shogun
29.11.12,10:46
Ahojte,
som SZCO a od buduceho roka planujem vyuzivat sukromne auto na firemne ucely. Su mi jasne veci okolo zaplatenia DzMV aj vypocet cestovnych nahrad. Co mi nie je jasne je co by mala obsahovat kniha jazd. Vie mi niekto napisat ake udaje by tam urcite mali byt a ake tam byt nemusia. Viem, ze su rozdiely medzi knihou jazd firemnych aut a knihou jazd sukromnych aut pouzivanych SZCO. Zaujimaju ma hlavne udaje typu stav tachometra, ucel cesty, nazov konkretnej firmy v ktorej som bol a pod. Este raz zdoraznujem, ze sa jedna o sukromne auto pouzivane SZCO.

Vopred dakujem
Mila123
29.11.12,09:51
to je také jednoduché.....
budeš si vykazovať jazdy iba na podnikateľské účely.....
t.j. dnes máš na TM stav 52500 km urobíš pre spoločnosť 200 km
konečný stav je 52700 km
zajtra začínaš jazdu so stavom 52999 km, nezaujíma ťa to nemusíš vykazovať súkromné jazdy, proste nič , začínaš s novým stavom TM.....
shogun
29.11.12,10:04
Cize je nutne stav tachometra uvadzat pri kazdej jazde aj ked sa jedna o sukromne auto??? Stretol som sa s nazormi, ze staci uviest stav tachometra na zaciatku a na konci roka resp., ze pri sukromnom aute ho nie je nutne uvadzat vobec..
DanielaSL
29.11.12,10:10
Áno ale v prípade, že budeš využívať 80% z PHM do nákladov. Vtedy musíš mať uvedený stav tachometra na začiatku a na konci roka.
Tweety
29.11.12,10:18
Áno ale v prípade, že budeš využívať 80% z PHM do nákladov. Vtedy musíš mať uvedený stav tachometra na začiatku a na konci roka.
Danielka, pri súkromnom MV neúčtuje nákup PHM, len tzv. náhrady.
marjankaj
29.11.12,10:18
To sa týka firemného auta. Teda zaradeného do majetku alebo prenajatého.
marjankaj
29.11.12,10:24
Áno ale v prípade, že budeš využívať 80% z PHM do nákladov. Vtedy musíš mať uvedený stav tachometra na začiatku a na konci roka.
§19 ods.2e)
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
shogun
29.11.12,10:24
Ok, ale system 80% z PHM do nakladov pri sukromnom aute pouzit nemozem pokial viem. Takze plati, ze pri knihe jazd pre sukromne auto pouzivane SZCO na firemne ucely je nutne uvadzat stav tachometra pred kazdou jazdou a po kazdej jazde??? Pytam sa preto, ze je to strasne pracne evidovat tento udaj pri kazdej jazde. Vie mi niekto dat realnu odpoved na to ci to je alebo nie je nutne..
marjankaj
29.11.12,10:28
Veď musíš vedieť koľko km si prejazdil. Ako inak vypočítaš náklady?:eek:
Súkromné jazdy evidovať nemusíš.
shogun
29.11.12,10:36
Ved kolko km som prejazdil mozem evidovat stylom Bratislava - Banska Bystrica 220km, Bratislava -Trnava 60km, atd. Na to nie je potrebny stav tachometra. Otazka je ci je udaj stav tachometra zo strany DU vyzadovany..
marjankaj
29.11.12,10:39
Ved kolko km som prejazdil mozem evidovat stylom Bratislava - Banska Bystrica 220km, Bratislava -Trnava 60km, atd. Na to nie je potrebny stav tachometra. Otazka je ci je udaj stav tachometra zo strany DU vyzadovany..
Neviem o žiadnom predpise, ktorý by to vyžadoval.
Veď si vyplň cestovný príkaz podľa tlačiva.

http://www.cestovnyprikaz.sk/h2/str2-16re.html
shogun
29.11.12,10:47
Z toho co som sa docital na forach som sa dozvedel, ze vraj nikde nie je zadefinovana forma ako presne ma vyzerat kniha jazd a co vsetko ma obsahovat. Avsak urcite existuju nejake zabehnute konvencie co vsetko tam ma byt a co DU zvykne kontrolovat. A k tomu sa neviem nikde dopatrat. Aj v tomto vlakne vidim, ze su odlisne nazory a dvaja skuseni poradaci mi radia kazdy inak..
marjankaj
29.11.12,10:55
Z toho co som sa docital na forach som sa dozvedel, ze vraj nikde nie je zadefinovana forma ako presne ma vyzerat kniha jazd a co vsetko ma obsahovat. Avsak urcite existuju nejake zabehnute konvencie co vsetko tam ma byt a co DU zvykne kontrolovat. A k tomu sa neviem nikde dopatrat. Aj v tomto vlakne vidim, ze su odlisne nazory a dvaja skuseni poradaci mi radia kazdy inak..

