londay
29.01.13,11:55
Je platený hodinovou mzdou, takže každý mesiac bude mať iný príjem. Môže mať aj do 66 € aj nad 66 €
jarka1507
29.01.13,11:07
na stránke Krosu je voľne dostupná táto tabuľka http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/link/0000068658/Tabu%B5ka%20odvodov%20z%20doh%F4d.pdf

Vinikajúca tabuľka ! Super Ďakujem ..
Zuzka2510
31.01.13,21:02
Dobrý večer chcela by som sa opýtať ak máme na dohodu dôchodcov aj starobných aj invalidných musíme ich hlásiť do zdravotnej poisť. alebo nie? Ďakujem
ewita888
31.01.13,21:12
Dobrý večer chcela by som sa opýtať ak máme na dohodu dôchodcov aj starobných aj invalidných musíme ich hlásiť do zdravotnej poisť. alebo nie? Ďakujem
zdravotné odvody sa za nich neplatia, takže ani povinnosť ich hlásiť v ZP nie je
Melnick
01.02.13,11:37
Odoslanie a spracovanie nových mesačných výkazov a výkazov poistného MVP, VPP (verzia 2013), aktualizácia registra poistencov.
Sociálna poisťovňa (SP) od 29.1.2013 sprístupnila pre používateľov systému elektronických služieb (SES) odosielanie mesačných výkazov (MV) a výkazov poistného a príspevkov (VPP) za obdobie >=012013 (podľa nových schém MV a VPP ) . Súčasne prebieha aktualizácia registra poistencov na základe prijatých registračných listov. Počas tejto doby budú MV a VPP prijaté od 29.1.2013 v stave „prijatý - čaká na prvú kontrolu na register“.
Po úspešnej aktualizácii registra poistencov budú takto prijaté MV a VPP automaticky skontrolované voči aktualizovanému registru poistencov.
Prosíme klientov SES , aby si v priebehu budúceho týždňa skontrolovali výsledok kontroly na register poistencov a prípadne nezrovnalosti nahlásili Sociálnej poisťovni prostredníctvom kontaktného formulára na stránkach SES. Sociálna poisťovňa bude o ukončení prác na aktualizácii registra poistencov informovať v sekcii „Dôležité oznamy“.
Melnick
01.02.13,11:45
danielko urobila výbornú tabuľku - je v # 392
Stašek
02.02.13,08:30
Dnešný stav v Dôvere ZA: na víkendy dohodarov neodhlasovat. Ostatných pracujúcich v rôzne dni prihlasovat/ odhlasovat do 8 dni - NIE pracovnych. Normalne ma nasr.... ( povedzme nasrdili!)

To znamená: Dohoda o pracovnej činnosti, pravidelný príjem, doba neurčitá, mesačná mzda 90,-- € - prihlásim 1.1.2013 a odhlásim až keď skončí dohoda (8/2013, 12/2015)?
Stašek
02.02.13,19:53
Prosím o radu: Mám viacej pracujúcich na dohodu na celom Slovensku. U všetkých je to dohoda o pracovnej činnosti, pravidelný príjem, doba neurčitá, mesačná mzda. Doteraz som ich nenahlásil do zdravotných poisťovní. Čakal som ako sa táto situáciu ustáli. Mal som dve možnosti.
1. Buď ich po ukončení januára prihlásim tak, ako to majú v usmernení na svojich stránkach všetky tri poisťovne: v posledný deň januára a aj v posledný deň januára odhlásim. (Z 31.1.2013, K 31.1.2013), pretože nedokážem určiť presný dátum výkonu práce - až po doručení dochádzky 8.2.2013.
2. Nahlásim ich za celý mesiac január jedným hlásením pondelok Z, piatok K, pondelok Z, piatok K... až do 31.1.2013 K. (program OLYMP to dokáže automaticky. Viem, že bude porušený osemdňový termín doručenia, ale inak to prakticky neviem dodržať.
3. evelien v príspevku 821 oznámila stav v Dôvere, že dohodárov nie je potrebné na soboty a nedele odhlasovať. To znamená že ich stačí raz prihlási a odhlásiť až po skončení dohody o pracovnej činnosti?
Prosím poraďte čím skôr. Zajtra (nedeľa) ich už musím nahlásiť!
Melnick
02.02.13,19:57
Stašek, splň si oznamovaciu povinnosť aj keď oneskorene a oznámenia budeš potom podávať tak ako píšeš. Ale najskôr toho dohodára musia v ZP mať zaeidovaného, aby následne mohli k nemu priradiť odhlásenia a prihlásenia počas mesiaca.
Toť môj skromný názor. :)
migu
03.02.13,09:51
Ahojte.
Podával som mesačné výkazi do všetkých ZP. V každej poisťovni majú kolonku počet dní. Nestačí náhodou dohodárov prihlásiť a potom vo výkaze jednoducho uviesť iba počet dní odparcovaných na dohodu? Z toho si ZP dokáže určiť čo potrebuje a hádam nebude potrebné odhlasovanie a prihlasovanie. Pondelok skúsim volať na info linku či to takto stačí, alebo mám urobiť aj tie odhlášky.
Mila123
03.02.13,10:00
Ahojte.
Podával som mesačné výkazi do všetkých ZP. V každej poisťovni majú kolonku počet dní. Nestačí náhodou dohodárov prihlásiť a potom vo výkaze jednoducho uviesť iba počet dní odparcovaných na dohodu? Z toho si ZP dokáže určiť čo potrebuje a hádam nebude potrebné odhlasovanie a prihlasovanie. Pondelok skúsim volať na info linku či to takto stačí, alebo mám urobiť aj tie odhlášky.
nestačí ani náhodou....
Stašek
03.02.13,11:40
Stašek, splň si oznamovaciu povinnosť aj keď oneskorene a oznámenia budeš potom podávať tak ako píšeš. Ale najskôr toho dohodára musia v ZP mať zaeidovaného, aby následne mohli k nemu priradiť odhlásenia a prihlásenia počas mesiaca.
Toť môj skromný názor. :)
Ďakujem! A ktorú s tých troch možností mám používať?
Melnick
03.02.13,15:48
Prosím o radu: Mám viacej pracujúcich na dohodu na celom Slovensku. U všetkých je to dohoda o pracovnej činnosti, pravidelný príjem, doba neurčitá, mesačná mzda. Doteraz som ich nenahlásil do zdravotných poisťovní. Čakal som ako sa táto situáciu ustáli. Mal som dve možnosti.
1. Buď ich po ukončení januára prihlásim tak, ako to majú v usmernení na svojich stránkach všetky tri poisťovne: v posledný deň januára a aj v posledný deň januára odhlásim. (Z 31.1.2013, K 31.1.2013), pretože nedokážem určiť presný dátum výkonu práce - až po doručení dochádzky 8.2.2013.
2. Nahlásim ich za celý mesiac január jedným hlásením pondelok Z, piatok K, pondelok Z, piatok K... až do 31.1.2013 K. (program OLYMP to dokáže automaticky. Viem, že bude porušený osemdňový termín doručenia, ale inak to prakticky neviem dodržať.
3. evelien v príspevku 821 oznámila stav v Dôvere, že dohodárov nie je potrebné na soboty a nedele odhlasovať. To znamená že ich stačí raz prihlási a odhlásiť až po skončení dohody o pracovnej činnosti?
Prosím poraďte čím skôr. Zajtra (nedeľa) ich už musím nahlásiť!
Využi to, čo Ti ponúka Tvoj program :)
Prihlásených ich už predpokladám, máš a teraz už iba upresníš dni , kedy nepracovali. :)
aktaK
04.02.13,11:44
melnick, super pomocka v exceli "prehlad odvodov od 1,1,13 okrem dohod"

nakolko hladam informaciu: starobny dochodca na skrateny pracovny pomer, či plati aj odvody do "IP"
- zvlastne, ze soft mu ich teraz za január vycíslil, no minulého roku nie, takze hladam, kde je zádrhel....

...ale zaroven som nasla malu chybicku v tej tabulke: zamestnanec dostane nie 181,2 eur,
ale len 146,78 eur, nakolko ako starobny dochodca nema narok na NČ,
takze zo mzdy este na dani sa mu strhne 34,42
AdaMtiM
04.02.13,13:03
Prosím Vás, šéf mi tvrdí, že bola v tomto roku novelizácia dohodárov , že to dali naspäť na stav platný pred 2013 tie odvody z dohôd.... mňa už tu fakt porazí.... zrejme je to blbosť ale radšej sa tu spýtam....ja o ničom takom neviem.

Mám tu problém: mám študenta strednej školy, príjem do 66 eur.... ale už mal 18 rokov. Keďže nie je ešte študent denný VŠ - nemôžem mu dať dohodu o brigádnickej práci študenta vôbec? A v prípade že má už 18 rokov, nie je vysokoškolák a mal by príjem do 155? Čo s takými brigádnikmi, ako to vy riešite? Alebo zle chápem zákon? Ale aj na školení SP nám povedali, že DoBPŠ pri výnimke odvodov do 155 eur mesačne príjem : jedine študent VŠ a to denný.....a stredoškolák do 18 rokov....... ďakujem za pomoc.
Melnick
04.02.13,13:16
melnick, super pomocka v exceli "prehlad odvodov od 1,1,13 okrem dohod"

nakolko hladam informaciu: starobny dochodca na skrateny pracovny pomer, či plati aj odvody do "IP"
- zvlastne, ze soft mu ich teraz za január vycíslil, no minulého roku nie, takze hladam, kde je zádrhel....

...ale zaroven som nasla malu chybicku v tej tabulke: zamestnanec dostane nie 181,2 eur,
ale len 146,78 eur, nakolko ako starobny dochodca nema narok na NČ,
takze zo mzdy este na dani sa mu strhne 34,42

SD do ID - nie ( už si s tými skratkami pripadám ako Jóžin z Bážin) ako SD už nemôže požiadať o ID. :)
Melnick
04.02.13,13:19
Prosím Vás, šéf mi tvrdí, že bola v tomto roku novelizácia dohodárov , že to dali naspäť na stav platný pred 2013 tie odvody z dohôd.... mňa už tu fakt porazí.... zrejme je to blbosť ale radšej sa tu spýtam....ja o ničom takom neviem.

Mám tu problém: mám študenta strednej školy, príjem do 66 eur.... ale už mal 18 rokov. Keďže nie je ešte študent denný VŠ - nemôžem mu dať dohodu o brigádnickej práci študenta vôbec? A v prípade že má už 18 rokov, nie je vysokoškolák a mal by príjem do 155? Čo s takými brigádnikmi, ako to vy riešite? Alebo zle chápem zákon? Ale aj na školení SP nám povedali, že DoBPŠ pri výnimke odvodov do 155 eur mesačne príjem : jedine študent VŠ a to denný.....a stredoškolák do 18 rokov....... ďakujem za pomoc.


Do parlamentu s Tvojim šéfom!!!!! Stav platný pred r. 2013 je iba u evidovaných nezamestnaných. To skutočne zmenili - tuším 17. alebo 19. januára na zasadaní tripartity .
aktaK
04.02.13,13:31
SD do ID - nie ( už si s tými skratkami pripadám ako Jóžin z Bážin) ako SD už nemôže požiadať o ID. :)

pozorne som si precitala tvoj odkaz, porozumela som mu, na 100 x dakujem,
(upravila som si to v mojom softe, pravdepodobne aktualizacia softu mi mohla vymazat udaje o tom, ze sa jedna o SD...)
AdaMtiM
04.02.13,13:32
áno jedine tam ..... o nezamestnaných viem .. on vie zrejme ale niečo viac....čo už
Maryš
04.02.13,14:01
Prosím Vás, SZČO v minulom roku zamestnávala na dohodu. K 31.12.2012 neeviduje žiadnych zamestnancov ani dohodárov. Chce byť naďalej prihlasená v Soc. poisťovni a tiež na Daň.úrade ako zamestnávateľ, pretože v budúcnosti chce zamestnávať na dohodu. Je potrebné posielať do SP nulové výkazy ako aj na DÚ nulové prehľady? ˇPodľa mňa áno, ale keď som chcela poslať na SP prostredníctvom elektronického podania nulové výkazy, vyskočili mi ako chybné. Viete mi poradiť?
veronikasad
04.02.13,14:03
Prosím Vás, SZČO v minulom roku zamestnávala na dohodu. K 31.12.2012 neeviduje žiadnych zamestnancov ani dohodárov. Chce byť naďalej prihlasená v Soc. poisťovni a tiež na Daň.úrade ako zamestnávateľ, pretože v budúcnosti chce zamestnávať na dohodu. Je potrebné posielať do SP nulové výkazy ako aj na DÚ nulové prehľady? ˇPodľa mňa áno, ale keď som chcela poslať na SP prostredníctvom elektronického podania nulové výkazy, vyskočili mi ako chybné. Viete mi poradiť?
Nie je možné byť registrovaný ako zamestnávatel bez zamestnancov - treba zrušiť registráciu v SP, aj na DU. Výkaz do SP ti bez zamestnanca elektronicky neprejde.
Maryš
04.02.13,14:06
Prosím Vás, SZČO v minulom roku zamestnávala na dohodu. K 31.12.2012 neeviduje žiadnych zamestnancov ani dohodárov. Chce byť naďalej prihlasená v Soc. poisťovni a tiež na Daň.úrade ako zamestnávateľ, pretože v budúcnosti chce zamestnávať na dohodu. Je potrebné posielať do SP nulové výkazy ako aj na DÚ nulové prehľady? ˇPodľa mňa áno, ale keď som chcela poslať na SP prostredníctvom elektronického podania nulové výkazy, vyskočili mi ako chybné. Viete mi poradiť?
Maryš
04.02.13,14:25
Veronikasad ďakujem za odpoveď.
KEJKA
04.02.13,22:09
Prosím Vás, SZČO v minulom roku zamestnávala na dohodu. K 31.12.2012 neeviduje žiadnych zamestnancov ani dohodárov. Chce byť naďalej prihlasená v Soc. poisťovni a tiež na Daň.úrade ako zamestnávateľ, pretože v budúcnosti chce zamestnávať na dohodu. Je potrebné posielať do SP nulové výkazy ako aj na DÚ nulové prehľady? ˇPodľa mňa áno, ale keď som chcela poslať na SP prostredníctvom elektronického podania nulové výkazy, vyskočili mi ako chybné. Viete mi poradiť?chybné sú preto, lebo nulové sa neposielajú.
Ak už firma nemá zamestnancov, musí poslať odhlášku zam-eľa do SP, oznámiť to aj na DU - kvôli mesačným prehľadom a aj do ZP.
Až bude mať zam-ca, zasa pošle prihlášku.
Čo si o tom myslím, to je iná vec.
Melnick
05.02.13,06:50
Rovnakú odpoveď dostala Maryš v #849 od veronika -sad
KlaudiaKK
05.02.13,06:52
Tak ja som dosť zúfalá z tých prihlášok a odhlášok zdravotného poistenia : Klient má starobného dôchodcu na Dohodu o vykonaní práce - pravidelný príjem, každý deň mimo víkendov príde na hodinu, poupratuje a odíde. Výplata sa mu dáva spolu s ostatnými zamestnancami vo výplatnom termíne. Teraz som sa dočítala, že vlastne starobný dôchodca ako zamestnanec a ani jeho zamestnávateľ zdravotné neplatí, t.j. načo som ho prihlasovala ? ??? 28.1. som ho prihlásila do zdravotnej poisťovne t.j. stíham ho odhlásiť k 28.1. a odvody bude platiť len v sociálnej poisťovni on aj zamestnávateľ, či som z toho úplne mimo ?
romy16
05.02.13,07:45
Dobrý deň,
prosím Vás, ako je to s registráciou zamestnávateľa do ZP, ktorý zamestnáva od 01.01.2013 ZC-ov na dohodu? Máme iba jedného ZC-a v ZP Union a štyroch vo VZP. V Unione sme však ešte nemali žiadneho ZC-a, až teraz - musíme sa registrovať ako platiteľ do Unionu na tlačive Oznámenie o vzniku, zmene a zániku platiteľa poistného? Elektronickú registráciu máme, len neviem, či sa dá cez elektr.pobočku zaslať toto Oznámenie. Neviem to tam nájsť.
VÍNO NITRA
05.02.13,08:58
Pre KlaudiuKK: keď upratuje denne, je to opakovaná činnosť a vhodná je dohoda o pracovnej činnosti. Na ZP si ho vôbec nemusela prihlasovať, nebol na to dôvod.
KlaudiaKK
05.02.13,08:59
Ďakujem veľmi pekne :)
yvica
05.02.13,09:46
prosím vás do 30.11. sme mali dohodárov ale od 1.12.12 boli prijatý na PP, treba tam urobiť aj výpoveď z dohody?
Sarlotka
05.02.13,10:18
prosím vás do 30.11. sme mali dohodárov ale od 1.12.12 boli prijatý na PP, treba tam urobiť aj výpoveď z dohody?

