grammatika
30.11.12,09:25
JAJA11
30.11.12,09:23
zatiaľ to prezident nepodpísal, tak ešte musíme chvíľu počkať...
Indeed
03.12.12,06:35
Ja som za,

a ešte som za aby DU vyčlenili pracovníkov,ktorí by skumali pohyby na VŠETKYCH učtoch daňovníka vs udaje o prijmoch uvedené v DP
misomiso
04.12.12,11:49
Tesi ma, ze v case vojny budem opat moct platit hotovostou.
heja3
04.12.12,12:05
Nikde som nevidela vo výnimkách, keď podnikateľ nesie peniaze -tržby z ERP do banky.....alebo to bude musieť robiť po 5000? ;)
misomiso
04.12.12,18:27
Nosit mozes kolko chces. Platit nesmies. Teda cestou z obchodu do banky sa nesmies zastavit vo Volve a kupit si za to hotovost auto.
Indeed
05.12.12,09:07
Zákon bol prijatý kvoli tomu aby sa nevypisovali fiktívne prijmove doklady

a tiež kvoli tomu aby sa zamedzilo prepieraniu peňazí pochadzajúcich z trestnej činnosti
misomiso
05.12.12,15:24
Ale ved my vieme, preco to bolo prijate. Teraz ide iba o to, ako uviest do praxe. Teraz, ked budes chciet dat chlapikovi na ministerstve 15.000, tak mu budes musiet dat 3 x 5.000.
SamuelSK
05.12.12,15:35
No ale vtipne je, ze ani v Amerike si nemozem kupit auto za cash, resp ani v Nemecku, ci v Cine, podla toho zakona?
Cital som to tak aspon v mediach, neviem ako je finale..

Ale toto je drzost, takze obmedzia moje pravo platit legalnym platidlom a nanutia ma si kupit bankosu sluzbu ktoru nepotrebujem?

To je ako keby som povedal, ze uctovnik si musi kupi licenciu Microsoftu a Office, lebo medved.

Blbost.. A nezaujima ma ako je to na zapade, alebo inych krajinach, proste je to obmedzenie mojej slobody, neexistuje 5000 Eurova bankovka, vzdy platim len max 500 Eurovkou, cize ziadny hotovostny pohyb nie je vyssi ako 5000 Eur, kedze bankovky nemozno spojit..
zuzana.š.
05.12.12,17:38
Ale ved my vieme, preco to bolo prijate. Teraz ide iba o to, ako uviest do praxe. Teraz, ked budes chciet dat chlapikovi na ministerstve 15.000, tak mu budes musiet dat 3 x 5.000.

- ani toto nebudeš môcť, lebo
(1) Hodnotou platby v hotovosti, ktorá je rozdelená na niekoľko samostatných platieb, je súčet hodnôt týchto platieb, ak tieto platby vyplývajú z jedného právneho vzťahu.

musíš vymyslieť inú formu
SamuelSK
05.12.12,18:21
Tak napr mam auto vyhliadnute a stoji 16000 Eur, nie?
Tak si ho kupim za 4999. Kupim koberce za 4999, a potom mapy do navigacie za 4999 a za 1003 Eur si ho necham u predajcu umyt.

Technicky, co mi brani v tom, aby som kupil napr Ferrari (okrem toho ze na neho este nemam :D ) za 4999 Eur a nechal ho umyt 100x za 4999 Eur ? Ved ak kupim na cerpacej stanici 3x listok do umyvarky, tiez to neznamena, ze je to jedno umytie a je to jeden produkt, pretoze vzdy moze prist holub a je vymalovane..

EDIT:
Ale logicky, ak je tento zakon CISTO proti tomu, aby sa nepodvadzalo, tak ja nepodvadzam, proste aky je rozdiel medzi tym ze pojdem do banky vlozit 16000 a ze to dam predajcovi? V bazare kazde auto nad 4999 ma teraz PRUSER, pretoze:
Dam svoje auto (napr ma hodnotu 8000) za neskutocne nizku cenu 6000 ale nesmiem zobrat hotovost), dohodnem si 10 zaujemcov (dobra cena, poviem ze potrebujem peniaze lebo medved), oni zabehnu do banky, vlozi mi napr aspon polovica z nich 6000 na ucet, a mozem ist do karibiku s 30000, a auto nech si rozdelia..
Kde mam teda zaruku, ze medzi tym casom mi nezdrhne predajca?

