yoyo74
02.12.12,20:50
Ahojte poradaci,
pracujem na vyrobe realitneho portalu, ktory by ponukal nove moznosti jednak sukromnym inzerentom a aj realitnym kancelariam.
Cielom by okrem buduceho zisku :) malo byt skvalitnenie a sprehladnenie prace sucasnych realitnych kancelarii, odstranenie, resp. eliminaciu sucasneho javu, ked na portaloch svieti jedna ponuka u mnozstva rk (a nielen tohoto), ciastocna kontrola rk pri ich praci s nehnutelnostou od majitela a online komunikacia a pod.
Co Vam chyba na sucasnych portaloch ? Co by ste tam urcite zapracovali aby to prispelo kvalite nielen inzercie ale aj kvalite sucasneho realitneho trhu ?

dakujem Vam za postrehy
Lubo
blavaciko
02.12.12,20:02
hlavne dobre fotografie, kontaktny formular a aj udaje na inzerenta, mapa s PRESNOU adresou (nie ze petrzalka - haje), filtracia pomocou vsetkych moznych volieb a KONECNA cena viditelna na prvy pohlad... mozno by nebolo zle porozmyslat nad moznostou "porovnania" viacerych bytov tak ako to byva v niektorych e-shopoch, ze ti zobrazi tabulecku s parametrami a vidis setko naraz.
Dawwee
02.12.12,20:03
Realitnych portalov je dostatok a vacsinou vyuzivame tie iste 2 max 3 hlavne ostatne menej navst. nestoja za nic
Mila123
02.12.12,20:13
ak sledujem (zatiaľ iba zo zvedavosti) vo svojom okolí nehnuteľnosti, ponúkané sú dlho a cez inzerát sa tvária, že sú čerstvo podané......
často sú zavádzajúce, resp. až klamú.....napr. počtom km vzdialenosti.....
danushka
02.12.12,20:27
...eliminaciu sucasneho javu, ked na portaloch svieti jedna ponuka u mnozstva rk ...
Tých realitných portálov je tu už toľko, že sa človek nedoráta.
Ale skôr ma zaujíma, ako chce tvorca nového portálu odstrániť to, že jedna ponuka sa objaví u X RK, ktoré prenášajú svoje dáta každý deň po uzávierke a exportujú ich ďalej...Ak každej a jednej RK neprenesieš dáta z ich stránky, za čo potom od nich chceš účtovať? Chceš im účtovať svoje individuálne rozhodnutia nad obsahom ich ponuky?
Ak chceš žiť z RK a predpokladám, že chceš, prečo ideš riešiť konkurenčný problém, ktorý sa Ťa netýka a nemôžeš samozrejme svojim portálom ani vnucovať predajcom, s koľkými RK budú nezávisle spolupracovať.

To ešte nepoznáš praktiky niektorých RK.
Dve sa dohodnú napríklad na tomto:
Jedna má výhradnú sprostredkovateľskú zmluvu na nehnuteľnosť prípadne je to odkúpená nehnuteľnosť a ponúka sa za sumu X.
Druhá konkurenčná s touto ponukou absolútne nič nemá, ale majitelia sa dobre poznajú a pravidelne si pomáhajú. Tá druhá RK ju bude ponúkať o také 3 tisícky drahšie.
No a záujemca si tento rozdiel porovná na celoslovenskom realitnom portáli a určite pôjde na obhliadku k RK, ktorá to ponúka drahšie. ;)

