Tatiana19
26.02.06,17:49
Ahojte!
Potrebovala by som poradiť. Robím jedno daňové priznanie a nie som si istá v jednej veci.
Priateľ má stratu z podnikania -10200,- Sk. Zo závislej činnosti má daňový základ +300.000,- Sk. Mám stratu odrátať z daň.základu t.j. daň.základ bude 289.800,- V práci mu odvádzajú preddavky na daň. Ak odrátam stratu, vznikne mu preplatok. Je to správne?
Veľmi pekne ďakujem
Tatiana
mysimis
26.02.06,16:53
stratu z ponikania nemôžeš odpočítať od ZD zo závislej činnosti. Čo sa týka dane ktorú mu strhávali v práci tú môžeš odčítať vo vyúčtovaní daňovej povinnosti.
Jana Acsová
26.02.06,17:20
Stačí si modelovo vyskúšať vyplniť daňové priznanie na internete ... neumožní vám odpočítať si stratu z príjmov podľa § 6 od čiastkového základu dane podľa § 5.
Jana Acsová
26.02.06,17:27
Čo sa týka dane ktorú mu strhávali v práci tú môžeš odčítať vo vyúčtovaní daňovej povinnosti.K tejto časti ešte upresním, že v prípade, že bude podávané daňové priznanie typu B vyčíslia sa čiastkové základy dane a preddavok zo závislej činnosti bude započítaný na úhradu vypočítanej dane. T.j. vyčísli sa daň na riadku 78 a zároveň sa uvedie suma preddavku zrazená zamestnávateľom na riadku 96. Celkovo vyjde daň na úhradu, alebo preplatok dane.

V prípade, že podľa § 6 vyjde za rok strata a daňovník nemá už iný čiastkový základ dane iba podľa § 5, na riadku 69 sa v konečnom dôsledku uvedie iba čiastkový príjem podľa § 5.
Tatiana19
27.02.06,08:58
Ďakujem Vám veľmi pekne. Aj som si to myslela ale istota je istota.

Táňa