Ak to teda skutocne je len preto, aby sa nepodvadzalo v ucte a na dani, tak by som to urobil tak, ze to auto za 6000 zaplatil v hotovosti a udal sam seba a ukazal im ze nevnizkla skutkova podstata trestneho cinu, pretoze auto som legalne kupil, legalnymi peniazmi, tj. nepodvadzal som, nebola to FIKTIVNA kupa, pretoze auto EXISTUJE a zmenilo majitela.. Ak by aspon toto mohlo prejst, tak by som proti tomu v zasade nic nemal, no existuje milion scenarov, komu by to relevantne vadilo (rychlootocny/predajny tovar napr..)
Indeed
05.12.12,22:38
Asi si nepočúval Fico-bašiho,keď hovoril o tomto zákone, vtedy povedal,že pri kupe auta má občan výnimku a ked si dost našetrí, automobil si kupit može.
SamuelSK
06.12.12,06:49
No ved on toho nakeca tolko, ze tolko sa neda ani pocuvat, elbo to boli... Tak fajn, ked sa automobil kupit moze. Uz som sa zlakol ze toto leto si ziadne nekupim :D Ale s cim budem teraz na toto nadavat? Pocitac/TV nad 5000 si tiez mozem kupit??? :D
Žabinka
06.12.12,08:06
Môžem poprosiť polopatisticky vysvetliť tento §:
§ 7

Zákaz podľa § 4 sa vzťahuje aj na odovzdanie hotovosti v cudzine odovzdávajúcim, ktoré súvisí s plnením uskutočneným na území Slovenskej republiky, ak odovzdávajúci má v Slovenskej republike trvalý pobyt, prechodný pobyt, tolerovaný pobyt, sídlo, prevádzkareň alebo miesto podnikania.



Zákaz podľa § 4 sa vzťahuje aj na prijatie hotovosti v cudzine príjemcom, ktoré súvisí s plnením uskutočneným na území Slovenskej republiky, ak príjemca má v Slovenskej republike trvalý pobyt, prechodný pobyt, tolerovaný pobyt, sídlo, prevádzkareň alebo miesto podnikania.
Žabinka
06.12.12,08:08
Môžem poprosiť polopatisticky vysvetliť tento §:
§ 7

Zákaz podľa § 4 sa vzťahuje aj na odovzdanie hotovosti v cudzine odovzdávajúcim, ktoré súvisí s plnením uskutočneným na území Slovenskej republiky, ak odovzdávajúci má v Slovenskej republike trvalý pobyt, prechodný pobyt, tolerovaný pobyt, sídlo, prevádzkareň alebo miesto podnikania.



Zákaz podľa § 4 sa vzťahuje aj na prijatie hotovosti v cudzine príjemcom, ktoré súvisí s plnením uskutočneným na území Slovenskej republiky, ak príjemca má v Slovenskej republike trvalý pobyt, prechodný pobyt, tolerovaný pobyt, sídlo, prevádzkareň alebo miesto podnikania.


Ešte doplním, že ma to zaujíma v súvislosti s nákupom ojazdených vozidiel v EÚ, platby prebiehali doteraz vždy v hotovosti u zahraničného dodávateľa v jeho mieste podnikania.
misomiso
06.12.12,08:14
To je nadalej v poriadku. Ty budes odovzdavajuci a plnenie bude uskutocnene v Taliansku, Holandsku, Nemecku... takze sa to na teba nevztahuje.
Indeed
06.12.12,08:14
Ešte doplním, že ma to zaujíma v súvislosti s nákupom ojazdených vozidiel v EÚ, platby prebiehali doteraz vždy v hotovosti u zahraničného dodávateľa v jeho mieste podnikania.

Možno pomože kuknuť sem a vyhľadať si udaje z prvej ruky ...

www.autobazar.eu/forum (http://www.autobazar.eu/forum)

http://forum.autobazar.eu/dovoz-vozidiel-f44.html?sid=6c51798695abcf3ecf53fb2fc252658f (http://forum.autobazar.eu/dovoz-vozidiel)
Melnick
06.12.12,08:20
To si našich úradníkov teda moc nepotešila . :D
Žabinka
06.12.12,08:57
To je nadalej v poriadku. Ty budes odovzdavajuci a plnenie bude uskutocnene v Taliansku, Holandsku, Nemecku... takze sa to na teba nevztahuje.