No uviesť aj stav tachometra žiadny zákon nezakazuje, ak ti išlo iba o toto.:eek:
Nakoniec tie kilometre aj tak vypočítaš ako rozdiel stavu tachometra na začiatku a na konci jazdy.
shogun
29.11.12,11:02
No uviesť aj stav tachometra žiadny zákon nezakazuje, ak ti išlo iba o toto.:eek:
Nakoniec tie kilometre aj tak vypočítaš ako rozdiel stavu tachometra na začiatku a na konci jazdy.

Nie. Mne ide prave o to, ze tento udaj uvadzat nechcem kedze je to pracne si to stale niekde zapisovat a evidovat. A kilometre viem vypocitat aj podla toho, ze viem kde som bol a kolko km som presiel. Ide mi prave o to, ze ked nebudem tento udaj uvadzat ci ma moze niekto za to pokutovat pripadne mi dane jazdy neuznat. Co sa tyka tlaciv nasiel som rozne aj take kde udaj stav tachometra je aj take kde nie je. Tak som z toho jelen..
marjankaj
29.11.12,11:09
Tak vyplňuj také kde stav tachometra nie je. Keď to stačí zamestnancom, tak aj tebe musí.

Myslíš, že si budú chcieť overiť, či stav tachometra naozaj súhlasí so skutočným stavom na začiatku cesty?:---
shogun
29.11.12,11:24
Tak vyplňuj také kde stav tachometra nie je. Keď to stačí zamestnancom, tak aj tebe musí.

Myslíš, že si budú chcieť overiť, či stav tachometra naozaj súhlasí so skutočným stavom na začiatku cesty?:---

Dobre, ze si spomenul tych zamestancov. Tiez som sa zamyslal nad tym, ze zamestanci ak chodia na sukromnom aute tak udaj stav tachometra nevyplnuju. Otazka je ci pre zamestancov platia tie iste pravidla ako pre SZCO pouzivajuce sukromne auto na firemne ucely ???

Knihu jazd planujem vyplnat v exceli takze je len na mne ci si tam tu kolonku dam alebo nie..

Co sa tyka overenia rozumiem Tvojej narazke, ale ide mi o to, ze vela najazdim a naozaj sa mi to neche evidovat a hlavne nemam na to cas sa s tym zdrziavat ak to nie je potrebne. Ak mi vsak niekto povie , ze je to nutne tak mi nic ine nezostava ako to robit..
JAJA11
29.11.12,12:28
Dobre, ze si spomenul tych zamestancov. Tiez som sa zamyslal nad tym, ze zamestanci ak chodia na sukromnom aute tak udaj stav tachometra nevyplnuju. Otazka je ci pre zamestancov platia tie iste pravidla ako pre SZCO pouzivajuce sukromne auto na firemne ucely ???

Knihu jazd planujem vyplnat v exceli takze je len na mne ci si tam tu kolonku dam alebo nie..

Co sa tyka overenia rozumiem Tvojej narazke, ale ide mi o to, ze vela najazdim a naozaj sa mi to neche evidovat a hlavne nemam na to cas sa s tym zdrziavat ak to nie je potrebne. Ak mi vsak niekto povie , ze je to nutne tak mi nic ine nezostava ako to robit..