Jajaj, nechci riešiť konkurenciu a otázky typu prečo..., dostaneš odpoveď lebo medveď.
danushka
02.12.12,20:33
hlavne dobre fotografie, kontaktny formular a aj udaje na inzerenta, mapa s PRESNOU adresou (nie ze petrzalka - haje), filtracia pomocou vsetkych moznych volieb a KONECNA cena viditelna na prvy pohlad... mozno by nebolo zle porozmyslat nad moznostou "porovnania" viacerych bytov tak ako to byva v niektorych e-shopoch, ze ti zobrazi tabulecku s parametrami a vidis setko naraz.
Nuž takéto informácie nedá ani RK na svojej stránke, mohla by potom zabaliť svoju sprostredkovateľskú činnosť.
A pokiaľ bude tvorca portálu len prenášať dáta iným RK, tak dostane obsah a fotky len také, aké dajú RK.
Mila123
02.12.12,20:49
i keď som trochu mimo skúste mi vysvetliť, ako je to možné, že napr. za riekou Dunaj, na druhom brehu sú nehnuteľnosti vrátane novostavieb pomerne lacné , ak porovnávam s ponukou na Sk....
dnes som sledovala TV Mark. a tam bol jeden príspevok, mladej slovenskej rodiny, že si kúpili dom v HU, za 1/3 ceny, kt. bola na dedine na SK (konkr. Kechnec)...je to normálne?
danushka
02.12.12,21:04
Milka, ak sa jedná o kraj v HU bez práce, slabších možností, tak sú ceny také. Hoci vzdušnou čiarou len 20km severne práca je. S maličkým rozdielom jazyka a štátnych hraníc medzitým.
Koľko Poliakov by si na severe SK možno kúpilo domce, keby mali hneď za hranicami v PL prácu, ktorá ich solídne uživí. Ale na severe SK roboty niet a niet jej ani pre Poliakov za hranicami.
Preto našinci kupujú na severe Maďarska nehnuteľnosti, tu pracujú a tam bývajú. Keby tam bolo dosť dobre platenej roboty pre domácich, tiež by tie nehnuteľnosti nestáli toľko, čo teraz.
Mila123
02.12.12,21:07
Milka, ak sa jedná o kraj v HU bez práce, slabších možností, tak sú ceny také. Hoci vzdušnou čiarou len 20km severne práca je. S maličkým rozdielom jazyka a štátnych hraníc medzitým.
Koľko Poliakov by si na severe SK možno kúpilo domce, keby mali hneď za hranicami v PL prácu, ktorá ich solídne uživí. Ale na severe SK roboty niet a niet jej ani pre Poliakov za hranicami.
Preto našinci kupujú na severe Maďarska nehnuteľnosti, tu pracujú a tam bývajú. Keby tam bolo dosť dobre platenej roboty pre domácich, tiež by tie nehnuteľnosti nestáli toľko, čo teraz.
Poliaci našli zasľúbenú zem na veľkou mlákou, všade tam kde sú a pracujú klesajú mzdy......keď už prácu nevezme Poliak, tak je fakt mizerne platená......
náš okres má iba 30% nezamestnanosť a nové domce (montovaná) pod 120 000 nechodia......(ako holodom to áno, kúpiš ho aj s menšinou, ktorá je už prevažne tú za väčšinu......
blavaciko
02.12.12,21:48
Nuž takéto informácie nedá ani RK na svojej stránke, mohla by potom zabaliť svoju sprostredkovateľskú činnosť.
A pokiaľ bude tvorca portálu len prenášať dáta iným RK, tak dostane obsah a fotky len také, aké dajú RK.

zadavatel sa pyta, co mi chyba... mne to chyba, ak to bude chciet vyriesit, je to len na nom.

Ja napriklad nechapem, aku maju motivaciu realitne kancelarie, ktore nedaju na net fotky... to im to ani nestoji za tu namahu tam prist a vyfotit? alebo aspon podorys hoci aj rukou nakreslit ak graficky nie je mozne ziskat?
luja5
03.12.12,17:40
Na súčasných portáloch mi doteraz nič nechýbalo.
Neprekáža mi ponuka tej istej nehnuteľnosti na viacerých portáloch a aj od viacerých RK. Rôzne RK môžu mať aj rôzne fotky a rôzny rozsah popisu danej nehnuteľnosti, čo mi poskytne viac informácií (vlastné skúsenosti). Nekupujem každý mesiac, ani každý rok a ak sa už rozhodnem kupovať, neurobím to len na základe prvej-jednej ponuky jednej RK nájdenej na jednom portáli.
Ak ma niečo zaujme, stačia mi na portáli súvisiace informácie týkajúce sa makléra, odkaz na vlastnú stránku RK (developéra, developérsky projekt ...), portály obsahujú aj rôzne iné užitočné odkazy, odborné poradne či diskusné fóra, vylepšujú sa (veľmi mi napríklad vyhovuje vyhľadávanie ponúk podľa ulíc v našom meste) a neviem, čo naviac by mi mohol nový portál poskytnúť.
Btw. – realizáciu niektorých vecí zo zadania témy si ani neviem dosť dobre predstaviť.

