btt12
06.01.13,18:22
K prispevku 609 a 611 - Katarina: Dohodara neodhlasujes, len ho "znova" prihlasis, pricom vyberies konkretny typ dohody a do policka vznik poistneho vztahu uvedies povodny datum prihlasenia.
Melnick
06.01.13,17:25
Prikladám aj ja svoju slzu. :-(
pavlinka
06.01.13,17:26
výplatný termín bol po končení dohody v decembrovom vyúčtovaní miezd, ale keď ešte nezaplatili poplatok za kurz tak ju nemôžem teraz vyplatiť
Melnick
06.01.13,17:27
Aký výplatný termín si mala uvedený v dohode ?

Veronika, ale to je dohoda ešte z decembra a tam nemohla mať určený VT vo februári. A ak išlo o DoVP tie sa museli ukončiť v decembri 2012.
Melnick
06.01.13,17:27
dievčence, chcem sa opýtať ohľadom ZP. Keď sú vo firme dohodári, ktorí prechádzajú z roku 2012. Treba ich prihlásiť do ZP, že majú uzavretú dohodu, alebo sa len urobia na konci mesiaca prihlášky a odhlášky, koľko ich bude treba. :-)

Na konci mesiaca.
btt12
06.01.13,17:28
dievčence, chcem sa opýtať ohľadom ZP. Keď sú vo firme dohodári, ktorí prechádzajú z roku 2012. Treba ich prihlásiť do ZP, že majú uzavretú dohodu, alebo sa len urobia na konci mesiaca prihlášky a odhlášky, koľko ich bude treba. :-)

Toto by zaujimalo aj mna - vo VSZP mi povedali, ze staci naraz pri podavani vykazu, dat aj prihlasky a odhlasky za dany mesiac, v Dovere mi povedali, ze treba vzdy dodrzat 8 dnovu lehotu odo dna, kedy pracoval.
veronikasad
06.01.13,17:29
výplatný termín bol po končení dohody v decembrovom vyúčtovaní miezd, ale keď ešte nezaplatili poplatok za kurz tak ju nemôžem teraz vyplatiť
Výkazy do SP urobíš podľa podpísanej dohody, vrátane vymeriavacieho základu, teda za mesiac 12/12. V účtovníctve ti zostane záväzok voči zamestnancovi a ak neuhradíš poistné aj voči SP, príp. aj DU. Problém budeš mať s vystavením potvrdenia o zdanitelnej mzde, nakoľko príjem nebol vyplatený do 31.1.2013, do potvrdenia ho nemôžeš zahrnúť.
Melnick
06.01.13,17:34
Melnick
06.01.13,17:38
pavlinka medzi spracovanie mzdy a vyplatenie mzdy sa nie vždy dáva znamienko = (rovná sa)
Jozef Mihál
06.01.13,17:41
Dobry večer, DVP od 16.10.2012 do 20.12.2012,bol to kurz angličtiny, teraz v decembrovej výplate by sa mala dohoda vyplatiť ale účastníci kurzu stále nevyplatili poplatok za tento kurz,ako túto dohodu vyplatiť až v 1/2013 keď lektor bol dňom 20.12.2012 odhlásený z dohody?
...vyplatíte vo výplate za 1/2013 s tým, že pri odvodoch z takýchto dohôd postupujete podľa zákonov platných do 31.12.2012...
Jozef Mihál
06.01.13,17:43
Melnick
06.01.13,18:04
A pre DRAK-ov ten istý problém systematicky:

http://www.porada.sk/t206164-dohody-ako-platit-co-najnizsie-odvody-na-socialne-poistenie.html

Jozef ,žeby sme sa stali znova dračice :):D ?
Občas Ťa "vymáknem" v Drakovi a stiahnem si Tvoj príspevok tesne po tom ako ho dopíšeš, ale väčšinou sa mi to nepodarí.:---
apatya
07.01.13,09:02
takze platia ci neplatia po novom pre dohodarov priplatky za nocne, sviatky ?
zuzu 76
07.01.13,09:25
Dobrý deň,
poprosím Vás o radu:

pri dohodách o prac.činnosti musí byť splnená podmienka min. mzdy, v prípade hodinovej mzdy 1,941 € / hod.

§ 120, odst. 5 - úmerné zvýšenie hodinovej mzdy pri kratšom prac.čase sa na dohody o pracovnej činnosti neaplikuje... ďakujem za potvrdenie
Tweety
07.01.13,09:30
Dobrý deň,
poprosím Vás o radu:

pri dohodách o prac.činnosti musí byť splnená podmienka min. mzdy, v prípade hodinovej mzdy 1,941 € / hod.

§ 120, odst. 5 - úmerné zvýšenie hodinovej mzdy pri kratšom prac.čase sa na dohody o pracovnej činnosti neaplikuje... ďakujem za potvrdenie
A akú? Podmienka je len jedna, splnenie min. hod. mzdy. KPČ je už práca na základe PZ.
zuzu 76
07.01.13,10:02
mala som na mysli, či sa nemusí minimálna mzda pri dohododách úmerne zvyšovať podobne ako pri kratšom pracovnom čase..
Jana Motyčková
07.01.13,10:11
Podľa dnešnej telefonickej konzultázie s MZ :

1. Prihlasovanie "nepravidelného" príjmu na posledný den v mesiaci sa na dohody nevzťahuje. Aj pri dohode s nepravidelným príjmom, sa aj v mesiaci, kedy dohodár príjem nemá, prihlasuje tento dohodár na dni, kedy robí, napriek tomu, že VZ bude nulový. Bolo to takto dohodnuté (vraj) aj so zdravotnými poisťovňami.

2. Ak dohodár pracuje v pondelok až piatok, na soboty a nedele sa odhlasuje.

3. Termín na splnenie oznamovacej povinnosti - prihlasovanie dohodára na dni, ktoré robí je do konca nalsedujúceho mesiaca. Tu ešte moje vlastné upozornenie - ak by dohodár robil v prvý deň trvania dohody, alebo posledný deň trvania dohody, pri prihlásení, resp. odhlásení tohoto dňa by sa mal rešpektovať termín do 8 pracovných dní.
Melnick
07.01.13,10:12
takze platia ci neplatia po novom pre dohodarov priplatky za nocne, sviatky ?

Neplatia .
Ester plus
07.01.13,10:21
Musí byť v dohode presne uvedený čas pracovného výkonu od:do, alebo sa môže napísať
aj "podľa potreby zamestnávateľa".
KatarinaNR
07.01.13,10:34
2. a 3. platia pre všetkých, či len pre toho nepravidelného dohodára
Melnick
07.01.13,10:38
Podľa dnešnej telefonickej konzultázie s MZ :

1. Prihlasovanie "nepravidelného" príjmu na posledný den v mesiaci sa na dohody nevzťahuje. Aj pri dohode s nepravidelným príjmom, sa aj v mesiaci, kedy dohodár príjem nemá, prihlasuje tento dohodár na dni, kedy robí, napriek tomu, že VZ bude nulový. Bolo to takto dohodnuté (vraj) aj so zdravotnými poisťovňami.

2. Ak dohodár pracuje v pondelok až piatok, na soboty a nedele sa odhlasuje.

3. Termín na splnenie oznamovacej povinnosti - prihlasovanie dohodára na dni, ktoré robí je do konca nalsedujúceho mesiaca. Tu ešte moje vlastné upozornenie - ak by dohodár robil v prvý deň trvania dohody, alebo posledný deň trvania dohody, pri prihlásení, resp. odhlásení tohoto dňa by sa mal rešpektovať termín do 8 pracovných dní.

Ale nás dobre zamotávajú týmito informáciami, resp. dezinformáciami.
KatarinaNR
07.01.13,10:40
a teda samoplatcovia dohodári, majú chodiť busom na každý víkend sa prihlasovať a odhlasovať?????
tých 8dní platí len u dohodára s nepravidelným príjmom?
mondes
07.01.13,10:48
Podľa dnešnej telefonickej konzultázie s MZ :

1. Prihlasovanie "nepravidelného" príjmu na posledný den v mesiaci sa na dohody nevzťahuje. Aj pri dohode s nepravidelným príjmom, sa aj v mesiaci, kedy dohodár príjem nemá, prihlasuje tento dohodár na dni, kedy robí, napriek tomu, že VZ bude nulový. Bolo to takto dohodnuté (vraj) aj so zdravotnými poisťovňami.

2. Ak dohodár pracuje v pondelok až piatok, na soboty a nedele sa odhlasuje.

3. Termín na splnenie oznamovacej povinnosti - prihlasovanie dohodára na dni, ktoré robí je do konca nalsedujúceho mesiaca. Tu ešte moje vlastné upozornenie - ak by dohodár robil v prvý deň trvania dohody, alebo posledný deň trvania dohody, pri prihlásení, resp. odhlásení tohoto dňa by sa mal rešpektovať termín do 8 pracovných dní.

Opýtam sa k bodu 2:
Zaujíma ma, prečo ak zamestnávateľ uzatvorí so zamestnancom napr. DoPČ alebo DoVP, tak prečo ho nemôže prijať na 7 dní v týždni, ale len na pracovné dni. Tým pádom by ho nebolo potrebné stále na víkendy odhlasovať a následne prihlasovať. Je tým dôvodom len platenie odvodov za soboty a nedele, alebo je v tom ešte niečo? Ďakujem za vysvetlenie.
andrejka a
07.01.13,11:19
Opýtam sa k bodu 2:
Zaujíma ma, prečo ak zamestnávateľ uzatvorí so zamestnancom napr. DoPČ alebo DoVP, tak prečo ho nemôže prijať na 7 dní v týždni, ale len na pracovné dni. Tým pádom by ho nebolo potrebné stále na víkendy odhlasovať a následne prihlasovať. Je tým dôvodom len platenie odvodov za soboty a nedele, alebo je v tom ešte niečo? Ďakujem za vysvetlenie.

Je za tým Zákonník práce... Nový Zákonník práce zakazuje dohodárom pracovať 7 dní v týždni, takisto musia mať dva dni nepretržitého odpočinku... Tak tomu rozumiem ja...
Jana Motyčková
07.01.13,11:36
KatarinaNR : body 2 a 3 platia aj pre pravidelných aj pre nepravidelných dohodárov.
Rozalka
07.01.13,12:05
Ak som správne pochopila: ak máme upratovačku na každý deň v týždni, na víkend treba zo ZP odhlásiť.
Podľa informácií, ktoré som tu doteraz čítala, každých 8 dní treba robiť odhlášky a prihlášky za uplynulých 8 dní - správne?

V tej súvislosti mi napadá:
chúďa mzdárka, nemá nárok na čerpanie dovolenky v kuse 14 dní? to nie je porušenie ZP?
mzdarka renca
07.01.13,12:27
Ak som správne pochopila: ak máme upratovačku na každý deň v týždni, na víkend treba zo ZP odhlásiť.
Podľa informácií, ktoré som tu doteraz čítala, každých 8 dní treba robiť odhlášky a prihlášky za uplynulých 8 dní - správne?

V tej súvislosti mi napadá:
chúďa mzdárka, nemá nárok na čerpanie dovolenky v kuse 14 dní? to nie je porušenie ZP?
Rozálka, ak je jasné, že bude robiť po-pi a so,ne voľno, tak prihlasovať, odhlasovať budem aj v predstihu cca 1x mesačne, t.z. nabúcham im na ZP naraz prihlášky a potom aj odhlášky, nech sa magoria v ZP.

PS: verím, že zvíťazí zdravý sedliacky rozum a toto Kocúrkovo zjednodušia.
Jana Motyčková
07.01.13,12:28
Ak som správne pochopila: ak máme upratovačku na každý deň v týždni, na víkend treba zo ZP odhlásiť.
Podľa informácií, ktoré som tu doteraz čítala, každých 8 dní treba robiť odhlášky a prihlášky za uplynulých 8 dní - správne?

V tej súvislosti mi napadá:
chúďa mzdárka, nemá nárok na čerpanie dovolenky v kuse 14 dní? to nie je porušenie ZP?
Opakujem - nie do 8 dní. Viď napr. môj príspevok 645 bod 3, ale aj iné, kde je aj zdôvodnenie.
A ešte pre Renću opakujem - nie vopred.
Jana Motyčková
07.01.13,12:30
A všetkým, ktorí mi píšu SS - ja fakt nestíham na všetko odpovedať, na otázky je porada alebo drak a nie súkromné správy.
mzdarka renca
07.01.13,12:51
Dík Jani, aj keď by to veľa vyriešilo, ak by sa to dalo prihlasovať a odhlasovať vopred.
Rozalka
07.01.13,13:27
Opakujem - nie do 8 dní. Viď napr. môj príspevok 645 bod 3, ale aj iné, kde je aj zdôvodnenie.
A ešte pre Renću opakujem - nie vopred.

Mňa doplietlo to "rešpektovať termín 8 pracovných dní":




3. Termín na splnenie oznamovacej povinnosti - prihlasovanie dohodára na dni, ktoré robí je do konca nalsedujúceho mesiaca. Tu ešte moje vlastné upozornenie - ak by dohodár robil v prvý deň trvania dohody, alebo posledný deň trvania dohody, pri prihlásení, resp. odhlásení tohoto dňa by sa mal rešpektovať termín do 8 pracovných dní.
draco
07.01.13,15:51
no ja neviem, viete si predstaviť ten nápor a chaos v zdravotných poisťovniach? veď sa tie tety pri okienkach zbláznia
Melnick
07.01.13,16:46
Prosim o radu mamina na rodicovkej dovolenke pracujuca na nepravidelny prijem...

po rodicovskej v pripade ze bude prepustena z TPP a pojde na urad prace ma narok na davku v nezamestnanosti a bude pocitana z TPP

.Sarlotka, akosi tomu nerozumiem. Pracuje na TPP, alebo dohodu ?
ewita888
07.01.13,17:15
Prosim o radu mamina na rodicovkej dovolenke pracujuca na nepravidelny prijem...

po rodicovskej v pripade ze bude prepustena z TPP a pojde na urad prace ma narok na davku v nezamestnanosti a bude pocitana z TPP

.
ak pracuje na dohodu a má nepravidelný príjem, neplatí sa z nej poistenie v nezamestnanosti.. čiže po RD, ak pôjde na podporu, dávky sa budú rátať iba z TPP
elenček
07.01.13,17:45
Prosím o radu.
Som evidovaná na ÚP ako nezamestnaná a začala som pracovať na dohodu s pravid. príjmom. Vraj ale po novom dohodár nesmie pracovať v sobotu. Je to pravda? Ďakujem.
Sarlotka
07.01.13,17:50
ak pracuje na dohodu a má nepravidelný príjem, neplatí sa z nej poistenie v nezamestnanosti.. čiže po RD, ak pôjde na podporu, dávky sa budú rátať iba z TPP

dakujem chcela som si overit, ci v pripade uzatvorenia dohody na nepravidelny prijem, nadalej trvajucom TPP a teda prerusenom poisteni v nezamestnanosti sa toto zaratava .... ci v tom nie je opat nejaka kuleha...:)
Gaba30
07.01.13,20:48
Prosím o radu.
Ak som odhlásila dohodára k 31.12.2012 až 7.1.2013 bude pokuta?
Prácu totiž vykonával ešte 1 týždeň v januári, ale sme sa dohodli, že to zahrniem do decembrovej výplaty.
Tak neviem, či ho nechať odhláseného, alebo ho nanovo prihlásť ešte na 7 dní z januára 2013.
petula239
07.01.13,22:03
pekny večer prajem, čitam ale vobec ničomu nerozumiem, ak vas možem poprosiť o radu...som mamička na RD, v novembri som podpisala zmluvu s tescom na dohodu na 10hod týžd. pracovat som zacala 1.12. čiže až v decembri, no v januari zatial este nie a neviem ci vobec zavolaju...chcem sa opýtať, mam ja osobne daake povinnosti niečo niekde nahlasovať? alebo co tato nova situacia pre mna znamena? ak nahodou pojdem odrobit daake hodiny aj v januari budem musiec nieco platit alebo to vsetko zariadi zamestnavatel? oplati sa to este? dakujem krasne
Melnick
08.01.13,05:48
Prosím o radu.
Ak som odhlásila dohodára k 31.12.2012 až 7.1.2013 bude pokuta?
Prácu totiž vykonával ešte 1 týždeň v januári, ale sme sa dohodli, že to zahrniem do decembrovej výplaty.
Tak neviem, či ho nechať odhláseného, alebo ho nanovo prihlásť ešte na 7 dní z januára 2013.

