Martinková
23.09.04,14:10
Pozorne som preštudovala všetky prispevky ohľadom opakovaných dodávok, ale, už som z toho Jeleň . Teraz už vôbec neviem ako mám fakturovať, kedy mám v mojom pripade dodanie služby.Kedy odvediem DPH na výstupe?
Rovnakú službu poskytujeme každý mesiac v rovnakej sume a mame aj
zmluvy. V zmluve je uvedené:
"Poskytnutá služba bude fakturovaná mesačne s 30 dňovou dobou splatnosti, vždy do 5 dňa nasledujúceho mesiaca."
Ak je služba za september - ako mám postupovat? Ked fakturujem v oktobri
/do 5 dna nasl.mesiaca/ 30 dňová splatnosť -kedy je dátum dodania služby?

A dalšia zmluva je: - poskytnutá služba je fakturovaná mesačne vždy do 5 dňa nasledujúceho mesiaca?

Môžem Vás ešte poprosiť o radu?

Betka
Biba
23.09.04,12:40
Ahoj,
počula som niečo o dátume pre DPH ako dátume splatnosti FA pri opakovaných plneniach, či je však na 100% to neviem.
Monika
23.09.04,12:56
Prajem Vám pekný deň, včera som bola na školení ohľadom DPH a táto téma sa tam dosť rozoberala vzhľadom k tomu, že viacerí v tom nemáme jasno.
Daňová poradkyňa z BA nám k tomu povedala asi toľko:

Podľa § 19 ods-1 a 2 zákona č.222/2004 Z.z. o DPH vzniká daňová povinnosť dňom dodania tovaru alebo dňom dodania služby./Toto myslím je dosť jasné/.

Teraz opakované dodávky: " Podľa § 19 ods.3 cit.zákona, ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba dodaný dňom, kedy má byť podľa mluvy zaplatené za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu. Ak je odplata za tovar alebo službu, ktoré sa uskutočňujú čiastkovo alebo opakovane splatná napr. 30 dní po vyhotovení faktúry, môže dodávateľ stanoviť ako deň dodania tovaru alebo služby ktorýkoľvek deň vrámci lehoty splatnosti, najneskvôr však posledný deň splatnosti. Týmto dňom vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 1 a 2 cit. zákona.

Lektorka uviedla aj nasledovný príklad:

Uskutočním opakovanú dodávku na základe zmluvy, so splatnosťou 90 dní.
- opakovanú dodávku som uskutočnila napr. 23.09.04
- splatnosť je teda tých 90 dní, takže: 23.12.04
- a deň dovania tovaru alebo služby môžem stanoviť ktorýkoľvek deň v rámci týchto 90.dní.

Lektorka ďalej povedala, že prvé čo človeka napadne je to, že uvedie deň splatnosti samozrejme čo najneskvôr, čiže toho 23.12.04, ale ak sa stane, že odberateľ zaplatí skvôr ako je deň splastnosti nastáva ďalší problém, že peniaze zinkasujeme skôr ako je dátum dodania tovaru alebo služby a v tom prípade sa už berie deň dodania prijatie platby, takže potom by trebalo celú faktúru stornovať a vystaviť faktúru novú s dňom dodania, čiže s dátum prijatia platby /ako pri prijatí zálohovej faktúry/.

Takže lektorka nás upozornila, že treba porozmýšlať, ako ktorý konkrétny odberateľ platí, či skvôr, alebo neskvôr, ako je uvedený deň splatnosti na faktúre. Aby sme sa potom vyhli vlastne prerábaniu a opravovaniu faktúr.

Naša firma robí tiež opakované dodávky a mňa zaujímalo, či môžem faktúry vystavovať nasledovne:
- služba vykonaná napr. 23.09.04
- dátum splatnosti napr. 30.09.04
- dátum dodania služby tiež 23.09.04. - lektorka povedala, že to tak kľudne byť môže, pretože môžem stanoviť deň v rozmedzí od 23.09. do 30.09. a vôbec nevadí ak dátum prechádza z mesiaca na mesiac.
ALE HLAVNE TREBA DAŤ POZOR, aby deň dodania tovaru alebo služby nebol neskvôr, ako deň splatnosti, pretože to by bolo už zle, lebo deň dodania musí byť najneskvôr posledný deň splastnosti.

