ddusan1
30.11.12,22:11
Pred rokom bola povinost si dat prerobit ERP na fiskalne a teraz to vypisuje ze treba dat kasu do servisu na servisnu prehliaku ktora vyjde zhruba na 35eur co sa stane ked tak nespravym
kezeso
01.12.12,07:26
To by ti presne vedel povedať servisný technik, na nete ich nájdeš kopu. /ak nechceš volať tomu, čo ti sprevádzkoval pokladňu/, ale predpokladám, že sa zablokuje, aj keď sa mi to nezdá logické. Mala by ísť aj potom, len ťa môžu čakať sankcie zo strany ŽU, DÚ, ŠOI...
calimero1
01.12.12,12:30
Inak vo všeobecnosti je to svinstvo. Podľa zákona by mala byť prehliadka absolvovaná aspoň raz za 4 roky. Výrobcovia a dovozcovia tento interval nastavujú na 1 rok (výnimočne 2 roky), aby si naháňali kšefty, darmožráči.
Minulý rok, keď som bol nútený si kúpiť ERP, som sa u každého z predajcov informoval, koľko stojí prehliadka. Nakoniec som ERP kúpil u toho, ktorí mi povedal najnižšiu cenu - 12 €. To bolo pred rokom. Som zvedavý, akú cenu mi zapotí teraz, nakoľko aj mňa čaká v decembri povinná prehliadka. A tom som tú kasu použil len niekoľko krát a je ako nová. Radosť podnikať na Slovensku :mee:
xtriadax
01.12.12,13:41
keď som kupoval tak mi predajca vravel že podľa zákona každý rok musí byť prehliadka. Ale vravel mi to predajca zákon som neštudoval
ddusan1
02.12.12,17:52
volal som aj do elkomu aj tam my povedali ze to stoji okolo 35Eur kasa by mala fungovat aj potom ale nevedeli my povedat ci je za to aj niejaky postih lebo vsetci servisaci budu tvrdit ze treba lebo treba zrobiť kseft je kseft
calimero1
02.12.12,22:17
35 € je strasne vela, treba si obvolat servisne strediska podla znacky pokladne, Elcom ich ma v kazdom okresnom meste viac. Ja ked som minuly rok zistoval ceny, vacsinou boli okolo 20 € a jeden predajca mi vravel, ze 12 €. Ale mozno sa svine dohodli a zdvihli to hromadne.

Inak toto hovori zakon:
"(7) Podnikateľ je povinný do dvoch mesiacov od zobrazenia
prvej informácie o potrebe vykonania povinnej
údržby elektronickej registračnej pokladnice písomne
požiadať servisnú organizáciu o jej vykonanie. Povinnou
údržbou sa preverí technický stav elektronickej registračnej
pokladnice a neporušenosť plomb tak, aby
bola zabezpečená správna funkčnosť elektronickej registračnej
pokladnice. Servisná organizácia zaznamená
do knihy elektronickej registračnej pokladnice dátum
vykonania povinnej údržby elektronickej
registračnej pokladnice a jej výsledok a záznam potvrdí
odtlačkom pečiatky, ak ju servisná organizácia má vyhotovenú,
a podpisom fyzickej osoby, ktorá povinnú
údržbu elektronickej registračnej pokladnice vykonala,
s uvedením jej mena a priezviska."
seflera
04.12.12,13:49
Inak toto hovori zakon: - Ktorý zákon cituješ? To je paragraf alebo odstavec? V zákone 289/2008 o používaní elektronickej registračej pokladnice som nič také nenašla.......
"(7) Podnikateľ je povinný do dvoch mesiacov od zobrazenia
prvej informácie o potrebe vykonania povinnej
údržby elektronickej registračnej pokladnice písomne
požiadať servisnú organizáciu o jej vykonanie. Povinnou
údržbou sa preverí technický stav elektronickej registračnej
pokladnice a neporušenosť plomb tak, aby
bola zabezpečená správna funkčnosť elektronickej registračnej
pokladnice. Servisná organizácia zaznamená
do knihy elektronickej registračnej pokladnice dátum
vykonania povinnej údržby elektronickej
registračnej pokladnice a jej výsledok a záznam potvrdí
odtlačkom pečiatky, ak ju servisná organizácia má vyhotovenú,
a podpisom fyzickej osoby, ktorá povinnú
údržbu elektronickej registračnej pokladnice vykonala,
s uvedením jej mena a priezviska."[/QUOTE]
MarcelkaT
04.12.12,14:06
Prečítaj par.4 zák.289/2008 celý, tam je to napísané.
MarcelkaT
04.12.12,14:12
Obvolaj servisné strediska, a zistíš že 35 Eur je skoro všade. Niekde majú 35 Eur aj s DPH, niekde 35 Eur bez DPH.
seflera
04.12.12,14:15
Inak vo všeobecnosti je to svinstvo. Podľa zákona by mala byť prehliadka absolvovaná aspoň raz za 4 roky(podľa zákona 289/2008 §4odst.7 je to do 5 rokov). Výrobcovia a dovozcovia tento interval nastavujú na 1 rok (výnimočne 2 roky), aby si naháňali kšefty, darmožráči - nieje to také jednoduché, ako to podávaš. Pôvodné znenie zákona totiž bolo také, že naozaj museli ERP povinnú údržbu absolvovať každý rok - výrobcovia a dovozcovia ich v tomto znení certifikovali a potom "naša strana a vláda" príslušný paragraf novelizovala na 5 rokov, ale pokladne už boli certifikované - nová certifikácia by znamenala ďaľšie výdavky a navýšenie ceny pokladne a pri frevecii novelizácií naších zákonov, neviem či by to malo nejaký význam. Jednoducho, hustota povinných údržieb je daná certifikátom ale minimálne tak, ako určuje zákon.
Minulý rok, keď som bol nútený si kúpiť ERP, som sa u každého z predajcov informoval, koľko stojí prehliadka. Nakoniec som ERP kúpil u toho, ktorí mi povedal najnižšiu cenu - 12 €. To bolo pred rokom. Som zvedavý, akú cenu mi zapotí teraz, nakoľko aj mňa čaká v decembri povinná prehliadka. A tom som tú kasu použil len niekoľko krát a je ako nová. Radosť podnikať na Slovensku :mee: - Áno.
:mee:
JTOMA
04.12.12,14:28
Žiadne zo servisných stredisk zákon nevymyslelo, tak im netreba nadávať. Robia len to čo zákonodarcovia vymysleli.Návod na hľadanie servisného strediska, ktoré to urobí o pár centov lacnejšie je kontraproduktívny.Na prvej strane knihy ERP je uvedená servisná organizácia, ktorá je okrem toho zapísaná aj v evidencii DÚ. Tak že pri jej zmene je potrebné ohlásiť zmenu aj DÚ. Nadávať niekomu kto si robí svoju prácu do svíň je hodne krčmy 4 cenovej skupiny, alebo nášho milovaného parlamentu. Tá cena bola stanovená podľa toho, čo sa na kase má urobiť a to tiež nestanovili servisné strediská- preto je približne rovnaká všade.
Pokladnica sa po uplynutí 60 dní jednoducho zastaví a nedovolí už nič nablokovať, čo pri odchytení DÚ má fatálne následky - pokuta.
Žiaden zo zákonov tohoto štátu nie je dokonalý, ale je to zákon a o zákonoch sa nediskutuje, zákony treba dodržiavať, čo sa u nás žiaľ veľmi nenosí.
seflera
04.12.12,14:28
Marcelka, pozeráme to isté? §4 odst.7 zák 289/2008 Z.z. má iné znenie ako píšeš. Moja posledná novela je 331/2011 Z.z.
MarcelkaT
04.12.12,14:33
Je to posledný odstavec par.4....Podnikateľ je povinný do dvoch mesiacov od zobrazenia prvej informácie o potrebe vykonania povinnej údržby ERP písomne požiadať,......
calimero1
04.12.12,22:20
Žiadne zo servisných stredisk zákon nevymyslelo, tak im netreba nadávať. Robia len to čo zákonodarcovia vymysleli.Návod na hľadanie servisného strediska, ktoré to urobí o pár centov lacnejšie je kontraproduktívny.Na prvej strane knihy ERP je uvedená servisná organizácia, ktorá je okrem toho zapísaná aj v evidencii DÚ. Tak že pri jej zmene je potrebné ohlásiť zmenu aj DÚ. Nadávať niekomu kto si robí svoju prácu do svíň je hodne krčmy 4 cenovej skupiny, alebo nášho milovaného parlamentu. Tá cena bola stanovená podľa toho, čo sa na kase má urobiť a to tiež nestanovili servisné strediská- preto je približne rovnaká všade.
Pokladnica sa po uplynutí 60 dní jednoducho zastaví a nedovolí už nič nablokovať, čo pri odchytení DÚ má fatálne následky - pokuta.
Žiaden zo zákonov tohoto štátu nie je dokonalý, ale je to zákon a o zákonoch sa nediskutuje, zákony treba dodržiavať, čo sa u nás žiaľ veľmi nenosí.

Nehnevaj sa, ale ak mi minuly rok servisne organizcie tvrdili, ze servisny zasah stoji 12-20 € len preto, aby mi prave oni predali kasu, a teraz ak to ma byt 35 €, tak to je naozaj svinstvo. Neviem co sa tu ohanas zakonom, zakon nikde nehovori, ze skontrolovanie plomby ma stat 35 €. A tie ceny su naozaj nehorazne. Cely tento biznis okolo ERP zavana zneuzivanim situacie na trhu.
JTOMA
05.12.12,06:46
Nehnevám sa, ale ak pod servisnou prehliadkou ERP rozumieš len kontrolu štátnej plomby budeš zrejme odborník, nad rámec tohoto fóra.
Ak máš pocit, že tie ceny sú vysoké prihlás sa výrobcom. alebo dovozcom ERP, urob si potrebné školenia a zbohatni z tohoto podľa Teba nehorázneho biznisu.
zuzana191080
05.12.12,07:12
Dobrý deň, vedel by mi niekto odpovedať na túto otázku, otec je na plnom invalidnom dôchodku, má preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím, a vedie účtovníctvo, vytvára faktúry, a ak je platená v hotovosti musí mať registračnú pokladňu alebo mu bude stačiť tak ako v minulosti príjmový pokladničný doklad. Na daňových úradoch mi povedia aby som si prečítala zákon ale keď som si zákon preštudovala tak som sa nič nedozvedela. Ďakujem za odpovede.
Aljok
05.12.12,07:14
35 € je strasne vela, treba si obvolat servisne strediska podla znacky pokladne, Elcom ich ma v kazdom okresnom meste viac. Ja ked som minuly rok zistoval ceny, vacsinou boli okolo 20 € a jeden predajca mi vravel, ze 12 €. Ale mozno sa svine dohodli a zdvihli to hromadne.

Inak toto hovori zakon:
"(7) Podnikateľ je povinný do dvoch mesiacov od zobrazenia
prvej informácie o potrebe vykonania povinnej
údržby elektronickej registračnej pokladnice písomne
požiadať servisnú organizáciu o jej vykonanie. Povinnou
údržbou sa preverí technický stav elektronickej registračnej
pokladnice a neporušenosť plomb tak, aby
bola zabezpečená správna funkčnosť elektronickej registračnej
pokladnice. Servisná organizácia zaznamená
do knihy elektronickej registračnej pokladnice dátum
vykonania povinnej údržby elektronickej
registračnej pokladnice a jej výsledok a záznam potvrdí
odtlačkom pečiatky, ak ju servisná organizácia má vyhotovenú,
a podpisom fyzickej osoby, ktorá povinnú
údržbu elektronickej registračnej pokladnice vykonala,
s uvedením jej mena a priezviska."

