napr. od júla do konca roka, platí sa alikvótna časť roka. Čiže 6 mes.
Lenka2409
04.01.13,11:48
ďakujem ešte raz veľmi pekne. :)
diho
08.01.13,13:35
Dobry den prajem,
vie mi niekto poradit aku sadzbu dane mam pouzit pri vozidle, ktoreho drzitelom je zamestnanec? (PO vyplacala zamestnancovi cestovne nahrady) Firma ma sidlo v Bratislave ale auto ma zilinsku SPZ.. Danove priznanie podavam na danovy urad podla sidla firmy, ale pri riadku 08 oddielu III neviem vybrat spravnu sadzbu.
Dakujem
grammatika
08.01.13,18:46
Dobry den prajem,
vie mi niekto poradit aku sadzbu dane mam pouzit pri vozidle, ktoreho drzitelom je zamestnanec? (PO vyplacala zamestnancovi cestovne nahrady) Firma ma sidlo v Bratislave ale auto ma zilinsku SPZ.. Danove priznanie podavam na danovy urad podla sidla firmy, ale pri riadku 08 oddielu III neviem vybrat spravnu sadzbu.
Dakujem
sadzbu podľa sídla spoločnosti=zamestnávateľa
diho
09.01.13,07:46
Dakujem.
Mirrrka
09.01.13,19:20
Dobrý deň, prosím o radu.
Týka sa to cesťákov aj používania súkromných áut. Po zmene zákona o dani z MV chceme obmedziť vo firme používanie súkr. áut pri prac. cestách.
Chcem sa opýtať či je možné zamestnancovi neurčiť dopravný prostriedok len mu vyplatiť paušálnu náhradu za cestovné výdavky (bez dokladov). Smerujem k tomu, že zamestnanec v odovodnených prípadoch použije súkromné auto ale v cesťáku figurovať nebude (napr. máme prípady keď nie je ako dopraviť sa ku vlaku skoro ráno, nie je vhodný spoj tj. bude mu vyplatená paušálna náhrada za km a dopraví sa sám, zamestnanec s tým súhlasí). A ešte jedna otázka, možem paušálnu náhradu stanoviť individuálne pre každý takýto cesťák alebo musím mať stanovenú pevnú tarifu napr. €/km.
wirgi
09.01.13,20:03
My sme pred pár rokmi zamestnancom , ktorí jazdili svojím autom preplácali cestu vo výške cestovného autobusom, alebo vlakom na základe
interného predpisu.
Vivči
14.01.13,08:03
Dobre sa k tomu rozumiem? už sa nerozhoduje či zamestnanec využíva vlastné auto, alebo auto manžela? Už sa platí daň za všetky cesťáky bez ohľadu na to koho je to auto? Chcm sa ešte spýtať či pracovné stroje, ktoré majú zelené ŠPZ treba nahlásiť na DU a platiť za nich cestnú daň alebo nie?