Rachel978
27.11.12,15:00
Prosím Vám mám takú otázku, lebo už neviem čo mám robiť.
Som niekoľko rokov zamestnaná v jednej a. s. ako účtovníčka. Doteraz neboli žiadne problémy.V poslednom čase je, zo strany členov dozornej rady, ktorí sú aj akcionári, vyvíjaná činnosť, ktorá nie je v súlade s zákonmi, proste sú snahy, aby obchádzali zákon (hlavne DPH) spôsobom, ktorí sa mi prestáva páčiť. Problém je, že som zodpovedná za účtovníctvo a mám aj danú plnú moc a že už sú nejaké veci na daňovej kontrole a ja neviem čo mám robiť, lebo ja nemám záujem a vystavovanie nejakých dokladov, ktoré neboli ani uskutočnené, čiže fiktívne a už vôbec nie ich podpisovanie. Za spoločnosť podpisuje niekto iný aj aj jeho obchádzanie.

Ako sa mám ja chrániť, keď mám na jednej strane som tu zamestnaná, za účtovníctvo zodpovedná, ale na druhej strane ja vôbec nemám záujem ani snahu sa do niečoho "montovať" a riešiť takéto veci... čiže nechcem žiadne doklady podpisovať ani vystavovať a podobne...

Ako môžem zrušiť danú plnú moc?
Tweety
27.11.12,14:04
Prosím Vám mám takú otázku, lebo už neviem čo mám robiť.
Som niekoľko rokov zamestnaná v jednej a. s. ako účtovníčka. Doteraz neboli žiadne problémy.V poslednom čase je, zo strany členov dozornej rady, ktorí sú aj akcionári, vyvíjaná činnosť, ktorá nie je v súlade s zákonmi, proste sú snahy, aby obchádzali zákon (hlavne DPH) spôsobom, ktorí sa mi prestáva páčiť. Problém je, že som zodpovedná za účtovníctvo a mám aj danú plnú moc a že už sú nejaké veci na daňovej kontrole a ja neviem čo mám robiť, lebo ja nemám záujem a vystavovanie nejakých dokladov, ktoré neboli ani uskutočnené, čiže fiktívne a už vôbec nie ich podpisovanie. Za spoločnosť podpisuje niekto iný aj aj jeho obchádzanie.

Ako sa mám ja chrániť, keď mám na jednej strane som tu zamestnaná, za účtovníctvo zodpovedná, ale na druhej strane ja vôbec nemám záujem ani snahu sa do niečoho "montovať" a riešiť takéto veci... čiže nechcem žiadne doklady podpisovať ani vystavovať a podobne...

Ako môžem zrušiť danú plnú moc?
Plnú moc musí zrušiť ten, kto ju dal. Je potrebné aby si svoj postoj k týmto veciam zaujala u svojich nadriadených.
Ale v konečnom, za vedenie účtovníctva kompletne zodpovedá štatutár spoločnosti.
pepsikova
27.11.12,14:09
..musíš si vytriediť hodnoty...alebo budeš zainteresovaná,teda aj zodpovedná, a aj zamestnaná,alebo na rovinu povieš, čo nebudeš robiť, zo zásady a z presvedčenia-a nebudeš zamestnaná...ale vždy , tí, čo sú hore, sa vylížu...a tá dole to odnesie...tak rozváž...
Braňo
27.11.12,14:09
v prípade, že chcú obísť zákon rozhodne si daj podpísať, že to chcú urobiť tak a tak - aby bolo nespochybniteľné, že tak rozhodli oni.
Rachel978
27.11.12,14:09
a keď štatutára obchádzajú a falšujú jeho podpis?
Tweety
27.11.12,14:11
a keď štatutára obchádzajú a falšujú jeho podpis?
No super, to je teda podarená firma. Štatutár je len na papieri, či? Podvod jak vyšitý, ostatní držia s prepáčením hubu a krok? už len basu na nich.
Rachel978
27.11.12,14:11
čiže ja sama nemôžem požiadať o odvolanie plnej moci? Ja som si to našla na nete len som si to chcela potvrdiť.
Rachel978
27.11.12,14:12
Tweety, ver mi, že som to nevedela, celé roky to fungovalo normálne ale v posledných dvoch rokoch je to katastrofa... ale stupňuje sa to, chcem odísť z tej firmy a nechcem mať s nimi nič spoločné, ale neviem ako sa mám teraz chrániť, aby ma tiež do niečoho nezamontovali.
Tweety
27.11.12,14:13
čiže ja sama nemôžem požiadať o odvolanie plnej moci? Ja som si to našla na nete len som si to chcela potvrdiť.
Veď poinformuj o svojom kroku falšovateľov, alebo štatutára.
Paula
27.11.12,14:42
. Problém je, že som zodpovedná za účtovníctvo a mám aj danú plnú moc a že už sú nejaké veci na daňovej kontrole a ja neviem čo mám robiť, lebo ja nemám záujem a vystavovanie nejakých dokladov, ktoré neboli ani uskutočnené, čiže fiktívne a už vôbec nie ich podpisovanie. Za spoločnosť podpisuje niekto iný aj aj jeho obchádzanie.



Teraz už ani ja neviem, čo . A keby tá kontrola bola napr. o 5 rokov, tak v tej firme ešte vegetíš ? Nevedela by som jedinú noc s takou robotou zaspať.
misomiso
27.11.12,14:50
Tak aspon porad nejake finticky, ako sa da vyhnut plateniu DPH :). Nas bohuzial stat nuti platit aj tam, kde zo zakona nemusime.
ewita888
27.11.12,18:05
Tak najhoršie na tom je, že ak sa príde na trestný čin a bude preukázateľné, že si o tom vedela, budeš stíhaná aj ty - za nenahlásenie trestného činu..