LuboTT
03.12.12,05:22
Dobry den.

Prevadzkujem eshop a mam subeh zamestnania na TPP a zivnosti uz 3 roky. Chcel by som zivnost vymenit za sro, cize by som nadalej zostal zamestnancom na TPP a zaroven konatelom sro (nie su to rovnake spolocnosti).

Ake povinnosti by som mal ako konatel sro voci SP a ZP?

Vdaka.

Lubo
Inečka
03.12.12,05:41
V akom vzťahu budeš k s.r.o. ? Budeš mať pravidelný alebo nepravidelný príjem? Budeš zamestnanec ? Potom budeš platiť odvody z hrubej mzdy, kt. si určíš (minimálne z minimálnej mzdy).
Budeš mať zmluvu o výkone funkcie konateľa? Budeš platiť odvody do ZP aj SP z odmeny, kt. si určíš.
Tiež môžeš byť aj konateľom bez príjmu, budeš si vyplácať len podiely na zisku. V tomto prípade ak si nebudeš vyplácať žiadny pravidelný alebo nepravidelný príjem, nebudeš platiť ako konateľ žiadne odvody. Až po vyplatení podielov na zisku zaplatíš odvody na zdravotné poistenie. Odvody do SP a daň z príjmov z vyplatených podielov platiť nebudeš (zatiaľ, podľa zákonov platných dnes).
LuboTT
03.12.12,07:37
Vdaka, presne toto je to, co som hladal... Staci mi byt konatelom bez prijmu.

citujem: Tiež môžeš byť aj konateľom bez príjmu, budeš si vyplácať len podiely na zisku. V tomto prípade ak si nebudeš vyplácať žiadny pravidelný alebo nepravidelný príjem, nebudeš platiť ako konateľ žiadne odvody. Až po vyplatení podielov na zisku zaplatíš odvody na zdravotné poistenie. Odvody do SP a daň z príjmov z vyplatených podielov platiť nebudeš (zatiaľ, podľa zákonov platných dnes).

Nebude cudne to, ze sro bude nakupovat a predavat tovar cez eshop bez zamestnanca (bez kohokolvek, kto ma z nej pravidelny alebo nepravidelny prijem)?
LuboTT
03.12.12,07:48
este doplnim, ze tato sro bude normalne vystavovat a uhradzat faktury a bude mat realne naklady (papier, toner,...)
Inečka
04.12.12,08:01
Jasné, že s.r.o. bude vykazovať činnosť, ale neviem o tom, že by v nejakom zákone bolo, že musí mať zamestnancov. Ty budeš robiť podvojné účtovníctvo sám ?
LuboTT
04.12.12,08:15
Uctovnictvo zvladam sam, pripadne to bude robit externa uctovnicka na fakturu.

Hladal som este po nete a tiez nevidim problem, preco by som vsetku pracu v sro nemohol robit sam za podiel na zisku. Vdaka za odpoved. L.
sroservis
04.12.12,21:02
nie, nie je cudne, ak sro nezamestnava konatela alebo spolocnika.naopak je standardne, ze spolocnik sa podiela na cinnosti svojej sro svojou pracou, ktoru nemusi vykonat v pracovnom pomere. V pripade konatela sa predpoklada uzavretie obchodnej zmluvy /zmluva o vykone cinnosti, mandatna zmluva/. priebezny prijem je vsak zatazeny, odvodovymi povinostami, v zavislosti od toho, ci ide o pravidelny alebo nepravidelny prijem. ak si budete vyplacat len podiel na zisku, zatial plati, ze bude zatazeny len zdravotnym odvodom. pekny den