Toto je obdobie, keď nefunguje nič ani v SP, ani v ZP. Ja by som si dala všetko do poriadku, tak ako má byť.
Určite by som január nepripočítavala k decembru.
Melnick
08.01.13,05:53
pekny večer prajem, čitam ale vobec ničomu nerozumiem, ak vas možem poprosiť o radu...som mamička na RD, v novembri som podpisala zmluvu s tescom na dohodu na 10hod týžd. pracovat som zacala 1.12. čiže až v decembri, no v januari zatial este nie a neviem ci vobec zavolaju...chcem sa opýtať, mam ja osobne daake povinnosti niečo niekde nahlasovať? alebo co tato nova situacia pre mna znamena? ak nahodou pojdem odrobit daake hodiny aj v januari budem musiec nieco platit alebo to vsetko zariadi zamestnavatel? oplati sa to este? dakujem krasne
Dohoda v decembri je OK.
Ale ak budeš podpisovať dohodu od 1.1.2013 tak tam zváž, či je pre Teba výhodné pracovať na dohodu.

Mimochodom, stačí ak si prečítaš o dopade dohody na mamičky na RD môj úplne prvý príspevok.

Začína slovami:

Odpovede mamičkám na MD - dúfam, že pomôžu :

Dočítaš sa aj o mamičkách na RD.( správne: RP :))
Ejo
08.01.13,07:31
Dobrý deň. Možem mať naďalej dohodára, uzavretá dohoda o PČ - maximálne 10 hod. týždenne, ale on mi pracuje podľa potreby, t.j. v jednom mesiaci má len 10 hodín, niekedy 30 hod, a niekedy ho vobec nepotrebujem. Je to O.K?
Ďakujem.
Mila123
08.01.13,07:47
Prosím o radu.
Som evidovaná na ÚP ako nezamestnaná a začala som pracovať na dohodu s pravid. príjmom. Vraj ale po novom dohodár nesmie pracovať v sobotu. Je to pravda? Ďakujem.
podľa môjho názoru je totálna hlúposť....mala si sa opýtať, kt. zákon to zakazuje,.......
Mila123
08.01.13,07:49
je to ok, v priemere musí byť ale 10 hod. týždenne
Melnick
08.01.13,07:51
Dobrý deň. Možem mať naďalej dohodára, uzavretá dohoda o PČ - maximálne 10 hod. týždenne, ale on mi pracuje podľa potreby, t.j. v jednom mesiaci má len 10 hodín, niekedy 30 hod, a niekedy ho vobec nepotrebujem. Je to O.K?
Ďakujem.




Môžeš, ale do 31.1.2013 musíš v SP určiť správny typ dohody.
Gaba30
08.01.13,08:01
Toto je obdobie, keď nefunguje nič ani v SP, ani v ZP. Ja by som si dala všetko do poriadku, tak ako má byť.
Určite by som január nepripočítavala k decembru.

A včera som sa ročúlila na podávaní výkazu do SP za december.
Ak nezadám v prílohe k výkazu NP alebo PP, tak mi vyhadzuje výkaz, že mám chybu. Ale v decembri to ešte nemáme stanovené. Až od januára, či nie?
Ejo
08.01.13,08:08
Môžeš, ale do 31.1.2013 musíš v SP určiť správny typ dohody.

Áno, viem, už niektorých som prihlásila na ostatné poistné do SP. Do ZP som prihlásila zatiaľ len zamestnávatela, a potom na konci mesiaca spravím prihlášky a odhlášky podľa odpracovaných dní. V ZP mi povedali, že keď bude pracovať dohodár od pondelka do piatku 2 hod. tak sa na víkendy neodhlasuje. Ak nepravidelne, tak zvlášť každý deň, ale to asi bude stačiť koncom mesiaca, keď budem mať presné odpracované dni.
Melnick
08.01.13,08:11
A včera som sa ročúlila na podávaní výkazu do SP za december.
Ak nezadám v prílohe k výkazu NP alebo PP, tak mi vyhadzuje výkaz, že mám chybu. Ale v decembri to ešte nemáme stanovené. Až od januára, či nie?
Gabi ja som podávala výkaz včera a odoslala som ho bez problémov - je akceptovaný a nič chybové mi nehlásilo. Bol to tiež výkaz za december.
Melnick
08.01.13,08:13
Áno, viem, už niektorých som prihlásila na ostatné poistné do SP. Do ZP som prihlásila zatiaľ len zamestnávatela, a potom na konci mesiaca spravím prihlášky a odhlášky podľa odpracovaných dní. V ZP mi povedali, že keď bude pracovať dohodár od pondelka do piatku 2 hod. tak sa na víkendy neodhlasuje. Ak nepravidelne, tak zvlášť každý deň, ale to asi bude stačiť koncom mesiaca, keď budem mať presné odpracované dni.

Ejo, vydrž!!! Vo všetkých pobočkách informujú tak ako hovoríš a J.Motyčkovej na MZ poskytli takúto informáciu :


Podľa dnešnej telefonickej konzultázie s MZ :

1. Prihlasovanie "nepravidelného" príjmu na posledný den v mesiaci sa na dohody nevzťahuje. Aj pri dohode s nepravidelným príjmom, sa aj v mesiaci, kedy dohodár príjem nemá, prihlasuje tento dohodár na dni, kedy robí, napriek tomu, že VZ bude nulový. Bolo to takto dohodnuté (vraj) aj so zdravotnými poisťovňami.

2. Ak dohodár pracuje v pondelok až piatok, na soboty a nedele sa odhlasuje.

3. Termín na splnenie oznamovacej povinnosti - prihlasovanie dohodára na dni, ktoré robí je do konca nalsedujúceho mesiaca. Tu ešte moje vlastné upozornenie - ak by dohodár robil v prvý deň trvania dohody, alebo posledný deň trvania dohody, pri prihlásení, resp. odhlásení tohoto dňa by sa mal rešpektovať termín do 8 pracovných dní.
KatarinaNR
08.01.13,08:31
Mne tiež nešlo podať výkaz za december, volala som do sociálnej poisťovne, tam mi pani povedala, že vyhlasuje to dosť často chybu, že s tým niečo robia, konkrétne s registračnými listami. Že treba vydržať do 9.1.
Dievčence skúšali ste už doprihlasovávať podľa druhu príjmu dohodárov prechádzajúcich z roku 2012? Ide to už? či nie?
ďakujem
Ejo
08.01.13,08:35
Ja vydržím! Príspevok som si aj ja prečítala, len som napísala, čo mi v ZP povedali. A samozrejme zase nie jednotná odpoveď.
Melnick
08.01.13,08:59
7.1.2013 ešte neúspešné!!!!
Jana103
08.01.13,09:45
Dobrý deň,
takže do ZP budem prihlasovať a odhlasovať iba na tie dni, ktoré odpracuje dohodár....to urobím napr. za január až vo februári...t.j. teraz nemusim v januári ho prihlasit na ZP (neplati ta predlzena lehota do 31.1.?), az potom vo februari?
Anja111
08.01.13,10:06
Ja som posielala 2.1.2013. Bez problémov.
andrejka a
08.01.13,11:23
Dobrý deň,
takže do ZP budem prihlasovať a odhlasovať iba na tie dni, ktoré odpracuje dohodár....to urobím napr. za január až vo februári...t.j. teraz nemusim v januári ho prihlasit na ZP (neplati ta predlzena lehota do 31.1.?), az potom vo februari?

Do ZP neplatí predlžená lehota, tu je potrebné splniť povinnosť do 8. dní. Vo VŠZP mi bolo pred chvíľou povedané, že ak dohodár pracuje od pondelka - piatka, na víkendy netreba odhlasovať. Odhlási sa, až po ukončení dohody.
VieraPopluharova
08.01.13,11:36
Dievčatá,

možno budem vyzerať hlúpo, ale s dohodarmi som ešte nepracovala a teraz mám 2-och, ak s nimi uzatvorím dohodu na dobu neurčitú (poberateľ starobného dôchodku) platim odvody za nich 19,80% do SP a dohodári 4%, alebo je tu tá možnosť ako radil niekde Ing. Mihál - sa nemusia?
Melnick
08.01.13,11:47
Tým neuspešným som mala na mysli doprihlasovávanie dohodárov. Nie odoslanie výkazu. :)!
Melnick
08.01.13,11:49
Vierka, tú Jozefovu radu som nepostrehla. Daj link. :)
Jana103
08.01.13,12:30
Do ZP neplatí predlžená lehota, tu je potrebné splniť povinnosť do 8. dní. Vo VŠZP mi bolo pred chvíľou povedané, že ak dohodár pracuje od pondelka - piatka, na víkendy netreba odhlasovať. Odhlási sa, až po ukončení dohody.
Ale mne dohodár nepracuje od pondelka do piatka...iba niektore dni...a to ho mám teraz prihlasit a potom vo februari ho za januar zase prihlasim? to bude prihlaseny na 2x?
andrejka a
08.01.13,12:45
Tak na toto pani v ZP odpovedala len stručne: treba dodržať lehotu 8 dní.
Jana Motyčková
08.01.13,12:58
Tak na toto pani v ZP odpovedala len stručne: treba dodržať lehotu 8 dní.

Pani v ZP nemôže prikazovať niečo nad rámec zákona.
Tu je dnešné vyjadrenie mailom z MZ, išlo aj na ÚDZS a do Kros-u :

"V § 224 ods. 2 písm. e) Zákonníka práce bola zavedená povinnosť zamestnávateľa viesť evidenciu vykonanej práce u zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohody o vykonaní práce, tak, aby v jednotlivých dňoch bola zaznamenaná dĺžka časového úseku, v ktorom sa práca vykonávala.

Z uvedeného vyplýva, že zamestnávateľ by mal vedieť označiť obdobia, kedy zamestnanec prácu skutočne vykonával a teda aj zabezpečiť prihlásenie a odhlásenie.
V takomto prípade by teda zamestnávateľ vedel určiť obdobie a použiť kód 2D.

Ohľadom vymeriavacieho základu – mal by vykázať skutočnú výšku príjmu, na ktorú vznikol zamestnancovi, pracujúcemu na dohodu nárok (mal by ju vedieť určiť, nakoľko obdobie výkonu práce mu je známe a rovnako tak aj dohodnutá suma).


Ohľadom prihlasovania a odhlasovania za dni víkendu – tieto dni sa posudzujú ako akékoľvek iné dni, t. j. ak počas týchto dní prácu vykonáva (podľa evidencie zamestnávateľa), tak je prihlásený, ak ju nevykonáva, nie je prihlásený.


prihlasovanie a odhlasovanie – v prípade trvania dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru sa jedná o zmeny, nahlasované podľa § 11 ods. 3 druhej vety a teda majú sa splniť do konca nasledujúceho mesiaca."
KatarinaNR
08.01.13,12:58
Ja som včera volala konkrétne do VŠZP a tam mi povedala pani na telefóne, že zamestnávateľovi stačí prihlásiť/odhlásiť na konci mesiaca za mesiac, ale keď su samoplatci ZP - osoby zamestnané na dohody, tí musia dodržať 8 dní. Ešte som nebola v ZP tento mesiac ale ľudia hovoria, že sú tam neskutočné rady a ešte aké budú! Ľutujem tých dohodárov samoplatcov, ktorí bývajú na dedinách a musia sa chodiť niekoľkokrát do mesiaca prihlásiť a odhlásiť, trebárs aj na víkendy, to tú dohodu akurát precestu a zaplatí na ZP. na hlavu je toto!!!!!!!!!!!!
Jana Motyčková
08.01.13,13:03
KatarinaNR - súhlasím so všetkým, aj s tými výkričníkmi.
Zamestnávateľ dohodárov - do konca nasledujúceho mesiaca, s výnimku, ak prvý deň trvania dohody robia alebo posledný deň trvania dohody robia, tu - pri vzniku a zániku dohody by sa mala použiť zákonná lehota 8 prac. dní, na ostatné dni do konca nalsed. mesiaca.
Samoplatitelia - do 8 kalendárnyh dní.
KatarinaNR
08.01.13,13:06
ďakujem teším sa :-)
Sarlotka
08.01.13,13:58
ja som posielala predvcerom a tiez vsetko ok
evelien
08.01.13,14:13
tento tyzden ma caka obiehanie vsetkych ZP. firma zamestnava vylucne dohodarov - DoPC, pravidelny prijem, vykon prace podla potreby, doba neurcita - cca 10 osob. Ak by prihlasovanie nemalo fungovat, ako sa pise v sprave od MZ v prispevku p. Motyckovej, tak by ma napr. v Dovere, kde ma firma jednoho poistenca, po prihlaseni zamestnavatela a prihlaseni/odhlaseni dohodara na 1 konkretny odpracovany den hned aj odhlasili. O tyzden by som tam mohla naklusat opat s prihlaskou zamestnavatela a prihlaskou/odhlaskou dohodara na 1 alebo viac dni. A takto by som mohla pokracovat kazdy tyzden dookola. O vybaveni GRID karty ani nehovorim. K elektronickemu posielaniu prihlasok by som sa v Dovere ani nedostala. Logika nepusti /len mam obavu, ze tych "hore" opustila uz davno/.

A mimochodom, dakujem za cenne rady, ktore ste mnohi v tejto teme uviedli. Klobuk dole, teda momentalne pletenu ciapku - brrr :)
VieraPopluharova
08.01.13,15:00
Rozalka
08.01.13,15:05
Ja som premýšľala, ako to bude fungovať v praxi, napr. úplne bežná dohoda, kratšia ako 1 mesiac, čiže nepravidelná.
Začiatok dohody: 20.1.2013
Ukončenie dohody: 30.1.2013
Výplata 10.2.2013
V mesačnom výkaze ZP - uviesť v 01/2013
Vo výkaze SP (pre nepravidelné príjmy) uviesť v 02/2013
pochopila som správne?
Melnick
08.01.13,15:12
http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/ekonomika/mihal-radi-fintu-ako-oklamat-odvody-z-dohod-od-roku-2013.html



Vierka a čo ak bude musieť podnikateľ skončiť živnosť? Veď život prináša také pikošky o ktorých sa nám nesníva ani v tom najhoršom sne. Čo potom urobí ten chudák? Živnosť v pr...i, peniaze pravdepodobne tiež a navyše exetútor zo SP. A všetci dobre vieme, že teraz sa z dlžobami nikto príliš nes..e. ( Do pekla nenapadá mi iné slovo. Pošepnite - opravím. :) )
Melnick
08.01.13,15:15
No mne ten výkaz do SP akosi "nepasuje"
Melnick
08.01.13,15:56
A toto je oznam na stránke SP - EZU

Sluzba je z dovodu technickej udrzby nedostupna.