Možno pomože kuknuť sem a vyhľadať si udaje z prvej ruky ...

www.autobazar.eu/forum (http://www.autobazar.eu/forum)

http://forum.autobazar.eu/dovoz-vozidiel-f44.html?sid=6c51798695abcf3ecf53fb2fc252658f (http://forum.autobazar.eu/dovoz-vozidiel)

Ďakujem.
Antonia Jendrišáková
06.12.12,13:00
Zaplatím mu na účet, za poradenstvo, ako toto obísť !
florkova
13.12.12,12:07
A bude sa považovať za úhradu v hotovosti ak fyzická osoba vloží úhrahu priamo v banke na účet podnikateľa?
tictac7
18.12.12,07:49
A bude sa považovať za úhradu v hotovosti ak fyzická osoba vloží úhrahu priamo v banke na účet podnikateľa?

nie
kuravesele
19.12.12,08:02
A keď mesačne refakturujem elek.energiu odberatelovi za 1 odberné miesto okolo 3000eur a 2-hé odberné miesto tiež okolo 3000eur (vystavujem 2 faktúry) a platí mi v hotovosti, ja mu dávam bloček z ERP, tak v tomto prípade môžem ja prijať týchto 6000eur?
Aljok
19.12.12,16:36
Zákon č. 394/2012 o obmedzení platieb v hotovosti dnes vyšiel v Zbierke zákonov :

http://www.zbierka.sk/sk/ciastky/ciastka-98-2012

Znenie v textovej podobe na Porade:
http://www.porada.sk/t210643-zakon-o-obmedzeni-platieb-v-hotovosti-394-2012-a.html
kuravesele
19.12.12,16:59
Už asi prestávam rozumieť...pretože podľa zákona o DPH od 1.1.2013 je možnosť vyhotoviť zjednodušenú faktúru za ktorú sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ak cena tovaru alebo služby vrátane dane uhradená v hotovosti nie je viac ako 1000 eur alebo uhradená inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť nie je viac ako 1600eur.

Čiže či dobre tomu rozumiem:
Keď bude IBA bloček z ERP (od 1.1.2013) tak hotovosťou vyplatený môže byť iba do 1000eur vrátane DPH a kartou do 1600eur. Inak musí byť vystavená FA.

Ale keďže sa hovorí aj o limite 5000 eur (od marca 2013), tak vystavená FA do 5000 eur + bloček z ERP(keď ju platím v hotovosti) , nad sumu 5000eur platba FA iba z BÚ? dobre to chápem???

Ďakujem za odpoveď.
tictac7
19.12.12,18:00
Už asi prestávam rozumieť...pretože podľa zákona o DPH od 1.1.2013 je možnosť vyhotoviť zjednodušenú faktúru za ktorú sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ak cena tovaru alebo služby vrátane dane uhradená v hotovosti nie je viac ako 1000 eur alebo uhradená inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť nie je viac ako 1600eur.

Čiže či dobre tomu rozumiem:
Keď bude IBA bloček z ERP (od 1.1.2013) tak hotovosťou vyplatený môže byť iba do 1000eur vrátane DPH a kartou do 1600eur. Inak musí byť vystavená FA. áno + iné platobné prostriedky sú aj rôzne poukážky, nie len karty

Ale keďže sa hovorí aj o limite 5000 eur (od marca 2013), tak vystavená FA do 5000 eur + bloček z ERP(keď ju platím v hotovosti) , nad sumu 5000eur platba FA iba z BÚ? dobre to chápem??? áno, len s menšou úpravou, pokiaľ sa jedná o úhradu faktúry za služby, ktoré nie sú vymenované v prílohe zákona o erp, tak tam je možnosť vystavenia PPD, nemusí byť doklad z erp.

