Alexandra57
30.11.12,21:56
Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu. Stala sa nám nehoda, kde nás na hlavnej nabral pán s dodávkou. Vinník si uznal chybu, išlo to cez našu havarijnú, vraj nám cez ňu dajú viac a poisťovne si to medzi sebou vymôžu. Škoda bola uznaná ako totálna a pred pár dňami nám prišli peniaze a boli sme nemilo prekvapení. Odhadca uznal cenu auta pred nehodou na 4500 € a prišlo nám 2520 €. My sme pozerali rovnaké autá na internete a pod 5000 € sme žiadny inzerát nenašli. Poisťovňa našla kupca vraku za 1700 €. Lenže keď si to zrátam, stále sme strašne v strate a to ani nie našou vinou :( Na auto sme si dlho šetrili a teraz sme takou nie našou vinou dopadli. Myslíte že sa s tým dá niečo robiť? Za každú radu veľmi pekne ďakujeme!
bubkoch
01.12.12,08:16
Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu. Stala sa nám nehoda, kde nás na hlavnej nabral pán s dodávkou. Vinník si uznal chybu, išlo to cez našu havarijnú, vraj nám cez ňu dajú viac a poisťovne si to medzi sebou vymôžu. Škoda bola uznaná ako totálna a pred pár dňami nám prišli peniaze a boli sme nemilo prekvapení. Odhadca uznal cenu auta pred nehodou na 4500 € a prišlo nám 2520 €. My sme pozerali rovnaké autá na internete a pod 5000 € sme žiadny inzerát nenašli. Poisťovňa našla kupca vraku za 1700 €. Lenže keď si to zrátam, stále sme strašne v strate a to ani nie našou vinou :( Na auto sme si dlho šetrili a teraz sme takou nie našou vinou dopadli. Myslíte že sa s tým dá niečo robiť? Za každú radu veľmi pekne ďakujeme!

vsetko sa odvija od casovej ceny auta v case nehody ...
vyplatene plnenie = casova cena minus spoluucast minus dlzne poistne minus cena pouzitlnych zvyskov

podla toho co pises je plnenie v poriadku (2520+1700=4220, zvysok do 4500 moze byt spoluucast + dlzne poistne, v kazdom pripade ti poistovna poslala list, kde je plnenie podrobne vypocitane)

inzeraty su irelevantne, cena v nich nemusi zodpovedat predajnej cene, poistovne maju na stanovenie casovej ceny auta podrobne tabulky na kazdy jeden model a vybavu co sa u nas kedy predavala, samozrejme su tam urcite intervaly, tak skus podat reklamaciu a ak ti nedoplatia, zvaž ci sa ti oplati kvoli par desiatkam eur tahat to na sud a platit pravnika a znalca
hena22
01.12.12,08:24
Určite to reklamuj keď nie si spokojná. Poisťovne radi berú poistné a neradi plnia. A často sa pokúšajú plniť menej ako by mali. Ak Ti nevyhovejú, potom sa rozhodneš, či sa budeš súdiť. Ale povyhrážať sa vlastným znalcom a súdom môžeš hneď. Prinajmenšom ich to donúti pozrieť sa na tú likvidáciu znovu.
Ice dive
01.12.12,09:01
Určite to reklamuj keď nie si spokojná. Poisťovne radi berú poistné a neradi plnia. A často sa pokúšajú plniť menej ako by mali. Ak Ti nevyhovejú, potom sa rozhodneš, či sa budeš súdiť. Ale povyhrážať sa vlastným znalcom a súdom môžeš hneď. Prinajmenšom ich to donúti pozrieť sa na tú likvidáciu znovu.

no toto je blbosť, každá poisťovňa musí mať likvidáciu poistnej udalosti podloženú... nemôže si len tak z brucha vycucať koľko dá a koľko nie...

to že poisťovňa určila auto ako totálnu škodu mali ste požiadať o poistné plnenie nie havarijného poisťovateľa ale poisťovateľa vinníka kde má PZP nakoľko v tom prípade by ste ušetrili spoluúčasť a dlžné poistné.... nakoľko ak poisťovňa určila cenu auta pred nehodou na 4500 €
spoluúčasť býva spravidla 5 % min 165 € keďže je škoda nad 3319 € spoluúčasť ide na percentá...

