Pendulum
29.11.12,08:40
Ahojte, čo v prípade ak firma poskytuje ZC stravu ale ZC odmieta prevziať stravenky? Môžme mu ich aj napriek tomu strhnúť z výplaty keď nemáme podpis o ich prevzatí? Alebo ako postupovať v takomto prípade? Ako to poriešiť účtovne?
misomiso
29.11.12,07:41
To nemyslis vazne. Kde je v zakone zakotvena povinnost zamestnanca kupit si stravne listky?
Tweety
29.11.12,07:42
Ahojte, čo v prípade ak firma poskytuje ZC stravu ale ZC odmieta prevziať stravenky? Môžme mu ich aj napriek tomu strhnúť z výplaty keď nemáme podpis o ich prevzatí? Alebo ako postupovať v takomto prípade? Ako to poriešiť účtovne?
"Prečo by mal platiť za niečo čo neprevzal? To je aká logika? Ak neprevzal, nič nestrhávajte. Je to jeho vec, že nechce SL. Ale vaša povinnosť preukiázať, že ste SL zabezpečili. Kedže nič neprevzal, nič účtovne neriešite-účtovný prípad nenastal.
Pendulum
29.11.12,07:46
Pr
To nemyslis vazne. Kde je v zakone zakotvena povinnost zamestnanca kupit si stravne listky?

V zákone je zakotvená povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť stravu ZC, ak ZC odmieta chodiť na obedy lebo mu nechutí resp. lebo... ako zamestnávateľ preukáže inšpektorátu práce alebo daňovému úradu, že si splnil povinnosť a zabezpečil stravu na všetky dni keď bol ZC v práci?
Pendulum
29.11.12,07:47
"Prečo by mal platiť za niečo čo neprevzal? To je aká logika? Ak neprevzal, nič nestrhávajte. Je to jeho vec, že nechce SL. Ale vaša povinnosť preukiázať, že ste SL zabezpečili. Kedže nič neprevzal, nič účtovne neriešite-účtovný prípad nenastal.

ok, ale ako preukážem splnenie tejto povinnosti tak aby sme neporušili zákon?
Xanti
29.11.12,07:50
ok, ale ako preukážem splnenie tejto povinnosti tak aby sme neporušili zákon?
Nech zamestnanec napíše vyhlásenie, niečo vo vete.
Ja dole podpísaný Jožko Mrkvička, nar. 15.5.1955 bytom Uličná 7, Bratislava týmto vyhlasujem, že nemám záujem o stravné lístky na mesiac november,
dátum a podpis ..
A každý mesiac nech tak napíše ked nemá záujem.
Pendulum
29.11.12,07:51
Nech zamestnanec napíše vyhlásenie, niečo vo vete.
Ja dole podpísaný Jožko Mrkvička, nar. 15.5.1955 bytom Uličná 7, Bratislava týmto vyhlasujem, že nemám záujem o stravné lístky na mesiac november,
dátum a podpis ..
A každý mesiac nech tak napíše ked nemá záujem.


zaujímavé, práve tu na porade som čítala, že prehlásenia takého typu pri kontrole neobstoja, jednoducho nie sú platné.....tak čo teraz?
marjankaj
29.11.12,07:52
A možno by vám podpísal, že nemá záujem prevziať aj výplatu. :rolleyes:
Takého zamestanca si držte.:---
Xanti
29.11.12,07:53
Zaujímavé,
ale inú možnosť nemáš. Ak ostatný zamestnanci preberajú lístky, a ty lístky máš v pokladni tak podľa môjho názoru Ti kontrola nemá čo vytknúť , ked niekto lístky nechce.
misomiso
29.11.12,07:56
Pr

V zákone je zakotvená povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť stravu ZC, ak ZC odmieta chodiť na obedy lebo mu nechutí resp. lebo... ako zamestnávateľ preukáže inšpektorátu práce alebo daňovému úradu, že si splnil povinnosť a zabezpečil stravu na všetky dni keď bol ZC v práci?

