Avdika
28.11.12,20:22
Dobry vecer. Potrebovala by som poradit. Moj priatel spolu s dvoma surodencami predavaju dom. Vznikla taka situacia. Nasiel sa zaujemca o dom, podpisali s nim predkupnu zmluvu 5.11.12, zajtra mal vyplatit peniaze za dom a mala sa podpisat kupna zmluva. Bolo nej uvedene: Ak by nedoslo k uzatvoreniu riadnej kupnej zmluvy zo strany predavajucich z akychkolvek dovodov, zmluvna pokuta je vo vyske 2000 eur vratena kupujucemu po odpocitani ucelne vynalozenych nakladov na pravny servis a naklady sprostredkovatela. Vcera sa predavajucim ozval jeden kupec ktory bol ochotny zaplatit za dom vyssiu ciastku ako ten s ktorym bola uzatvorena predkupna zmluva. Priatel aj so surodencami sa dohodli na tom, ze dom predaju tomuto druhemu kupujucemu. Dnes prebehol predaj so vsetkym co k tomu patri. Ten prvy kupujuci, s ktorym sa uzavrela predkupna zmluva sa im teraz vyhraza ze ich da na sud, lebo ze uz ma s tym spojene vydavky aj ked este nemal riadnu kupnu zmluvu. Co robit v takomto pripade? Ma pravo ich dat na sud, ked este nebola podpisovana riadna kupna zmluva? Dakujem pekne za radu.
arizona
28.11.12,20:22
Aj predkupna zmluva je zmluva.

Nielen ze sa predavajuci zachovali velmi necestne a neferovo,ale aj porusili zmluvu...
Takze je viac ako iste, ze sa oklamany zaujemca bude dozadovat svojich narokov
buchač
28.11.12,20:36
sa uzavrela predkupna zmluva

Zmluva alebo kontrakt je zložený právny úkon, na vznik ktorého treba spravidla aspoň dva prejavy vôle, resp. právne úkony, aspoň dvoch subjektov („zmluvných strán“), a ktorý zakladá určitý (konkrétny) právny vzťah medzi týmito subjektmi.
V širšom zmysle je zmluva jednoducho to, čo sa medzi účastníkmi dohodlo a/alebo samotné dohodnutie sa (teda „dohoda“ [v širšom zmysle]).

Vznik zmluvy
Zmluva sa spravidla realizuje tak, že jedna strana (ponúkajúca alebo oferent) urobí ponuku (ofertu), a ten, komu je ponuka určená, ju prijme (akceptuje).
Zo zmluvy spravidla vznikajú stranám práva a povinnosti (napr. z dodávkovej zmluvy má dodávateľ povinnosť dodať výrobky a odberateľ má povinnosť výrobky prevziať a zaplatiť ich cenu).




...myslím si , že toto vysvetlenie snáď aj bude stačiť ........či ?????
draik
28.11.12,20:47
Všetko závisí od toho, čo je napísané v "predkupnej " zmluve, o aký typ zmluvy šlo a kto ju vlastne podpisoval (nešlo o trojstrannú zmluvu medzi kupujúcim, predávajúcimi a realitkou?). Formulácia "zmluvná pokuta ....vrátená..." nie je zrovna najšťastnejšie riešenie - predpokladám, že si RK chcela tak ošetriť svoje náklady. Ak teda bola platne dohodnutá zmluvná pokuta, tak zmluvná strana, ktorá zmluvu porušila, je povinná zmluvnú pokutu uhradiť. Samotný predaj inému záujemcovi napriek "predkupnej zmluve" nemožno bez ďalšieho spochybniť.
Avdika
29.11.12,15:02
Dobry vecer. Uz som to raz pisala, no ma to pokracovanie. Potrebovala by som poradit. Moj priatel spolu s dvoma surodencami predavaju dom. Vznikla taka situacia. Nasiel sa zaujemca o dom, podpisali s nim predkupnu zmluvu 5.11.12, dnes mal vyplatit peniaze za dom a mala sa podpisat kupna zmluva. Bolo nej uvedene: Ak by nedoslo k uzatvoreniu riadnej kupnej zmluvy zo strany predavajucich z akychkolvek dovodov, zmluvna pokuta je vo vyske 2000 eur vratena kupujucemu po odpocitani ucelne vynalozenych nakladov na pravny servis a naklady sprostredkovatela. Vcera sa predavajucim ozval jeden kupec ktory bol ochotny zaplatit za dom vyssiu ciastku ako ten s ktorym bola uzatvorena predkupna zmluva. Priatel aj so surodencami sa dohodli na tom, ze dom predaju tomuto druhemu kupujucemu. Vcera prebehol predaj so vsetkym co k tomu patri. Ten prvy kupujuci, s ktorym sa uzavrela predkupna zmluva sa im teraz vyhraza ze ich da na sud, lebo ze uz ma s tym spojene vydavky aj ked este nemal riadnu kupnu zmluvu. Co robit v takomto pripade? Dnes ten prvy kupujuci znova zacal vyhrazat, vsetci sme z toho psychicky na dne. Trva na tom, aby sa s nim zajtra uzavrela kupna zmluva a vyplati peniaze. No ten kupujuci, ktoremu to bolo vcera predane, odisiel do zahranicia a nie je zastihnutelny, o nicom nevie. Zmluva s nim bola podpisana pod natlakom-otravoval a bol dotieravy, tlacil az kym nepovolili. Ako postupovat? Mame tomuto odoslat peniaze spat na jeho ucet a potom pisomne zrusit zmluvu a nasledne podpisat novu s prvym kupujucim?
arizona
29.11.12,15:08
mimotemy temy som ti spojila, pokracuj v tejto teme a nezakladaj prosim DUPLICITY !!!
Avdika
29.11.12,15:14
Je to ta ista tema, ale ma pokracovanie a potrebujem rychlo poradit.
arizona
29.11.12,15:15
To ste si teda pekne "zavarili".:eek:

Podla tvojich prispevkov to vyzera, ze pre "niekoho" su podpisane zmluvy zdrapom papiera a nic neznamenaju...
Jednu nedodrzite, druhu chcete zrusit a tozvie co vas napadne zajtra :confused:
Ked ste uz dom predali, tak predsa nemozete len tak tu zmluvu zrusit. Zmluva je dohoda dvoch stran, nie len jednej.

Asi najjednoduchsim riesenim pre vas je dohodnut sa o financnom odskodneni s prvym zaujemcom...
arizona
29.11.12,15:17
prave preto, ze sa jedna o pokracovanie si mohla pokracovat tu. tym, ze zaloziz dalsiu temu sa rychlejsej odpovede nedockas...
Rozalka
29.11.12,15:25
Niekto má na dom 2 kupcov a ja ten môj zdedený nie a nie predať ;)
Avdika
29.11.12,15:25
Ten prvy kupujuci sa vyhraza, ze ak s nim zajtra nepodpisu zmluvu, tak to tam podpali a da ich na sud, bude si vymahat skodu atd. On ma take znamosti ze ked sa do nich pusti tak to bude velmi zle. Preto nevieme co skor robit aby neobisli zle. Neoplati sa im radsej tu zmluvu zrusit a s tymto uzavriet dalsiu ked sa vyhraza? Maju velky strach.
Rozalka
29.11.12,15:40
Niekto má dom predaný 2x a ja zdedený neviem ani po 2,5 rokoch predať. ;)
KEJKA
29.11.12,16:15
a potom sa bude vyhrážať ten druhý.........a zasa budete rušiť a ................ktovie čo ešte?
v predkupnej máte predsa ustanovenie o 2000 EUR zmluvnej pokute.
Dôvod nepodpísania KZ nie je dôležitý, lebo sa nerieši /nepodpísanie z akýchkoľvek dôvodov/
tak tomu prvému pošlite s doručenkou vyrozumenie o situácii,
peniaze mu vložte na účet, malo by to byť v poriadku.
/nie etické konanie, ale vyššia suma..........väčší berie.........rovnako mohol nepodpísať kupujúci/
arizona
29.11.12,18:07
Ten prvy kupujuci sa vyhraza, ze ak s nim zajtra nepodpisu zmluvu, tak to tam podpali a da ich na sud, bude si vymahat skodu atd. On ma take znamosti ze ked sa do nich pusti tak to bude velmi zle. Preto nevieme co skor robit aby neobisli zle. Neoplati sa im radsej tu zmluvu zrusit a s tymto uzavriet dalsiu ked sa vyhraza? Maju velky strach.

- k vyznacenemu : ale predsa oni uz nemozu tu nehnutelnost predat !!!!
Tym, ze nehnutelnost predali inemu, tak uz nie su majitelmi. Snad kazdy rozumny clovek vie, ze predat moze iba to, co mu patri.
Ak by zajtra tu zmluvu podpisali, dopustili by sa tr. cinu podvodu a privodili si este vacsi problem.
Taktiez kataster by nepovolil zavkladovanie !
arizona
29.11.12,18:14
...
Vcera sa predavajucim ozval jeden kupec ktory bol ochotny zaplatit za dom vyssiu ciastku ako ten s ktorym bola uzatvorena predkupna zmluva. Priatel aj so surodencami sa dohodli na tom, ze dom predaju tomuto druhemu kupujucemu. Dnes prebehol predaj so vsetkym co k tomu patri.



