Wibko
01.02.06,10:10
Začínam v ALFE a prosím o radu ako zaúčtovať mzdy do záväzkov.Mám to zaúčtovať cez int.doklad ?
Zita5
01.02.06,09:16
V Alfe máš evidenciu záväzkov . Otvoríš "klikneš pridaj " V pravo je vyššie " Typ dokladu " vyberieš a klikneš , že sa jedná o mzdy . Všetko podľa okienok vypíšeš podľa výplatnej listiny . Tak isto pokračuješ aj pri fondoch .

Pri ich úhrade - účtovaní v peňažnom denníku ,zasa odpíšeš zo záväzkov . Dostaneš sa tam aj cez F7 - vyber sumu . Vo VPD musíš mať ale zakliknuté uhradiť záväzok a na otázku či uhradiť " klikneš "áno " : tým úkonom sa Ti vyplatená suma odpíše aj z evidencie záväzkov .
Wibko
01.02.06,09:21
Ale ako doklad o zaúčtovaní netreba nič prikladať, či stačí len výplatná listina ?
Zita5
01.02.06,09:27
Ale ako doklad o zaúčtovaní netreba nič prikladať, či stačí len výplatná listina ?

Ja osobne to robím tak , že kópiu výplatnej listiny priložím do evidencie záväzkov a na tú kópiu si napíšem ručne poradové číslo . Originál výplatky priložím k VPD . alebo ak vyplácam cez BÚ tak k výpisu .
Wibko
01.02.06,09:54
A ešte k SF doteraz to pre mňa bolo jasné ale po prezretí skúšobného príkladu v ALFE som sa trochu rozladila,myslím zaúčtovanie v PD. Ako to vlastne je ?
va1ke
04.03.06,19:47
Prosím Vás, kde mám zaúčtovať daň zo mzdy v JU a odvody, ktoré platí zamestnávateľ z miezd a ktoré platí zamestnanec.
Zita5
04.03.06,19:48
Prosím Vás, kde mám zaúčtovať daň zo mzdy v JU a odvody, ktoré platí zamestnávateľ z miezd a ktoré platí zamestnanec.




daň zo mzdy - mzdy
odvody - platby do fondov
va1ke
04.03.06,19:53
a tá daň je zdaniteľný výdavok a aj ten odbod, ktorý platí zamestnanec? ja som do teraz učtovala len mzdy v PU a tam je to trochu inak. tak preto sa pýtam. v tomto nie som celkom doma.
Zita5
04.03.06,19:57
a tá daň je zdaniteľný výdavok a aj ten odbod, ktorý platí zamestnanec? ja som do teraz učtovala len mzdy v PU a tam je to trochu inak. tak preto sa pýtam. v tomto nie som celkom doma.

V jednoduchom účtovníctve daň zo mzdy a odvody za zamestnancov a zamestnancov sú výdavkom OVZ .
va1ke
04.03.06,19:59
OVZ-je výdavok ovplyvňujúci základ?
Zita5
04.03.06,20:00
OVZ-je výdavok ovplyvňujúci základ?

áno;)...........:)
va1ke
04.03.06,20:03
Ďakujem veľmi pekne. idem účtovať podľa tvojich rád.
petovsan
09.03.06,20:49
Ešte sa vrátim k tým záväzkom: za 12/2004 som vyplácala zamestnancom zo SF nejaký príspevok priamo cez mzdy - soft OLYMP, takže cez export-import dokladov mi automaticky prebehli záväzky do ALFY, okrem iného aj záväzok nazvaný "Refundácia sociálneho fondu" s mínusovým znamienkom vo výške čerpania SF (btto). Teraz neviem, ako tento záväzok zlikvidovať. Súčasťou záväzku "mzdy na výplatu" je aj ten príspevok zo SF, vyplatený zamestnancom vo výplate. Ten som z prev. réžie cez int. doklad vystornovala, len neviem, čo s tou refundáciou? Ako to, prosím, riešite ostatní?
petovsan
15.03.06,21:00
Ešte sa vrátim k tým záväzkom: za 12/2004 som vyplácala zamestnancom zo SF nejaký príspevok priamo cez mzdy - soft OLYMP, takže cez export-import dokladov mi automaticky prebehli záväzky do ALFY, okrem iného aj záväzok nazvaný "Refundácia sociálneho fondu" s mínusovým znamienkom vo výške čerpania SF (btto). Teraz neviem, ako tento záväzok zlikvidovať. Súčasťou záväzku "mzdy na výplatu" je aj ten príspevok zo SF, vyplatený zamestnancom vo výplate. Ten som z prev. réžie cez int. doklad vystornovala, len neviem, čo s tou refundáciou? Ako to, prosím, riešite ostatní?

Prosíííííím, vie mi niekto našepkať?
Manual
16.03.06,04:45
Ešte sa vrátim k tým záväzkom: za 12/2004 som vyplácala zamestnancom zo SF nejaký príspevok priamo cez mzdy - soft OLYMP, takže cez export-import dokladov mi automaticky prebehli záväzky do ALFY, okrem iného aj záväzok nazvaný "Refundácia sociálneho fondu" s mínusovým znamienkom vo výške čerpania SF (btto). Teraz neviem, ako tento záväzok zlikvidovať. Súčasťou záväzku "mzdy na výplatu" je aj ten príspevok zo SF, vyplatený zamestnancom vo výplate. Ten som z prev. réžie cez int. doklad vystornovala, len neviem, čo s tou refundáciou? Ako to, prosím, riešite ostatní?
Ak som to správne pochopil, tak príspevok zamestnanci fyzicky dostali vo výplate a vadí ti tam v KZ len neuhradený záväzok a ešte aj s mínusom. Neviem prečo je tam mínus, ale ja by som to riešil tak, že v KZ ten záväzok dám oprav, otvorí sa mi a v ľavo dolu dám pridaj a uhradím ho s datumom aj č. dokladu aký mám na výplatu mzdy, lebo vtedy ten príspevok zamestnanci dostali. Nikde inde ho nedám zapísať, lebo len ho formálne likvidujem =uhrádzam. A už ti nebude svietiť na ružovo. Asi toľko.
Pekné ránko...:)
LubenaK
16.03.06,10:15
Cez peňažný denník urob výdavok neovplyvňujúci základ dane a zo záväzkov vyber SF a označ Zápis do evidencie SF - ak ho v Alfe eviduješ - a doplň text - Čerpanie SF, aby sa Ti aj tam znížil zostatok.