samozrejme ze treba dohodu urcitym sposobom ukoncit.
a podpisat pracovnu zmluvu
KatarinaNR
05.02.13,12:35
dievčence, tí dohodári sa na víkend odhlasujú či nie??
draco
05.02.13,12:45
už sme sa raz pýtali, ale odpoveď nebola... sme povinní tvoriť za dohodárov sociálny fond?
VÍNO NITRA
05.02.13,12:50
Pre draco: Z odmien za dohody sa sociálny fond netvorí. SO a NE stále vlastne nevieme.
Ejo
05.02.13,13:17
Dobrý deň. Ja naozaj z tých prihlášok do ZP dohodárov mám chaos. Ak si pozriem príspevky p. Motyčkovej a iné, tak dohodár ak nepracoval hneď v prvý deň uzavretia dohody, ale až niekedy počas mesiaca napr. dva dni, tak takého dohodára stačí prihlásiť do ZP až nasledujúci mesiac.Ale do ZP keď som dala dopyt, tak tam mi všade odpísali, že treba do 8 dní. A o víkendoch ani nehovorím.
Melnick
05.02.13,17:24
Ejo, ja to robím takto , ale netvrdím, že je to správne:
Ak mám dohodára nového,( alebo sa jedná o tých, ktorí pracovali aj pred 1.1.2012, lebo pre ZP sú aj oni noví) tak do 8 dní ho prihlásim ako poistenca do ZP a potom postup ako pri zamestnancoch - na konci mesiaca .
Ja si totiž myslím, že podmienka prihlasovať poistencov do 8 dní musí byť splnená. A ak sa mýlim, tak nech si láskavo najskôr tí tupci, vyriešia ten chaos, čo spôsobili. Nemenujem, aby ma náhodou nestíhali.
VÍNO NITRA
05.02.13,17:29
Pri dohodároch postupujem ako Melnick.
Stašek
06.02.13,08:07
Ejo, ja to robím takto , ale netvrdím, že je to správne:
Ak mám dohodára nového,( alebo sa jedná o tých, ktorí pracovali aj pred 1.1.2012, lebo pre ZP sú aj oni noví) tak do 8 dní ho prihlásim ako poistenca do ZP a potom postup ako pri zamestnancoch - na konci mesiaca .
Ja si totiž myslím, že podmienka prihlasovať poistencov do 8 dní musí byť splnená. A ak sa mýlim, tak nech si láskavo najskôr tí tupci, vyriešia ten chaos, čo spôsobili. Nemenujem, aby ma náhodou nestíhali.
Neviem, či je to správne. Dohodári sa prihlasujú len na dni ktoré pracovali. Soboty a nedele nie. Takže, ak si ho prihlásila od 2.1.2013(utorok) mala si ho odhlásiť 4.1.2013 (piatok), potom prihlásiť 7.1.2013 (pondelok), odhlásiť 11.1.2013 (piatok)....až do konca januára podľa odpracovaných dní - ja beriem do úvahy DoPČ, pravidelný príjem,.Ak prihlásenie a odhlásenie urobíš na konci mesiaca, aj tak si nedodržala 8 dňovú lehotu na prihlásenie od 7.1., 14.1., 21.1. (prihlasovacie pondelky). Je to všetko na h....(hlavu)!
mirkoooo
06.02.13,08:52
Dobrý deň,
neviem, či správne zaradím otázku, ale potrebovala by som poradiť:
- ak niekto zarába na dohodu 140 eur mesačne, napr. január, február, marec (140x3) a je na úrade práce, odvody sa mu sťahujú normálne aj sociálne aj zdravotné zamestnávateľom.
Následne od apríla sa zamestná a robí až do konca roka 2013. Existuje možnosť, že v RZ ZP za rok 2013 mu výjde nedoplatok?
Nepresiahne sumu VZ 2800/12mesiacov *3mesiace (či koľko to je), aby za neho štát prestal platiť zdravotné odvody a musel by si ako samoplatiteľ doplácať dni, kedy nebol zamestnávateľom prihlásený v zdravotnej poisťovni.
Ale má nejaký vplyv čiastka 140 eur či mu ju vo výplatnej páske rozložíme na celý mesiac (napr.1hodina práce denne) alebo zapíšeme, že robil iba 2 dni a zarobil 140?

Či mu napíšeme:
a) 140 eur za 2.1.-3.1. (a len tieto dva dni bude v zdrav.poisťovni) alebo
b) 140 eur - od 1.1.-31.1. (a celý mesiac bude v zdrav.poisť.)
Hlavne pri tom druhom spôsobe - do zdravotnej poisť.sa neuvádza, že on odpracoval napr. iba 22 dní x 2 hodiny denne = 44 hodín a za to dostal 140 eur. Oni len uvidia, že robil 22 dní a či potom mu nebudú chcieť vyrubiť nejaký nedoplatok za to, že za 22 dní x 8 hod. mal odviesť viac odvody ako len z 140 eur.

Ak mi poradíte, budem veľmi rada, len neviem, či z môjho vysvetlenia je zrejmé o čo mi ide.

Ďakujem
Jana Motyčková
06.02.13,09:26
Možnosť, že v rzzp mu vyjde nedoplatok prakticky nie je.
Či mu sumu rozložite na dva dni alebo celý mesiac, je v tomto prípade pre ZP celkom jedno.
VieraPopluharova
06.02.13,10:54
Dievčatá,

čím viac čítam, tým viac som zmätená tiež a to som si myslela, že už som ten chaos pochopila. Postupujem správne?:
1/ dohodár - starobný dôchodca - neprihlasujem na ZP ani neplatím
2/ - do SP prihlásený, platím
3/ odpracuje napr.: 05.02.-07.02. - 04.02. prihlasujem, 08.02. - odhlasujem
11.02. -15.02. - 10.02. prihlasujem 16.02. - odhlasujem a takto to budem robiť dookola? veď to je veľmi slušne povedané na hlavu....inak by som bola vulgárna.....
Stašek
06.02.13,11:58
Dievčatá,

čím viac čítam, tým viac som zmätená tiež a to som si myslela, že už som ten chaos pochopila. Postupujem správne?:
1/ dohodár - starobný dôchodca - neprihlasujem na ZP ani neplatím
2/ - do SP prihlásený, platím
3/ odpracuje napr.: 05.02.-07.02. - 04.02. prihlasujem, 08.02. - odhlasujem
11.02. -15.02. - 10.02. prihlasujem 16.02. - odhlasujem a takto to budem robiť dookola? veď to je veľmi slušne povedané na hlavu....inak by som bola vulgárna.....
DO SP dohodára prihlasuješ ako normálneho zamestnanca. Neprihlasuješ ho len na pracovne dni ako v ZP. Prihlásiš deň pred nástupom a odhlásiš keď skočí dohoda. Ak je na dobu určitú, tak keď tá doba uplynie, ak na dobu neurčitú, tak po podpísaní Dohody o skončení dohody o vykonaní práce, alebo dohody o pracovnej činnosti.
romy16
06.02.13,13:58
Dobrý deň,
máme dohodárov, ktorí sa zúčastnili na školení. Neviem, či ten deň, kedy boli na školení mám brať ako odpracovaný a teda aj ich prihlásiť do ZP alebo nie. Majú dohodári nárok na náhradu príjmu pri školení? Išlo o školenie, ktoré bolo v záujme zamestnávateľa. Zamestnávateľ si môže tieto výdavky daňovo uplatniť?
Ejo
07.02.13,06:16
Neviem, či je to správne. Dohodári sa prihlasujú len na dni ktoré pracovali. Soboty a nedele nie. Takže, ak si ho prihlásila od 2.1.2013(utorok) mala si ho odhlásiť 4.1.2013 (piatok), potom prihlásiť 7.1.2013 (pondelok), odhlásiť 11.1.2013 (piatok)....až do konca januára podľa odpracovaných dní - ja beriem do úvahy DoPČ, pravidelný príjem,.Ak prihlásenie a odhlásenie urobíš na konci mesiaca, aj tak si nedodržala 8 dňovú lehotu na prihlásenie od 7.1., 14.1., 21.1. (prihlasovacie pondelky). Je to všetko na h....(hlavu)!
Je to celé na hlavu, lebo keď má niekto takýchto dohodárov a je ich viac, tak pri dodržaní lehoty 8 dní, celý mesiac iné nerobí, len prihlasuje a odhlasuje dohodárov. Bude čakať od zamestnávasteľov telefonáty, ktorý zamestnanec kedy prišiel do práci na jeden deň a potom na ďalšie v mesiaci? Smiešne a asi nedomyslené.
yvonlet
07.02.13,08:20
Dobry den

prosim o radu. Mame dohodarku na RD ktora ma zmluvu na dohodu od maja minuleho roka. Nestihlo sa/zabudlo sa "doprihlasit" do soc.poistovne kde bola lehota do 31.1.2013. lenze ona uz aj tak nepracovala od noveho roka vobec az doteraz a ideme s nou aj tak ukoncit pomer. Ako to najlepsie urobit? "doprihlasit ju spatne k 31.1.2013 a nasledne s vypovedou odhlasit zo SP, alebo ju rovno odhlasit? neviem co je mensie zlo:( A este jedna vec ked chcem vytvorit odhlasku v SP tak mi vypisuje "dohoda do 31.12.2012". cize som ju mala odhlasit k 31.12.2012?

Dakujem
truch
07.02.13,09:03
Dobry den

prosim o radu. Mame dohodarku na RD ktora ma zmluvu na dohodu od maja minuleho roka. Nestihlo sa/zabudlo sa "doprihlasit" do soc.poistovne kde bola lehota do 31.1.2013. lenze ona uz aj tak nepracovala od noveho roka vobec az doteraz a ideme s nou aj tak ukoncit pomer. Ako to najlepsie urobit? "doprihlasit ju spatne k 31.1.2013 a nasledne s vypovedou odhlasit zo SP, alebo ju rovno odhlasit? neviem co je mensie zlo:( A este jedna vec ked chcem vytvorit odhlasku v SP tak mi vypisuje "dohoda do 31.12.2012". cize som ju mala odhlasit k 31.12.2012?

Dakujem
Myslím si, že bola odhlásená automaticky, keďže v januári nepracovala, ukonči jej dohodu k 31.12.2012
Danielam
07.02.13,09:26
Takto mi odpovedala VšZP. Takže mi to s tými sobotami a nedeľami už vôbec nie je jasné.

Dobrý deň,
dohodár má byť prihlásený na dni kedy vykonáva zárobkovú činnosť a má nárok na príjem.
Zamestnávateľ bude kódom 2D nahlasovať zamestnanca pracujúceho na dohodu na tie dni, ktoré reálne odpracuje (za ktoré má príjem). V dni, kedy poistenec nepracuje na dohodu (nemá príjem) a nemá iného platiteľa poistného, je povinný sa nahlásiť ako samoplatiteľ.

Ak zamestnávateľ nedokáže určiť presný dátum výkonu práce (napr. pri dohode o pracovnej činnosti), prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil.

Ak bude dohodár pracovať „ucelené obdobie“ a medzi tým bude víkend, nebude ho zamestnávateľ na víkend odhlasovať.

V zmysle § 24 písmeno c/ zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov platiteľ poistného, ktorý je zamestnávateľom je povinný písomne alebo elektronicky oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni spôsobom určeným úradom najneskôr do ôsmich pracovných dní zmenu platiteľa poistného.

V prílohe Vám uvádzame kompletné informácie o dohodách.


S pozdravom
Tím Call centra VšZP
Melnick
07.02.13,09:57
Svoj postoj nezmenili ani po mesiaci, takto to prezentovali už na začiatku . A niekde som to aj písala:)
Melnick
07.02.13,10:00
Myslím si, že bola odhlásená automaticky, keďže v januári nepracovala, ukonči jej dohodu k 31.12.2012
Automatické odhlasovanie SP , bolo treba dať do poriadku. Buď PP predĺžiť a upraviť typ dohody, alebo skutočne odhláškou RLFO ho k dátumu 31.12.2012 odhlásiť . :)
Danielam
07.02.13,10:02
Svoj postoj nezmenili ani po mesiaci, takto to prezentovali už na začiatku . A niekde som to aj písala:)
Majka ale mne ide o tie víkendy...dohodári pracujú každý deň (ucelené obdobie)....ja som ho v deň nástupu náhlasila do ZP a viac nič nerobím len sledujem dochádzku a keby náhodou neprišiel do práce odhlásim...víkendy neodhlasujem:) mňa porazí idem tam volať :(
Danielam
07.02.13,10:30
Odpoveď s VšZP ohľadne prihlasovania odhlasovania dohodárov:
DoPĆ pravidelný príjem (pracuje každý deň to je to tzv. ucelené obdobie) prihlásim dňom nastupu do práce kodom 2D a NEODHLASUJEM na soboty a nedele!! (postup ako u zamestnanca na prac.zmluvu)keby z nejakého dôvodu do práce neprišiel odhlásim na ten deň a prihlásim zase na druhý deň.
ďalšia situácia ked viem dochádzku až na konci mesiaca napr. teraz za január mám čas do konca februára ho na jednom HO poprihlasovať a poodhlasovať.
VšZP povedala prihlasovať a odhlasovať na soboty a nedele je nezmysel.
Danasta
07.02.13,11:36
Dobrý deň, na tejto stranke som prvýkrát, a chcela by som sa opýtať ako prihlásim dohodára-cudzinca do ZP a do ktorej. Mal by u nás vykonávať DoVP s nepravidelým príjmom. Za rady vopred dakujem
Andyke
07.02.13,11:58
Jana Motyčková
07.02.13,12:24
Cudzinec na dohodu má v zákone o zdravotnom poistení výnimku - nevzinká mu z dohody na Slovensku zdravotné poistenie, čiže kôli dohode sa na Slovensku do ZP neprihlasuje.
romy16
07.02.13,14:07
Dobrý deň,
máme dohodárov, ktorí sa zúčastnili na školení. Neviem, či ten deň, kedy boli na školení mám brať ako odpracovaný a teda aj ich prihlásiť do ZP alebo nie. Majú dohodári nárok na náhradu príjmu pri školení? Išlo o školenie, ktoré bolo v záujme zamestnávateľa. Zamestnávateľ si môže tieto výdavky daňovo uplatniť?Pls
ini
07.02.13,14:11
VŠZP má názor od začiatku na víkendy neodhlasovať, ak robí celý týždeň, Dôvera mala názor odhlasovať, ale keď som tam dnes volala, bolo mi povedané, že ak dohodári pracujú celý týždeň a mesiac ako bežní zamestnanci okrem víkendov a sviatkov, tak ich nemám odhlasovať. Už ma to naozaj nebaví riešiť! Keď som volala pred 3 týždňami na ÚDZS, tak mi povedali, že na víkendy prihlasovať a odhlasovať, tak ja už naozaj neviem. Písomné vyjadrenie z ÚDZS som zatiaľ nedostala, ani z Dôvery, aj keď som žiadala, tuším musím napísať ešte raz.
Danielam
07.02.13,14:19
VŠZP má názor od začiatku na víkendy neodhlasovať, ak robí celý týždeň, Dôvera mala názor odhlasovať, ale keď som tam dnes volala, bolo mi povedané, že ak dohodári pracujú celý týždeň a mesiac ako bežní zamestnanci okrem víkendov a sviatkov, tak ich nemám odhlasovať. Už ma to naozaj nebaví riešiť! Keď som volala pred 3 týždňami na ÚDZS, tak mi povedali, že na víkendy prihlasovať a odhlasovať, tak ja už naozaj neviem. Písomné vyjadrenie z ÚDZS som zatiaľ nedostala, ani z Dôvery, aj keď som žiadala, tuším musím napísať ešte raz.
Do Dovery som tiež volala neodhlasovať na víkendy.To isté mi povedali čo aj VšZP.
yvonlet
08.02.13,07:49
hm cize ako to urobit najbezbolestnejsie z pohladu prip.sakncii? skor mi to vychadza ze ju predlzit poslat nulovy vykaz a nasledne odhlasit?
Jana Motyčková
08.02.13,14:08
Dobrý deň,
máme dohodárov, ktorí sa zúčastnili na školení. Neviem, či ten deň, kedy boli na školení mám brať ako odpracovaný a teda aj ich prihlásiť do ZP alebo nie. Majú dohodári nárok na náhradu príjmu pri školení? Išlo o školenie, ktoré bolo v záujme zamestnávateľa. Zamestnávateľ si môže tieto výdavky daňovo uplatniť?
Nikto neporadí v tom, či je to v súlade s druhom práce dohodnutým v dohode a či zamestnávateľ na ten deň určil výkon práce dohodárovi a či je to teda odpracovaný čas. Nárok na náhradu príjmu nemajú. Ale môžu to mať zaplatené ako pracovný čas, ak to bol výkon práce podľa prvej vety.
Danielam
08.02.13,20:53
Hladala som ale nenašla som ...zamestnanec vykonáva prace na základe dohody o pracovnej činnosti od 17.1.2013, pravidelný príjem,odmena 2,00eur na hodinu. Od 24.1.2013 je práceneschopný. Odpracoval 5 dní po 2 hodiny (10 hodín). a teraz neviem ako mu vypočítať PN???čo je pre neho rozhodujúce obdobie pre náhradu príjmu za 10 dní u zamestnávateľa?
Teraz neviem ako mám postupovať mám mu vypočítať pravdepodobný denný vymeriavací základ? ako keby odpracoval celý január teda 22 dní x 2 hodiny x 2,00EUR=88EUR a potom vypočítať jednu tridsiatinu 88/30=2,9333
A potom počítať prvé 3 dni 25% v DVZ a 7 dní 55% z DVZ. a čo poslať na sociálnu poisťovňu aké potvrdenie k PN-ke???(neddosiahol ani v roku 2012 90 dní za ktoré sa platilo poistné na nemocenské poistenie-evidencia na ÚP a pracoval na dohodu)
Mila123
08.02.13,20:59
náhrada príjmu pri dočasnej PN sa mu bude počítať od 17 01 2013 do 23 01 2013, dosiahnutá mzda za odpr. hodiny.....

a do SP odovzdáš PN po 10.dni a SP (tlačivo som nevidela, o jeho existencii neviem) by sa mal potvrdiť príjem za obdobie, od kedy je poistený ako dohodár.....
tu už neplatí min. VZ ......
Danielam
08.02.13,21:28
náhrada príjmu pri dočasnej PN sa mu bude počítať od 17 01 2013 do 23 01 2013, dosiahnutá mzda za odpr. hodiny.....

a do SP odovzdáš PN po 10.dni a SP (tlačivo som nevidela, o jeho existencii neviem) by sa mal potvrdiť príjem za obdobie, od kedy je poistený ako dohodár.....
tu už neplatí min. VZ ......
Ďakujem, ale k tej náhrade 5dníx2hod.x2€=20€ to je zárobok za obdobie od 17.1.do 23.1.2013
DVZ vypočítam ?? 20€/???počet kalendárnych dní od 17.1.do 23.1.???ďalej neviem ako postupovať pri výpočte DVZ..poradíte?
Mila123
08.02.13,21:38
1. V § 8 odsek 4 znie:
„(4) Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho
základu zamestnanca, ktorého obdobie nemocenského
poistenia, za ktoré sa platí poistné na nemocenské
poistenie, pred vznikom dočasnej pracovnej
neschopnosti trvalo najmenej 90 dní, je rozhodujúce
obdobie podľa osobitného predpisu.15) Rozhodujúce obdobie
na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca,
ktorého obdobie nemocenského poistenia,
za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, pred
vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti trvalomenej
ako 90 dní, je obdobie od vzniku nemocenského poistenia,
okrem vzniku nemocenského poistenia z dôvodu
zániku prerušenia nemocenského poistenia, do dňa
predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná
neschopnosť.“.
2. V § 8 odsek 5 znie:
„(5) Denný vymeriavací základ zamestnanca je podiel
súčtu vymeriavacích základov na platenie poistného na
nemocenské poistenie dosiahnutých v rozhodujúcom
období a počtu dní rozhodujúceho obdobia.“.
3. § 8 sa dopĺňa odsekmi 6 až 8, ktoré znejú:
„(6) Denný vymeriavací základ zamestnanca, ktorý
v rozhodujúcom období určenom podľa odseku 4 nemá
vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské
poistenie, je denný vymeriavací základ, z ktorého
by sa platilo poistné na nemocenské poistenie v kalendárnom
mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná
neschopnosť.
(7) Denný vymeriavací základ určený podľa odsekov
5 a 6 nesmie byť vyšší ako denný vymeriavací základ
určený z 1,5 násobku všeobecného vymeriavacieho
základu16) platného v kalendárnom roku, ktorý dva
roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol
dôvod na poskytnutie náhrady príjmu.
(8) Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri
desatinné miesta nadol.“. podľa zákona č 462/2003 v pl. znení
Danielam
08.02.13,22:08
Po preštudovaní som vypočítala:
VZ 20€/7kal.dní (od 17.1-23.1.) = 2,8571 DVZ
je to dobré?
Mila123
08.02.13,22:44
Po preštudovaní som vypočítala:
VZ 20€/7kal.dní (od 17.1-23.1.) = 2,8571 DVZ
je to dobré?
áno, je to správne vypočítané......
Melnick
08.02.13,23:57
Ďakujem, ale k tej náhrade 5dníx2hod.x2€=20€ to je zárobok za obdobie od 17.1.do 23.1.2013
DVZ vypočítam ?? 20€/???počet kalendárnych dní od 17.1.do 23.1.???ďalej neviem ako postupovať pri výpočte DVZ..poradíte?