K popisu/fotkám v ponukách na portáloch:
Informácie o ponuke považujem za záležitosť RK a predávajúceho/kupujúceho, ktorú asi portál ťažko ovplyvní. RK by mala vedieť odporučiť, čo by mal popis ponuky obsahovať, aby ponuka zaujala. Fotky vidím ako vec dohody medzi RK a predávajúcim, aj predávajúci môže mať dôvod, prečo tam fotky nebudú. Ak však predávajúci chce fotky a ním vybraná RK to odmietne, potom "báj-báj:)", konkurencia medzi RK je veľká;).
arizona
03.12.12,20:00
Mne vadi na real.portaloch, ze su casto dlhodobo neaktualne. Nehnutelnosti davno predane sa stale zjavuju s cerstvym datumom. /ale to je asi chyba realitiek/

Tiez ma vytacaju velmi laicke a nic nehovoriace fotky / skrina,postel a pod./ Kupujuci chce vidiet dom, riesenie interieru,okolie apod.
blavaciko
03.12.12,21:09
este by som zakazal "aktualizacie" inzeratov, tak ako spomina arizona, ze ten dom sa tvary ako novo pridany a uz je napriklad pol roka predany...
na skodu by mozno ani nebolo hodnotenie inzerentov, ze ak vyuzijes kontaktny formular, tak mozes nasledne napr. po mesiaci dat realitke feedback a pomoct tym ostatnym kupujucim, ci si danu realitku vybrat (nieco ako ma ebay napriklad)
danushka
04.12.12,17:54
zadavatel sa pyta, co mi chyba... mne to chyba, ak to bude chciet vyriesit, je to len na nom.

Ja napriklad nechapem, aku maju motivaciu realitne kancelarie, ktore nedaju na net fotky... to im to ani nestoji za tu namahu tam prist a vyfotit? alebo aspon podorys hoci aj rukou nakreslit ak graficky nie je mozne ziskat?
RK rešpektuje vôľu predávajúceho a ak si ten neželá zverejnenie fotografií na internete, tak...
Predpokladám, že zadávateľ tvorí portál, kde budú prenášať svoje infrmácie aj RK. A v takom prípade by mal brať do úvahy aj kritériá RK.
Neviem či vieš blavaciko, koľko napríklad činí kvartálny poplatok pre RK za exportované dáta zo svojich stránok na realitné portály v rámci SK. /...pekné sumičky a keď to vynásobíme počtom XY RK z SK, slušný biznis to je :)/
Vlastníci nehnuteľností sú len ihlou v kope sena oproti RK, z ktorých takéto portály žijú.

A ako vieme, ten čo viacej platí, ten tvorí vzhľad a obsah takýchto portálov. Prečo sa niektoré informácie dávajú a niektoré vôbec, je otázkou obchodníckej taktiky v realitách /a nielen tej, ale aj napríklad bezpečnosti a ochrany predávajúcich/.

Ak zadávateľ vytvorí portál s toľkými informáciami, ako supi tam naletia v prvom rade sliediči z RK a pouzatvárajú výhradné sprostredkovateľské zmluvy s majiteľmi nehnuteľností a ponuky pôjdu preč z tohto portálu pod menom vlastníka, ale výhrade ich zviditeľnia RK len tam, kde ony sami budú chcieť. No a majiteľ portálu utrie pusu.
Dokonca, vo väčšine prípadov tieto portály fungujú tak, že skutoční majitelia inzerujú zdarma a RK za poplatok.

