Predator8284
29.11.12,13:04
Dobrý deň,

mám na Vás jednu otázku v ktorej by som potreboval Váš kvalifikovaný názor .

Môže zamestnávateľ prikázať zamestnancovi čerpanie dovolenky, v čase keď sú na strane zamestnávateľa prekážky v práci podľa § 142 ods. 3 zákonníka práce, takže zamestnanec má za túto dobu nárok na náhradu mzdy. Je to v súlade zo zákonom, keby zamestnávateľ prikázal zamestnancovi čerpať dovolenku počas trvajúcich prekážok v práci na strane zamestnávateľa podľa § 142 ods. 3 zákonníka práce (iný dôvod).

Otázkou teda je, že či počas iných prekážok v práci na strane zamestnávateľa, keď zamestnancovi prislúcha náhrada mzdy, má zamestnávateľ právo mu počas tohto obdobia prikázať čerpanie dovolenky podľa § 111 zákonníka práce.

Prekážky v práci na strane zamestnávateĺa pokladajme za jasnú skutočnosť, tie preukázateĺne nastali a pokračujú bez prerušenia.

Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď.
ivka70
29.11.12,12:23
Ak zamestnavatel nariadil cerpanie dovolenky v sulade so ZP (plan dovoleniek, nariadenie cerpania aspon 14 dni vopred, dodrzal planovanie dovoleniek aspon 1 cast 14 dni v kuse), moze to urobit aj na cas planovanych prekazok v praci na strane zamestnavatela (napr. planovana odstavka el. energie).
Predator8284
29.11.12,13:01
ivka, nejedná sa však o plánované prekážky v práci, ale o situáciu ktorá už beží cca. mesiac a bude pokračovať ďalší mesiac. To znamená, že prvý mesiac je v súlade zo zákonom poskytovaná náhrada za mzdu vo výške 100%. Ide v podstate o to, že keď máš zákonný nárok aj za celý druhý mesiac dostávať náhradu za mzdu vo výške 100%, ako zamestnanec nemáš dôvod si čerpať svoju dovolenku, pretože stav keď si zamestnávateľ neplní svoje povinnosti (prideľovať prácu), výslovne upravuje zákonník práce v ustanovení § 142 ods. 3. Zákon jasne nerieši túto situáciu, takže zodpovedať moju otázku nie je jednoduché. Ako zamestnanec nemáš povinnosť, byť prítomný v práci za takejto situácie po celý čas (aj logika veci hovorí, že keď ti nemôže prideliť prácu tak nemáš a nemôžeš v práci nič robiť - prekážka je na jeho strane a na základe nej ti má povinnosť poskytnúť náhradu za mzdu). Môže nastať situácia, že sa chce zamestnávateľ tejto svojej povinnosti zbaviť, tým, že bude zamestnanca nútiť do dovolenky resp. by mohol mať snahu v snahe túto svoju povinnosť neplniť "prikázať dovolenku". Tu by však existovali súčasne dve právne skutočnosti na základe ktorých by si mala nárok na "mzdu" 1. prekážka na strane zamestnávateľa 2. čerpanie dovolenky, logicky je čerpanie dovolenky v čase uvedených prekážok na strane zamestnanca, neopodstatnené.
ivka70
29.11.12,19:35
Plati to, co som napisala, ak zamestnavatel nariadi cerpanie dovolenky so 14 dennym predstihom, zamestnanec je povinny ju cepat bez ohladu na to, ci nejaka prekazka na strane zamestnavatel existuje alebo nie.
Zamestnavatel ma pravo planovat a rozhodovat o celej dovolenke (iba s obmedzeniami definovanymi ZP)

Cize ak napr. na zaciatku novembra zamestnavatel nema pracu pre zamestnancov a necha ich do konca mesiaca doma kvol itejto prekazke a zaoven od 1.12. naplanuje dovolenku 2 tyzdne, je to v sulade so ZP.
Predator8284
03.12.12,06:43
V podstaste suhlasim s tebou, zákon to výslovne nevylucuje. Ku 100% zodpovedaniu otazky by som este ale potreboval, nejaky rozsudok sudu v tejto veci, zatial sa mi ziadny nepodarilo najst, takze otazku pokladam zodpovedanu na 80% :)