Danielam, dobre si postupovala: sčítala si jeho príjem, dosiahnutý z dohody, do dňa nástupu na PN a vydelila si počtom kalendárnych dní. :)
Ďalej postup ako pri bežnom PP = 25% za prvé 3 dni, 55% za ďalších 7 dní.
Potom PN postúpiť SP, v prípade, že trvá dlhšie.
Melnick
09.02.13,00:01
Si šikovnica, šikovná :-)
Danielam
09.02.13,08:59
Majka si poklad ďakujem :)
mondes
09.02.13,09:01
Prosím Vás,ak príjmeme zamestnanca na dohodu z úradu práce, tak ZP zaňho bude odvádzať štát. Však? Zamestnávateľ len odvody do SP. Ale ak by sme prijali zamestnanca, ktorý je dobrovoľne nezamestnaný, tak by sme za tie dni (napr. 3 dni v týždni), ktoré odpracuje ho museli nahlássiť do ZP? A v SP to prihlasovanie a odhlasovanie na určité dni neplatí? Vďaka.
Xanti
09.02.13,09:37
Prosím Vás,ak príjmeme zamestnanca na dohodu z úradu práce, tak ZP zaňho bude odvádzať štát. Však? Zamestnávateľ len odvody do SP. Ale ak by sme prijali zamestnanca, ktorý je dobrovoľne nezamestnaný, tak by sme za tie dni (napr. 3 dni v týždni), ktoré odpracuje ho museli nahlássiť do ZP? A v SP to prihlasovanie a odhlasovanie na určité dni neplatí? Vďaka.
Za dni, ktoré nezamestnaný u vás odpracuje na dohodu platíte odvody do ZP a SP.
Tak isto je to ak je dobrovolne nezamestnaný .
halu
09.02.13,09:42
Mám DOPČ uzatvorené na obdobie od 01.01.2013 do 31.01.2013 celý mesiac a znova od 01.02.2013 do 28.02.2013, dočítala som sa, že každá dohoda uzatvorená na kratšie obdobie jedného mesiaca je dohoda s nepravidelným príjmom. Pokiaľ je uzatvorená na celý mesiac je to takisto nepravidelný príjem?
Melnick
09.02.13,09:52
Ty toho dohodára stále prihlasuješ a odhlasuješ v SP????
Melnick
09.02.13,09:54
Štaát trocha ušetrí za dobu, ktorú bude pracovať na dohodu. :-(((
Xanti
09.02.13,10:03
Veru, len moc neušetrí. :D
ini
09.02.13,11:04
Mám DOPČ uzatvorené na obdobie od 01.01.2013 do 31.01.2013 celý mesiac a znova od 01.02.2013 do 28.02.2013, dočítala som sa, že každá dohoda uzatvorená na kratšie obdobie jedného mesiaca je dohoda s nepravidelným príjmom. Pokiaľ je uzatvorená na celý mesiac je to takisto nepravidelný príjem?

áno, aj keď je na celý mesiac je to nepravidelný príjem. Včera som volala do SP.
halu
09.02.13,13:26
Ďakujem, len som si to chcela potvrdiť, lebo do SP som to prihlásila zle ako pravidelný príjem a na pobočke som to chcela zmeniť na nepravidelný, ale pracovníčka mi hovorila, že to je pravidelný, ale program mi to vyhodnotil ako nepravidelný príjem.
jana007
11.02.13,08:10
Cudzinec na dohodu má v zákone o zdravotnom poistení výnimku - nevzinká mu z dohody na Slovensku zdravotné poistenie, čiže kôli dohode sa na Slovensku do ZP neprihlasuje.
Dobrý deň, ja mám dohodára s trvalým pobytom na Slovensku, ale má hlavné zamestnanie v ČR a je poistený v Českej vojenskej ZP. Ani takýto dohodár neplatí odvody na ZP u nás ?
emily 2
13.02.13,17:19
Dobrý deň,

potrebujem si overiť prakticky ako vyzerá vystavenie mzdy a odvody za dohodára , nie som si istá či mám dobre nastavený program...
Údaje:
Dohodár - od 10.01.- do 06.02.- dohoda o prac. činnosti - neprav. príjem.( je evid. na UP)
V januári odpracoval 32 hodin a zarobil v hrubom 128,- € . Vo februári 8 hodin - 32,00 € .
Mal dohodnuté, že sa mu to vyplatí po skončení prác. Teraz to ale potrebujem dostať do miezd ...
(Okrem toho sú vo firme ešte zamestnanci na prac. zmluvu - výpl. termín posl. deň nasl. mesiaca)
----------------------
Čo som urobila :
Vystavila som mzdu dohodárovi za január + február osobitne a teraz po ukončení vyplatím.
(Ostatní zamestnanci - mzda za 01 splatná 28.02. - vystavím mzdu a vyplatim 28.02.- zaplatim aj odvody)

Odvody do ZP sa platia s ostatnými mzdami 28.02. aj za dohodara za 01 a 31.03. za február ?
(Odvody za dohodara mi vyratalo za januar len zdrav.poistovnu)

DO SP mi po nastavení programu vyrátalo odvody ( star. poistenie 4%+14 %+inv. poistenie 3%+3%+ gar. poistenie 0,25 %+úrazové 0,8%+rez. fond 4,75 % ) a budeme zasielať výkaz poist. a príspevkov - príjmy zúčtované v mesiaci 03/2013 ...... tieto odvody sa platia až v marci ?
-------------------------
Potrebujem vyplniť potvrdenie o mzde pre dohodára : za 01 - celá hrubá mzda 128,- € a čistá mzda :HM- odvody ZP :122,88 €
a za 02 : HM (32,- ) - odvody do ZP - odvody do SP (z celej sumy HM 01+HM 02) - čistá mzda : 19,52 €

V potvrdeni je napísané :
odmena za mesiac/ rok .............. dám 01+02/2013
hrub.mzda..... 160,-
čistá mzda ........... 142,40
vyplatené v mesiaci/rok ........ 02/2013


ďakujem
Mila123
13.02.13,17:50
Dobrý deň,

potrebujem si overiť prakticky ako vyzerá vystavenie mzdy a odvody za dohodára , nie som si istá či mám dobre nastavený program...
Údaje:
Dohodár - od 10.01.- do 06.02.- dohoda o prac. činnosti - neprav. príjem.( je evid. na UP)
V januári odpracoval 32 hodin a zarobil v hrubom 128,- € . Vo februári 8 hodin - 32,00 € .
Mal dohodnuté, že sa mu to vyplatí po skončení prác. Teraz to ale potrebujem dostať do miezd ...
(Okrem toho sú vo firme ešte zamestnanci na prac. zmluvu - výpl. termín posl. deň nasl. mesiaca)
----------------------
Čo som urobila :
Vystavila som mzdu dohodárovi za január + február osobitne a teraz po ukončení vyplatím.
(Ostatní zamestnanci - mzda za 01 splatná 28.02. - vystavím mzdu a vyplatim 28.02.- zaplatim aj odvody)

Odvody do ZP sa platia s ostatnými mzdami 28.02. aj za dohodara za 01 a 31.03. za február ?
(Odvody za dohodara mi vyratalo za januar len zdrav.poistovnu)

DO SP mi po nastavení programu vyrátalo odvody ( star. poistenie 4%+4 %+inv. poistenie 3%+3%+ gar. poistenie 0,25 %+úrazové 0,8%+rez. fond 4,75 % ) a budeme zasielať výkaz poist. a príspevkov - príjmy zúčtované v mesiaci 03/2013 ...... tieto odvody sa platia až v marci ?
-------------------------
Potrebujem vyplniť potvrdenie o mzde pre dohodára : za 01 - celá hrubá mzda 128,- € a čistá mzda :HM- odvody ZP :122,88 €
a za 02 : HM (32,- ) - odvody do ZP - odvody do SP (z celej sumy HM 01+HM 02) - čistá mzda : 19,52 €

V potvrdeni je napísané :
odmena za mesiac/ rok .............. dám 01+02/2013
hrub.mzda..... 160,-
čistá mzda ........... 142,40
vyplatené v mesiaci/rok ........ 02/2013


ďakujem
správne má byť

za 01/2013 žiadna mzda
za 02/2013 mzda vo výške 160 €, a nezamestnaný prichádza o evidenciu na UPSVaR

nepravidelný príjem je dohodnutý na dohode, výplata jednorázová a pracovníčku na UP nezaujíma, že má 2- mesačný príjem, ona sleduje HM.......(túto situáciu spomínal na školení JM)7
na akom softe spracuvávaš mzdy?
ani výplata za 01/2013 (i keby som pripúšťala taký výpočet nedesí na % zastúpenie)
emily 2
13.02.13,18:03
Ok, to s tym potvrdenim by som mala jasne , asi upravime vysku hod. sadzby- aby neprisiel o podporu...

Robim mzdy v MRP , myslela som že mi to nastaví všetko samé, keď zadám aká je to dohoda- ale som to preratávala a malo by to byť dobre.

Len ešte nemá jasno ako sa platia tie odvody .....

Citujem : i keby som pripúšťala taký výpočet nedesí na % zastúpenie) - myslela si nesedí - aha asi som preklepla -starobné - zamestnávateľ 14% -opravím to.

ďakujem
Mila123
13.02.13,18:07
Ok, to s tym potvrdenim by som mala jasne , asi upravime vysku hod. sadzby- aby neprisiel o podporu...

Robim mzdy v MRP , myslela som že mi to nastaví všetko samé, keď zadám aká je to dohoda- ale som to preratávala a malo by to byť dobre.

Len ešte nemá jasno ako sa platia tie odvody .....

Citujem : i keby som pripúšťala taký výpočet nedesí na % zastúpenie) - myslela si nesedí - aha asi som preklepla -starobné - zamestnávateľ 14% -opravím to.

ďakujem
výplatu za 01/2013 nerobíš, pretože ste sa dohodli, že ho vyplatíte po ukončení prác, práce sú ukončené vo 02/2013....
z HM odpočítaš príspevok na ZP a príspevky pre SP (SP+IP) - odpoč. položka nčzd (preddavok na daň nebude)
160 € (alebo max. 143.40€) - 4% ZP -4%SP- 3%IP (zaokrúhlenie smerom nadol)= ČM
emily 2
13.02.13,18:15
Teraz ma napadlo -

za 01/2013 žiadna mzda
za 02/2013 mzda vo výške 160 € - to bolo myslené napísať do potvrdenia pre UP - alebo nemá byť vôbec mzda vystavená za 01 ?
Už som z tých dohôd dopletená...
Ja to neviem inak dostať do miezd -najprv zadám dochádzku za 01 a potom za 02 - a potom vystavujem mzdy za 01 a 02 - žeby to spracovalo všetko vo 02 mzde ( aj keď dochádzku zadám osobitne za 01 a osobitne za 02 ) _ ? - idem to ešte vyskúšať...
Mila123
13.02.13,18:18
Teraz ma napadlo -

za 01/2013 žiadna mzda
za 02/2013 mzda vo výške 160 € - to bolo myslené napísať do potvrdenia pre UP - alebo nemá byť vôbec mzda vystavená za 01 ?
Už som z tých dohôd dopletená...
Ja to neviem inak dostať do miezd -najprv zadám dochádzku za 01 a potom za 02 - a potom vystavujem mzdy za 01 a 02 - žeby to spracovalo všetko vo 02 mzde ( aj keď dochádzku zadám osobitne za 01 a osobitne za 02 ) _ ? - idem to ešte vyskúšať...
nemám MRP, tak teda skús, ale tých 160 nedávaj, príde o evidenciu na UP...
popr. mu doplať časť odmeny za 03/2013 i keď by nebol zamestnaný, doplatok podľa môjho názoru môže mať.....
mzda má byť vystavovaná iba za 02/2013, ak nebral za 01/2013 preddavok (napr)
emily 2
13.02.13,18:25
Už som to konečne pochopila - len sa musim ešte potrápiť s tým programom.

To potvrdenie musím odoslať dnes - tak to vyrátam aj ručne a k tomu mzd. programu a odvodom sa ešte musím vrátiť...

ďakujem pekne
sonia1711
13.02.13,18:38
Dobrý večer, vie mi prosím niekto potvrdiť nasledovné: starobný dôchodca - dohoda - pravidelný príjem - má od 01. 01. 2013 nárok na výplatu náhrady mzdy za nemoc? podľa mňa nie, nakoľko neplatí nem. poistenie, ale programátor tvrdí, že to nie je jednoznačné.
Ďakujem.
Mila123
13.02.13,18:40
Dobrý večer, vie mi prosím niekto potvrdiť nasledovné: starobný dôchodca - dohoda - pravidelný príjem - má od 01. 01. 2013 nárok na výplatu náhrady mzdy za nemoc? podľa mňa nie, nakoľko neplatí nem. poistenie, ale programátor tvrdí, že to nie je jednoznačné.
Ďakujem.
programátor musí doštudovať......
nárok na náhradu mzdy vzniká nemocenským poistením.....
prilepím § zo zákona č. 462/2003
Mila123
13.02.13,18:46
§ 4 zákona č. 462/2003 znie...Podmienky nároku na náhradu príjmu

§ 4 Nárok na náhradu príjmu má zamestnanec, ak bol pre chorobu alebo úraz uznaný za dočasne práceneschopného na výkon činnosti zamestnanca alebo mu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu4) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-462#f6114496) (ďalej len „dočasná pracovná neschopnosť“) a nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa osobitného predpisu5) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-462#f6114498) za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti, ak tento zákon neustanovuje inak.
§ 2 zákona č. 462/2003 znie
§ 2Zamestnanec(1) Zamestnanec podľa tohto zákona je zamestnanec podľa osobitného predpisu.1) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-462#f6114491)(2) Zamestnancom podľa tohto zákona nie je fyzická osoba vo výkone väzby a fyzická osoba vo výkone trestu odňatia slobody.

odvolávka na osobitný predpis......
1) § 4 ods. 1 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6109343) zákona č. 461/2003 Z. z. (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461) o sociálnom poistení v znení zákona č. 543/2010 Z. z..

prikladám....
(1) Zamestnanec na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti je, ak tento zákon neustanovuje inak, fyzická osoba v právnom vzťahu, ktorý jej zakladá právo na pravidelný mesačný príjem podľa § 3 ods. 1 písm. a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6109331) aods. 2 a 3 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6109337), okrem
a) fyzickej osoby v právnom vzťahu na základe dohody o brigádnickej práci študentov,
b) fyzickej osoby v právnom vzťahu na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti, ak je poberateľom
1. starobného dôchodku,
2. invalidného dôchodku,
3. výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu2) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6114127) a dovŕšila dôchodkový vek,
4. invalidného výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu2) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6114127) a
c) žiaka strednej školy a študenta vysokej školy pri praktickom vyučovaní v období odbornej (výrobnej) praxe.
sonia1711
13.02.13,19:07
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Presne na tento § som sa odvolávala a citovala mu ho. Ale bol múdry... Program XY teda počíta náhrady za nemoc aj starobným dôchodcom a niektoré mzdárky, ktoré sa spoliehajú len na program budú vyplácať náhrady neoprávnene. Takže to idem rýchle riešiť. A prosím ešte jedna otázka. Vydávate aj zápočtové listy pre dohodárov od 01. 01. 2013 ? Pracovníčka dôchodkového odd. sociálnej poisťovne tvrdila, že je to " podporný " doklad pri vybavovaní dôchodku. Dôležitý je samozrejme ELDP.
Jana Motyčková
14.02.13,07:07
Povinnosť vystavovať zápočtový list pre dohody nie je.
Ak by ste ho aj vystavili - uvádza sa tam doba trvania pracovného pomeru, keďže pracovný pomer nemal uzatovrený, tieto údaje tam neuvediete. Keby ste to tam uviedli, je to zle. Môžete tam teoreticky uviesť druh vykonávaných prác a zrážky a že nebolo vyplatené odchodné.
sonia1711
14.02.13,07:37
Ďakujem.
Difi
15.02.13,09:30
Dobrý deň, len na info posielam:

Ústredie Sociálnej poisťovne informuje
Dohody s nepravidelným príjmom: poistné sa platí pri skončení dohody 15.02.2013 V súvislosti s novelou zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení platnou od 1. januára 2013 Sociálna poisťovňa upozorňuje na platenie poistného z dohody s nepravidelným príjmom. Ak uzatvorí zamestnávateľ s pracovníkom niektorú z foriem dohody ako dohodu s nepravidelným príjmom (príjem teda nemá pracovník garantovaný pravidelne mesačne), s účinnosťou od 1.1.2013 je zamestnávateľ povinný odviesť poistné za takéhoto zamestnanca až pri skončení dohody. V tomto prípade platí špeciálna splatnosť poistného – do ôsmeho dňa druhého kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom právny vzťah zanikol. To znamená, že ak dohoda zanikne napr. 28. februára 2013, poistné je splatné do 8. apríla 2013.
Vymeriavací základ je priemerný mesačný príjem dohodára, teda podiel súčtu všetkých zúčtovaných príjmov zo závislej činnosti počas trvania dohody a počtu mesiacov trvania právneho vzťahu dohody. Zamestnávateľ vykazuje vymeriavacie základy a poistné na tlačive Výkaz poistného a príspevkov.
Sociálna poisťovňa upozorňuje, že nie je oprávnená vyjadrovať sa k samotnému postupu ako zrážať odvody na sociálne poistenie pri skončení pracovno-právneho vzťahu na dohodu s nepravidelným príjmom. Zamestnávateľ musí sám vopred myslieť na situáciu, ktorá môže nastať – že dohodár pri skončení dohody nebude mať dostatočne vysokú odmenu na pokrytie zrážky poistného za celé obdobie trvania dohody.