V § 4 odsek 7 bola zákonom 494/2010 s účinnosťou od 30.12.2010 zmenená prvá veta.

Takže v súčasnosti je platné toto znenie :

(7) Podnikateľ je povinný zabezpečiť vykonanie povinnej údržby elektronickej registračnej pokladnice servisnou organizáciou najneskôr do piatich rokov od uvedenia elektronickej registračnej pokladnice do prevádzky a následne najneskôr každých päť rokov od predchádzajúcej údržby. Povinnou údržbou sa preverí technický stav elektronickej registračnej pokladnice a neporušenosť plomb tak, aby bola zabezpečená správna funkčnosť elektronickej registračnej pokladnice. Servisná organizácia zaznamená do knihy elektronickej registračnej pokladnice dátum vykonania povinnej údržby elektronickej registračnej pokladnice a jej výsledok a záznam potvrdí odtlačkom pečiatky, ak ju servisná organizácia má vyhotovenú, a podpisom fyzickej osoby, ktorá povinnú údržbu elektronickej registračnej pokladnice vykonala, s uvedením jej mena a priezviska.
Aljok
05.12.12,07:18
Dobrý deň, vedel by mi niekto odpovedať na túto otázku, otec je na plnom invalidnom dôchodku, má preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím, a vedie účtovníctvo, vytvára faktúry, a ak je platená v hotovosti musí mať registračnú pokladňu alebo mu bude stačiť tak ako v minulosti príjmový pokladničný doklad. Na daňových úradoch mi povedia aby som si prečítala zákon ale keď som si zákon preštudovala tak som sa nič nedozvedela. Ďakujem za odpovede.

Stačí PPD, nemusí mať ERP.

§ 3
Povinnosť evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou


(1) Podnikateľ je povinný evidovať tržbu v elektronickej registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu po jej prijatí; túto povinnosť nemá podnikateľ, ktorý je v likvidácii alebo na ktorého bol vyhlásený konkurz, okrem podnikateľa, ktorý pokračuje v prevádzkovaní podniku po vyhlásení konkurzu.4)

(2) Povinnosť evidovať tržbu podľa odseku 1 sa nevzťahuje na

a) predaj

1. cenín, cestovných lístkov mestskej hromadnej dopravy, telefónnych kariet, dennej tlače a periodickej tlače,
2. mincí z drahých kovov, pamätných bankoviek, pamätných mincí, zberateľských mincí, hárkov bankoviek a súborov obehových mincí, ako aj bankoviek a mincí, ktoré boli stiahnuté z peňažného obehu a stratili status zákonného platidla po uplynutí obdobia určeného na ich výmenu, v Národnej banke Slovenska, 5) v bankách, 6) v pobočkách zahraničných bánk7) a na numizmatických burzách,
3. poštových cenín na filatelistických burzách,
4. tovaru prostredníctvom predajných automatov,
5. tovaru na dobierku,
6. doplnkového tovaru súvisiaceho s poskytovaním poštových služieb,
7. tovaru súvisiaceho s poskytovaním doplnkových služieb vo vozidlách železničnej dopravy a autobusovej dopravy, v leteckej doprave a vodnej doprave,
8. tovaru občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím, 8)
9. živých zvierat okrem akvarijných rybičiek, exotického vtáctva, exotických zvierat, hadov, škrečkov, morčiat a iných hlodavcov,
10. tovaru predávaného vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú rozvodnú sieť elektrickej energie,
11. tovaru vyrobeného v rámci praktického vyučovania žiakov,

b) služby poskytované

1. občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím, 8)
2. vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú rozvodnú sieť elektrickej energie,
3. v rámci praktického vyučovania žiakov,
4. prostredníctvom predajných automatov.
calimero1
05.12.12,07:54
Nehnevám sa, ale ak pod servisnou prehliadkou ERP rozumieš len kontrolu štátnej plomby budeš zrejme odborník, nad rámec tohoto fóra.
Ak máš pocit, že tie ceny sú vysoké prihlás sa výrobcom. alebo dovozcom ERP, urob si potrebné školenia a zbohatni z tohoto podľa Teba nehorázneho biznisu.

Neviem, co obnasa servisna prehliadka, ale pokial minuly rok stala 12-20 € a servisak na tom zarobil, tak 35 € je potom co?
Je straaasne vela drobnych zivnostnikov, ktori spravia v hotovosti 10 transakcii rocne a kvoli tomu museli minuly rok kupovat kasy. A teraz maju este platit kazdy rok 35 €?
Proste to co sa tu deje, je likvidacia drobnych zivnostnikov a ERP je jednym z klincov do ich rakvy. Som zvedavy, ci budu servisaci taki vysmiati, ked to ti drobni nakoniec uplne zabalia a ostanu tu iba hypermarkety.
MarcelkaT
06.12.12,12:03
Darmožrači - to sudiš iných podľa seba? Alebo..........
slavok1
08.12.12,14:09
Prehliadka musi byt vykonana raz za 5 rokov, servisak vam to moze nastavit aj na raz za rok, ale v podstate ak ho po upozorneni nezavolate, nic neporusujete, nanajvys riskujete ze sa vam ERP pokazi pretoze pri prehliadke moze servisak zistit, ze nieco nie ej v poriadku. Tzn. moze sa vam stat ze ERP prestane ist prave vtedy, ked mate obchod plny ludi, zakon vsak urcite neporusite, akurat budete musiet kazde rano pozapnuti pokladnice potvrdzovat, ze ste oboznameni s tymto oznamom
Soulstealer
12.12.12,13:34
Pokúsim sa reagovať na túto diskusiu:

To, že niektorí z Vás uvádzajú, že si registračnú pokladnicu/fiskálnu tlačiareň zakúpili minulý rok a teraz to už žiada vykonanie prehliadky je štandardný stav. Prečo? V čase uvedenia prvých fiskálnych pokladníc platil zákon, že servisná prehliadka musí byť vykonaná každý rok, resp. raz za 2 roky (zákon sa následne ešte menil). To znamená, že pokladnica vyrobená v období, kedy platil zákon na vykonanie prehliadky každý rok, Vám to samozrejme po uplynutí daného roku aj hlási. Následne sa interval menil až na teraz platných 5 rokov.
Ďalšia informácia je, že interval servisnej prehliadky je vo Väčšine zariadení (ERP) nastavený pevne zo strany výrobcu (1 rok, 2 roky...) a aj po vykonaní servisnej prehliadky zo strany servisného technika sa tento interval potvrdením vykonania prehliadky nastaví na dátum o rok, 2 ... Kroky servisnej prehliadky nie sú len o kontrole plomby a 35 eur do vrecka pre servisného technika. Kontrola pokladnice pozostáva z cca 15 krokov, počas ktorých je nutné pokladnicu v niektorých prípadoch kompletne rozobrať, skontrolovať a poskladať späť. Veľký počet používateľov ERP zabúda na vyčítavanie elektronického žurnálu a jeho pravidlené zálohovanie na médium (CD/DVD...). Ak ste jedným z nich čaká Vás pri kontrole z DÚ mastná pokuta, preto požiadajte pri vykonaní servisnej prehliadky servisného technika o pomoc aj s týmto úkonom. Ako už niekto spomenul celé je to o zákone a ten je potrebné dodržiavať aj keď nie je dokonalý.
Malá pomoc: ak máte knihu ERP vo formáte A4 v tvrdej väzbe a myslím, že je modrej farby tak si určite prejdite posledné strany knihy, kde je kompletný zákon o ERP a Vašich povinnostiach.
M3G
25.12.12,23:00
Stačí PPD, nemusí mať ERP.

§ 3
Povinnosť evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou


(1) Podnikateľ je povinný evidovať tržbu v elektronickej registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu po jej prijatí; túto povinnosť nemá podnikateľ, ktorý je v likvidácii alebo na ktorého bol vyhlásený konkurz, okrem podnikateľa, ktorý pokračuje v prevádzkovaní podniku po vyhlásení konkurzu.4)

(2) Povinnosť evidovať tržbu podľa odseku 1 sa nevzťahuje na

a) predaj

1. cenín, cestovných lístkov mestskej hromadnej dopravy, telefónnych kariet, dennej tlače a periodickej tlače,
2. mincí z drahých kovov, pamätných bankoviek, pamätných mincí, zberateľských mincí, hárkov bankoviek a súborov obehových mincí, ako aj bankoviek a mincí, ktoré boli stiahnuté z peňažného obehu a stratili status zákonného platidla po uplynutí obdobia určeného na ich výmenu, v Národnej banke Slovenska, 5) v bankách, 6) v pobočkách zahraničných bánk7) a na numizmatických burzách,
3. poštových cenín na filatelistických burzách,
4. tovaru prostredníctvom predajných automatov,
5. tovaru na dobierku,
6. doplnkového tovaru súvisiaceho s poskytovaním poštových služieb,
7. tovaru súvisiaceho s poskytovaním doplnkových služieb vo vozidlách železničnej dopravy a autobusovej dopravy, v leteckej doprave a vodnej doprave,
8. tovaru občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím, 8)
9. živých zvierat okrem akvarijných rybičiek, exotického vtáctva, exotických zvierat, hadov, škrečkov, morčiat a iných hlodavcov,
10. tovaru predávaného vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú rozvodnú sieť elektrickej energie,
11. tovaru vyrobeného v rámci praktického vyučovania žiakov,

b) služby poskytované

1. občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím, 8)
2. vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú rozvodnú sieť elektrickej energie,
3. v rámci praktického vyučovania žiakov,
4. prostredníctvom predajných automatov.

To myslia len občanov so ZŤP, alebo sa to vzťahuje aj na SZČO ZŤP? Alebo aj na SZČO ZŤP so zamestnancami, ktorí nie sú ZŤP? To by ma fakt zaujímalo. Asi podám dopyt.
blavaciko
26.12.12,08:04
To myslia len občanov so ZŤP, alebo sa to vzťahuje aj na SZČO ZŤP? Alebo aj na SZČO ZŤP so zamestnancami, ktorí nie sú ZŤP? To by ma fakt zaujímalo. Asi podám dopyt.
aj podnikatel je obcan, takze zrejme na vsetky ZTP osoby (zivnostnikov a nezivnostnikov), ktori prijimaju platby vo vlastnom mene, resp. ich zamestnanci v mene osoby ZTP... ale je k tomu aj poznamka 8)
kezeso
05.01.13,07:44
Nie je pravdou, že zo zákona musíme robiť servisné prehliadky každých 5 rokov, iba servisáci to nastavujú schválne tak, aby pokladňa hlásila potrebu servisnej prehliadky každý rok???
calimero1
05.01.13,15:11
Nie je pravdou, že zo zákona musíme robiť servisné prehliadky každých 5 rokov, iba servisáci to nastavujú schválne tak, aby pokladňa hlásila potrebu servisnej prehliadky každý rok???