Dúfam, že som to veľmi nepomotala, a že sa z toho vysomárite. Ja osobne som to pochopila, myslím, že lektorka nám to vysvetlila dosť jasne.

Prajem krásny deň.
Monika
Yvvetta
23.09.04,15:39
Monika je to krásne rozpísané.

Presne tak aj vyšlo usmernenie z DU, že dátum dodania je ktorýkoľvek deň v rozmedzí dátum vystavenia a dátum splatnosti.
Ja si myslím, že najlepšie je keď sa tieto dátumy rovnajú.
Martinková
24.09.04,05:15
Dakujem Monika
je to dost jasne vysvetlené, budem sa podla toho držať.
Ktorá lektorka Vam prednašala?

Pekny den Betka
Monika
24.09.04,06:24
Krásny deň.

Prednášala nám daňová poradkyňa z Bratislavy - JUDr. Oľga GROSZOVÁ.
Chodím na všetky jej semináre, veľmi pekne každú problematiku vysvetlí, zrozumiteľne a jasne. Robieva semináre na DPH a daň z prijímov FO a PO. Je fakt dobrá ... :-)))
Odporúčam všetkým :-)))

Krásny deň a víkend.
alexaneta
24.09.04,12:19
súhlasím s Monikou tiež ju považujem za jednu z najlepších ktorá dá k problematike jasné a správne!!! vysvetlenie a tiež nám to takto bolo vysvetľované aj pracovníčkou daňového úradu
Janna
08.10.04,07:31
Ešte raz by som sa chcela opýtať ohľadom opakovaných dodávok.

Naša firma ma uzatvorenú zmluvu na poskytovanie opakujúcich sa prác rovnakého druhu. V zmluve máme uvedené, že práce budú vyplácané na faktúry 1x za mesiac so 14-dňovou splatnosťou od ich doručenia (nechceli nám dať do zmluvy termín od ich vystavenia)

Práce boli vykonané 23.9.
Faktúru vystavujem: 1.10.
Dátum dodania služby: 1.10.
Dátum splatnosti do: 14.10.
Je to tak správe?
Dakujem
Jana
vladan
08.10.04,07:41
oki, Janka :-)
... ale ja by som nesúhlasila so splatnosťou 14 dní od doručenia faktúry - ak by sa faktúra cestou k odberateľovi stratila a znela by na sumu cca 1 mil. Sk, asi by mi to nevyhovovalo...
Pekný deň
Janna
08.10.04,07:48
My sme zaslali zmenu zmluvy hlavne kvoli tej splatnosti faktúry, ale oni to opätovne prepísali na splatnosť od doručenia. Jedna sa o veľký podnik a my sme malá firma. Tak asi tak.
Takže ako som to rozpísala, je to správne.
jana
Monika
08.10.04,07:49
Pekný deň Janna.

Áno, môže to tak byť. Dátum dodania služby si môžete stanoviť až do 14.10.,
ktorýkoľvek deň. Ale pozor, aby Vám odberateľ nezaplatil skvôr, ako bude Váš dátum
dodania služby, lebo v tom prípade, by nastal prípad, že dátumom dodania sa stáva
dátum prijatia platby a museli by Ste všetko prerábať a opravovať.
Ale tak ako píšete, to kľudne môže byť.
Pekný deň.
Monika
Janna
08.10.04,07:55
Dakujem.
jana
Janna
25.11.04,09:42
Ešte jedna otázka k opakovaným dodávkam.

V zmluve (dodávka tovaru sa uskutočňuje čiastkovo) máme dohodnutú splatnosť 65 dní od doručenia faktúry. To vychádza na január 2005. Mám dať aj dátum dodania na január 2005?

