SamuelSK
01.12.12,19:34
„Dôvodom zvyšovania fixnej zložky ceny tepla je nižšia spotreba tepla u odberateľov,“ spresnil Obšivaný.

Cize ak kazdy znizi odber tepla o 100,00% tj. odreze radiator a zoberie ho do zbernych surovin, tak Vy zvysite cenu tepla o 100% ? Alebo o nekonecno % ?

Chapem to spravne?

PS: A tu vyuzijem svoju chvilku slavy na, JA SOM VAM TO HOVORIL, LUDIA !!! :D:D:D
zknihy
01.12.12,19:00
Pozri si najprv niečo o URSO , zákonoch o tepelnej energetike , pár vyhlášok a tak.

Fixná zložka sa zvýši kvôli nižšej spotrebe tepla z 2 dôvodov.

1, niektorí sa odpoja a fixná zložka sa rozpočíta na menej odberateľov a tým sa zvýši celková fakturácia za dodané teplo

2, keby sa neodpojili, ale iba (napr po zateplení) znížili odber tepla, podľa zákona im v nasledujúcom období vypočíta nižší tepelný výkon (ale bude vyššia jednotková cena ) a nezvýši celková fakturácia za dodané teplo

Kedysi mal nejaký "odbornik" v štáte ideu, že CZT vyrobia teplo efektívnejšie (pri uhlí to asi bola aj pravda). Preto :
- štát povedal stavajte CZT
- investície (podľa štátom vydaných zákonov) zaplatia odberatelia
- aj oprávnené náklady (obsluhu / servis a pod ) (podľa štátom vydaných zákonov) zaplatia odberatelia
- aj primeraný zisk CZT (podľa štátom vydaných zákonov) zaplatia odberatelia
všetko vo fixnej zložke (podľa kW ) schvaľovanej URSOm

Plus variabilnú zložku ceny tepla (podľa kWh ) (podľa štátom vydaných zákonov) zaplatia odberatelia.

Palivo / ceny / doba sa zmenili - - idea ZOSTALA.

Preto povedal, ako povedal.
kopretinka
01.12.12,22:35
zatepľuje sa,ľudia šetria,málo míňajú a preto sa cena musí zdvihnúť.....kam by prišli výrobcovia,keby im klesli zisky,ktoré si pchajú do vačkov? predsa nemôžeme dopustiť,aby im klesli platy.
hubatá
02.12.12,03:12
To je ako ten vtip o záhorákovi čo kŕmil koňa:
- "dals Francku žrat koňovi?" - pýta sa gazda
- "áno, dal sem mu" - odpovedá Francek
- "ale nedával si mu moc?" - nedá to pokoj gazdovi
- "nééé, nedal sem mu moc" - uhýba Francek
- "ani si mu nemusel dávat ...." - premýšľa gazda
- "šak sem mu nedal ........." - priznáva sa Francek

Jedného dňa kôň skapal a všetci sa čudovali že prečo, keď bol tak dobre živený........

Je tomu dva dni nazad čo Slovenskej pošte skolabovala výpočtová technika: keď som si v médiách vypočula vyjadrenie hovorkyne Slovenskej pošty, tak ešte toľko jalových rečí okolo toho aby niečo povedala a nikto nič nerozumel som nepočula.
srska
02.12.12,05:29
To je ako ten vtip o záhorákovi čo kŕmil koňa:
- "dals Francku žrat koňovi?" - pýta sa gazda
- "áno, dal sem mu" - odpovedá Francek
- "ale nedával si mu moc?" - nedá to pokoj gazdovi
- "nééé, nedal sem mu moc" - uhýba Francek
- "ani si mu nemusel dávat ...." - premýšľa gazda
- "šak sem mu nedal ........." - priznáva sa Francek

Jedného dňa kôň skapal a všetci sa čudovali že prečo, keď bol tak dobre živený........

Je tomu dva dni nazad čo Slovenskej pošte skolabovala výpočtová technika: keď som si v médiách vypočula vyjadrenie hovorkyne Slovenskej pošty, tak ešte toľko jalových rečí okolo toho aby niečo povedala a nikto nič nerozumel som nepočula.ale sme na dobrej ceste - včera pošta, zajtra parlament ;)
zknihy
02.12.12,07:01
To je ako ten vtip o záhorákovi čo kŕmil koňa:
- "dals Francku žrat konovi?" - pýta sa gazda
- "áno, dal sem mu" - odpovedá Francek
- "a daus mu dost - pýta sa starostlivý gazda
- "ná dau" - odpovedá Francek
- "ale nedával si mu moc?" - pýta sa sporovlivý gazda
- "nééé, nedal sem mu moc" - uhýba Francek
- "ani si mu nemusel dávat ...." - hovorí lakomý gazda
- "šak sem mu nedal ........." - priznáva sa Francek

Jedného dňa kôň skapal a všetci sa čudovali že prečo, keď bol tak dobre živený........

Je tomu dva dni nazad čo Slovenskej pošte skolabovala výpočtová technika: keď som si v médiách vypočula vyjadrenie hovorkyne Slovenskej pošty, tak ešte toľko jalových rečí okolo toho aby niečo povedala a nikto nič nerozumel som nepočula.

Ja som to takto počul
misoft
02.12.12,11:27
Gazda = financminister :D