Neveríš?
Aj toto sú ťahy RK a nemá to nič spoločné s niečím, čo by nebolo zákonné, alebo nekalé. Takto to funguje. Čo nie je zakázané, je vlastne povolené.
blavaciko
04.12.12,19:04
toto vsetko mi je samozrejme jasne, ale prave ak by som bol realitka, snazil by som sa ponuknut potencionalnemu kupcovi co najviac informacii... treba vsak uznat ze min. pri komercnych priestoroch by fotky ani podorys neboli uplne na skodu...
danushka
04.12.12,20:13
ver, že pri výhradnej sprostredkovateľskej zmluve RK ani číslo domu na fotke nezaretušuje, viem o čom hovorím :)
danushka
04.12.12,20:18
presne tak arizona, neaktuálne inzeráty sú dôsledkom toho, že makléri nepreverujú nehnuteľnosti, či už nie sú predané a stále ich držia v ponukách, ale zas na druhej strane, o tom by mali sami majitelia informovať aj RK, že ponuka už nie je aktuálna
trevize
06.12.12,06:54
Nechcem ta odradzovat, ale obavam sa, ze toto bude beh na velmi dlhe trate. Este tak 2-3 roky dozadu boli tie najznamejsie weby zastarale...nedalo sa filtrovat atd. Dnes to uz neplati...vsade mas filtre, hromadny upload foto, polohu na gmaps...atd. Neviem co ine by tam mohlo byt. A pokial aj nieco najdes, uzivi sa to?
V praxi to znamena oslovovat rk s ponukou na inzerciu. Kto vsak zaplati neovereny portal? Jedina sanca je dat povedzme inzercia 6 mesiacov zdarma + dobrovolne im uploadnes ich ponuky...samozrejme gratis. A oni si to uz zhodnotia podla statistiky.
Malo ponuk = mala navstevnost = maly prinos z reklamy.

Co sa tyka este toho vylepsenia:

1. Fotodokumentacia - x majitelov nechce zverejnit foto, y majitelov ma taky bordel, ze fotky skor odradia (aj napriek tomu, ze vedie ze sa ma byt fotit), samozrejme aj rk fotiacich mobilom nie je malo

2. Aktualnost ponuk - toto je skor na majiteloch. Realne sa neda denne overovat aktualnost ponuky. Aj ked sa clovek snazi, vzdy nieco ujde.

3. Namet na zlepsenie - podorysy. Bohuzial vacsina majitelov nema k dispozicii. Mozno by stalo za to, skusit zozbierat a casom vytvorit databazu. Makler potom len vyberie spravny. Toto je samozrejme myslene len na klasicke panelaky...ale tych je na trhu dost.

4. Aktualizacia - toto proste musi byt. Nahodite jeden inzerat, ten je za den tak daleko, ze ho nik, kto nepouziva filtre nenajde. Co na tom, ze je ponuka stara par mesiacov...ved je stale aktualna.

5. Feedback na rk -myslienka dobra, ale nebudu sa rk navzajom zhadzovat? Myslim, ze kvalitna rk je doporucovana spokojnymi klientami dalej medzi ich znamych.

Inak good luck.
arizona
06.12.12,08:03
http://www.porada.sk/image.php?u=49933&dateline=1323215473

danushka (http://www.porada.sk/member.php?u=49933)

1 Day Ago #27903 presne tak arizona, neaktuálne inzeráty sú dôsledkom toho, že makléri nepreverujú nehnuteľnosti, či už nie sú predané a stále ich držia v ponukách, ale zas na druhej strane, o tom by mali sami majitelia informovať aj RK, že ponuka už nie je aktuálna


Danushka, vies mi vysvetlit toto?: Predali sme nehnutelnost pred vyse ako 3. mesiacmi.
Dve realitky s ktorymi sme spolupracovali ju stale maju v ponuke s aktualizovanymi datumami. Par krat som im napisala, ze nech to stiahnu,ved vedia, ze je to davno nektualne.

1. reakcia 1.RK - inzeruju nadalej, ibaze v nazve pridali slovicko PREDANE.:eek: Ked som sa pytala, aky to ma vyznam,preco to nestiahli, tak mi makler s usmevom odpovedal "nech ostatni vidia o co prisli"

2.reakcia 2. RK - napriek asi 3 ziadostiam o vymazanie, stale inzeruju. Ako vysvetlenie mi udali, ze sice vedia, ze je to predane, ale nakolko to bol pekny domcek, tak to maju ako lakadlo pre dalsich zaujemcov. Ved ponuknu nieco ine, ked uz sa im ozval, nie? ...


