lydinka
22.01.06,10:13
ahojte poradaci, chcela by som si len overit ci v MRP DOS spravne uctujem tvorbu SF / vydaj z pokladne P26, potom ho nahodim len do knihy SF ako prijem, v penaznom denniku sa mi odzrkadli v stlpci vydavky v hotovosti Je to spravne?
alexa_v
22.01.06,10:40
Urobila si to dobre
KON-EKON
22.01.06,12:19
Nuž ja účtujem tvorbu bankou, pretože preúčtúvam z bežného účtu sumu, ktorá pripadá na tvorubu SF. Nie pokladňou. Sociálny fond je predsa na účte, nie pokladni. Prevod z BÚ U42, príjem na účet SF U41 a potom X26, nepeňažná operácia -tvorba SF.
ondrejvla
22.01.06,12:33
No, možno sa mýlim, na sklerózu už mám povolenie - ale stále je povinnosťou mať v banke otvorený účet SF? Mám pocit, že to už nie je povinnosťou, povinnosťou je o ňom účtovať i v knihe SF. Myslím, že je zbytočné platiť banke poplatky za vedenie ďalšieho účtu, predsa v knihe SF mám všetky príjmy - pri tvorbe a všetky výdaje pri jeho použití. Následne si to skontrolujem v JÚ s peň.denníkom, resp.kódmi pre SF a v PÚ priamo s účtom 472.
zuzanakalafusova
22.01.06,12:40
Súhlasím s "ondrejvla", povinnosťou je účtovať a tvoriť SF. A ak si zoberiem prípad, že naša tvorba je za mesiac približne 100,-- Sk a poplatky za mesačnú evidenciu v banke asi 150,-- Sk, rýchlo by sme zo SF nič nemali.
lydinka
22.01.06,17:32
viem, že nemusi byť osobitny účet, ani ho nemam, len som chcela vedieť či ta tvorba SF je dobre zaúčtovaná, teda či platí P26 - tvorba SF. Pomýlilo ma to, že ked som si vyhodila koncoročnú kn ihu prijatých FA a koncoročný výkaz o pohľadávkach a záväzkoch, tak mi nesedeli zaväzky, vo výkaze boli vyššie presne o sumu celoročneho SF, akoby sa ten SF mal ešte nejako zaučtovať, ako by to bol zaväzok
Muška
22.01.06,18:47
Lydinka, ja zaúčtujem v uzávierkových operáciach naraz celou sumou Tvorbu SF - ako nepeňažnú operáciu.
A zaúčtujem do Knihy SF.

Vo výkazoch na konci roka sa Ti v záväzkoch prejaví aj zostatok z knihy SF.
To je správne - lebo to sú peniaze "Tvojich zamestnancov" - čiže je to Tvoj záväzok voči zamestnancom.
lydinka
22.01.06,19:08
Lydinka, ja zaúčtujem v uzávierkových operáciach naraz celou sumou Tvorbu SF - ako nepeňažnú operáciu.
A zaúčtujem do Knihy SF.

Vo výkazoch na konci roka sa Ti v záväzkoch prejaví aj zostatok z knihy SF.
To je správne - lebo to sú peniaze "Tvojich zamestnancov" - čiže je to Tvoj záväzok voči zamestnancom.

Čiže keĎ budem robiť ten ročný výkaz, tak sa tam uvedie aj ten SF? Je tam osobitná kolónka, ale tam dam len tú sumu pohľadavok z Fa spočítanú so sumou SF? Díky
Muška
23.01.06,17:14
Vo výkaze to máš spolu so Záväzkami /dodávateľskými faktúra, iné záväzky - nevyplatené mzdy, dane, poistky , zostatok v knihe SF..../

Keď tvoríš SF tak v MRP DOS zadáš v uzávierkových operáciach X26 - táto suma sa Ti vo výkaze k DP prejaví v kolonke "Prevádzková réžia"
lydinka
23.01.06,18:04
Vo výkaze to máš spolu so Záväzkami /dodávateľskými faktúra, iné záväzky - nevyplatené mzdy, dane, poistky , zostatok v knihe SF..../