Áno zo zákona každých 5 rokov. Mne už hlási pokladňa potrebu servisnej prehliadky asi mesiac, tak som bol cez týždeň v servisnej organizácii, ktorá mi pokladňu predala, reku sa poinformujem, čo mám priniesť, dokedy a ako dlho to bude trvať. Tak som sa poinformoval a nakoniec sa pýtam: a koľko to bude stáť? Že 36 €. Zvýšeným hlasom hovorím: keď ste mi pred rokom kasu predávali, tvrdili ste 12 €! A chlapík: výrobca zmenil cenník. A ja zas: a čo sa stane, keď sa na to vykašlem, veď zákon hovorí o piatich rokoch! Servisák len tak pomedzi zuby vypustil, že nevie. No keby to bola povinnosť (po roku), určite by mi to nezabudol povedať, veď ide o prachy. Ale takto radšej zahmlieva. Mohol mať istých 12 € (dal by som aj 20), lebo by som nič neriešil. Takto nedostane nič. Ešte dám pre istotu dopyt na daňové riaditeľstvo k spomínanému zákonu, nech mám stanovisko priamo zo zdroja a tu ho zverejním.
Plánujem vytvoriť www stránku, kde budem tieto užitočné informácie publikovať, pretože podľa mojich skúseností servisáci neposkytujú objektívne informácie a výklad zákona podsúvajú v takej verzii, ktorá vyhovuje im.
Elcom si vynútil zmenu zákona a teraz, keď už všetci kúpili nové kasy, potrebuje ryžovať na servise. Fuj.

Inak pár odkazov:
http://eshop.elcom.eu/public/files/newsletter/Dokumenty/stanovisko_elcom_-_povinna_udrzba.pdf

http://www.fiskalnepokladnice.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=9&Itemid=6
jamir1
09.01.13,20:11
podľa novely zákona z 1.11.2011 je to raz za 5 rokov! Servisné organizácie si to nastavujú raz za rok!!!
jamir1
09.01.13,20:35
Novela zákona začala PLATIŤ od 1.1.2011. Predpokladám, že majitelia servisných organizácií s ňou boli oboznámení v predstihu. Takže nechápem, prečo na pokladniach fiškalizovaných, kupovaných a uvedených do prevádzky minulý rok, je nastavená prehliadka po uplynutí jedného roka! A to nehovorím o cenách! Vy si uvedomujete, že 36 €, už som počula aj sumu 49,90€ nie sú koruny, ale EURÁ! Viete si vôbec predstaviť, koľko tovaru musí obchodník predať, aby ZAROBIL! (nie utŕžil) 36 alebo 50€ ???!!!
kuravesele
10.01.13,14:09
No aj mne sa presne dnes stalo, že keď som chcela dať uhradiť faktúru, tak mi tam vypísalo, že pokladňa potrebuje servisnú prehliadku...ale potom som ešte raz klikla, a išlo to normálne...No potom som pre istotu zavolala do servisu, kde mi povedali, že prídu budúci týždeň, že ju musia rozobrať, napália všetky údaje na CD, prehodia nálepku...

Toto ale netreba dávať aj potvrdiť na DAŇOVÝ ÚRAD? Prosím o radu, ak má s tym niekto skúsenosť...:D

Ďakujem
calimero1
10.01.13,20:34
No aj mne sa presne dnes stalo, že keď som chcela dať uhradiť faktúru, tak mi tam vypísalo, že pokladňa potrebuje servisnú prehliadku...ale potom som ešte raz klikla, a išlo to normálne...No potom som pre istotu zavolala do servisu, kde mi povedali, že prídu budúci týždeň, že ju musia rozobrať, napália všetky údaje na CD, prehodia nálepku...

Toto ale netreba dávať aj potvrdiť na DAŇOVÝ ÚRAD? Prosím o radu, ak má s tym niekto skúsenosť...:D

Ďakujem

A aku mas pokladnu? Na DU netreba dat nic potvrdit, oni ti spravia zapis do pokladnicnej knihy. Napalit udaje na CD by si zvladla aj sama, prepokladam, ze pokladna ich uklada na pamatovu kartu, tebe staci udaje z pamatovej karty pravidelne zalohovat - rovnako ako ked stahujes fotky z fotaku. To len servisaci z toho robia vedu.
kuravesele
11.01.13,13:37
Ďakujem krásne za odpoveď.:)
jamir1
13.01.13,22:25
Podnikateľ, ktorý používa ERP sa rozhodne, že povinnú údržbu ERP bude zabezpečovať
každé dva roky. Neporuší tým zákon o ERP ?V novele zákona o ERP je uvedené, že podnikateľ je povinný zabezpečiť vykonanie povinnej
údržby ERP servisnou organizáciou najneskôr do piatich rokov od uvedenia ERP do
prevádzky a následne najneskôr každých päť rokov od predchádzajúcej údržby. To znamená,
že vykonanie povinnej údržby ERP servisnou organizáciou musí byť zabezpečené minimálne
raz za päť rokov a do toho spadá aj obdobie raz za dva roky AJ RAZ ZA 5 rokov!!!
jamir1
15.01.13,21:18
...ale podľa novely zákona k 1.1.2011 je interval až 5 ROKOV!!!!, ak sa už odvolávate na zákony, tak ich rešpektujte a nezdierajte ľudí z peňazí!!! Prečo si to servisné organizácie nastavujú na 1 rok??? A novela zákona bola z dôvodu, aby živnostníci NEBOLI ZAŤAŽOVANÍ TAK
Z ČASOVÉHO AKO AJ Z FINANČNÉHO HĽADISKA!!!! Tak sa nečudujte, že ľudia sú naštvaní a nadávajú.
kolac85
16.01.13,10:16
Pochybujem, ze servisy si mozu menit len tak svojvolne interval udrzby. Ak raz vyrobca stanovil, ze to treba raz za rok /co skutocne aj stanovil/, tak servis to nemoze menit
Opat sa raz ukazalo, ze slovenske zakony su nejednoznacne. Ohladne tych prehliadok su v zakone 2 odseky, ktore si podla mna odporuju:
§4 ods.2: pokladna musi informovat o potrebe vykonania povinnej udrzby po splneni tech. podm. určenych vyrobcom /vyrobca urcil raz za rok/
§4 ods.7: podnikatel je povinny zabezpecit vykonanie povinnej udrzby najneskor do 5 rokov.
A teraz staci ist na udrzbu raz za 5 rokov podla ods.7, alebo na udrbu sa ma ist podla toho co pise pokladna podla ods. 2 a tym padom sa zabezpeci aj splnenie ods.7.???
Cisto teoreticky ak nepojdem na udrzbu po roku ako to chce pokladna, moze nejaky uradnicek prehlasit pokladnu za necertifikovanu, kedze som presvihol interval udrzby stanoveny vyrobcom v case hromadnej certifikacie pokladni. :-(
jopo
16.01.13,12:09
Servisnu prehlliadku ERP musite dat spravit tam, s kym ste podpisali zmluvu o servise Vasej pokladne. V knihe pokladnice ste na DU uviedli, kto bude vasu pokladnu servisovat. Maju to nahodene v systeme danovaci. Cena je v priemere 35 Eur. Pokial si ju raz rocne skontrolovat nedate, pokladna sa Vam nezablokuje /nie kazda, to zalezi od znacky/, mozete blokovat dalej. Lenze ak pojdete na servisnu prehlliadku na dalsi rok, zarataju Vam dvojnasobnu cenu aj za predchadzajuci rok. Zo zakona je povinost ju abslovovat raz za 5 rokov. Lenze povinne kontroly nastavene na kazdych 12 mesiacov boli nastavene vyrobcom pokladne. Je jedno ci mate slovensku ci zahranicnu kassu, kazdy jeden vyrobca tych 12 mesiacov do pokladne nastavil.
U niektorych pokladni je to aj dobre, menil sa sw a ten sa pri prehliadke napriklad nahrava do pokladne./u niektorych/.
kuravesele
16.01.13,17:49
Mne robili servisnú včera, a vyšlo to na 54 e
calimero1
16.01.13,19:35
Lenze ak pojdete na servisnu prehlliadku na dalsi rok, zarataju Vam dvojnasobnu cenu aj za predchadzajuci rok.

Na základe čoho? Servisná organizácia je povinná viesť k poskytovaným službám cenník. Nič také tam nevidím. To akože urobia servisnú údržbu 2 krát?
Resp. keď prídem v piatom roku, oni pokladňu rozoberú 5 krát a zinkasujú 5 násobok ceny servisnej údržby? Na základe akého cenníka?
calimero1
16.01.13,19:49
Pochybujem, ze servisy si mozu menit len tak svojvolne interval udrzby. Ak raz vyrobca stanovil, ze to treba raz za rok /co skutocne aj stanovil/, tak servis to nemoze menit
Opat sa raz ukazalo, ze slovenske zakony su nejednoznacne. Ohladne tych prehliadok su v zakone 2 odseky, ktore si podla mna odporuju:
§4 ods.2: pokladna musi informovat o potrebe vykonania povinnej udrzby po splneni tech. podm. určenych vyrobcom /vyrobca urcil raz za rok/
§4 ods.7: podnikatel je povinny zabezpecit vykonanie povinnej udrzby najneskor do 5 rokov.
A teraz staci ist na udrzbu raz za 5 rokov podla ods.7, alebo na udrbu sa ma ist podla toho co pise pokladna podla ods. 2 a tym padom sa zabezpeci aj splnenie ods.7.???
Cisto teoreticky ak nepojdem na udrzbu po roku ako to chce pokladna, moze nejaky uradnicek prehlasit pokladnu za necertifikovanu, kedze som presvihol interval udrzby stanoveny vyrobcom v case hromadnej certifikacie pokladni. :-(

Nie som síce právnik, ale ako podnikateľ by som sa §4 ods.2 neobával. Odstavec síce hovorí, že ERP musí zabezpečovať "informovanie podnikateľa o potrebe vykonania povinnej údržby elektronickej registračnej pokladnice po splnení technických podmienok určených výrobcom ", zákon však nikde nehovorí, v akej lehote od zobrazenia informácie musí podnikateľ túto údržbu vykonať. Pôvodne to boli dva mesiace, toto však zo zákona vypadlo.
kolac85
17.01.13,07:52
Teraz budem trocha spekulovat. K pokladni mam certifikat, ktory ma neobmedzenu platnost. Co ak vyrobca alebo nejaky uradnicek prehlasi, ze ta neobmedzena platnost je len za podmienky, ze sa dodrzi ser. interval, ktory sa stanovil pri certifikacii, pretoze inak by pokladna nesplnala toto "uchovanie údajov v prevádzkovej pamäti bez pripojenia k externému zdroju elektrickej energie minimálne 90 dní"
ja som uz prehliadku absolvoval vyslo ma to 36 aj s dph. Tak ci tak by som musel ist do servisu kvoli zurnalu /nemam sd kartu/, ale hlavne kvoli vymene plomby, ktora bola uz totalne osuchana a necitatelna, napoly odlepena a kontroly zato davaju veselo pokuty. /inak servisy musia poskodenu plombu nahlasovat, co ale samozrejme nerobia, takze az take uplne svine to nie su/
calimero1
17.01.13,08:07
Teraz budem trocha spekulovat. K pokladni mam certifikat, ktory ma neobmedzenu platnost. Co ak vyrobca alebo nejaky uradnicek prehlasi, ze ta neobmedzena platnost je len za podmienky, ze sa dodrzi ser. interval, ktory sa stanovil pri certifikacii, pretoze inak by pokladna nesplnala toto "uchovanie údajov v prevádzkovej pamäti bez pripojenia k externému zdroju elektrickej energie minimálne 90 dní"
ja som uz prehliadku absolvoval vyslo ma to 36 aj s dph. Tak ci tak by som musel ist do servisu kvoli zurnalu /nemam sd kartu/, ale hlavne kvoli vymene plomby, ktora bola uz totalne osuchana a necitatelna, napoly odlepena a kontroly zato davaju veselo pokuty. /inak servisy musia poskodenu plombu nahlasovat, co ale samozrejme nerobia, takze az take uplne svine to nie su/