t.j.: 4500 cena auta, 225 € spoluúčasť, hodnota vraku - reálny kupca 1700 € plnenie poisťovne 2520 € = 55 € čo môže byť doplatok poistného do konca poistného obdobia, keďže škoda bola riešená ako totálna...

na tvojom mieste by som vrátil plnenie poisťovni nereflektoval na ponuku kupcu a šiel si škodu uplatniť do poisťovne kde má vinník PZP nakoľko pri totálke by to malo byť jedno či sa plní z PZP alebo havarijnej poistky hodnota auta by mala byť podľa tabuliek +/- rovnaká čo však môžeš dostať späť je spoluúčasť a stiahnutý doplatok poistného... (prípadne požiadať o spoluúčasť poisťovateľa PZP)
buchač
01.12.12,09:04
vsetko sa odvija od casovej ceny auta v case nehody ...

inzeraty su irelevantne, cena v nich nemusi zodpovedat predajnej cene,
Toto je dôležité .........

Niekedy jeden nevie , čo od rozkoše robiť - v preklade povedané - pýtať !!!

Príkladne :
Auto A - má najazdených 30.000 km za 10 rokov ...
Auto B - má najazdených 100.000 km za 10 rokov ...

Obe sú tej istej značky , v rovnakej triede a aj výbave , aj ročník ...
Auto majiteľa A je ale jasný odrb...kiláky stiahnuté ...
Dubak2000
01.12.12,09:06
okrem poistovne si myslim ze mozete vymahat skodu aj po vinnikovi. Poistovna uhradila cast skody a ak odhad hovori o vyssej cene tak si ju mozete narokovat na nom. Poskodeny ma narok na preplatenie celej vysky skody vratane nepriamych skod zavinenych stratou auta. Ale chce to zistit presne u pravnika. Ja som si na to kedysi platil poistenie pravnej ochrany ktore s takymi vecami pomaha. Ale nikdy som ho nevyuzil a uz som ho zas zrusil:)
bubkoch
01.12.12,09:11
okrem poistovne si myslim ze mozete vymahat skodu aj po vinnikovi. Poistovna uhradila cast skody a ak odhad hovori o vyssej cene tak si ju mozete narokovat na nom. Poskodeny ma narok na preplatenie celej vysky skody vratane nepriamych skod zavinenych stratou auta.

pises somariny
hena22
01.12.12,09:14
podložiť sa dá všeličo, otázka je či správne. ale to s plnením z PZP vinníka považujem za dobrý nápad, teda pokiaľ už nie je neskoro...
bubkoch
01.12.12,09:14
to že poisťovňa určila auto ako totálnu škodu mali ste požiadať o poistné plnenie nie havarijného poisťovateľa ale poisťovateľa vinníka kde má PZP nakoľko v tom prípade by ste ušetrili spoluúčasť a dlžné poistné....

ale ved poskodenemu staci poziadat PZP poistovnu vinnika o preplatenie spoluucasti ...
v pripade ze plnenie PZP poistovne bude vyssie ako plnenie HP poistovne, rozdiel mu PZP poistovna zaplati

v kazdom pripade zvolil poskodeny spravny postup, treba ziadat plnenie z HP poistenia, peniaze ma poskodeny rychlejsie, a v pripade opravy nemusi platit zo svojho a potom cakat na peniaze ... z PZP sa uz potom vysporiadaju poistovne medzi sebou
Alexandra57
01.12.12,10:22
Prosím, takže teraz ešte môžem ísť do poisťovne vinníka a pýtať si preplatenie spoluúčasti? To by bolo veľmi dobré, každá korunka je nám teraz strašne potrebná
draik
01.12.12,10:58
Môžte sa súdiť, ale to je na dlho. Ak auto nie je úplne na šrot a viete si ho dať relatívne lacno opraviť, tak by som sa zameral na dosiahnutie plnenia poisťovne rozpočtom. Nakoniec by ste ešte na tom mohli získať.
Dubak2000
01.12.12,12:48
pises somariny