Keď tvoríš SF tak v MRP DOS zadáš v uzávierkových operáciach X26 - táto suma sa Ti vo výkaze k DP prejaví v kolonke "Prevádzková réžia"

Muška,
ja som zadávala v peňažnom denníku P26 - ako výdavok z pokladne, do knihy SF som to nahodila ako prijem - môže to byť aj takto????
Inač ďakujem za rady
Muška
23.01.06,18:33
Lydinka,
ja to robím v uzávierkových operáciach ako "nepeňažný" výdavok, lebo v skutočnosti Ti peniaze neodídu z pokladne. Potom by si mala mať druhú pokladňu na SF, kde tieto peniaze zasa príjmeš - to je v MRP "Sociálny fond-tvorba". Kniha SF - nie je pokladňa.
lydinka
23.01.06,18:58
Lydinka,
ja to robím v uzávierkových operáciach ako "nepeňažný" výdavok, lebo v skutočnosti Ti peniaze neodídu z pokladne. Potom by si mala mať druhú pokladňu na SF, kde tieto peniaze zasa príjmeš - to je v MRP "Sociálny fond-tvorba". Kniha SF - nie je pokladňa.

ĎAKUJEM TI, VELMI SI MI POMOHLA
Danielam
20.02.06,09:49
Čerpanie SF /stravné/. Z účtu SF prevediem čiasku za stravné na BU podnikateľský.Účtujem takto správne???
Výdaj z účtu SF ako čerpanie sociálneho fondu /VNZD/
Príjem na podnikateľský účet -Ostatné nezdaniteľné príjmy
Muška
20.02.06,09:54
Prevod medzi účtami - účtujem ako "Priebežné položky - peniaze na ceste"
Výdaj - z Knihy SF - čerpanie SF - účtuješ:
1) buď priamo pri rozpisovaní úhrady faktúry za stravné lísky,
2) alebo v uzávierkových operáciach ako nepeňažný výdaj - Čerpanie zo SF
Danielam
20.02.06,10:13
Prevod medzi účtami - účtujem ako "Priebežné položky - peniaze na ceste"
Výdaj - z Knihy SF - čerpanie SF - účtuješ:
1) buď priamo pri rozpisovaní úhrady faktúry za stravné lísky,
2) alebo v uzávierkových operáciach ako nepeňažný výdaj - Čerpanie zo SF
A takto ako to robím ja to teda nie je dobre?
Muška
20.02.06,10:30
Danielam,
Podľa mňa je to prevod medzi bankovými účtami.
Aký máš doklad k výdaju z BU SF?
Danielam
20.02.06,10:42
Danielam,
Podľa mňa je to prevod medzi bankovými účtami.
Aký máš doklad k výdaju z BU SF?

K BU SF mám urobený ID - kalkuláciu stravného kde mám rozpísané 55%,45% a príspevok so SF, kde mám vyčíslený počet straveniek a hodnotu príspevku zo SF.
Muška
20.02.06,10:52
No a ja by som ten ID, zaradila až do uzávierkových operácii - za celý rok.

Nemusíš aspoň každý mesiac presne robiť prevody zo SF......a my sme zrušili podúčet SF - nakoľko ho už zákon neprikazuje.

Vedieme knihu SF a hotovo.
heja3
28.02.06,11:39
viem, že nemusi byť osobitny účet, ani ho nemam, len som chcela vedieť či ta tvorba SF je dobre zaúčtovaná, teda či platí P26 - tvorba SF. Pomýlilo ma to, že ked som si vyhodila koncoročnú kn ihu prijatých FA a koncoročný výkaz o pohľadávkach a záväzkoch, tak mi nesedeli zaväzky, vo výkaze boli vyššie presne o sumu celoročneho SF, akoby sa ten SF mal ešte nejako zaučtovať, ako by to bol zaväzok