Ale ved "zabezpecit" neznamena, ho musia dvaja chytit a treti mu musi napchat tu stravu do krku. Vasa povinnost je zabezpecit, to znamena, ze stravu alebo listky musi mat zamestnanec k dispozicii. Ak take prehlasenie zamestnanca pri kontrole neobstoji tak to treba dat na sud.

Ak mu strhnes z vyplaty to, co si mu nedodala tak ta zazaluje zamestnanec a to opravnene. Preco sa nechavate stresovat tymi statnymi byrokratmi az do takej miery, ze prestavate uvazovat?
Pendulum
29.11.12,08:00
Zaujímavé,
ale inú možnosť nemáš. Ak ostatný zamestnanci preberajú lístky, a ty lístky máš v pokladni tak podľa môjho názoru Ti kontrola nemá čo vytknúť , ked niekto lístky nechce.

ja viem, ale čo ak to ten ZC pri kontrole zneužije (máme tu odbory atď) ako sa ja ZĽ ošetrím aby som nedostal pokutu... zrejme je to otázka skôr na právnika
Paula
29.11.12,08:03
zaujímavé, práve tu na porade som čítala, že prehlásenia takého typu pri kontrole neobstoja, jednoducho nie sú platné.....tak čo teraz?


Predsa by mala existovať "súpiska" s menami zamestnancov, počtom SL na mesiac a podpismi o ich prevzatí. Na jej základe urobí mzd. účtovník zrážku zo mzdy, resp. prijme peniaze do pokladne. Ak si niekto SL neprevezme, pretože nemá záujem, je to jeho voľba.
Pendulum
29.11.12,08:04
Ale ved "zabezpecit" neznamena, ho musia dvaja chytit a treti mu musi napchat tu stravu do krku. Vasa povinnost je zabezpecit, to znamena, ze stravu alebo listly musi mat zamestnanec k dispozicii. Ak take prehlasenie zamestnanca pri kontrole neobstoju tak to treba dat na sud.

Ak mu strhnes z vyplaty to, co si mu nedodala tak ta zazaluje zamestnanec a to opravnene. Preco sa nechavate stresovat tymi statnymi byrokratmi az do takej miery, ze prestavate uvazovat?

ide o to, že máme tu zopár "zamestnancov", ktorí by to mohli zneužiť ( šak oni mi nič nedali, ani lístok ani obed....), bohužiaľ náhoda ja blbec.....preto by sme sa chceli chrániť ako ZĽ a pokuta je dosť vysoká tak len preto som chcela vedieť ako postupovať v takom vyhrotenom prípade...
Tweety
29.11.12,08:04
ja viem, ale čo ak to ten ZC pri kontrole zneužije (máme tu odbory atď) ako sa ja ZĽ ošetrím aby som nedostal pokutu... zrejme je to otázka skôr na právnika
Ak ho do rozpisu na výdajke dáš rovnkao ako aj ostatných, máš preukázané, že si mu ich poskytol, ak odmieta prevziať, môže miesto podpisu uviesť, že odmieta prevziať. Tak máš doklad, že si mu ich zabezpečil ale on ich nechce prevziať. §152 ZP je dodržaný. Len neviem pochopiť tohto zamestnanca, to ho tak dobre platíte, že odmieta takú výhodu?
Xanti
29.11.12,08:05
ja viem, ale čo ak to ten ZC pri kontrole zneužije (máme tu odbory atď) ako sa ja ZĽ ošetrím aby som nedostal pokutu... zrejme je to otázka skôr na právnika
Ako to môže zneužiť ked mu povieš aby to napísal vlastnoručne, a tiež sa tam podpísal. Aj s dátumom. Alebo ako píše Paula, na súpisku kde sú podpísaný zamestnanci že prevzali lístky, môže napísať slovne nemám záujem o lístky a podpísať sa.
Nemá to ako zneužiť, len to treba každý mesiac robiť.