mozes vysvetlit aj preco? Ak mam skodu tak ju budem vymahat. Vratane usleho zisku a pod. Vsetko co dokazem zdokladovat. Napr nahradne vozidlo atd. Vinnik je za to zodpovedny a pokial poistovna neuhradi vsetky skody tak ich mozem vymahat na nom. To je napr to ak ma niekto povinne rucenie na milion euro ale sposobi skodu 5 milionov tak myslis ze ten rozdiel po nom nebudu vymahat? Ja ako poskodeny musim vediet zdokumentovat skodu (odhad ceny vozidla), naklady na nahradne vozidlo atd. Ale vymahat ich mozem.
bubkoch
01.12.12,12:58
mozes vysvetlit aj preco? Ak mam skodu tak ju budem vymahat. Vratane usleho zisku a pod. Vsetko co dokazem zdokladovat. Napr nahradne vozidlo atd. Vinnik je za to zodpovedny a pokial poistovna neuhradi vsetky skody tak ich mozem vymahat na nom. To je napr to ak ma niekto povinne rucenie na milion euro ale sposobi skodu 5 milionov tak myslis ze ten rozdiel po nom nebudu vymahat? Ja ako poskodeny musim vediet zdokumentovat skodu (odhad ceny vozidla), naklady na nahradne vozidlo atd. Ale vymahat ich mozem.

bavime sa o skode v ramci limitov poistenia, nie o skode nad limit ...
a ano, je to vseobecne najrozsirenejsi mytus, ze poskodeny moze nieco, co mu nezaplatila poistovna, vymahat od vinnika ...
ja ti to tu nebudem opat vypisovat, je toho plna porada, vratane mojich prispevkov, tak hladaj alebo studuj zakon o PZP ...
v skratke: tebe ako poskodenemu je jedinym partnerom PZP POISTOVNA vinnika, vinnik po splneni zakonnych nalezitosti po nehode moze kludne spat, viac sa ho to netyka
bubkoch
01.12.12,13:00
ano, mozete ...
Ice dive
01.12.12,13:07
ale ved poskodenemu staci poziadat PZP poistovnu vinnika o preplatenie spoluucasti ...
v pripade ze plnenie PZP poistovne bude vyssie ako plnenie HP poistovne, rozdiel mu PZP poistovna zaplati

v kazdom pripade zvolil poskodeny spravny postup, treba ziadat plnenie z HP poistenia, peniaze ma poskodeny rychlejsie, a v pripade opravy nemusi platit zo svojho a potom cakat na peniaze ... z PZP sa uz potom vysporiadaju poistovne medzi sebou

pri totálke je to jedno... nakoľko pri HP alebo PZP je rovnaký postup ako aj plnenie by malo byť rovnaké... taktiež v PZP má lehotu na vybavenie v zmysle zákona do 15 dní... čo v HP nemá, keďže je to komerčné poistenie....v tomto prípade by som šiel radšej cez PZP vinníka, aby som nemusel doplácať dlžné poistné za celý rok, keďže sa jednalo o totálku.... toto mu poisťovňa vinníka nepreplatí... spoluúčasť hej, ale tiež záleží od toho akú všeobecnú hodnotu zase vypočíta druhá poisťovňa, tiež sa môže stať, že mu tú spoluúčasť nedoplatia...
Ice dive
01.12.12,13:09
no dá... však spomeňme si len na nehodu hlásateľa Rasťa Ž. boli dva posudky na rýchlosť s rozdielom 30 km/h a každý bol správny z pohľadu metodiky výpočtu...
KoxXxo
01.12.12,14:17
dogma
Maco9
01.12.13,15:50
Platím zákonu poistku tak ako za nove auto,a nakoľko mam staršie vozidlo rozbite,,totalka "tak nedostanem nič .
cena auta trhová cca800eur.
bubkoch
01.12.13,15:54
NEPLATIS zakonnu poistku ako za nove auto, lebo cena PZP nema s cenou auta nic spolocne
Katy a R
01.12.13,15:59
najskôr si pozri - čo je PZP .. POISTENIE ZODPOVEDNOSTI ZA ŠKODU SPOSOBENÚ VEDENÍM MV! (na zdraví a na majetku - v zmluve máš aj uvedené na aké PS!))