Andrej88
30.11.12,13:09
Dobry den, mam specificku otazku, hodil som to sem. Mozete premiestnit.

Pracoval som v jednej firme na dohodu. Uz asi 3 mesiace som nezamestnany, platim si ZP.
Prednedavnom som bol na Urade prace a nechceli ma zaregristrovat do evidencie. Odvovodnili to tym, ze musim predlozit list o ukonceni dohody. Ze vraj som registrovany v Socialnej p. a tak nemozem byt registrovany. Ze mam prist s tym listom. Bol trocha v soku, ale ok.

Mam len otazku, ci pani postupovala spravne. Kedze som 3 mesiace bez roboty. Kto potom plati za mna socialne? Asi svaty Peter. Ukazal som jej zmluvu o dohode, videla datum nastupu aj razsah hodin.
Som samoplatitel ZP a pisal som aj do SP a odpisali mi , ze firma ma odhlasila ako poistenca pred uz spominanymi 3ma mesiacmi. Iba mne to pride cudne?

Co mam robit? Mam ist do firmy po to ukoncenie? Mam este nieco im doniest? Vytlacit odpoved od SP? Je v poriadku ako pani postupovala?

P.S.: A musim povedat, ze bola aj dost arogantna , ked sa so mnou rozpravala.
veronikasad
30.11.12,12:15
Na UP ťa nezaregistrujú, lebo výkon práce na dohodu musíš nahlásiť pred začiatkom výkonu práce. Tvoj súčasný zamestnávateľ ťa ešte asi neodhlásil. Preto je naozaj nutné, aby si išiel k nemu uzatvoriť dohodu o skončení práce na dohodu a následne ťa odhlásil v SP. (UP je softwérovo prepojený so SP)
Počas výkonu práce na dohodu za teba nikto neplatí odvody do SP (zamestnávatel platí len úrazové a garančné poistenie). Nie si nemocensky, dôchodkovo poistený, ani poistený v nezamestnanosti (platí do 31.12.2012).

Ak však máš od SP potvrdenie, že ťa zamestnávateľ odhlásil zo SP, treba ti len doklad od zamestnávateľa o skončení výkonu práce na Dohodu.
Andrej88
30.11.12,12:46
Ale vsak pisem, ze uz 3 mesiace niesom na SP prihlaseny. To ako si predstavujes? Ze firma bude len tak zadara mi platit socialne?
Opakujem, mam potvrdene, ze SP ma neeviduje uz 3 mesiace.
Andrej88
30.11.12,12:52
Teda este raz , robil som na dohodu 2 mesiace. Platili za mna poistenie a potom ked som povedal, ze uz pracovat u nich nebudem, v SP ma odhlasili a NIKTO za MNA neplati nic do SP. Som ODHLASENY. Mam POTVRDENIE. A aj tak sa musim TREPAT do firmy, ktora to musi este 2 krat potvdit? Ako pises, su softverovo prepojeny.

Zaciatok prace na dohodu bol cca. 22.4.2012 na pocet hodin 300. A 20.11.2012 idem na urad s tym , ze uz nepracujem 3 mesiace a aj tak musim doniest list o ukonceni dohody? Vsak toto je Absurdistan , kriste...

Aj keby za mna platili len to POISTNE tak je MINUS pre tu firmu. Alebo su firmy nejake Judasove strediska dobrosrdecnosti?