Dokument bol revidovaný: 15.02.2013
toranor
20.02.13,13:21
Ešte sa vrátim k ohlasovacej povinnosti do ZP. DoPČ bude od 1.3., dohodár evidovaný na ÚP reálne odpracuje 2 dni v mesiaci napr. 14.3. a 18.3.
Potom: 14.3 prihlásim, 15.3 odhlásim a 18.3 opäť prihlásim a 19.3. odhlásim.
Ostatné dni je vlastne v evidencii ÚP.
Správne? Ďakujem.
Melnick
20.02.13,14:21
Dobrý deň, len na info posielam:

Ústredie Sociálnej poisťovne informuje
Dohody s nepravidelným príjmom: poistné sa platí pri skončení dohody

15.02.2013 V súvislosti s novelou zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení platnou od 1. januára 2013 Sociálna poisťovňa upozorňuje na platenie poistného z dohody s nepravidelným príjmom. Ak uzatvorí zamestnávateľ s pracovníkom niektorú z foriem dohody ako dohodu s nepravidelným príjmom (príjem teda nemá pracovník garantovaný pravidelne mesačne), s účinnosťou od 1.1.2013 je zamestnávateľ povinný odviesť poistné za takéhoto zamestnanca až pri skončení dohody. V tomto prípade platí špeciálna splatnosť poistného – do ôsmeho dňa druhého kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom právny vzťah zanikol. To znamená, že ak dohoda zanikne napr. 28. februára 2013, poistné je splatné do 8. apríla 2013.
Vymeriavací základ je priemerný mesačný príjem dohodára, teda podiel súčtu všetkých zúčtovaných príjmov zo závislej činnosti počas trvania dohody a počtu mesiacov trvania právneho vzťahu dohody. Zamestnávateľ vykazuje vymeriavacie základy a poistné na tlačive Výkaz poistného a príspevkov.
Sociálna poisťovňa upozorňuje, že nie je oprávnená vyjadrovať sa k samotnému postupu ako zrážať odvody na sociálne poistenie pri skončení pracovno-právneho vzťahu na dohodu s nepravidelným príjmom. Zamestnávateľ musí sám vopred myslieť na situáciu, ktorá môže nastať – že dohodár pri skončení dohody nebude mať dostatočne vysokú odmenu na pokrytie zrážky poistného za celé obdobie trvania dohody.



Dokument bol revidovaný: 15.02.2013

A aby toho nebolo málo na študovanie a premýšľanie o nepravidelných príjmoch , prikladám odkaz na :

http://ekonomika.sme.sk/c/6695491/nepravidelna-dohoda-znamena-casty-kontakt-s-daniarmi.html

Ja, nikdy, nikomu - nepravidelný príjem. :):):D
A vy sa rozhodnite:)
katka 23
20.02.13,14:47
už dva dni rozmýšľam o tom či som urobila dobre ak som s dohodárom bezpečnostným technikom uzavrela dohodu s nepravidelným príjmom , on totiž aj pred 01.01.2013 dostával odmenu len 1x štvrťročne - sám tak chcel, tak som ho automaticky prihlásila na nepravidelný príjem, ale tento link ma uistil v tom že od 01.04.2013 táto dohoda skončí a prihlásim ho na pravidelný príjem
katka 23
20.02.13,17:29
Ešte sa vrátim k ohlasovacej povinnosti do ZP. DoPČ bude od 1.3., dohodár evidovaný na ÚP reálne odpracuje 2 dni v mesiaci napr. 14.3. a 18.3.
Potom: 14.3 prihlásim, 15.3 odhlásim a 18.3 opäť prihlásim a 19.3. odhlásim.
Ostatné dni je vlastne v evidencii ÚP.
Správne? Ďakujem.
nemyslím že je to správne , podľa mňa 14.3. prihláška aj odhláška a to isté aj 18.3., napr.15.3. už môže zamestnanec pracovať v inej firme
tompet
21.02.13,17:29
Ja, nikdy, nikomu - nepravidelný príjem. :):):D
A vy sa rozhodnite:)[/QUOTE]

Robím to presne tak isto. A ešte nikdy neviem kedy pracujú, tak prihlasujem a odhlasujem na posledný deň.
Kým niekomu nesvitne a nezrušia to neustále prehlasovanie.
Lila1131
22.02.13,08:46
Dobrý deň!
Chcem sa opýtať , pracujem na dohodu o vykonaní práce hrubú mzdu som mala 72 €, ale na výplatnej páske som mala iba nejakých 51,86 . Môže to byť tým že sa mi znížila hrubá mzda že v Januári boli sviatky ?

Ďakujem
marcini
22.02.13,09:05
Dobrý deň!
Zamestnankyňa je na materskej dovolenke od 19.11.2012. Od 01.3.2013 bude pracovať pre našu firmu na dohodu. Ake odvody sa jej tykaju. Podľa soc.poisťovne http://www.socpoist.sk/aktuality-nie-vsetky-matky-/48411s54771c? by nemala platiť odvody. Platí od 1.3.2013 aj zdravotne poistenie? Ako to treba uviesť na registračnom liste? Prejde mesačný výkaz do soc.poisťovne ak tam bude mať príjem ale odvody budú len za urazové a garančné poistenie?
veronikasad
22.02.13,09:12
Dobrý deň!
Chcem sa opýtať , pracujem na dohodu o vykonaní práce hrubú mzdu som mala 72 €, ale na výplatnej páske som mala iba nejakých 51,86 . Môže to byť tým že sa mi znížila hrubá mzda že v Januári boli sviatky ?

Ďakujem
Ak si pozorne pozrieš výplatnú pásku tak zistíš, že tvoja hrubá odmena z dohody je znížená o odvody, ktoré ako dohodár od 1.1.2013 musíš tiež platiť.
Satkoo
25.02.13,06:49
Som nezamestnaný evidovaný na úrade práce a poberám tretí mesiac podporu. Mám možnosť ísť pracovať na dohodu. Dohoda by bola uzatvorená do konca roka, ale práca je nepravidelná. Jeden mesiac trebárs 30 hod. ďalší prípadne ďalšie mesiace žiadna práca. Odmena na dohodu je podstatne nižšia ako podpora. Keďže som 4 roky pred dôchodkom (teda 2 roky do predčasného) každý mesiac s príjmom sa mi zdá dobrý. Otázka je : Má zmysel uzavrieť takú dohodu a ako by to potom bolo s odvodmi. Ďakujem.
PetrikNmUno
25.02.13,17:26
Cafte, mam otazocku - pocuvam z viacerych stran, ze dohodari nemozu zarobit viac ako 150 Eur za mesiac a ze mozu mat len 1 Dohodu u 1 zamestnavatela za mesiac...co je na tom pravda? Dik
Mila123
25.02.13,17:30
Cafte, mam otazocku - pocuvam z viacerych stran, ze dohodari nemozu zarobit viac ako 150 Eur za mesiac a ze mozu mat len 1 Dohodu u 1 zamestnavatela za mesiac...co je na tom pravda? Dik

záleží na statuse dohodára.....
PetrikNmUno
25.02.13,17:50
Ked chcem zamestnat cloveka po skole na Dohodu v VP iba na povedzme 3 dni...praca na evente?
veronikasad
25.02.13,17:53
Ked chcem zamestnat cloveka po skole na Dohodu v VP iba na povedzme 3 dni...praca na evente?
človek po škole teda už nie je študent ? Je evidovaný na UP ?
Melnick
25.02.13,19:48
Cafte, mam otazocku - pocuvam z viacerych stran, ze dohodari nemozu zarobit viac ako 150 Eur za mesiac a ze mozu mat len 1 Dohodu u 1 zamestnavatela za mesiac...co je na tom pravda? Dik

JPP informácia.:D:D:D Koľko reproduktorov bolo v tom pohostinstve, že si ich počul z viacerých strán ? :D:D:D

Tak teraz sa tu dozvieš skutočnú pravdu o dohodároch. A keby si si bol prečítal v téme aspoň každý piaty príspevok, tak budeš svojim informátorom dávať odteraz k dohodám informácie Ty . :):):)
Melnick
25.02.13,19:49
Pekný nick, číslo1 Patrik. :)):)
PetrikNmUno
25.02.13,20:19
1) Po skole - znamena ze uz nema statut studenta.
2) Je podstatne ci je zamestnany alebo nie? Pre mna na to na co ho chcem ako zamestnavatela - ma ma to trapit?
3) Z viacerych stran, pocul som to od asi troch ludi a preto sa radsej pytam tunak niekoho kto sa v tom vyzna lebo nic som take nikde necital a pride mi to ako riadna blbost.
4) To ze ak je niekto vedeny na urade prace viem ze maju limity co mozu zarobit aby neboli vyradeni z evidencie - ked tak nad tym rozmyslam ta osoba je student - takze teraz je to obmedzenie aj pre studentov? Nie len pre nezamestnanych?
veronikasad
26.02.13,08:58
1) Po skole - znamena ze uz nema statut studenta.
2) Je podstatne ci je zamestnany alebo nie? Pre mna na to na co ho chcem ako zamestnavatela - ma ma to trapit?
3) Z viacerych stran, pocul som to od asi troch ludi a preto sa radsej pytam tunak niekoho kto sa v tom vyzna lebo nic som take nikde necital a pride mi to ako riadna blbost.
4) To ze ak je niekto vedeny na urade prace viem ze maju limity co mozu zarobit aby neboli vyradeni z evidencie - ked tak nad tym rozmyslam ta osoba je student - takze teraz je to obmedzenie aj pre studentov? Nie len pre nezamestnanych?
1. súhlasím - nemôže si teda uplatniť odvodové zvýhodnenie
2. ak nie je zamestnaný ani vedený na UP - viac by to malo trápiť dohodára. Za dni keď nebude pracovať (vrátane víkendov) sa bude v zdr.poisťovni prihlasovať a odhlasovať ako samoplatitel.
3. neviem na čo sa pýtaš - limit 155€ platí pre šudentov pri odvodovom zvýhodnení - nie je to tvoj prípad.
4. Uchádzač o zamestnanie môže do novely zákona o službách zamestnanosti (31.3. alebo 30.4.2013) zarobiť na dohodu 143,40€ mesačne v hrubom. Dohodu musí odovzdať na UP pred začiatkom výkonu práce. Obmedzenie pre študentov denného štúdia nie je žiadne, len ich príjem do sumy 155€ mesačne nepodlieha odvodom do SP u študenta, ani zamestnávatela.
PetrikNmUno
26.02.13,11:52
Dakujem za odpoved s vecnou hodnotou bez forikou. ;)
Topas
26.02.13,12:03
Výborný nápad založiť túto tému. Máme len jedného dohodára a draka sa mi neoplatí platiť.

Priznám sa že som celú tému nečítala (je tu veľké množstvo príspevkov) a tak ak je tu podobná otázka, ospravedlňujem sa.

Mám DoVP - dôchodca - pravidelný príjem. Odpracuje v mesiaci cca 10 hod. Čo uvádzam vo výkaze do SP ako počet dní? Myslím si že za január 31 dní - no potrebujem si to potvrdiť.

Ďakujem a oceňujem Vaše rady. V tomto legislatívnom chaose je veľmi veľká pomoc.
Mila123
26.02.13,12:06
Výborný nápad založiť túto tému. Máme len jedného dohodára a draka sa mi neoplatí platiť.

Priznám sa že som celú tému nečítala (je tu veľké množstvo príspevkov) a tak ak je tu podobná otázka, ospravedlňujem sa.

Mám DoVP - dôchodca - pravidelný príjem. Odpracuje v mesiaci cca 10 hod. Čo uvádzam vo výkaze do SP ako počet dní? Myslím si že za január 31 dní - no potrebujem si to potvrdiť.

Ďakujem a oceňujem Vaše rady. V tomto legislatívnom chaose je veľmi veľká pomoc.
Drak nie je len o dohodároch......
drak je o mzdách, o prac. pomeroch, o poistnom a takých záležitostiach o kt. sa mi ani nesnívalo.......ale to iba na okraj....

do SP sa uvádza nie dni odpracovania ale trvanie poistného /pracovného) pomeru.....
Topas
26.02.13,16:14
Drak nie je len o dohodároch......
drak je o mzdách, o prac. pomeroch, o poistnom a takých záležitostiach o kt. sa mi ani nesnívalo.......ale to iba na okraj....

do SP sa uvádza nie dni odpracovania ale trvanie poistného /pracovného) pomeru.....

Ďakujem za odpoveď.
Samozrejme, že viem o čom je drak. Keď sme mali zamestnancov, mala som ho predplateného. Teraz máme jedného dohodára.
Mila123
28.02.13,09:35
priamo zo stránky SP

Príjmy počas materskej nemusia ohroziť poberanie tejto dávky27.02.2013Sociálna poisťovňa v roku 2012 vyplatila 290 654 dávok materské. Priemerne mesačne poberalo túto dávku 24 221 mamičiek a osôb starajúcich sa o deti spravidla vo veku do šesť mesiacov, pričom priemerná výška dávky v minulom roku bola 443,39 eur.
V súvislosti so zmenami práce na dohodu platnými od januára 2013 Sociálna poisťovňa zaznamenala množstvo otázok, ktoré sa viažu na poberanie dávky materské. Poberateľky tejto dávky, ktoré sú v pozícii zamestnankyne, nevedia, aké majú možnosti pracovať na dohodu (resp. uzatvoriť novú pracovnú zmluvu), teda mať príjem a súčasne poberať dávku materské.
Nárok na výplatu dávky materské by zamestnankyňa stratila len v prípade, ak by mala príjem z toho istého pracovnoprávneho vzťahu, z ktorého jej vznikol nárok na materské. Ak sa zamestná na dohodu, ak počas poberania dávky materské uzatvorí iný pracovnoprávny vzťah u iného alebo aj pôvodného zamestnávateľa, výplatu dávky materské jej táto skutočnosť neohrozí. Materské neohrozí ani príjem od jej zamestnávateľa, ktorý sa viaže na obdobie pred nástupom na materskú. Napríklad, ak jej počas materskej vyplatí odmeny za vykonanú prácu v období pred nástupom na materskú. Naopak, ak by počas materskej dostala napríklad odmenu, na ktorú jej nárok vyplýva z kolektívnej zmluvy (napríklad pri životnom jubileu), na základe tejto odmeny jej nemôže byť v danom mesiaci vyplatená materská, pretože má príjem od svojho zamestnávateľa, resp. z poistného vzťahu, z ktorého sa jej vypláca materská. Pritom sa neprihliada na to, že táto odmena by bola nižšia ako samotná dávka materské.
Iné ako u zamestnankyne je to v prípade samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne poistenej osoby, ktoré môžu mať akýkoľvek príjem bez toho, aby tento mal vplyv na výplatu dávky materské.
Čo sa týka platenia poistného z dohody, ak žena pracujúca na dohodu poberá dávku materské, jej zamestnávateľ odvádza len poistné na úrazové poistenie, keďže v čase poberania dávky materské platí vylúčenie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti aj garančné poistenie. Samotné poistenie jej však trvá.
janka01
28.02.13,18:26
Dnes mi pani na SP /v BB/ povedala, že keď dohodár nepracuje treba poslať do SP registračný list FO ako "prerušenie". Vraj je to napísané v zákone od 1.1.2013.
Stretli ste sa niekto s týmto názorom. Ja to tam neviem nájsť.
Melnick
01.03.13,09:38
Melnick
01.03.13,09:38
nie
ahojcek123
04.03.13,09:00
Dobry den,prosim Vas treba pri SKORŠOM ukonceni dohody o VP uzatvorit dohodu o skonceni dohody??je to NUTNE???ake dokumenty vlastne treba povinne vydat pri skonceni DOVP dohodou alebo vypovedou???nestaci len oznamenie ze dohodar u nas pracoval-od do???podpisy oboch stran a hotovo...????dakujem krasne za odpoved:)
andrejka a
04.03.13,09:32
Dobrý deň Poraďáci, prosím Vás, je potrebné vystaviť zápočtový list pre dohodára pri skončení DoPČ? Ďakujem.
Mila123
04.03.13,09:35
Dobrý deň Poraďáci, prosím Vás, je potrebné vystaviť zápočtový list pre dohodára pri skončení DoPČ? Ďakujem.
nie, zápočtový list sa vystavuje iba pre ZC v riadnom PP
andrejka a
04.03.13,09:37
nie, zápočtový list sa vystavuje iba pre ZC v riadnom PP

Ďakujem za rýchlu odpoveď :)
ahojcek123
04.03.13,10:21
a ked ukoncis dohodu uzatvaras dohodu o skonceno dohody??musi to byt,nestaci len jednoduche oznamenie ze dohodar pracoval od-do??
ahojcek123
06.03.13,08:16
Ahojte,prosim Vas ako odhlasujete dohodarov do ZP pri prechode mesiaca??napr.ak skutocne robil od 20.2.do 5.3.2013??Z D 20.2 a K 2D 5.3.2013??dakujem za odpoved
Jana Motyčková
06.03.13,08:31
Áno .
ahojcek123
06.03.13,15:06
dakujem,pomohlo velmi,vrela vdaka...
toranor
07.03.13,08:48
Prikladám odpoveď od VSZP ohľadom zamestnávania dohodárov:
Moja otázka:
Ako si splniť oznamovaciu povinnosť pri dohodách: 1.3. bude uzatvorená Dohoda o PČ s evidovaným nezamestnaným. Odrobí napríkad 2 dni v mesiaci 15.3 a 18.3.
Potom: 15.3 prihlásim 16.3 odhlásim a opäť 18.3 prihlásim a 19.3 odhlásim. Ostané dni je v evidencii ÚP.
Alebo: prihlásim 31.3. a aj odhlásim 31.3.