Jej prevadzka bude obnovena 8.1.2013 o 19:00 h.



Dakujeme za pochopenie.


Myslíte, že po 19:00 budeme tí šťastní, ktorým sa podarí uskutočniť zmeny pri "dohodároch" ???
KatarinaNR
08.01.13,16:05
no som zvedavá
Mila123
08.01.13,16:07
Dievčence, dávam do pozornosti školenia vykonávané pobočkami SP.......zatiaľ nie sú na webovej stránke SP zverejnené, u nás má byť školenie 24.01.2013, ( keď sama vedúca, priznala , že v tom majú galimatiáš- osobne som s ňou telefonovala)......tie školenia sú i keď krátke 2-3 hod. , ale podotýkam sú zadarmo, je potrebné sa dať zapísať do zoznamu na pobočke............
cloe
08.01.13,16:11
A toto je oznam na stránke SP - EZU

Sluzba je z dovodu technickej udrzby nedostupna.


Jej prevadzka bude obnovena 8.1.2013 o 19:00 h.

Dakujeme za pochopenie.


Myslíte, že po 19:00 budeme tí šťastní, ktorým sa podarí uskutočniť zmeny pri "dohodároch" ???





Mňa z toho ide poraziť, najskôr bola informácia, že prevádzka bude obnovená o 18.00.
Potrebujem prihlásiť dohodára, ktorý má Dohodu od zajtra. Tak som zvedavá, čo urobím,
keď to nepôjde:confused:
Moje nervyyyyyyyyy!!!
Paula
08.01.13,16:15
Mali na svoju stránku pricapiť videoškolenie, mudrlanti.
Melnick
08.01.13,16:17
Dievčence, dávam do pozornosti školenia vykonávané pobočkami SP.......zatiaľ nie sú na webovej stránke SP zverejnené, u nás má byť školenie 24.01.2013, ( keď sama vedúca, priznala , že v tom majú galimatiáš- osobne som s ňou telefonovala)......tie školenia sú i keď krátke 2-3 hod. , ale podotýkam sú zadarmo, je potrebné sa dať zapísať do zoznamu na pobočke............

No ja ich veru, zadarmo, nejdem školiť. :D:D:D:D:D:D
inges
08.01.13,16:23
tak ho skús prihlásiť pred výkonom práce. Ja niekedy prihlasujem pár minút pred nástupom:)
inges
08.01.13,16:26
tak na školenie s tebou by som išla hneď.:)
VieraPopluharova
08.01.13,16:41
Vierka a čo ak bude musieť podnikateľ skončiť živnosť? Veď život prináša také pikošky o ktorých sa nám nesníva ani v tom najhoršom sne. Čo potom urobí ten chudák? Živnosť v pr...i, peniaze pravdepodobne tiež a navyše exetútor zo SP. A všetci dobre vieme, že teraz sa z dlžobami nikto príliš nes..e. ( Do pekla nenapadá mi iné slovo. Pošepnite - opravím. :) )

Majka,

predpokladala som takú reakciu, nuž ale p. exminister vždy vedel kde nájsť dieru v zákone.....:);)...či sa mýlim.....
Melnick
08.01.13,16:46
To by ešte len bolo, čoro - moro. :D:D:D
Melnick
08.01.13,16:47
Vierka , daj si budík na 3: to už je pohodička prihlasovať o tomto čase. Ide to ako tatranská strela.
Melnick
08.01.13,16:48
Ale pekné slovo si mi nepošepla, však ??? :):D
Melnick
08.01.13,16:49
Pauli, no a kto by potom sledoval televíziu ????
Paula
08.01.13,16:57
Tí, čo už vec domotali a do konca roka majú veget.
KatarinaNR
08.01.13,17:20
pozerala som SP, zatiaľ nejde vstúpiť do pôvodných prihlášok RLFO aby som doprihlasovala dohodárov z roku 2012, prosím vás kedy to konečne pôjde????
inges
08.01.13,17:25
pozerala som SP, zatiaľ nejde vstúpiť do pôvodných prihlášok RLFO aby som doprihlasovala dohodárov z roku 2012, prosím vás kedy to konečne pôjde????
To je asi otázka na SP:) Mne chodí priebežne aktualizácia programu a tam je presne krôčik po krôčiku napísané ako na to. Dokončím decembrové mzdy a potom urobím doprihlasovanie.
Manual
08.01.13,18:24
Presne tak je to aj v Olympe, posledná verzia upraví všetky dohody, ktorí prechádzajú z r.2012 do 2013 a treba ich už len vyexportovať do SP a doprihlásenie je hotové.
aladin
08.01.13,18:53
ja som tiez tak uvazoval v prispevku 486 nie preto ze by som spekuloval ale jednoducho sa s nimi tak dohodnem. to ze budu mat vydsavky na cestovne naviac.... no zial
aladin
08.01.13,18:55
tak bude to 6 v nedelu je predsa sviatok
aladin
08.01.13,19:06
to aj mna zaujima.. ci nemoze pracovat iba nedelu ... alebo sobotu aj nedelu...
aladin
08.01.13,19:13
Cudujem sa slovu obehavat...nad 2 pracovnikov v zdravotnej poistovni nemusi byt elektronicky ??
aladin
08.01.13,19:16
No pre toto vyjadrenie xcel tusim ondrus vzniest obvinenie proti mihalovi za navadzanie na...neviem co uz... Upozornis na dieru v zakone a idu ta zavriet..Rozum sa mi zastavil
Anik
08.01.13,19:41
Majka:
Do pozornosti dávam príspevok č. 392 od "danielko" je to super tabuľka na výpočet odvodov!!!!

Majka aj keď momentálne žiadnu dohodu neriešim chválabohu, napriek tomu tu nakukávam, lebo jeden nikdy neví takže sa priznávam bez mučenia, že všetky príspevky som neprečítala , ale začiatok témy s upozorneniami je pre mňa úžasný brala by som aj v každej téme
ďakujem
nela07
08.01.13,23:12
Dobrý večer, veľmi Vás prosím o pomoc. Kámoška má stánok a každý pondelok chodí do školy. Potrebuje zastúpiť na 2 hod. v daný deň. Chce zamestnať evidovanú na ÚP, ktorá poberá sociálnu dávku, no tej vraj povedali na UP, že môže pracovať len na DoVP, hlúposť lebo inak ju vyradia z ÚP, hoc si myslím, že by mala mať DoPČ. Ak jej dá DoVPnemôže vykonávať opakovanú činnosť - predaj v stánku!prihlásim ju do SP ako DoVP s pravidelným príjmom na všetky poistenia a taktiež do ZP. V ZP ju budem musieť prihlasovať každý pondelok a hneď v utorok odhlásiť a tak to budem robiť každý týždeň?na konci mesiaca, uvedieš všetky dni, kedy nepracovala na dohodu. Ďakujem.

Odpovede v texte
Dobrý večer, v pondelok sa šla teda kamoška prihlásiť na VŠZP ako platiteľ, dali jej oznámenie do ruky, s tým, že tu ju má prihlásiť do 8 dní. Je to DoPČ so začiatkom od 7.1.13 na neurčito, s výkonom práce v neprítomnosti majiteľky stánku, čiže presne nevieme ktorý deň v mesiaci ešte príde. 1x krát ale bola v práci toho 7.1.13. Nie je to je hovadina? Nemá teda podať to oznámenie až do 28.2.13? A že keď sa pýtala na to, či sa má brigádnička sama odhlasovať a prihlasovať, keďže je na UP, tak povedala, že nie lebo za ňu platí štát. Toto som si istá, že je blbosť, lebo je toho plná porada. Ale oni nie sú školené? Či to bolo preto, že sedela za okienkom zamestnávatelia? :-)
Zuzka2510
08.01.13,23:12
Dobrý večer. Viem že sa tu toho už veľa popísalo o dohodách a min. mzde ale potrebovala by som poradiť, pretože mám v tom trochu hokej. Máme zamestnankyňu, kt. je evid. na ÚP a mesačne jej vyplácame sumu 15,- € že príde občas v mesiaci poupratovať - dohoda o prac. činn. na zopár hodín. Teraz po novom mám jej tú sumu opraviť od januára na min. mes. mzdu , alebo stačí keď jej zmením že bude dostávať min. hod. mzdu 1,941 x 10 hod mesačne čo je 19,41 € a z toho pôjdu odvody? Je to správne môžem to takto spraviť? Ak to nebude odprac. celý mesiac, ale príjem jej bude vyplácaný stále vo výpl. termíne za každý mesiac tak sa jedná o pravidelný príjem však? Ďakujem pekne
evelien
09.01.13,08:00
Nie je mi stale jasne, ci dohodar ma povinnost hlasit svoju PN zamestnavatelovi. Pokial pracuje len podla potreby a zamestnavatel ho v case jeho PN nepotrebuje, tak sa o jeho PN ani nedozvie.
Mila123
09.01.13,08:19
Nie je mi stale jasne, ci dohodar ma povinnost hlasit svoju PN zamestnavatelovi. Pokial pracuje len podla potreby a zamestnavatel ho v case jeho PN nepotrebuje, tak sa o jeho PN ani nedozvie.
je to nakoniec jeho záležitosť či ju preukáže, ale i keď neborí, resp. nemá pracovnú smenu, nárok na náhradu mzdy pri doč. PN a popr. i samotnú PN má......pretože mu trvá poistenie.....
Melnick
09.01.13,10:30
Chyby pri Kontrole mesačných výkazov a výkazov poistného na register poistencov
Mesačné výkazy (MV) a výkazy poistného (VPP), ktoré boli prijaté od 8.1.2013 od 18:00 hod. a sú v stave „neakceptovaný – chyby registrácie“, budú opätovne skontrolované. Prosíme klientov, aby si tieto výkazy opätovne skontrolovali v aplikácii SES dňa 11.1.2013. V prípade pretrvávajúcich problémov prosím kontaktujte Sociálnu poisťovňu prostredníctvom kontaktného formulára.



Spracovanie nových schém MVP, VP
Nové schémy MV a VPP bude možné zasielať cez Systém elektronických služieb SP od druhej polovice januára 2013. O presnom termíne nasadenia do produkcie Vás budeme vopred informovať.



Spracovanie nových schém RLFO
RLFO odoslané v novej schéme od 27.12.2012, budú v internom systéme SP spracované 10.1.2013, kedy predpokladáme nasadenie kompletnej funkcionality pre spracovanie RLFO podľa novely zákona. Až po tomto dátume sa tieto poistné vzťahy zobrazia v prehľade Vašich zamestnancov v elektronických službách. Odhlášky k týmto nespracovaným prihláškam je možné odoslať.

MVP a VP, ktoré vykazujú chyby na register z tohto dôvodu, budú zakceptované po spracovaní chýbajúcich RLFO.
danielko
09.01.13,14:48
Dobrý deň,
mám takýto problém: Dňa 02.01.2013 firma so zamestnancami uzavrela Dohodu o prac. činnosti so začiatkom práce od 03.01.2013 na dobu neurčitú. Na SP som ich prihlásila ako Dohoda o pracovnej činnosti - pravidelný príjem. S týmito dohodami išli zam-kyne na ÚP. Tam im povedali, že keď majú Dohodu o pracovnej činnosti, tak im z podpory stiahnu 35%. Majiteľ sa rozhodol, že k 08.01.2013 im ukončí Dohody o pracovnej činnosti a od 09.01.2013 majú Dohody o vykonaní práce (či je to správne, neriešim). Na SP som DoPČ ukončila a prihlásila som ich na DVP-prav. činnosť.
Teraz ma napadlo, že keďže DoPČ netrvala ani mesiac, malo by sa jednať asi o nepravidelný príjem(?). (čiže by som ich mala uviesť do výkazu VPP).
Ako mám doriešiť Sociálnu poisťovňu - prihlášky, odhlášky? Myslím, že na pred začiatkom výkonu práce som ich prihlasila správne. Ale čo teraz, keď sa počas trvania dohody zmenil pravidelný príjem na nepravidelný?
evelien
09.01.13,15:00
necuduj. ked v jeden den prihlasim zamestnavatela+prihlasim dohodara na 1 den, tak ma ako zamestnavatela hned odhlasia, lebo v stave poistencov uz nikto nebude. registracia zamestnavatela sa potom pri dalsom odprac.dni dohodara robi nanovo.
Melnick
09.01.13,15:19
Dobrý deň,
mám takýto problém: Dňa 02.01.2013 firma so zamestnancami uzavrela Dohodu o prac. činnosti so začiatkom práce od 03.01.2013 na dobu neurčitú. Na SP som ich prihlásila ako Dohoda o pracovnej činnosti - pravidelný príjem. S týmito dohodami išli zam-kyne na ÚP. Tam im povedali, že keď majú Dohodu o pracovnej činnosti, tak im z podpory stiahnu 35%. Majiteľ sa rozhodol, že k 08.01.2013 im ukončí Dohody o pracovnej činnosti a od 09.01.2013 majú Dohody o vykonaní práce (či je to správne, neriešim). Na SP som DoPČ ukončila a prihlásila som ich na DVP-prav. činnosť.
Teraz ma napadlo, že keďže DoPČ netrvala ani mesiac, malo by sa jednať asi o nepravidelný príjem(?). (čiže by som ich mala uviesť do výkazu VPP).
Ako mám doriešiť Sociálnu poisťovňu - prihlášky, odhlášky? Myslím, že na pred začiatkom výkonu práce som ich prihlasila správne. Ale čo teraz, keď sa počas trvania dohody zmenil pravidelný príjem na nepravidelný?