To naozaj este musim ist do tej firmy? Preplati mi to niekto?
Economic
02.12.12,10:48
Však nech ti korešpondenciu zašlú poštou. Čo bude treba podpísané vrátiť späť, pošleš...
veronikasad
02.12.12,10:55
Ale vsak pisem, ze uz 3 mesiace niesom na SP prihlaseny. To ako si predstavujes? Ze firma bude len tak zadara mi platit socialne?
Opakujem, mam potvrdene, ze SP ma neeviduje uz 3 mesiace.
Andrej, namiesto toho neužitočného si si mal poriadne prečítať moju odpoveď. Za dohodárov NIKTO neplatí soc. poistenie. (počas výkonu práce na dohodu nie si poistený v SP - zamestnávatel platí len UP a GP). Zrejme máš v dohode ktorú si odovzdal na UP okrem 300 hod. aj dobu trvania dohody (konkrétny dátum). Ak si skončil skôr ako tento dátum, potrebuješ UP predložiť Dohodu o skončení dohody a tú ti môže vydať len zamestnávateľ. Rozčuluješ sa úplne zbytočne a na nesprávnom mieste.
Andrej88
02.12.12,14:15
Ja ta chapem, ale aj to poistenie proti urazu musi predsa firma platit. Je to pre nu minus. A tak je zrejme, ze ked je od podpisu dohody viac ako 6 mesiacov a je tam napisane do 300 prac. hodin tak uz pre tu firmu nerobim, navyse sa ta pani pozerala do PC a povedala mi napriek tomu, ze uz ma firma "odvolala" tak ma poslala do firmy s tym , ze MA NEODHLASILI. Pritom to nieje pravda, podla toho cosom sa dozvedel z SP.

Nerozculujem sa , len mi to pride akokeby umelo chceli znizovat nezamestnanost tym, ze budu robit obstrukcie alebo len ta pani mala blby den a na mne sa vyburila, tak , ze ma poslala kade lahsie.
Musela vediet o mojej situacii kedze ako aj vy pisete, su internetom prepojene...

Ok , tak idem do firmy a poprosim ich o tu kopiu. Co uz. Zasa nejaka byrokracia zbytocna... Diky za prispevky.
veronikasad
02.12.12,14:20
Ja ta chapem, ale aj to poistenie proti urazu musi predsa firma platit. Je to pre nu minus. A tak je zrejme, ze ked je od podpisu dohody viac ako 6 mesiacov a je tam napisane do 300 prac. hodin tak uz pre tu firmu nerobim, navyse sa ta pani pozerala do PC a povedala mi napriek tomu, ze uz ma firma "odvolala" tak ma poslala do firmy s tym , ze MA NEODHLASILI. Pritom to nieje pravda, podla toho cosom sa dozvedel z SP.

Nerozculujem sa , len mi to pride akokeby umelo chceli znizovat nezamestnanost tym, ze budu robit obstrukcie alebo len ta pani mala blby den a na mne sa vyburila, tak , ze ma poslala kade lahsie.
Musela vediet o mojej situacii kedze ako aj vy pisete, su internetom prepojene...

Ok , tak idem do firmy a poprosim ich o tu kopiu. Co uz. Zasa nejaka byrokracia zbytocna... Diky za prispevky.
Andrej, úrazové a garančné poistenie platí zamestnávatel z vymeriavacieho základu = odmeny, ktorú si na dohodu zarobil. Ak by si nebol odhlásený v SP a dohoda trvá (prácu si nevykonával), vymeriavací základ je nula a teda aj platba zamestnávatela je nula.

Neviem akú kopiu si chceš od zamestnávateľa pýtať - pre UP potrebuješ Dohodu o skončení Dohody o vykonaní práce (alebo prac.činnosti), k dátumu, kedy si bol do SP odhlásený.
Andrej88
03.12.12,07:18
Konecne rozumna odpoved. Nevedel som , ze sa to plati z toho co UROBIM, teda z tej odmeny. Som si myslel, ze to platia vopred kazdy mesiac. Lebo ak to je tak ako pisete, tak prvy mesiac nikto nieje chraneny. Teda ak to mam brat podla toho co ste napisala.

Ok.Dakujem za odpoved. Dost mi pomohla to pochopit lepsie.
veronikasad
03.12.12,07:21
Konecne rozumna odpoved. Nevedel som , ze sa to plati z toho co UROBIM, teda z tej odmeny. Som si myslel, ze to platia vopred kazdy mesiac. Lebo ak to je tak ako pisete, tak prvy mesiac nikto nieje chraneny. Teda ak to mam brat podla toho co ste napisala.