Ďakujem za odpoveď.

v texte
Vlasta Č.
28.12.12,09:19
Mám fa za tovar z EU ešte z r. 2011, ktorá bola čiastočne uhradená. Môžem pri doplatení v r. 2013 v hotovosti (jedná sa o sumu 8000,- €) uplatniť § 13 spomínaného tu zákona?? A teda uhradiť sumu v hotovosti?? Ďakujem.
zuzana.š.
28.12.12,09:38
Platbu v hotovosti dohodnutú pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, ktorej hodnota prevyšuje sumu ustanovenú v § 4, možno vykonať do 31. marca 2013.
fok
29.12.12,10:12
Jediny kto na tomto zarobi su zase len banky. Je to totalne zly zakon. Aj ked tu akoze firmy si platia v hotovosti medzi sebou, tie peniaze tu zostavaju a minu sa na Slovensku, cize sa dostanu do obehu. Takto tie peniaze pojdu prec na ucty do sveta, tam sa budu investovat. Nieje take tazke sa poobzerat okolo seba, ved v podstate cele to tu este funguje na zaklade sedej ekonomiky. Dalsia vec je ta, ze dalsie poplatky len zdrazia tovar a sluzby, takze zase to zaplati obcan. V Taliansku tento zakon je tusim do 2000 eur hotovost a obchodnici strasne nadavaju, lebo ludi to zase nuti mat kreditne karty, proste zase banka. .....
zuzana909
08.01.13,10:48
pozor, zákon nadobúda účinnosť 1.1.2013 a výnimku do marca majú len nasledujúce platby:
Platbu v hotovosti dohodnutú pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, ktorej hodnota prevyšuje sumu ustanovenú v § 4, možno vykonať do 31. marca 2013.
na faktúry vystavené v roku 2013 sa už vzťahuje tento zákon :o
AnanasX
15.01.13,08:23
Tiez platime jednemu dodavatelovi vkladom na jeho ucet, je to nad 5000,-. Pre nase ucto je to hotovostny vydaj. Ako uvadzate, je to OK. Najdem to v zakone? Dakujem
zuzana909
15.01.13,09:56
to je v poriadku nakoľko peniaze odovzdávate buď banke alebo pošte, tieto inštitúcie majú výnimku a môžu príjmať hotovosť nad túto sumu.
seda
16.01.13,13:25
Dobrý deň, chcela by som sa uistiť, SZČO SR nakupuje tovar v Poľsku od spoločnosti, ktorá si vyžaduje platiť pri prebratí tovaru faktúru v hotovosti. Sú to faktúry aj nad 5.000 Eur. Ak tomu dobre rozumiem, tak sa daný zákon na to nevzťahuje. Môže hradiť v Poľsku nad 5000 hotovosťou? Ďakujem.
seda
16.01.13,15:29
Už som našla odpoveď. V takom to prípade sa tento zákon nevzťahuje.
Anna8
18.02.13,09:58
Dobry den,

Misomiso, Zabinka, podla Vas plati to aj opacne? Predam auto v zahranici cudzincovi ako pravnicka osoba, ja som teda prijemca hotovosti.
Dakujem vopred za Vasu odpoved.
tictac7
18.02.13,17:46
Dobry den,

Misomiso, Zabinka, podla Vas plati to aj opacne? Predam auto v zahranici cudzincovi ako pravnicka osoba, ja som teda prijemca hotovosti.
Dakujem vopred za Vasu odpoved.

čo platí opačne? Že v zahraničí príjmeš ako PO hotovosť nad 5.000 €? Tak to neplatí. Do kelu, zákon má dokopy 13 krátkych paragrafov. Je problém si prečítať?

§ 7
(1) Zákaz podľa § 4 sa vzťahuje aj na odovzdanie hotovosti v cudzine odovzdávajúcim, ktoré súvisí s plnením uskutočneným na území Slovenskej republiky, ak odovzdávajúci má v Slovenskej republike trvalý pobyt, prechodný pobyt, tolerovaný pobyt, sídlo, prevádzkareň alebo miesto podnikania.

(2) Zákaz podľa § 4 sa vzťahuje aj na prijatie hotovosti v cudzine príjemcom, ktoré súvisí s plnením uskutočneným na území Slovenskej republiky, ak príjemca má v Slovenskej republike trvalý pobyt, prechodný pobyt, tolerovaný pobyt, sídlo, prevádzkareň alebo miesto podnikania.