Odpoveď VSZP:
Dobrý deň,
poistenca, ktorý má príjmy u zamestnávateľa iba z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, zamestnávateľ eviduje (prihlasuje, odhlasuje) pod osobitným kódom 2D.

Zamestnávateľ bude kódom 2D nahlasovať zamestnanca pracujúceho na dohodu na tie dni, ktoré reálne odpracuje (za ktoré má príjem). V dni, kedy poistenec nepracuje na dohodu (nemá príjem) a nemá iného platiteľa poistného, je povinný sa nahlásiť ako samoplatiteľ pokiaľ nemá iného platiteľa poistného.


Ak zamestnávateľ nedokáže určiť presný dátum výkonu práce (napr. pri dohode o pracovnej činnosti), prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil.

Zamestnávateľ prihlasuje a odhlasuje poistenca kódom 2D ako zamestnanca na dni, ktoré reálne odpracoval (mal príjem) a to do ôsmich pracovných dní odo dňa zmeny platiteľa poistného. ( napr. zamestnávateľ uzavrie dohodu na obdobie od 04.02.2013 do 06.02.2013 a v danom období zamestnanec odpracuje všetky tri dni zamestnávateľ ho prihlási do 8 pracovných dní ).

Ak ide o zmeny v priebehu mesiaca napr., že dohodár ( na tú istú dohodu) niektoré dni v mesiaci pracuje a niektoré nie [(druhá veta § 11 ods. 3 zákona č. 580/2004 Z. z. fyzická osoba sa na účely tohto zákona nepovažuje za zamestnanca v dňoch, v ktorých nepoberá príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. a) a v ktorých nie je fyzickou osobou podľa odseku 7 písm. m) a s).] zamestnávateľ pri prihlasovaní a odhlasovaní postupuje tak, že zmeny nahlasuje do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci v ktorom zmena nastala.
( uvedené vyplýva z § 24 písm. c. zákona o zdravotnom poistení ť.580/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov).
Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ daná osoba vykonáva prácu iba 15.03 a 18.03, jednorazovo ho prihlásite aj odhlásite kódom 2D na 15.03 a tiež na 18.03 pričom oznamovacia povinnosť bude do konca apríla.
Kontakty do pobočiek VšZP nájdete na stránke www.vszp.sk (http://www.vszp.sk) v záložke Kontaktné miesta.
Na našej internetovej stránke www.vszp.sk (http://www.vszp.sk) nájdete kompletné zľavy a výhody, ktoré poskytujeme pre svojich poistencov, nájdete ich v sekcii Výhody a zľavy.
andrejka a
07.03.13,17:11
trošku neskôr odpovedám, my sme dávali dohodu o ukončení dohody, alebo neviem čo máš na mysli :)
halu
08.03.13,06:34
Dobrý deň, potrebovala by som zistiť, zamestnanec má uzatvorenú DoVP - pravidelný príjem a poberá invalidný dôchodok (pokles schopnosti 45%) platí odvody na PvN? Našla som dve rôzne vysvetlenia v jednom platí a v druhom neplatí.
Jana Motyčková
08.03.13,07:09
Neplatí PvN.
halu
08.03.13,08:25
Ďakujem za odpoveď.
Kika69
12.03.13,06:57
Pekný deň prajem! Nemali ste niekto problém v dohodármi a elektronickým systémom SP? 1.1.2013 som prihlásila dohodára na dohodu o pracovnej činnosti s pravidelným príjmom. /vo výkaze SP ako 5/ V mesačnom výkaze za 1/2013 som mala v prílohe uvedeného dohodára ako 3-dohoda o vykonaní práce pravidelný príjem. Pravdepodobne mi to tam systém sám nahodil, tak isto ako rodné číslo a ostatné údaje, ja som si to nevšimla, takže výkaz za 1/2013 som zasielala ako za dohodára o vykonaní práce s prav. príjmom. Výkaz SP akceptoval, za mesiac 2/2013 som to však zaslala správne a tiež som opravila aj 1/2013. A teraz mi to vyhadzuje ako chybné výkazy aj za 1/2013 a tiež 2/2013, aby som to opravila, lebo podľa registra SP je tam dohodár s dohodou o vykonaní práce. Pritom, keď kliknem na prihlášku poistenca RLFO, tak mám dohodára zahláseného ako 5-ťku dohoda o PP s prav. príjmom. Skúšala som sa dovolať na elektronickú pobočku SP, ale spojiť sa s operátorom sa mi nepodarilo.
tompet
12.03.13,11:12
Pekný deň prajem! Nemali ste niekto problém v dohodármi a elektronickým systémom SP? 1.1.2013 som prihlásila dohodára na dohodu o pracovnej činnosti s pravidelným príjmom. /vo výkaze SP ako 5/ V mesačnom výkaze za 1/2013 som mala v prílohe uvedeného dohodára ako 3-dohoda o vykonaní práce pravidelný príjem. Pravdepodobne mi to tam systém sám nahodil, tak isto ako rodné číslo a ostatné údaje, ja som si to nevšimla, takže výkaz za 1/2013 som zasielala ako za dohodára o vykonaní práce s prav. príjmom. Výkaz SP akceptoval, za mesiac 2/2013 som to však zaslala správne a tiež som opravila aj 1/2013. A teraz mi to vyhadzuje ako chybné výkazy aj za 1/2013 a tiež 2/2013, aby som to opravila, lebo podľa registra SP je tam dohodár s dohodou o vykonaní práce. Pritom, keď kliknem na prihlášku poistenca RLFO, tak mám dohodára zahláseného ako 5-ťku dohoda o PP s prav. príjmom. Skúšala som sa dovolať na elektronickú pobočku SP, ale spojiť sa s operátorom sa mi nepodarilo.

Neviem ti z tvojej správy úplne kompetentne odpovedať, lebo neviem vyjsť z toho čo si opravila a čo nie.
Ale ak máš chybu tak v protokole je napísané o aký nesúlad sa jedná. Keď si mala v 01 výkaz dobre s 3-kou tak predpokladám, že pracoš je aj tak prihlásený - teda ako ZECD1. Následne ak si opravila vo výkaze pracoša na ZECD2 tak ti vykazuje chybu. To všetko naznačuje, že nie je prihlásený ako ZECD2, teda 5-ka. Takže manuálne na RL pracošov - nájdeš si ho a dáš zrušiť prihlásenia. Následne ho znova od 01.01. prihlásiš ako ZECD2. A potom vojdeš manuálne do výkazov dáš prepočítať sumárnu stranu a uložíš.
A malo by to byť OK. Len to spracovanie zrušenia prihlásenia a následného prihlásenia im bude nejaký čas trvať, tak odporúčam výkazy opraviť až po pár hodinách alebo až na druhý deň
Ak som to nepochopil správne tak daj akú chybu ti vyhadzuje, alebo sa manuálne pozri do výkazov či to tam máš dobre.
tammmara
12.03.13,19:23
Dobry den, mohli by ste mi prosim poradit. Som na neplatenej predlzenej rodicovskej dovolenke do 6 rokov veku dietata. Od 18.3. do 3.6.2013 budem pracovat na dohodu o prac.cinnost, 5 dni v tyzdni. Chcem sa spytat, musim sa kazdy pondelok odhlasit v SP a ZP ako osoba na predlzenej dovolenke a a kazdu sobotu znovu prihasovat ako osoba na predlzenej dovolenke? A tak isto bude musiet zamestnavatel ma prihlasovat a odhlasovat do sp a zp ak nebudem cez vikendy pracovat?
Kika69
12.03.13,20:47
Neviem ti z tvojej správy úplne kompetentne odpovedať, lebo neviem vyjsť z toho čo si opravila a čo nie.
Ale ak máš chybu tak v protokole je napísané o aký nesúlad sa jedná. Keď si mala v 01 výkaz dobre s 3-kou tak predpokladám, že pracoš je aj tak prihlásený - teda ako ZECD1. Následne ak si opravila vo výkaze pracoša na ZECD2 tak ti vykazuje chybu. To všetko naznačuje, že nie je prihlásený ako ZECD2, teda 5-ka. Takže manuálne na RL pracošov - nájdeš si ho a dáš zrušiť prihlásenia. Následne ho znova od 01.01. prihlásiš ako ZECD2. A potom vojdeš manuálne do výkazov dáš prepočítať sumárnu stranu a uložíš.
A malo by to byť OK. Len to spracovanie zrušenia prihlásenia a následného prihlásenia im bude nejaký čas trvať, tak odporúčam výkazy opraviť až po pár hodinách alebo až na druhý deň
Ak som to nepochopil správne tak daj akú chybu ti vyhadzuje, alebo sa manuálne pozri do výkazov či to tam máš dobre.

Veľmi pekne ďakujem za pomoc. Ja som opravila výkaz za 1/2013, pôvodne som tam mala v mesačnom výkaze uvedenú 3-ku a keď som to opravila na 5-ťku, tak mi tam hlási chybu, ako aj v mes. výkaze 2/2013. Dohodár je celkom určite prihlásený ako 5-ka. Ale keď mi vypisuje chyby, ktoré mám opraviť, tak vypisuje, že je zamestnanec ZECD1, ale v prihláške je 5-ka. No ale dnes som objavila oznam na stránke SP, podľa ktorého tam majú nejakú šarapatu, teda nezrovnalosti v mesačných výkazoch, ktoré boli podané po 1.3., ja som podávala po tomto dátume aj mesačný výkaz za 2/2013 aj opravný za 1/2013. Tak si počkám, aký tam budem mať výsledok zajtra. Skopírované zo stránky SP:
Opätovná kontrola na register výkazov v stave „neakceptovaný - chyby registrácie“
Z dôvodu výskytu nezrovnalosti pri kontrole mesačných výkazov (MV) a výkazov poistného a príspevkov (VP) na register poistencov budú všetky výkazy prijaté od 1.3.2013 v stave „neakceptovaný – chyby registrácie“ opätovne systémom elektronických služieb (SES) skontrolované voči aktualizovanému registru poistencov dňa 12.3.2013 v čase od 16:00 do 18:00 hod.
Prosíme klientov SES , aby si po tomto čase skontrolovali výsledok kontroly na register a prípadné nezrovnalosti nahlásili prostredníctvom Kontaktného formuláru na stránkach SES.
Jana Motyčková
13.03.13,07:28
Dobry den, mohli by ste mi prosim poradit. Som na neplatenej predlzenej rodicovskej dovolenke do 6 rokov veku dietata. Od 18.3. do 3.6.2013 budem pracovat na dohodu o prac.cinnost, 5 dni v tyzdni. Chcem sa spytat, musim sa kazdy pondelok odhlasit v SP a ZP ako osoba na predlzenej dovolenke a a kazdu sobotu znovu prihasovat ako osoba na predlzenej dovolenke? A tak isto bude musiet zamestnavatel ma prihlasovat a odhlasovat do sp a zp ak nebudem cez vikendy pracovat?
Zrejme máš na mysli, že si v ZP prihlásená ako poistenec štátu z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov. Ak dieťa nepôjde do škôlky na viac ako 4 hodiny, stále ostaneš poistencom štátu z tohoto dôvodu. Čiže toto v ZP neodhlasuješ. Ak by si ale mala mať vysoký príjem z dohody (nad 2918 za rok), odporúčam toho poistenca štátu radšej zrušiť.

Za zamestnanca si považovaná z dohody v dňoch, kedy robíš plus v dňoch nepretržitého odpoćinku. Čiže zamestnávateľ ťa v pri takomto pracovnom čase prihlási na začiatku dohody a odhlási na konci dohody.
Kika69
14.03.13,18:07
Veľmi pekne ďakujem za pomoc. Ja som opravila výkaz za 1/2013, pôvodne som tam mala v mesačnom výkaze uvedenú 3-ku a keď som to opravila na 5-ťku, tak mi tam hlási chybu, ako aj v mes. výkaze 2/2013. Dohodár je celkom určite prihlásený ako 5-ka. Ale keď mi vypisuje chyby, ktoré mám opraviť, tak vypisuje, že je zamestnanec ZECD1, ale v prihláške je 5-ka. No ale dnes som objavila oznam na stránke SP, podľa ktorého tam majú nejakú šarapatu, teda nezrovnalosti v mesačných výkazoch, ktoré boli podané po 1.3., ja som podávala po tomto dátume aj mesačný výkaz za 2/2013 aj opravný za 1/2013. Tak si počkám, aký tam budem mať výsledok zajtra. Skopírované zo stránky SP:
Opätovná kontrola na register výkazov v stave „neakceptovaný - chyby registrácie“
Z dôvodu výskytu nezrovnalosti pri kontrole mesačných výkazov (MV) a výkazov poistného a príspevkov (VP) na register poistencov budú všetky výkazy prijaté od 1.3.2013 v stave „neakceptovaný – chyby registrácie“ opätovne systémom elektronických služieb (SES) skontrolované voči aktualizovanému registru poistencov dňa 12.3.2013 v čase od 16:00 do 18:00 hod.
Prosíme klientov SES , aby si po tomto čase skontrolovali výsledok kontroly na register a prípadné nezrovnalosti nahlásili prostredníctvom Kontaktného formuláru na stránkach SES.

Tak nakoniec problém bol zo strany SP v ich systéme elektronických služieb a po kontrole výkazov zo strany SP sa problém dal sám do poriadku:)
emily 2
18.03.13,08:00
Ahojte,

Potrebujem si este overit par veci...

Firma ma 1 zamestnanca na HPP - vypl. termin - do konca nasl. mesiaca.
V januari -februari mala 2 dohodarov - nepr. prijem.Ked ma dohodar vyplatenu odmenu po skonceni prac , napr. 10.02. - ide to do vyplat za februar. Vyplatna listina za 02. Mala by som mat teda vo 02 dve vypl. listiny - napr. vyplatenie dohodarov - 10.02. A vyplatenie zamestnanca 31.03.
Odvody do ZP (vsetky)su zahrnute vo vykaze za 02 - platim posielam aj platim 31.03.
Odvody do SP za zamestnanca za 02 -vykaz za 02 - posielam aj platim 31.03.
Odvody do SP za dohodarov za 01-02 - vykaz za 03 - poslem .......... - plati sa do 30.04.
Do SP este musim poslat ELDZ za dohodarov.
A to je uz dufam vsetko , prihlaseni aj odhlaseni su ( aj ked v ZP som ich prihlasila a odhlasila do 8 dni a nie az po skonceni, ale to hadam nie je az taka chyba)

Vopred dakujem :)
Sarlotka
25.03.13,13:39
Dobrý deň,

dnes mi socialne poisťovňa vrátila ELDP za jedneho studenta. Chcem si overit nakolko si myslim, ze moj nazor je spravy telefonicky. som overola , ale stale trvaju na naprave.

konkretne:
Student zamestnany od 1.11.2012 -28.2.2013
dohoda o briganickej praci trvala nebola prerusena k 31.12. a spisana nova!
1.1.2013 podpisal výnimku 155 Eur
V január zarobil viac ako 155
vo februari tiez
bol aj dochodkovo poisteny a doprihlaseny v SP do 31.1.2013

v casi ELDP pracovny pomer dátum vzniku som mala 1.11. 2012 a ziadaju na napravu 1.1.2013
ja vsak nemam zmluvu od 1.1.2013, mne pracovny pomer - dohoda o briganickej praci studenta trvala od 1.1.2012


overovala som informaciu, ze v pripade, ze by napr 012013 zarobil viac ako 155 , 022013 menej, 032013 viac ci sa davaju dva evidencne listy a pracovne pomery by vzdy trvali len od 1.1.2013-31.1.2013 , 1.3.2013-31.3.2013 a to uz nie, stacilo len rozpisat obdobia dochodkove poistenia pod seba...

prosim ma SP pravdu?
Mila123
25.03.13,13:43
Dobrý deň,

dnes mi socialne poisťovňa vrátila ELDP za jedneho studenta. Chcem si overit nakolko si myslim, ze moj nazor je spravy telefonicky. som overola , ale stale trvaju na naprave.

konkretne:
Student zamestnany od 1.11.2012 -28.2.2013
dohoda o briganickej praci trvala nebola prerusena k 31.12. a spisana nova!
1.1.2013 podpisal výnimku 155 Eur
V január zarobil viac ako 155
vo februari tiez
bol aj dochodkovo poisteny a doprihlaseny v SP do 31.1.2013

v casi ELDP pracovny pomer dátum vzniku som mala 1.11. 2012 a ziadaju na napravu 1.1.2013
ja vsak nemam zmluvu od 1.1.2013, mne pracovny pomer - dohoda o briganickej praci studenta trvala od 1.1.2012


overovala som informaciu, ze v pripade, ze by napr 012013 zarobil viac ako 155 , 022013 menej, 032013 viac ci sa davaju dva evidencne listy a pracovne pomery by vzdy trvali len od 1.1.2013-31.1.2013 , 1.3.2013-31.3.2013 a to uz nie, stacilo len rozpisat obdobia dochodkove poistenia pod seba...

prosim ma SP pravdu?