Toto su uz spekulacie, ktore musia mat oporu v legislative. Legislativa o tomto vsak nehovori. Pre mna je podstatna vec, ze zakon, ani zarucne podmienky vyrobcu, nehovoria o lehote, v ktorej musi byt servisna udrzba vykonana po zobrazeni informacie na displeji. Na toto mi zodpovedne nevie odpovedat ani servisny technik. Mojou jedinou zakonnou povinnostou je ustrazit si obdobie 5 rokov, dokedy s kasou musim ist do servisu. Za kasu je zodpovedny podnikatel, teda pokial kasa neuchova udaje v pamati 90 dni, postihnuty bude podnikatel. Ale nie za to, ze si nedal spravit servisnu prehliadku ale za to, ze tam tie udaje nema.
hevea
18.01.13,11:01
Moja pokladňa 2000TE alpha začala odpočítavanie.Vypisuje "POTREBNÉ VYKONAŤ SERV. PREHLIADKU DO 57 DNÍ". Ak sa po tomto termíne kasa nezablokuje, môže môj servisák na peniaze za SP počas najbližších 4 rokov zabudnúť.
calimero1
18.01.13,14:48
Ta moja bola certifikovana uz po zmene zakona (Flexy 150), takze mi nic neodpocitava. Snad sa nezablokuje :)
jamir1
18.01.13,16:19
Moja bola fiškalizovaná tiež po zmene zákona a ODPOČÍTAVÁ!!!
calimero1
21.01.13,18:48
Takže dostal som odpoveď z daňového riaditeľstva:

"Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 4 ods. 2 písm. a) tretí bod zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov v z. n. p. (ďalej zákon č. 289/2008 Z. z.) elektronická registračná pokladnica (ďalej pokladnica) musí okrem technických požiadaviek podľa odseku 1 písm. d) zabezpečovať informovanie podnikateľa o potrebe vykonania povinnej údržby pokladnice po splnení technických podmienok určených výrobcom, pričom technické podmienky odsúhlasí v procese certifikácie akreditovaná osoba; informovanie podnikateľa je zobrazované minimálne na displeji pokladnice tak, aby podnikateľ musel vždy po zapnutí pokladnice túto informáciu potvrdzovať až do vykonania povinnej údržby pokladnice servisnou organizáciou a pri prvom informovaní podnikateľa o potrebe vykonania povinnej údržby pokladnice v danom časovom intervale je vykonaný okamžitý zápis o dátume a čase tejto informácie do fiskálnej pamäte.
V nadväznosti na uvedené sa podľa § 4 ods. 4 písm. b) šiesty bod cit. zákona do fiskálnej pamäte nezameniteľne a neodstrániteľne zaznamenáva dátum a čas každého prvého informovania o potrebe povinnej údržby pokladnice v danom časovom intervale údržby v minimálnom počte 50 záznamov.
Lehota na vykonanie povinnej údržby pokladnice je uvedená v ods. 7 cit. ustanovenia, podľa ktorého je podnikateľ povinný zabezpečiť vykonanie povinnej údržby pokladnice servisnou organizáciou najneskôr do piatich rokov od uvedenia pokladnice do prevádzky a následne najneskôr každých päť rokov od predchádzajúcej údržby.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že povinnú údržbu pokladnice je možné vykonať aj po roku, dvoch, ale najneskôr do piatich rokov od jej uvedenia do prevádzky, pričom určenie lehoty o potrebe vykonania povinnej údržby pokladnice je v závislosti od splnenia technických podmienok určených výrobcom. Nakoľko potrebu vykonania povinnej údržby pokladnice určuje výrobca vzhľadom na technické podmienky danej pokladnice (každý typ pokladnice má rôzne technické parametre), odporúčame v tejto veci sa obrátiť na príslušného výrobcu."
bryan
22.01.13,10:05
Asseco Solutions daleko vyhrava, za servisnu prehliadku fiskalu mi prisla faktura 114 EUR s DPH. Fiskal som im pri tom doniesol ku nim a zas si ho pekne zobral sam.
Perlicka na fakture: Polozka "Zapis do knihy pokladnice" v cene 25 eur + DPH, nech sa pozerám ako koľvek, pod UV lampu či čo, nevidím tam viac ako meno technika, dátum, pečiatku a krátky kód prehliadky načmáraný kostrbato rukou.
jamir1
27.01.13,12:24
Ja som mala ich software, dala som výpoveď. Dali mi osobitne program pre sklad,osobitne účtovníctvo a osobitne prepojenie s kasou, takže som mala "trojitú" robotu. Všetky záväzky aj pohľadávky som si musela zo skladu nahrávať do účtovníctva. Prepojenie s kasou mi tiež robilo problémy. Prešla som na KROSS, je to oveľa lacnejšie (ročná aktualizácia v ASSECO 177,-€, v KROSSe by to malo vyjsť na nejakých 60€), prehľadnejšie, tlačové zostavy si môžem vytvárať podľa svojich predstáv, v peňažnom denníku, ak sa pomýlim, môžem si to v pohode opraviť, v ASSECO som to musela vymazať a nahrávať znovu .... V KROSS-e sa dajú sťahovať dátové aj elektronické žurnály, takže nepotrebujem JODO.KROSS je oveľa jednoduchší a prehľadnejší a ešte aj omnoho lacnejší.
jamir1
27.01.13,12:37
Servisnú organizáciu si môžete kedykoľvek zmeniť, akúrát to musíte nahlásuť n DÚ. Nepodpísali sme predsa zmluvu s "diablom", aj keď to tak vyzerá!
jamir1
07.02.13,12:35
Ak dodržím termín servisnej prehliadky najneskôr do piatich rokov od fiškalizácie pokladnice aj napriek tomu, že mi vypisuje hlásenie potreby
(nie povinnosti) vykonania servisnej prehliadky už po roku, poruším tým zákon? Čo sa stane, ak na prehliadku po roku nepôjdem?
subtotall
07.02.13,13:40
Z vyššie uvedeného vyplýva, že povinnú údržbu pokladnice je možné vykonať aj po roku, dvoch, ale najneskôr do piatich rokov od jej uvedenia do prevádzky, pričom určenie lehoty o potrebe vykonania povinnej údržby pokladnice je v závislosti od splnenia technických podmienok určených výrobcom. Nakoľko potrebu vykonania povinnej údržby pokladnice určuje výrobca vzhľadom na technické podmienky danej pokladnice (každý typ pokladnice má rôzne technické parametre), odporúčame v tejto veci sa obrátiť na príslušného výrobcu."

Z celej debaty je podľa mňa hore uvedený odstavec najpodstatnejší.
Zbytočne by vám zákon dovoľoval absolvovať STK na aute raz za desať rokov, ak výrobca povie, že brzdovú kvapalinu, resp. iné časti auta treba kontrolovať raz ročne a dokáže to spraviť len certifikovaná STK (kvôli náročnosti úkonu, technickému vybaveniu, hodnovernosti výstupných zistení a navrhnutých opatrení.) A tak je to aj s registračnými pokladňami. Lenže tu nemáme najväčší záujem na spoľahlivosti pokladne (jej užívatelia) ako u auta (tam ide o bezpečnosť, o život). Funkčnosť pokladní je v záujme hlavne štátu a výbercov daní. Aby toho čo najviac vybrali, aby si mohli čo najviac podeliť. Skúsme obrátiť svoju zlosť na GORILY.
jamir1
07.02.13,13:54
Poprosím, aby mi neodpovedali pracovníci servisných organizácií! Tiež mi pripadajú ako "GORILY". Ja mám pokladňu z ELCOMU práve preto, že s ňou mám dlhoročné skúsenosti bez akýchkoľvek problémov! Ale vyjadreniami ohľadom servisných kontrol ma maximálne sklamali. Pripadá mi to, akoby si s..li na hlavu.... :(
jamir1
07.02.13,14:01
A ešte dodatok: Keď som sa v servisnej organizácii opýtala, či suma 24,50€ bez DPH za vypísanie hlavičky do pokladne, ktorá by mne trvala
cca 1 min., nie je privysoká, tak mi odpovedal, že oni si zákon o fiškalizácii nevymysleli. Ale ročné intervaly im zákon neukladá...To ste si, "milé" servisné organizácie VYMYSLELI VY!!!
jopo
07.02.13,18:48
KOSICE okolie, pokladne DATECS, dam kontakt na servisnu org, prehliadka za 12 eur. nechajte mi tu spravu.
kolac85
08.02.13,09:51
pre jamir1
Nemam rad ked niekto hadze vsetkych do jedneho vreca. Ja som so svojou ser.organizaciou spokojny, mozno je to len vynimka, ktora potvrdzuje pravidlo a mozno prave ty si narazil na tu zlu.
jamir1
08.02.13,17:07
pre kolac85
Ja nikoho nehádžem do jedného vreca. Mňa len rozčuľuje ako servisné organizácie zneužívajú slovíčko "najneskôr" v zákone. Všetky ser.org., čo aspoň ja viem, si nastavili interval na jeden rok. Vedia si vôbec predstaviť, čo pre mnohých drobných podnikateľov znamená 30,40,50 ale aj 12€ ? Som v kontakte so svojimi zákazníkmi a viem, že niektorí doslova prežívajú. Majú dni, keď majú dennú TŔŽBU! 20,30 €,niekedy ani toľko! To niektorým nestačí ani na prehliadku pokladnice! A to je tŕžba, nie zisk. A druhý faktor je časová strata.
A vôbec, moja otázka znela: Ak dodržím termín servisnej prehliadky najneskôr do piatich rokov od fiškalizácie pokladnice aj napriek tomu, že mi vypisuje hlásenie potreby (nie povinnosti) vykonania servisnej prehliadky už po roku, poruším tým zákon? Čo sa stane, ak na prehliadku po roku nepôjdem?
Poprosím,ak na to niekto vie odpovedať,nech sa ozve.
Ďakujem
kolac85
08.02.13,18:05
jamir1: ak chces pocut moj nazor, tak zakon s najvacsou pravdepodobnostou neporusis.
a inak kde beries tu istotu, ze interval 1 rok nastavuju ser.organizacie. Lebo ja si skor myslim, ze je to tak nastavene od vyrobcu
jamir1
08.02.13,18:13
Výrobca predsa nemôže vedieť za aký čas od výroby bude pokladnica predaná, to sa týka nových pokladní, vyrobených po 1.1.2012.
A pokladnice vyrobené predtým ako vyšiel zákon o fiškalizácii, boli fiškalizované v servisných organizáciách, nie u výrobcov. Žeby mal výrobca takú moc a nariaďoval servisom interval prehliadok? Podľa mňa im ho môže len odporučiť. A za svoju pokladnicu som v konečnom dôsledku zodpovedná v prvom rade len ja, ja si ponesiem dôsledky, ak niečo zanedbám, či?
calimero1
08.02.13,20:24
Teraz napíšem môj osobný názor.
V prípade trhu s registračými pokladnicami sa nedá hovoriť o dokonalej konkurencii. Nie je tajomstvom, že zmenu zákona o ERP si vyloboval slovenský výrobca Elcom na MF pod vedením vtedajšieho ministra Počiatka. Elcom má dominantné postavenie na trhu, niet sa čo čudovať, veď v mnohých krajinách inde vo svete o fiškálnych pokladniach a pamätiach iba chyrujú. Áno, podľa výrobcu Elcom a niektorých úradníkov na MF máme na Slovensku takých bohatých živnostníkov, že si môžu dovoliť meniť pokladnicu každých 5 rokov. Som zástanca toho, aby bol trh ako taký čo najviac liberálny a aby o cenách rozhodovali zákazníci, nie štát. Bohužiaľ, trh s ERP sa vzhľadom na špecifické podmienky za liberálny a otvorený považovať nedá. A tu by mal zasiahnuť štát a zadefinovať napr. maximálnu cenu povinnej údržby. Pretože ak má byť niečo povinnosťou zo zákona, zákon by mal určiť aj maximálnu cenu tejto povinnosti.