ono je dôležité, aké jazdy sa budú vykonávať... ak to budú dlhé cesty, stačí uviesť cieľ cesty, počet kilometrov.... niekedy sú to však iba každodenné vybavovačky v rámci okolia a vtedy je lepšie iba napísať stav tachometra na začiatku a na konci a tak si vypísať knihu jázd... jednoducho povedané, záleží na samom podnikateľovi, ako si bude viesť evidenciu najazdených kilometrov na služobné účely, pri kontrole si ich bude musieť vedieť obhájiť, ak to nie je problém, tak ani kontrola by nemala mať problém s formou vedenia evidencie najazdených kilometrov :)
shogun
29.11.12,14:46
ono je dôležité, aké jazdy sa budú vykonávať... ak to budú dlhé cesty, stačí uviesť cieľ cesty, počet kilometrov.... niekedy sú to však iba každodenné vybavovačky v rámci okolia a vtedy je lepšie iba napísať stav tachometra na začiatku a na konci a tak si vypísať knihu jázd... jednoducho povedané, záleží na samom podnikateľovi, ako si bude viesť evidenciu najazdených kilometrov na služobné účely, pri kontrole si ich bude musieť vedieť obhájiť, ak to nie je problém, tak ani kontrola by nemala mať problém s formou vedenia evidencie najazdených kilometrov :)

U mna sa jedna len o dlhe jazdy medzi mestami. Cize ziadne vybavovacky po okoli. Myslis, ze v takomto pripade netreba vobec uvadzat stav tachometra??? Existuje nejaka nepisana dohoda v tomto duchu???
marjankaj
29.11.12,14:54
U mna sa jedna len o dlhe jazdy medzi mestami. Cize ziadne vybavovacky po okoli. Myslis, ze v takomto pripade netreba vobec uvadzat stav tachometra??? Existuje nejaka nepisana dohoda v tomto duchu???
Akú dohodu máš na mysli? S daňovým úradom? Tí sa predsa s nikým nedohadujú. Idú podľa platných zákonov. Čítaš vôbec odpovede?:eek:
shogun
29.11.12,15:17
Akú dohodu máš na mysli? S daňovým úradom? Tí sa predsa s nikým nedohadujú. Idú podľa platných zákonov. Čítaš vôbec odpovede?:eek:

Nemam na mysli ziadnu dohodu s DU. Ak vsak podla vsetkeho neexistuje zakon v ktorom je definovane ako ma vyzerat kniha jazd (ak to nie je pravda tak ma opravte) tak sa musia podla niecoho riadit. Myslim, ze existuju nejake usmernenia vydavane pre DU podla ktorych funguju. Alebo kde si to mam ako bezny obcan dohladat ked to chcem robit spravne??? Podla coho sa mam riadit ked to nie je nikde zadefinovane a nikto mi nevie dat spolahlivu odpoved???
Tweety
29.11.12,15:21
Nemam na mysli ziadnu dohodu s DU. Ak vsak podla vsetkeho neexistuje zakon v ktorom je definovane ako ma vyzerat kniha jazd (ak to nie je pravda tak ma opravte) tak sa musia podla niecoho riadit. Myslim, ze existuju nejake usmernenia vydavane pre DU podla ktorych funguju. Alebo kde si to mam ako bezny obcan dohladat ked to chcem robit spravne??? Podla coho sa mam riadit ked to nie je nikde zadefinovane a nikto mi nevie dat spolahlivu odpoved???
Kniha jázd už je na svete pekných pár desaťročí, nie je to nič nové,.
shogun
29.11.12,15:26
Kniha jázd už je na svete pekných pár desaťročí, nie je to nič nové,.

Tak potom preco nikto nevie povedat co tam ma byt a co nie ked to nie nic nove??? A preco potom existuje x variacii ako ma ta kniha vyzerat a co ma ta kniha obsahovat??? Existuje napr. nejaka oficialna alebo doporucena forma, ktoru vydalo ministerstvo alebo danove riaditelstvo???
marjankaj
29.11.12,15:28
Nemam na mysli ziadnu dohodu s DU. Ak vsak podla vsetkeho neexistuje zakon v ktorom je definovane ako ma vyzerat kniha jazd (ak to nie je pravda tak ma opravte) tak sa musia podla niecoho riadit. Myslim, ze existuju nejake usmernenia vydavane pre DU podla ktorych funguju. Alebo kde si to mam ako bezny obcan dohladat ked to chcem robit spravne??? Podla coho sa mam riadit ked to nie je nikde zadefinovane a nikto mi nevie dat spolahlivu odpoved???
V ústave SR sa hovorí, že nikto nemôže po tebe vyžadovať niečo, čo nie je stanovené zákonom. Ani DU nie. Tie ich usmernenia môžeš brať do úvahy, ale nie si vôbec povinný sa nimi riadiť. Je to jednoduché.
Ak ti zákon niečo ukladá, tak to musíš plniť. Ak ti zákon niečo zakazuje, tak to robiť nesmieš. Ak sa o tom v zákone nehovorí, tak si urobíš ako uznáš, za vhodné ty. Teda odpoveď na tvoju otázku je:

Nemusíš, ale môžeš, tam písať stav tachometra. Rovnako aj aké je počasie počas cesty, alebo koľkokrát si mal cik-pauzu.:rolleyes:
Tweety
29.11.12,15:30
Tak potom preco nikto nevie povedat co tam ma byt a co nie ked to nie nic nove??? A preco potom existuje x variacii ako ma ta kniha vyzerat a co ma ta kniha obsahovat??? Existuje napr. nejaka oficialna alebo doporucena forma, ktoru vydalo ministerstvo alebo danove riaditelstvo???
A aký problém je si to zistiť? Knihy sú aj v papierovej forme, a čítať hádam vieš. Pozri aj sem:
http://www.google.sk/search?q=kniha+j%C3%A1zd+zdarma&aq=2&oq=kniha+j%C3%A1z&sugexp=chrome,mod=9&sourceid=chrome&ie=UTF-8
shogun
29.11.12,15:33
V ústave SR sa hovorí, že nikto nemôže po tebe vyžadovať niečo, čo nie je stanovené zákonom. Ani DU nie. Tie ich usmernenia môžeš brať do úvahy, ale nie si vôbec povinný sa nimi riadiť. Je to jednoduché.
Ak ti zákon niečo ukladá, tak to musíš plniť. Ak ti zákon niečo zakazuje, tak to robiť nesmieš. Ak sa o tom v zákone nehovorí, tak si urobíš ako uznáš, za vhodné ty. Teda odpoveď na tvoju otázku je:

Nemusíš, ale môžeš.

OK tak sa spytam inak. Kedze sa mam riadit zakonmi: Existuje nejaky zakon v ktorom je nejako zadefinovane ako ma vyzerat a co ma obsahovat kniha jazd resp. je niekde aspon trochu rozvinuta tema knihy jazd??? Ak niekto vie poradit budem vdacny a velmi rad si to sam nastudujem.
marjankaj
29.11.12,15:35
NIE.

Pozri príspevok č.10
shogun
29.11.12,15:46
NIE.

Pozri príspevok č.10

No konecne nejaka odpoved od ktorej sa da odrazit ;-) Cize ked neexistuje ziadny zakon ani ina pravna norma kde to je zadefinovane tak si tam mozem pisat co uznam za vhodne.

Nechcem sa chytat za slovicka, ale v prispevku c.10 si pisal, ze nevies o ziadnom predpise. To este neznamena, ze neexistuje. Preto som dal otazku do plena ci niekto nevie o takomto zakone..
shogun
29.11.12,15:50
A aký problém je si to zistiť? Knihy sú aj v papierovej forme, a čítať hádam vieš. Pozri aj sem:
http://www.google.sk/search?q=kniha+j%C3%A1zd+zdarma&aq=2&oq=kniha+j%C3%A1z&sugexp=chrome,mod=9&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Asi si nerozumieme. Ja nehladam aplikaciu alebo webrozhranie na vyplnanie knihy jazd. Ja hladam oficialny relevantny dokument v ktorom bude napisane co ma kniha jazd obsahovat. Ak takyto dokument existuje (zatial sa zda, ze nie).
wirgi
29.11.12,15:51
Ja som tiež neuvadzala stav tachometra a mali sme daňovú kontrolu a bolo mi to vytknute. V rozhodnutí som mala uvedené citujem: povinnosť viesť od 01.05. osobitné záznamy - v záznamoch o prevádzke motorového vozidla uvádzať meno vodiča, stav počítadla km, čerpanie PHL v litroch podľa dokladov o nákupe, dôvod vykonania prac. cesty.
Tweety
29.11.12,15:54
Asi si nerozumieme. Ja nehladam aplikaciu alebo webrozhranie na vyplnanie knihy jazd. Ja hladam oficialny relevantny dokument v ktorom bude napisane co ma kniha jazd obsahovat. Ak takyto dokument existuje (zatial sa zda, ze nie).
Pozri si tieto staršie príspevky,
http://www.porada.sk/t46926-kniha-jazd.htmlale kniha jázd je o jazdách nie?
shogun
29.11.12,15:58
Ja som tiež neuvadzala stav tachometra a mali sme daňovú kontrolu a bolo mi to vytknute. V rozhodnutí som mala uvedené citujem: povinnosť viesť od 01.05. osobitné záznamy - v záznamoch o prevádzke motorového vozidla uvádzať meno vodiča, stav počítadla km, čerpanie PHL v litroch podľa dokladov o nákupe, dôvod vykonania prac. cesty.