Tento chaos nech si najskôr uprace SP . Veď to môže byť na dennom poriadku, napr. ja príjmem "dohodára, zaevidujem podľa dohody s ním typ príjmu( správne) - jemu sa nebude práca páčiť, na druhý, alebo tretí deň dohodu ukončí a ja mám ako blbec iba meniť typy dohôd????
danielko, daj do riadneho mesačného výkazu. Vieš čo to ešte len teraz bude, keď spustia novú schému RLFO.
Dnes som prvýkrát rada, že nie som teta za okienkom SP.:D
veronikasad
09.01.13,15:23
Dobrý deň,
mám takýto problém: Dňa 02.01.2013 firma so zamestnancami uzavrela Dohodu o prac. činnosti so začiatkom práce od 03.01.2013 na dobu neurčitú. Na SP som ich prihlásila ako Dohoda o pracovnej činnosti - pravidelný príjem. S týmito dohodami išli zam-kyne na ÚP. Tam im povedali, že keď majú Dohodu o pracovnej činnosti, tak im z podpory stiahnu 35%. Majiteľ sa rozhodol, že k 08.01.2013 im ukončí Dohody o pracovnej činnosti a od 09.01.2013 majú Dohody o vykonaní práce (či je to správne, neriešim). Na SP som DoPČ ukončila a prihlásila som ich na DVP-prav. činnosť.
Teraz ma napadlo, že keďže DoPČ netrvala ani mesiac, malo by sa jednať asi o nepravidelný príjem(?). (čiže by som ich mala uviesť do výkazu VPP).
Ako mám doriešiť Sociálnu poisťovňu - prihlášky, odhlášky? Myslím, že na pred začiatkom výkonu práce som ich prihlasila správne. Ale čo teraz, keď sa počas trvania dohody zmenil pravidelný príjem na nepravidelný?
Danielko, naozaj tvoje dohodárky poberajú podporu (dávku v nezamestnanosti) ?
Nepoberajú náhodou dávku v hmotnej núdzi? Pri určovaní druhu dohody sa riadiš prácou ktorú vykonávajú a nie informáciou JPP z UP. Ak ide o opakovanú činnosť, správne si im vystavil Dohodu o pracovnej činnosti.
inges
09.01.13,15:57
Ak nebude v nejakom mesiaci práca, čiže nebude právo na odmenu pri pravidelnom príjme, treba aj túto neprítomnosť v práci zdokladovať? Napísať napr.že v danom mesiaci nebola pre uvedeného dohodára práca a z toho dôvodu, nemal príjem. V zmluve má síce dohodnuté max.10 hodín týždenne a v podstate by mal odrobiť od Po-Pia po 2 hodiny ale niekedy ich odrobí počas týždňa a niekedy odrobí dva dni po 5 hodín.Cez sviatky tiež nepracuje.A sú mesiace, keď príjem vôbec nemá.
Melnick
09.01.13,17:53
Mám to v mojich dokumentoch uložené ako príspevok J.Mihála

Povinnosť zamestnávateľa viesť evidenciu pracovného času zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov a dohody o pracovnej činnosti podľa § 224 ods. 2 písm. e) sa upresňuje tak, že zamestnávateľ je povinný viesť túto evidenciu tak, aby bol zaznamenaný začiatok a koniec časového úseku, v ktorom zamestnanec vykonával prácu.

Ďalej sa zamestnávateľ ukladá nová povinnosť viesť evidenciu vykonanej práce aj u u zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohody o vykonaní práce, tak, aby v jednotlivých dňoch bola zaznamenaná dĺžka časového úseku, v ktorom sa práca vykonávala (nie je pritom povinnosť zaznamenať samotný začiatok a koniec časového úseku vykonávania práce).
danielko
09.01.13,20:57
Danielko, naozaj tvoje dohodárky poberajú podporu (dávku v nezamestnanosti) ?
Nepoberajú náhodou dávku v hmotnej núdzi? Pri určovaní druhu dohody sa riadiš prácou ktorú vykonávajú a nie informáciou JPP z UP. Ak ide o opakovanú činnosť, správne si im vystavil Dohodu o pracovnej činnosti.

Priznávam, že neviem, či sa jedná o poberanie podpory alebo dávky v hmotnej núdzi. Viem, že správne by mali mať vystavenú dohodu o pracovnej činnosti,ako som im urobila pôvodne, preto som napísala, že neriešim,či je DVP v tomto prípade správna voľba. Ja si neviem poradiť s tým chaosom s RLFO na SP, keď sa dohoda ukončí skôr ako o mesiac, aj keď bola pôvodne dohodnutá na dlhšiu dobu, ja prihlásim zamestnanca na pravidelnú činnosť akeď sa dohoda ukončí skôr ako za 1 mesiac, stane sa z toho nepravidelná činnosť. Pri nepravidelnej činnosti by som mala podať VPP, ale ja mám zam-ca nahláseného na pravidelnú činnosť.
Súhlasím s Melnick: dám ich do MVPP a nech si to SP vyrieši ako chce. Neviem nájsť iné riešenie, keď sa nechcem zblázniť z opráv, prihlášok, odhlášok,....
Alebo pozná niekto iné riešenie?
kimart
10.01.13,05:24
:( prosím mám to tu preštudované tak po 50.tu stránku, no už kvôli povinnostiam nestíham, no len chcem sa opýtať, či sa vám už dá doregistrovať na DP študentov v SP? Mňa to vždy zastaví keď chcem spraviť zmenu:eek:
inges
10.01.13,05:56
ďakujem:)
Melnick
10.01.13,05:58
:( prosím mám to tu preštudované tak po 50.tu stránku, no už kvôli povinnostiam nestíham, no len chcem sa opýtať, či sa vám už dá doregistrovať na DP študentov v SP? Mňa to vždy zastaví keď chcem spraviť zmenu:eek:

Tak si ešte pozri # 703, to už je len pár príspevkov dozadu. ;)
Melnick
10.01.13,05:58
A s tými povinnosťami som na tom na tom rovnako. :)
Melnick
10.01.13,05:59
Už aby bol 2. apríl.
kimart
10.01.13,06:47
Melnick moc pekne ďakujem. Tak to je super, keď to SP nestíha, tak ako to máme potom my?
Melnick
10.01.13,07:16
Veď vidíš, že tu je to všetko tak, najskôr sa príjme nový zákon a potom sa až rieši jeho zvládnutie v praxi .
VieraPopluharova
10.01.13,11:00
Prosím o kontrolu:

SZČO zamestnáva 2 starobné dôchodkyne na dohodu:

1/ dohody nezrušil k 31.12.2012 - môžem ich odhlásiť teraz, s tým že do 31.12.2012 budú odmenené podľa pôvodného zákona + odvody do SP

2/ zvyšok podľa nového až do odhlásenia

3/ prihlásim nové dohody následne a odvody budú v zmysle nového zákona SP s tým, že ide o 6 dňový pracovný týždeň (novinový stánok)

4/ dôchodkyne budú odmeňované v zmysle zákona min. hod. sadzbou a odpracujú cca 10 hod/týždeň každá

5/ ostatný čas bude v stánku SZČO - tu sú odvody ako klasická SZČO

6/ určité hodiny vykrije manželka ako výpomoc rodinného príslušníka bez nároku na odmenu - neprihlasuje, neplatí

7/ taktiež dve staré mamy vypomáhajú ako rodinní príslušníci bez nároku na odmenu - neprihlasuje , neplatí

8/ dôchodkyne na dohodu s odmenou odhlasuje vždy na nedeľu?

Ďakujem

PS: Majka nenapovedala som Ti to slovíčko, pretože by som musela byť vulgárna a to nechcem.....
Melnick
10.01.13,11:10
Prosím o kontrolu:

SZČO zamestnáva 2 starobné dôchodkyne na dohodu:

1/ dohody nezrušil k 31.12.2012 - môžem ich odhlásiť teraz, s tým že do 31.12.2012 budú odmenené podľa pôvodného zákona + odvody do SP Nemyslím, že musíš odhlásiť, stačí - keď to SP spojazdní - urobiť zmenu a pokračovať. Áno postupuješ za december, ešte podľa starých pravidiel.

2/ zvyšok podľa nového až do odhlásenia ak odhlásiš a znova prihlásiš , tak áno.

3/ prihlásim nové dohody následne a odvody budú v zmysle nového zákona SP s tým, že ide o 6 dňový pracovný týždeň (novinový stánok) Aj dohodári musia mať 2 dni za sebou voľno.

4/ dôchodkyne budú odmeňované v zmysle zákona min. hod. sadzbou a odpracujú cca 10 hod/týždeň každá OK

5/ ostatný čas bude v stánku SZČO - tu sú odvody ako klasická SZČO OK

6/ určité hodiny vykryje manželka ako výpomoc rodinného príslušníka bez nároku na odmenu - neprihlasuje, neplatí Áno, ak je dôchodkovo poistená z iného pracovnoprávneho vzťahu.

7/ taktiež dve staré mamy vypomáhajú ako rodinní príslušníci bez nároku na odmenu - neprihlasuje , neplatí Kočky sú to.:) ale treba posúdiť aj priamy rad príbuzenstva u druhej starej mamy.;)


Nelegálna práca a nelegálne zamestnávanie však nie je, ak pre fyzickú osobu - podnikateľa vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade (dieťa, rodič, starý rodič, vnúča), súrodenec alebo manžel/-ka, ktorí sú buď dôchodkovo poistení alebo sú poberateľmi dôchodku alebo sú žiakmi/študentmi do 26 rokov.



http://mic.iom.sk/sk/praca/zamestnanie/91-nelegalna-praca-alebo-praca-nacierno-na-slovensku.html

8/ dôchodkyne na dohodu s odmenou odhlasuje vždy na nedeľu? Do ZP neprihlasuje a teda ani neodhlasuje:)

Ďakujem

PS: Majka nenapovedala som Ti to slovíčko, pretože by som musela byť vulgárna a to nechcem.....

Vidíš Vierka, zachovala si si noblesu, to ja som ju pri účtovaní načisto stratila :mee:
Ale zdá sa, že ťažkú hlavu si z toho už nerobím. :D
Melnick
10.01.13,11:35
Dáška -truch , vďaka za upozornenie. Chyba opravená. :):):)
seda
10.01.13,20:29
Dobrý večer, hľadám pomoc, dohoda o prac. činnosti so začiatkom 4.1.13 na neurčito s mesačnou výplatou odmeny, evidovaného na ÚP. V robote bol 1x toho 4.1. a zatiaľ neviem či v 1/13 ešte ho bude treba. Pošlem teraz do 8 dní oznámenie zamestnávateľa vzniku poistenia s kódom 2D Z 4.1.13 a hneď aj 2D K 4.1.13? A potom ak príde napr. 23.1.13 tak do 8 dní opravné oznámenie zamestnávateľa za 1/13, s tým, že tam dopíšem 2D Z23.1. a 2D K 23.1.13? Ďakujem.
Mila123
10.01.13,20:31
Dobrý večer, hľadám pomoc, dohoda o prac. činnosti so začiatkom 4.1.13 na neurčito s mesačnou výplatou odmeny, evidovaného na ÚP. V robote bol 1x toho 4.1. a zatiaľ neviem či v 1/13 ešte ho bude treba. Pošlem teraz do 8 dní oznámenie zamestnávateľa vzniku poistenia s kódom 2D Z 4.1.13 a hneď aj 2D K 4.1.13? A potom ak príde napr. 23.1.13 tak do 8 dní opravné oznámenie zamestnávateľa za 1/13, s tým, že tam dopíšem 2D Z23.1. a 2D K 23.1.13? Ďakujem.
do 8 dní nahlás zamestananie a potom máš čas na vykazovanie prac. dní do 28/02/2013......za 01/2013.....
seda
10.01.13,20:35
Ďakujem veľmi pekne, teraz nahlásim a potom podľa dochádzky dám opravné oznámenie za 1/13, začal-skončil, začal-skončil, začal-skončil, ... a v mesačnom výkaze dám len počet dní ktoré bol podľa dochádzky a výplatu? Ďakujem ešte raz.
Mila123
10.01.13,20:39
Ďakujem veľmi pekne, teraz nahlásim a potom podľa dochádzky dám opravné oznámenie za 1/13, začal-skončil, začal-skončil, začal-skončil, ... a v mesačnom výkaze dám len počet dní ktoré bol podľa dochádzky a výplatu? Ďakujem ešte raz.
prečo opravné?

začal 2D Z 04 01 2013....toto urobíš do 8 dní (zajtra)
a do 28 02 2013 dáš, že pracoval napr.od 04-05/01/2013
t.j. 2D K 05012013
a pracoval ešte aj 28012013
tak do ZP pôjde
2DZ 28012013 a zároveň 2DK28012013.....t.j. za január 2013 je všetko.......
a MV a dni dochádzky s VZ je oki.....
seda
10.01.13,20:51
Ja preto opravné, že to tlačivo za 1/13 tam budem posielať 2x to s prihlásením ako nové zajtra 2D Z 4.1.13 a potom ako doplnené s ostatnými dňami, zaškrtnem ako opravné. Ale asi mám to druhé zaslanie tiež zaškrtnúť ako nové a napísať tam 2D K 4.1.13 + dni ktoré odpracuje ako ďalšie v 1/13. Ďakujem
Mila123
10.01.13,20:54
Ja preto opravné, že to tlačivo za 1/13 tam budem posielať 2x to s prihlásením ako nové zajtra 2D Z 4.1.13 a potom ako doplnené s ostatnými dňami, zaškrtnem ako opravné. Ale asi mám to druhé zaslanie tiež zaškrtnúť ako nové a napísať tam 2D K 4.1.13 + dni ktoré odpracuje ako ďalšie v 1/13. Ďakujem

podľa mňa ako nové hlásenie.....
opravné iba vtedy, keby si si našla nejakú chybu......
seda
10.01.13,20:57
Ďakujem za rady.
seda
10.01.13,21:03
Akurát pozerám pomôcku na VŠZP a je tam takýto príklad, mňa sa to nebude týkať nikdy lebo ja z dochádzky budem vedieť napr. za 2/13 kedy bol v práci a výkaz pošlem najneskôr do 31.3.13
Ak zamestnávateľ nevie určiť presný dátum výkonu práce napríklad v prípade
pri dohode o pracovnej činnosti, prihlasuje a odhlasuje zamestnanca
kódom 2D, na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý
predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem
vyplatil
Zamestnancovi zamestnávateľ vyplatil príjem v mesiaci február.
Zamestnávateľ nahlási tohto zamestnanca zdravotnej poisťovni





nasledovne:

Kód zmeny: 2D

Platnosť zmeny: Z

Dátum: 31.01.2013






Kód zmeny: 2D

Platnosť zmeny: K

Dátum: 31.01.2013
nechapavalili
11.01.13,07:04
Ahojte,prepacte,ale vzdy mi to nieje nejak jasne :eek:,prosiiiiim poradte:
dohoda bude uzatvorena od 15.1.2013 do 20.3.2013,prijem pravidelny,bez urcenia presneho dna kedy bude dohodar pracovat,vyplata mesacne kazdy mesiac 15 teho:
zahlasim ho na ZP:
Z:2D-31.1.13
K.2D-31.1.13
potom opat:
Z:2D-28.2.13
K.2D-28.2.13
potom opat:
Z:2D-20.3.13
K.2D- 20.3.13
alebo ako som z toho dokonale zmatena,preto prosim dobr.ludi o pomoc;)
emily 2
11.01.13,08:02
Dobrý deň,

Ospravedňujem sa vopred, ale minim. 3 roky sme nemali dohodára a teraz takéto zmeny , tak som z toho zmätená. Poprosím poradiť, či som správne pochopila, čo tu už čítam druhý deň ...

Mám takéto informácie : SZČO zamestnal na dohodu o prac. činnosti od 10.01. dvoch pánov na vykonanie pom. stav. prác. Povedal, že práce sú približne na 1 mesiac. Pán A je evid. na UP a ešte poberá podporu, pán B je dlhodobo nezamestnaný ( obidvaja majú cca 60 rokov) Prihlásil ich na SP SMS-kou 10.01 ráno pred vykonaním prác. Ja som ich potom večer prihlásila elektronicky.