Ale späť k téme. Ja som sa povinnej údržby ERP nezúčastnil. Držím sa litery zákona, ktorý mi prikazuje absolvovať povinnú údržbu do 5 rokov od uvedenia ERP do prevádzky. Ja mám pokladňu v prevádzke 13 mesiacov. A ak výrobca nastavil interval zobrazenia informácie o vykonaní údržby na ročný interval, porušil som maximálne odporúčanie výrobcu, ale nie zákon. Som si vedomý, že nesiem plnú zodpovednosť za stav pokladne, ale to je asi tak všetko. Majte sa.
kolac85
09.02.13,11:27
jamir1: neverim tomu, ze by vsetky servisne organizacie nastavily presne ten isty interval. Tomu proste neverim. Ak by 80% pokladni bolo nastavenych na rok a zvysok na 2, 3 roky, tak by som povedal, ze ser. organizacie si prihriali polievocku, ale vsetky pokladne maju ten isty interval a aby 300 servisov nastavilo presne to iste, tak o tom dost pochybujem. Skor si myslim, ze "mozog", ktory ma ta kasa a ten urcite vyvinul vyrobca, si strazi rok od fiskalizacie. Ale to len tipujem
jamir1
10.02.13,09:18
kolac85:Naozaj neviem, ako si mohol výrobca nastaviť termín servisnej prehliadky, ktorú som si kúpila pred tým, ako vyšiel a bol schválený zákon o fiškalizácii ERP... :(
kolac85
10.02.13,21:32
Ja si myslim, ze pri fiskalizacii sa na kase kompletne menil aj "rozum", t.j. kasa vie po fiskalizacii robit aj veci, kt. pred fiskalizaciou robit nevedela napr. intervalove uzavierky, resp nevie robit mesacne uzavierky. A vyrobca mohol do zmeny "rozumu" zakomponovat take nieco, ze po roku od fiskalizacie si pytaj udrzbu. To ako ked das do pc novu graficku kartu tak tam musis dat aj novy driver /teda "rozum"/ aby pocitac vedel tu kartu obsluhovat.
servistn
12.02.13,03:25
Je na vas ci si date spravit prehliadku,ale musi byt najneskor do 5 rokov. Po uplynuti casu odpocitavania sa pokladna nezablokuje.interval nieje nastavovany servisakom ale je dany softom ktory je v pokladni. Interval sa spusta fiskalizaciou. A k danej cene. Pri prvom skoleni zaplatila kazda organizacia 750 eur bez dph. A certifikat ma len na 1 rok. Je teda na kazdom ci si da vykonat udrzbu ale ked pride tak kazdy chce za vykonanu sluzbu peniaze... O stk nikto ani nerozmysla,berie to ako fakt. A tiez len kontroluje a nic neopravuje...
jamir1
14.02.13,18:00
servistn: porovnávať STK (už to tu bolo niekoľkokrát) s servisnou prehliadkou ERP sa mi zdá, slušne povedané, za vlasy pritiahnuté! Ak mám auto v zlom technickom stave, ohrozujem tým nie len svoj život, ale aj životy iných, čo sa o ERP nedá povedať, či? Za správny chod ERP je zodpovedný jej majiteľ a len on sa zodpovedá za chyby, ktoré si spôsobil jej nesprávnou prevádzkou. A ak raz zákon stanovuje prehliadku najneskôr do piatich rokov, nechajte to, prosím na živnostníkov, ako sa s tým vysporiadajú. Veď každý z nás vie, že ak má nejaký problém s pokladňou, musí navštíviť servis.A náklady na chod firmy má každý živnostník, a nie malé, ale to neznamená, že to budem zneužívať, alebo využívať pri stanovovaní cien. "Problém" je podľa mňa v tom, že pokladne, ktoré máme na trhu sú v podstate bezproblémové, tak s tým treba niečo "robiť" !
hevea
15.02.13,08:37
Podľa pôvodného zákona (alebo návrhu) mal byť servisný interval 1 rok. Problém je v tom, že fiškálne moduly - pamäte boli vyrobené pre takýto interval(hovorím o kasách Elcom). Napriek zákonnej zmene intervalu na 5 rokov sa tieto moduly do pokladní veselo montovali , pretože ich bolo vyrobených na mraky.Servisáci teda s tým nič neurobia. Otázka znie, čo po uplynutí ročnej lehoty urobí pokladňa.
kvakost
22.02.13,08:47
289/2008 §3 ods.2 a bod 8- ak sa jedna o predaj tovaru alebo sluzieb neuvedenych v prilohe zakona- nepotrebuje fisk. ERP.
hevea
21.03.13,07:26
Tak moja pokladňa skončila odpočítavanie a teraz ukazuje PO SERVISNOM LIMITE. Nezablokovala sa a funguje normálne, preto ak naši najsociálnejší nevymyslia nejakú novú "istotu", na povinnú servisnú prehliadku pôjde až o necelé 4 roky.
subtotall
21.03.13,09:13
Daj si ju spraviť kedy chceš, môžeš aj nikdy. Pani z bufetu odvedľa mala minule kontrolu nie z DÚ, ale z colnej správy a chceli po nej, čuduj sa svete, súbory s kontrolnou páskou. Ako sa dopracovali k tak "hlbokým vedomostiam" o fungovaní kasy je záhadou. Možno im ktosi spravil školenie.
hevea
21.03.13,11:24
To je pekné, len mi akosi uniká, čo má kontrolná páska spoločné so servisnou prehliadkou.
subtotall
21.03.13,11:42
Nuž to, že kontrolóri sa postupne školia, budú hľadať možnosti stále nové ako nás kasírovať. My musíme vedieť aplikovať správne zákony už teraz, im stačí sa naškoliť aj o dva tri roky. A potom nám spočítajú to, že sme si zákon dnes zle vyložili. Aj z toho čo som tu čítal si myslím, že servisná prehliadka sa odvíja hlavne podľa toho, aké podmienky pri certifikácii mal schválené výrobca/dovozca. Keď to majú schválené na 12 mesiacov, tak je to 12 mesiacov a nie 5 rokov. Päť rokov je zákonom stanovená maximálna hranica nad ktorú to certifikačný subjekt nemôže schváliť. Si myslím. Ale ak to ty vidíš inak, je to plne v tvojej kompetencii ako sa zachováš.
subtotall
21.03.13,11:47
...chcel som vlastne povedať, že kým ešte pred rokom nedokázali okrem daňovej plomby skontrolovať nič iné, dnes začínajú špekulovať s kontrolou súboru kontrolnej pásky, zajtra možno dôjde aj na fiškálnu pamäť, servisné prehliadky, čierne pokladne...
jamir1
21.03.13,12:35
pre Hevea: podobne

A k te kontrolnej páske: Veď sa už nepoužívajú. Všetko sa nahráva na elektronický žurnál.
Alebo kontrolórom unikli nejaké zákony?
jamir1
21.03.13,15:31
Niekoľkokrát som si podrobne študovala zákon 289/2008 a pri komentároch k par.4 sa okrem iného píše:
Citujem:Podľa zákona účinného DO 30.12 2010 sa povinná údržba mala vykonávať pôvodne v ročných až dvojročných intervaloch (čiže už v pôvodnom zákone bola možnosť až 2-ročného intervalu!!! ), novelou zákona sa periodicita tejto údržby predlžuje najviac na každých 5 rokov.K tejto zmene sa pristúpilo z dôvodu, aby podnikatelia z dôvodo potreby vykonávania údržby registračnej pokladnice NEBOLI ZAŤAŽENÍ TAK Z ČASOVÉHO HĽADISKA, AKO AJ Z FINANČNÉHO HĽADISKA. A servisáci, prosím, neodvolávajte sa na poslancov! To, že tam sedia ......, to väčšina z nás vie. Tie ročné intervaly ste si určili Vy alebo výrobcovia. Ale určite máte aj iný zdroj obživy ako zdieranie živnostníkov. A možno Vám parlament znovu vymyslí ako máte zarábať ak na to neviete prísť sami:(. Ináč veľmi rada by som vedela, ktorá strana tam tak vehementne lobuje za ELCOM! Ale určite to budú KDH-áci, lebo oni presadili predloženie tohoto "úžasného" zákona
o fiškalizácii, (ktorý aj tak nič nerieši, lebo tí, čo podvádzali, podvádzať budú a všetko je to o blokovaní ale neblokovaní predajov) aj napriek tomu, že vtedajší minister financií Mikloš ho chcel z rokovania stiahnuť.
A ako by nestačilo, že nás zdiera parlament, poďme sa zdierať navzájom medzi sebou!
subtotall
22.03.13,10:06
Ospravedlňujem sa za nepresnú formuláciu, jednalo sa o súbory pre PC. (Obsah zodpovedá bývalým kontrolným páskam)
subtotall
22.03.13,10:16
Každý sa nejako živí. Niekto varechou, niekto drží skrutkovač, účtovníci vymýšľajú hovadiny ako sú Poznámky k účtovnej závierke, výrobcovia pokladníc špekulujú ako vyhovieť požiadavkám zadaných MF SR...
Nový fiškálny zákon o pokladniciach pripravil Ficov Smer, Mikloš jeho účinnosť o rok odložil. Všetci sú rovnakí, všetci chcú vybrať čo najviac do štátnej kasy aby mohli čo najviac prehajdákať.
No a tak, ako mi účtovníčka nespaví zadarmo daňové priznanie, tak ani ten, kto opravuje pokladne to nebude robiť zadarmo. A môžem nadávať na Poznámky k účtovnej uzávierke koľko chcem.
Palikr
06.04.13,20:09
Takže dostal som odpoveď z daňového riaditeľstva:

"Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 4 ods. 2 písm. a) tretí bod zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov v z. n. p. (ďalej zákon č. 289/2008 Z. z.) elektronická registračná pokladnica (ďalej pokladnica) musí okrem technických požiadaviek podľa odseku 1 písm. d) zabezpečovať informovanie podnikateľa o potrebe vykonania povinnej údržby pokladnice po splnení technických podmienok určených výrobcom, pričom technické podmienky odsúhlasí v procese certifikácie akreditovaná osoba; informovanie podnikateľa je zobrazované minimálne na displeji pokladnice tak, aby podnikateľ musel vždy po zapnutí pokladnice túto informáciu potvrdzovať až do vykonania povinnej údržby pokladnice servisnou organizáciou a pri prvom informovaní podnikateľa o potrebe vykonania povinnej údržby pokladnice v danom časovom intervale je vykonaný okamžitý zápis o dátume a čase tejto informácie do fiskálnej pamäte.
V nadväznosti na uvedené sa podľa § 4 ods. 4 písm. b) šiesty bod cit. zákona do fiskálnej pamäte nezameniteľne a neodstrániteľne zaznamenáva dátum a čas každého prvého informovania o potrebe povinnej údržby pokladnice v danom časovom intervale údržby v minimálnom počte 50 záznamov.
Lehota na vykonanie povinnej údržby pokladnice je uvedená v ods. 7 cit. ustanovenia, podľa ktorého je podnikateľ povinný zabezpečiť vykonanie povinnej údržby pokladnice servisnou organizáciou najneskôr do piatich rokov od uvedenia pokladnice do prevádzky a následne najneskôr každých päť rokov od predchádzajúcej údržby.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že povinnú údržbu pokladnice je možné vykonať aj po roku, dvoch, ale najneskôr do piatich rokov od jej uvedenia do prevádzky, pričom určenie lehoty o potrebe vykonania povinnej údržby pokladnice je v závislosti od splnenia technických podmienok určených výrobcom. Nakoľko potrebu vykonania povinnej údržby pokladnice určuje výrobca vzhľadom na technické podmienky danej pokladnice (každý typ pokladnice má rôzne technické parametre), odporúčame v tejto veci sa obrátiť na príslušného výrobcu."