No super, konecne. Presne na takuto odpoved cely den cakam;-) Realna skusenost s danovou kontrolou. Spytam sa:
1. Jednalo sa o sukromne auto pouzivane pre potreby SZCO?
2. Co to znamena, ze Ti to bolo vytknute? Dostala si pokutu? Neuznali Ti nejake cesty ? Alebo to malo ine dosledky?
wirgi
29.11.12,16:20
Nie nedostala som za to pokutu, ale mi to uložili ako povinnosť uvádzať v rozhodnutí o daňovej kontrole.A ešte je tam poznámka, že k zaisteniu správneho preukazovania daňového základu je nutné postupovať tak ako je vyššie uvedene. Správca dane je oprávnený kontrolovať aj v priebehu zdaňovacieho obdobia plnenie záznamovej povinnosti
JAJA11
29.11.12,17:05
Ja som tiež neuvadzala stav tachometra a mali sme daňovú kontrolu a bolo mi to vytknute. V rozhodnutí som mala uvedené citujem: povinnosť viesť od 01.05. osobitné záznamy - v záznamoch o prevádzke motorového vozidla uvádzať meno vodiča, stav počítadla km, čerpanie PHL v litroch podľa dokladov o nákupe, dôvod vykonania prac. cesty.

a uviedli vám v tom protokole na základe akého paragrafu, nariadenia alebo iného podobného dokumentu je to potrebné uvádzať? :o
ak si niekto bude viesť zoznam služobných ciest na tlačive, ktoré vypĺňajú aj zamestnanci a trebárs raz za 2 týždne si urobí vyúčtovanie služobnej cesty, tak stačí uviesť cestu, jej dĺžku a vypočítať náhrady....
shogun
29.11.12,17:11
Nie nedostala som za to pokutu, ale mi to uložili ako povinnosť uvádzať v rozhodnutí o daňovej kontrole.A ešte je tam poznámka, že k zaisteniu správneho preukazovania daňového základu je nutné postupovať tak ako je vyššie uvedene. Správca dane je oprávnený kontrolovať aj v priebehu zdaňovacieho obdobia plnenie záznamovej povinnosti

Chapem to spravne, ze Ti len ulozili ze od teraz to uz mas robit v tej forme ako Ti nariadili a hotovo?
Neodpovedala si mi este na tu prvu otazku, ze ci sa jednalo o sukromne auto pouzivane pre potreby SZCO alebo ide o inu situaciu?
Vopred dakujem za odpoved.
wirgi
29.11.12,18:39
Áno chápeš to správne, 1 auto súkromné použ. pre potreby SZČO a 1 v majetku firmy.

a ešte tam bolo uvedené že na základe ustanovenia § 37 ods. 1 a 2 zákona č.511/1992 Zb.
wirgi
29.11.12,18:43
uviedli na základe ustanovenia§ 37 ods.1a2 zakona 511/1992 Zb.
DanielaSL
29.11.12,18:53
Ja som Majka len napísala v ktorom prípade treba evidovať stav tachometra...
marjankaj
29.11.12,19:35
@shogun

Teraz je to daňový poriadok. Uložil ti správca ako to máš viesť?


§ 51
Záznamová povinnosť


(1) Správca dane môže uložiť daňovému subjektu, aby okrem evidencie ustanovenej všeobecne záväzným právnym predpisom viedol osobitné záznamy potrebné na správne určenie dane.

(2) Povinnosť viesť záznamy ukladá správca dane rozhodnutím, proti ktorému nemožno podať odvolanie. Súčasťou rozhodnutia musí byť presné určenie zaznamenávaných údajov, ich členenie a usporiadanie vrátane nadväznosti na doklady, z ktorých sa záznam vedie.

(3) Ak sa zmenili alebo odpadli dôvody, ktoré viedli k uloženiu záznamovej povinnosti, správca dane je oprávnený na návrh daňového subjektu alebo z vlastného podnetu túto záznamovú povinnosť zmeniť alebo zrušiť.