...No ten kupujuci, ktoremu to bolo vcera predane, odisiel do zahranicia a nie je zastihnutelny, o nicom nevie. Zmluva s nim bola podpisana pod natlakom-otravoval a bol dotieravy, tlacil az kym nepovolili.
...
Mozem sa spytat jednu vec? Mate uz v rukach peniaze za predaj? :confused:

Lebo mi je dost divne, ze sa zo dna na den najde kupec,co ponukne vyssiu cenu za aku ste predavali,na druhy den hned prebehne predaj a treti den je uz kupec nezastinutelny niekde v zahranici... :rolleyes::cool:
luja5
01.12.12,08:17
Odporúčam nájsť si právnika, ktorý posúdi všetky postupy, okolnosti a najmä presné znenia zmlúv, čo všetko a ako je v zmluvách definované a dohodnuté. Na základe jednej vety z celého kontextu predkúpnej zmluvy by som si netrúfla poradiť. Uvediem len niekoľko nejasností z pohľadu Občianskeho zákonníka:

1. Podľa ust. § 544 ods. 1 ak strany dojednajú pre prípad porušenia zmluvnej povinnosti zmluvnú pokutu, je účastník, ktorý túto povinnosť poruší, zaviazaný pokutu zaplatiť, aj keď oprávnenému účastníkovi porušením povinnosti nevznikne škoda.
Otázka: Znamená veta "Ak by nedoslo k uzatvoreniu riadnej kupnej zmluvy zo strany predavajucich z akychkolvek dovodov..." vyjadrenie zmluvnej povinnosti KZ uzavrieť, alebo práva KZ neuzavrieť, respektíve práva odstúpiť od predkúpnej zmluvy?

2. Podľa ust. § 497 každý z účastníkov si môže vymieniť odstúpenie od zmluvy a dojednať pre ten prípad odstupné. Kto zmluvu splní aspoň sčasti alebo prijme hoci len čiastočné plnenie, nemôže už od zmluvy odstúpiť, ani keď poskytne odstupné.
Otázka (v nadväznosti na bod 1): Bola/nebola zmluvná pokuta dohodnutá v súlade so zákonom a ak nebola, ide o rozpor so zákonom a je/nie je v tejto časti predkúpna zmluva ne/platná? Nemalo byť dohodnuté odstupné?

3. Podľa ust. § 50a účastníci sa môžu písomne zaviazať, že do dohodnutej doby uzavrú zmluvu; musia sa však pritom dohodnúť o jej podstatných náležitostiach. Ak do dohodnutej doby nedôjde k uzavretiu zmluvy, možno sa do jedného roka domáhať na súde, aby vyhlásenie vôle bolo nahradené súdnym rozhodnutím. Právo na náhradu škody tým nie je dotknuté.
Otázka: Čo toto ustanovenie znamená? Môže/nemôže sa pôvodný záujemca domáhať na súde, aby súd rozhodol, že s ním mala byť/musí byť dodatočne zmluva uzavretá a zmluvu uzavretú s kupujúcim, ktorý je v zahraničí, môže súd vyhlásiť za neplatnú?

Uzavretie zmluvy pod nátlakom by som spochybňovala, lebo nechápem, ako ma môže niekto (cudzí) otravovaním, dotieravosťou a neviem akým nátlakom dotlačiť do toho, aby som mu niečo predala.
mareko
01.12.12,08:21
A to, že bol dotieravý a otravoval v žiadnom prípade neznamená, že pod nátlakom. To by každá druhá uzatvorená zmluva mala šancu byť neplatná!
mareko
01.12.12,08:23
[QUOTE=Avdika;2192521] Bolo nej uvedene: Ak by nedoslo k uzatvoreniu riadnej kupnej zmluvy zo strany predavajucich z akychkolvek dovodov, zmluvna pokuta je vo vyske 2000 eur vratena kupujucemu po odpocitani ucelne vynalozenych nakladov na pravny servis a naklady sprostredkovatela.
luja5
01.12.12,09:21
Mareko, ak si reagoval na môj príspevok, mala by som ďalšie otázky:).