(3) Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa použijú, ak § 8 písm. j) neustanovuje inak.
Anna8
18.02.13,21:20
čo platí opačne? Že v zahraničí príjmeš ako PO hotovosť nad 5.000 €? Tak to neplatí. Do kelu, zákon má dokopy 13 krátkych paragrafov. Je problém si prečítať?

§ 7


(1) Zákaz podľa § 4 sa vzťahuje aj na odovzdanie hotovosti v cudzine odovzdávajúcim, ktoré súvisí s plnením uskutočneným na území Slovenskej republiky, ak odovzdávajúci má v Slovenskej republike trvalý pobyt, prechodný pobyt, tolerovaný pobyt, sídlo, prevádzkareň alebo miesto podnikania.

(2) Zákaz podľa § 4 sa vzťahuje aj na prijatie hotovosti v cudzine príjemcom, ktoré súvisí s plnením uskutočneným na území Slovenskej republiky, ak príjemca má v Slovenskej republike trvalý pobyt, prechodný pobyt, tolerovaný pobyt, sídlo, prevádzkareň alebo miesto podnikania.

(3) Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa použijú, ak § 8 písm. j) neustanovuje inak.

Prepacte, asi som nechapava, samozrejme zakon som viackrat precitala, predsa nebola som si ista, ci sa to na nas vztahuje alebo nie. Ideme predat auto v zahranici cudzincovi, zaplati nam v hotovosti a bude to viac ako 5000 eur. V tomto pripade sa nejedna o plnenie uskutocnene na uzemi SR, ja som to tak pochopila. Chcela som sa iba uistit....
dogicka
19.02.13,05:28
Preto sme Porada, aby sme sa mohli poradiť, či sme daný zákon správne pochopili....:)
Podľa mňa by sa veru k zákonu o hotovostných platbách hodil nejaký metodický pokyn....
tictac7
19.02.13,07:50
Prepacte, asi som nechapava, samozrejme zakon som viackrat precitala, predsa nebola som si ista, ci sa to na nas vztahuje alebo nie. Ideme predat auto v zahranici cudzincovi, zaplati nam v hotovosti a bude to viac ako 5000 eur. V tomto pripade sa nejedna o plnenie uskutocnene na uzemi SR, ja som to tak pochopila. Chcela som sa iba uistit....

nie, plnenie v zmysle tohto zákona, nie je dodanie tovaru v zmysle zákona o DPH, sú to dve rôzne veci. Z dôvodovej správy:
K § 7
Navrhnuté ustanovenie upravuje, že pre osoby, ktoré vykonávajú platbu v hotovosti mimo územia Slovenskej republiky, ktorá ale súvisí s plnením v Slovenskej republike, platia povinnosti vyplývajúce zo zákona i v prípade, že odovzdávajú alebo prijímajú platbu v cudzine a zároveň majú v Slovenskej republike trvalý pobyt, prechodný pobyt, tolerovaný pobyt, sídlo, prevádzkareň alebo miesto podnikania. Plnením sa chápe napr. poskytnutie služby, predaj tovaru, plnenie záväzku (napr. poskytnutie pôžičky), plnenie na základe rozhodnutia orgánu verejnej moci.


...teda nikde sa nehovorí o dodaní tovaru v zmysle zákona o DPH. Takže, tak....
tictac7
19.02.13,07:52
Preto sme Porada, aby sme sa mohli poradiť, či sme daný zákon správne pochopili....:)
Podľa mňa by sa veru k zákonu o hotovostných platbách hodil nejaký metodický pokyn....

...hmmm, lenže MF má k niektorým ustanoveniam iné stanovisko ako FS - takže pochybujem, že ho niekto spraví.... V inej téme sú obe stanoviská prilepené, tiež zaujímavé čítanie....
dogicka
19.02.13,08:13
...hmmm, lenže MF má k niektorým ustanoveniam iné stanovisko ako FS - takže pochybujem, že ho niekto spraví.... V inej téme sú obe stanoviská prilepené, tiež zaujímavé čítanie....

