Bastian
29.11.12,09:49
Bude dobre, keď zlikvidujeme malé Slovenské firmy a živnostníkov?

Alebo keď iba odradíme veľkú časť Slovákov od podnikania? Bude potom dobre, keď sa stanú zo všetkých Slovákov zamestnanci Peugeotu, Kia, Volkswagenu?

Prečo sa nenastavia podmienky tak, aby sa čo najväčšia časť Slovenska mohla postaviť na vlastné nohy a mohla začať podnikať, bez strachu zo sústavných zmien a buzerácií?

Mali by sa stanoviť veľmi jednoduché a prehľadné pravidlá, aby sa v tom vyznal každý. A nie aby to odrádzalo každého už na začiatku, pri premýšľaní či vôbec začať podnikať.

Štát by mal bozkať ruky ľuďom, ktorí prevezmú osud do vlastných rúk a začnú podnikať. Ako inak sa tu chce vytvoriť bohatšia stredná vrstva? Cestou zamestnávania vo veľkých fabrikách (KIA, Peugeot atď.) to asi nepôjde.
xtriadax
29.11.12,09:04
pokiaľ bude politika len o tom ako prísť rýchlo a bez veľkej námahy k veľkým peniazom ťažko sa niečo zmení a stále budeme len pre tú kiu,... pracovať ;)
marjankaj
29.11.12,09:14
Tiež nie som nadšený z krokov tejto vlády. Ale tá minulá chcela obmedziť paušálne výdavky ešte viac. Na 200 € mesačne poprípade 189,65 €. A tiež zodvodnila aj príjmy podľa §8. Táto v tom iba pokračuje.
A proti eurovalu bol iba Sulík. Vtedy bol za debila, lebo povalil vládu.

http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/clanok/21214-vlada-obmedzi-pausalne-vydavky/

http://aktualne.atlas.sk/zrusenie-pausalnych-vydavkov-zivnostnikov-zatazi/ekonomika/slovensko-a-ekonomika/
marleau
29.11.12,09:19
Jasný dokaz o tom,že tu ide o likvidáciu národa,suverenity a o zotročenie pre "kastu vyvolených".
Stačí dvihnúť národnú vlajku nad hlavu,hneď si nacista,skín,asociálny živel.
Vlády sú v rukách bankárov,ich úlohou je likvidácia vlastných národov,rýchle poslanie peňazí do Eurovalu je toho jasným príkladom.Tu nepomože nič,len masívne krvipreliatie na tom správnom mieste.Bohužiaľ.
marleau
29.11.12,09:25
Ak existuje jasná cesta,ako nebyť v problémoch a vláda napriek tomu robí opatrenia,ktoré ešte viac prehlbujú stávajúce problémy a navyše vyrába nové,niečo nie je v kosotolnom poriadku s jej plánmi,čo s národom chcú dosiahnuť.Napriek tomu drvivá väčšina volí stále tie isté strany.Strany,ktorých množstvo členov malo dávno visieť na verejnom priestranstve za vlastizradu.Sú to vlastne všetky strany,ktoré boli od roku 1989 kedykoľvek v parlamente.
Bastian
29.11.12,09:28
Bolo by na čase, keby ľudia už očakávali od politikov menej v oblasti peňazí a viac v oblasti hodnôt. Pravdaže viem, že tak ako nikto nie je anjel, tak ani žiadna strana nie je zložená z anjelov. Ale na to kašlem. Pri voľbách sa snažím vyberať podľa odhadu, kto tu čo zakorení. Je to veľmi dôležité. Pre budúcnosť Slovenska to najdôležitejšie.

V tejto téme by som sa ale rád vyhol politikárčeniu, aj keď to samozrejme tak ľahko nejde, lebo politici tvoria zákony a tým určujú pravidlá.

Nech je tu ale pri moci hocikto, svoje šťastie si musí každý vytvoriť sám. Nemalo by sa od politikov čakať, že vďaka nim budeme bohatší. Bohužiaľ, väčšina Slovenska si to stále myslí.

Stačí, keď sa stanovia jasné a funkčné pravidlá.
marjankaj
29.11.12,09:32
Stačí, keď sa stanovia jasné a funkčné pravidlá.
A kto ich vytvorí? Ty?:eek:
Stanislav 1975
29.11.12,09:35
Tiež nie som nadšený z krokov tejto vlády. Ale tá minulá chcela obmedziť paušálne výdavky ešte viac. Na 200 € mesačne poprípade 189,65 €. A tiež zodvodnila aj príjmy podľa §8. Táto v tom iba pokračuje.

http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/clanok/21214-vlada-obmedzi-pausalne-vydavky/

http://aktualne.atlas.sk/zrusenie-pausalnych-vydavkov-zivnostnikov-zatazi/ekonomika/slovensko-a-ekonomika/

TO JE pravda- Sulíkovci a Miklošovci chceli urobiť na slovenských szčo genocídu a teror, Fico iba také malé lokálne vyhladenie,takú malú Srebrenicu - ale celé je to troška od veci- doteraz som platil paušálnu daň cca. 1500 eur, som vždy v marci vyplul-lebo som nemal chuť doklady archivovať a zaťažovat manželku účtovníctvom- ale od budúceho roka začnem viesť účto a budem optimalizovať jak divý a nezaplatím nič- ešte si dám 2 daňové bonusy vyplatiť...
xtriadax
29.11.12,09:38
Bolo by na čase, keby ľudia už očakávali od politikov menej v oblasti peňazí a viac v oblasti hodnôt. Pravdaže viem, že tak ako nikto nie je anjel, tak ani žiadna strana nie je zložená z anjelov. Ale na to kašlem. Pri voľbách sa snažím vyberať podľa odhadu, kto tu čo zakorení. Je to veľmi dôležité. Pre budúcnosť Slovenska to najdôležitejšie.

V tejto téme by som sa ale rád vyhol politikárčeniu, aj keď to samozrejme tak ľahko nejde, lebo politici tvoria zákony a tým určujú pravidlá.

Nech je tu ale pri moci hocikto, svoje šťastie si musí každý vytvoriť sám. Nemalo by sa od politikov čakať, že vďaka nim budeme bohatší. Bohužiaľ, väčšina Slovenska si to stále myslí.

Stačí, keď sa stanovia jasné a funkčné pravidlá.

nečakám od politika že vďaka nemu budem ale čakám od neho aby som sa mal lepšie. U nás to funguje ale tak že každý čo ide do politiky očakáva že bude bohatý
Stanislav 1975
29.11.12,09:41
Autor ankety zabudol ešte na jednu možnosť- červotoče pre drozdov, jablčné očká- DPH...:D:confused:
kopretinka
29.11.12,09:49
Slovák zbohatne iba ak sa stane politikom,prípadne ak má správnych kamarátov na správnom mieste,najlepšie obe možnosti naraz :D
marjankaj
29.11.12,09:50
TO JE pravda- Sulíkovci a Miklošovci chceli urobiť na slovenských szčo genocídu a teror, Fico iba také malé lokálne vyhladenie,takú malú Srebrenicu - ale celé je to troška od veci- doteraz som platil paušálnu daň cca. 1500 eur, som vždy v marci vyplul-lebo som nemal chuť doklady archivovať a zaťažovat manželku účtovníctvom- ale od budúceho roka začnem viesť účto a budem optimalizovať jak divý a nezaplatím nič- ešte si dám 2 daňové bonusy vyplatiť...
Ponúkam ti moje služby. Aj cenu za účto prispôsobím, aby si nemusel platiť štátu daň.:--- Tak ti to zoptimalizujem až sa budeš diviť.:D Len či ti potom na hruškovicu zostane.:eek:
marleau
29.11.12,09:52
Už to mám!
Treba zbierať lykožrúty.Okrem pomoci prírode to aj dobre vynáša.
xtriadax
29.11.12,10:07
:D:D:D
trisestri
29.11.12,10:34
potrebu mat zivnostnikov chapal aj taky konzervativny komunista ako Milos Jakes,takze neviem preco divadelny demokrati to nechapu. http://finweb.hnonline.sk/c1-58844470-ked-komunisti-chceli-menej-statu-komentar-dna#.ULch9UkFB61.vybralisme
marjankaj
29.11.12,10:49
Už to mám!
Treba zbierať lykožrúty.Okrem pomoci prírode to aj dobre vynáša.

