mocatko
01.12.12,23:18
Dobrý deň,

Rád by som sa poradil s kompetentnými tu na porade. Už vopred ďakujem.

Moja otázka smeruje k zodpovednosti za škodu pri práci. Jedná sa o prácu
bankovom sektore. V prípade neumyselného pochybenia zo strany zamestnanca
(napr. chybná úhrada, vklad na účet, zablokovanie účtu na určitú sumu a pod.)
môže vymáhať zamestnávateľ celú sumu? Totiž v bankách môže dôjsť k veľkým operačným
stratám v prípade pochybenia. Rád by som vedel (aby som sa cítil istejšie) či je možné
aby banka vymáhala od zamestnanca celú škodu (napr. ak je 6000 eur), alebo je to
určené Zákonníkom práce, že len do určitej výšky.

V prípade, že nie som poistený proti zodpovednosti za škodu, je podľa vás vhodné
za dať pripoistiť? Alebo sa to neoplatí, lebo takáto poistka nekryje škodu v bankách?
Ice dive
02.12.12,07:44
v zmysle zákonníka práce ručíš za škody spôsobené zamestnávateľovi do výšky 4násobku tvojej mzdy...
komerčné poistenie je možné len do tejto výšky, t.j. ak máš plat 500€ tak ručíš do výšky 2000 € svojmu zamestnávateľovi, ak by si spôsobil vyššiu škodu je to na občiansko súdne konanie... kde ťa nepoistí nikto...

komerčné poistenie však nekryje čisté finančné škody, t.j. ak by si vydala v banke niekomu o 6000 € viac ako by si mala... tak poistka ti nepomôže...

inak spomínam si na prípad v ČR kde vykradli poštu tak, že si pristavili cez obednú prestávku k oknu na druhom poschodí rebrík a ukradli myslím 18 miliónov CZK... zamestnanci z tej kancelárie dostali tušim od súdu povinnosť na náhradu škody 1 mil. CZK...dosť likvidačné pre zamestnanca s priemerným platom...
printerscd
24.02.13,11:45
Zdravim

Aku poistovnu vybrat pre poistenie zodpovednosti zamestnanca za skodu?

Pracujem vo vyrobe na pozicii TLACIAR.

Dakujem
https://online.allianzsp.sk/images_beta/formular/allianz-eco.png
ivka70
24.02.13,11:58
Ale ine je rucenie pri podpisanej hmotnej zodpovednosti, co predpokladam, kazdy v banke, co pracuje s financnou hotovostou, aj podpisane ma. Tam nie je vyska skody, za ktoru nesie zamestnanec zodpovednost, obmedzena 4 nasobkom priemernej mzdy.
ivka70
24.02.13,12:00
Zdravim

Aku poistovnu vybrat pre poistenie zodpovednosti zamestnanca za skodu?

Pracujem vo vyrobe na pozicii TLACIAR.

Dakujem


Idealne je dat si urobit ponuku u par z nich, aby si vedel porovnat tvoj konkretny pripad s tvojou konkretnou primernou mzdou ....
printerscd
24.02.13,12:11
Idealne je dat si urobit ponuku u par z nich, aby si vedel porovnat tvoj konkretny pripad s tvojou konkretnou primernou mzdou ....

To je pravda urcite by v kazdej banke odporucali tu ich.

Napr.v Alianzii mi vychadza cca. 100 e rocne

Wustenrot je to 44 e rocne v obidvoch pripadoch su rovnake parametre.

Tazko povedat co je zatym ukryte a hl.ak by nastala skoda pri vykone prace ako a naco by sa banka vyhovarala.