Ako si mám prosím vysvetliť časť vety "v minimálnom počte 50 záznamov."? Znamená to, že ak mi pri každej dennej uzávierke pokladňa oznámi, že treba servisnú prehliadku, tak mám vlastne limit 50 uzávierok dokedy musím ísť do servisu? Ďakujem.
jamir1
07.04.13,12:54
Pokladňa to oznamuje pri každom zapnutí. Po vypršaní limitu oznamuje, že je po servisnom limite.
Palikr
07.04.13,20:12
Nič také som si po zapnutí nevšimol. Začala vypisovať iba správu pri tlači dennej uzávierky, ale bez odpočítavania. Urobila to asi 5x a potom sa zablokovala... Preto by ma zaujímalo, čo sa tými 50 razmi myslí.
calimero1
08.04.13,06:51
Dosť záleží, kedy bola pokladňa zakúpená, pretože zákon sa priebežne menil.
Pôvodné znenie zákona hovorilo, že servisnú prehliadku treba vykonať do 2 mesiacov odo dňa prvej výzvy. Pokladne zakúpené v tomto období sa spravidla po dvoch mesiacoch zablokujú.
Ja som pokladňu kúpil na začiatku decembra 2011, vtedy už platila súčasná podoba zákona, v ktore dvojmesačná lehota vypadla. Mne sa pokladňa nezablokovala, len mi po každom zapnutí vyhodí hlášku, že je potrebná servisná prehliadka. Takto mi to robí už 4 mesiace.
jamir1
08.04.13,16:43
Mne začalo vypisovať 60 dní pred nastavením dátumu servisnej prehliadky, že je povinná prehliadka po každom zapnutí pokladne, po uplynutí 60-tich dní mi po každom zapnutí vypisuje, že je po servisnom limite a že je potrebné vykonať prehliadku, ale pokladňa funguje. Žiadnu správu pri dennej uzávierke mi nevypisuje.
calimero1
09.04.13,06:56
V kazdom pripade, ak by sa mi pokladna zablokovala, ziadal by som servisnu organizaciu o aktualizaciu firmveru podla aktualnej legislativy, aby sa pokladna neblokovala kazdy rok.
Palikr
09.04.13,19:45
U servisáka som odhalil príčinu. Ja robím sezónny predaj a začínam s predajom až v týchto dňoch. Ako mi povedal, 2 mesiace dopredu mi kasa oznamuje servis. No ale keďže predávam až teraz, tak som chytil posledný týždeň... Čiže je to presne tak, ako to píšeš Ty calimero1.
Takisto píšeš o tom, čo sa mi nepáči. Že je podľa mňa protizákonné brániť mi v podnikaní tým, že mi jednoducho zablokujú kasu. Kasa mi bude prikazovať, kedy mám ísť do servisu..
Firmware mi aktualizovali v apríli 2012, ale toto v ňom nebolo ošetrené. Kasu som kupoval v apríli 2011 - čiže beží podľa starého zákona.
Pre doplnenie, platil som € 35.
SalveQ
09.04.13,23:27
Skúsim túto diskusiu okomentovať trochu obšírne. Nebudem tu rozoberať účel povinnosti používania pokladne a ani podobu súčasného zákona o ERP, ktorý má od ideálneho veľmi ďaleko, to je na samostatnú diskusiu. Zamerám sa iba na súčasný legislatívny stav ohľadom servisných prehliadok a úlohu servisnej organizácie.
Väčšina pokladníc má interval nastavený natvrdo a je daný programom pokladne (ktorý naprogramoval výrobca), t.j. servisná organizácia NEMÁ možnosť tento interval zmeniť. Odpočet začína dňom uvedenia do prevádzky (tzv.fiskalizácia), kedy sa do fiskálnej pamäte okrem údajov o firme natvrdo zapíše aj dátum fiskalizácie a softvér pokladne následne pri každom zapnutí skontroluje, koľko dní ubehlo od spustenia. Po dosiahnutí stanovenej doby (zväčša 365 dní) automaticky začne oznamovať termín prehliadky a čo je dôležité, natvrdo zaznamená do fiskálnej pamäte dátum, kedy vás pokladnica prvýkrát na potrebu prehliadky upozornila. Keďže som spomenul väčšina a nie všetky pokladne, áno sú aj také, ktoré umožňujú nastavenie dlhšieho intervalu, ale zväčša sa jedná o drahšie fiskálne tlačiarne. Nastaviť na fiskálnej tlačiarni interval dlhší, ako 2 roky je však vysoký hazard. Zväčša sú používané v silnejších prevádzkach a nie je "nič lepšie", ako keď vypovie tlačiareň službu keď máte obchod plný zákazníkov.
Doba intervalu je v zákone stanovená na MAX. 5 rokov a nie natvrdo 5 rokov. Vstupuje tu však stanovisko výrobcu zariadenia, ktorý určuje, ako často vykonať prehliadku a táto je následne schválená pri certifikácii. Ak teda výrobca stanovil na pokladni rok, je vašou povinnosťou ju dať preveriť servisnému stredisku po roku. Kratší interval je stanovený najmä z praxe a predpokladám, že sa berie do úvahy najmä doba potrebná pre zaručenie bezporuchovej prevádzky pokladne. Napr. záložná batéria sa opotrebuje či na pokladni predávate, alebo nie. Dokonca vám odíde skôr, ak pokladnicu používate málo.
Je pravda, že pokladnicu by vám po prešvihnutí termínu nemalo zablokovať, ALE všetko je zaznamenané vo fiskálnej pamäti a údaje v nej nie je možné meniť. To že to daňový úrad teraz nekontroluje je len dočasná útecha. Ako tu už bolo spomenuté, po zavedení zákona mali pracovníci DÚ úplný chaos v poznatkoch o novom zákone. Môžem ale potvrdiť, že toto sa postupne mení a je iba otázkou času, kedy sa zamerajú aj na toto. Nezabúdajte, že tento štát sa snaží vytrieskať peniaze kde sa len dá a stačí sa pozrieť na sadzobník pokút...
K cene za prehliadku. Často spomínaná suma 35 € mi pripadá primeraná, dokonca v istých príadoch aj nízka. Prehliadka vyžaduje viacero úkonov kontroly vrátane nahratia novej verzie SW, profilaktiku a nejedenkrát aj drobné opravy + záloha údajov. Uvedomte si, že po zavedení zákona nevznikli nové povinnosti iba pre podnikateľov, ale aj pre servisné organizácie, ktorým sa výrazne zvýšili náklady na vykonávanie servisu (povinné platené školenia, povinnosť držania náhradných dielov, povinnosť vykonania servisu do 48 hod., oveľa vyššia administratíva, oveľa náročnejší servis...). Uznávam, že vypýtať si 25 € za zápis do knihy je divné, ale nie je vylúčené, že servisná prehliadka fiskálnej tlačiarne niekedy presiahne 100€. Zväčša sa totiž nevykonáva iba práca na samotnej tlačiarni, ale aj na obslužnom PC a softvéri. Ak sa ale nájde servisná organizácia s cenou 12€ za prehliadku, pochybujem o ich profesionalite a spoľahlivosti. Práveže mi naopak u nich pripadá priveľa pýtať si takúto sumu iba za zápis do knihy a zadanie kódu pre odblokovanie hlásenia. Uvedomte si, že takéto "servisné organizácie" sú jednochlapovky, ktoré to robia popri zamestnaní a mnohokrát pre slabú prax dokážu dovrzať nastavenie pokladne tak, že sa chce niekedy človeku zvracať. O tom, že vám nezdvihne celý týždeň telefón iba preto, lebo je zrovna na dovolenke, alebo má pokladňu niekoľko dní na servise, lebo nedrží u seba žiadne náhradné diely už ani nehovorím. Nedávate mu servisovať vysávač, ale zariadenie, ktoré podlieha prísnej kontrole zo strany štátu. Za správnosť nastavenia zodpovedáte v prvom rade vy a nie servisák. Ak vám napríklad zle nastaví DPH, môže to byť dokonca pre vás likvidačné...
Porovnávať STK na aute a prehliadku na pokladni možno nejde, ale istá súvislosť tu je. V oboch prípadoch je dôležité aby boli spoľahlivé a je nutné k nim zodpovedne pristupovať. U auta ide o bezpečnosť zdravia, pri pokladni o bezpečnosť vašej peňaženky...


A ešte odkaz pre Palikr: zákon je platný už od roku 2008 a posledná novela zákona, ktorá obsahuje zmenu pre servisné prehliadky (zmena na max.5 rokov) prebehla 5.12.2010. Od 1.1.2011 sa už povinne museli predávať pokladnice podľa nového zákona (okrem menšej výnimky), takže predpokladám, že ste už v tom apríli 2011 zakúpili pokladňu podľa nového zákona...
calimero1
10.04.13,08:19
Skúsim túto diskusiu okomentovať trochu obšírne.
Doba intervalu je v zákone stanovená na MAX. 5 rokov a nie natvrdo 5 rokov. Vstupuje tu však stanovisko výrobcu zariadenia, ktorý určuje, ako často vykonať prehliadku a táto je následne schválená pri certifikácii. Ak teda výrobca stanovil na pokladni rok, je vašou povinnosťou ju dať preveriť servisnému stredisku po roku.