A čo by sme s tými lykožrútmi robili? :eek:Veď ani Vareha ich nezbieral.:---
Braňo
29.11.12,10:59
a budeš chcieť niekedy poberať dôchodok, že?
Ferdosondo
29.11.12,11:12
Ak chce niekto zbohatnúť musí v prvom rade prestať mlátiť prázdnu slamu tu na porade a začať pre to konečne niečo robiť.
taiko
29.11.12,11:28
Ak chce niekto zbohatnúť musí v prvom rade prestať mlátiť prázdnu slamu tu na porade a začať pre to konečne niečo robiť.
Tato tema, ak som ju spravne pochopil je skor o tom, ze nech robis, co robis, mozes byt najsamlepsi podnikatel, s najsamlepsou disciplinou a prepracovanym podnikatelskym planom, najlepsi a najvykonnejsi pracovnik, politici Ti pre kamaratov zoberu stale tolko, aby si nahodou nezbohatol. A vyhnes sa tomu iba "optimalizovanim", cim ale poskodzujesh tuto zem ako taku. Takze moja volba v ankete je "Zvolenie spravnych politikov".
Jednym dychom, ale musim dodat, ze spravny politik podla mna neexistuje a ze ludia, si musia vydobit pravo podielat sa viac na moci a hlavne mat pravo dosledne kontrolovat a aj odvolavat politikov, ktori tahaju proti ludom a za kamaratov povraz. Politik je tiez len clovek a potrebuje kontrolu, aby sa neposmykol.
No a na to aby toto vsetko bolo mozne, musia sa najprv umravnit ludia. musia prestat klamat, podvadzat, ohovarat, zavidiet, pozerat "farmu", pozerat "farmar hlada zenu", nenavidiet uspech inych atd. Ked toto dokazeme, potom automaticky dojde k voleniu lepsich politikov, ako je popisane vo volbe 5, lebo touto obrodou prejdu aj oni sami, kedze sem nepadaju z marsu, ale vychadzaju spomedzi nas. Nuz a kto obrodou neprejde, toho proste nezvolime. A ked sa bude len hrat ze je obrodeny, kontrolou na to prideme a posleme ho do muky.
Takze moralni, vzdelani, rozhladeni obcania = moralni, vzdelani, rozhladeni politici.
Je to na nas.
KoxXxo
29.11.12,12:05
Otázka znie, čo to je bohatstvo?
trisestri
29.11.12,12:09
Niektory zbohatli aj poctivo v pote tvari a namahanim mozgovych zavitov.
Bastian
29.11.12,12:16
Otázka znie, čo to je bohatstvo?

Pre každého niečo iné.

V tomto prípade mám na mysli aj to materiálne. Veľa Slovákov narieka, že má málo, tak sa pýtam, ako môžu mať viac.

Sám si myslím, že od politikov netreba čakať, že pomôžu nejako extra aby zbohatli občania. Veľmi veľa by urobilo pár maličkostí, už len to, že by sa nemenili každú chvíľu vlády, pravidlá...

Že by museli robiť trocha dlhodobejšie rozhodnutia, lebo by si sami zbierali vlastnú úrodu a nemohli by sa vyhovárať na "tú predchádzajúcu" vládu.
marjankaj
29.11.12,12:20
Pre každého niečo iné.

V tomto prípade mám na mysli aj to materiálne. Veľa Slovákov narieka, že má málo, tak sa pýtam, ako môžu mať viac.

Sám si myslím, že od politikov netreba čakať, že pomôžu nejako extra aby zbohatli občania. Veľmi veľa by urobilo pár maličkostí, už len to, že by sa nemenili každú chvíľu vlády, pravidlá...

Že by museli robiť trocha dlhodobejšie rozhodnutia, lebo by si sami zbierali vlastnú úrodu a nemohli by sa vyhovárať na "tú predchádzajúcu" vládu.
Veď takú sme tu už mali zo 40 rokov.:eek:
Bastian
29.11.12,12:38
Veď takú sme tu už mali zo 40 rokov.:eek:

Áno, len rátali s nereálnymi ľudskými vlastnosťami.

Jakeš to nakoniec sám priznal - viď. VIDEO:

0:57 že to funguje lepšie v rukách podnikateľa, ktorý vie "na tom" aj zarobiť a nie byť v mínuse 4000 ako keď to má v rukách štát

2:25 že ľudia sú pohodlní a že sa im nechce viac robiť aby viac zarobili

5:05 že komunistyckým zmýšľaním sa nedá zvýšiť životná úroveň... o slabej komunistickej disciplíne

Nakoniec priznal, že keď chce mať niekto viac, musí to byť na základe jeho práce.


http://www.youtube.com/watch?v=kkVvPLXN2xo
taiko
29.11.12,12:59
Otázka znie, čo to je bohatstvo?
Bohatstvo je ked Tvoje prijmy prevysuju Tvoje potreby. Je tu ale mala zrada, lebo moze nastat pripad, ked dvaja ludia s rovnakym prijmom sami seba vidia inac. Jeden, co ma vysoke naroky sa citi chudobny a druhy skromnejsi vo svojich potrebach sa citi bohaty. Ergo , zda sa ze bohatsvo je stav mysli :D. No a teraz sa uz len treba naucit byt skromny :D
zknihy
29.11.12,20:10
Bude dobre, keď zlikvidujeme malé Slovenské firmy a živnostníkov?

Alebo keď iba odradíme veľkú časť Slovákov od podnikania? Bude potom dobre, keď sa stanú zo všetkých Slovákov zamestnanci Peugeotu, Kia, Volkswagenu?

Prečo sa nenastavia podmienky tak, aby sa čo najväčšia časť Slovenska mohla postaviť na vlastné nohy a mohla začať podnikať, bez strachu zo sústavných zmien a buzerácií?

Mali by sa stanoviť veľmi jednoduché a prehľadné pravidlá, aby sa v tom vyznal každý. A nie aby to odrádzalo každého už na začiatku, pri premýšľaní či vôbec začať podnikať.

Štát by mal bozkať ruky ľuďom, ktorí prevezmú osud do vlastných rúk a začnú podnikať. Ako inak sa tu chce vytvoriť bohatšia stredná vrstva? Cestou zamestnávania vo veľkých fabrikách (KIA, Peugeot atď.) to asi nepôjde.

Totok by si mal do NRSR napísať a nie sem.
zknihy
29.11.12,20:15
Otázka znie, čo to je bohatstvo?

Začína tým, že v obchode nemusíš rozmýšľať, či dáš / nedáš do košíka.
zknihy
29.11.12,20:18
Pre každého niečo iné.

V tomto prípade mám na mysli aj to materiálne. Veľa Slovákov narieka, že má málo, tak sa pýtam, ako môžu mať viac.

Sám si myslím, že od politikov netreba čakať, že pomôžu nejako extra aby zbohatli občania. Veľmi veľa by urobilo pár maličkostí, už len to, že by sa nemenili každú chvíľu vlády, pravidlá...

Že by museli robiť trocha dlhodobejšie rozhodnutia, lebo by si sami zbierali vlastnú úrodu a nemohli by sa vyhovárať na "tú predchádzajúcu" vládu.

Vláda je plánovaná na 4 roky. Chcel by si predĺžiť ??

Pozri na prezidenta - ten je na 5 (o 20 % viac ). Ale nie je lepší ani o 2 %.
zknihy
29.11.12,20:23
Áno, len rátali s nereálnymi ľudskými vlastnosťami.
Jakeš to nakoniec sám priznal - viď. VIDEO:

0:57 že to funguje lepšie v rukách podnikateľa, ktorý vie "na tom" aj zarobiť a nie byť v mínuse 4000 ako keď to má v rukách štát

2:25 že ľudia sú pohodlní a že sa im nechce viac robiť aby viac zarobili

5:05 že komunistyckým zmýšľaním sa nedá zvýšiť životná úroveň... o slabej komunistickej disciplíne

Nakoniec priznal, že keď chce mať niekto viac, musí to byť na základe jeho práce.


Práve naopak.

Rátali s reálnymi ľudskými vlastnosťami :
- lenivosťou
- závisťou
- potrebou vodcu
- naivitou (sľuby o krajších zajtrajškoch)
Ferdosondo
30.11.12,04:13
Starý pán od susedov povedal:
"Nie je problém v tom, že máme málo. Problém je v tom, že veľa chceme."
IvetaH
30.11.12,05:20
Na dôchodok si odložím z toho zoptimalizovaného. Veď pol milióna možno viac nerobí odvody a dôchodok už má od 30tky.
IvetaH
30.11.12,05:32
Starý pán od susedov povedal:
"Nie je problém v tom, že máme málo. Problém je v tom, že veľa chceme."

Mám 4 netere do 30 rokov a často sa stretávam s nimi aj s ich priateľmi. Ale nemám pocit, že by veľa chceli. Niekedy ich obdivujem, z čoho vlastne žijú. Ich priority sú zaplatiť hypotéku, dôstojne uživiť rodinu, nemať nočnú moru z toho, že čo bude ak ochorie jeden, alebo čo bude, ak príde o robotu.
Tých pár ľudí, čo naozaj nevedia, čo od rozkoše, tí boli aj budú. Ale väčšina národa je vydesená a asi aj otrávená a asi by sa mali riadne naštvať.
Lenže máš malé deti, tak vyskakovať nemôžeš, lebo ich potrebuješ každý deň uživiť.
Vidíte, čo urobili s učiteľmi. Veď je to výsmech všetkého.
Nandrolon
30.11.12,06:43
Neviem či to je aj v ostatných krajinách, ale konkrétne na Slovensku sa podľa môjho názoru dá zbohatnúť /aby sme to nejako konkrétne zadefinovali aj pre obyčajných ľudí, tak povedzme že bohatstvo rovná sa viac ako 3000 eur/mesačne/, jedine odrbávaním.
Stačí sa pozrieť okolo seba, "kto sú" najbohatší ľudia....
Majú vždy jedného spoločného menovateľa, neprimeraná optimalizácia daní a odvodov /rozumej odrbávanie/, dlžoby voči štátu, práca v ich firmách za minimálne mzdy, prípadne nevyplácanie miezd zamestnancom, neodvádzanie odvodov, väčšinou títo ľudia majú viac firiem, ktoré medzi sebou obchodujú s ťažko preukázateľným tovarom, napr. "marketingovými službami", "softvérovými službami", samé fiktívne obchody medzi sebou, nadmerné odpočty DPH atď...
buchač
30.11.12,06:47
Priznám farbu , že veľmi nevidím do problematiky SZČO , no hýbete mi žlčou ...