Ok.Dakujem za odpoved. Dost mi pomohla to pochopit lepsie.
Zvýraznenému nerozumiem. Pred čím má byť dohodár chránený ?
Andrej88
03.12.12,11:11
1. Zamestnavatel plati URAZOVE poistenie z ODMENY ktoru DOHODAR vytvori svojou pracou.

- Ak to tak je tak DOHODARovi plati poistenie az po odpracovani urciteho casu. T.j. V zaciatkoch dohody nieje chraneni pred URAZOM.

2. Ale mozno som to zle pochopil a zamestnavatel to zaplati vopred mesiac a potom si to strhne z tej odmeny. Vsak vlastne ide o par eur.

Lebo ja som robil na stavbe a tam je riziko urazu vysoke.
Tweety
03.12.12,11:16
1. Zamestnavatel plati URAZOVE poistenie z ODMENY ktoru DOHODAR vytvori svojou pracou.

- Ak to tak je tak DOHODARovi plati poistenie az po odpracovani urciteho casu. T.j. V zaciatkoch dohody nieje chraneni pred URAZOM.

2. Ale mozno som to zle pochopil a zamestnavatel to zaplati vopred mesiac a potom si to strhne z tej odmeny. Vsak vlastne ide o par eur.

Lebo ja som robil na stavbe a tam je riziko urazu vysoke.
Poistenie platí v momente poukázania odmeny na dohodu. Takže napr. za odpracované práce v novembri, odvody odvedie v decembri v termíne výplat.
Ale prihlásený na poistenie v SP je, pretože zamestnáv. musí pred začiatkom prác na dohodu zamestnanca prihlásiť do SP.
vanessa2
03.12.12,11:42
išla by som do firmy a ak si ukončil dohodu treba mať ukončenie dohody so zamestnávateľom a zamestnávateľ je poviný najneskôr den po skončení zamestnania ťa odhlásiť zo sp, mala som kedysi prípad,keď jedného pána nechceli zaregistrovať na urade práce ,že nie je odhlásený ako zamestnanec zo sociálky a napokon vysvitlo,že chybu urobil úrad práce, lebo pani na úrade si nestiahla aktuálne údaje zo sociálky, kde bol dotyčný odhlásený a hádala sa s dotyčným pánom asi dva mesiace, takže by som jej priniesla dohodu o skončení dohody zo zamestnávateľom a verím,že sa situácia vyrieši.
veronikasad
03.12.12,12:04
1. Zamestnavatel plati URAZOVE poistenie z ODMENY ktoru DOHODAR vytvori svojou pracou.

- Ak to tak je tak DOHODARovi plati poistenie az po odpracovani urciteho casu. T.j. V zaciatkoch dohody nieje chraneni pred URAZOM.

2. Ale mozno som to zle pochopil a zamestnavatel to zaplati vopred mesiac a potom si to strhne z tej odmeny. Vsak vlastne ide o par eur.

Lebo ja som robil na stavbe a tam je riziko urazu vysoke.
Andrej veľmi sa mýliš, ak si myslíš, že z úrazového poistenia ktoré platí zamestnávateľ by si v prípade úrazu niečo dostal. Nárok na úrazový príplatok v prípade prac.úrazu máš len v prípade, ak máš nárok na nemocenské. A počas výkonu práce na dohodu nie si nemocensky poistený, teda nevznikne ti nárok na nemocenské, ani úrazový príplatok.

Poistné do SP (GP a UP) platí zamestnávateľ do výplatného termínu firmy, ktorý je stanovený na výplatu odmeny z dohody za predch. kal.mesiac - teda nie vopred ako píšeš ty. Napr. za oktober by si zarobil 200€, výplata je v Dohode dohodnutá na 15.11.2012, do tohto termínu zamestnávatel odvedie do SP 1,05% z tvojej vyplatenej odmeny = 2,10€.
Andrej88
03.12.12,21:43
OK a ked sa mi stane uraz este v novembri? Zaplatene to nieje este a dostanem odskodne alebo bolestne?
Andrej88
03.12.12,21:45
Tak naco je to potom dobre?
Melnick
03.12.12,22:18
Tak naco je to potom dobre?