Pri tomto bode si dovolím polemizovať. Pokiaľ výrobca nastavil interval na jeden rok a som teda povinný ho dodržať, do akej doby od prvého zobrazenia informácie na displeji som povinný prehliadku absolvovať? O tejto lehote nehovorí ani zákon, ale nespomína ju ani výrobca. Mne pokladňa info o absolvovaní servisnej prehliadky hlási už 4 mesiace. Porušil som nejaký zákon? Nie. Pokiaľ by mi kontrola chcela dať pokutu za to, že som prehliadku po roku neabsolvoval a ja by som to potiahol pred súd, s veľkou pravdepodobnosťou by som vyhral. Taký je môj skromný právny názor k tejto veci.
SalveQ
10.04.13,09:37
To, že nie je v zákone uvedené, kedy urobiť prehliadku od prvého oznámenia neznamená to, že tento termín nemohol byť uvedený v rámci certifikácie ERP. A povinnosť riadenia sa pravidlami, ktoré určí výrobca pri certifikácii v zákone zakotvené je. Pri certifikácii sa preveruje v prvom rade SW pokladne a ak pokladnica zobrazuje po roku termín prehliadky, resp. informáciu o prešvihnutí termínu, znamená to, že táto funkcionalita nebola v rozpore so zákonom, t.j. bola pri certifikácii schválená a podľa vyššie uvedeného sa musí aj dodržiavať. Priamo na certifikáte sa podrobnosti funkcionality ERP nedozviete, je to iba "Certifikát", že pokladnica je v súlade s platným zákonom o ERP. Nemám toto celé momentálne na 100% overené, ale po logickom zvážení som presvedčený, že v rámci certifikácie si výrobca nestanovuje iba termín medzi prehliadkami, ale rovnako aj termín, dokedy sa prehliadka od 1. oznámenia musí vykonať. Verím ale, že toto bude témou číslo 1 pri najbližších školeniach a rovnako verím, že to čo som tu napísal mi bude iba potvrdené.
Treba si uvedomiť, že mnohé nariadenia a zákony SR sa navzájom dopĺňajú a prekrývajú a nie je vždy jasné, čo je a čo nie je povinné. Typickým príkladom je uvádzanie IČO na účtenke. Podľa zákona o ERP tam byť nemusí, avšak z dôvodu existencie živnostenského zákona sa tam uvádza aj IČO...
Existujú však ďaleko závažnejšie témy v súvislosti s ERP, ako napríklad povinnosť vkladu, ktorý nie je v zákone ani zďaleka presne určený, dokonca som presvedčený, že z právneho hľadiska absolútne zmrvený a kontroly napriek tomu rozdávajú za ne pokuty ako na bežiacom páse...
MarcelkaT
10.04.13,10:54
Lehota na vykonanie povinnej údržby pokladnice je uvedená v odst.7 cit.ustanovenia, podľa ktorého je podnikateľ povinný zabezpečiť vykonanie povinnej údržby pokladnice servisnou organizáciou najneskôr do piatich rokov od uvedenie do prevádzky a následne najneskôr každých päť rokov od predchadzajúcej údržby.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že povinnú údržbu pokladnice je možné vykonať aj po roku, dvoch, ale najneskôr do piatich rokov od jej uvedenia do prevádzky, pričom určenie lehoty o potrebe vykonania povinnej údržby pokladnice je v závislosti od splnenia technických podmienok určených výrobcom.
Nakoľko potrebu vykonanie povinnej údržby pokladnice určuje výrobca vzhľadom na technické podmienky danej pokladnice/každý typ pokladnice má rôzne technické parametre/ odporúčame sa obrátiť na príslušného výrobcu.

To je odpoveď z DR SR B.Bystrica
calimero1
10.04.13,14:19
To, že nie je v zákone uvedené, kedy urobiť prehliadku od prvého oznámenia neznamená to, že tento termín nemohol byť uvedený v rámci certifikácie ERP. A povinnosť riadenia sa pravidlami, ktoré určí výrobca pri certifikácii v zákone zakotvené je.

Podľa správania mojej pokladne predpokladám, že tento termín nebol uvedený v rámci certifikácie ERP. Opakujem, moja pokladňa už 4 mesiace vypisuje po zapnutí info "Potrebné vykonať údržbu pokladne". Nič viac, nič menej. Žiadne odpočítavanie, žiadne blokovanie. Ani servisná organizácia mi na toto nevie dať odpoveď, nemám o tom informáciu ani v návode, proste nikde. Jediné, čo mi ostáva, je držať sa zákona, ktorý takúto lehotu nepozná. Z uvedeného vyplýva, že servisnú prehliadku som povinný absolvovať do 5 rokov od uvedenia pokladne do prevádzky. Napriek tomu, že pokladňa je nastavená na ročný interval, neexistuje zákonný spôsob, ktorý by ma mal prinútiť ju po roku absolvovať. Ani zákon, ani podmienky certifikácie, keďže nikto o nich nevie, ani servisná organizácia.
SalveQ
10.04.13,16:40
Vyslovene odpočet robia najmä pokladnice Elcom, ine zvyčajne neukazujú odpočet, iba informujú o povinnosti prehliadky bez varovania o prekročení termínu.
Viem pochopiť, že mohla servisná organizácia zostať z takejto otázky zmätená, úplne všetko sa na školeniach neučí, najmä ak sa jedná o menej používané pokladne, ktoré majú biednu servisnú podporu od dovozcu. Avšak mohli aspoň povedať, že to zistia u výrobcu, alebo skôr dovozcu danej pokladne, ako je to s jej certifikáciou. Ak by som poznal typ pokladne, mohol by som to zistiť...
calimero1
10.04.13,17:51
Vyslovene odpočet robia najmä pokladnice Elcom, ine zvyčajne neukazujú odpočet, iba informujú o povinnosti prehliadky bez varovania o prekročení termínu.
Viem pochopiť, že mohla servisná organizácia zostať z takejto otázky zmätená, úplne všetko sa na školeniach neučí, najmä ak sa jedná o menej používané pokladne, ktoré majú biednu servisnú podporu od dovozcu. Avšak mohli aspoň povedať, že to zistia u výrobcu, alebo skôr dovozcu danej pokladne, ako je to s jej certifikáciou. Ak by som poznal typ pokladne, mohol by som to zistiť...

Mám Elcom EURO 150 TE Flexy, zakúpená 2.12.2011. Schválne som si vybral predajcu, ktorý má v našom 50 tis. meste najlepšiu povesť a s pokladňami robí snáď už 20 rokov. Som však sklamaný. Informovanosť slabá, v niektorých veciach úmyselne zavádza (aby zarobil) alebo radšej povie, že nevie. Už ma nebaví zisťovať informácie na daňovom úrade alebo podpore Elcomu, väčšina stanovísk je aj tak dvojzmyselná, nikto nič nepovie jednoznačne. Tak som rezignoval a držím sa zákona. Sám podnikám, ale keby som sa správal tak, ako to beží v biznise s pokladňami, tak to môžem rovno zabaliť. Podstatný rozdiel je v tom, že moje výrobky kupovať nikto nemusí, čiže ak chcem predať musím na tom tvrdo makať a poskytovať pravdivé informácie, lebo inak sa zákazník ku mne nevráti a pôjde inde. Pokladne podnikatelia kupovať musia a tak sa potom aj Elcom a spol. správa. A keď biznis prestane ísť, vynúti si zmenu zákona a všetci ako ovce budú kupovať nové kasy. Otázka je, že do kedy. Živnostníkov ubúda, len v mojom okolí je pár takých, ktorí radšej zrušili živnosť, ako by mali kupovať novú kasu.
SalveQ
13.04.13,16:39
Čo sa týka Euro Flexy, priznám sa, že som si ani nevšimol, že neukazuje počet dní, ale iba oznam o povinnej údržbe (bežne už servis posúvam technikovi :)). Tým pádom je možné, že rovnako sa chová aj séria Euro-50, ktorá patrí do rovnakej "generácie". To zobrazovanie odpočtu je teda záležitosťou najmä starších modelov Elcom. U nich by som 2 mesačnú dobu bral ako istú vec pre dôvody, ktoré som písal predtým. Čo sa týka novších modelov a všeobecne nie len pre Elcom, ale aj iné značky, ak nerobia "odpočet", ale iba oznámenie, neverím, že by bolo v rámci certifikácie zariadenia tolerované obdobie dlhšie, ako 2 mesiace napriek tomu, že nerobia odpočet. Pokladnica totiž pri prvom oznámení zvykne aj vytlačiť oznam o údržbe, niektoré pokladnice tam aj napíšu najneskorší termín prehliadky a pritom na displeji nezobrazujú počet dní. Isté je, že každá pokladnica zapíše do fiskálnej pamäte dátum 1. oznámenia. A aj keď nezobrazuje oznam "počet dní do...", alebo "po termíne...", verím, že proces certifikácie bol obdobný aj u takýchto modelov, a to, že nerobí doslova odpočet je skôr dané tým, že takúto formu oznamovania zákon neprikazuje. Prikazuje iba oznámiť povinnú údržbu. Zobrazovanie odpočtu je teda svojim spôsobom "bonus" navyše.
Určite by som ale k tomuto celému dodal, že kým nepoznáte 100% odpoveď, je zatiaľ istejšie preventívne konať tak, aby ste dodatočne nezistili, že ste to urobiť mali a neurobili ste to iba preto, lebo sa vám to nepodarilo nikde v zákone nájsť. Už som spomínal, že na pokladnicu sa nevzťahuje iba zákon o ERP, ale vstupuje tu viacero iných zákonov, nariadení a certifikačných autorít. Lehota 2 mesiacov pravdepodobne vychádza práve z procesu certifikácie, o ktorej má však detailné informácie skôr iba certifikačný úrad a výrobca. Terajšia neúplná vedomosť servisných organizácií o tejto problematike podla mňa pramení iba z toho, že sa tejto téme na školeniach nevenovala dostatočná pozornosť. Verím však tomu, že pri najbližších školeniach bude jedna z kľúčových a rovnako verím, že to, čo som tu písal mi bude iba potvrdené...
jamir1
18.04.13,17:05
Tak dnes sa v správach na Markíze zaoberali touto témou a v závere bolo povedané, že daňové úrady nebudú postihovať nedodržanie termínu nastaveného servisnou organizáciou, pokiaľ nebude prekročená maximálna 5-ročná lehota. Veľmi ma to potešilo a napriek tomu, že ma rozčuľuje neustále upozorňovanie, že mám po limite (pokladňu totiž zapínam viackrát na deň), ak bude pokladňa v poriadku, najbližšie štyri roky budem servisné organizácie obchádzať veľkým oblúkom. Teda ak ELCOM-áci nezačnú u pána Fígeľa v parlamente lobovať za nejaký nový nezmyselný zákon.
jamir1
18.04.13,17:14
Tiež som už rozmýšľala nad tým, či by naši páni poslanci nemohli vymyslieť nejaký zákon pre všetkých drobných živnostníkov...Napríklad povinnosť mojich zákazníkov minúť u mňa mesačne minimálne 100€. :) Alebo povinný servis chladničiek, sporákov a iných spotrebičov raz ročne... A ešte ma napadá viac "povinností"...
calimero1
19.04.13,18:34
99,9% daňových únikov na dani z príjmu sa robí tak, že sa jednoducho predá tovar alebo služba bez dokladu. Fiskálne moduly a pamate nic neriesia, na zmene zakona tak akurat zbohatol Elcom. Danove uniky ostali rovnake ako predtym, par zivnostnikov to zabalilo a karavana ide dalej. Podpora podnikania ako z ucebnice, samozrejme myslene ironicky.
Palikr
22.04.13,04:47
Tak dnes sa v správach na Markíze zaoberali touto témou a v závere bolo povedané, že daňové úrady nebudú postihovať nedodržanie termínu nastaveného servisnou organizáciou, pokiaľ nebude prekročená maximálna 5-ročná lehota.
Takže prípad, kedy sa pokladne zablokujú, je podľa mňa protizákonný. Pretože zabraňuje podnikaniu a tým pádom vyberaniu daní. Znemožnením účtovania na kase sa podporuje predaj bez dokladu. Asi treba podať podnet na to, aby to ráčili servisy odstrániť, resp. výrobca vymeniť tak, aby to nerobilo...
Laco.SK
24.04.13,11:04
Len na margo, vyjadrenie jedného z výrobcov

V zmysle Zákona č. 289 pokladnica upozorňuje podnikateľa na potrebu vykonania povinnej údržby. Podnikateľ môže ďalej používať pokladnicu bez obmedzení po potvrdení informácie o potrebe údržby. Je potrebné si uvedomiť, že podnikateľ je v zmysle Zákona č. 289 zodpovedný za používanie registračnej pokladnice a za zabezpečenie ochrany údajov v nej uložených. Lehotu „najneskôr do 5 rokov“ v nadväznosti na ostatné ustanovenia Zákona č. 289 je potrebné chápať ako maximálnu hornú hranicu, ktorá nesmie byť prekročená a ktorá zároveň nevylučuje vykonanie údržby aj za kratší časový interval.