(4) Správca dane je oprávnený preverovať plnenie záznamovej povinnosti, požadovať doklady, o ktorých sa vedie priebežná evidencia, a ukladať rozhodnutím povinnosť odstránenia chýb.

(5) Záznamy, evidencie a doklady k nim sa vzťahujúce je daňový subjekt povinný uchovávať po dobu, v ktorej nezanikne právo na vyrubenie dane alebo rozdielu dane alebo uplatnenia nároku na sumu podľa osobitných predpisov.1)
A v rozhodnutí by mali aj uviesť dôvody, ktoré viedli k tomuto rozhodnutiu.
Inak je to čistá buzerácia.

Dioporučujem vedľa tachometra umiestniť hodiny a kalendár a odfotiť pred a po jazde a foto priložiť do účtovníctva.:eek::---:rolleyes:
marjankaj
29.11.12,20:02
Ešte citujem ústavu, lebo všetci ju asi nečítali.

Čl.2
(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.

(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.

(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.
shogun
30.11.12,08:14
@shogun

Teraz je to daňový poriadok. Uložil ti správca ako to máš viesť?


A v rozhodnutí by mali aj uviesť dôvody, ktoré viedli k tomuto rozhodnutiu.
Inak je to čistá buzerácia.

Dioporučujem vedľa tachometra umiestniť hodiny a kalendár a odfotiť pred a po jazde a foto priložiť do účtovníctva.:eek::---:rolleyes:

Cize kym mi pride danova kontrola tak si to mozem robit ako uznam za vhodne a po danovej kontrole to musim robit tak ako mi to oni ulozia. Chapem to spravne?
wirgi
30.11.12,12:06
No ja som Ti povedala svoju skúsenosť a urob si ako uznáš za vhodné, každý je zodpovedný sám za seba, možno ak ti nájdu väčšiu chybu s malichernosťami sa nebudú zaoberať, ale to záleží aj na akého daňováka natrafíš, niektorí sú puntičkári.
JAJA11
30.11.12,13:29
ani puntičkári nemôžu požadovať top, čo nenariaďuje zákon :-)
patre
03.02.13,12:01
Som asi trochu po funuse, ale podľa priloženého článku pokiaľ nie si plátcom DPH a ako SZCO využívaš vlastné vozidlo, tak zákon vyslovene neukladá povinnosť viesť knihu jázd. Ja to robím tak, že na každú prac. cestu vypisujem cesťák s počtom odjazdených km a prikladám účet za nákup PHM.Stav tachometra neuvádzam. Robím to zle ?
http://www.podnikam.webnoviny.sk/uctovnictvo/automobil/kniha-jazd-nadalej-potrebna-hlavne-vyhodna82506/20433
lianett
04.02.13,10:17
Kniha jázd je dobrá hlavne pre teba, aby si presne vedel, koľko si najazdil a aby sa ti ľahšie vypĺňali cesťáky. Určite to nie je povinnosť, ktorá by vyplývala zo zákona a ktorá by mala prispieť k správnemu vyčísleniu základu dane. Alebo ak si chceš uplatňovať DPH na vstupe, tak je tiež lepšie ukázať daňovým kontrólórom knihu jázd, ale ani v takomto prípade to nie je povinnosť. Ja mám momentálne stav na tachometri 157.528 km. Ako mi vedená Kniha jázd preukáže /napr. na účely správneho vyčíslenia ZD z P/ že som pred mesiacom mala o 500 km menej alebo o 50 km menej? Hlavne, ak mám doložené bloky z čerpacích staníc?

Kniha jázd je dobrá napr. pre človeka, ktorý sa stará o autopark firmy /autá sú vedené v obchodnom majetku/ a, okrem iných dôležitých povinností, sleduje napr. aj to, kto koľko najazdil a koľko benzínu minul. Je to dôležité pre kontrolu samotnej firmy, ktorí kontrolujú svojich zamestnancov /šoférov/ záleží od internej smernice, či si takéto niečo ako povinnosť viesť uloží. Podľa mňa, je úplná blbosť, aby si knihu jázd viedol SZČO ak používa svoje vlastné auto na SC. Jedine, ak by mu to malo uľahčiť vyplnenie cesťáka. Iný dôvod nevidím.
shogun
04.02.13,14:41
A v čom je rozdiel medzi knihou jázd a cesťákom?
lianett
04.02.13,15:01
cesťák = cestovný príkaz = vyúčtovanie pracovnej cesty /viď príspevok na prvej strane v téme/, okrem cestovných náhrad sa v ňom vyúčtujú aj stravné /diety/, ubytovanie a pod.