TO JE pravda- Sulíkovci a Miklošovci chceli urobiť na slovenských szčo genocídu a teror, Fico iba také malé lokálne vyhladenie,takú malú Srebrenicu - ale celé je to troška od veci- doteraz som platil paušálnu daň cca. 1500 eur, som vždy v marci vyplul-lebo som nemal chuť doklady archivovať a zaťažovat manželku účtovníctvom- ale od budúceho roka začnem viesť účto a budem optimalizovať jak divý a nezaplatím nič- ešte si dám 2 daňové bonusy vyplatiť...
SZČO ...genocída , teror ???...v podaní Sulíka a Mikloša ???
Nuž neviem , neviem...
Fico " iba " lokálnu - malú Srebrenicu SZČO .
Ibaže dotyčný pán nerieši len dotyčný okruh ...on rieši genocídou a či terorom na spôsob Srebrenice celé Slovensko - všetkých , všade a vo všetkom .
Malý príklad :
Má aj iná krajina ako Slovensko v rozpočte štátu položku " výber na pokutách " od vodičov ??? Neviem a ani sa o to nejak nezaujímam...
Včera som bol v Maďarsku . Počas celej cesty som nestretol žiadnu hliadku na cestách .
Len som sa pri návrate cez hraničný prechod dostal , hneď bola jedna na parkovisku . Tá ďaľšia v prvej obci ma už lustrovala .

Ponúkam ti moje služby. Aj cenu za účto prispôsobím, aby si nemusel platiť štátu daň.:--- Tak ti to zoptimalizujem až sa budeš diviť.:D Len či ti potom na hruškovicu zostane.:eek:
Janči ... viem , že srandy robíš , ibaže v koľkých prípadoch sa robia v účtovníctve hotové čarodejníctva a kúzla ???

Teraz neschválili v parlamente ten odklad dane...že na niečom zhodli " ctihodní "...
Konečne !!!
Je predsa nemysliteľné , že ten alebo onen podnikateľský subjekt ledva žije , zisk nevykazuje ...no žije si jak ten kráľ ......a králi predsa dane neplatia ...

Kúúúúa ...veľa sa západu dovlieklo , či dobrého a či zlého ...no dane by som dal podnikateľom platiť na spôsob USA alebo Švédska ....
Nandrolon
30.11.12,07:19
Ja by som zase navrhol jedno opatrenie, ktoré som si práve vymyslel na základe svojich účtovných skúseností a to je nasledovné:

- subjekt, ktorý vykazuje niekoľko po sebe nasledujúcich období nulu, alebo nejakú hranicu, ktorá by musela byť dôkladne stanovená by zo zákona musel zaniknúť.

Nie je predsa možné, aby živnostník vykazoval NULU niekoľko rokov po sebe... Z čoho potom žije ? Viem, niekto môže povedať že vyhral športku..... a niekto podobnú vec aj v minulosti povedal......

- taký subjekt by mal zo zákona zaniknúť. Viem, že by si dotyčná osoba otvorila ďalší subjekt, ale to rovnako robí aj teraz, akurát s tým starým si bude navzájom ešte kšeftovať, neskôr ho nechá krachnúť..... a na svete je hneď pár stotisíc eur únik na DPH....
marleau
30.11.12,07:31
Starý pán od susedov povedal:
"Nie je problém v tom, že máme málo. Problém je v tom, že veľa chceme."
Otázka je,či chceme tak veľa tým,že chceme jesť zdravé potraviny s potrebnými výživnými látkami namiesto doslova umelých hmôt,ktoré nám len ničia zdravie,že chceme slušné oblečenie vyrobené z prírodných látok namiesto ropných handier,ktoré nám len spôsobujú alergie a vyrážky,že chceme mať slušné bývanie,v ktorom sucho,primerané teplo,čistota a určitá forma pohodlia (primeraná k dobe v ktorej žijeme) sú samozrejmosťou,že chceme ísť raz do roka aspoň na víkend na výlet (veď aj stroj potrebuje vypnúť,vychladnúť),že napriek tomu,že stále pracujeme,chceme aspoň pár drobných ušetriť a nie sa viac a viac zadĺžiť...atď,atď.
Nandrolon
30.11.12,07:38
Ferdosondo,

MEDIÁN pre tento kvartál bol stanovený na 690 eur v HRUBOM.
Teda 50% pracujúcich má viac a 50 % pracujúcich má menej.

Choď ten tvoj výrok že: "Nie je problém v tom, že máme málo. Problém je v tom, že veľa chceme." povedať niekomu kto má 550 eur v hrubom, teda na účet mu reálne príde okolo 400 eur v čistom.

Tento výrok by sa práve hodil pre niekoho kto má 2000 mesačne /u mňa je ten už bohatý/ a chce mať 5000/mes...

Ja verím že od určitej hranice sa dá už "normálne existovať" ale človek s príjmom okolo 400 eur v čistom musí ZÁSADNE kupovať najlacnejšie potraviny a oblečenie v sekáčoch, ak nechce jedny rifle nosiť niekoľko rokov.

Ináč si dovolím tvrdiť, že by neprežil.
IvetaH
30.11.12,08:56
Súhlasím,nech platím, ale nech mám funkčný štát. Ale toto je čo, nič nefunguje, verejne sa kradne, no načo mám platiť?
zknihy
30.11.12,10:41
Neviem či to je aj v ostatných krajinách, ale konkrétne na Slovensku sa podľa môjho názoru dá zbohatnúť /aby sme to nejako konkrétne zadefinovali aj pre obyčajných ľudí, tak povedzme že bohatstvo rovná sa viac ako 3000 eur/mesačne/, jedine odrbávaním.
Stačí sa pozrieť okolo seba, "kto sú" najbohatší ľudia....
Majú vždy jedného spoločného menovateľa, neprimeraná optimalizácia daní a odvodov /rozumej odrbávanie/, dlžoby voči štátu, práca v ich firmách za minimálne mzdy, prípadne nevyplácanie miezd zamestnancom, neodvádzanie odvodov, väčšinou títo ľudia majú viac firiem, ktoré medzi sebou obchodujú s ťažko preukázateľným tovarom, napr. "marketingovými službami", "softvérovými službami", samé fiktívne obchody medzi sebou, nadmerné odpočty DPH atď...

Ako vravel Peter M. na vojančine :
- sú kone chovné
- sú kone ťažné

Nikdy sa ťažný kôň lepším ťahaním nedostane medzi medzi kone chovné (tie sú "geneticky" lepšie vybavené).
Nandrolon
30.11.12,11:01
... myslíš že chovným koňom sa dáva žrať dajme tomu 10 x toľko ako ťažným ??
-to len pre porovnanie platu manažéra a robotníka.....
deane7
30.11.12,11:23
Bude dobre, keď zlikvidujeme malé Slovenské firmy a živnostníkov?

Alebo keď iba odradíme veľkú časť Slovákov od podnikania? Bude potom dobre, keď sa stanú zo všetkých Slovákov zamestnanci Peugeotu, Kia, Volkswagenu?

Prečo sa nenastavia podmienky tak, aby sa čo najväčšia časť Slovenska mohla postaviť na vlastné nohy a mohla začať podnikať, bez strachu zo sústavných zmien a buzerácií?

Mali by sa stanoviť veľmi jednoduché a prehľadné pravidlá, aby sa v tom vyznal každý. A nie aby to odrádzalo každého už na začiatku, pri premýšľaní či vôbec začať podnikať.

Štát by mal bozkať ruky ľuďom, ktorí prevezmú osud do vlastných rúk a začnú podnikať. Ako inak sa tu chce vytvoriť bohatšia stredná vrstva? Cestou zamestnávania vo veľkých fabrikách (KIA, Peugeot atď.) to asi nepôjde.
Tebe z toho už asi nadobro šibe. Koľko takých tém tu ešte založíš?
Braňo
30.11.12,11:35
Ja by som zase navrhol jedno opatrenie, ktoré som si práve vymyslel na základe svojich účtovných skúseností a to je nasledovné:

- subjekt, ktorý vykazuje niekoľko po sebe nasledujúcich období nulu, alebo nejakú hranicu, ktorá by musela byť dôkladne stanovená by zo zákona musel zaniknúť.

Nie je predsa možné, aby živnostník vykazoval NULU niekoľko rokov po sebe... Z čoho potom žije ? Viem, niekto môže povedať že vyhral športku..... a niekto podobnú vec aj v minulosti povedal......

- taký subjekt by mal zo zákona zaniknúť. Viem, že by si dotyčná osoba otvorila ďalší subjekt, ale to rovnako robí aj teraz, akurát s tým starým si bude navzájom ešte kšeftovať, neskôr ho nechá krachnúť..... a na svete je hneď pár stotisíc eur únik na DPH....


