mirom
27.11.12,22:16
Developer stavia nové rodinné domy na predaj. Som SZČO, platca DPH. Chcem si kúpiť 1 rodinný dom, v ktorom budem mať sídlo firmy. Nebudem v ňom bývať. Ako SZČO musím mať sídlo firmy. Teraz platím za prenájom inej starej budovy mesačne 398.-€ / mesiac s DPH. Mojím podnikaním sú školenia pre zamestnancov asi 40 firiem. Môžem si ako SZČO (platca DPH) zobrať podnikateľský úver na kúpu nového domu, ktorý bude sídlom firmy a budem v ňom podnikať - robiť školenia + prenájom pre iné firmy (ako sídlo) ? Cena nového holodomu je cca 150.000,- €. Podnikateľský úver zoberiem cca 50.000 €. Zvyšok zaplatím z našetrených súkromných peňazí. (ktoré dám do podnikania) Po kolaudácií budem musieť investovať do zariadenia tohto domu (podlahy, umývadlá, batérie, WC, kancelársky nábytok, svietidlá ...) aby som tam mohol podnikať. Ako je to s vratkou DPH za kúpu domu + vratka DPH za zariadenie domu na podnikanie + náklady na el., plyn, smetie, ... ? Ako budem nákup domu, zariadenie domu a splátky podnikateľského úveru dávať do nákladov? Podnikateľský úver na kúpu nového holodomu plánujem zobrať na 10 rokov. Odvody za prenájom pre iné firmy ? A ak po 20 rokoch sa rozhodnem ukončiť podnikanie, ako a za akých podmienok prevediem dom na môjho syna, ktorý v ňom bude bývať a nebude podnikať ? Ako to bude s odvodom DPH a daňou po predaji domu z mojej firmy na syna (občana) ? Ďakujem.
KEJKA
27.11.12,21:29
zadanie ma celkom pobavilo - nechám na poradcov-spisovateľov, ktorí tu napíšu elaborát s možnosťami.
ak to máš ako sídlo firmy a si platiteľ DPH, máš nárok na odpočet DPH zo všetkého, čo si vymenoval.
predpokladám, že fakturovať za školenia budeš so slov. DPH, pokiaľ budeš prenajímať - tak zdaniteľnej osobe a tiež s DPHčkou.
Čo bude o 20 rokov - no to je ďaleko. podľa dnešných pravidiel predáš za trhovú cenu - syn je osoba blízka.
DPH odvedie bud syn alebo ty.
prípadne nikto, kedže uplynie 20 rokov, počas ktorých sa odvod DPH a spôsob využitia majetku sleduje.