moncici121
26.02.06,14:43
Chcem sa spýtať,či si kopírujete bločiky napr. za nákup benzínu, alebo z hypermarketov, lebo tieto časom vyblednú. Ja som to zistila až teraz na konci účtovného roka ...Je to povinnosť fotiť si ich?:eek:
jess
26.02.06,13:45
... nie je to povinnosť ...je to istota pri daňovej kontrole :D
stuko
26.02.06,13:46
no o žiadnej takej povinnosti neviem. to je zakonovo.
co sa vsak tyka prevencie, pred moznymi problemami tak to odporucam
moncici121
26.02.06,13:47
tak to aby som si kopirovala vsetko... lebo som zistila ze nie len bloky za benzin mi blednú ale aj z iných obchodov ...:(
Zita5
26.02.06,14:00
tak to aby som si kopirovala vsetko... lebo som zistila ze nie len bloky za benzin mi blednú ale aj z iných obchodov ...:(

Ak si ho neokopíruješ , tak nie že bude vyblednutý , ale sú prípady , že úplne zmizne z bloku text .Mám aj ja také prípady , a nie je to s čím odkontrolovať , zvedavá som ako zareaguje daňová kontrola .:rolleyes:
moncici121
26.02.06,14:04
Veď to....:eek:
Ak si ho neokopíruješ , tak nie že bude vyblednutý , ale sú prípady , že úplne zmizne z bloku text .Mám aj ja také prípady , a nie je to s čím odkontrolovať , zvedavá som ako zareaguje daňová kontrola .:rolleyes:
Tana74
26.02.06,14:08
My už kopírujeme úplne všetko.....
Manual
26.02.06,14:13
My sa tu trápime s kopírovaním a výrobcovia ERP sa len usmievajú a tých sa to týka v prvom rade. Chyba je v parlamente, že je taký zákon aký je, pretože o kvalite a trvanlivosti výstupu=dokladov tam nie je asi ani zmienka.
petovsan
26.02.06,14:25
Možno by stálo za úvahu postúpiť tento "nikým neriešený problém" do TV Markíza ... aby sa ľady už konečne pohli, je to tu ako v Kocúrkove (vlastne ani nie, Kocúrkovo by sa mohlo od nás aj čomusi priučiť)
alušik
26.02.06,14:33
Osobne som nekopírovala, ale teraz sa desim danovej kontroly. Neviem, ako im dokazem, ze na nakupnom doklade bolo to, co mam napr. na prijemke do skladu, prípadne na vydavkovom doklade. :eek: Za rok 2005 som zacala teda fotit o stosest....;)
ajacik
26.02.06,14:35
Možno by stálo za úvahu postúpiť tento "nikým neriešený problém" do TV Markíza ... aby sa ľady už konečne pohli, je to tu ako v Kocúrkove (vlastne ani nie, Kocúrkovo by sa mohlo od nás aj čomusi priučiť)