ELZP sa vystavuje iba od 01 01 2013 , tak je podľa zákona o soc. poistení- od vtedy platí , t.j.

aj keď DoBPŠ je platná pred 01 01 2013, zákon si ELDP vyžaduje od 01 01 2013

toľko môj názor
Sarlotka
25.03.13,13:48
ELZP sa vystavuje iba od 01 01 2013 , tak je podľa zákona o soc. poistení- od vtedy platí , t.j.

aj keď DoBPŠ je platná pred 01 01 2013, zákon si ELDP vyžaduje od 01 01 2013

toľko môj názor

dakujem ja som vedela, ze zlata mila mi isto odpise... dakujem idem teda prerobit...:)
pekný den prajem...:)
Mila123
25.03.13,13:56
dakujem ja som vedela, ze zlata mila mi isto odpise... dakujem idem teda prerobit...:)
pekný den prajem...:)
nepreháňaj.....:D
Sarlotka
25.03.13,14:16
nepreháňaj.....:D

neprehanam kukni vsak si mi odpisala za 4 minuty...:)
Mila123
25.03.13,14:24
neprehanam kukni vsak si mi odpisala za 4 minuty...:)

ja tu mám službu, dobrovoľníka.....

sem - tam dostanem zaplatené, vo forme neužitočný :D
Sarlotka
25.03.13,18:52
odomna urcite len uzitocne... dakujem...:)
ann100
03.04.13,15:28
ZUFALSTVO :( :( :(

poctivo som to tu cele prestudovala cele. Ale odpoved na moju dilemu som nenasla :(
zaujima ma skor nazor, alebo navrh riešenia

Do novootváranej kaviarne, chceme prijat par ľudí. /čašníci/
Moj nazor a najjednoduchsie riešenie je ich vziat normalne do HPP skusobna doba a ked nieco nebude v poriadku je tam ta skusobna doba
Sefstvo si vsak mysli ze "jednoduchsie" je vziat ich na dohodu ..zacnu a po par tyzdnoch sa uvidi
..myslia si ze usetria na odvodoch, kedze nepojdu s normalnou mzdou

Mna este napadlo dat ich na polovicny uvazok, lenze mame tam aj takych ktori chcu ostat na UP a vycerpat si narok na podporu. V tej chvili ked to bude pracovny pomer v UP ich vyradia


Poprosim o nazory, ku ktoremu rieseniu by ste sa priklanali

Ď
bobotova
03.04.13,17:38
Prosím o radu:

Máme Dohodárov, ktorí sú evidovaní na úrade práce a ich mzda u nás nepresiahne mesačne 140,-EUR, pravidelný príjem.
Aké odvody sme povinní za nich platiť?
Ďakujem.
katka 23
03.04.13,18:53
Ako zamestnávateľ ste povinní platiť za dohodárov s pravidelným príjmom poistné tak isto ako za zamestnancov v riadnom pracovnom pomere - nemocenské poistenie 1,4%,starobné 14%, invalidné 3%,poistenie v nezamestnanosti 1%,garančné poistenie 0,25%,úrazové poistenie 0,8%,rezervný fond 4,75% ,a tiež platíte poistné aj do ZP 10% .
bobotova
03.04.13,18:59
Ďakujem za skorú odpoveď, ja som si len myslela, že keď sú evidovaní na ÚP, tak sú vlastne poistencami štátu, takže treba im z tých 140,- eur strhnúť všetky odvody, tak ako normálnemu zamestnancovi + ešte do zdravotnej poisťovne.
Ešte raz ďakujem.
metoda
06.04.13,19:41
vdaka za tuto pomocku, prave cely vecer hladam nieco podobne... ale mam jednu prakticku pripomoienku - vo vypoctoch sa neuvazuje so zaokruhlovanim - co s tym ???
Julkasp
09.04.13,08:09
Prosím Vás ženičky už mi z toho fakt šibe. Má dohodár nárok na príplatok za prácu v noci? Ak ano kde v zákone to je uvedené......
Julkasp
09.04.13,09:41
nikto nepomôže ?????
veronikasad
09.04.13,09:46
Prosím Vás ženičky už mi z toho fakt šibe. Má dohodár nárok na príplatok za prácu v noci? Ak ano kde v zákone to je uvedené......

§ 223
Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2013-a.html#hore)

(1)Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov).

(2) Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti, § 85 ods. 1 a 2, § 90 ods. 10, § 91 až 95, § 98, § 119 ods. 1 a šiestej časti. Pracovný čas zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 12 hodín a u mladistvého zamestnanca v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 8 hodín. Zamestnancom, ktorí vykonávajú prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, nemožno nariadiť ani s nimi dohodnúť pracovnú pohotovosť a prácu nadčas. Ak ide o dôvody neprítomnosti zamestnanca v práci uvedené v § 141 ods. 1 a ods. 2 písm. a) až g), ktoré zasiahli do času, na ktorý zamestnávateľ určil výkon práce, zamestnávateľ je povinný ospravedlniť túto neprítomnosť zamestnanca v práci. Za tento čas zamestnancovi náhrada odmeny nepatrí.

§ 123, ktorý upravuje prípl. za nočnú prácu, v novelizovanom § 223, odst. 2 ZP nie je uvedený

§ 123
Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2013-a.html#hore)

(1) Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu.
VÍNO NITRA
09.04.13,11:30
Dohodár nemá nárok na príplatky za nočné smeny.
Julkasp
10.04.13,06:01
Takže až som správne pochopila dohodári nemajú nárok na príplatok za nočnú prácu. ďakujem za odpoveď.
VÍNO NITRA
10.04.13,09:36
Presne tak.
tammmara
15.04.13,18:17
Dobry vecer, mozete mi prosim poradit, som na predlzenej rodicovskej dovolenke do 6 rokov veku dietata, 1.4.2013 som zacala pracovat na dohodu o vykonani prace, v soc.poistovni som sa odhlasila ako poitenec statu, mala som sa odhlasit aj v zdravotnej poistovni? Nemam okrem tejto dohody ziadny iny pracovny pomer. Dakujem
Melnick
15.04.13,18:31
Zvážila si "pre" aj "proti" nevýhody práce mamičky na dohodu ?
Melnick
15.04.13,19:04
Melnick
15.04.13,19:30
Aj Tvoja otázka tu už bola niekoľkokrát zodpovedaná a to od najpovolanejšej osoby. Takže znova opakujem: Vyhľadávanie na "Porada.sk" matka múdrosti. :)



Dobry vecer, mozete mi prosim poradit, som na predlzenej rodicovskej dovolenke do 6 rokov veku dietata, 1.4.2013 som zacala pracovat na dohodu o vykonani prace, v soc.poistovni som sa odhlasila ako poitenec statu, mala som sa odhlasit aj v zdravotnej poistovni? Nemam okrem tejto dohody ziadny iny pracovny pomer. Dakujem




06.12.12 08:30 #3 (http://www.porada.sk/t205415-rodicovsky-prispevok-dohoda.html#post2197584)
Jana Motyčková (http://www.porada.sk/member.php?u=36105)
http://www.porada.sk/images/porada_style/statusicon/user-offline.png
Poraďák http://www.porada.sk/images/drak_userV2.gif http://www.porada.sk/images/avatars/drak_avatar.gif (http://www.porada.sk/member.php?u=36105) Členom od10.02.05MiestoTrenčínPríspevky9,318Súhlasov:
2,272
Re: Rdičovský príspevok + dohoda

Po 1.1.2013 môže robiť na dohodu, príjem nie je obmedzený, ale ak zarobí za rok viac ako 2918,70 € (presnejšie, ak jej úhrn VZ z akýchkoľvek príjmov bude vyšší ako táto suma), štát za ňu prestane platiť ZP a v ročnom zúćtovaní jej ZP vyčísli nedoplatky za samoplatiteľa za dni, ktoré nepracovala - resp. v ktorých nebola prihlásená ako zamestnanec z dohody v ZP.
mondes
15.04.13,19:35
Dobrý večer, prosím Vás, ak máme so ženou na MD uzatvorenú dohodu o VP s nepravidelným príjmom, je potrebné ju prihlasovať do SP a ZP? A taktiež čiastočný inv. dôchodca.
Ďakujem.
Melnick
15.04.13,19:44
Dobrý večer, prosím Vás, ak máme so ženou na MD uzatvorenú dohodu o VP s nepravidelným príjmom, je potrebné ju prihlasovať do SP a ZP? A taktiež čiastočný inv. dôchodca.
Ďakujem.

1) vieš čo všetko Ťa čaká pri nepravidelnej odmene ? Ak nie si 100% mzdárka touto cestou sa neuberaj. To je iba dobrá rada z mojej strany .
2) invalidného dohodára do ZP neprihlasuješ.
3)ženu ma MD a aj hocikoho iného do SP - VŽDY - ináč je to čierna práca .Prihlasovanie a odmeňovanie sú diametrálne rozdielne úkony.( nezamieňajme si ich)
Melnick
15.04.13,19:49
mondes
15.04.13,20:09
1) vieš čo všetko Ťa čaká pri nepravidelnej odmene ? Ak nie si 100% mzdárka touto cestou sa neuberaj. To je iba dobrá rada z mojej strany .
2) invalidného dohodára do ZP neprihlasuješ.
3)ženu ma MD a aj hocikoho iného do SP - VŽDY - ináč je to čierna práca .Prihlasovanie a odmeňovanie sú diametrálne rozdielne úkony.( nezamieňajme si ich)

Hmm, mzdárka nie som ani spolovice a o tom , akou cestou sa mám uberať, nerozhodujem ja. Zamestnávateľ ich jednoducho prihlásil na DoVP s nepr. príjmom do Sp a hotovo. A ja teraz riešim, ako správne ich prihlásiť do ZP. Takže, ženu na MD do ZP prihlasujem?
Ženu na RD áno a zároveň sa má ona odhlásiť zo ZP, však?
Ak inv. dohodára neprihlasujem do ZP, tak ho ani vôbec neuvádzam vo výkaze, však? Ďakujem krásne.
mondes
15.04.13,20:49
Hmm, mzdárka nie som ani spolovice a o tom , akou cestou sa mám uberať, nerozhodujem ja. Zamestnávateľ ich jednoducho prihlásil na DoVP s nepr. príjmom do Sp a hotovo. A ja teraz riešim, ako správne ich prihlásiť do ZP. Takže, ženu na MD do ZP prihlasujem?
Ženu na RD áno a zároveň sa má ona odhlásiť zo ZP, však?
Ak inv. dohodára neprihlasujem do ZP, tak ho ani vôbec neuvádzam vo výkaze, však? Ďakujem krásne.

Prosím o ujasnenie, vďaka.
Melnick
15.04.13,21:14
Hmm, mzdárka nie som ani spolovice a o tom , akou cestou sa mám uberať, nerozhodujem ja. Zamestnávateľ ich jednoducho prihlásil na DoVP s nepr. príjmom do Sp a hotovo.No ja by som odmietla spracovávať takúto dohodu, ale asi si to nemôže každý dovoliť, hlavne nie mzdárka v PP. A ja teraz riešim, ako správne ich prihlásiť do ZP. Takže, ženu na MD do ZP prihlasujem? u ženy na MD dňom nástupu na MD na RLFO nahlasuješ do SP zmenu .
v ZP riešiš rovnako oznámením zmenu platiteľa, platiteľom sa stáva štát, z titulu že zamestnanec poberá materské a teda je poistencom štátu.

Ženu na RD áno a zároveň sa má ona odhlásiť zo ZP, však? Prihlasuješ ju v dňoch kedy pracuje na dohodu , v SP sa odhlasuje z dôchodkového poistenia , štát za ňu prestane platiť dôchodkové a poistená bude už iba z dohody- takže nevýhoda.
Ak inv. dohodára neprihlasujem do ZP, tak ho ani vôbec neuvádzam vo výkaze, však? Ďakujem krásne. Ak si niekoho neprihlásila, je logické, že vo výkaze sa nemá čo objaviť,no invalidný dohodár musí byť prihlásený v SP , ale neplatí všetky odvody.

Odpovede v texte
mondes
15.04.13,21:23
Wauu, ďakujem pekne. Nie je mi však jasná tá žena na MD. Ona totižto nie je u nás zamestnaná, u nás má len dohodu o VP s nepr. príjmom (popri materskej.) Ako postupujem v tomto prípade? Nahlásim ju do ZP na dni, kedy skutočne odpracovala? A v ostatné dni čo? Vďaka.
Melnick
15.04.13,21:41
http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/clanok/272431-popri-materskej-mozno-pracovat-na-dohodu/

mondes a Ty sa z ujom Google nekamarátiš :D Ja ťa s ním zoznámim, fajn chlapík a povie Ti všetko - riadny klebetník, horší ako baba. :D:D:D
mondes
15.04.13,21:56
Áno, áno, čo myslíš, že robím do jednej v noci? Googlim, googlim a googlim.:) Vďaka za link, ale keďže je neskorá hodina a už mi nepáli, prosím ťa, za ženu na MD pracujúcu na dohodu platí zamestnávateľ z dohody len úrazové poistenie a zdravotné? Vďaka.
mondes
16.04.13,05:33
Prosím Vás pekne, do ktorej skupiny dohodárov zaradiť ženu na MD? Ostatní dohodári? Mám ju prihlasovať do ZP, alebo je už prihlásená iným zamestnávateľom, tak nemusím? Zamestnaná je u iného zamestnávateľa a u nás je na dohodu o VP s nepr. príjmom. Ďakujem pekne.
Melnick
16.04.13,08:15
Škoda , že si povrchne čítala príspevky, ktoré som Ti do neskorej noci písala a ráno som kvôli tomu zaspala dosť dôležité stretnutie.
Ja neviem, čo ešte chceš počuť .

http://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistneho/poistenec-statu/

Tu máš vypísaných poistencov štátu, tak si to prosím Ťa prečítaj.
Veď my, ktorí radíme, si to tiež väčšinou naštudujeme.
Som protivná , však ? Ale ......:cool:

Prepáč!
mondes
16.04.13,09:57
Jémine, ospravedlňujem sa, ale ja som človek, ktorý, keď mu niečo nie je jasné, potrebuje "polopatistické"vysvetlenie. A veľmi pekne ďakujem, veľmi si to vážim.
ljuba1
16.04.13,10:53
Dobry den,
som na UP, ale nepoberam uz ziadny prispevok, chcela by som pracovat na dohodu /pravidelny prijem/, tyzdenne 5*2 hodiny á2,-Eur. Dohoda by bola od 1.5.2013-31.12.2013
Spolocnost na prihlasi normalne do SP a ZP. Budem musiet este ja osobne komunikovat so ZP/prihlasovat a odhlasovat sa na vikend?/, alebo to staci?
Dakujem
mondes
16.04.13,11:02
Dobry den,
som na UP, ale nepoberam uz ziadny prispevok, chcela by som pracovat na dohodu /pravidelny prijem/, tyzdenne 5*2 hodiny á2,-Eur. Dohoda by bola od 1.5.2013-31.12.2013
Spolocnost na prihlasi normalne do SP a ZP. Budem musiet este ja osobne komunikovat so ZP/prihlasovat a odhlasovat sa na vikend?/, alebo to staci?
Dakujem

Do SP ťa zamestnávateľ prihlási deň pred nástupom do práce a do ZP do 8 prac. dní. Taktiež kópiu dohody musíš zaniesť na ÚP deň pred nástupom do zamestnania. Ak pracuješ 5 dní v týždni, máš nárok na 2 dni voľna, takže žiadne odhlasovanie v ZP na víkendy sa nekoná. Až po ukončení dohody do 8 dní. Pozor, tvoj mesačný príjem z dohody nesmie presiahnuť 143,40 Eur, pretože ťa vyradia z evidencie. A každý mesiac nosiť na ÚP potvrdenie o príjme.
ljuba1
16.04.13,11:19
vdaka za skoru odpoved
avalik
16.04.13,11:22
mondes, tak si zaplat osobneho ucitela ... vela otazok co sa pytas, je tu na porade uz zodpovedanych ... a niekedy staci len precitat si prislusny zakon
tammmara
16.04.13,15:49
Ahojte, mozte mi prosim poradit, ak som na predlzenej RD, od 13.3.-31.3.2013 som mala uzatvorenu DOVP, ale zamestnavatel ma vobec nevola do prace, ani jeden den som neodpracovala, a od 1.4.2013 mi dal novu DOVP, vtedy som aj skutocne zacala pracovat, zamestnavatel ma nahlasil do SP od 15.3.2013. Mal stornovat prihlasku a nanovo ma prihlasit od skutocneho nastupu, t.j. od novej dohody? Ja totiz, nakolko ma nepotreboval v marci som podala odhlasku ako poistenenc statu zo SP aj ZP az od 1.4.2013. A teraz neviem co s tym, lebo ked som sa mala odhlasit uz 15.3.2013 a moj vymeriavaci zaklad z dohody bude nulovy, nebudem mat odvedene poistne v SP ako poistenec statu a ani v ZP, a tym padom si budem musiet do ZP za cast marca doplatit poistne?
VieraPopluharova
16.04.13,16:19
Dievčatá,