Nandrolon, celkom sa mi pozdávajú Tvoje návrhy, dokonca niektoré už reálne fungujú. Aj podľa platnej legisltívy, ak s.r.o. neukladá 3 roky po sebe listiny do Zbierky listín mali by ju zrušiť. Podstatné je však to, že sa to reálne neuplatňuje. Viem o veľa firmách, ktoré neukladajú nič a sú to doslova "mafiánske" firmy, ktoré nemajú na trhu čo robiť.
Zároveň ak je firma v zápornom vlastnom imaní, mala by vyhlásiť predĺženie sama na seba. Videl si už niekedy takýto prípad. Veľa firiem má záporné vlastné imanie (záväzky prevyšujú všetky zdroje financovania), tieto firmy by takisto nemali na trhu čo hľadať (a nie iba kumulovať straty). Môj odhad je, že takto funguje na Slovensku 20% firiem.
marjankaj
30.11.12,11:39
Celkom ma pobavil ten bod, že zvolením správnych politikov.:rolleyes:
To si asi myslel niekoho z rodiny, či nie?:eek:
trisestri
30.11.12,11:42
kazdy vie ako zbohatnut,ale ako schudobniet to nezna nik :D:):D
misomiso
30.11.12,11:50
Nandrolon, celkom sa mi pozdávajú Tvoje návrhy, dokonca niektoré už reálne fungujú. Aj podľa platnej legisltívy, ak s.r.o. neukladá 3 roky po sebe listiny do Zbierky listín mali by ju zrušiť. Podstatné je však to, že sa to reálne neuplatňuje. Viem o veľa firmách, ktoré neukladajú nič a sú to doslova "mafiánske" firmy, ktoré nemajú na trhu čo robiť.
Zároveň ak je firma v zápornom vlastnom imaní, mala by vyhlásiť predĺženie sama na seba. Videl si už niekedy takýto prípad. Veľa firiem má záporné vlastné imanie (záväzky prevyšujú všetky zdroje financovania), tieto firmy by takisto nemali na trhu čo hľadať (a nie iba kumulovať straty). Môj odhad je, že takto funguje na Slovensku 20% firiem.

Neviem ako by taketo restrikcie dopadli na mafianov, ale mozem ta ubezpecit, ze potom by uz poctivy podnikatel nemohol na Slovensku uz vobec s nicim zacat. Iba ak obchodovat s cinskym tovarom.

Skus zacat nieco vyrabat bez investicnej pomoci statu. Prvy rok budes iba zhromazdovat informacie a zakladne know-how. To tiez nieco stoji, budes musiet minimalne cestovat, nakupit pocitac a vsetky zakladne veci, aby si mohol fungovat ako firma. Druhy rok budes zhanat technologie a materialy, potom budes ucit ludi s tym robit. Budes velmi rad, ak o tri roky budes mat prvy prototyp.

Nesledne budes musiet vytvorit marketingovu a komunikacnu kampan. V pripade novej znacky/firmy to teda rozhodne nie je lacny spas a nejde to ani zo dna na den. Niekedy o styri roky teda zacnes predavat prve kusy, no stale so stratou, pretoze tie pocty stale nepokryju naklady na marketing.

Ked budes uspesny, mozes zacat otacat prepad do minusovych cisiel, no stale bude nejaky cas trvat, kym sa vyhrabes na nulu. Bude zalezat od tvojej sikovnosti samozrejme, no aj od celkovej ekonomickej kondicie trhov a tiez od toho, ako aktivne ta zamerne bude nicit konkurencia, napriklad zahranicna

Ak budu pravidla nastavene tak, ze bude nutne od zaciatku dosahovat zisk, tak to prave nahra iba takym mafianom, ktori si dohodnu, ze predaju nejakemu minieterstvu 10 vagonov kancelarskeho a 50 vagonov toaletneho papiera bez ohladu na to, kolko ho ministerstvo realne potrebuje. Z tym ucelom ucelovo zalozia firmu a na druhy den uz aj zrealizuju transakciu. Takto sa da vykazat zisk naozaj do dna na den. Inak nie.
Nandrolon
30.11.12,11:59
určite by sa dalo zvoliť nejaké "ochranné obdobie" napr. tie 3-4 roky.
Sú ale firmy, kde 10-20 rokov sú stále na nule. Dokonca si dovolím tvrdiť že veľmi veľa živnostníkov za celý život odvedie menej daní a odvodov, ako človek zarábajúci 500 eur v hrubom v zamestnaneckom pomere. A to už o niečom nekalom vypovedá...
taiko
30.11.12,12:04
Neviem či to je aj v ostatných krajinách, ale konkrétne na Slovensku sa podľa môjho názoru dá zbohatnúť /aby sme to nejako konkrétne zadefinovali aj pre obyčajných ľudí, tak povedzme že bohatstvo rovná sa viac ako 3000 eur/mesačne/, jedine odrbávaním.
Stačí sa pozrieť okolo seba, "kto sú" najbohatší ľudia....
Majú vždy jedného spoločného menovateľa, neprimeraná optimalizácia daní a odvodov /rozumej odrbávanie/, dlžoby voči štátu, práca v ich firmách za minimálne mzdy, prípadne nevyplácanie miezd zamestnancom, neodvádzanie odvodov, väčšinou títo ľudia majú viac firiem, ktoré medzi sebou obchodujú s ťažko preukázateľným tovarom, napr. "marketingovými službami", "softvérovými službami", samé fiktívne obchody medzi sebou, nadmerné odpočty DPH atď...
Ja by som si dovolil nesuhlasit. Poznam osobne, niekolko podnikatelov, ale aj zamestnancov, ktori maju podstatne viac ako 3000 EUR za mesiac a nikoho v zivote neokradli, ci nepodviedli. To co hovoris, je bohuzial odrazom toho, ze slovo podnikatel, sa stalo synonymom pre lupeznika, klamara a podvodnika. Ale ver da sa slusne zarobit a drzat si moralku na nadpriemernej urovni. Aj ked mas mozno zlu skusenost, to co hovoris je nebezpecne, lebo navodzujes obraz, ze s poctivostou sa neda daleko zajst, co podla mna nie je pravda.
Ale zase sa musi uznat, ze ta kontrola by mala byt podstatne lepsia. To sa ale nezmeni, lebo politici, ktorych si bohuzial momentalne volime maju tiez firmy a tiez nie su ini ako ludia co ich zvolili a o ktorych pises Ty.
misomiso
30.11.12,12:11
určite by sa dalo zvoliť nejaké "ochranné obdobie" napr. tie 3-4 roky.
Sú ale firmy, kde 10-20 rokov sú stále na nule. Dokonca si dovolím tvrdiť že veľmi veľa živnostníkov za celý život odvedie menej daní a odvodov, ako človek zarábajúci 500 eur v hrubom v zamestnaneckom pomere. A to už o niečom nekalom vypovedá...

Neviem, nikdy som nebol zivnostnikom, tazko sa mi to posudzuje.

No je fakt, ze zivnostnici sice takmer nic neodvadzaju ale ani nic nepotrebuju a neziadaju. Napriklad uz si videl zivnostnika, ktory by bol kazdu chvilu na PN-ke? Ja nie, zatial co zamestatnov, ktori "maroduju" aj niekolko mesiacov poznam dost. Naposledy - moja dobra znama, stuhla si nechat vypisat PNku jeden den pred tym, ako mala dostat vypoved. Ked som sa jej pytal, co tym mieni vyriesit a ako dlho to chce natahovat, tak povedala, "ze moze hoci aj rok", vraj do jedneho roka sa da natahovat PN-ka.

Toto mi vadi rozhodne viac, ako zivnostnik, ktory plati male dane a odvody.

1. pracuje a casto robi prace ktore by ziadna velka firma, (nie to este statna) nerobila).
2. casto priamo zamestnava aj inych
3. plati mnohe ine dane a poplatky, ved nie len dan z prijmu je dan, su aj spotrebne dane na paliva, dane z mot. vozidiel, dialnicne nalepky a pod.
4. nakuluje material, stroje, uctovne sluzby, pocitace, reklamu, skratka nepriamo zamestnava dalsich ludi.
5. ako som uz povedal, spravidla takmer nic od statu neziada.
misomiso
30.11.12,12:21
Neviem či to je aj v ostatných krajinách, ale konkrétne na Slovensku sa podľa môjho názoru dá zbohatnúť /aby sme to nejako konkrétne zadefinovali aj pre obyčajných ľudí, tak povedzme že bohatstvo rovná sa viac ako 3000 eur/mesačne/, jedine odrbávaním.
Stačí sa pozrieť okolo seba, "kto sú" najbohatší ľudia....
Majú vždy jedného spoločného menovateľa, neprimeraná optimalizácia daní a odvodov /rozumej odrbávanie/, dlžoby voči štátu, práca v ich firmách za minimálne mzdy, prípadne nevyplácanie miezd zamestnancom, neodvádzanie odvodov, väčšinou títo ľudia majú viac firiem, ktoré medzi sebou obchodujú s ťažko preukázateľným tovarom, napr. "marketingovými službami", "softvérovými službami", samé fiktívne obchody medzi sebou, nadmerné odpočty DPH atď...