Na čo nesmiem zabudnúť :
1. Prihláška na SP - mám - ako dohoda o prac.činnosti-neprav. príjem
2. Prihláška na ZP - do 8 dní ( potom vo výkaze za január uvediem v ktoré dni pracovali - to ešte doštudujem ako presne )
3. Pán A môže zarobiť max. 143,40 v hrubom , aby neprišiel o podporu - pri zam. B je to jedno
4. Dohoda o prac. činnosti môže byť max. 10 hod. týždenne ( asi len PO-PIA) - musím mať urobenú dochádzku - napr. 2 hod. denne
5. Ich min. hod.mzda je 1,941 €
6. Voĺakedy sme vyplácali odmeny z dohôd spolu na konci nasled. mesiaca - môže sa im odmena vyplatiť takto, alebo hneď po skončení prác

Pri neprav. príjme je rozdiel len v tom, že pri chorobe sa nevypláca PN a nezarátava sa to do VZ pre výpočet podpory( zjednodušene povedané)
Keďže odvody sú zhruba rovnaké, nechcem , aby to nejako zbytočne poškodilo tým pánom.

Ďakujem za trpezlivosť

emily
Centrum
11.01.13,08:27
SP vo výkaze za 012013
Zdenka 0705
11.01.13,09:35
Dnes som skúsila nahlásiť "starú" DoPČ - teda uzatvorenú pred 31.12.2012 a trvajúcu aj v roku 2013.
Pri prezretí RLFO som zistila, že túto mi automaticky SP ukončila k 31.12.2012.
Následne som chcela urobiť zmenu, ale do kolónky typ poistenia FO som sa nedostala, bola tam napevno hodnota "Dohoda do 31.12.2012"
Takže som skúsila prihlášku, tú mi zobralo, dátum vzniku poistenia som uviedla 1.1.2013 a "dátum vzniku právneho vzťahu - dohodár " som vyplnila podľa dátumu vzniknutej dohody pred 1.1.2013 - teda napr. 30.11.2011
RLFO je akceptovaný, ešte nespracovaný.
Dúfam, že je to tak správne.
grammatika
11.01.13,11:03
Dnes som skúsila nahlásiť "starú" DoPČ - teda uzatvorenú pred 31.12.2012 a trvajúcu aj v roku 2013.
Pri prezretí RLFO som zistila, že túto mi automaticky SP ukončila k 31.12.2012.
Následne som chcela urobiť zmenu, ale do kolónky typ poistenia FO som sa nedostala, bola tam napevno hodnota "Dohoda do 31.12.2012"
Takže som skúsila prihlášku, tú mi zobralo, dátum vzniku poistenia som uviedla 1.1.2013 a "dátum vzniku právneho vzťahu - dohodár " som vyplnila podľa dátumu vzniknutej dohody pred 1.1.2013 - teda napr. 30.11.2011
RLFO je akceptovaný, ešte nespracovaný.
Dúfam, že je to tak správne.
ja to mám tak isto
VieraPopluharova
11.01.13,11:21
Ďakujem, tak nie som až také blbá a pri učtovaní hreším ako pohan
Zdenka 0705
11.01.13,11:33
tak to som rada, asi to bude dobre :)
Melnick
11.01.13,11:38
Vitaj v klube, Vierka.
Melnick
11.01.13,11:39
A blbá nie si vôbec. Za blbými by sme mali ísť do p.........:)
Melnick
11.01.13,12:12
Dnes som skúsila nahlásiť "starú" DoPČ - teda uzatvorenú pred 31.12.2012 a trvajúcu aj v roku 2013.
Pri prezretí RLFO som zistila, že túto mi automaticky SP ukončila k 31.12.2012.
Následne som chcela urobiť zmenu, ale do kolónky typ poistenia FO som sa nedostala, bola tam napevno hodnota "Dohoda do 31.12.2012"
Takže som skúsila prihlášku, tú mi zobralo, dátum vzniku poistenia som uviedla 1.1.2013 a "dátum vzniku právneho vzťahu - dohodár " som vyplnila podľa dátumu vzniknutej dohody pred 1.1.2013 - teda napr. 30.11.2011
RLFO je akceptovaný, ešte nespracovaný.
Dúfam, že je to tak správne.
Zdenka, ale typ dohody máš určený podľa číselníka kódov, alebo ???
Zdenka 0705
11.01.13,12:27
Zdenka, ale typ dohody máš určený podľa číselníka kódov, alebo ???
áno, keď som dala novú prihlášku, tak som už mala možnosť vstúpiť do typu poistnej FO, takže u mňa je to 5. DoPČ - pravidelný príjem.
nechapavalili
11.01.13,13:00
nevie nikto poradt :confused: alebo som otazku zadala nespravne???prosiiiiiiiiiiiiiim
Melnick
11.01.13,13:29
nevie nikto poradt :confused: alebo som otazku zadala nespravne???prosiiiiiiiiiiiiiim

Za predpokladu, že neodpracuje ani deň , mi to vychádza, ako správne riešenie.

mimotemy: nenapísala si o akého "dohodára sa jedná. Takže odpoveď môže byť po upresnení ,úplne iná.
Melnick
11.01.13,13:55
Dobrý deň, Pri zobrazení príznaku „automatického ukončenia“ roli dohodára k 31.12.2012- v prípade trvania právneho vzťahu dohody aj po 31. 12. 2012, treba zaslať RLFO prihláška, a to najneskôr do 31.1.2013 s dátumom prihlásenia 1.1.2013, dátumom vzniku právneho vzťahu – dohodár (dátum vzniku samotnej dohody pred 1.1.2013) a špecifikáciou typu roli dohodára,- v prípade ukončenia právneho vzťahu dohody, treba zaslať RLFO odhláška.Prihlášku vytvárajte ako „NOVÚ“, nie k poistnému vzťahu.

S pozdravom







Denisa Čajkovičová
Podpora pre elektronické služby
Jana Motyčková
11.01.13,16:23
emily 2 : správne
Zuzka2510
11.01.13,19:00
Dobrý večer prosím vás o radu ja to tu čítam a čítam a ....som z toho mimo, idem spraviť pre upratovačku DoPČ na sumu 200,- € mesačne v hrubom, ale bude pracovať od pon. do piatku po 2 hod. Mzda bude vyplácaná mesačne takže pravidelný príjem. Prihlásim ju teraz na soc. a do zdravotnej ju mám tiež teraz hlásiť alebo až v 02/2013? Za víkendy si bude musieť ona platiť odvody do zdrav. keďže bude pracovať len 5 dní v týždni? A ako to je ak neviem kedy bude pracovať a prihlásim a odhlásim ju v posledný deň v mes. tak za tie ostatné dni v mesiaci bude musieť platiť ona odvody?
Ďakujem pekne
veronikasad
11.01.13,19:18
Dobrý večer prosím vás o radu ja to tu čítam a čítam a ....som z toho mimo, idem spraviť pre upratovačku DoPČ na sumu 200,- € mesačne v hrubom, ale bude pracovať od pon. do piatku po 2 hod. Mzda bude vyplácaná mesačne takže pravidelný príjem. Prihlásim ju teraz na soc. a do zdravotnej ju mám tiež teraz hlásiť alebo až v 02/2013? Za víkendy si bude musieť ona platiť odvody do zdrav. keďže bude pracovať len 5 dní v týždni? A ako to je ak neviem kedy bude pracovať a prihlásim a odhlásim ju v posledný deň v mes. tak za tie ostatné dni v mesiaci bude musieť platiť ona odvody?
Ďakujem pekne
Neuviedla si podstatnú informáciu - kto bude upratovačka? Či to bude pravidelný alebo nepravidelný príjem závisí aj od toho na aké dlhé obdobie bude dohoda uzatvorená a kedy jej bude vyplácaná odmena.
Zuzka2510
11.01.13,19:29
Je evidovaná na UP ale nepoberá žiadne dávky aspoň tak mi to tvrdí, len sa tam chodí hlásiť a štát za ňu platí odvody, príjem bude pravidelný - mesačný a dohodu spravím na neurčito. Snažím sa spraviť dohodu tak aby ona nemusela behať sa prihlasovať a hlavne aby nemusela platiť žiadne odvody do zdrav. ale či je to možné tak to už teraz neviem.
veronikasad
11.01.13,19:34
Je evidovaná na UP ale nepoberá žiadne dávky aspoň tak mi to tvrdí, len sa tam chodí hlásiť a štát za ňu platí odvody, príjem bude pravidelný - mesačný a dohodu spravím na neurčito. Snažím sa spraviť dohodu tak aby ona nemusela behať sa prihlasovať a hlavne aby nemusela platiť žiadne odvody do zdrav. ale či je to možné tak to už teraz neviem.
Ak je evidovaná na UP, jej mesačný príjem môže byť max. 143,40€ v hrubom. Ak zarobí viac, vyradia ju z evidencie. Dohodu musí odovzdať na UP pred začiatkom výkonu práce. Odhlasovaniu a prihlasovaniu do ZP počas víkendov sa nevyhneš (dnešná informácia zo školenia p. Motyčkovej), dohodárke z toho nebude vyplývať žiadna oznamovacia povinnosť v ZP,
Zuzka2510
11.01.13,19:47
Čiže ja ju budem prihlasovať odhlasovať a ona nebude už nič riešiť? to tie víkendovské dni nebudú chýbať v zdrav.poisť.?
Ona vlastne mala do dnešného dňa u nás dohodu o prac. činn. ale na menšiu sumu a teraz vlastne keď jej dám od 01.01.2013 - 11.01.2013 že nemala žiaden príjem tak vlastne neriešim ani zdravotnú poisť. však?
Heleč
11.01.13,19:48
Ako zaradíte pri prihláške do sociálnej poisťovni: DoBPŠ s pravidelným príjmom, podpísaným prehlásením na uplatnenie výnimky v soc. poistovni?

9 – DoBPŠ bez dôchodkového poistenia - pravidelný príjem
11 - DoBPŠ len na dôchodkové poistenie - pravidelný príjem

Neviem koľko zarobí, pretože ma hodinovú mzdu, čiže keď odrobí viac hodín prekročí 155,-€.
veronikasad
11.01.13,19:49
Čiže ja ju budem prihlasovať odhlasovať a ona nebude už nič riešiť? to tie víkendovské dni nebudú chýbať v zdrav.poisť.?
Ona vlastne mala do dnešného dňa u nás dohodu o prac. činn. ale na menšiu sumu a teraz vlastne keď jej dám od 01.01.2013 - 11.01.2013 že nemala žiaden príjem tak vlastne neriešim ani zdravotnú poisť. však?
Ak je uchádzačom o zamestnanie, platitelom poistného počas víkendov je za ňu štát. Do 10.1. nepracovala ?
ewita888
11.01.13,19:52
Ako zaradíte pri prihláške do sociálnej poisťovni: DoBPŠ s pravidelným príjmom, podpísaným prehlásením na uplatnenie výnimky v soc. poistovni?

9 – DoBPŠ bez dôchodkového poistenia - pravidelný príjem
11 - DoBPŠ len na dôchodkové poistenie - pravidelný príjem

Neviem koľko zarobí, pretože ma hodinovú mzdu, čiže keď odrobí viac hodín prekročí 155,-€.
ked má výnimku, tak účasť na dôch. poistení nevzniká, takže 9
Heleč
11.01.13,19:53
prepač, to bol nový dotaz
Zuzka2510
11.01.13,19:53
Nie bolo firemné voľno:-)
Heleč
11.01.13,19:55
ked má výnimku, tak účasť na dôch. poistení nevzniká, takže 9

ale keď prekročí 155,-€ tak vznikne. Vtedy budem dávať novú prihlášku? Ale zistím to až po skončení mesiaca. Tak preto neviem.
veronikasad
11.01.13,19:59
Nie bolo firemné voľno:-)
K 31.12.2012 ju SP odhlásila zo systému. Tak ju nechaj odhlásenú a ZP pri prvej dohode nerieš. Novú dohodu prihlás podľa prísp. 734.
Zuzka2510
11.01.13,20:09
Musím spraviť ukončenie prvej k dnešnému dňu pretože do 8 dní to mala odniesť na UP a keďže sa nepracovalo tak to riešime teraz.
Heleč
11.01.13,20:20
ale keď prekročí 155,-€ tak vznikne. Vtedy budem dávať novú prihlášku? Ale zistím to až po skončení mesiaca. Tak preto neviem.

:)
nechapavalili
12.01.13,09:56
dohodar s prav.prijmom,nevie ktory konkr.den pride do prace...preco =Za predpokladu, že neodpracuje ani deň ??tomo som opat nepochopila,preeepacte :(,on bude robit len ked ho bude treba na zastup,preto nikdy nevie konkretne dni....
gita
12.01.13,11:26
Mám dotaz k DOBPŠ - čo ak prekročila 26 r., akú dohodu môže mať, keď študuje?
veronikasad
12.01.13,11:28
Mám dotaz k DOBPŠ - čo ak prekročila 26 r., akú dohodu môže mať, keď študuje?
podľa druhu vykonávanej práce - DoVP alebo DoPČ
Daniela12345
12.01.13,18:17
Ja mám dohodára , občan SR - DOVP má uzatvorenú od 1/13 - 12/13 a ktorý má hl. zamestnanie v ČR. Ako mám postupovať v tomto prípade? Do ZP ho neprihlásim a čo SP? Ešte nezačal pracovať.
romy16
12.01.13,18:52
Dobrý deň,
prosím Vás, je možné mesačne uplatňovať daňový bonus a nezdaniteľnú časť základu dane zamestnancovi na dohodu, ak podpíše vyhlásenie? Jedná sa o DoVP nepravidelný príjem vyplatený po skončení DoVP.
Zuzka2510
12.01.13,19:14
Dobrý večer prosím vás o radu, zamestnávateľ chce prijať na DoPČ zamest., ktorý poberá dávku v hmotnej núdzi od sociálky, na ÚP nie je evidovaný, jeho príjem bude cca 250,- €. Predpokladám že už dávky nebude dostávať (keďže bude mať takýto príjem) ale je stanovený nejaký limit koľko môže takýto zamestnanec zarobiť, aby aj naďalej platil zaňho zdrav.poist. štát? Ďakujem pekne
veronikasad
12.01.13,19:19
Dobrý večer prosím vás o radu, zamestnávateľ chce prijať na DoPČ zamest., ktorý poberá dávku v hmotnej núdzi od sociálky, na ÚP nie je evidovaný, jeho príjem bude cca 250,- €. Predpokladám že už dávky nebude dostávať (keďže bude mať takýto príjem) ale je stanovený nejaký limit koľko môže takýto zamestnanec zarobiť, aby aj naďalej platil zaňho zdrav.poist. štát? Ďakujem pekne
Výška dávky v hmotnej núdzi závisí od počtu spoločne posudzovaných členov domácnosti+príp.nárok na príspevok na bývanie a iné príspevky. Za poberatelov dávky v HN, aj keď nie sú evidovaní ako uchádzači o zamestnanie, je platitelom zdr.poistenia štát.
Poberatelia dávky v HN nie sú medzi skupinou, za ktorú zamestnávatel nebude platiť odvody do ZP z mesačne vyplatenej odmeny. (výnimka platí len u odvodovo zvýhodnených študentov a dôchodcov).
Zuzka2510
12.01.13,19:24
Ďakujem za rýchlu radu, ale v prípade že zamestnanec neodpracuje celý mesiac tak za tie dni bude si musieť platiť odvody do zdrav. zamestnanec alebo štát keď je poberateľom dávky v hm. núdzi aj keď v konkrétnom období mu výjde dávka 0,- €?
veronikasad
12.01.13,19:32
Ďakujem za rýchlu radu, ale v prípade že zamestnanec neodpracuje celý mesiac tak za tie dni bude si musieť platiť odvody do zdrav. zamestnanec alebo štát keď je poberateľom dávky v hm. núdzi aj keď v konkrétnom období mu výjde dávka 0,- €?
To si zisti v zdr.poisťovni. Zrejme, ak mu UPSVaR pošle rozhodnutie, že za daný mesiac mu dávku v HN nevyplatí, do začiatku dohody sa musí prihlásiť v ZP spätne ako samoplatitel.
Zuzka2510
12.01.13,19:42
Ešte raz ďakujem a prajem pekný večer.
romy16
13.01.13,11:08
Dobrý deň,
prosím Vás, je možné mesačne uplatňovať daňový bonus a nezdaniteľnú časť základu dane zamestnancovi na dohodu, ak podpíše vyhlásenie? Jedná sa o DoVP nepravidelný príjem vyplatený po skončení DoVP.
veronikasad
13.01.13,11:12
Dobrý deň,
prosím Vás, je možné mesačne uplatňovať daňový bonus a nezdaniteľnú časť základu dane zamestnancovi na dohodu, ak podpíše vyhlásenie? Jedná sa o DoVP nepravidelný príjem vyplatený po skončení DoVP.
Podmienkou vzniku nároku na DB je príjem zo závislej činnosti (aj z dohody) vo výške 1/2 mesačnej minimálnej mzdy. V tvojom prípade, ak bol príjem vyplatený po skončení dohody, si NČZD a daňový bonus môže uplatniť v DP typu A (podmienkou pre ročné uplatnenie DB je príjem vo výške 6-násobku min.mzdy)
Daniela12345
13.01.13,11:34
Ja mám dohodára , občan SR - DOVP má uzatvorenú od 1/13 - 12/13 a ktorý má hl. zamestnanie v ČR. Ako mám postupovať v tomto prípade? Do ZP ho neprihlásim a čo SP? Ešte nezačal pracovať.

