sejlanka
29.11.12,10:53
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť... Nevyznám sa v účtovníctve, je to pre mňa španielska dedina a momentálne riešim problém, že ako mám na sklad prijať tovar, ktorý bol kúpený cez pokladňu. Tento tovar potom následne chcem predať ďalej. Ako je to s dph? Čo tvorí základ dane? Lebo ak daný tovar príjmem bez dph a chcem ho následne predať, tak cena daného tovaru sa nemení aj keď si pridám maržu.
Verím, že pre profi účtovníkov je to banálna otázka, no ja sa s tým trápim a preto prosím o pomoc. ďakujem veľmi pekne každému za odpoveď.
Tweety
29.11.12,09:55
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť... Nevyznám sa v účtovníctve, je to pre mňa španielska dedina a momentálne riešim problém, že ako mám na sklad prijať tovar, ktorý bol kúpený cez pokladňu. Tento tovar potom následne chcem predať ďalej. Ako je to s dph? Čo tvorí základ dane? Lebo ak daný tovar príjmem bez dph a chcem ho následne predať, tak cena daného tovaru sa nemení aj keď si pridám maržu.
Verím, že pre profi účtovníkov je to banálna otázka, no ja sa s tým trápim a preto prosím o pomoc. ďakujem veľmi pekne každému za odpoveď.
Ak ste platiteľmi dph, nakúpili ste tovar s dph, skladuješ ho bez dph, rovnako aj vyskladníš. Ale predať ho už musíš s dph.
kn-alka
29.11.12,09:58
Napr.:
Nákup tovaru - príjem na sklad:
v spolu sume 120,-
100,- príjem na sklad
20,- DPH

Predaj tovaru - výdaj zo skladu:
spolu s 20% rabatom 144,-
120,- výdaj zo skladu
24,- DPH
fortunka
29.11.12,10:11
No tak ako hovoria vyssie, predstav si to ako bublinky: jedna je DPH, jedna je POKLADNA, jedna su FAKTURY, jedna je SKLAD... vsade sa vsetko riesi bez DPH, DPH ide do bublinky DPH... a teda nakoniec ti v sklade ostava tovar bez DPH, teda za nakupnu cenu co mas na blocku... blocek sa ti zauctuje v pokladni, prepoji sa ti na sklad a tam ti naskladni TRICKO za 3EUR bez DPH, ides ho predat, das marzu, predas ho zo skladu za 4EUR bez DPH, v pokladni/fakturach ti pribudne predaj za 4EUR a v bublinke DPH ti pribudne dalsia DPH :))
NO ak ti nemeni cenu tovaru, lebo ju mas nastavenu automaticky napr. marzou (teda nezadavas si rucne predajne ceny sama), tak moze byt chyba v nastaveni programu.