1. Veta znie: „Ak by nedoslo k uzatvoreniu riadnej kupnej zmluvy zo strany predavajucich z akychkolvek dovodov, zmluvna pokuta je vo vyske 2000 eur vratena kupujucemu po odpocitani ucelne vynalozenych nakladov na pravny servis a naklady sprostredkovatela.".
Otázky: Čo vyjadruje "vrátenie"? Zaplatil pôvodný záujemca podľa predkúpnej zmluvy preddavok na kúpnu cenu, alebo zálohovo zmluvnú pokutu (s tým som sa ešte nestretla)? Je v predkúpnej zmluve aj to, že ak bude KZ uzavretá, bude mu zálohovo zaplatená zmluvná pokuta vrátená alebo o to menej doplatí za kúpnu cenu? Bol len preddavok na kúpnu cenu nahradený pojmom zmluvná pokuta a môže v pojmovom vyjadrení platiť, že preddavok = zmluvná pokuta?...?

2. Je predkúpna zmluva vyvážená a je tam aj riešenie zmluvnej pokuty, ak by KZ neuzavrel pôvodný záujemca?

Chcela som len poukázať, že pre mňa je tu dosť nejasností, o ktorých je možno v predkúpnej zmluve viac pre možnosť komplexného posúdenia, preto len otázky;).
draik
01.12.12,10:55
Odporúčam nájsť si právnika, ktorý posúdi všetky postupy, okolnosti a najmä presné znenia zmlúv, čo všetko a ako je v zmluvách definované a dohodnuté. Na základe jednej vety z celého kontextu predkúpnej zmluvy by som si netrúfla poradiť. Uvediem len niekoľko nejasností z pohľadu Občianskeho zákonníka:

Správne poznámky :-)
1. Vyzerá to skôr tak, že zmluvné strany mali v úmysle dohodnúť si zmluvnú pokutu. Pri spochybnení zmluvnej pokuty by som sa zameral na inú časť uvedenú zadávateľkou.

2. Lepšia je zmluvná pokuta, inak by totiž budúci predávajúci mohol predať inému záujemcovi bez postihu a možnosť odstúpenia by nevyužil.

3. Po prevode na inú osobu súd pre nemožnosť plnenia nemôže bez ďalšieho nahradiť prejav vôle ani kúpnu zmluvu vyhlásiť za neplatnú.
mareko
01.12.12,12:16
[QUOTE=luja5;2194155]Mareko, ak si reagoval na môj príspevok, mala by som ďalšie otázky:).
Lujza, nereagovala som na tvoj príspevok. Len som v "hrubom" poukázala na možnosť, ktorú si zahrnuli do zml. o bud. zmluve, asi by sa mali uberať touto cestou. Už im to myslím niekto v predchádzajúcom príspevku navrhol. Detaily nám nie sú známe, neriešim čo majú v zmluve presne napísané.
Zadávateľka píše stále dookola ale na detailné otázky neodpovedá. Nik im neporadí pokiaľ nie sú presne známe všetky skutočnosti predaja. Tam pomôže zrejme len rada právnika.
Mária27
01.12.12,21:41
Prvý kupujúci si môže vymáhať škodu. Nemôže kúpiť nehnuteľnosť od nevlastníka.

"Závazekze smlouvy o budoucí kupní smlouvě, který působí jen mezi jejími účastníky anikoliv absolutně, zaniká nemožností plnění (§ 575 obč. zák.), tedy prodejemvěci jinému, a to bez ohledu na to, zda již u soudu probíhá řízení o nahrazeníprojevu vůle (§ 50a odst. 2 obč. zák.) či nikoliv, a bez ohledu na to, zdaprávo druhé strany domáhat se u soudu nahrazení projevu vůle se již promlčeloči nikoliv."

NS ČR sp. zn. 25 Cdo 4147/2
luja5
02.12.12,05:17
Ďakujem za judikát.
luja5
02.12.12,05:22
Ďakujem.
luja5
02.12.12,05:43
Ospravedlňujem sa, zle som si to vysvetlila :-), keď Tvoj príspevok nasledoval krátko za mojím :-).
Avdika
02.12.12,07:17
Prosím Vás dá sa táto téma nejak vymazať? Ďakujem.
arizona
02.12.12,07:38
Prosím Vás dá sa táto téma nejak vymazať? Ďakujem.

Temy na Porade sa nevymazavaju.
Odpovede,ktore pomozu tebe,mozu pomoct viacerym ludom s podobnym problemom.

Tema sa moze jedine uzatvorit,casom prejde do archivu.
Avdika
02.12.12,07:45
Mohli by ste teda tému uzatvoriť prosím? Ďakujem pekne.