anazu
28.11.12,17:02
Ahojte poradaci,

spolieham sa na Vás s odpovedou. Potrebovala by som zakon o DPH vysvetlit na konkretnych prikladoch.

SK spolocnost (neplatca DPH) - dodal reklamne sluzby 100€ - PO v Rakusku (NEPLATCA DPH) - je SK spolocnost povinna registrovat sa pre DPH a podat suhrnny vykaz? ak ano a klient to v juli neurobil (kedy vystavil spolocnosti FA) je povinny dodatocne vystavit suhrnny vykaz?

SK spolocnost (neplatca DPH) - dodal reklamne sluzby 100€ - PO v Rakusku (PLATCA DPH) - je SK spolocnost povinna registrovat sa pre DPH a podat suhrnny vykaz?

SK spolocnost (neplatca DPH) nakupil sluzbu od PO z Velkej Britanie (platca DPH) dna 21.11.2012, ale registroval sa podla paragrafu 7 az 28.11.2012, moze si SK spolocnost dat do nakladov FA z Velkej Britanie a samozdanit to aj ked sa registroval az po dodani sluzby?

Ak sa SK spolocnost registrovanal iba podla paragrafu 7 a dodal tovaru do IČŠ musi podat DPH a suhrnny vykaz?

Ak SK spolocnost registrovana iba podla paragrafu 7 za jeden kvartal nedodala ziadne sluzby alebo tovar do IČŠ je aj tak povinna podat nulovy suhrnny vykaz a nulovu DPH-cku?

Dakujem velm pekne za odpovede, velmi mi to pomoze.
tictac7
28.11.12,16:22
Ahojte poradaci,

spolieham sa na Vás s odpovedou. Potrebovala by som zakon o DPH vysvetlit na konkretnych prikladoch.

SK spolocnost (neplatca DPH) - dodal reklamne sluzby 100€ - PO v Rakusku (NEPLATCA DPH) - je SK spolocnost povinna registrovat sa pre DPH a podat suhrnny vykaz? ak ano a klient to v juli neurobil (kedy vystavil spolocnosti FA) je povinny dodatocne vystavit suhrnny vykaz? nie, AT nie je zdaniteľná osoba, teda miesto dodania sa neurčuje podľa § 15 ods.1

SK spolocnost (neplatca DPH) - dodal reklamne sluzby 100€ - PO v Rakusku (PLATCA DPH) - je SK spolocnost povinna registrovat sa pre DPH a podat suhrnny vykaz? áno, pretože AT je zdaniteľná osoba, miesto dodania sa určí podľa § 15 ods. 1

SK spolocnost (neplatca DPH) nakupil sluzbu od PO z Velkej Britanie (platca DPH) dna 21.11.2012, ale registroval sa podla paragrafu 7 az 28.11.2012, moze si SK spolocnost dat do nakladov FA z Velkej Britanie a samozdanit to aj ked sa registroval az po dodani sluzby?
áno, DPH z prijatej služby musí odviesť (možno za oneskorenú registráciu dostane pokutu...). Pozor, pri registrácii podľa § 7, resp. 7a nie je nárok na DPH na vstupe, je len povinnosť odviesť DPH štátu, teda nie je to klasické samozdanenie. Preto nie môže, ale musí....

Ak sa SK spolocnost registrovanal iba podla paragrafu 7 a dodal tovaru do IČŠ musi podat DPH a suhrnny vykaz? nie, ani na faktúre nikde neuvedie svoje IČ DPH, pri predaji tovaru vystupuje stále ako neplatca.

Ak SK spolocnost registrovana iba podla paragrafu 7 za jeden kvartal nedodala ziadne sluzby alebo tovar do IČŠ je aj tak povinna podat nulovy suhrnny vykaz a nulovu DPH-cku? nie. A opakujem ak je registrovaný podľa § 7 ,resp. 7a, pri predaji tovaru je stále ako nezdaniteľná osoba, svoje IČ DPH používa len pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného ČS, pri príjme služby od zahraničnej osoby z iného ČS, kde je osobou povinnou platiť daň príjemca a pri poskytnutí služby zdaniteľnej osobe z iného ČS, pri ktorej sa miesto dodania určí podľa § 15 ods. 1.

Dakujem velm pekne za odpovede, velmi mi to pomoze.

v texte
anazu
28.11.12,16:25
a este doplnenie, k 3 prikladu - pod pojmom samozdanit sa mysli, vypocitat a odviest dan, neuplatnuje sa klasicky postup ako pri platitelovi DPH, pri ktorom samozdanenie znamena uplatnit dan na vystupe ako aj dan na vstupe v rovnakej vyske?
tictac7
28.11.12,16:29
a este doplnenie, k 3 prikladu - pod pojmom samozdanit sa mysli, vypocitat a odviest dan, neuplatnuje sa klasicky postup ako pri platitelovi DPH, pri ktorom samozdanenie znamena uplatnit dan na vystupe ako aj dan na vstupe v rovnakej vyske?

nie, osoba registrovaná podľa § 7 alebo 7a nemá nárok na odpočet. Má len povinnosť odviesť daň. Teda určite nemôžeš použiť samozdanenie ako pri platiteľovi.
anazu
28.11.12,16:52
Dakujem velmi pekne za neskutocne rychlu odpoved :). Pri tom 2 priklade, klient mi nepovedal, ze fakturuje do Rakuska, dozvedela som sa to az teraz. To znamena, ze musim teraz podat dodatocny suhrnny vykaz za 2Q (kedze to zrealizoval v juli)? a nevadi, ze v case do 20.10. nebol registrovany pre DPH podla paragrafu 7? asi mu vyrubia pokutu vsak?
Aljok
28.11.12,16:55
v texte

tictac7, k tvojej odpovedi v príspevku 2 :

Podľa čoho usudzuješ, že PO v AT nie je zdaniteľná osoba? Aj neplatiteľ DPH je ZO ak vykonáva ekonomickú činnosť. Pozri § 3
Zdaniteľná osoba

(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.
anazu
28.11.12,17:01
no vychadzam, z tvojej prvej odpovede:
Ak je AT PO neplatca DPH - neregistrujem sa, nepodavam suhrnny vykaz
Ak je AT PO platca DPH - registrujem sa, podavam suhrnny vykaz

Resp. mam takyto pripad:
SK PO neplatca DPH v juli poskytol reklamne sluzby AT PO platcovi DPH na sumu 100 €, ale dozvedela som sa to az teraz, tak sa pytam, ze co mam robit, aby som to dala vsetko z danoveho hladiska do poriadku? Podat dodatocne suhrnny vykaz?