zaujal ma tvoj nápad. idem napísať do makízi mail. uvidíme, či aspon odpíšu. dúfam, že ti nevadí, že to zoberiem autorské práva na myšlienku:)
Bee
26.02.06,14:45
My sme mali kontrolu za rok 2001, kedy našli v pokladni takýto bloček, síce pri ňom pripnutý výdavkový bloček z pokladne bol, oni sa s tým nechceli ztotožniť a dlho im to vŕtalo v hlave, ešteže to bolo na malú sumu, tak to nechali tak, neviem si ani predstaviť čo by robili, keby tam bola vyššia suma. Dokonca si dávajte pozor aj na to, či na bločku z ERP máte základ dane, dph a cenu spolu, viem isto, že niektoré bločky neobsahovali základ dane, vtedy to neuznajú ako daňový doklad. Dokonca som mala jeden doklad na ktorom bol ručne dopísaný základ dane. Tak to vôbec neviem či je správne.
otázka
26.02.06,18:05
Táto téma tu už bola rozoberaná a mne sa zapáčil nápad so skenovaním a potom stiahnutím na disketu. Takže ja to robím takto.
Jana Acsová
26.02.06,18:16
DanielaSL
26.02.06,18:30
Tak aby sme si všetci pozháňali skenery alebo kopírky a napaľovačky. Ale čo ak mi môj podnikateľ prinesie doklad , ktorý už pri samotnom nákupe je skoro nečitateľný a je jasné , že ani okopírovať by sa nedal? No a samozrejme, že ho chce mať v účtovníctve. Veď náklady predsa treba.
Manual
26.02.06,18:37
Tak aby sme si všetci pozháňali skenery alebo kopírky a napaľovačky. Ale čo ak mi môj podnikateľ prinesie doklad , ktorý už pri samotnom nákupe je skoro nečitateľný a je jasné , že ani okopírovať by sa nedal? No a samozrejme, že ho chce mať v účtovníctve. Veď náklady predsa treba.
Myslím že účtovnícka obec by mala tento problém posunúť "inde" a zodpovednosť preniesť na výrobcov ERP. Pomaly účtovník bude zodpovedný aj za 2.svetovú vojnu:D:D:D A ten kto sa má starať sa nestará.:(
Johanka
26.02.06,20:41
Skúsenosť z daňovej kontroly - klient si vytiahol z účtovníctva originál blok z ERP kvôli reklamácii, dal tam prefotený. Samozrejme ho tam už nevrátil. Kontrolór vyhodil túto sumu z výdavkov, lebo tam bola iba kópia.
Na druhej strane vyblednuté bloky z ERP z rôznych obchodov, ktoré sme prezieravo okopírovali - to mu nevadilo, že sú okopírované. Na niektorých origináloch sa už nedalo prečítať nič. Zdá sa mi to mierne šibnuté.
Zita5
26.02.06,20:50
Ja som už raz pri téjto téme na PORADE navrhovala ,aby sme spísali nejakú petíciu a nech s tým niečo robia , aby sme sa proti tomu postavili , že fakticky kvôli tomuto problému trpí polovica podnikateľov Slovenska .Pritom štát sa tvári , že nič sa nedeje , ale nečudujem sa , však štátna kasa sa plní taktiež z pokút , z niekoho nezodpovednosti pri schvaľovaní zákona o RP .
pyton
27.02.06,09:53
Otázka znie, že či kopírujeme bloky. Ja nekopírujem, ja účtujem.
Inak, v zákone 511 stojí, že v prípade pochybností v prospech daňovníka. :cool:
Palino
27.02.06,09:54
zaujal ma tvoj nápad. idem napísať do makízi mail. uvidíme, či aspon odpíšu. dúfam, že ti nevadí, že to zoberiem autorské práva na myšlienku:)
Ale veď už v televíznych novinách - ale teraz už neviem ktorej televízie - o tejto téme bolo hovorené. Vtedy pán Merva (myslím si, že tak sa volá hovorca DR) povedal, že nedá sa nič robiť, len kopírovať!!!
DanielaSL
27.02.06,11:17
Ale veď už v televíznych novinách - ale teraz už neviem ktorej televízie - o tejto téme bolo hovorené. Vtedy pán Merva (myslím si, že tak sa volá hovorca DR) povedal, že nedá sa nič robiť, len kopírovať!!!
Palino ale čo skopírujem, keď fungel nový bločik čerstvo prinesený je bledý , že skoro na ňom nič nevidieť? Ani neviem ako dobrá kopírka mi s ním nič neurobí.
pyton
27.02.06,12:04
No, ja som zistila, že pokl. bločky musím účtovať cez deň za dobrého svetla, niekedy ich nosím k oknu a lúštim všelijako proti svetlu a tak. Večer pri umelom osvetlení už nevylúštim nič. :D
Palino
27.02.06,13:48
Palino ale čo skopírujem, keď fungel nový bločik čerstvo prinesený je bledý , že skoro na ňom nič nevidieť? Ani neviem ako dobrá kopírka mi s ním nič neurobí.
Ja viem o čom hovoríš! Mne sa tiež pár krát stalo, že som dostal kopu bločkov do účtovníctva a nedlo sa vôbec identifikovať o čo išlo a čo to stálo. Takže určite nepomôže tu kopírka. Ale vraj nemôže nikto prikázať podnikateľom, aby si zvyšovali náklady na drahšie pásky do pokladní!:)
Manual
27.02.06,13:57
Palino, na ERP je legislatíva až moc volná. Podľa mňa stačili 1-2 typy ERP a zákon mal definovať kvalitu trvanlivosti výstupu. Stejne by to spotrebiteľ zaplatil ako kopu iných vecí. A nie že im nemožno prikazovať. Tebe ako účtovníkovi je prikázané všetko a čo s tým spravíš ?? Musíš to rešpektovať
ata111
27.02.06,14:07
Trochu rozšírim polemiku. A čo ak na bločku máte len čísla a písmenka označujúce výrobok, ktoré pri akomkoľvek čítaní nedávajú zmysel? /Datart a pod./ Ako dokážete, že čo ste nakúpili?
petovsan
27.02.06,20:14
Trochu rozšírim polemiku. A čo ak na bločku máte len čísla a písmenka označujúce výrobok, ktoré pri akomkoľvek čítaní nedávajú zmysel? /Datart a pod./ Ako dokážete, že čo ste nakúpili?

