lubo.j
01.12.12,11:27
Som zivnostnik, od buduceho roka prichadzam o cca polovicu prijmu. S polovicnym prijmom by som bol spokojny, co ma vsak trapi, je fakt, ze budem musiet platit odvody do SP do juna 2013 podla prijmu z roku 2011, od jula az do juna 2014 podla prijmu z 2012, teda dalsi rok a pol platit odvody z viac nez dvojnasobneho prijmu, nez bude moj realny prijem v tom case. To by mi neumerne znizilo prijem a vobec sa mi to neoplati. Mam nejaku moznost, ako sa tomu vyhnut a platit do SP podla aktualnych prijmov? Napriklad zrusenim zivnosti a zalozenim novej?
Xanti
01.12.12,10:34
V akej výške platíš teraz odvody do SP?
Mila123
01.12.12,11:06
založ si sro.....
prerušenie živnosti a jej znovu obnovenie už "nepomáha"......
lubo.j
01.12.12,11:29
Doteraz som mal prijem okolo 24tis. eur rocne, kedze naklady mam asi 30%, uplatnoval som 40% pausal, odvody do SP mi vychadzali okolo 150E. Vdaka novym zmenam mi to vychadza od jula pre SP cca 260E, pricom prijem mi klesne na cca 800E. Z tych 800 mam 250 vydavky, ked dam dalsich 260 socialnej poistovni, este dalsie odvody zdravotnej, dane - to mi uz pomaly nic nezostane. Pritom bez platieb pre SP by sa mi este oplatilo tahat zivnost dalej, ako bocny prijem (mam dohodnuty poluvazok v jednej firme a dokopy by to stacilo).
Mila123
01.12.12,11:31
aké zmeny napr. zákonov, nariadení, vyhlášok, či opatrení ? vplývali na to,že od 010702013 máš fondy až 260€ ?
lubo.j
01.12.12,12:22
Pardon, teraz som si vsimol preklep vo svojom predoslom prispevku - rocny prijem mam 24tis. nie 20tis. rocne. Nasiel som online kalkulacku na odvody od r. 2013, so zohladnenim zmien od noveho roka, tam mi vysli taketo cisla, urcite to nie je presne, ale priblizne to asi bude sediet. Hlavne zmeny su, ze sa znizil koeficient, ktorym sa deli prijem na ucely vypoctu odvodov, a ze sa odvody rataju z prijmu bez odratania zaplatenych odvodov (tieto budu znizovat zaklad dane, ale nie zaklad na ratanie odvodov). Tym padom mi narastu aj zdravotne, aj socialne odvody, so ZP sa vsak daju dohodnut nizsie preddavky, a je tam rocne zuctovanie, takze tam nie je az taky problem. S tou SP neviem ako pohnut, chcel som sa vyhnut srocke, nakolko uctovnictvo neovladam a platit uctovnika by sa mi uz asi neoplatilo.
veronikasad
01.12.12,12:37
Pardon, teraz som si vsimol preklep vo svojom predoslom prispevku - rocny prijem mam 24tis. nie 20tis. rocne. Nasiel som online kalkulacku na odvody od r. 2013, so zohladnenim zmien od noveho roka, tam mi vysli taketo cisla, urcite to nie je presne, ale priblizne to asi bude sediet. Hlavne zmeny su, ze sa znizil koeficient, ktorym sa deli prijem na ucely vypoctu odvodov, a ze sa odvody rataju z prijmu bez odratania zaplatenych odvodov (tieto budu znizovat zaklad dane, ale nie zaklad na ratanie odvodov). Tym padom mi narastu aj zdravotne, aj socialne odvody, so ZP sa vsak daju dohodnut nizsie preddavky, a je tam rocne zuctovanie, takze tam nie je az taky problem. S tou SP neviem ako pohnut, chcel som sa vyhnut srocke, nakolko uctovnictvo neovladam a platit uctovnika by sa mi uz asi neoplatilo.
Pri obmedzenej výške paušálnych výdavkov je pre teba v roku 2013 výhodnejšie viesť účtovníctvo (píšeš o skutočných výdavkoch cca 30 %, pokial v nich nie sú zahrnuté odvody do poisťovní)
hena22
01.12.12,12:40
ešte lepšie daňovú evidenciu
Economic
02.12.12,07:21
lubo.j

a platit uctovnika by sa mi uz asi neoplatilo.

Ale rady od účtovníkov sú ti dobré však ? Si na veľkom omyle.
Dobrý účtovník je aj ekonóm a vie ti veľa poradiť, aj ako ti ušetriť peniaze a necvakať tomuto štátu zbytočne veľa a mať všetko v poriadku.

Ty sa zrejme držíš hesla, že si všetko musíš urobiť sám.... A potom to tu tak vyzerá kuchári si murujú, stavbári robia účtovníctvo a podobne ...
lubo.j
03.12.12,11:55
Economic, sro sa chcem vyhnut z viacerych dovodov, nielen kvoli drahemu uctovnictvu (hlavne preto, ze o 1,5r odchadzam dlhodobo do cudziny a zalozenie sro je dost drahe, ak ma fungovat len 1,5 roka s prijmom okolo 800E mesacne, a potom pred odchodom este riesit likvidaciu sro...).
Myslel som, ze situacia, ze zivnostnikovi klesne prijem, nie je natolko ojedinela, a tym padom je to nejako domyslene, aby nemusel nadalej platit vysoke odvody, preto som sem pisal. Je snad pochopitelne, ze najprv si chcem sam spravit zakladny prehlad, aby som neplatil niekomu za rady a nasledne zistil, ze ma ako totalne neznaleho oklamal.
Seladon
07.01.13,14:50
Posielam link na praktickú kalkulačku na výpočet preddavku SZČO na zdravotné poistenie v roku 2013 http://www.pro-fit.eu/sk/footer/odvodova_kalkulacka/