Dakujem
j.
Monika
25.11.04,10:33
Pekný deň Janna.

Na Vašu otázku by som odpovedala asi takto:
Podľa môjho názoru, čo sa týka zákona o DPH a opakovaných dodávok to tak môže byť. Ale uvažujem nad tým, ako to správne a hlavne jednoduchšie urobiť, aby to sedelo aj so zákonom o DPH a z účtovného hľadiska.
Takže ja by som to urobila nasledovne, vzhľadom na to, že tento účtovný prípad prechádza z jedného účtovného obdobia do druhého /z roku 2004 do roku 2005/, zbytočne by som to nekomplikovala účtovaním dohadných položiek, alebo rezerv na nevyfakturované dodávky a dátum dodania tovaru by som dala ešte do roku 2004.
A tým pádom dodržíte aj zákon o DPH a budete to mať vo výnosoch v roku 2004, keďže Ste tovar fyzicky dodali v roku 2004.
Takže asi takto,
pekný deň.
Monika
Janna
25.11.04,11:17
Ďakujem za odpoveď.

My vedieme JU. Tak ak dám dodanie tovaru do januára 2005 je to v poriadku.

jana
Katarína STR
25.11.04,11:28
Ja tiež mesačne faktúrujem za paušálne služby.
Na základe zmluvy je moja povinnosť vystaviť túto do 5.teho dňa nasledujúceho mesiaca a splatnosť FA je 14 dní odo dňa vystavenia faktúry.

Takže vždy vystavujem FA prvého.

dátum vystavenia FA : 1.10.2004
dátum dodania služby : 30.9.2004
dátum splatnosti do : 15.10.2004

Môže to tak byť ?
Janna
25.11.04,11:36
Ja by som dala dátum dodania služby = dátum splatnosti. Tzn dátum dodania služby: 15.10.2004
jana
Monika
25.11.04,12:21
Môže to byť tak, ako píše Jana - dátum dodania služby = dátum splastnosti, čiže 15.10.2004.

Katarína STR, ale ak bola služba skutočne dodaná v 09/2004, tak to môže byť aj takto:
- dátum vyhotovenia: 30.09.2004
- dátum splastnosti: 15.10.2004
- dátum vzniku daňovej povinnosti: 30.09.2004,
v tomto prípade si môžeme určiť ľubovoľný dádutm splastnosti v rozmedzí dátumov od 30.09.2004 /kedy sa služba skutočne uskutočnila/ do 15.10.2004 /do kedy treba zaplatiť/, ale ako som už písala, treba dať pozor, aby odberateľ nezaplatil skvôr ako je dátum vzniku daňovej povinnosti, pretože v tom prípade sa celá situácia mení a dátumom vzniku daňovej povinnosti sa stáva dátum prijatia platby.

Prajem všetkým pekný deň.
Monika
Katarína STR
29.11.04,07:50
Fajn, ale môže to byť aj tak ako to robím ja ?

Teda dátum dodania služby : 30.9.2004 ?
Monika
29.11.04,10:00
Pekný deň, Katarína STR

Podľa mňa to tak môže byť, ja to tak robím tiež.
Aj dnes som vystavovala faktúry a urobila som ich takto:

- služba bola vykonaná 26.11.2004
Dátum vystavenia faktúry - 26.11.2004
Dátum splatnosti - 03.12.2004
Dátum dodania služby - 26.11.2004.

Konkrétne na tento spôsob účtovania som sa pýtala pred dvoma mesiacmi na školení ohľadom DPH a lektorka povedala, že to tak kľudne môže byť.

Ale pozor na zmenu od 01.01.2005.

Krásny deň
Monika
Katarína STR
29.11.04,10:08
Dobre,lenže ty máš dátum dodania služby v ten istý deň ako je vystavenie faktúry.
Lenže ja mám dátum dodania služby o deň skôr ako je dátum vystavenia faktúry.