Máš pravdu - na nič.

Buď rád, že si v práci na "Dohodu" nemal žiadny úraz, pretože by Ti ostali iba oči pre plač, bez nároku na nemocenské, bez odškodného, bez bolestného.
Zamestnávateľ platil iba :

Úrazové poistenie je konštituované ako povinné poistenie zamestnávateľa, ktoré ho má ochraňovať pred rizikom ekonomickej záťaže pre prípad jeho zodpovednosti za škodu vzniknutú v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania jeho zamestnancom, ktorá mu vyplýva zo Zákonníka práce. Preto, na rozdiel od nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia, je povinné úrazové poistenie viazané na zamestnávateľa, ktorý je v pozícii poistenca a platí si úrazové poistenie. Úrazové poistenie vzniká zamestnávateľovi odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jednu fyzickú osobu uvedenú v § 16 zákona, a zaniká dňom, v ktorom nezamestnáva ani jednu takúto fyzickú osobu. (§ 24 zákona).


Garančné poistenie je poistenie pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa na uspokojovanie nárokov zamestnanca a na úhradu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie nezaplatených zamestnávateľom do základného fondu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie.

Od 1.1.2013 sa práca na dohodu podstatne zmení.
Andrej88
08.01.13,09:39
Este nieco by som potreboval o vas predsa len, bol som na urade a nezaradia ma do evidencie kym sa nepreukazem ako samoplatitel ZP. Vyda mi Vseobecna poistovna dokument, ze som samoplatitel ZP aj v tedy ak som to posledne 2 mesiace nezaplatil? Nemam teraz peniaze a potrebujem sa surne zahlasit na urad ale oni takto... Ako to mam vyriesit?

Od jula som bez prace ale zatial som si platil vsetko ale posledne dva mesiace uz jednoducho nemam z coho. Plus este som platil aj dlh 60 eur mesacne. Len tie dva posledne mesiace nemam normalne zdravotne poistenie zaplatene... vydaju mi to bez toho aby som musel tie dva mesiace zaplatit? :(
veronikasad
08.01.13,10:16
Este nieco by som potreboval o vas predsa len, bol som na urade a nezaradia ma do evidencie kym sa nepreukazem ako samoplatitel ZP. Vyda mi Vseobecna poistovna dokument, ze som samoplatitel ZP aj v tedy ak som to posledne 2 mesiace nezaplatil? Nemam teraz peniaze a potrebujem sa surne zahlasit na urad ale oni takto... Ako to mam vyriesit?

Od jula som bez prace ale zatial som si platil vsetko ale posledne dva mesiace uz jednoducho nemam z coho. Plus este som platil aj dlh 60 eur mesacne. Len tie dva posledne mesiace nemam normalne zdravotne poistenie zaplatene... vydaju mi to bez toho aby som musel tie dva mesiace zaplatit? :(
Ak máš riadne splnenú oznamovaciu povinnosť v ZP, takéto potvrdenie by ti mala vydať. Prečo si doteraz nebol evidovaný na UP ?
Andrej88
08.01.13,19:43
Ako myslis oznamovaciu povinnost?

No boli sviatky, bol som aj chory a stale som to odkladal. Ale uz nemozem. Mozem si za to sam ja viem
veronikasad
08.01.13,19:47
Ako myslis oznamovaciu povinnost?

No boli sviatky, bol som aj chory a stale som to odkladal. Ale uz nemozem. Mozem si za to sam ja viem
Pdkedy si teda bol v zdr.poisťovni samoplatitelom ?
Píšeš, že od júla si bez práce, prečo si sa na UP neprihlásil skôr ?
kezeso
09.01.13,13:17
Neprihlásil sa preto, lebo mu chýbala dohoda o ukončení prac.pomeru od zamestnávateľa, ako spomínal skôr.