Chapem, ze realitky ,ktore maju vela ponuk nemusia mat vzdy cerstvy prehlad. Ale moja osobna skusenost je taka, ze pouzivaju dost neferove a podvadzajuce praktiky na oklamanie ludi. Ako inak si mam toto vysvetlit?

Nehovoriac o tom, ze tieto nepravdive udaje su zavadzajuce a otravuju neustale novych majitelov a aj susedov, ktory stale musia vysvetlovat zaujemcom /ktory si dom nasli sami bez RK/, ze dom je uz davno predany...:mad::eek::rolleyes:
danushka
06.12.12,08:11
To je presne to, že nie všetky RK sú seriózne Janka. A je ich stále veľa.

Ak by niekto takto drzo ponúkal moju už predanú nehnueľnosť, napísala by som mu, že keďže nerešpektujú môj oznam o predaji a priživujú sa vo svojej databáze cudzím nepredajným perím, roznesiem ich po nete ako neserióznu RK a o takéto informácie o sebe žiadna RK nestojí, pretože referencie sú dôležité.

My sme tu aj na to, aby sme sami RK určovali mantinely. Našťastie Mr. Google je pamätlivý a je ako strašiak v maku na internete. Treba to pripomíať dookoka šlendrianom a neprofesionálom, pretože práve na takých doplácajú seriózne a spoľahlivé RK.
trevize
06.12.12,08:18
Narazila si na neseriozne realitky. Treba ich nahlasit majitelovi portalu.
arizona
06.12.12,08:23
Praveze to boli obe solidne a zname realitky,dobre sa nam spolupracovalo, nemali sme ziadne namietky pocas spoluprace. Jedna z nich realizovala aj predaj, vsetko prebehlo k nasej spokojnosti,aj k spokojnosti kupujucich.

Prave preto ma prekvapuje toto jednanie:rolleyes:...myslela by som, ze taketo praktiky maju skor tretotriedne realitky s malo ponukami...
yoyo74
07.12.12,14:33
Dakujem pekne za ohlasy a diskusiu k teme.
Snazime sa portal urobit tak, aby vyhovel jednak RK ale aj sukromnym inzerentom.
V podstate ako ste uz viaceri napisali, nie je skoro co nove ponuknut (navonok). Ale pod povrchom mozno ano (kedze by to mal byt aj taky administracny a statisticky, komunikacny nastroj pre RK) a mozem porovnat s realitnymi SW, ktore pouzivam sam.
A pracuju natom aj makleri priamo z realitnej kancelarii, takze pridavaju poziadavky a riesia funkcie.

Ono, portal sa moze postupne zlepsovat, ak je navstevnost, odozvy a dobri programatori :) tak by to malo ist.
Momentalne skor riesim otazku, ako efektivne spropagovat portal ESTE PRED jeho samotnym spustenim, hlavne efektivne.
To uz je zasa ina tema, samozrejme ze zalezi od rozpoctu. Ak by ste mali rozpocet napr. 5 tis Eur na reklamu pred spustenim, do akeho reklamneho priestoru by ste sa rozhodli ist a akou formou ? Viem ze je to malo ale nieco predsa :)
Zaroven ak poznate odbornika na marketing v okoli s dobrymi referenciami, odporucte .. :)
FB stranku a kampan uz samozrejme riesim aj partnerov, banky atď.
dakujem
yoyo74
08.12.12,21:41
Asi islo o RK, ktora nehnutelnost predala, a na stranke ho oznacila ako predane. Dnes je tato moznost pouzit to ako bezne napr. na realitnych portaloch ako aj v realitnych sw - tzv. exportnych programoch.
Cize ak predame nehnutelnost mozeme ju na urcity cas dat do statusu - predane, prenajate- Je to tiez urcita forma reklamy, ze vieme predat, prenajat.