fortunka
29.11.12,09:26
Dobry den,
mam trochu problem s vystavovanim faktur, mame ich momentalne 18000, minuly rok 16000... dalsi rok mozno este viac. Mame internetovy obchod, faktury sa automaticky vystavuju pri expedovani a elektornicky idu do skladu kde ich vytlacaju a balia so zasielkou....
Chcela by som prejst na elektornicke vystavovanie faktur a aj archivaciu, je to u nas mozne? Co na to potrebujem? Ide mi hlavne o to, aby som tieto faktury nemusela archivovat v tlacenej forme, aj tak na nic nic nie je, ani podpis odberatela, peciatka a podpis sa nam tiez tlacia uz pri fakture, lebo to bolo neunosne tolko faktur stale podpisovat...
Pisala som na to dopyt uz davnejsie (mozno 3+rokov) na danovy urad, ale vobec nic mi na to nenapisali, vyslo mi z toho ze musim stale archivovat tlacene fakturky, lebo papieriky su bohovsky dolezite :P
...Potom ma ide porazit, ked si niekto zmysli o rok (a aj viac!) ze musi opravit fakturacnu adresu.. a my to mame niekde v archivacnych krabiciach menit.... o tom ze uz mame plnu samostnatnu miestnost na doklady ani nevravim...
Uprava: No nechce sa mi verit, ze nikto nevystavuje iba elektronicke faktury, alebo nevie kde k tomu najdem nejake informacie :(
fortunka
29.11.12,09:29
Nikto nema elektronicke faktury?
misomiso
29.11.12,09:32
Musi to ist, velke firmy nam uz posielaju iba elektronicke faktury, alebo sa za papierovu doplaca 1,50, keby niekto chcel.
fortunka
29.11.12,09:34
no len neviem ako :)
Xantypa
29.11.12,11:49
Dobrý deň,
ja chcem tiež od 1.1.2013 zaviesť elektronické faktúry... samozrejme aj z finančných dôvodov (toner, papier, poštovné - ktoré ide od januára zdražieť na 0,50 eur). Bola som na školení a pozerala som aj nový zákon. Čo sa týka archivácie, archivovať musíte faktúry v takej forme, v akej ste ju dali zákazníkovi (aj v papierovej tak musíte faktúru archivovať ako papier, ak elektronicky, tak stačí elektronicky napr. v pdf súbore) = § 76 ods.5.
Čo sa týka vystavovania elektornickej faktúry, tak od 1.1.2013 už je papierová a elektronická faktúra zrovnoprávnená. To znamená, že ak zákazník súhlasí so zaslaním elektronickej fa, tak je to potom ok. O aký súhlas ide (či písomný, ústny apod) nie je v zákone špecifikované. U vás by som to riešila asi tak, že už pri objednávke cez e-shop nech vám dá súhlas (zaškrtne okienko :D ) že súhlasí s el.fa. Alebo stačí, ak budete posielať automaticky el.fa (dajte si to do obchodných podmienok) a ak zákazník bude vyžadovať písomnú fa, nech vás kontaktuje telefonicky alebo mailom.
Ja by som to riešila asi takto.... je to môj názor.
Pekný deň.
fortunka
30.11.12,19:51
A ides na tieto faktury vybavovat el.podpis? Vystavuju sa v nejakom speci programe? Alebo ako to vyzera, neviete niekto? :) ci to mam kazdu jednu fa, exportovat osve do suboru, alebo tak ako to mam teraz, ze proste existuje mi objednavkovy online program na servery, kde mam vedeny aj sklad, je tam aj fakturacia... tam sa vlastne tie PDF fa uskladnuju stale a ja ich iba vytlacam. Do uctovneho programu ich importujem pomocou .txt suboru, naprogramovali sme si tam export....
calimero1
02.12.12,22:46
Ja to riesim tak, ze zakaznikovi dam papierovu fakturu, ale pre vlastnu potrebu to archivujem v PDF. Uctovny program mam nastaveny tak, ze automaticky po zadani faktury mi ju vyhotovi v PDF formate a ulozi do prislusneho adresara v PC. Ako nazov suboru je cislo faktury, takze je to aj prehladne. V pripade danovej kontroly im dam faktury pekne na CD-cku a ak by trvali na papieroch, tak ich vytlacim len za kontrolovane obdobie a podpisem, nech maju radost. Elektronicky podpis som neriesil, tych faktur nemam az tak vela. Ale vo vasom pripade by som ten el. podpis poriesil a v tom pripade by mali kontrole stacit faktury len v elektronickej podobe.