Mám informácie, že tatéto bločky pri kontrole bez akejkoľvek debaty rovno vyhadzujú z nákladov, doporučujem svojim klientom, nech sa radšej vrátia na miesto predaja a požiadajú o vystavenie faktúry s presnou špecifikáciou kupovaného tovaru, alebo im to účtujem mimo. Osobne sa mi stalo, že mi pri kontrole vyhodili z výdavkov doklad z ERP, na ktorom bol uvedený tovar "školské potreby", klient doplnil poznámku, že išlo o nákup kancel. potrieb - perá a ceruzky. Podľa mňa by sa dalo o tom polemizovať. Nebola to veľká položka, tak sme to nechali tak. Treba hneď pri nákupe upozorňovať predávajúcich, nech označujú tovar tak, ako zákon káže. Ak tých sťažností bude viac než dosť, snáď na sebe a svojich ERP trošku zapracujú.
Zita5
27.02.06,20:17
Mám informácie, že tatéto bločky pri kontrole bez akejkoľvek debaty rovno vyhadzujú z nákladov, doporučujem svojim klientom, nech sa radšej vrátia na miesto predaja a požiadajú o vystavenie faktúry s presnou špecifikáciou kupovaného tovaru, alebo im to účtujem mimo. Osobne sa mi stalo, že mi pri kontrole vyhodili z výdavkov doklad z ERP, na ktorom bol uvedený tovar "školské potreby", klient doplnil poznámku, že išlo o nákup kancel. potrieb - perá a ceruzky. Podľa mňa by sa dalo o tom polemizovať. Nebola to veľká položka, tak sme to nechali tak. Treba hneď pri nákupe upozorňovať predávajúcich, nech označujú tovar tak, ako zákon káže. Ak tých sťažností bude viac než dosť, snáď na sebe a svojich ERP trošku zapracujú.