Vystavené : 1.10.2004
Dátum splatnosti do : 15.10.2004
Dátum dodania služby : 30.9.2004

Ale aj mne chodia faktúry takýmto štýlom.
Takže to asi tak môže byť.
Monika
29.11.04,11:05
Katka, podľa mňa, pokiaľ sa služba skutočne uskutočnila v 09/2004, tak to tak môže byť.
My robíme pravidelné štvrťročné kontroly a z nich máme od odberateľa podpísaný protokol o vykonanej kontrole, kde je aj dátum kontroly.
Takže ja tieto kópie protokolov prikladám ku faktúram a podľa toho je jasné kedy bola služba skutočne vykonaná.
A to, že by som faktúru vystavila do 15.dní od uskutočnenia služby a tým pádom by dátum prešiel do druhého mesiaca na tom nič nemení, podľa mňa to tak môže byť.
Pekný deň.
Monika
ingi
29.11.04,11:35
Podľa mňa je v Katkinom prípade dátumom dodania 01.10.2004. Najvýstižnejšie to vysvetľuje príspevok č.4 od Yvvetty.
Katarína STR
30.11.04,06:02
ingi :

Prečo by to nemohlo byť tak ako to mám já ?
Prečo by nemohol byť dátum dodania dňom skôr ako je dátum vystavenia ?

My máme zmluvu na základe ktorej faktúrujeme pravidelnú kontrolu a údržbu nášho software a povinnosť je faktúrovať mesačne a faktúruje sa pozadu.

Uskutočnenie zdaniteľného plnenia je pri poskytovaní služieb dňom ich poskytnutia alebo zaplatenia, a to tým dňom, ktorý nastane skôr.

A u mňa nastal deň poskytnutia služby skôr.

A pri opakovaných zdaniteľných plneniach sa hovorí : že zdaniteľné plnenie je uskutočnené NAJNESKÔR posledným dňom zdaňovacieho obdobia, v ktorom má byť zaplatené opakované zdaniteľné plnenie.

Takže sa hovorí : najneskôr a nikde sa nehovorí najskôr.


Podľa mňa to tak môže byť ako to robím ja.
ingi
30.11.04,08:07
Katka:
Nový zákon o DPH tuším už ani nepozná pojem zdaniteľné plnenie, aj faktúry majú ako povinnú náležitosť dátum dodania a nie dátum usk.zd. plnenia.
Áno máš pravdu, pri dodaní služby vzniká daňová povinnosť dňom jej dodania.
Ale v Tvojom prípade sa jedná o dodanie služby opakovane počas trvania zmluvy podľa §19 zákona č.222/2004 Z.z. o DPH, podľa ktorého sa služba považuje za dodanú dňom, kedy má byť podľa zmluvy za ňu zaplatené. Ak vystavíš faktúru 01.10., a uvedieš na nej splatnosť, zaplatené má byť podľa mňa v rozsahu týchto dní a vtedy by mal byť vlastne aj deň dodania.
Tento istý problém som riešila v máji, keď vstúpil do platnosti nový zákon o DPH, a nebolo mi to jedno, lebo sa jednalo u nás o dosť vysoké fakturované sumy a tiež na rozhraní mesiacov. Takže radila som sa, čítala som a vychádza mi takéto riešenie.
Ak nájdem k tomu niečo bližšie okrem môjho názoru, určite Ti to v priebehu dňa pošlem.
Katarína STR
30.11.04,08:24
Ďakujem

Ja viem, že zdaniteľné plnenie sa už nepoužíva, ale to som len slovne.

Potom by ale stačilo, každú faktúru opraviť, aby dátum vystavenia bol rovnaký ako dátum dodania služby.
DPH mi to nezmení. Ostane mi v tom danom mesiaci.
ingi
30.11.04,08:46
Myslím, že to by bolo najrozumejšie. Aj tak Ti skúsim niečo k tomu poslať, aby si si bola istá.
Katarína STR
30.11.04,09:01
Ale to sa týka faktúr / opakované služby na základe zmluvy/ za máj 2004, že ?

