andrea33
03.12.12,09:47
Dobry den, zdravotna poistovna Union tvrdi, ze mam nedoplatok na zdravotnom poisteni v roku 2012 -ide o toto: V roku 2011 som bola na rodicovskej dovolenke, poberala som rodicovsky prispevok a mala som aj aktivnu zivnost. Z rocneho zuctovania za rok 2010 mi vyslo platenie preddavku na rok 2012 vo vyske 5,32 E. Od 1.1.2012 som prestala poberat rodicovsky prispevok a ZP som platila podla RZZP 2010. V oktobri 2012 som bola v poistovni osobne ohlasit zmenu priezviska a vtedy mi povedali, ze mam nedoplatok za rok 2012, kedze uz nepoberam rodicovsky prispevok a v roku 2011 som mala zo zivnosti nulovy prijem, tak mam v roku 2012 platit minimalne zdravotne odvody vo vyske nejaky 47 E a nie tych 5,32 z rozneho zuctovania. Teraz odo mna ziadaju doplatit vyse 300 eur naraz. Poziadala som poistovnu pisomne o splatkovy kalendar, ktory mi zamietli. Ale ked tak nad tym rozmyslam, ved ten nedoplatok sa mi vycisli v roznom zuctovani za rok 2012, preco to mam platit teraz? Ma poistovna pravdu, musim zaplatit ten nedoplatok uz teraz?
hapeti
03.12.12,08:57
Treba vychádzať z toho, že od 01.01.2012 sa Ti zmenil status z RD na živnosť, túto skutočnosť by si mala hlásiť v ZP, a oni by Ťa (asi) upozornili, že platiť máš min. poistné.
veronikasad
03.12.12,09:01
Dobry den, zdravotna poistovna Union tvrdi, ze mam nedoplatok na zdravotnom poisteni v roku 2012 -ide o toto: V roku 2011 som bola na rodicovskej dovolenke, poberala som rodicovsky prispevok a mala som aj aktivnu zivnost. Z rocneho zuctovania za rok 2010 mi vyslo platenie preddavku na rok 2012 vo vyske 5,32 E. Od 1.1.2012 som prestala poberat rodicovsky prispevok a ZP som platila podla RZZP 2010. V oktobri 2012 som bola v poistovni osobne ohlasit zmenu priezviska a vtedy mi povedali, ze mam nedoplatok za rok 2012, kedze uz nepoberam rodicovsky prispevok a v roku 2011 som mala zo zivnosti nulovy prijem, tak mam v roku 2012 platit minimalne zdravotne odvody vo vyske nejaky 47 E a nie tych 5,32 z rozneho zuctovania. Teraz odo mna ziadaju doplatit vyse 300 eur naraz. Poziadala som poistovnu pisomne o splatkovy kalendar, ktory mi zamietli. Ale ked tak nad tym rozmyslam, ved ten nedoplatok sa mi vycisli v roznom zuctovani za rok 2012, preco to mam platit teraz? Ma poistovna pravdu, musim zaplatit ten nedoplatok uz teraz?
Andrejka, platila si preddavky v nesprávnej výške, preto ZP vymáha nedoplatok. Ak sa chceš vyhnúť exekúcii, nedoplatok čím skôr uhraď. ZP nebude čakať do vykonania RZZP.
andrea33
03.12.12,13:50
A maju nato zo zakona pravo? Naco je potom RZZP? Ved zmeneny prijem v priebehu roka sa mi zohladni v RZZP...
ivka70
03.12.12,13:53
A maju nato zo zakona pravo? Naco je potom RZZP? Ved zmeneny prijem v priebehu roka sa mi zohladni v RZZP...