Celé znenie tu : http://www.vtd.sk/files/elcom_udrzba.pdf

Ale ako tu už niekto písal, záleží na modeli pokladnice, vo väčšine prípadov sa pokladnica nezablokuje ...

A ešte dodatok, nehádžte vinu na servisákov, že si nastavujú servisné intervaly prehliadok, oni za to nemôžu, je to nastavené výrobcom pri procese certifikácie...

A ešte som našiel vyjadrenie MF SR k pravidelnej údržbe :
http://www.vtd.sk/files/Vyjadrenie_MF_SR_Povinn_____dr__ba_ERP.pdf
Laco.SK
24.04.13,11:07
Máte niekto link na to, čo odznelo na Markíze, rád by som si to pozrel a zrovna VOJO nemám v záujme kupovať ...
jamir1
24.04.13,16:29
99,9% daňových únikov na dani z príjmu sa robí tak, že sa jednoducho predá tovar alebo služba bez dokladu. Fiskálne moduly a pamate nic neriesia, na zmene zakona tak akurat zbohatol Elcom. Danove uniky ostali rovnake ako predtym, par zivnostnikov to zabalilo a karavana ide dalej. Podpora podnikania ako z ucebnice, samozrejme myslene ironicky.

Presne, výstižne... Daňové úniky sa robia nevystavovaním bločkov a žiadny fiškálny modul nezaznamená predaj bez dokladu. Keď ideme na pivo, ešte sa mi nestalo, aby mi niekto dal doklad z pokladne... Ja keď zásobujem, mnoho majiteľov reštauračných zariadení si pýta tovar bez dokladu, a samozrejme bez DPH. To ma vie neskutočne vytočiť (no nesmiem to, samozrejme dať najavo, len slušne vysvetliť, že to nerobím). Nabudúce si budem aj ja pýtať občerstvenie bez DPH...
kolac85
26.04.13,09:03
2jamir1
nie, ze by som bol kadehak, ale fiskalny zakon schvalil smer+sns+hzds a nabalil sa natom hlavne elcom presov.
viac krat sa tu pisalo, ze servisy sa vyhovaraju a radsej povedia neviem, nez by mali povedat pravdu. Ale ruku na srdce, ktory obchodnik vam dobrovolne povie, ze moj vyrobok nepotrebujete?
jamir1
27.04.13,08:36
Áno, máš pravdu, zákon schválila prvá Ficova vláda, Mikloš (tiež nie som jeho obdivovateľ) v predchádzajúcej vláde chcel zrušiť jeho účinnosť, no kádeháci lobovali v parlamente za jeho schválenie, čo si, bohužiaľ, aj vydupali. A tiež je pravda, že najviac sa na tom nabalil Elcom... a stále sa nabaľuje. Jednoducho povedané, potrebovali nejaký zákon, ktorý by im zabezpečil pravidelný príjem a výsledkom sú servisné prehliadky... :(
zabka3
10.05.13,15:17
Je jasne ze servisni technici za to nemozu ze treba spravit servisnu prehliadku po roku alebo po piatich ale ani tym nepohrdli a ako sa hovori ide im karta je to pre nich isty biznis este aj s otazkou s papierom ci bez.
zabka3
10.05.13,15:23
A este by som mala prosbu ci mi neviete niekto poradit ako mam urobit uzavierku aby mi vytlasilo kazdu skupinu zvlast ,pretoze mam tovar a sluzby sewrvisny technik mi kazdy mesiac hovori inak a ja to potom nemam dobre a jemu je to jedno.Mam pokladnu Datecs 55L.A este ako mam stiahnut udaje ak mam v pokladni plnu pamet pretoze este aj za to platim Za vase rady moc moc dakujem
jamir1
13.05.13,06:21
Ja mám pokladňu EURO, tak Ti presne neporadím, ale ak nemáš manuál k pokladni, tak si daj do googlu Datecs 55L, tam je manuál na stiahnutie, určite tam bude uzávierka skupín a je tam na stiahnutie aj program na stiahnutie textových a dátových žurnálov, určite aj s postupom. Dúfam, že Ti to pomôže.
zabka3
13.05.13,10:23
jamir1 dakujem za pomoc manual som nasla a dost podrobny ale program na stiahnutir zurnalov som tam nenasla ale ja by som to potrebovala tak polopatisticky popisat ak by mi este s tym niekto pomohol tak budem o krok v pred dakujem.
zabka3
13.05.13,12:17
Pozna niekto Joly komunikator na zalohovanie zurnalnych suborov z URP do PC?
jamir1
13.05.13,13:03
Skús na stránke http://www.registracne-pokladnice.com/na-stiahnutie/#datecs_fiskal
Je tam na stiahnutie Datecs Communicator v. 1.0.113. Možno to bude fungovať a pomôže ti to.
zabka3
13.05.13,15:03
Stranka je presne to co hladam len mne to nejde stiahnut ZIP a neviem s tym pohnut dalej.
jamir1
13.05.13,15:23
Choď na stránku http://www.winrar.sk/index.php?cast=prevzatie
Tam si stiahni program winRAR podľa toho aký máš Windows, potom by sa Ti mal dať stiahnuť komunikátor bez problémov, dúfam
zabka3
13.05.13,16:40
Dakujem ti moc medzi tym mi to syn spravil na dialku ale aj tak ti moc dakujem aj s tymi uzavierkami dik.
Zita5
20.05.13,12:08
Mám ERP QUORION.Zakúpila som ju január 2012. Dnes pri zapnutí ERP mi vytlačilo oznam Povinná servisná údržba 17.07.2013 . Chcem Vás poprosiť , čo všetko taká servisná údržba obnáša, aké úkony .Aby som vedela, že za čo platím a aby mi všetko spravili tak, ako sa má .Ďakujem .
zabka3
23.05.13,14:40
Nestihla som sa ani pozriet co vsetko na tej pokladni robil servisny technik trvalo to dve minuty a zobral 20€ bez papiera ale niekto hovoril ze to mal servisak aj pol dna neviem na com to zalezi ci na "pokladni" alebo na servisakovi.
annova
23.05.13,17:03
znamy serisny technik mi povedal, ze mam postupovat podla zakona a nezabudnut na zakonny interval 3 roky, inak ten oznam na ERP je len informativny...samozrejme, Elcom a servisy neznalost zakona vyuzivaju.. treba si dat pozor len na termin
zabka3
24.05.13,09:17
V prispevkoch pred tym bolo pisane ze do 5rokov je treba dat spravit servis.
subtotall
10.06.13,06:08
Joly komunikator je dobrá vec. Nepotrebuješ sa trápiť s PC programami. Zapojíš konektor, stlačíš tlačítko a všetko sa deje samo. Pán Samo to uloží na SD kartu min 2GB, čo vystačí pri bežnej prevádzke na cca 4 roky práce. Odporúčam.
subtotall
10.06.13,06:41
zabka3, si slobodný človek, rozhodnutie je na tebe tak ako v iných prípadoch. Napr. na preventívnu zubnú prehliadku môžeš ísť nie za rok, ale aj za päť, alebo nikdy. Dôsledky si ponesieš ty, resp. tvoj chrup. Podobne i v tomto prípade. Ak pri kontrole nebudeš vedieť doložiť požadované podklady, je to tvoj problém ktorý sa v konečnom dôsledku zrejme premietne na pokute. Treba si uvedomiť, že súbory "kontrolnej pásky" a obsah fiškálnej pamäte sú spolu previazané kontrolným číslom. Ak ti nejaký pofidérny "servisák" spraví údržbu za 20 € bez toho, aby to spravil odborne, fundovane (to nemôže trvať 2 minúty) tak si vyhodila 20 € zbytočne. Je pravda i to, že servisná prehliadka ti nezabezpečí bezporuchovosť pokladne, (podobne ako servisná prehliadka auta), ale mala by poruchám predchádzať, resp. zazálohovaním dat predísť ich strate pri poruche za krátke obdobie, Nie 5 rokov.

MF SR pripravuje novelu zákona. Pošlite im pripomienky na zlepšenie, teraz je na to vhodná chvíľa: https://lt.justice.gov.sk/Material/MaterialHome.aspx?instEID=-1&matEID=6211&langEID=1
robotvysavac
31.07.13,12:03
Po 3 rokoch (bez servisného zásahu) mi moja ERP začala oznamovať, že vymeniť záložnú batériu a potom sa kasa zablokovala. Vypisovala: Operácia nemožná v danom stave. Toto už môžem považovať za technický dôvod navštíviť po rokoch servis. Nútiť ku plateniu za servis každý rok je ale šikanovanie. Veď je to len obyčajná kalkulačka, čo už také by sa na nej malo pokaziť? Za svinstvo považujem tiež, že aj tá maličká CR2032 záložná batéria je umiestnená tak že sám ju nevymením. To čo píšem sa skôr týka maličkých ERP
Zita5
01.08.13,05:08
Nestihla som sa ani pozriet co vsetko na tej pokladni robil servisny technik trvalo to dve minuty a zobral 20€ bez papiera ale niekto hovoril ze to mal servisak aj pol dna neviem na com to zalezi ci na "pokladni" alebo na servisakovi.

Ja som bola minulý týždeň.Ráno o 8,00 hod. som zaniesla pokladňu .O hodinu som si mohla prísť pre ERP..Cena servisnej údržby bola 34,80 a k tomu som dostala 10% zľavu (aký fígeľ ) . Ja som bola na prehliadke preto , lebo výrobca uviedol, že po 18 mesiacoch a termín mi začala vyhadzovať ERPna displey Vlastne opäť mám napísaný najbližší termín servisnej prehliadky o 18 mesiacov v knihe ERP.Ja teda tomu nerozumiem , čoho sa mám držať . Však ja vlastne za tých zákonom stanovených 5 rokov budem absolvovať servisnú prehliadku 3 x lebo tak stanovuje výrobca .Tak toto nech mi niekto vysvetlí.
kopretinka
26.09.13,14:22
som nasr...........mužovi sa pokazila kasa,tak šiel do servisu.40éčiek nová tlačiareň,40éčiek servisná prehliadka,aj keď ešte neuplynula doba,šak čožeby sme si nezarobili,že?! 20éčiek robota. 100evry a sme zas v prdeli.
belani
01.04.14,08:42
Uvidime kto tu bude nariekat ako prvy ked sa mu pokazi pokladna kde nebola vykonana servisna udržba a dostane pokutu od DU za to ze nemohli napr nič vyčitat z fiskalneho modulu. Potom tych 35€ bude oproti tej pokute vyzerat ako par drobnych.