Vieš toto je problém a už som sa s ním stretla aj na PORADE , že naši podnikatelia si vlastne a to si dovolím tvrdiť, uľahčujú podnikanie a povinnosti tým , že nakoľko majú velký počet tovarových položiek nechce sa im to jedntotlivo programovať , .... no a to si niekto len odniesť musí .:rolleyes:
Mali by sa kontrolóri na tento problém zamerať a pokutovať to .:D
jess
27.02.06,20:30
...... ale mi povedzte, prečo MY podnikatelia trpíme vyhadzovaním nečitateľných bločkov daňovákmi z účtovníctva kvoli NIEKOMU ZHORA, ktorý takýto "vynález" ako sú termotlačiarne schválil !!!! Ak teda niekto vydá certifikát na takúto tlačiareň a Daňový úrad s takouto tlačiarňou súhlasí udelením DKP !!! (pretože povolia len takú ERP, ktorú majú daňováci v zozname vo svojom programe ), tak potom neviem, načo kopírujeme bločky a vyrábame si tým ďalšie náklady.......veď oni (daňováci) tieto tlačiarne schválili a teda potom nemajú právo vyhadzovať nečitateľné bloky z účtovníctva !!! ... de facto idú samy proti sebe ! :confused:
Manual
27.02.06,20:43
...... ale mi povedzte, prečo MY podnikatelia trpíme vyhadzovaním nečitateľných bločkov daňovákmi z účtovníctva kvoli NIEKOMU ZHORA, ktorý takýto "vynález" ako sú termotlačiarne schválil !!!! Ak teda niekto vydá certifikát na takúto tlačiareň a Daňový úrad s takouto tlačiarňou súhlasí udelením DKP !!! (pretože povolia len takú ERP, ktorú majú daňováci v zozname vo svojom programe ), tak potom neviem, načo kopírujeme bločky a vyrábame si tým ďalšie náklady.......veď oni (daňováci) tieto tlačiarne schválili a teda potom nemajú právo vyhadzovať nečitateľné bloky z účtovníctva !!! ... de facto idú samy proti sebe ! :confused:
Daška máš pravdu účtovník môže aj za 2. svetovú vojnu...:D:D:D
va1ke
27.02.06,21:37
Ahojte my keď chodím na audity tak do listu odporúčaní dávame odporučenie aby si kopírovali bločky z pokladní, ktoré tlačia na termopapiery, lebo podnikateľ je povinný zabezpečiť preukaznosť dokladu.
Zita5
27.02.06,21:42
Ahojte my keď chodím na audity tak do listu odporúčaní dávame odporučenie aby si kopírovali bločky z pokladní, ktoré tlačia na termopapiery, lebo podnikateľ je povinný zabezpečiť preukaznosť dokladu.

Ak si čítala tému pred tým , tak sa píše aj to , že ak si ho ofotíš a originál vybledne , nie je čím porovnať .
va1ke
27.02.06,21:45
no ale to nech si už vybavia daňové úrady s tými tam hore, že povolujú také tlačiarne. My sme si povinnosť spravili, urobili sme všetko preto aby sme zabezpečili preukaznosť dokladu tým, že sme si prefotili ešte v tedy viditeľný originál.
DanielaSL
27.02.06,21:49
Ahojte my keď chodím na audity tak do listu odporúčaní dávame odporučenie aby si kopírovali bločky z pokladní, ktoré tlačia na termopapiery, lebo podnikateľ je povinný zabezpečiť preukaznosť dokladu.
No hej...len čo skopírujem z takmer neviditeľného bločku? Môj podnikateľ pravidelne tankuje na benzínke , kde takéto neviditeľné dávajú.Kázala som mu tankovať na inej, alebo pýtať viditeľný doklad. Inde tankovať nebude , lebo táto má najlepšiu cenu a je najbližšie . A viditeľnejší doklad sa asi hanbí pýtať , lebo ďalej mi také nosí vyblednuté.
Zita5
27.02.06,21:52
No hej...len čo skopírujem z takmer neviditeľného bločku? Môj podnikateľ pravidelne tankuje na benzínke , kde takéto neviditeľné dávajú.Kázala som mu tankovať na inej, alebo pýtať viditeľný doklad. Inde tankovať nebude , lebo táto má najlepšiu cenu a je najbližšie . A viditeľnejší doklad sa asi hanbí pýtať , lebo ďalej mi také nosí vyblednuté.

Daniela , ja som nedávno zbalila fotokópie a odovzdala podnikateľovi , že nech ide na benzínku aj s kópiami a nech mu potvdia tie kópie , že u nich tankoval . Mal ich veľa , ale spravili mu to .Ak vyblednú ešte viac orginály , tak budem mať potvrdené kópie .
va1ke
27.02.06,21:54
No tak v tom prípade mu povedz, že to nemôžeš dať do nákladov. A tým bude platiť vyššie dane. Uvidíš čo to spraví. Viem, že podnikatelia sú niektorí hrozní ako keby im patril celý svet, ale musíme si aj my postaviť hlavu. Lebo v prípade daňovej kontroly budeme my tí zlí-účtovníci.
Zita5
27.02.06,21:56
No tak v tom prípade mu povedz, že to nemôžeš dať do nákladov. A tým bude platiť vyššie dane. Uvidíš čo to spraví. Viem, že podnikatelia sú niektorí hrozní ako keby im patril celý svet, ale musíme si aj my postaviť hlavu. Lebo v prípade daňovej kontroly budeme my tí zlí-účtovníci.