Nemá nikto takýto prípad?
Mila123
13.01.13,12:49
Nemá nikto takýto prípad?
Danielka, určite sme to tu riešili, myslím si, že v týchto príspevkoch......
ak sa nemýlim, nemám nikoho, kto takto pracuje v zahraničí, resp. EU,ale viem, že platí......
ZC musí mať iba jednu ZP a v ČR do nejakého mesačného príjmu neplatí zdravotné poistenie....inak, ak by príjem prekročil, budeš ZP odvádzať do ČR.....
Melnick
13.01.13,13:04
Riešili.
KatarinaNR
14.01.13,06:47
dievčence, len mi prosím odobrite či idem robiť správne.
V SP za dohodárov, ktorí prechádzajú z roku 2012 urobím nové RLFO s dátumom začiatku (kedy zam-c nastúpil), odhlášky sú tam automaticky socpoisťovňou urobené.
Čo ak zamestnanec na dohodu, ktorý prechádzal z roku 2012, skončil 11.1. urobila som odhlášku, musím mu urobiť aj prihlášku do 10.1.2013, správne?
a už to funguje? robili ste?
Ďakujem
Jozef Mihál
14.01.13,07:11
dievčence, len mi prosím odobrite či idem robiť správne.
V SP za dohodárov, ktorí prechádzajú z roku 2012 urobím nové RLFO s dátumom začiatku (kedy zam-c nastúpil), odhlášky sú tam automaticky socpoisťovňou urobené.
Čo ak zamestnanec na dohodu, ktorý prechádzal z roku 2012, skončil 11.1. urobila som odhlášku, musím mu urobiť aj prihlášku do 10.1.2013, správne?
a už to funguje? robili ste?
Ďakujem
Ano, musíte mu urobiť (v SP) aj "novú" prihlášku od 1.1.2013
KatarinaNR
14.01.13,07:15
ďakujem
KatarinaNR
14.01.13,08:07
pri zadávaní v SP dohoda o brigádnickej práci študenta do 155€, je tá prvá, dohoda o BPŠ pravidelný príjem?
ďakujem
martina.m321
14.01.13,08:55
Ako je to s tými, čo sú evidovaní na úrade práce?
Ak bol v roku 2012 evidovaný na úrade práce a pracoval na dohodu (neprekročil výšku mzdy 143,40 €), štát za neho platil odvody do zdravotnej poisťovne 47,58 eura.
Od 1.1.2013 ak je evidovaný na úrade práce a neprekročí výšku mzdy 143,40 €, platí zo mzdy odvody do zdravotnej poisťovne 4%? Už za neho nebude platiť štát?
A ak zarobi napr. 200 €, vyradia ho z evidencie, aj tak platí zo mzdy odvody do zdravotnej poisťovne 4%?
pozn. poberá dávky v hmotnej núdzi
Melnick
14.01.13,09:42
pri zadávaní v SP dohoda o brigádnickej práci študenta do 155€, je tá prvá, dohoda o BPŠ pravidelný príjem?
ďakujem


Keď má podpísanú výnimku, tak účasť na dôchodkovom poistení nevzniká, takže typ dohody označenej č.9
Melnick
14.01.13,09:46
Ako je to s tými, čo sú evidovaní na úrade práce?
Ak bol v roku 2012 evidovaný na úrade práce a pracoval na dohodu (neprekročil výšku mzdy 143,40 €), štát za neho platil odvody do zdravotnej poisťovne 47,58 eura.
Od 1.1.2013 ak je evidovaný na úrade práce a neprekročí výšku mzdy 143,40 €, platí zo mzdy odvody do zdravotnej poisťovne 4%? Už za neho nebude platiť štát?
A ak zarobi napr. 200 €, vyradia ho z evidencie, aj tak platí zo mzdy odvody do zdravotnej poisťovne 4%?
pozn. poberá dávky v hmotnej núdzi

1.) Štát bude za neho platiť v dni, kedy nebude pracovať na dohodu.
2 Keď ho vyradia z evidencie, tak na dni, kedy nebude prihlásený u zamestnávateľa ako dohodár sa bude v ZP hlásiť ako samoplatiteľ.
3.) Dávky v HN sa mu budú pri DoPČ krátiť o 75% sumy, ktorú zarobí na dohodu.
martina.m321
14.01.13,10:45
Ďakujem, ešte sa chcem opýtať, či som to dobre pochopila:
Ak bude evidovaný na úrade práce a odrobí 10 dni na dohodu o vykonaní práce, tak zo mzdy mu na odvody do TP strhnú 4% , tie dni čo nerobí, platí odvody do ZP štát?
Ak už nie je evidovaný na úrade a odrobí 10 dni na dohodu o vykonaní práce, tak zo mzdy mu na odvody do TP strhnú 4% , tie dni čo nerobí si platí sám - pomernú čiastku zo 47,58 € ?
A ako sa mu budú krátiť dávky v hmotnej pri dohode o vykonaní práce?
korduľa
14.01.13,10:46
mohli by ste mi poradit prosim, mam dohodarov dochodcom, ktori uzatvorili dohody v roku 2012 a pokracuju aj v roku 2013. chcem ich prihlasit na SP a nie som si ista pri vyplnani RLFO, oddiel - zahlavie - zamestnanec -typ., mam dat 3 dohoda o vykonani prace - pravidelny prijem, alebo typ - 13 dohoda do 31.12.2012 /logicky mi tam pasuje 13ale nie som si ista./
korduľa
14.01.13,10:57
takze asi som t nasla bude to 3 alebo 5, naco je prosim ten typ 13?
Melnick
14.01.13,11:21
Aby bolo jasné, že dohoda bola aj pred vznikom týchto zmien. Potom pri takejto dohode určíš správny typ a vznik právneho vzťahu pre 31.decembrom. Máš na tieto úpravy predĺženú lehotu od 1.01.2013 - 31.01.2013
korduľa
14.01.13,11:49
Aby bolo jasné, že dohoda bola aj pred vznikom týchto zmien. Potom pri takejto dohode určíš správny typ a vznik právneho vzťahu pre 31.decembrom. Máš na tieto úpravy predĺženú lehotu od 1.01.2013 - 31.01.2013
ta prva veta je odpoved, na co sluzi typ 13??
teraz som z toho mimo, ved mozem dat len jeden typ , ked davam 5 - DoPC - pravidelny prijem, kedze je dochodca na dohodu a 9. oddiel sluzi na uvedenie datumu vzniku poistenia tam dam 01.01.2013 a v tom istom dam datum vzniku prac. vztahu dohodar, cize napr 10.01.2011. cize 9. oddiel sluzi na to, aby bolo jasne, ze ten vztah trval aj predtym.

takze tu 13 by som asi dala pri odhlaske, ked ju dam pri prihlaske tak z toho nie je jasne aka dohoda to je.
Melnick
14.01.13,12:19
ta prva veta je odpoved, na co sluzi typ 13?? áno :)
teraz som z toho mimo,prečo :eek: ved mozem dat len jeden typ , ked davam 5 - DoPC - pravidelny prijem, kedze je dochodca na dohodu a 9. oddiel sluzi na uvedenie datumu vzniku poistenia tam dam 01.01.2013 a v tom istom dam datum vzniku prac. vztahu dohodar, cize napr 10.01.2011. cize 9. oddiel sluzi na to, aby bolo jasne, ze ten vztah trval aj predtym. áno :)

takze tu 13 by som asi dala pri odhlaske, tá je pri všetkých dohodároch , lebo SP ukončenie urobila automaticky.ked ju dam pri prihlaske tak z toho nie je jasne aka dohoda to je.

:)
martina.m321
14.01.13,12:28
Ďakujem, ešte sa chcem opýtať, či som to dobre pochopila:
Ak bude evidovaný na úrade práce a odrobí 10 dni na dohodu o vykonaní práce, tak zo mzdy mu na odvody do TP strhnú 4% , tie dni čo nerobí, platí odvody do ZP štát?
Ak už nie je evidovaný na úrade a odrobí 10 dni na dohodu o vykonaní práce, tak zo mzdy mu na odvody do TP strhnú 4% , tie dni čo nerobí si platí sám ešte pomernú čiastku zo 47,58 € ?
A ako sa mu budú krátiť dávky v hmotnej pri dohode o vykonaní práce?
veronikasad
14.01.13,12:29
martinka, čo je to TP ?
Melnick
14.01.13,13:35
O hmotnej a krátení máš vysvetlenie asi 4 príspevky dozadu.
korduľa
14.01.13,17:23
:)

dakujem velmi pekne za cenne rady,

toto uz

mimotemy
niekedy ked pocuvam moju matku ako robila na mzdovom pred 50 rokmi a potom tesne po revolucii ucto a mzdy vsetko rucne, bez internetu, bez toho, aby si clovek vedel najst info na internete tak nechapem a som rada, ze je tu Porada. tymto posielam aj velke DAKUJEM poradakom, ktori sa nezistne delia o svoje vedomosti:)
Zuzka2510
14.01.13,18:36
Dobrý večer ja by som sa chcela opýtať ak zamestnávame na prac. pomer menej ako 20 ľudí nemali sme zatiaľ povinnosť zamestnávať ľudí ZŤP, ale teraz keď už aj za dohodárov sa budú platiť odvody a s dohodármi budeme mať viac ako 20 ľudí budeme povinný už zamestnávať ľudí ZŤP?Ďakujem pekne
Mila123
14.01.13,18:38
nemyslím, že sa Vám zmení povinnosť, veď predsa dohodári sa do počtu PP nepočítajú.....i keď sa budú platiť za nich fondy, povinnosť sa nemení....
Farks
14.01.13,19:23
Dobrý večer. Mám otázočku dohodár prihlásený od 15.1.2013 - 31.1.2013 .... pravidelný alebo nepravidelný príjem? Ďakujem
Andyke
14.01.13,19:35
Podľa SP je nepravidelný príjem.
ecompka
14.01.13,20:38
Ja som práve nad tým dlho dumala a študovala a dala som č.7 - aj program mi tak vygeneroval, ked som zaznačila výnimku. Tú možnosť 9 píšu, že až ked nastane zmena v priebehu dohody. Tak teraz teda zasa neviem ako to má byť správne???

Patrí k príspevku č.763 - pod akým kodom hlásiť dohodára, ktorý si uplatňuje oslobodenie z dôch.poist.
veronikasad
14.01.13,20:49
Ja som práve nad tým dlho dumala a študovala a dala som č.7 - aj program mi tak vygeneroval, ked som zaznačila výnimku. Tú možnosť 9 píšu, že až ked nastane zmena v priebehu dohody. Tak teraz teda zasa neviem ako to má byť správne???

Patrí k príspevku č.763 - pod akým kodom hlásiť dohodára, ktorý si uplatňuje oslobodenie z dôch.poist.
Správnu odpoveď máš práve v tomto príspevku (763) - je to typ 9. Typ 7 je DoBPŠ s dôchodkovým poistením
draco
15.01.13,06:32
Mám otázku - sme spoločenstvo vlastníkov bytov, máme dvoch štatutárov (zam. s nepravidelným príjmom) a jedného študenta dohodára. Sme povinní tvoriť sociálny fond?
migu
15.01.13,15:32
Ahojte. Mám takýto problém: Dnes k nám zavítala Inšpekcia Práce. Samozrejme zistili, že dohodári nie sú evidovaný na SP, ani oni ani ja sme ani netušili, že SP automaticky k 31.12.2012 odhlasuje dohodárov. Ja som k 31.12.2012 ukončil dohody a od 01.01.2013 sú platné nové dohody v tom istom znení len spĺňajú minimálnu hodinovú mzdu. Bude sa to počítať ako pokračovanie už existujúcich dohôd, alebo lehota preregistrovania v SP do 31.01.2013 sa ma netýka a mali byť zaregistrovaní k 01.01.2013? Inšpekcia bola z toho trošku zaskočená /nemali informáciu o potrebe preregistrovania dohodárov v SP/, dali nám 7 dňový termín doloženia všetkých podkladov k Dohodárom. Dohodárov som hneď zaregistroval v SP, ale asi neskoro a pokuta nás neminie.
veronikasad
15.01.13,15:39
Ahojte. Mám takýto problém: Dnes k nám zavítala Inšpekcia Práce. Samozrejme zistili, že dohodári nie sú evidovaný na SP, ani oni ani ja sme ani netušili, že SP automaticky k 31.12.2012 odhlasuje dohodárov. Ja som k 31.12.2012 ukončil dohody a od 01.01.2013 sú platné nové dohody v tom istom znení len spĺňajú minimálnu hodinovú mzdu. Bude sa to počítať ako pokračovanie už existujúcich dohôd, alebo lehota preregistrovania v SP do 31.01.2013 sa ma netýka a mali byť zaregistrovaní k 01.01.2013? Inšpekcia bola z toho trošku zaskočená /nemali informáciu o potrebe preregistrovania dohodárov v SP/, dali nám 7 dňový termín doloženia všetkých podkladov k Dohodárom. Dohodárov som hneď zaregistroval v SP, ale asi neskoro a pokuta nás neminie.
Predchádzajúce dohody si mal a dobu určitú alebo neurčitú ? O aké dohody ide (DoVP alebo DoPČ) ?