prosím všetky tieto odpovede sú tu, len treba čítať, alebo existuje niečo také ako poradňa na str. www.socpoist.sk kde skutočne rýchlo odpovedajú, alebo bezplatná linka na ich call centrum.
tammmara
16.04.13,16:54
No dnes som telefonovala do ZP a sami mi to nevedeli vysvetlit, tak patram aj tu na tejto stranke
Melnick
17.04.13,07:04
Ahojte, mozte mi prosim poradit, ak som na predlzenej RD, od 13.3.-31.3.2013 som mala uzatvorenu DOVP, ale zamestnavatel ma vobec nevola do prace, ani jeden den som neodpracovala, a od 1.4.2013 mi dal novu DOVP, vtedy som aj skutocne zacala pracovat, zamestnavatel ma nahlasil do SP od 15.3.2013. Podľa toho čo píšeš, Ťa zam-eľ prihlásil o 2 dni neskôr ako vznikla DoVP ? No Ty si si splnila, čo si splniť mala, bohužiaľ si sa tým, že si nemala žiadny príjem a teda VZ bol nula poškodila .Mal stornovat prihlasku a nanovo ma prihlasit od skutocneho nastupu, t.j. od novej dohody? Ak prvú dohodu zrušil a prihlásil Ťa nanovo, tak musí dávať toľko prihlášok do SP, koľkokrát dohodu zruší a nanovo uzatvorí. Ale to dúfam nerobí - pravdepodobne iba upravil výšku odmenu , poprípade čas , alebo náplň práce na dohodu. Ja totiz, nakolko ma nepotreboval v marci som podala odhlasku ako poistenenc statu zo SP aj ZP az od 1.4.2013. A teraz neviem co s tym, lebo ked som sa mala odhlasit uz 15.3.2013otázne je, či si figurovala vo výkazoch v SP, ak áno, tak oni si to rýchlo dajú do súvisu, že si sa mala odhlásiť skôr. Zisti si , ako to s Tebou vlastne riešil zam- eľ.a moj vymeriavaci zaklad z dohody bude nulovy, nebudem mat odvedene poistne v SP ako poistenec statu a ani v ZP, a tym padom si budem musiet do ZP za cast marca doplatit poistne?Údajne sa pripravuje zmena v zákone a preto neviem teraz so 100% istotou povedať aký príjem ovplyvní to, či budeš musieť byť na určité dni, keď si nepracovala samoplatiteľom . Teraz je to suma
2918,70.
Ináč - uvažuješ veľmi správne :)
Melnick
17.04.13,07:13
Ale mondes , neospravedlňuj sa - nikto nespadol z neba múdry. Ja tiež neviem čítať zákony a tiež mám rada polopatistické vysvetlenia. No a niekedy ....keď nie vždy všetko ide ako po masle som ako levica v klietke. .... t.z. zúrivá a taká som bola asi aj
Melnick
17.04.13,07:17
pokračovanie komentára # 40316 : v mojom príspevku :-)
tammmara
17.04.13,16:40
Zle som uviedla datum, prihlasil ma od 13.3.2013,ja som bola v tom, ze ked som nenastupila do prace, tak za mna podali storno prihlasku za marec, az ked mi volali zo soc.poist., ze som od marca nahlasena na dohodu a ja som sa odhlasila az od 1.4., som zacala patrat po tom co sa deje. Prvej dohode skoncila platnost 31.3.2013, mam druhu dohodu od 1.4.2013, ak som nenastupila do prace a nic som neodpracovala tak vlastne pracovnopravny vztah nevznikol? Robim cez personalnu agenturu a ona sa vyhovara na zamestnavatela pre ktoreho pracujem , ze ma mal o tom informovat, ze je to moj problem, ze som s tym mala pocitat, a ako som s tym mala pocitat, ked ma o tom nikto neinformoval :(
avalik
17.04.13,16:51
Údajne sa pripravuje zmena v zákone a preto neviem teraz so 100% istotou povedať aký príjem ovplyvní to, či budeš musieť byť na určité dni, keď si nepracovala samoplatiteľom . Teraz je to suma
2918,70.
Ináč - uvažuješ veľmi správne :)

poslanecky navrh J. Mihala v NR SR nepresiel :(
http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&ZakZborID=13&CisObdobia=6&CPT=412
Melnick
17.04.13,20:16
Z toho mi vyplýva, že v mesačnom výkaze si figurovala s nulovým VZ a SP má pravdu, že si sa neskoro odhlásila. Skús sa dohodnúť so zamestnávateľom na storne prihlášky v mesiaci marec. Ak Ti povie , že sa to nedá - ver mojim slovám - dá sa to, len sa musí spojiť s človekom, čo má u Vás na pobočke SP vstup do EP. Ináč budeš musieť opravu vykonať Ty a spätne od 13.marca sa odhlásiť z dôchodkového poistenia.
Pre Teba veľmi nevýhodné .
tammmara
18.04.13,04:13
No ved to, uz mi povedali , ze sa to neda, a pravdepodobne aj vykaz siel nulovy, dakujem velmi pekne za rady. Mam minimalny prijem z tej dohodya nakoniec este aj problemy. Stat vedie ludi k tomu, aby asi vobec nepracovali, lebo len vsetko ztazuju. Normalnu pracu si neviem po materskej najst a na dohodu mam len same problemy.
vema
22.04.13,13:50
Pracovníčka na RD bude pracovať na dohodu o prac. činnosti. Pravidelný príjem. 0dvody, tak ako bežný pracovný pomer, do zdravotnej neviem, tiež prihlásiť? Musí sa odhlásiť zo socialnej poisťovne ako poistenec štátu. Ešte na čo dať pozor? Zarobiť môže neobmedzene, na rodičovský príspevok nesiahnu. Ďakujem.
KEJKA
23.04.13,06:03
Pracovníčka na RD bude pracovať na dohodu o prac. činnosti. Pravidelný príjem. 0dvody, tak ako bežný pracovný pomer, do zdravotnej neviem, tiež prihlásiť? Musí sa odhlásiť zo socialnej poisťovne ako poistenec štátu. Ešte na čo dať pozor? Zarobiť môže neobmedzene, na rodičovský príspevok nesiahnu. Ďakujem.
ja mám to isté, prvý mesiac. prihlásim ju aj do ZP, ved odvody budú ako za riadneho zamestnanca.
stage
24.04.13,15:49
Dobrý deň, potreboval by som objasniť ako odviesť preddavok dane z príjmu dohodára, ak ide o
o starobného dôchodcu na DoVP s nepravidelným príjmom. Prosím vás, ako treba vypĺňať mesačný prehľad na DÚ, ak dohodár dostane odmenu až po ukončení dohody o vykonaní práce (dohoda je na 10 mesiacov)? Tých 10 mesiacov mám mesačne odovzdávať nulový prehľad, alebo rozrátam odmenu na všetky mesiace, odpočítam z nej odvody do SP (ktoré odvediem až po skončení dohody) a z výslednej sumy vypočítam preddavok, ktorý mesačne uhradím?
Ďakujem za odpoveď.
KEJKA
24.04.13,19:16
Dobrý deň, potreboval by som objasniť ako odviesť preddavok dane z príjmu dohodára, ak ide o
o starobného dôchodcu na DoVP s nepravidelným príjmom. Prosím vás, ako treba vypĺňať mesačný prehľad na DÚ, ak dohodár dostane odmenu až po ukončení dohody o vykonaní práce (dohoda je na 10 mesiacov)? Tých 10 mesiacov mám mesačne odovzdávať nulový prehľad, alebo rozrátam odmenu na všetky mesiace, odpočítam z nej odvody do SP (ktoré odvediem až po skončení dohody) a z výslednej sumy vypočítam preddavok, ktorý mesačne uhradím?
Ďakujem za odpoveď.zdaníš celú odmenu, nemôžeš odpočítavať čiastky, ktoré nie sú povinné. To v prípade, že budeš vyplácať priebežne.
Ale ak je dohoda, že odmena bude až na konci, tak tých 9 mesiacov je bez odmeny.
mesačné prehľady na DU sa podávajú, len ked sa vypláca odmena.
stage
24.04.13,21:53
Ale ak je dohoda, že odmena bude až na konci, tak tých 9 mesiacov je bez odmeny.
mesačné prehľady na DU sa podávajú, len ked sa vypláca odmena.

chápem to tak, že mesačné prehľady budem odovzdávať 9 x nulové a neodvádzam žiadne preddavky. To urobím až po tom 10.mesiaci, po vyplatení odmeny, áno?
KEJKA
25.04.13,07:13
zdaníš celú odmenu, nemôžeš odpočítavať čiastky, ktoré nie sú povinné. To v prípade, že budeš vyplácať priebežne.
Ale ak je dohoda, že odmena bude až na konci, tak tých 9 mesiacov je bez odmeny.
mesačné prehľady na DU sa podávajú, len ked sa vypláca odmena.
ja svoju vetu chápem tak, že ak nevyplácam odmenu /t.j. 9 mesiacov nevyplácam/, tak na DU prehľad nepodávam.
aj nulové podanie je podanie, ja píšem, že podanie sa podáva len ked sa vypláca príjem.
stage
25.04.13,07:29
a je to na 100% tak? lebo viem, že nulové prehľady sa kedysi odovzdávali, a raz, keď som ho neodovzdal načas, bola za to 2000,- Sk pokuta.
ale ok, nechám si poradiť.... ďakujem za pomoc.
romy16
26.04.13,07:35
Dobrý deň,
prihlásila som dohodára na DoVP do sociálnej poisťovne a od prvého dňa aj do zdravotnej poisťovne, nakoľko mi bolo povedané, že bude pracovať od 1.dňa dohody. Lenže on nakoniec nenastúpil a musím teraz zrušiť prihlásenie v SP aj v ZP. V SP je možné stornovať prihlášku, ale ako je to v ZP?
Vestman
26.04.13,10:13
a je to na 100% tak? lebo viem, že nulové prehľady sa kedysi odovzdávali, a raz, keď som ho neodovzdal načas, bola za to 2000,- Sk pokuta.
ale ok, nechám si poradiť.... ďakujem za pomoc.
Pokial viem, tak prehlad sa nepodava vtedy ak nie je u zamestnavatela ziadny evidovany zamestnanec. Pokial ma evidovaneho zamestnanca, tak je povinny posielat prehlad aj vtedy ak zamestnanec nemal v tom mesiaci odmenu. Ved prehlad sa posiela napriklad aj vtedy ak je zamestnankyna na rodicovskej alebo materskej. Radsej by som prehlad pre istotu poslal. Vieme dobre ako nas stat striehne na chyby a hned ich sankcionuje.
romy16
29.04.13,05:11
Dobrý deň,
prihlásila som dohodára na DoVP do sociálnej poisťovne a od prvého dňa aj do zdravotnej poisťovne, nakoľko mi bolo povedané, že bude pracovať od 1.dňa dohody. Lenže on nakoniec nenastúpil a musím teraz zrušiť prihlásenie v SP aj v ZP. V SP je možné stornovať prihlášku, ale ako je to v ZP?
VERONIKA6
29.04.13,05:17
Dobrý deň,
prihlásila som dohodára na DoVP do sociálnej poisťovne a od prvého dňa aj do zdravotnej poisťovne, nakoľko mi bolo povedané, že bude pracovať od 1.dňa dohody. Lenže on nakoniec nenastúpil a musím teraz zrušiť prihlásenie v SP aj v ZP. V SP je možné stornovať prihlášku, ale ako je to v ZP?
Dať storno oznámenia X. Viď poučenie:
Vypĺňanie tlačiva:
Údaje v prvom riadku – Strana číslo/Celkový počet strán, Za
kalendárny mesiac, Rok, Kód poisťovne a Číslo platiteľa – vyplňuje
zamestnávateľ.
V Kóde poisťovne doplní na 3. a 4. mieste už len dvojmiestny
kód pobočky.
V Čísle platiteľa uvedie 10-miestny pridelený variabilný
symbol.
V Druhu oznámenia zakrížikuje nové alebo opravné
oznámenie.
V časti Údaje o platiteľovi – vyplní všetky
kolonky zamestnávateľ.
V časti Poistenci, ktorá obsahuje Rodné číslo, Priezvisko, meno a titul, Kód, Platnosť zmeny a Dátum – vyplní všetky kolonky zamestnávateľ.
Kód – uvedie číslo a k nemu
prislúchajúce písmeno zo zoznamu kódov uvedených na zadnej strane tlačiva (napr.
1C = fyzická osoba, ktorá poberá rodičovský príspevok).
Platnosť
zmeny – uvedie jedno z nižšie uvedených písmen:
Z = začiatok
platnosti kategórie poistenca
K = koniec platnosti kategórie poistenca
X =
storno celého riadku
Dátum – uvedie v tvare DDMMRRRR.
Adiks
29.04.13,12:41
a je to na 100% tak? lebo viem, že nulové prehľady sa kedysi odovzdávali, a raz, keď som ho neodovzdal načas, bola za to 2000,- Sk pokuta.
ale ok, nechám si poradiť.... ďakujem za pomoc.
Je to na 1000 % tak, pozri si § 39 ods.12 zákona o dani z príjmov.
Adiks
29.04.13,12:46
Pokial viem, tak prehlad sa nepodava vtedy ak nie je u zamestnavatela ziadny evidovany zamestnanec. Pokial ma evidovaneho zamestnanca, tak je povinny posielat prehlad aj vtedy ak zamestnanec nemal v tom mesiaci odmenu. Ved prehlad sa posiela napriklad aj vtedy ak je zamestnankyna na rodicovskej alebo materskej. Radsej by som prehlad pre istotu poslal. Vieme dobre ako nas stat striehne na chyby a hned ich sankcionuje.
Nemáš pravdu, pozri si § 39 ods.12 zákona o dani z príjmov, mesačný prehľad aj ročné hlásenie podávaš len za obdobie, v ktorom si vyplácal príjmy zo závislej činnosti.
mondes
29.04.13,19:59
Ahojte, prosím Vás, ak máme dohodárov s nepr. príjmom, niektorých od 20.3.2013 do 30.4.2013 a niektorých od 4.4.2013 do 30.4.2013, tak do SP sme ich nahlasili deň pred uzatvorením dohody a do ZP ich idem nahlásiť zajtra, t.j..30.4.2013. Ale čo v prípade, ak v marci nikto nič neodpracoval? Mám povinnosť ich prihlasovať za marec, resp. majú figurovať v mesačnom výkaze za marec s nulovým VZ? Ak by som ich dnes prihlásila a odhlásila za apríl, tak v máji ešte posielam výkazy aj za dohodárov, ak budú k 30.4.2013 odhlásení? Dakujem pekne.
mondes
30.04.13,04:39
Ahojte, prosím Vás, ak máme dohodárov s nepr. príjmom, niektorých od 20.3.2013 do 30.4.2013 a niektorých od 4.4.2013 do 30.4.2013, tak do SP sme ich nahlasili deň pred uzatvorením dohody a do ZP ich idem nahlásiť zajtra, t.j..30.4.2013. Ale čo v prípade, ak v marci nikto nič neodpracoval? Mám povinnosť ich prihlasovať za marec, resp. majú figurovať v mesačnom výkaze za marec s nulovým VZ? Ak by som ich dnes prihlásila a odhlásila za apríl, tak v máji ešte posielam výkazy aj za dohodárov, ak budú k 30.4.2013 odhlásení? Dakujem pekne.

Prosím Vás o odpoveď. Ďakujem pekne.
romy16
30.04.13,06:11
Prosím Vás,
ako je to so zákonníkom práce u dohodárov? Prijali sme dohodára, ktorý však vôbec nepracoval a po pár dňoch povedal, že je PN. Lenže nám nedoniesol žiadne potvrdenie o PN od lekára. Má DoVP - nepravidelný príjem, na dobu určitú od 10.04.2013 do 05.05.2013. Nakoniec sme však zistili, že odišiel pracovať inde. Môžme ukončiť dohodu skôr než uplynie dohodnutá doba - ak áno, bude potrebná výpoveď? Ak bude mať nulový príjem, treba posielať do SP Výkaz poistného a príspevkov a takisto ELDP ?
mondes
30.04.13,09:21
Prosím Vás,
ako je to so zákonníkom práce u dohodárov? Prijali sme dohodára, ktorý však vôbec nepracoval a po pár dňoch povedal, že je PN. Lenže nám nedoniesol žiadne potvrdenie o PN od lekára. Má DoVP - nepravidelný príjem, na dobu určitú od 10.04.2013 do 05.05.2013. Nakoniec sme však zistili, že odišiel pracovať inde. Môžme ukončiť dohodu skôr než uplynie dohodnutá doba - ak áno, bude potrebná výpoveď? Ak bude mať nulový príjem, treba posielať do SP Výkaz poistného a príspevkov a takisto ELDP ?