Ale prosím ťa skús mi to presne zistiť ako to má, prípadne malo byť, aby som to zbytočne neprerábala.
Katarína STR
30.11.04,09:16
ingi : ale to už podľa mňa čítaš Nový zákon o DPH platný od 1.1.2005
ale v zátvorke je napísané znienie účinné do 31.12.2004 a znie :
daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.
A teda nie dňom vystavenia faktúry.

Nie je to náhodou tak ?
ingi
30.11.04,09:32
Nové znenie pred sebou nemám, išla som podľa teraz platného zákona, §19 ods. 3, ktorý pojednáva o službách uskutočňovaných opakovane (Tvoj prípad).
Pri jednorazovom dodaní služby(§19 ods.2) vzniká daňová povinnosť naozaj jej dodaním (§9).
V novele platnej od 01.01.2005 má byť zmena aj v týchto nešťastných opakovaných a čiastkových dodaniach - to sa ešte potrápime! Nové znenie tohto odseku je totiž podľa mňa tiež dosť nejednoznačné. Keď máš novelu pred sebou, skús si ho prečítať.
Katarína STR
30.11.04,09:50
Veď ho čítam.
Nový zákon - 19§ odst. 3 znie :
Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakované alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje.

v zátvorke je Znienie účinné do 31.12.2004 :
Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný dňom, keď má byť podľa zmluvy zaplatené za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu.
Katarína STR
30.11.04,09:59
Všade sa píše, že kedy má byť za dodanú službu zaplatené,

ja mám na faktúre napísané :

splatnosť faktúry do :

Takže by sa dalo povedať, že dodanie služby je od skutočne dodanej služby do splatnosti faktúry nie ?
ingi
30.11.04,10:43
Pozri sa do zmluvy ako to v nej máš ošetrené, malo by tam byť presne uvedené, že za opakovanú službu má byť zaplatené v deň jej odovzdania, alebo podobne. Ak je v zmluve dohodnutý termín vystavenia faktúry (napr. 5 dní po podpísaní protokolu a pod.) a je časovo vymedzená jej splatnosť, tak podľa mňa má byť za opakovanú službu zaplatené odo dňa jej vystavenia až po deň splatnosti a to sú vlastne dni, ktoré sa môžu určiť ako deň dodania.
Našla som iba články v rôznych časopisoch - s týmto názorom - takže viac Ti už neviem k tomu napísať, skúsim mrknúť ešte na stránku DR, zdá sa mi, že som tam niečo o tomto probléme čítala.

Nemá niekto iný názor???
ingi
30.11.04,10:59
Katarína STR
30.11.04,12:03
OK, teraz sa spýtam, ja faktúrujem mesačne elektrickú energiu a spotrebu vody.
To sa tiež berie ako opakované plnenie?

Tiež tam má vystavené fa :

Dátum vystavenia faktúry : 1.10.2004
Splatnosť faktúry do : 15.10.2004
Dátum vzniku daňovej povinnosti : 30.9.2004

Aj tam by mala byť daňová povinnosť až 1.10.2004 ?
Katarína STR
30.11.04,12:28
ingi :

v zmluve je napísané :

Dohodnutá zmluvná cena bude dodávateľovi vyplácaná odberateľom počas trvania zmluvy v mesiaci vždy za predchádzajúci mesiac na základe faktúr. Splatnosť faktúry je 14 dní od jej doručenia.
ingi
30.11.04,13:27
Ja si myslím, že ak by sa postupovalo podľa mojich príspevkov, daňová povinnosť by vznikla najskôr v deň vystavenia faktúry, t.j. v ďalšom mesiaci.
Viem, že sa to nedobre číta, ale od mája dávam naozaj veľký pozor na tieto dodávky.
Mám napríklad väčšie zmluvy o dielo s čiastkovými plneniami, pri ktorých ak je podpísaný protokol o prevzatí čiastkového plnenia posledný deň v mesiaci a fakturuje sa nasledujúci mesiac (v zmluve je napr. uvedené, že za čiastk. plnenie sa vystaví faktúra do piatich dní po jeho odovzdaní, so splatnosťou 14 dní), deň dodania je dňom vystavenia faktúry (môže byť aj neskôr). Jedná sa totiž o dosť veľké čiastky DPH.