Ako inšpektori zistili, že dohodári sú odlhásení ? Preverovali si to v registri SP ?
inges
15.01.13,16:31
My máme nad 20 zamestnancov a nezamestnaváme ZŤP, ale do 31.3. platíme odvod na úrad práce a sociálnych vecí.
inges
15.01.13,17:01
ta prva veta je odpoved, na co sluzi typ 13??
teraz som z toho mimo, ved mozem dat len jeden typ , ked davam 5 - DoPC - pravidelny prijem, kedze je dochodca na dohodu a 9. oddiel sluzi na uvedenie datumu vzniku poistenia tam dam 01.01.2013 a v tom istom dam datum vzniku prac. vztahu dohodar, cize napr 10.01.2011. cize 9. oddiel sluzi na to, aby bolo jasne, ze ten vztah trval aj predtym.

takze tu 13 by som asi dala pri odhlaske, ked ju dam pri prihlaske tak z toho nie je jasne aka dohoda to je.

Ja som tu 13 použila pri ukončení dohôd k 31.12.2012 na základe dohody o skončení DOPČ.
A starobného som nechala a neodhlásila 13 ale doprihlásim ho na DOPČ pravidelný príjem. To som mala aj jeho odhlásiť 13 a prihlásiť k 1.1.2013?
veronikasad
15.01.13,17:03
Ja som tu 13 použila pri ukončení dohôd k 31.12.2012 na základe dohody o skončení DOPČ.
A starobného som nechala a neodhlásila 13 ale doprihlásim ho na DOPČ pravidelný príjem. To som mala aj jeho odhlásiť 13 a prihlásiť k 1.1.2013?
Ak mal predchádzajúcu dohodu na dobu určitú - ano.
inges
15.01.13,17:05
Ak mal predchádzajúcu dohodu na dobu určitú - ano.
Ďakujem Veronika. Doba neurčitá je u toho starobného, ktorí ostal. Aj tí predchádzajúci mali dobu neurčitú ale k 31.12.2012 sme ukončili dohody dohodou o skončení DOPČ.
veronikasad
15.01.13,17:07
Ďakujem Veronika. Doba neurčitá je u toho starobného, ktorí ostal. Aj tí predchádzajúci mali dobu neurčitú ale k 31.12.2012 sme ukončili dohody dohodou o skončení DOPČ.
Ak má SD dobu neurčitú, stačí ho "doprihlásiť" v SP do konca januára.
inges
15.01.13,17:08
Veronika, ďakujem veľmi pekne.:)
inges
15.01.13,17:20
Ak má SD dobu neurčitú, stačí ho "doprihlásiť" v SP do konca januára.
Ďakujem :)
mondes
15.01.13,17:23
Prosím Vás, keďže nie som mzdárka, ale od 1.1.2013 by som mala robiť mzdy cca. 2 dohodárom,tak by som si rada ujasnila niektoré počiatočné úkony. Je tu veľa toho popísaného, ale nie sú mi jasné niektoré tie zmeny, keďže to neviem porovnať ako to bolo do 31.12.2012. Takže ak príjmem dohodára napr. na výsadbu stromčekov na dohodu o vykonaní práce od 1.4.2013 do 30.6.2013, tak ho musím prihlásiť do ZP a SP. Ale do ZP ho musím na každý víkend odhlásiť a v pondelok prihlásiť? Je jedno, či je na UP alebo nezamestnaný? A do SP ho nahlásim 31.3.2013 a odhlásim 1.7.2013? Ďakujem za ujasnenie.
brčko
15.01.13,19:26
Taký celkom kuriozny prípad.
Ak žena evidovaná na UP pracovala v r.2012 len na dohodu, netrvalo jej nem.poistenie. Ešte v r.2012 podpísala dohodu o prac.činnosti do 31.5.2013, ale keď zistila, že by jej mzda bola príliž nízka a by nemohla byť poistená dôchodkovo štátom, ukončila dohodu cca 12.1.2013, pričom v r.2013 neodpracovala ani den. Teraz je v nemocnici. Bude mať nárok na nemocenské (ak ju mzdárka prihlásila a odhlásila v r.2013)? Z minima?
veronikasad
15.01.13,19:41
Taký celkom kuriozny prípad.
Ak žena evidovaná na UP pracovala v r.2012 len na dohodu, netrvalo jej nem.poistenie. Ešte v r.2012 podpísala dohodu o prac.činnosti do 31.5.2013, ale keď zistila, že by jej mzda bola príliž nízka a by nemohla byť poistená dôchodkovo štátom, ukončila dohodu cca 12.1.2013, pričom v r.2013 neodpracovala ani den. Teraz je v nemocnici. Bude mať nárok na nemocenské (ak ju mzdárka prihlásila a odhlásila v r.2013)? Z minima?
Gabika, akým spôsobom bola ukončená dohoda ? Stornom prihlášky, alebo dohodou o skončení dohody ? Odkedy je PN ?
mondes
15.01.13,19:43
Prosím Vás, keďže nie som mzdárka, ale od 1.1.2013 by som mala robiť mzdy cca. 2 dohodárom,tak by som si rada ujasnila niektoré počiatočné úkony. Je tu veľa toho popísaného, ale nie sú mi jasné niektoré tie zmeny, keďže to neviem porovnať ako to bolo do 31.12.2012. Takže ak príjmem dohodára napr. na výsadbu stromčekov na dohodu o vykonaní práce od 1.4.2013 do 30.6.2013, tak ho musím prihlásiť do ZP a SP. Ale do ZP ho musím na každý víkend odhlásiť a v pondelok prihlásiť? Je jedno, či je na UP alebo nezamestnaný? A do SP ho nahlásim 31.3.2013 a odhlásim 1.7.2013? Ďakujem za ujasnenie.

Prosím Vás o ujasnenie.
Melnick
15.01.13,19:52
Prosím Vás, keďže nie som mzdárka, ale od 1.1.2013 by som mala robiť mzdy cca. 2 dohodárom,tak by som si rada ujasnila niektoré počiatočné úkony. Je tu veľa toho popísaného, ale nie sú mi jasné niektoré tie zmeny, keďže to neviem porovnať ako to bolo do 31.12.2012. Takže ak príjmem dohodára napr. na výsadbu stromčekov na dohodu o vykonaní práce od 1.4.2013 do 30.6.2013, tak ho musím prihlásiť do ZP a SP. Ale do ZP ho musím na každý víkend odhlásiť a v pondelok prihlásiť? Na konci mesiaca Je jedno, či je na UP alebo nezamestnaný?Nie je to jedno,evidovaného odhlasuješ Ty , ale ak je samoplatiteľ, tak sa musí prihlasovať a odhlasovať v ZP aj on. A do SP ho nahlásim 31.3.2013 a odhlásim 1.7.2013? Ďakujem za ujasnenie.áno
:)
veronikasad
15.01.13,19:55
Prosím Vás, keďže nie som mzdárka, ale od 1.1.2013 by som mala robiť mzdy cca. 2 dohodárom,tak by som si rada ujasnila niektoré počiatočné úkony. Je tu veľa toho popísaného, ale nie sú mi jasné niektoré tie zmeny, keďže to neviem porovnať ako to bolo do 31.12.2012. Takže ak príjmem dohodára napr. na výsadbu stromčekov na dohodu o vykonaní práce od 1.4.2013 do 30.6.2013, tak ho musím prihlásiť do ZP a SP. Ale do ZP ho musím na každý víkend odhlásiť a v pondelok prihlásiť? Je jedno, či je na UP alebo nezamestnaný? A do SP ho nahlásim 31.3.2013 a odhlásim 1.7.2013? Ďakujem za ujasnenie.
Mondes, ak si neabsolvovala žiadne školenie k novotám od 1.1.2013, zaplať si prístup do DRAKa, nájdeš tam podrobné informácie k prihlasovaniu a odhlasovaniu dohodárov, vrátane kodov a termínov. Školenie k mzdovému SW robí aj KROS.
mondes
15.01.13,20:50
Mondes, ak si neabsolvovala žiadne školenie k novotám od 1.1.2013, zaplať si prístup do DRAKa, nájdeš tam podrobné informácie k prihlasovaniu a odhlasovaniu dohodárov, vrátane kodov a termínov. Školenie k mzdovému SW robí aj KROS.

No práveže som absolvovala :), ale kto si to má všetko pamätať, zvlášť, ak predtým sa tomu nevenoval? Už som si pozerala aj toho DRAKa, dá sa to predplatiť aj napr. naa 2 mesiace? Lebo na celý rok je to dosť veľká položka:cool:
martina.m321
16.01.13,08:31
myslela som ZP :-)
Replasťačka
16.01.13,11:04
Ja som sa tiež rozhodla požiadať zamestnávateľa o zaplatenie DRAKa, lebo som z toľkých zmien na šišku.
Nedá sa všetko pamätať, aspoň v mojom prípade, asi sa mi vyrovnávajú mozgové závity.
Vyriešila som DoBPŠ a DoPČ poberateľov starobného dôchodku, ale mám jeden problém. Jeden DoPČ má dovŕšený dôchodkový vek a má pravidelný mesačný príjem, dohoda uzatvorená od 15.1.2013 do 31.12.2013 s mesačným príjmom 1500,00 Eur HM.
Neviem si spomenúť, kde som čítala, ako to bude v jeho prípade so zdravotnou poisťovňou, bude musieť podať RZ ZP za rok 2013 ? Bude odvádzať niečo viac , ako 4 % na starobné ? Pozerala som aj zákon o zdravotnom poistení, ale nenašla som nič.
Prosím, pomôžte mi. Ďakujem.
veronikasad
16.01.13,11:07
Ja som sa tiež rozhodla požiadať zamestnávateľa o zaplatenie DRAKa, lebo som z toľkých zmien na šišku.
Nedá sa všetko pamätať, aspoň v mojom prípade, asi sa mi vyrovnávajú mozgové závity.
Vyriešila som DoBPŠ a DoPČ poberateľov starobného dôchodku, ale mám jeden problém. Jeden DoPČ má dovŕšený dôchodkový vek a má pravidelný mesačný príjem, dohoda uzatvorená od 15.1.2013 do 31.12.2013 s mesačným príjmom 1500,00 Eur HM.
Neviem si spomenúť, kde som čítala, ako to bude v jeho prípade so zdravotnou poisťovňou, bude musieť podať RZ ZP za rok 2013 ? Bude odvádzať niečo viac , ako 4 % na starobné ? Pozerala som aj zákon o zdravotnom poistení, ale nenašla som nič.
Prosím, pomôžte mi. Ďakujem.
starobní dôchodcovia - dohodári sa neprihlasujú do ZP. Platitelom ZP zostáva štát. Iná situácia by bola ak by bol SD riadnym zamestnancom len časť roka a prekročil stanovený príjem.

mimotemy trošku vysoká odmena pri výkone práce 10 hod. týždenne - alebo sa mi to len zdá ?
Mila123
16.01.13,11:16
len tak ......
dievčence ja sa priznávam, fakt som z okresu, kde sme na 3. mieste v nezamestnanosti :D a stále si nájdem peniažky na školenie s Jankou Motyčkovou a aj na Draka.......
inak "závidím" bratislavákom za ich fakturácie, u nás niekedy ani polovicu pýtame, a to by ste videli klientov ako im oči z jamôk vyliezajú.......
Mila123
16.01.13,11:22
inak Janka Motyčková máva úžasné materiály ku školeniam.....
Replasťačka
16.01.13,11:32
starobní dôchodcovia - dohodári sa neprihlasujú do ZP. Platitelom ZP zostáva štát. Iná situácia by bola ak by bol SD riadnym zamestnancom len časť roka a prekročil stanovený príjem.

mimotemy trošku vysoká odmena pri výkone práce 10 hod. týždenne - alebo sa mi to len zdá ?

Áno, ale je to spolumajiteľ sro a môj zamestnávateľ.
korduľa
16.01.13,11:40
chcela by som sa spytat, ci sa daju tie materily od J.Motyckovej dokupit niekde?
Mila123
16.01.13,11:43
Áno, ale je to spolumajiteľ sro a môj zamestnávateľ.
dohodu má na aký druh výkonu práce?
a má ešte nejaký PP, či poistný vzťah so SP?
Replasťačka
16.01.13,13:19
dohodu má na aký druh výkonu práce?
a má ešte nejaký PP, či poistný vzťah so SP?

Sú to práce: ekonomické a účtovné poradenstvo súvisiace s účt.obdobím roku 2013 , po účtovnú závierku r.2013.
Žiadny iný PP nemá, ani poistný vzťah so SP, nepoberá žiadne iné príjmy, len starobný dôchodok.
slavka124
17.01.13,09:14
ahojte, potrebovala by som vedieť presné tlačivá aké potrebujem na dôveru ak sa potrebuje prihlásiť szčo ako zamestnávateľ a prihlásiť aj zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti. robím to prvý krát- vopred Ďakujem

http://www.dovera.sk/download.pl?hash=1rQu7Dbcr3oqtGLXGF60vlvEf1qa7xQT&ID=79: toto je pre zamestnávateľa

http://www.dovera.sk/download.pl?hash=RyUVXUNc2ZOKdtJQGgeQDXqkm4hUVMoO&ID=80: toto je pre zamestnanca
katka 23
17.01.13,09:28
áno tlačivá sú správne, koľkých máte zamestnancov spolu ?
slavka124
17.01.13,09:31
jej si zlatá, ďakujem. 2x dobpš a 1x dopč, tak tam zaevidujem len toho na dopč. a ešte by som chcela dať elektronickú formu, len neviem kde je tá žiadosť
katka 23
17.01.13,09:39
podmienky elektr.komunikácie nájdeš na stránke príslušnej ZP
KatarinaNR
17.01.13,10:27
dievčence invalidná dôchodkyňa pracujúca na dohodu, treba ju do ZP prihlasovať?
Tamila
17.01.13,11:03
dievčence invalidná dôchodkyňa pracujúca na dohodu, treba ju do ZP prihlasovať?
Invalidných dôchodcov do ZP neprihlasujem.
KatarinaNR
17.01.13,13:13
ďakujem krásne :-)
KatarinaNR
17.01.13,13:14
a za dni kedy pracujú sa teda ak je len jeden dohodár a ten je ID netreba robiť výkaz pre ZP?
veronikasad
17.01.13,14:48
a za dni kedy pracujú sa teda ak je len jeden dohodár a ten je ID netreba robiť výkaz pre ZP?
Komu chceš výkaz posielať, keď v ZP nie je registrovaný dohodár ani zamestnávatel ? - neposiela sa žiadny výkaz a Oznámenie o zmene platitela poistného.
veronikasad
18.01.13,11:40
K O N E Č N E !!!