Urobte v SP "Zrušenie prihlášky" ku dňu uzatvorenia dohody a by to malo byť OK. Aj my sme mali takúto situáciu a takto sme to riešili.
romy16
30.04.13,09:26
A môžem to tak ešte urobiť keď už ubehlo toľko dní? My sme mu chceli dohodu nechať, lenže nakoniec sme prišli na to, že už robí inde. A zrejme ani PN nebol...
mondes
03.05.13,06:30
No my sme to takto urobili aj po troch týždňoch od prihlásenia a zatiaľ z SP nikto nič nevolá, tak dúfam, že je to OK.
yvica
03.05.13,07:42
potrebovala by som si len overiť, či je to dobre, lebo už z tých dohodárov mi šibe. Takže dohodár začiatok 13.3.13 na neurčito, dala som mu 3,5 na h. odpracuje 40 h týždenne. čiže HM 140 eur, z tejto sumy budú odvody do SP zamestnanec:1,4%,4%3%1% a zamestnávateľ 1,4%,14%,3%,1%,0,25%,0,8%,4,75% čiže ako u normálneho zamestnanca a ZP 4+10%? Takže prihlásim do SP a ZP na pravidelný príjem. Zabudla som niečo? Po ukončení dohody vystavím ako u zamestanca potrvr. o príjme, zápočt. list a taktiež treba ELDP? Môže mať dohodár PN a dovolenku? A čo stravovanie je povinný zamestnávateľ zabezpečiť? ďakujem
prosím Vás ako mám preprátať mzdu keď min. m. je 337,70 a na hodinu 1,941 nejako mi to nesedí vychádza mi to 174 hodín? dík
Sponka
06.05.13,19:11
presne podobny problem som riesila dnes, je z-tel povinny vystavit dohodarovi na nepravidelny prijem zapoctovy list? poradite niekto? pozerala som Z. o dani z prijmu, v § 39 sa pise len o mzdovych listoch a vyplatnych paskach (mesacne), v Z. prace som to tiez nenasla, tak prosim, kto mate skusenost, dajte vediet. dakujem vopred
avalik
06.05.13,19:26
presne podobny problem som riesila dnes, je z-tel povinny vystavit dohodarovi na nepravidelny prijem zapoctovy list? poradite niekto? pozerala som Z. o dani z prijmu, v § 39 sa pise len o mzdovych listoch a vyplatnych paskach (mesacne), v Z. prace som to tiez nenasla, tak prosim, kto mate skusenost, dajte vediet. dakujem vopred

zapoctovy list §75 ZP - neuvadza sa v §223 ods. 2 - takze nie je povinnost ho vydat dohodarovi
mbv
17.05.13,08:22
Pekný deň, môže mať študent u jedného zamestnávateľa dohodu o brigádnickej práci študenta a súčasne dohodu o vykonaní práce resp. o pracovnej činnosti? Tlačí ma do toho jeden klient a nie som si istá. Ďakujem
Mila123
17.05.13,08:27
Pekný deň, môže mať študent u jedného zamestnávateľa dohodu o brigádnickej práci študenta a súčasne dohodu o vykonaní práce resp. o pracovnej činnosti? Tlačí ma do toho jeden klient a nie som si istá. Ďakujem
áno, môže mať....
ale oslobodenie od poistného je možné iba pri DoBPŠ
mondes
23.05.13,07:33
Ahojte, už som dlhšie neriešila dohodárov, tak mám otázku. Máme dohodára na DoPČ s nepr. príjmom od 5.5.2013 do 30.6.20013. Ide o dohodára, ktorý je zároveň na rodič. dovolenke. Čo sa týka ZP, je mi jasné, že prihlasujem len na skutočne odpracované dni. Ale čo sa týka SP, prihlásili sme ho deň pred uzatvorením dohody. On sa mal z SP odhlásiť, ako rodič na RD (zrejme to ešte neurobil). O čo mi ale ide: Musí sa odhlásiť na celé obdobie trvania dohody, aj ked odpracuje v máji napr. len tri dni? (To sa mi na tom nepáči.) Nie je možnosť sa prihlásiť a zároveň odhlásiť len na skutočne odpracované dni? (tak ako v ZP). Alebo to niekde zákon vyslovene zakazuje? Myslím, že to nie je veľmi fér. A ešte, ak za to obdobie štát za neho nebude platiť odvody do SP, ale nárok na plný rodičovský príspevok mu ostáva, však? Ďakujem veľmi pekne.
anka_p
23.05.13,07:37
Ahojte, už som dlhšie neriešila dohodárov, tak mám otázku. Máme dohodára na DoPČ s nepr. príjmom od 5.5.2013 do 30.6.20013. Ide o dohodára, ktorý je zároveň na rodič. dovolenke. Čo sa týka ZP, je mi jasné, že prihlasujem len na skutočne odpracované dni. Ale čo sa týka SP, prihlásili sme ho deň pred uzatvorením dohody. On sa mal z SP odhlásiť, ako rodič na RD (zrejme to ešte neurobil). O čo mi ale ide: Musí sa odhlásiť na celé obdobie trvania dohody, aj ked odpracuje v máji napr. len tri dni? (To sa mi na tom nepáči.) Nie je možnosť sa prihlásiť a zároveň odhlásiť len na skutočne odpracované dni? (tak ako v ZP). Alebo to niekde zákon vyslovene zakazuje? Myslím, že to nie je veľmi fér. A ešte, ak za to obdobie štát za neho nebude platiť odvody do SP, ale nárok na plný rodičovský príspevok mu ostáva, však? Ďakujem veľmi pekne.
áno, ostáva mu nárok na plný RP, ale tým, že ho budete mať prihláseného od 05 05 2013 do 30,06,2013 v tomto -celom období za neho (ňu) neplatí štát DP, ale ZP je to iné )pokiaľ sa nemýlim tam platí súbežne aj za odpracované dni aj ZĽ+ ZC a aj štát)....
ak máte možnosť nedávajte jej tak dlhú dohodu, skráťte ju na iba odpracované dni.....
mondes
23.05.13,08:15
Vďaka, ale to asi nebude možné mu tú dohodu skrátiť.
IvetaH
27.05.13,07:35
Ahojte, prosím Vás, ak máme dohodárov s nepr. príjmom, niektorých od 20.3.2013 do 30.4.2013 a niektorých od 4.4.2013 do 30.4.2013, tak do SP sme ich nahlasili deň pred uzatvorením dohody a do ZP ich idem nahlásiť zajtra, t.j..30.4.2013. Ale čo v prípade, ak v marci nikto nič neodpracoval? Mám povinnosť ich prihlasovať za marec, resp. majú figurovať v mesačnom výkaze za marec s nulovým VZ? Ak by som ich dnes prihlásila a odhlásila za apríl, tak v máji ešte posielam výkazy aj za dohodárov, ak budú k 30.4.2013 odhlásení? Dakujem pekne.

Prosím vás, ako to má byť. Dohodárov sme zrušili k 1.1. a teraz zas prišli, a akosi sa neviem zrovnať. A ešte mám aj takého, ktorý robí každý druhý deň. To ako mám prihlasovať a odhlasovať prepánajána?

Ďakujem
KEJKA
27.05.13,07:42
podľa dohody.
SP - prihlásiš k začiatku dohody a odhlásiš až po skončení dohody. je jedno ako pracuje.
riešiš len odvody podľa typu -pravidelný či nepravidelný príjem.
ZP - tak isto, prihlásiš k začiatku dohody.
Už ale nerozlišuješ pravidelný/nepravidelný - ZP to nezaujíma. V dochádzke vyznačíš dni, kedy skutočne pracoval a či pracoval v kuse 5 dní. /ja to takto robím v OLYMP a na konci mesiaca mi vyhodá hromadné oznámenie, kde sú vyznačené prihlášky a odhlášky /dátumy Za K/
Ak robí 5 dní -tak na SO-NE sa odhláška nerobí.
anka_p
27.05.13,08:26
podľa dohody.
SP - prihlásiš k začiatku dohody a odhlásiš až po skončení dohody. je jedno ako pracuje.
riešiš len odvody podľa typu -pravidelný či nepravidelný príjem.
ZP - tak isto, prihlásiš k začiatku dohody.
Už ale nerozlišuješ pravidelný/nepravidelný - ZP to nezaujíma. V dochádzke vyznačíš dni, kedy skutočne pracoval a či pracoval v kuse 5 dní. /ja to takto robím v OLYMP a na konci mesiaca mi vyhodá hromadné oznámenie, kde sú vyznačené prihlášky a odhlášky /dátumy Za K/
Ak robí 5 dní -tak na SO-NE sa odhláška nerobí.

poopravím...
do ZP sa prihlasuje, nie ne začiatku dohody, ale prvý deň kedy skutočne pracoval...tento termín musíš stihnúť do 8. dní a
potom do posledného dňa kal. mesiaca nasledujúcom po mesiaci kedy pracoval, zasielaš do ZP odprac. dni, ak by pracoval každý deň čo i len 1 hodinu, táto povinnosť ti odpadá......
a potom už iba odhlásiť dohodára, do 8. dní posledný jeho pracovný deň (pri ukončení dohody), ak odhlasuješ a súčasne prihlasuješ podľa prac. dní, tak sa ti môže stať, že odhlásiš dohodára skôr, ako mu vykážeš odprac. dni.......
KEJKA
27.05.13,08:52
ako nahlási odpracované dni? ved na to slúži to oznámenie Z a K s dátumami kedy pracoval, či?
na začiatku dohody - tak som to myslela, ked nastúpi 1.den do práce a áno súhlasím, je na to 8 dní, ale neodkladám to, lebo potom mám zmatok.
IvetaH
27.05.13,09:44
Ďakujem pekne, ale ak robím mzdy dodávateľsky, ako stihnúť 8 dní? Ja dostanem papiere za minulý mesiac okolo 10. dňa v ďalšom mesiaci. SP prihlasuje konateľ, ale ZP idem teraz podorábať.
KEJKA
27.05.13,09:56
pri zmenách - teda hlásení tých odpracovaných dní 8dňová lehota neplatí, stačí na konci mesiaca.
Ak robíš nielen mzdy ale aj personalistiku, tak ti firma musí nahlásiť prijatie nového zam-ca. Ved existuje e-pošta, či?
mondes
27.05.13,12:27
IvetaH, máte dohodárov s pravidelným príjjmom, alebo nepr. príjmom? Pretože aj keď to ZP nezaujíma, tak ak máte s prav. príjmom, tak musíš nahlásiť do 8 dní odo dňa, kedy skutočne začal pracovať, ale ak máte nepr. príjem, tak v tom je výnimka, že stačí prihlásiť a zároveň odhlásiť v posledný deň mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom bola vyplatená odmena z dohody.
IvetaH
28.05.13,05:04
Máme len pravidelný príjem a moja láska konateľská má problém mi dať dochádzku, nieto ešte oznam o prijatí zamestnanca. RLFO vždy nahlási včas a na tie zdravotky je nejaký skopca. Musím niečo vymyslieť, lebo ak to začnú pokutovať, tak sa nedoplatí.

Ďakujem pekne za rady.
KEJKA
28.05.13,05:34
Máme len pravidelný príjem a moja láska konateľská má problém mi dať dochádzku, nieto ešte oznam o prijatí zamestnanca. RLFO vždy nahlási včas a na tie zdravotky je nejaký skopca. Musím niečo vymyslieť, lebo ak to začnú pokutovať, tak sa nedoplatí.

Ďakujem pekne za rady.
ak máš tiež prístup do SP, tak to tam priebežne zistíš, či je niekto prihlásený a na aký PP. Ale prevychovaj konateľa, ak to podľa prvej vety nepôjde.
prstienok
28.05.13,11:31
Prosím Vás, aj v SP je treba v mesačnom výkaze, prípadne vo výkaze poistného a príspevkov uvádzať počet kalendárnych dni, ktoré skutočne dohodár odpracoval?
mondes
28.05.13,12:50
Nie, tam je potrebné uvádzať vymeriavacie základy a poistné zamestnancov.
katka 23
28.05.13,13:01
uvádza sa počet dní koľko trvá poistenie
Adiks
29.05.13,11:58
Zamestnávame človeka na DoVP s nepravidelným príjmom, DoVP trvá od 1.3.2013 do 30.6.2013, rozsah pracovnej úlohy je 120 h, z toho v marci 50 h, apríli 30 h, máji 0 h a júni 40 h, pričom odmena bude vyplatená až po skončení práce 8.júla 2013. Kvôli evidencii nahodím do miezd v marci počet odpracovaných hodín, podobne aj v apríli a júni, bez toho, že by som vyplácal akýkoľvek príjem. Je potrebné podať mesačný výkaz aj za mesiace, v ktorých som len nahodil do miezd odpracované hodiny, ale nevyplácal žiaden príjem alebo stačí podať mesačný výkaz len za mesiac jún 2013 a v ňom uviesť celú vyplatenú odmenu za DoVP ?
KEJKA
29.05.13,13:21
Zamestnávame človeka na DoVP s nepravidelným príjmom, DoVP trvá od 1.3.2013 do 30.6.2013, rozsah pracovnej úlohy je 120 h, z toho v marci 50 h, apríli 30 h, máji 0 h a júni 40 h, pričom odmena bude vyplatená až po skončení práce 8.júla 2013. Kvôli evidencii nahodím do miezd v marci počet odpracovaných hodín, podobne aj v apríli a júni, bez toho, že by som vyplácal akýkoľvek príjem. Je potrebné podať mesačný výkaz aj za mesiace, v ktorých som len nahodil do miezd odpracované hodiny, ale nevyplácal žiaden príjem alebo stačí podať mesačný výkaz len za mesiac jún 2013 a v ňom uviesť celú vyplatenú odmenu za DoVP ?
SP - nepodávaš mesačný výkaz a výkaz preddavkov a ten podáš za júl. kedy skutočne bude vyplatená odmena. V tomto výkaze budú rozpísané odvody za jednotlivé mesiace.
ZP - podáš výkaz s odpracovanými dňami - prihlášky a odhlášky.
............takýto prípad však nemám v praxi odskúšaný, čerpám z teorie, hádam ma niekto doplní, upresní.
katka 23
29.05.13,16:05
ak zamestnávame zamestnanca na dohodu s nepravidelným príjmom, prihlasujeme a zároveň aj odhlasujeme zamestnanca do ZP v posledný deň mesiaca, ktorý predchádza mesiacu v ktorom mu bola vyplatená odmena , táto informácia je aj na stránkach ZP

Nahlasovanie zamestnancov a vykazovanie preddavkov na poistné

Poistenec pracujúci na základe týchto dohôd sa považuje za zamestnanca. Zamestnávateľ prihlási zamestnanca v oznámení zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie (osobitný kód 2D).
Preddavky na poistné za poistenca pracujúceho na dohodu vykáže zamestnávateľ vo výkaze preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie rovnakým spôsobom ako za zamestnanca v pracovnom pomere.
Zamestnávateľ bude kódom 2D nahlasovať zamestnanca pracujúceho na dohodu na dni, ktoré reálne odpracuje (za ktoré má príjem). V dni, kedy poistenec nepracuje na dohodu (nemá príjem) a nemá iného platiteľa poistného, je povinný sa nahlásiť ako samoplatiteľ.
Ak zamestnávateľ nedokáže určiť presný dátum výkonu práce (napr. pri dohode o pracovnej činnosti), prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil.
Adiks
30.05.13,05:30
Myslím si, že od 1.1.2013 musíš aj pri dohodách viesť evidenciu odpracovaného času, takže podľa mňa vieš určiť presné dátumy výkonu práce dohodárov.
katka 23
30.05.13,05:50
áno vedieme evidenciu kedy zamestnanec pracoval, a prihlasujeme a odhlasujeme tak ako som napísala
milagros208
31.05.13,03:41
Ahojte. Chcela by som sa spýtať ohľadom dohôd o vykonaní práce. 1. Doteraz som sa nestretla s tým, aby mal zamestnanec súčasne uzatvorených viacero dohôd o vykonaní práce s jedným zamestnávateľom. Teraz preberám personalistiku po kolegyni a niektorí zamestnanci pracujúci na PP majú uzatvorenú aj dohodu o vykonaní práce. Príklad 28.03. bola uzatvorená dohoda o vykonaní práce a taktiež bol tento dohodár prihlásený do SP. 11.04. s ním však bola uzatvorená ďalšia dohoda o vykonaní práce. Tu sa však už do SP neprihlasoval, keďže bol prihlásený 28.03. Chcem sa len uistiť, či na jedno prihlásenie do SP môže mať zamestnanec uzatvorených súčasne viacero dohôd o vykonaní práce.2. Taktiež mi nie je jasná dohoda s nepravidelným príjmom. Dohodári boli prihlásení na nepravidelný príjem v marci, kedy dostali aj odmenu. Keďže dohoda nebola ukončená, odvody do SP neboli odvedené. Ako im teraz odvody budú zrazené, keď dohodu ukončím teraz v máji, ale príjem už žiadny nebudú mať? 3. Čo sa týka ZP zamestnancov pracujúcich napr. na dohodu o pracovnej činnosti. Ak neviem presne kedy pracovali, môžem ich každý mesiac prihlásiť a odhlásiť do ZP na posledný deň v mesiaci? Ďakujem.
KEJKA
31.05.13,05:31
1. podľa mňa každá dohoda musí byť prihlásená, nie som si tiež istá
2. na odvody zam-ca treba myslieť vopred a po dohode s ním, časť mzdy vinkulovať=nevyplatiť, resp. to teraz bude musieť zaplatiť vám.
3. Zam-eľ je povinný viesť dochádzku, takže musíš vedieť kedy pracovali. V ten posledný deň práve pošleš sumár prihlášok a odhlášok podľa odpracovaných dní. Mne to takto robí OLYMP.
milagros208
31.05.13,13:12
Ďakujem za odpoveď. Aj keď fakt neviem, čo s tými dohodami, aby to bolo správne. Čo sa týka odvodov, dohody boli vyplatené bez zrazených odvodov a teraz ich už nebude z čoho zraziť. A teda neviem ako peniaze dostanem späť od tých ľudí.
Mibi79
06.08.13,18:59
Ahojte. Poprosím Vás o pomoc. Máme zamestnaných štyroch dohodárov o VP,ktorí majú uzavretú dohodu s nepravidel.príjmom od 03.06.-31.08.2013. Dvaja z nich ukončili dohodu a mali vypl.príjem 30.7., a další dvaja ukončia dohodu a bude im vypl.príjem 30.8.2013. Prosím Vás,ako ich mám prihlásiť a odhlásiť do ZP.? Dochádzku mám urobenú od 06-08 /zatiaľ/ na dni kedy skutočne pracovali, ale dvom už bola vypl.odmena. Za 06/13 pošlem do ZP nulové mes. výkaz? A čo s prihlásením? Alebo som mala všetkých štyroch prihlásiť naraz? V usmernení ZP sa píše prihlásiť a odhlásiť na posledný den v mesiaci, ktorý predchádza mesiacu v ktorom bola mzda vyplatená. Čiže dvoch prihl.a odhl. 30.6.2013 kodom 2Y a dvoch prihl.a odhl. 31.07.2013 tiež kodom 2Y. Mám to správne? Ďakujem.
Mibi79
07.08.13,06:12
prosím, nikto mi nevie poradiť??? Ďakujem krásne.
katka 23
07.08.13,06:48
prihláška aj odhláška kód 2D
Mila123
07.08.13,07:19
prihláška aj odhláška kód 2D
súhlasím a doplňam
ale majú byť prihlásení do 8. dní od prvého začiatku vykonávanie práce, a pri odhláške opačne......
pohyby, resp. pracovné dni vykazujete do 30. dní po uplynutí mesiaca....
Mibi79
07.08.13,11:08
na str.všzp aj tu v tejto téme je, že sa prihlasujú aj odhlasujú na posledný deň v mesiaci ktorý predchádza mesiacu kedy bol vyplatený príjem kódom 2Y... tak neviem teraz...
katka 23
07.08.13,12:57
prihlasovanie a odhlasovanie zamestnancov - dohodárovhttp://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistneho/novinky-od-01-01.2013/ - Platenie odvodov z dohôd...
prstienok
07.08.13,15:15
prihlásenie a odhlásenie sa zadáva kódom 2D Z a 2D K