Ja by som tiez nevidel velky suvis medzi vyskou prijmu a odrbavanim. Ja poznam dedinsky obchodik so skrutkami, kde sa majitel vzdy pyta "a potrebujete aj ucet"? Pritom byva v starom domceku a jazdi skodovkou. Ludia tam nechavaju v proemere 2 Eura za nakup, takze ak neodvedie DPH, ma 0,4 vo vacku. Denne desat ludi, 4 Eura, mesacne 80 EUR. Odrbava? Odrbava, ale 3000 to nie je.

Potom su ludia, ktori zarabaju desattisice mesacne a nie vsetci z nich odrbavaju. Problem je v tom, ako to odlisit. Jednak, ci ma clovek na ulici sancu odlisit, ak niekto vystupuje z jaguara v drahom obleku, ci zarobil legalne alebo nie, a potom, ci ma sancu (a vobec snahu) to rozlisit stat v zastupeni spravcu dane. a inych kontrolnych a vysetrovacich organov...
Nandrolon
30.11.12,12:32
- tak máš všelijakých zamestnancov. Ak niekto pracuje menej ako maróduje, zamestnávateľ by to mal riešiť.

- to, že živnostník nič od štátu nežiada je síce pekné, ale pravidelne každý deň od štátu dostáva X x viac ako zamestnanec. Ak zrušíme DPH, potom ti dám tlačítko "súhlasím"...

- živnostník /platca DPH, nakoľko sú väčšinou aj kvôli týmto výhodám/ majú X vecí lacnejších o 20 %.

- zamestnanec si kúpi auto, má ho o 20 % drahšie ako živnostník
- zamestnanec si kúpi benzín, naftu, všetko má o 20 % drahšie

- čo ti mám povedať keď jeden, ale to už je u mňa s prepáčením DEMENT si chcel dať do výdavkov detské plienky ????

- všetko má svoje výhody a aj svoje nevýhody. Možno niekto napíše že nech si otvorím živnosť. Napíšem len toľko, že ak budem musieť začať tvrdo okrádať štát, tak si ju otvorím, nakoľko som skromný a zatiaľ nemám potrebu....

Lenže je tu jeden podstatný rozdiel.
Zamestnanec NEMôŽE chválabohu takmer nijako okrádať štát. Živnostník bohužiaľ MôŽE a častokrát to aj robí.

Treba myslieť aj na to, že ak sem-tam zamestnanec má PN-ku, tak na tú si sám odložil prostredníctvom dlhodobých odvodov do príslušného fondu.

Najväčší problém, ktorý súvisí s týmto je celková NEvymožiteľnosť práva na SK.
Človek okráda človeka a ešte sa mu smeje do ksichtu...

TAIKO: myslím že človek čo zarába 3000 a viac tak VŽDY je táto čiastka na úkor "niekoho" väčšinou zamestnancov. Ono to je totiž to tak, že jeden má 3000 a ďalších 200 má minimálnu mzdu. Ak sa pozrieme na to čiastkovo, tak áno, ten čo má 3000 priamo nikoho neokráda /môže to byť normálny manažér - zamestnanec/. Ak sa ale na to pozrieme trochu globálne, tak to, že on má 3000 a ďalších 200 zamestnancov po 400 v hrubom, to je svinstvo. Hádam mi nechceš tvrdiť že jeden človek môže mať produktivitu práce za 8-mich iných ??? Ak by sme aj išli do extrému, je to možné áno, ale potom by z tých 200 ľudí muselo mať viacej takýto plat a nie iba 1. Ak tých 200 nie je úplne neschopných a nezamestnali nejaký ústav pre postihnutých...
Vyslovene dnes funguje novodobé otrokárstvo.
Vieš čo je najväčšia sranda, že takýto ľudia si užerú pre seba čo najviac, ostatným ostane zrnko a ešte chcú, aby ich firmy a všetko mali obrovské tržby....
Ono, ťažko je niečo kupovať, keď 90% prachov končí v kapsách 5 % ľudí... Ostatní sa môžu iba dívať a spotreba klesá, firmy krachujú, nemá kto kupovať.
Sa budem smiať ak bude taká devalvácia meny, že za 100 eur kúpiš toľko ako za 10... ale mám dojem že ináč sa to riešiť z dlhodobého hľadiska nedá...

PS: Dúfam, že som sa vykoktal, pretože frčím preč, píšem rýchlopisom, večer prípadne urobím korekciu....
SamuelSK
30.11.12,12:52
Zabudas na to, ze zivnostnik nema ISTU VYPLATU ako zamestnanec.

Niekomu sa paci ist na 9 do roboty, dat si kavicku, o 12 na obed, o 13 sa vratit a o 17 uz balit..

A mat ISTOTU ze pride vyplata.

Este vacsi vtip je v tom, ze ak ma jeho zamestnavatel straty, tak to zamestnanca NEZAUJIMA, hlavne ze ON dostane ISTOTU vyplatu..

A tak isto na kapitalizacii firmy sa zamestnanec nepodiela..

A uz vobec nezdiela tie nervy, ze co ak ma ina firma odrbe a potom ma stat a zamestnanci ukamenuju ze som podvodnik a neplatim a podobne..

Tych 200 ludi by sedelo doma na prdelke, ak by ten manazer za 3000 Eur nebol. Alebo kto ich nuti u neho pracovat? Ved nech zacnu podnikat tiez..

Pekne obmedzene videnie na vec, myslim ze taky clovek sa dalej ako kancelaria s wifi tlaciarnou nedostane ;)
marjankaj
30.11.12,12:59
- tak máš všelijakých zamestnancov. Ak niekto pracuje menej ako maróduje, zamestnávateľ by to mal riešiť.

- to, že živnostník nič od štátu nežiada je síce pekné, ale pravidelne každý deň od štátu dostáva X x viac ako zamestnanec. No ja som živnostník, a akosi neviem zistiť, čo mi tento štát dáva naviac.:eek:Ak zrušíme DPH, potom ti dám tlačítko "súhlasím"...Nie každý živnostník je platcom DPH.

- živnostník /platca DPH, nakoľko sú väčšinou aj kvôli týmto výhodám/ majú X vecí lacnejších o 20 %.

- zamestnanec si kúpi auto, má ho o 20 % drahšie ako živnostník. Áno ak to použije na zabezpečenie svojich príjmov. Nie na súkromné účely. Na to by mala prísť kontrola, či je to v poriadku.
- zamestnanec si kúpi benzín, naftu, všetko má o 20 % drahšie

- čo ti mám povedať keď jeden, ale to už je u mňa s prepáčením DEMENT si chcel dať do výdavkov detské plienky ??? No ak sa stará o ťažko chorých pacientov alebo deti a má na to živnosť, tak si to celkom dobre viem predstaviť, že si to dá do nákladov.

- všetko má svoje výhody a aj svoje nevýhody. Možno niekto napíše že nech si otvorím živnosť. Napíšem len toľko, že ak budem musieť začať tvrdo okrádať štát, tak si ju otvorím, nakoľko som skromný a zatiaľ nemám potrebu....

Nehádž všetkých živnostníkov do jedného vreca. Ani zamestnancov. Každý je iný. Keď dvaja robia to isté, tak to ešte nemusí byť to isté.
misomiso
30.11.12,13:48
myslím že človek čo zarába 3000 a viac tak VŽDY je táto čiastka na úkor "niekoho" väčšinou zamestnancov. Ono to je totiž to tak, že jeden má 3000 a ďalších 200 má minimálnu mzdu. Ak sa pozrieme na to čiastkovo, tak áno, ten čo má 3000 priamo nikoho neokráda /môže to byť normálny manažér - zamestnanec/. Ak sa ale na to pozrieme trochu globálne, tak to, že on má 3000 a ďalších 200 zamestnancov po 400 v hrubom, to je svinstvo. Hádam mi nechceš tvrdiť že jeden človek môže mať produktivitu práce za 8-mich iných ???


Tak podme trocha rarat, kalkulacku mame vsetci. Ak by sa plat manazera, ktory je schopny predat produkciu 200 ludi ponizil z 3000 na rovnaku uroven,ako maju zamestnanci, teda 400, tak by nam ostalo 2600. Ak tuto sumu podelime medzi tych 200 ludi, kazdy dostane 13.

Teda este raz, kazdy zo zamestnancov dava 13 Eur za to, ze niekto zabezpeci odbyt, je to presne 3,2% z ich platu.

No ja by som skakal po plafon, keby sa nasiel niekto, kto by ma za 3,2% zbavil starosti, co s tovarom, ktory vyprodukujem...

Zabudas, ze zamestnanec vo vyrobe moze zo zakona pytat od firmy ochranne prostriedky, ale manazerovi forma ani len nesmie kupit oblek, musi si ho kupit sam. Ked si kupi tesilovy z Tesca, co preda?
taiko
30.11.12,13:54
Tak podme trocha rarat, kalkulacku mame vsetci. Ak by sa plat manazera, ktory je schopny predat produkciu 200 ludi ponizil z 3000 na rovnaku uroven,ako maju zamestnanci, teda 400, tak by nam ostalo 2600. Ak tuto sumu podelime medzi tych 200 ludi, kazdy dostane 13.