Odborné semináre Sociálnej poisťovne k zmenám zákona o sociálnom poistení

18.01.2013

Sociálna poisťovňa zaznamenáva od začiatku roka zvýšený záujem verejnosti o informácie o konkrétnych zmenách zákona o sociálnom poistení, účinnom od 1. januára 2013. Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne vybavuje len k téme zmien v predčasných starobných dôchodkoch priemerne 154 telefonátov denne, ako aj ďalšie desiatky elektronických požiadaviek klientov. Pobočky Sociálnej poisťovne preto pripravili a v týchto dňoch ešte pripravujú sériu seminárov o zmenách zákona. Podujatia sú určené najmä pre mzdové účtovníčky a odbornú verejnosť.
Zamestnanci Sociálnej poisťovne ich na stretnutiach budú informovať o zmenách v postavení fyzických osôb vykonávajúcich práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru a vysvetlia im systém prihlasovania dohodárov do Sociálnej poisťovne. Informovať budú aj o zmenách v platení poistného z dohôd, o zmenách pri určovaní vymeriavacieho základu a platení poistného SZČO, či o zmenách v dobrovoľnom poistení. Témou budú aj nové podmienky nároku na výplatu predčasného starobného dôchodku pri prácach na dohodu, či nové určenie sumy starobného (pozostalostného) dôchodku poistencovi, ktorému po priznaní predčasného starobného dôchodku zanikol nárok na jeho výplatu.
Záujemcovia o účasť na seminári sa môžu obrátiť priamo na pobočku Sociálnej poisťovne vo svojom regióne. Termíny podujatí a spôsob prihlasovania nájdu aj na webovej stránke Sociálnej poisťovne v časti Pobočky informujú.

------
Nech hľadám ako chcem, sekciu pobočky informujú na stránke SP nájsť neviem. Pomôže niekto ?

http://www.socpoist.sk/aktuality-odborne-seminare-socialnej-poistovne-k-zmenam-zakona-o-socialnom-poisteni/48411s54761c
tompet
18.01.13,12:01
Podľa všetkého od 1.1.2013 treba dať podpísať nové dohody.... a súčasťou DoBPŠ by malo byť aj nejaká príloha na uplatnenie výnimky pre študentov na oslobodenie od DP, prosím nemáte niekto vzor, alebo tlačivo, ktoré by ste sem prilepili?

Určite netreba. Ak dáš podpísať novú tak ti vznikol nový právny vzťah a mala by si podľa toho aj konať. Teda odhlásiť a prihlásiť odznova.
Treba určenie dohody na výnimku z DP ale vzor ti už napísal Andyke kde nájdeš.
Andyke
18.01.13,17:24
Veronika semináre tu :


18.01.2013

TRNAVA – Seminár k zmenám zákona o sociálnom poistení od 1.1.2013 (http://www.socpoist.sk/aktuality-trnava-/48412s54765c?)



18.01.2013

SENICA – Seminár k zmenám zákona o sociálnom poistení od 1.1.2013 (http://www.socpoist.sk/969-aktuality/48412s54763c?)



18.01.2013

GALANTA – Seminár k zmenám zákona o sociálnom poistení od 1.1.2013 (http://www.socpoist.sk/aktuality-galanta-/48412s54762c?)




pobočky tu : http://www.socpoist.sk/home-fzh/5s
Andyke
18.01.13,17:40
Kimart - tlačivo prikladám
Melnick
18.01.13,23:50
Je tých tlačív tu už niekoľko, treba len vyhľadať. Ale takto je to asi jednoduchšie. :)
migu
19.01.13,10:10
Predchádzajúce dohody si mal a dobu určitú alebo neurčitú ? O aké dohody ide (DoVP alebo DoPČ) ?

Ako inšpektori zistili, že dohodári sú odlhásení ? Preverovali si to v registri SP ?
Ide o DOPČ na dobu neurčitú a 1x o DOVP platnú do 31.12.2012.
Inšpektori overovali dohodárou v registry SP. Vyjadrili sa, že december je OK, ale od 1.1. evidovaný nie sú.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ešte nemám jasno v prihlásení do ZP. Dohodár pracuje v cykle 1.týž. v PO,UT,PI a v 2.týž. ST, ŠT. Na voľné dni ho mám odhlasovať zo ZP?
To nebudem robiť nič iné len odhlasovať a prihlasovať? Mám troch dohodárou a každý v inej ZP.
tompet
19.01.13,11:06
Ahojte. Mám takýto problém: Dnes k nám zavítala Inšpekcia Práce. Samozrejme zistili, že dohodári nie sú evidovaný na SP, ani oni ani ja sme ani netušili, že SP automaticky k 31.12.2012 odhlasuje dohodárov. Ja som k 31.12.2012 ukončil dohody a od 01.01.2013 sú platné nové dohody v tom istom znení len spĺňajú minimálnu hodinovú mzdu. Bude sa to počítať ako pokračovanie už existujúcich dohôd, alebo lehota preregistrovania v SP do 31.01.2013 sa ma netýka a mali byť zaregistrovaní k 01.01.2013? Inšpekcia bola z toho trošku zaskočená /nemali informáciu o potrebe preregistrovania dohodárov v SP/, dali nám 7 dňový termín doloženia všetkých podkladov k Dohodárom. Dohodárov som hneď zaregistroval v SP, ale asi neskoro a pokuta nás neminie.

Presne tak ako píšeš. Ak si urobil nové dohody tak si zmenil právny vzťah a mal si odhlásiť a prihlásiť na novo. K DoPČ, ak boli na dobu neurčitú, si mal urobiť iba dodatky a tým pádom by to bola existujúca dohoda k 31.12.12 a mal by si čas na znovuprihlásenie do 31.01. V systéme Socpoist. síce figurujú ako odhlásení, ale to by nebol tvoj problém lebo máš čas zo zákona do toho 31.01. Lepšie by si urobil, keby si sa vykašľal na Zmluvy a jednoducho do miezd zadal správnu hodinovú sadzbu. Nik ti nebude kontrolovať či to máš ošetrené v Zmluve ak je dodržaný zákon. Vieš, keby som mal každý rok robiť dodatky k PZ lebo sa mení minimálna mzda tak by som zblbol. Ak bude treba dorobím, hlavne je že to majú naozaj zúčtované v súlade so zákonom.
DoVP musí mať určenú dobu vykonania takže tá ak skončí musíš urobiť novú a teda aj s príslušnými náležitosťami.
1janka
19.01.13,14:45
Dobrý den, chcem sa spýtať, ako to je so znením s dohody o vykonaníí práce, musí sa niečo doplniť do dohody alebo stačí to čo bolo v dohode vlani? Ide mi o plat a odpracované hodiny a tak podobne...či dohody majú nejaké nové znenie?Dakujem
Sarlotka
21.01.13,13:47
Idem "doprihlasovat" dohodárov prechádzajúcich z roku 2012, a preto si chcem este raz pre istotu utvrdit, ci spravne uvazujem.

doprihlasujem ich formou novej prihlásky, nie ako "vytvorit k poistnemu vztahu"

k studentom su nasledovne typy v RLFO

7 – DoBPŠ (Dohoda o brigádnickej práci študentov) – pravidelný príjem
8 – DoBPŠ – nepravidelný príjem
9 – DoBPŠ bez dôchodkového poistenia - pravidelný príjem
10 – DoBPŠ bez dôchodkového poistenia - nepravidelný príjem
11 - DoBPŠ len na dôchodkové poistenie - pravidelný príjem
12 - DoBPŠ len na dôchodkové poistenie - nepravidelný príjem
Typ zamestnanca 11 a 12 sa využíva v prípade, ak pridávate, odoberáte alebo rušíte poistenie na DP pre už prihláseného DoBPŠ (poisteného na UP a GP). V prípade, ak dopoisťujete obdobie DP pred už existujúce obdobie DP, je potrebné zadať aj dátum zániku tohto poistenia.

A, v pripade studenta bez podpisanej vynimky doprihlasujem 7,8
b/ v prípade studenta s podpisanou vynimkou doprihlasujem 9,10
c/ v pripade studenta s podpisanou vynimkou a viem ze zarobi viac ako 155 mozem hned doprihlasit 7,8
d/ v pripade studenta s podpisanou vynimkou prihlaseneho napr. ako 9,10 (bez DP) a prekroci sumu 155 eur, alebo student ktoreho mam prihlaseneho ako 7,8 (s DP) a zarobi menej ako 155 najneskor vo vyplanom termíne doprihlasujem 11,12 (a teraz neviem ci ako vytvorit k poistnemu vztahu alebo opat nova prihlaska/odhlaska)

dakujem
migu
21.01.13,19:40
Ahojte.
Dnes som bol v Dôvere ZP a pani mi povedala, že žiadne prihlasovanie a odhlasovanie dohodárov cez volné dni nie je treba. Tak teraz som z toho už úplny magor. Ako to robíte s tými dohodármi Vy?
Mila123
21.01.13,19:42
Ahojte.
Dnes som bol v Dôvere ZP a pani mi povedala, že žiadne prihlasovanie a odhlasovanie dohodárov cez volné dni nie je treba. Tak teraz som z toho už úplny magor. Ako to robíte s tými dohodármi Vy?
nechaj si to písomne potvrdiť.......aj v Dôvere, aj v Unione a aj vo VšZP......a podľa ich pokynov pracuj......
jedného budeš odhlasovať a iného podobného nebudeš odhlasovať........hádam sa to nejako vysvetlí do 28 02 2013.......
ini
22.01.13,18:57
práve som písala v inej téme, že som volala na ÚDZS a tam mi bolo povedané, že dohodárov, ktorí pracujú celý týždeň okrem víkendov a sviatkov treba prihlásiť a odhlásiť. Vraj prihlásiť treba vždy do 8 dní a odhlásiť stačí v hromadnom do konca ďalšieho mesiaca. No každopádne totálny bordel. Ešte stále čakám na ich písomné vyjadrenie, takže teraz len hádam.

Viete mi niekto poradiť, či majú dohodári nárok na mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu, nedeľu a vo sviatok? Myslím, že nie, ale rada by som si to overila. Ďakujem.
Daniela12345
23.01.13,12:05
Odstúpenie od dohody: môže z-nec odstúpiť od dohody sám ? Oznámil firme, že do práce vôbec nenastúpi a prac. úlohu nemôže vykonať. Zruším jeho prihlásenie v SP? Ďakujem.
silentlev
23.01.13,17:06
V prípade, že dohodár odstúpi do troch dní, riešime to zrušením v SP ak je to viac dní musí podpísať dohodu o skončení výkonu práce na dohodu k určenému termínu, máme predpripravené tlačivo niečo ako skončenie PP § 60.

Potrebujeme poradiť v téme dohody odmeňovanie:
Keďže sa zaviedli odvody, chceli by sme to riešiť rozdielnymi tarifnými triedami a to tak, že najnižšiu tr. by mali dôchodcovia, vyššiu študenti, a najvyššiu ostatní napr. z úradu práce, tým by sme zabezpečili rovnakú odmenu - čistú mzdu pre všetky odvodové kategórie, máme však obavu či by nám nevytýkali diskrimináciu, ale podľa nás je práve diskriminácia rovnakej práce a rôznej výšky odvodov, poraďte, aký je váš názor ??
ďakujeme
evelien
24.01.13,19:07
Dnešný stav v Dôvere ZA: na víkendy dohodarov neodhlasovat. Ostatných pracujúcich v rôzne dni prihlasovat/ odhlasovat do 8 dni - NIE pracovnych. Normalne ma nasr.... ( povedzme nasrdili!)
Melnick
24.01.13,20:18
Ja už sa iba usmievam. :D
cacka
28.01.13,09:16
Prikladám celkom zaujímavý článok a hlavne celkom prehľadnú tabulečku k odvodom na rok 2013.
Dúfam, že niekomu pomôže....
londay
28.01.13,12:20
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, mame dohodára ktorý pracuje na základe DoBš, je študent strednej školy a má 19 rokov. Aké odvody mu budú z dohody plynúť ? Ďakujem.
veronikasad
28.01.13,12:53
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, mame dohodára ktorý pracuje na základe DoBš, je študent strednej školy a má 19 rokov. Aké odvody mu budú z dohody plynúť ? Ďakujem.
aký je mesačný príjem dohodára ?
Leonika
29.01.13,06:51
Dobrý deň. Mám z toho trošku galimatiáš :-)
Prosím Vás môj brat pracuje popri škole ako brigádnik a dostal podpísať Oznámenie a čestné vyhlásenie k dohode o BP študentov na účely uplatnenia práva podľa § 227a zákona č.461/2003Z.z. o soc. poistení v znení zákona č.413/2012 Z.z..
...ale nerozumiem tomu : bude si musieť on ustriehnuť platenie odvodov do soc. poisťovne alebo všetko aj za brigádnika odvedie zamestnávateľ a on tím pádom bude mať nižšiu čistú mzdu? Zarobí určite viac ako 155€ - čo je maximálna suma pre ostatných žiakov a študentov.
Ďakujem za radu. Lenka
Mila123
29.01.13,06:55
Dobrý deň. Mám z toho trošku galimatiáš :-)
Prosím Vás môj brat pracuje popri škole ako brigádnik a dostal podpísať Oznámenie a čestné vyhlásenie k dohode o BP študentov na účely uplatnenia práva podľa § 227a zákona č.461/2003Z.z. o soc. poistení v znení zákona č.413/2012 Z.z..
...ale nerozumiem tomu : bude si musieť on ustriehnuť platenie odvodov do soc. poisťovne alebo všetko aj za brigádnika odvedie zamestnávateľ a on tím pádom bude mať nižšiu čistú mzdu? Zarobí určite viac ako 155€ - čo je maximálna suma pre ostatných žiakov a študentov.
Ďakujem za radu. Lenka

tím či tým pádom????? nedalo mi....

ale k veci, prehlásenie nech podpíše, ak by zarobil viac ako 155 €, do poisteného na dôchodkové poistenie pôjde iba čiastka presahujúca sumu 155€. bude mať na výplatu viac....
Leonika
29.01.13,07:15
:) ďakujem aj za pád aj za radu .... Pekný deň prajem :-)
martina0203
29.01.13,07:16
Dobrý deň, som na rodičovskej dovolenke, od 1. 2. 2013 budem mať uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti, suma 60 eur/mesiac, neviem či sa mám ísť nahlásiť, alebo čo...... mala som dohodu aj v roku 2012, len január 2013 som bez dohody....
jarka1507
29.01.13,10:15
dobrý deň

aj ja mám dilemu a nikde som na nu nenašla odpoved. Invalidný dôchodca na DVP sa neprihlasuje do ZP ale ako je to pokial je poberateľom čiastočného inv. dôchodku? Tiež neprihlasujem? kde to nájdem?

Vďaka
blondy
29.01.13,10:49
dobrý deň

aj ja mám dilemu a nikde som na nu nenašla odpoved. Invalidný dôchodca na DVP sa neprihlasuje do ZP ale ako je to pokial je poberateľom čiastočného inv. dôchodku? Tiež neprihlasujem? kde to nájdem?

Vďaka
na stránke Krosu je voľne dostupná táto tabuľka http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/link/0000068658/Tabu%B5ka%20odvodov%20z%20doh%F4d.pdf
londay
29.01.13,10:53
Je platený hodinovou mzdou, takže každý mesiac bude mať iný príjem. Môže mať aj do 66 € aj nad 66 €