On mi ich priniesol v poriadku , len za tri mesiace mi tak vybledli , že som hneď konala .Už si dáva pozor , už sa ponaučil .;)
DanielaSL
27.02.06,22:00
To ja všetko viem a to som mu aj povedala, ale robí ďalej po svojom. Zitka ...lenže z tých mojich bledých sa nedá tá kópia urobiť , lebo nič na nej nevidieť. A jasné, že aj v nákladoch to chce mať.:confused:
Jana Acsová
16.03.06,18:58
Práve prebiehajúca kontrola DPH ... daňová kontrola slávnostne a k svojej spokojnosti vylúčila vybraných 10 dokladov z ERP ... samozrejme na vyblednutom termopapieri a uviedla do protokolu ... platiteľ porušil zákon, nakoľko odpočítal daň a nemá faktúru podľa § 71.

Začíname na tom pracovať. Výsledok neistý ... samozrejme.
Zita5
16.03.06,19:03
Práve prebiehajúca kontrola DPH ... daňová kontrola slávnostne a k svojej spokojnosti vylúčila vybraných 10 dokladov z ERP ... samozrejme na vyblednutom termopapieri a uviedla do protokolu ... platiteľ porušil zákon, nakoľko odpočítal daň a nemá faktúru podľa § 71.

Začíname na tom pracovať. Výsledok neistý ... samozrejme.


Takže prosím , už je tu-:( praktický príklad , máme sa na čo tešiť a je nás viac a viac .
Melnick
16.03.06,19:18
Práve prebiehajúca kontrola DPH ... daňová kontrola slávnostne a k svojej spokojnosti vylúčila vybraných 10 dokladov z ERP ... samozrejme na vyblednutom termopapieri a uviedla do protokolu ... platiteľ porušil zákon, nakoľko odpočítal daň a nemá faktúru podľa § 71.

Začíname na tom pracovať. Výsledok neistý ... samozrejme.

Ja tiež kopírujem. Ale ako tu čítam tak kopírujeme pomaly už všetci.
My máme stále väčšie náklady a dokonca aj postihy a distribútori nekvalitných pokladníca nekvalitného papiera nemajú
žiadne problémy .Namiesto tých plných schránok reklám na kvalitnom papieri by sa mohli vyrábať radšej kvalitnejšie pásky do ERP .Najlepšie je keď dám prefotiť kopec bločkov a na príkaz
zodpovedných ich potom ani nepoužijem./joj toto mi tam nedá-
vajte ,ani toto,ani toto/ Ide ma rozhodiť.:p
Asi si otapetujem izbu prefotenými bločkami.
dadika
16.03.06,19:18
Mňa by zaujímalo, ako tieto pokladne, čo tlačia na termopapier, či ako sa to volá mohli prejsť štátnou skúšobňou a dostať certifikát.
Je to divné, nemyslíte?
Podľa mňa to by mali preveriť a nie nás. :cool:
Zita5
16.03.06,19:18
Ja som už raz pri téjto téme na PORADE navrhovala ,aby sme spísali nejakú petíciu a nech s tým niečo robia , aby sme sa proti tomu postavili , že fakticky kvôli tomuto problému trpí polovica podnikateľov Slovenska .Pritom štát sa tvári , že nič sa nedeje , ale nečudujem sa , však štátna kasa sa plní taktiež z pokút , z niekoho nezodpovednosti pri schvaľovaní zákona o RP .