Teda este raz, kazdy zo zamestnancov dava 13 Eur za to, ze niekto zabezpeci odbyt, je to presne 3,2% z ich platu.

No ja by som skakal po plafon, keby sa nasiel niekto, kto by ma za 3,2% zbavil starosti, co s tovarom, ktory vyprodukujem...

Zabudas, ze zamestnanec vo vyrobe moze zo zakona pytat od firmy ochranne prostriedky, ale manazerovi forma ani len nesmie kupit oblek, musi si ho kupit sam. Ked si kupi tesilovy z Tesca, co preda?
Ty kokso tak takyto vypocet by ma nikdy nebol napadol. Nikdy som sa na tuto suvislost takto nepozrel. Jednoduche a pritom genialne. Sedliacky rozum vo svojej najcistejsej podobe.
marjankaj
30.11.12,14:06
Ty kokso tak takyto vypocet by ma nikdy nebol napadol. Nikdy som sa na tuto suvislost takto nepozrel. Jednoduche a pritom genialne. Sedliacky rozum vo svojej najcistejsej podobe.
Na Slovensku je 2891 obcí vrátane 138 miest. Učiteľov je cca 80000.
Dajme tomu že každému starostovi uberieme z platu 1000 € a rozdelíme to medzi učiteľov.
Teda každý by dostal pridané 2891*1000/80000=36,14 €.

Ak by sme zobrali poslancom NRSR 1000 €, tak to by bolo ďalších 150*1000/80000=1,88 €.

A tak by sa dalo pokračovať.....:rolleyes:

To je iba analógia na dnešnú dobu.:eek: Čo je to tých 1000 € pre nich?:eek:
Nandrolon
30.11.12,14:11
trocha sa nechápeme....

- zamestnanec NEMÁ istú výplatu. Nie sme v komunizme. Fluktuácia zamestnancov vo firmách je dnes veľmi vysoká.
- ja som nepovedal že manažér /zamestnanec/ sa má znížiť na úroveň zamestnanca /robotníka/. Lenže ak dá manažér robotníkom 100 eur prémie a sebe 10 000 eur /slovom desaťtisíc/ čo sa bežne vo firmách deje aj 3-4 x do roka, tak podľa mňa sa to nedá ináč nazvať ako čistokrvná svinská NENAŽRANOSŤ. Ešte raz opakujem, nehovorím o majiteľovi firmy ale o manažérovi, ktorý je zamestnancom rovnako ako robotník pri stroji.... akurát má naviac právo rozdeľovať FIREMNÉ peniaze a to bohužiaľ aj sám sebe....

- Tie plienky do nákladov - nebol žiadny opatrovník...

- ak si chce firma pekne obliecť svojho manažéra, má na to právo, môže si to zafinancovať ako nedaňový náklad, teda zo zisku. Firma má právo kúpiť hocičo, hocikomu, avšak vždy to bude iba nedaňový náklad, kde je problém ?? Vadí snáď nejakej firme že zaplatí sekretárke krásne šaty bez príspevku ostatných daňovníkov v tejto republike ?????????????????????????
marjankaj
30.11.12,14:13
Tie plienky si vedel posúdiť iba ty. Ale všeobecne sa to posudzovať nedá. Iba na konkrétne podmienky.
buchač
30.11.12,14:21
- tak máš všelijakých zamestnancov. Ak niekto pracuje menej ako maróduje, zamestnávateľ by to mal riešiť.

- to, že živnostník nič od štátu nežiada je síce pekné, ale pravidelne každý deň od štátu dostáva X x viac ako zamestnanec. Ak zrušíme DPH, potom ti dám tlačítko "súhlasím"...

- živnostník /platca DPH, nakoľko sú väčšinou aj kvôli týmto výhodám/ majú X vecí lacnejších o 20 %.

- zamestnanec si kúpi auto, má ho o 20 % drahšie ako živnostník
- zamestnanec si kúpi benzín, naftu, všetko má o 20 % drahšie

- čo ti mám povedať keď jeden, ale to už je u mňa s prepáčením DEMENT si chcel dať do výdavkov detské plienky ????


- zamestnanec si kúpi PC
- zamestnanec si platí pripojenie na net
- zamestnanec si kúpi mobil
- zamestnanec platí faktúry
- živnostník všetko do nákladov ...a je jasné , že súkromné veci sa pekne - krásne do výdavkov dávajú....
- zamestnanec ide v nedeľu na rodinný obed ....živnostník samozrejme na pracovný ...

- do aleluja by sa dalo pokračovať ...................


Ale ako Nandrolon píše , ešte na súhlasné tu nič nie je v tejto problematike...
marleau
30.11.12,15:08
Živnostník má ešte tú "výhodu",že si môže (teda musí) prácu zháňať sám,kým zamestnancovi je to jedno.Živnostníkovi ak sa nedarí,neplatia mu včas alebo vôbec,môže ľahko prísť o všetko,čo má,zamestnanec výplatu dostane a ak urobí chybu,doplatí na ňu len do určitej výšky (neviem koľko).Živnostníkovi ak nevyplatia,ťažko sa domáha svojich peňazí,často z tej jednej faktúry platí nielen všetky svoje náklady,ale má v nej zahrnuté výplaty aj za niekoľko mesiacov.Zamestnanec už po prvej nevyplatenej výplate môže podnikať kroky k náprave,jeho zastúpi viacero úradov.Živnostník to určite nemá ľahšie,keby mal,všetci zamestnanci by sa zmenili na živnostníkov.
zknihy
30.11.12,15:18
... myslíš že chovným koňom sa dáva žrať dajme tomu 10 x toľko ako ťažným ??
-to len pre porovnanie platu manažéra a robotníka.....
Ľudské "chovné kone" dostávajú aj 100 x viac.
Ale veľa je už raz toľko ako reálne potrebujú.
Nie to ešte dvakrát toľko :D .
taiko
30.11.12,17:03
trocha sa nechápeme....

- zamestnanec NEMÁ istú výplatu. Nie sme v komunizme. Fluktuácia zamestnancov vo firmách je dnes veľmi vysoká.
- ja som nepovedal že manažér /zamestnanec/ sa má znížiť na úroveň zamestnanca /robotníka/. Lenže ak dá manažér robotníkom 100 eur prémie a sebe 10 000 eur /slovom desaťtisíc/ čo sa bežne vo firmách deje aj 3-4 x do roka, tak podľa mňa sa to nedá ináč nazvať ako čistokrvná svinská NENAŽRANOSŤ. Ešte raz opakujem, nehovorím o majiteľovi firmy ale o manažérovi, ktorý je zamestnancom rovnako ako robotník pri stroji.... akurát má naviac právo rozdeľovať FIREMNÉ peniaze a to bohužiaľ aj sám sebe....

- Tie plienky do nákladov - nebol žiadny opatrovník...

- ak si chce firma pekne obliecť svojho manažéra, má na to právo, môže si to zafinancovať ako nedaňový náklad, teda zo zisku. Firma má právo kúpiť hocičo, hocikomu, avšak vždy to bude iba nedaňový náklad, kde je problém ?? Vadí snáď nejakej firme že zaplatí sekretárke krásne šaty bez príspevku ostatných daňovníkov v tejto republike ?????????????????????????
Snazim sa pochopit, co presne Ti vadi. Ze ma zivnostnik viac ako zamestanec, ze ma manager viac ako zamestnanec, ze ma X viac ako Y, alebpo Y viac ako Z?
1. Ako bude firma platit managera a ake mu da okrem platu benefity zalezi podla mna len od nej. Su to peniaze majitelov firmy, oni rozhoduju koho a ako zaplatia. Ked sa zamestnancovi sposob odmenovania vo firme nepaci, moze ist inde, alebo si zalozit vlastnu firmu a pozriet sa na celu vec z opacnej strany.
2. Ak sa zamestnancovi nepaci jeho plat a zda sa mu ze zivnostnici sa maju lepsie, mozu ist na personalne oddelenie, dat vypoved a stat sa zivnostnikom. Mozu skusit a uvidia, co je lepsie.
3. No a najvacsim problemom je ak sa ludia pozeraju, dookola, ze kto ma viac ako oni, miesto toho aby sa starali o seba, o svoj osobny rast, o svoju produktivitu, o svoje moznosti, o svoje samovzdelavanie, o svoj pracovny postup. To je potom hotova tragedia, ci sa jedna o zamestnanca, alebo o zivnostnika.
Zivot je otazkou priorit, kazdy si v tom co robi musi stanovit plusy a minusy. Vsetci mam svoj zivot pevne v rukach. Sme to iba my, kto nas ovlada, kto nas brzdi, ci posuva napred. Volby robime my sami, my sami sa rozhodujeme ako chceme zit a existovat. Vyvinovat sa z vlastneho zivota, vinit za svoje rozhodnutia niekoho ineho je cesta k obrovskemu smutku, ten zas vedie frustracii a ta nasledne vedie, k zlobe a zavisti.