Kniha jázd slúži len na evidenciu spotrebovaných PHM a najazdených km podľa stavu tachometra
shogun
04.02.13,15:32
Cize ak som SZCO, neplatca dane a pouzivam sukromne auto na firemne ucely tak mi staci vypisovat len cestak? Knihu jazd teda podla zakona viest netreba?
lianett
04.02.13,17:33
Vyúčtovanie pracovnej cesty tzv.cesťák je súhrnný účtovný doklad, kde si môžeš napr.1krát do mesiaca vyúčtovať všetky pracovné cesty /nielen autom, ale napr. aj vlakom, lietadlom.../ a samozrejme, musia k nemu byť doložené všetky ostatné relevantné doklady preukazujúce, že daná cesta bola absolvovaná /bločky PHM, faktúry za hotel, letenky a pod., uplatňuješ si tu aj tzv.diety - rozumej stravné, ak máš na to nárok podľa Zákona o cestovných náhradách a podľa platného Opratrenia MPSVaR/ Vypracovanie cesťáku určite vyplýva zo zákona o dani z príjmov 595/2003 /pozri § 19 písm. d, e, l v znení aktuálnej novely/. Takže ja by som cesťák robila určite - povinne /vyúčtovanie raz do mesiaca/ a knihu jázd dobrovoľne /zápis po každej absolvovanej ceste autom na služobné účely/.
shogun
05.02.13,08:18
Lianett dakujem za zrozumitelnu odpoved. Este sa spytam, je nejaka oficialna forma ako ma vyzerat cestak resp. co vsetko ma obsahovat?
patre
05.02.13,20:50
Myslim, ze presna forma neexistuje, no urcite musi obsahovat niektore nalezitosti. Ja pouzivam v ramci uctovania Alfu, ktorej sucastou je aj cestovny prikaz , no zda sa mi zbytocne moc strukturovany a preto som si vytvoril jednoduchu excel. tabulku.
Uvadam tam obdobie prac. ciest ( mesiac ) ucel cesty, nazov mojej firmy, druh vozidla, SPZ vozidla, datum cesty, odkial-kam,trvanie cesty, norma spotreby PHM, pausal (0,183 E ) aktualna cena PHM z nak.blocku, pocet km, naklady/km, stravne, noclazne... calkove cestovne nahrady na danu prac. cestu ako sumar predch. stlpcov.
Snazim sa pri kazdej prac. ceste cerpat PHM aby som mal corpus delicti jednak o vyske ceny PHM a tiez pre dokaz ucelu cesty. Mam totiz vela prac. ciest u ktorych ( vyplyva to z charakteru mojej zivnosti) nemam iny dokaz o ucele prac. cesty.
lianett
08.02.13,07:52
Tlačivo cestovného príkazu, ktoré v téme radil Marjankaj na 2.strane, je naozaj postačujúce a užitočné.
ST1210
11.03.13,03:50
dobré ráno,
prosímVás, chcela by som sa spýtať.priateľ je szco, používa svoje sukromne vozidlo na podnikanie.ma ho nahlasne na DU a riadne zaplatenu daň.pracuje pre jednu firmu, ktorá ho posiela na vykon prace, kedy použiva svoje auto.najazdi mesacne cca 1500 km.počas dna niekdy najazdi v ramci BA cca 30 km,ale robieva kratšie jazdy 4km a podobne.musí každu jednu jazdu takto evidovať v tom cestaku alebo stači v ramci jedneho dňa zaevidovat tych 30 km?
zuzu 76
07.06.13,09:15
Dobrý deň, poprosím Vás , chcem sa len uistiť :

paušálne výdavky do výšky 80% z preukázateľných nákupov PHM sa môžu uplatniť aj pri súkromnom vozidle používanom na podnikanie ? Stačí vystaviť cestovný príkaz a evidenciu stavu tachometra na začiatku a na konci roku , nie je povinnosť viesť knihu jázd ? Ďakujem
JAJA11
07.06.13,09:25
Dobrý deň, poprosím Vás , chcem sa len uistiť :