Ja stále apelujem na poraďákov ..... ale odozva žiadna , a tu je konrétny príklad .Ale čo človek sám zmôže .Čože mám písať so štyrmi súhlasiacimi .:rolleyes:
va1ke
16.03.06,19:20
Ja stále apelujem na poraďákov ..... ale odozva žiadna , a tu je konrétny príklad .Ale čo človek sám zmôže .Čože mám písať so štyrmi súhlasiacimi .:rolleyes:
Ja súhlasím. Napíšme petíciu.
Melnick
16.03.06,19:22
Mňa by zaujímalo, ako tieto pokladne, čo tlačia na termopapier, či ako sa to volá mohli prejsť štátnou skúšobňou a dostať certifikát.
Je to divné, nemyslíte?
Podľa mňa to by mali preveriť a nie nás. :cool:

A Ty toto nevieš? Veď to bol kamarát kamaráta ,čo priviezol sem
tie najkvalitnejšie ERP.
dadika
16.03.06,19:26
Melnicek, neviem, ale som 3 km od mesta, kde sa davaju tie strasidelne certifikaty. No keby ste videli ako nas dusili, ked sme chceli dostat certifikat na nabytok co vyrabame....fuj.
Jana Acsová
16.03.06,19:27
Roztočili ste to ... ale naše argumenty budú iné. V zákone nenájdete fotenie ani nič podobné.
Momentálne nič nerozporujem, ale nález daňovej kontroly nie je postavený na tom najsprávnejšom argumente. A to sú naše šance. Ak sme niečo porušili, určite nie to, že sme v čase odpočítania dane nemali faktúru.

No uvidíme.

Myslím si, že ak budú protokoly plné miznúcich bločkov a nie anonymného argumentu, že nemám faktúru (veď to môže byť úplne iný prípad a nie zmiznutý blok), tak sa to pohne. Ale ak im nebudeme rozporovať nesprávne argumenty, nepohne sa nič ...
Melnick
16.03.06,19:31
Melnicek, neviem, ale som 3 km od mesta, kde sa davaju tie strasidelne certifikaty. No keby ste videli ako nas dusili, ked sme chceli dostat certifikat na nabytok co vyrabame....fuj.

Veď Ti hovorím ,že Ti chýba kamarát.:D :D :D
Zita5
16.03.06,19:36
Roztočili ste to ... ale naše argumenty budú iné. V zákone nenájdete fotenie ani nič podobné.
Momentálne nič nerozporujem, ale nález daňovej kontroly nie je postavený na tom najsprávnejšom argumente. A to sú naše šance. Ak sme niečo porušili, určite nie to, že sme v čase odpočítania dane nemali faktúru.

No uvidíme.

Myslím si, že ak budú protokoly plné miznúcich bločkov a nie anonymného argumentu, že nemám faktúru (veď to môže byť úplne iný prípad a nie zmiznutý blok), tak sa to pohne. Ale ak im nebudeme rozporovať nesprávne argumenty, nepohne sa nič ...

Bytostne sa do dotýka aj mňa ,môjho účtovníctva ,a mojej firmy , ja stále vravím , že čo ak mám aj skopírované , keď nie je s čím porovnať . Mám už aj ja bloky, kde mám k fotokópii priložený kúsok bezcenného papiera , z ktorého v minulosti bola odpočítaná DPH.
dadika
16.03.06,19:39
Zituš, podpisujem sa Ti do petície :D
Jana Acsová
16.03.06,19:39
Dotýka sa to všetkých, čo účtujú a majú bloky na termopapieri. Podľa vyjadrenia DRSR (ale na daň z príjmu) by mali byť kontrolóri zhovievaví. Ale nejak sa to nepotvrdzuje, takže ...

Hádam to nenecháme tak, keď nedali ani šancu ... pri preberaní protokolu to uviedli ako ústretový krok voči daňovému subjektu so slovami: Aj vy aj my budeme/te spokojní ... Tak to asi ťažko.
Puuusinka
16.03.06,19:41
Noo ani moja mamina si nekopíruje, ale asi sa jej o to začnem starať, lebo už ma tie daňové kontroly vážne štvú.. nech idú číňancom alebo do Lidlu, Kauflandu alebo Tesca a nie okrádať živnostníkov, ktorí sú radi, že majú aspoň na výplatu :( je to chyba výrobcu a nie živnostníka.. veď v dnešnej dobe je asi pokuta za všetko