Ja tiež účtujem v MRP-DOS. Keď účtujem tvorbu SF ( z účtu na účet)
Tak to účtujem - výdavok odčítateľný - z banky U26 - Tvorba SF, keď mi to nabehne na účte SF, tam to účtujem U15 - tvorba SF - príjem nezdaniteľný, a keď čerpám tak to dávam na výdavok neodčítateľný U37 - čerpanie SF. Na konci roku sa musia "účty" 15 a 26 rovnať.:)
Hubka
07.03.07,18:33
Ahoj, Muška
Vidím, že si online, tak sa opýtam:
Ak počas roka účtujem príjem a výdaj len v knihe SF a príspevky sa vyplatili zamestnancom cez výplaty, čo všetko treba v rámci uzávierkových operácií zaúčtovať v peňažnom denníku? Napríklad povinný prídel za rok bol, dajme tomu, 2000 Sk a cez výplaty prešlo 1000 Sk?
fizzy
09.07.07,11:47
Mam taku otazocku, tu knihu SF si ako vediete? fyzicky? alebo staci v excely? alebo ako?
dakujem
lenkak
09.07.07,16:57
stačí v exceli
fizzy
09.07.07,17:39
Podla zakona staci ked sa vedie suhrne tvorba SF, tj netreba rozdelovat na zamestnancov, tak?
lenkak
09.07.07,17:53
stačí súhrnne tvorba SF. Ja si ale sumu podložím dokladom z miezd, odkiaľ som sumu zobrala.
fizzy
10.07.07,06:19
Prosim Vas o radu,
tvorba SF bude uctovana takto:
527/472 - pri zauctovani miezd
cerpanie SF bude potom teda
472/221-211 - my cerpeme SF na doplatenie za stravne listky. cize to cerpanie zauctujem pri kupe stravnych listkov? alebo kedy? viete mi poradit? dakujem vam.
Tweety
10.07.07,06:26
Tvorba SF IUD 527/472
Čerpanie na stravenky: IUD na základe prehľadu čerpania straveniek-
výdajky 472/213.
fizzy
10.07.07,06:42
Dakujem Tweety,
cize asi takto nejako to bude vyzerat pri vydavanie stravnych listkov?

213/211 - nakup strav. listkov v hodnote 80sk/ks
527/213 - 44sk zamestnavatel
335/213 - 30sk zamestnanec
472/213 - 6sk cerpanie SF

a na konci roka urobim zuctovanie SF.
moze byt?
Tweety
10.07.07,06:45
Môže byť, na konci roka porovnáš tvorbu SF so skutočným prídelom počas roka a upravíš, buď doúčtuješ, alebo odúčtuješ z nákladov(daňových)
fizzy
10.07.07,07:56
Este mam otazku,
pri mzdach za mesiac jun vytvaram SF z junovych hrubych miezd.
Tweety
10.07.07,07:57
ÁNo, tak, tak. Sú to mzdy, z ktorých sa počíta Q priemer, teda bez náhrad, bez dohôd a tak, ale to asi vieš.
fizzy
12.07.07,06:05
a na vyplatnej paske musi figurovat tvorba SF?
Tweety
12.07.07,06:07
Nie, tvorbu SF účtujeme cez IUD na základe rekapitulácie miezd. S výplatnou páskou nemá nič spoločné.
lenkak
12.07.07,18:54
a na vyplatnej paske musi figurovat tvorba SF?

môže, ale nemusí.
Monika V.
16.07.08,09:14
Od rána sa zaoberám stravnými poukážkami pre zamestnancov, už mám v tom riadny guláš, hlavne po prečítaní rôznych príspevkov. Vysvetlí mi prosím niekto podrobnejšie účtovanie od začiatku. Objednala som poukážky v hodnote 98,-Sk, zaplatila predfaktúrou. Osobne som bola prevziať stravenky aj vyúčtovaciu faktúru.55% tj. 53,90Sk môžem dať do nákladov, 4,10Sk chcem dávať zo sociálneho fondu, aby zamestnanec doplácal 40Sk.
Monika V.
16.07.08,09:15
Ešte chcem dodať, že účtujem v mrp - JÚ.