gbk
27.11.12,08:22
Dobrý deň, poprosím o radu. Platca DPH nakupuje v zahraničí v krajinách EÚ ojazdené staršie autá ako tovar a následne ich na Slovensku predáva súkromným osobám. Nákup si účtoval ako oslobodený od DPH a predaj taktiež. Teraz prišiel s tým že predaj mal účtovať s DPH. Ako je to správne? Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď. :mad:
Žabinka
27.11.12,08:02
Dobrý deň, poprosím o radu. Platca DPH nakupuje v zahraničí v krajinách EÚ ojazdené staršie autá ako tovar a následne ich na Slovensku predáva súkromným osobám. Nákup si účtoval ako oslobodený od DPH a predaj taktiež. Teraz prišiel s tým že predaj mal účtovať s DPH. Ako je to správne? Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď. :mad:
V prvom rade to závisí od odvolávky na faktúre.
Ak to bolo kúpené ako použitý tovar (obdoba nášho §66 ZoDPH), na výpočet DPH sa zdaňuje rozdiel predajná cena-nákupná cena. DPH sa nesmie nikde na faktúre uvádzať, je už súčasťou ceny vozidla.
Ak to bolo kúpené ako oslobodené od dane - daň platí príjemca, DPH pri nákupe sa neplatilo, ide o IK dodanie, ale DPH si musíš sám vyčísliť, a súčasne máš aj nárok na odpočet. Pri predaji na SK potom vyčísliš ZD a DPH.
Rozalka
27.11.12,08:07
Platiteľ DPH môže iba v jednom jedinom prípade predať auto bez DPH: ak ide o osobné a kúpil ho pred 1.1.2010, pričom si neuplatnil DPH, pretože naň nebol nárok (čiže ho mal v majetku ako prvý majiteľ).
Mila123
27.11.12,08:10
od 01 10 2012 je zmena zákona, pribudli nahlasovacie povinnosti....
gbk
27.11.12,08:14
ďakujem za odpovede, to znamená že to má všetko dodaniť? Od 1.10.2012 čo pribudli nahlasovacie povinnosti - čítala som to, akou formou sa to má nahlasovať, len napísať na na A4 potrebné údaje a odovzdať na DÚ? ďakujem
Mila123
27.11.12,10:26
DU teraz vykonávajú kontroly zamerané na dovezené MV......vraj sa tam "čaruje " s DPH .....
u nás naša jedna firma mala miestne zisťovanie a asi po roku má na to obdobie daňovú konrolu /vraj všetko dovezené priznávajú) :eek: kontrola začína 18.12.
Tweety
27.11.12,10:30
DU teraz vykonávajú kontroly zamerané na dovezené MV......vraj sa tam "čaruje " s DPH .....
u nás naša jedna firma mala miestne zisťovanie a asi po roku má na to obdobie daňovú konrolu /vraj všetko dovezené priznávajú) :eek: kontrola začína 18.12.
Nie že vraj, ale čaruje sa, bolo to už aj zverejnené, napr. skoro všetky bazáre, neodvádza sa dph, a nášmu úbohému rozpočtu chýba.
gbk
27.11.12,11:36
poradte mi čo mám teraz spraviť, keďže autá predával bez DPH tak to máme dodaniť? Ale ako som správne pochopila tak sa dodaní len rozdiel medzi predajnou a nákupnou cenou? Som z toho zúfalá. ďakujem za odpoveď.
Mila123
28.11.12,12:29
akým spôsobom boli automobily nadobudnuté? intrakomunitárnym? de la marche?
pripájam link......http://www.pp.sk/6499/Nakup-automobilu-platitelom-DPH-zo-zahranicia_A-DUPP29613.aspx

http://www.rpicpo.sk/portal/?c=12&id=605