Prosím, prilož link, na danú tému...
ďakujem
Paula
19.02.13,08:22
tictac7 má asi dosť svojej práce v tomto čase -:)
Anna8
19.02.13,22:46
nie, plnenie v zmysle tohto zákona, nie je dodanie tovaru v zmysle zákona o DPH, sú to dve rôzne veci. Z dôvodovej správy:
K § 7
Navrhnuté ustanovenie upravuje, že pre osoby, ktoré vykonávajú platbu v hotovosti mimo územia Slovenskej republiky, ktorá ale súvisí s plnením v Slovenskej republike, platia povinnosti vyplývajúce zo zákona i v prípade, že odovzdávajú alebo prijímajú platbu v cudzine a zároveň majú v Slovenskej republike trvalý pobyt, prechodný pobyt, tolerovaný pobyt, sídlo, prevádzkareň alebo miesto podnikania. Plnením sa chápe napr. poskytnutie služby, predaj tovaru, plnenie záväzku (napr. poskytnutie pôžičky), plnenie na základe rozhodnutia orgánu verejnej moci.


...teda nikde sa nehovorí o dodaní tovaru v zmysle zákona o DPH. Takže, tak....

Dakujem za odpoved.
Myslim si, ze mam pravo sa pytat, prosim budte zhovievavy....v com je rozdiel co sa tyka pojmov? podla mna plnenie (predaj auta) sa aj tak uskutocnuje mimo uzemia SR....este raz sa ospravedlnujem, ale nechapem ten rozdiel
Janinka
12.03.13,20:49
Prosim Vas mame vo firme dve ERP pokladne, z ktorých trzby za mesiac mi odovzdávaju a ja to preuctovavam do internej pokladne, odkial sa oductovavaju blocky, phm a odovzdavam hotovost konatelovi aby odniesol do banky, teda davam na 261, ak trzby ktore mi odovzdavaju pokladnicky samozrejme kazdy den, prekrocili hodnotu 5000 mam to brat, ze ide o tu istu povahu platby a teda porusila som zakon ako som to prijala do internej pokladne? Mam rovno z ich pokladni davat na 261 a tak na ucet? A co so stavom v pokladni ak je cez 40 000, samozrejme su to trzby, ktore konatel cestou do banky nechal kade tade. Mam urobit nejaku zmluvu, ze ich ma u seba, dat na 365 a potom nech vlozi do banky? Este nemam uzavrety rok 2012 tak sa to da. Dakujem vopred za odpoved.
tictac7
12.03.13,20:54
Dakujem za odpoved.
Myslim si, ze mam pravo sa pytat, prosim budte zhovievavy....v com je rozdiel co sa tyka pojmov? podla mna plnenie (predaj auta) sa aj tak uskutocnuje mimo uzemia SR....este raz sa ospravedlnujem, ale nechapem ten rozdiel

...sorry, máš právo sa pýtať - ja nemám povinnosť Ti hľadať odpoveď.... toto je dobrovoľné diskusné fórum a nie verejný výklad zákonov fórum, či ?!
tictac7
12.03.13,20:57
Prosim Vas mame vo firme dve ERP pokladne, z ktorých trzby za mesiac mi odovzdávaju a ja to preuctovavam do internej pokladne, odkial sa oductovavaju blocky, phm a odovzdavam hotovost konatelovi aby odniesol do banky, teda davam na 261, ak trzby ktore mi odovzdavaju pokladnicky samozrejme kazdy den, prekrocili hodnotu 5000 mam to brat, ze ide o tu istu povahu platby a teda porusila som zakon ako som to prijala do internej pokladne? Mam rovno z ich pokladni davat na 261 a tak na ucet? A co so stavom v pokladni ak je cez 40 000, samozrejme su to trzby, ktore konatel cestou do banky nechal kade tade. Mam urobit nejaku zmluvu, ze ich ma u seba, dat na 365 a potom nech vlozi do banky? Este nemam uzavrety rok 2012 tak sa to da. Dakujem vopred za odpoved.

