Tunco
27.11.12,11:34
Dobrý deň prajem, mám také možno aj bežný problém. Náš majiteľ má dve spoločnosti, jednu s formou a.s., druhú s formou s.r.o. Keď máme nedostatok peň.prostr. v hotovosti na SRO, majiteľ vyberie peniaze z účtu AS, vloží ich do pokladne AS, a následne vydá cez VPD (tex poskyt. záloha ) peniaze do pokladne SRO.

Je takýto postup správny? Môžem to vôbec takto účtovať? Zobrazuje sa to potom na preddavkoch, avšak keď je hotovosť už aj v SRO, spraví sa výdavkový s textom vratka zálohy peniaze sa opäť dostanú do AS. Avšak nie som si istý, či je takýto postup v súlade so zákonom.

Dokonca nedávno prišli s nápadom, započítať si vzájomne jednotlivé poskytnuté / prijaté zálohy.

Ako by ste riešili podobnú situáciu ?

Ďakujem
Tweety
27.11.12,10:40
Dobrý deň prajem, mám také možno aj bežný problém. Náš majiteľ má dve spoločnosti, jednu s formou a.s., druhú s formou s.r.o. Keď máme nedostatok peň.prostr. v hotovosti na SRO, majiteľ vyberie peniaze z účtu AS, vloží ich do pokladne AS, a následne vydá cez VPD (tex poskyt. záloha ) peniaze do pokladne SRO.

Je takýto postup správny? Môžem to vôbec takto účtovať? Zobrazuje sa to potom na preddavkoch, avšak keď je hotovosť už aj v SRO, spraví sa výdavkový s textom vratka zálohy peniaze sa opäť dostanú do AS. Avšak nie som si istý, či je takýto postup v súlade so zákonom.

Dokonca nedávno prišli s nápadom, započítať si vzájomne jednotlivé poskytnuté / prijaté zálohy.

Ako by ste riešili podobnú situáciu ?

Ďakujem Takýto postup nie je správny.
Tunco
27.11.12,11:01
Tom som aj predpokladal, že to nebude správne, avšak konateľ tak spraví a povie iba vyriešte to, aby to bolo účtovne dobre.
namor111
27.11.12,11:23
Dobrý deň ja som dnes zadával podobnú otázku tiež v časti PÚ (neviem zadať link na tému). Môj klient to rieši cez pôžičky so splatnosťou do 1 roka. takto je to OK??? Ďakujem
Tweety
27.11.12,11:25
Dobrý deň ja som dnes zadával podobnú otázku tiež v časti PÚ (neviem zadať link na tému). Môj klient to rieši cez pôžičky so splatnosťou do 1 roka. takto je to OK??? Ďakujem
Je to pôžička, takže to takto aj treba zaúčtovať. A samozrejme treba k tomu aj zmluvu o pôžičke.
namor111
27.11.12,11:53
Tweety ďakujem. A môžete mi odobriť účtovanie v obchod spoločnostiach:
V spoločnosti A a.s. je akcionár a v spoločnosti B s.r.o. je spoločníkom tá istá osoba. A.s. zaplatila za s.r.o. platby:
1. úhrady faktúr priamo z účtu a.s.
2. alebo v hotovosti z pokladne a.s.

Na tieto úhrady sú spísané pôžičky s dobou splatnosti do 1 roka.
Môžem to takto účtovať /prosím o kontrolu účtovania aj v as aj sro, nakoľko účtujem obidve spoločnosti/?
Účtovanie v AS:
1. úhradu priamo z účtu - zaúčtujem ako poskytnutú pôžičku 378/221
2. úhrada cez pokladňu - zaúčtujem ako poskytnutú pôžičku 375/211

Účtovanie v sro:
1. ak úhradu as urobila z účtu - zaúčtujem cez ID prijatie pôžičky 395/249 a zároveň cez ID úhradu DF 321/395
2. ak na úhradu as poskytla hotovosť z pokladne - zaúčtujem cez PPD prijatie pôžičky 211/249 a cez VPD úhradu DF 321/211

Ešte raz ďakujem
namor111
28.11.12,08:32
posúvam :)