Ak Ti chodia faktúry od Eurotelu, alebo ST, z nich je to celkom jasné.

Mohol by niekto vstúpiť do tejto debaty...

Ako asi pristupujú daňové úrady pri kontrolách, keď je to tak zložitá problematika?
Katarína STR
01.12.04,06:32
ok INGI :

a ešte jedna vec :

Máme nájomníkov, s ktorými máme uzatvorené nájomné zmluvy. Tie sú tiež faktúrované mesačne /opakované plnenie/ ale v zmluve je napísané, že nájomné je splatné do 5. teho dňa aktuálneho mesiaca. Takže FA vystavujem na začiatku mesiaca, čo mám dobre.
Tiež sa faktúruje mesačne spotreba elektrickej energie a spotreba vody a je napísané v zmluve, že to bude nájomca hradiť mesačne. Ale to faktúrujem až po skončení mesiaca.

Tak teraz ako ?

V tomto prípade môžem vystaviť faktúru :
dátum vystavenia : 1.12.2004
Splatnosť faktúry : 15.12.2004
Dátum vzniku daňovej povinnosti : 30.11.2004

Lebo splatnosť tu presne nieje určená, je napísané, že to bude hradiť mesačne.

Tak si myslím, že toto tak môže byť.

Čo ty na to ??
Monika
01.12.04,10:15
Katarína STR pekný deň,

snažím sa Ti poslať SS, ale vypisuje mi, že máš plnú schránku.
Prosím Ťa o vymazanie niektorej SS, aby som Ti mohla moju odpoveď poslať.
Vopred ďakujem.
Monika
Jamka
01.12.04,11:51
Ja sa prikláňam k názorom ingi.
Katarína STR
01.12.04,11:57
OK Jamka,

a čo sa týka tej el. energie a spotreby vody ?
môj príspevok 38
Janna
02.12.04,07:38
Opäť opakovné dodávky:

Vystavili sme faktúru za čiastkové plnenie 28.9.2004
podľa zmluvy splatnosť 65 dni, čo vyšlo na 2.12.04
dátum dodania tovaru = 2.12.04

Lenže platba nám prišla na účet 1.12.04 čo je skôr o 1 deň ako dátum dodania tovaru. Považuje sa to za platbu prijatú pred dodaním tovaru podľa §19 odst.4?

Ak áno, čo s tým ako to mám opravit? Vedieme JU.

Ďakujem
Jana
ingi
02.12.04,08:38
Janna,
podľa mňa uvažuješ správne. Síce som takýto prípad neriešila, ale myslím, že pôvodnú faktúru nemusíš opravovať, iba vystavíš v decembri faktúru v zmysle § 71 ods.1 z. o DPH .
Myslím, že zákon na tento prípad aj tak nemyslel, dosť ma pletie predposledná veta tohto odstavca.

Mohol by sa niekto pripojiť...
Janna
02.12.04,12:53
Ingi:
Volala som na DÚ a bolo mi povedané, že faktúru nemusím meniť, pretože dátum dodania mám 2.12. a dátum prijatia platby je 1.12. čiže je to všetko v decembri.
Iný prípad by bol, keby nám platba prišla 30.11. vtedy by som musela vystaviť nový doklad s týmto dátumom dodania tovaru (30.11.)
Ďakujem aj tak za pomoc
Jana
ingi
03.12.04,07:38
Janna, aj ja ďakujem, myslím, že mnohým z nás Tvoje zistenie skôr či neskôr pomôže.

Už som tu kdesi písala, že od 01.01.2005 platí novela z. o DPH, ktorá sa týka aj týchto dodávok (§19 ods.3). Dúfam, že keď sa rozoberie na školeniach a v literatúre, vrátime sa k nej - teda aspoň tí, ktorých sa týka.