Prosím, Ťa, prečítaj si zákon ..... prevod z pokladne na BÚ nie je nijak limitovaný ( a vôbec nie je limitovaný hotovostný vklad na účet) .... ak sa Ti v pokladni naakumuluje aj milión euráčikov, môžeš ich kľudne vložiť na účet....
tictac7
12.03.13,20:58
Ďakujem, Paula, fakt nemám čas.... tak, ako ja by som si to musela dať do vyhľadávača, tak isto, si to dogicka môže dať....
Janinka
13.03.13,10:27
... ja sa nepytam na pohyb medzi pokladnou a bankou, to mi je jasne, len ma zaujima, ci sa presun penazi medzi zamestnancami a pokladnami vo firme, tiez berie, ze prijimam a vydavam hotovost. Lebo pokladnicka vyberie dennu trzbu - z jej pokladne VDP , moja centralna pokladne PPD a mesacne od jednej pokladnicky isto cez 5000, to vsetko len papierovo samozrejme, peniaze vidi len konatel, nasledne z centralnej dam konatelovi na vklad do banky, co vidim ze do banky vlozil a VPD na 261 a co nevlozil sa tam kumuluje uz je 40 000, tak sa pytam, kedze inventura nesedi, ako znizit stav 211tky a pripadne mimo 355 a 335, ak teda je nejaka ina moznost. Ale konatel nie je ochotny niest zostatok 355 do banky, 428 to nepokryje, tak neviem, mozem nieco na 513? Napriklad taky stavebny material, co kupil sebe domov, alebo potraviny, akoze pohostenie?
Paula
13.03.13,11:03
... ja sa nepytam na pohyb medzi pokladnou a bankou, to mi je jasne, len ma zaujima, ci sa presun penazi medzi zamestnancami a pokladnami vo firme, tiez berie, ze prijimam a vydavam hotovost. Lebo pokladnicka vyberie dennu trzbu - z jej pokladne VDP , moja centralna pokladne PPD a mesacne od jednej pokladnicky isto cez 5000, to vsetko len papierovo samozrejme, peniaze vidi len konatel, nasledne z centralnej dam konatelovi na vklad do banky, co vidim ze do banky vlozil a VPD na 261 a co nevlozil sa tam kumuluje uz je 40 000, tak sa pytam, kedze inventura nesedi, ako znizit stav 211tky a pripadne mimo 355 a 335, ak teda je nejaka ina moznost. Ale konatel nie je ochotny niest zostatok 355 do banky, 428 to nepokryje, tak neviem, mozem nieco na 513? Napriklad taky stavebny material, co kupil sebe domov, alebo potraviny, akoze pohostenie?