paušálne výdavky do výšky 80% z preukázateľných nákupov PHM sa môžu uplatniť aj pri súkromnom vozidle používanom na podnikanie ? Stačí vystaviť cestovný príkaz a evidenciu stavu tachometra na začiatku a na konci roku , nie je povinnosť viesť knihu jázd ? Ďakujem

paušálne výdavky sa podľa mňa pri súkromnom aute použiť nedajú, ani nemajú význam..... treba buď viesť knihu jázd s vyznačením súkromných ciest, alebo vystavovať zakaždým cestovný príkaz a na základe neho preplácať kilometrovné, prípadne aj stravné....
zuzu 76
07.06.13,12:13
čím viac čítam o náhradách PHM za súkromné vozidlo používané na podn.účely nezahrnuté v obchodnom majetku , som z toho čoraz viac domotaná.. správne som pochopila :

-súkromné vozidlo - NEZAHRNUTÉ V OBCHODNOM MAJETKU- postupuje sa podľa §19, odst. 2 e) - povinná evidenica cestovný príkaz, bločky o tankovaní PHM , nepovinná kniha jázd

-vozdilo ZAHRNUTÉ V OCHODNOM MAJETKU- postupuje sa podľa § 19, odst. 2 l ) - kde je okrem iných možností aj možnosť uplatňovania pauš.výdavkov 80% z nakúpených PHM - nie je povinnosť viesť knihu jázd , len evidencia stavu tachometra na začiatku a na konci zdaň. obdobia

ďakujem
wirgi
08.06.13,14:50
čím viac čítam o náhradách PHM za súkromné vozidlo používané na podn.účely nezahrnuté v obchodnom majetku , som z toho čoraz viac domotaná.. správne som pochopila :

-súkromné vozidlo - NEZAHRNUTÉ V OBCHODNOM MAJETKU- postupuje sa podľa §19, odst. 2 e) - povinná evidenica cestovný príkaz, bločky o tankovaní PHM , nepovinná kniha jázd

Ja vediem knihu jázd a na konci mesiaca vyúčtujem spotrebu PHM za prejazdené km + sadzbu za km. Zaúčtujem jedným VPD a priložím k nemu všetky bločky o nákupe PHM za celý mesiac.Zdá sa mi to jednoduchšie ako vypisovať na každú jazdu cesťaky.

-vozdilo ZAHRNUTÉ V OCHODNOM MAJETKU- postupuje sa podľa § 19, odst. 2 l ) - kde je okrem iných možností aj možnosť uplatňovania pauš.výdavkov 80% z nakúpených PHM - nie je povinnosť viesť knihu jázd , len evidencia stavu tachometra na začiatku a na konci zdaň. obdobia

ďakujem

Áno
drma
20.03.18,13:46
čím viac čítam o náhradách PHM za súkromné vozidlo používané na podn.účely nezahrnuté v obchodnom majetku , som z toho čoraz viac domotaná.. správne som pochopila :

-súkromné vozidlo - NEZAHRNUTÉ V OBCHODNOM MAJETKU- postupuje sa podľa §19, odst. 2 e) - povinná evidenica cestovný príkaz, bločky o tankovaní PHM , nepovinná kniha jázd

Ja vediem knihu jázd a na konci mesiaca vyúčtujem spotrebu PHM za prejazdené km + sadzbu za km. Zaúčtujem jedným VPD a priložím k nemu všetky bločky o nákupe PHM za celý mesiac.Zdá sa mi to jednoduchšie ako vypisovať na každú jazdu cesťaky.

-vozdilo ZAHRNUTÉ V OCHODNOM MAJETKU- postupuje sa podľa § 19, odst. 2 l ) - kde je okrem iných možností aj možnosť uplatňovania pauš.výdavkov 80% z nakúpených PHM - nie je povinnosť viesť knihu jázd , len evidencia stavu tachometra na začiatku a na konci zdaň. obdobia

ďakujem

Áno


Zaujal ma tento príspevok , síce je starší, ale tiež vediem knihu jázd pri súkromnom aute/jazdy robi len SZCO/, kde uvádzam cenu PHM /aj keď sa načerpá/ a najazdené km, vytlačím si to ku koncu mesiaca a priložím k VPD, zadávam podnikateľské cesty súkromné nie. Čo v prípade, keď mám mínusový zostatok v nádrži. Zaujíma ma ak ste mali kontrolu z DU či nemali výhrady s takýmto postupom? Ďakujem