Samozrejme, ze sa u nas musi vselico napravit, od dopravy, cez skolstvo a zdravotnictvo, k socialnemu zabezpeceniu, ale hlavne v politike. Dolezite je aby sme zacali od seba, kazdy ako tu sme. Nepozerajme, ci sa zmenil sused, ale zmenme seba a az potom sa pozerajme, ci pomoc so zmenou nepotrebuje aj sused. Potom sa nam mozno podari zmenit aj ulicu, mest, stat, politikov, podnikatelske prostredie a firemnu, ci business kulturu. Pomaly, po kuskoch a musi to ist.
Treba si este uvedomit, ze tu vzdy budu bohatsi a chudobnejsi. Musime len zabezpecit, aby bohati nezbohatli na okradani a podvadzani ostatnych, neplateni faktur, na fiktivnych zanikoch firiem, na neplateni dani, na bielych konoch. Utopia? Mozno, ale inej cesty podla mna niet.
Nandrolon
30.11.12,17:43
taiko... buď máš trochu menej pracovných skúseností, alebo menej rokov, pretože ty to vidíš "jednoducho".

Sú firmy, kde nie je jasný konkrétny majiteľ, proste nejaká spoločnosť xyz, ktorej vlastníkom je napríklad xyz ľudí, prostredníctvom určitých maličkých podielov.

na čele sedí riaditeľ, pod ním zástupca.

Títo dvaja si navzájom dajú platy aké chcú oni /obaja sú vlastne zamestnanci, akurát zastupujú firmu aj v právnych veciach, takže + štatút konateľa/, ale aby sme sa chápali, do firmy nikdy zo svojho nedali viac, ako obyčajný robotník, proste iba ten maličký, možno 40 eurový podiel...
Za takto za 60 rokov sa vybuduje firma s veľkým obratom...
No a hovorím, riaditeľ a zástupca si dajú navzájom platy + si vyberú predstavenstvo, ktoré im to schváli, na oplátku zas oni dajú zopár tisíc eur členom predstavenstva....
Všetci sú spokojní, okrem zamestnancov, ktorí robia povedzme za 500 eur v hrubom v priemere....
Aké možnosti majú zamestnanci? Žiadne. Prečo existujú také prasatá, ktoré prežerú prachy za XYZ ľudí ??

Je to trošku zložitejšie a zvlášť vo veľkých firmách...

A máš pravdu, ja to mám v hlave veľmi dobre zrovnané, a nemôžem sa ja osobne konkrétne sťažovať, pracujem tam už 15 rokov. Keď sa ale pozriem okolo seba, tak je mi na zvracanie.
Ale je to tým, že priority mám trošku ináč nastavené ako keby som sa mal škrabať za každú cenu na vyššie miesto a zvlášť po druhých chrbátoch, ako to robí polovica ľudí.

hovorím, ak presuniem niekedy na 1. miesto peniaze, idem na živnosť OKRÁDAŤ ŠTÁT, zatiaľ mi to takto vyhovuje, a nemusím sa hocikomu pozrieť do tváre, nie som nikomu za nič zaviazaný, všetko je O.K.
- ale v diskusiách sa diskutuje, preto aj tu prispievam a vyjadrujem svoj pohľad na vec tak, ako ostatní.
Nandrolon
30.11.12,17:51
presne si to vystihol, niekedy keď počúvam tie živnostenské hovná, tak mám pocit že ja ako zamestnanec nemám právo mať ani auto, ani PC asi ani ženu ani nič. Za chvíľu zamestnancom aj dýchať zakážu a to je moment, kedy treba prejsť na živnosť.
marjankaj
30.11.12,17:52
No ak živnostníci okrádajú štát, tak ich môžu rovno zrušiť.
Nech sa niekde zamestnajú alebo nech sa hlásia na úrade práce ako uchádzači o zamestnanie.
A potom asi už nikto nebude okrádať štát.
Malo mi to hneď docvaknúť.:eek:
Nandrolon
30.11.12,17:52
len neviem, keď všetci na SK budeme na živnosť otrtkávať štát, tak nás fakt asi zoberie maďarsko, pretože SK už bude v troskách bez štátnych financií
Nandrolon
30.11.12,17:53
tých 10 x som myslel ako minimum. Maximum si dovolím tvrdiť že ani neexistuje a určite to budú ešte "násobky" tých 100 x viac....
Nandrolon
30.11.12,17:54
Vadí mi to, ako môže byť niekto tak nenažraný a bezohľadný....
Nandrolon
30.11.12,17:58
Ja by som zase doporučil všetkým, ktorým ide na 1. mieste o peniaze, aby si otvorili živnosť a začali tvrdo okrádať štát....
A nech teda štát nemá na daniach nič... Potom by ešte len začala sranda ako rušenie dôchodkov, rušenie bezplatnej starostlivosti /jasné, tie drobné čo sa doplácajú na lieky za XXX eur to je ako zadarmo/...
Kedysi sa písalo že 1. dávka chema stojí priemerne okolo 1 mil. SK a človek ich vyberie bežne viac ako 5....
Ono ľahko je odrbávať a na starosť si vychutnať "takmer" bezplatnú liečbu napr. rakoviny.....
taiko
30.11.12,18:08
taiko... buď máš trochu menej pracovných skúseností, alebo menej rokov, pretože ty to vidíš "jednoducho".

Sú firmy, kde nie je jasný konkrétny majiteľ, proste nejaká spoločnosť xyz, ktorej vlastníkom je napríklad xyz ľudí, prostredníctvom určitých maličkých podielov.

.........
.........
hovorím, ak presuniem niekedy na 1. miesto peniaze, idem na živnosť OKRÁDAŤ ŠTÁT, zatiaľ mi to takto vyhovuje, a nemusím sa hocikomu pozrieť do tváre, nie som nikomu za nič zaviazaný, všetko je O.K.
- ale v diskusiách sa diskutuje, preto aj tu prispievam a vyjadrujem svoj pohľad na vec tak, ako ostatní.
Vidim to tak ako si to napisal. Ale je mozne, ( a teraz budem parafrazovat A. Greenspana ) " ze si mozno myslim, ze rozumiem tomu co si myslim ze si napisal, ale mozno si neuvedomujem, ze to co som si ja precital, nie je to co si Ty myslel". :D
Tazko to posudzovat komplexnejsie, lebo nevieme o aku firmu sa jedna, aka je tam forma vlastnictva a managementu. Nechce sa mi stale verit, ze ludia s nejakym malickym podielom by mali takeho velke rozhodovacie prava. To je ale jedno. Nic to na zmysle mojej reakcie nemeni.
Ti ludia, co tam robia, tam robia z vlastnej vole a maju moznost volby. O tom bola moja reakcia.

" hovorím, ak presuniem niekedy na 1. miesto peniaze, idem na živnosť OKRÁDAŤ ŠTÁT " nuz tato Tvoja poznamka je podla mna velkou generalizaciou a hlavne urazkou mnhych slusnych zivnostnikov. Ako som pisal, kazdy si to moze skusit a potom moze posudzovat.
misomiso
30.11.12,19:03
taiko... buď máš trochu menej pracovných skúseností, alebo menej rokov, pretože ty to vidíš "jednoducho".

Sú firmy, kde nie je jasný konkrétny majiteľ, proste nejaká spoločnosť xyz, ktorej vlastníkom je napríklad xyz ľudí, prostredníctvom určitých maličkých podielov.

na čele sedí riaditeľ, pod ním zástupca.

Títo dvaja si navzájom dajú platy aké chcú oni /obaja sú vlastne zamestnanci, akurát zastupujú firmu aj v právnych veciach, takže + štatút konateľa/, ale aby sme sa chápali, do firmy nikdy zo svojho nedali viac, ako obyčajný robotník, proste iba ten maličký, možno 40 eurový podiel...
Za takto za 60 rokov sa vybuduje firma s veľkým obratom...
No a hovorím, riaditeľ a zástupca si dajú navzájom platy + si vyberú predstavenstvo, ktoré im to schváli, na oplátku zas oni dajú zopár tisíc eur členom predstavenstva....
Všetci sú spokojní, okrem zamestnancov, ktorí robia povedzme za 500 eur v hrubom v priemere....
Aké možnosti majú zamestnanci? Žiadne. Prečo existujú také prasatá, ktoré prežerú prachy za XYZ ľudí ??

Je to trošku zložitejšie a zvlášť vo veľkých firmách...

A máš pravdu, ja to mám v hlave veľmi dobre zrovnané, a nemôžem sa ja osobne konkrétne sťažovať, pracujem tam už 15 rokov. Keď sa ale pozriem okolo seba, tak je mi na zvracanie.
Ale je to tým, že priority mám trošku ináč nastavené ako keby som sa mal škrabať za každú cenu na vyššie miesto a zvlášť po druhých chrbátoch, ako to robí polovica ľudí.

hovorím, ak presuniem niekedy na 1. miesto peniaze, idem na živnosť OKRÁDAŤ ŠTÁT, zatiaľ mi to takto vyhovuje, a nemusím sa hocikomu pozrieť do tváre, nie som nikomu za nič zaviazaný, všetko je O.K.
- ale v diskusiách sa diskutuje, preto aj tu prispievam a vyjadrujem svoj pohľad na vec tak, ako ostatní.
No nie je tazke si predstavit aj taketo pomery vo firmach a ak mam byt uprimny, asi by som to naozaj ani ja nenazval spravodlivostou.