Inventúru hotovosti - účtovný a fyzický stav - má vykonať a urobiť zápis najmenej 4x v roku osoba zodpovedná za peniažky. Tou osobou nieje spravidla účtovník, takže to kumulovanie je problém pána majiteľa firmy.
Janinka
13.03.13,11:38
hej lenze je to moj otec, takze mu to musim poriesit :)
Janinka
13.03.13,11:41
asi najlepsie by bolo, aby vlozil do banky co visi v pokladni a nasledne si z pokladne prebral, alebo mu to mam rovno ku koncu roka dat na 355? Moze potom poberat podiely na zisku, ked nie je vyrovnana 355. ?
Janinka
13.03.13,11:42
si z banky vybral malo byt, nie z pokladne prebral, ospravedlnujem sa
renata E.
13.03.13,19:00
mozem sa poradit, mam fakturu vystavenu na 6000€, zakaznik mi zaplati 2000€ v hotovosti a zbytok platobnou kartou. je to mozne?
Ivka 07
04.12.13,12:03
vzťahuje sa zákaz hotovostných platieb aj na takýto prípad? "Omylom bol spoločníkovi cez účet vyplatený podiel na zisku zo spoločnosti A v čiastke prevyšujúcej 5.000 ale neprevyšujúcej 15.000 EUR, ktorý mu mal byť vyplatený zo spoločnosti B. Spoločnosť B následne previedla zodpovedajúcu sumu spoločnosti A. Je možné cez pokladničné doklady vrátiť túto platbu zo spoločnosti A do spoločnosti B, prijať do spoločnosti A späť o vyplatený podiel na zisku od spoločníka a následne mu ho opät vyplatiť v hotovosti zo spoločnosti B?" Musia sa spätné platby realizovať znova bezhotovostne?
marjankaj
04.12.13,12:07
vzťahuje sa zákaz hotovostných platieb aj na takýto prípad? "Omylom bol spoločníkovi cez účet vyplatený podiel na zisku zo spoločnosti A v čiastke prevyšujúcej 5.000 ale neprevyšujúcej 15.000 EUR, ktorý mu mal byť vyplatený zo spoločnosti B. Spoločnosť B následne previedla zodpovedajúcu sumu spoločnosti A. Je možné cez pokladničné doklady vrátiť túto platbu zo spoločnosti A do spoločnosti B, prijať do spoločnosti A späť o vyplatený podiel na zisku od spoločníka a následne mu ho opät vyplatiť v hotovosti zo spoločnosti B?" Musia sa spätné platby realizovať znova bezhotovostne?
A je nejaký problém realizovať to bezhotovostne?:eek:
Ivka 07
04.12.13,12:17
Tak akurát ten, že musíme žiadať spoločníka o vrátenie príslušnej čiastky späť na účet spoločnosti A, z ktorého mu bol omylom zaslaný. Pre nás by bolo jednoduchšie vymeniť si navzájom pokladničné doklady, len tá čiastka prevyšuje 5.000 EUR, tak neviem či je to možné vzhľadom na predmetný zákon. Ináč spoločníkovi asi nevadí, z ktorého účtu mu bol vyplatený podiel na zisku...
marjankaj
04.12.13,12:21
Je to porušenie zákona.
§ 2
Na účely tohto zákona sa platbou v hotovosti rozumie odovzdanie bankoviek alebo mincí v hotovosti v mene euro alebo bankoviek alebo mincí v hotovosti v inej mene odovzdávajúcim a prijatie tejto hotovosti príjemcom.
Ivka 07
04.12.13,12:27
Ďakujem za odpoveď. Asi nám nič iné nezostáva, len to poriešiť bezhotovostne.
Ešte ma napadla možnosť vzájomného trojstranného zápočtu, ale to by asi bolo dosť komplikované...
Ivka 07
04.12.13,12:41
Problém vyriešený, spoločník súhlasí s vrátením platby do spoločnosti A, následne mu bude poslaná čiastka na účet zo spoločnosti B. Aj tak ďakujem za radu.:)
marjankaj
04.12.13,12:56
Problém vyriešený, spoločník súhlasí s vrátením platby do spoločnosti A, následne mu bude poslaná čiastka na účet zo spoločnosti B. Aj tak ďakujem za radu.:)
No vidíš. Stačilo sa spýtať spoločníka.
Andrej Laciak
08.12.13,15:04
Chcel by som sa uistiť že:
Napriek tomu, že ako s.r.o. nemám registračnú pokladňu, teda vydávam len elektornickú faktúru, môžem prijať platbu od zákazníka v hotovosti a dať ju do pokladne.
Ďakujem za odpoveď.
Rozalka
08.12.13,15:15
Chcel by som sa uistiť že:
Napriek tomu, že ako s.r.o. nemám registračnú pokladňu, teda vydávam len elektornickú faktúru, môžem prijať platbu od zákazníka v hotovosti a dať ju do pokladne.
Ďakujem za odpoveď.
To záleží od toho, za čo zákazník platí, teda čo je predmetom fakturácie.
Andrej Laciak
08.12.13,15:58
To záleží od toho, za čo zákazník platí, teda čo je predmetom fakturácie.
Tovar
avalik
08.12.13,16:02
To záleží od toho, za čo zákazník platí, teda čo je predmetom fakturácie.
Tovar

tak nechapem na zaklade akej informacie sa chces uistit ... cital si uz zakon o pouzivani ERP? http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-289
Andrej Laciak
08.12.13,16:35
tak nechapem na zaklade akej informacie sa chces uistit ... cital si uz zakon o pouzivani ERP? http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-289

...tak uz viem, dakujem...
marjankaj
08.12.13,18:13
Chcel by som sa uistiť že:
Napriek tomu, že ako s.r.o. nemám registračnú pokladňu, teda vydávam len elektornickú faktúru, môžem prijať platbu od zákazníka v hotovosti a dať ju do pokladne.
Ďakujem za odpoveď.
A do akej pokladne to chceš dať, keď píšeš ze ju nemáš?:D
karacenka
26.02.14,06:39
Vie mi niekto poradiť, aký môže byť maximálny zostatok v pokladni?? Čo ak máme stále zostatok v pokladni nad 5000 € ?? Súrne to potrebujem vedieť :-)
Tweety
26.02.14,06:55
Nie je určený limit, snáď len daný interným predpisom.