Lenze je neskutocne naivne, mysliet si, ze na svete vobec moze jestvovat absolutne spravodlivost, ze na nu mame pravo. Nemame. Kazdy sa narodima do inej rodiny, podmienky mame velmi rozne. Rodime sa s roznou kvalitou telesnej schranky. Mnohi slepi, hluchi, rovno s obrnou alebo bez ruk. Potom sa nam (aj nam zdravym) otvaraju v zivote rozne sance, ano priznavam, nie vsetci ich mame rovnake.

Nic si nepomozeme, ak toto odmietneme akceptovat. Ak sa budeme dozadovat rovnakeho platu, aky ma nas sef. Lebo taky politicky system, kde vsetci mali rovnako na nas uz skusali a prudko sa to neosvedcilo...
misomiso
30.11.12,19:06
Neviem, preco mate poiniektori taky problem so zivnostnikmi. Ja som nikdy zivnostnikom nebol a ani sa nim neplanujem stat, ale mne teda nevadia. Nepytaju podporu, nepytaju stat, aby im zabezpecil pracu, nestrajkuju, nestazuju sa, ani nemaju cas, pretoze sa musia sami zivit. Komu tu stale vadia?
buchač
30.11.12,19:22
No nie je tazke si predstavit aj taketo pomery vo firmach a ak mam byt uprimny, asi by som to naozaj ani ja nenazval spravodlivostou.

Lenze je neskutocne naivne, mysliet si, ze na svete vobec moze jestvovat absolutne spravodlivost, ze na nu mame pravo. Nemame. Kazdy sa narodima do inej rodiny, podmienky mame velmi rozne. Rodime sa s roznou kvalitou telesnej schranky. Mnohi slepi, hluchi, rovno s obrnou alebo bez ruk. Potom sa nam (aj nam zdravym) otvaraju v zivote rozne sance, ano priznavam, nie vsetci ich mame rovnake.

Nic si nepomozeme, ak toto odmietneme akceptovat. Ak sa budeme dozadovat rovnakeho platu, aky ma nas sef. Lebo taky politicky system, kde vsetci mali rovnako na nas uz skusali a prudko sa to neosvedcilo...

....Ježiš Mária a všetci svätí ....:eek:

Toto ale s politikou nemá nič spoločné...
Tie terajšie priepastné rozdiely su oproti minulosti obrovské ... prudko ale osvedčené praxou v odrbávaní ...

Za socíku boli predsa tabuľky na všetky druhy povolaní ...aj pre šéfstvo !!!
Dnes dá 98 % podnikateľov minimálnu mzdu ( niečo cash ) a fertig ...
Nepresvedčí ma nik o opaku ... vidím tie " výplatné " pásky domov nosené ...
lapejko
30.11.12,19:28
možno by stačilo pár po papuli a osobná hmotná zodpovednosť v štátnej správe?!
lapejko
30.11.12,19:56
po dvoch neuhradených platbách mám penále, po troch vyhrážky exekútorom a termíny do 15 dní, niekedy to už fakt vyzerá na návštevu pošty s punčochou...koho zaujíma, že robíme zákazky pod cenu a spravidla nám ani nedoplatia?
lapejko
30.11.12,20:07
živnostníci boli predtým zamestnanci a živnosť väčšiny bola jediná možnosť ako sa uživiť...
lapejko
30.11.12,20:11
a vieš, že by bolo veľmi zaujímavé keby sa živnostníci komplet nasrali a začali štrajkovať tak fest napr. s blokádou ciest svojimi pracovnými autami?
marleau
30.11.12,22:07
Slováci sú bohatí,no ich bohatstvo si stále niekto iný užíva.
kukučka
30.11.12,22:27
Mám čo jesť, obliecť, aj vlastnú strechu nad hlavou. Deti, ktoré som vychovávala ľahšie ako nás rodičia, majú prácu a vracajú tretí groš.
korela
01.12.12,10:12
Slováci sú bohatí,no ich bohatstvo si stále niekto iný užíva.
Pretože im to zatiaľ nikto nepovedal.
Stačí aby Slovák vyšiel za hranice a nájde sa. Začne žiť.
pmajap
01.12.12,11:58
Otázka znie, čo to je bohatstvo?

Veľké peniaze vyžadujú veľkú inteligenciu, inak prinesú človeku nešťastie a posmech. Naši porevoluční zbohatlíci to ukázali (Fruni,Majský...).
Pred tridsiatimi rokmi mi jeden starý pán povedal, že ľudia potrebujú každých dvatsať rokov vojnu, lebo inak si prestanú vážiť skutočné hodnoty a zdivočia, doteraz mám z toho zlý pocit, čo keď mal pravdu.
korela
01.12.12,12:01
Veľké peniaze vyžadujú veľkú inteligenciu, inak prinesú človeku nešťastie a posmech. Naši porevoluční zbohatlíci to ukázali (Fruni,Majský...).
Pred tridsiatimi rokmi mi jeden starý pán povedal, že ľudia potrebujú každých dvatsať rokov vojnu, lebo inak si prestanú vážiť skutočné hodnoty a zdivočia, doteraz mám z toho zlý pocit, čo keď mal pravdu.
Mysli na mier, nie na vojnu. :)
misomiso
04.12.12,20:44
http://trebisov.korzar.sme.sk/c/6626452/mikulas-vareha-ponukal-za-prepustenie-z-vazby-50-tisic-eur.html

Tak Vareha neplatil dane a ide za to pykat. No dobre, ale akosi mi unika zmysel tohto divadielka. Vareha (mozno) neplatil dene, no na vychode zamestnaval stovky ludi, vraj okolo 600. Vacsina z nich uz o pracu prisla, ak nie vsetci a majetky firiem pustnu.

Sudy budu mat teraz na mesiace vopred napln prace a novinari detto. Len netusim, preco vlastne toto vsetko, v zaujme koho, coho?

Osobitne trapne mi to pride byt v kontexte politiky "investicnej pomoci" zo strany tejto, ale aj minulych vlad. Predseda vlady tvrdi, ze pre ucitelov nie su peniaze. Ked sa ho novinari pytali, odkial ma peniaze pre opakovane danove ulavy pre firmy, ktore uz u nas podnikaju a danove prazdniny vycerpali, no teraz pozaduju dalsiu "pomoc" - ovdetil, ze to s tym nesuvisi, ze vytvarane pracovnych miest sa bude u nas dotovat vzdy.

Teda, ak zahranicna firma neplati dane, tak to je jej privilegium, to je to, preco by sme si ich tu mali vazit, ved oni ZAMESTNAVAJU LUDI!!! Pocujete obcania, to su nadludia, ti zahranicni majitelia, oni nasim DAVAJU PRACU.

Vareha je sprosty zlodej a podvodnik. Obchodoval s lykozrutom ako krmivom pre bazanty. Aby to zamaskoval, zamestnaval 600 ludi. Vojde do dejin ako najvacsi o***bavac Slovenskej Republiky. Fuj, mali by vobec zakazat o nom pisat v mediach, cloveku sa az obracia zaludok...
Bastian
14.01.13,23:23
http://trebisov.korzar.sme.sk/c/6626452/mikulas-vareha-ponukal-za-prepustenie-z-vazby-50-tisic-eur.html

Tak Vareha neplatil dane a ide za to pykat. No dobre, ale akosi mi unika zmysel tohto divadielka. Vareha (mozno) neplatil dene, no na vychode zamestnaval stovky ludi, vraj okolo 600. Vacsina z nich uz o pracu prisla, ak nie vsetci a majetky firiem pustnu.

Sudy budu mat teraz na mesiace vopred napln prace a novinari detto. Len netusim, preco vlastne toto vsetko, v zaujme koho, coho?

Osobitne trapne mi to pride byt v kontexte politiky "investicnej pomoci" zo strany tejto, ale aj minulych vlad. Predseda vlady tvrdi, ze pre ucitelov nie su peniaze. Ked sa ho novinari pytali, odkial ma peniaze pre opakovane danove ulavy pre firmy, ktore uz u nas podnikaju a danove prazdniny vycerpali, no teraz pozaduju dalsiu "pomoc" - ovdetil, ze to s tym nesuvisi, ze vytvarane pracovnych miest sa bude u nas dotovat vzdy.

Teda, ak zahranicna firma neplati dane, tak to je jej privilegium, to je to, preco by sme si ich tu mali vazit, ved oni ZAMESTNAVAJU LUDI!!! Pocujete obcania, to su nadludia, ti zahranicni majitelia, oni nasim DAVAJU PRACU.

Vareha je sprosty zlodej a podvodnik. Obchodoval s lykozrutom ako krmivom pre bazanty. Aby to zamaskoval, zamestnaval 600 ludi. Vojde do dejin ako najvacsi o***bavac Slovenskej Republiky. Fuj, mali by vobec zakazat o nom pisat v mediach, cloveku sa az obracia zaludok...
Je zaujímavé ho počúvať. Ale má pravdu v tom čo hovorí, že "sám sebe si píšeš osud svoj podnikateľský".

Ale hovorí srandovne "Musíte byť šikovný, musíte vedieť kedy predať, kedy kúpiť a tieto veci zlegalizovať tak, aby ste nedošiel v rozpore so zákonom a pokiaľ tieto veci viete šikovne menedžemnovať máte potom výsledky, ktoré potom po vás vidieť."