Zohladni v pripade, ze mas splnenu kazdu ohlasovaciu povinnost.
Ak vsak ty nemas splnenu povinnost, ktoru ti uklada zakon, tak nemozes cakat, ze ZP si to "vycuca z prsta" pri RZZP.
veronikasad
03.12.12,16:39
Zohladni v pripade, ze mas splnenu kazdu ohlasovaciu povinnost.
Ak vsak ty nemas splnenu povinnost, ktoru ti uklada zakon, tak nemozes cakat, ze ZP si to "vycuca z prsta" pri RZZP.
ZP nečakajú s úhradou nedoplatku na RZZP. Po troch mesiacoch nedoplatkov má poistenec nárok len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť.
andrea33
05.12.12,09:25
Ja sa nechcem hadat, ale ako by poistovna zohladnila zmenu, ktora nastala k 1.1.2012 v RZZP za rok 2010 alebo 2011? Ja platim preddavky na poistne vypocitane z RZZP za rok 2010 a tam som dolozila vsetky udaje. A ani nie som na stranke ZP vedena ako neplatic, ani som nedostala ziadnu vyzvu o zaplatenie, ja som len v priebehu roka 2012 ohlasila zmenu, ktora nastala 1.1.2012 a poistovna tvrdi, ze mam platit viac. A mne sa to nezda, tak hladam pomoc, ci ma niekto nevie navigovat k zakonu, ktory by sa vztahoval na moju situaciu.
Indeed
05.12.12,09:27
si mysliš,že ZP požaduje od teba niečo,načo podľa zákona nema nárok ? MYLIŠ SA.
Indeed
05.12.12,09:29
NEKYDAJTE na UNION !

Je to najlepšia , najferovejšia a najtolerantnejšia ZP !
kn-alka
05.12.12,09:37
Ja sa nechcem hadat, ale ako by poistovna zohladnila zmenu, ktora nastala k 1.1.2012 v RZZP za rok 2010 alebo 2011? Ja platim preddavky na poistne vypocitane z RZZP za rok 2010 a tam som dolozila vsetky udaje. A ani nie som na stranke ZP vedena ako neplatic, ani som nedostala ziadnu vyzvu o zaplatenie, ja som len v priebehu roka 2012 ohlasila zmenu, ktora nastala 1.1.2012 a poistovna tvrdi, ze mam platit viac. A mne sa to nezda, tak hladam pomoc, ci ma niekto nevie navigovat k zakonu, ktory by sa vztahoval na moju situaciu.

ZP má pravdu, žiaľ ty sa mýliš.
Preddavky, ktoré ti vypočítali z RZZP v sume 5,32 € by si platila vtedy, ak by si naďalej bola na RD.
Lenže ty si od 01.01.2012 len živnostníčka, a tak máš povinnosť platiť preddavky minimálne, čo na rok 2012 boli:
47,58 €


Samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) - § 16 ods. 8 písm. b/, Samoplatiteľ (osoba, ktorá nie je zamestnancom, SZČO a neplatí za ňu poistné na verejné zdravotné poistenie štát) - § 16 ods. 8 písm. e/;




5.

Bez ZP
Najmenej 14 % z minimálneho základu *


339,89

47,58





6.

- “ -
Najviac 14 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy


2 307,00

322,98





7.

So ZP
Najmenej 7 % z minimálneho základu *


339,89

23,79





8.

- “ -
Najviac 7 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy


2 307,00

161,49
Indeed
05.12.12,09:39
,že sa nestane aby sa niekto "zmýlil" v prospech poisťovne, vždy sa "zmýli" tak ,že špekuluje aby platil menej
andrea33
05.12.12,10:27
Ok, dik
andrea33
05.12.12,10:32
Pre Indeed: Neviem na co narazas, ja nedoplatok chcem zaplatit, ale ak mam pochybnosti o tom, kedy ho mam zaplatit, tak sa pytam. Uz som sa pomylila aj v prospech poistovne a vtedy som si poradila sama, takze som nepotrebovala poradu.
andrea33
05.12.12,10:34
Ved ja chcem iba vediet, kde v zakone sa to uvadza, ze sa mylim - potom rada zaplatim.
andrea33
05.12.12,10:34
Ok, dik
Laguna13
05.12.12,11:25
Možno to s tým nemá súvis, ale minulý týždeň som zachytila v správach, že sú posielané falošné listy akože zo zdravotných poisťovní o nedoplatkoch. Aby si ľudia overili priamo v poisťovniach či sa jedná o pravdivú udalosť alebo podvod. Poisťovne nevyberajú nedoplatky takýmto spôsobom, ale sa vysporadúvajú v ročnom zúčtovaní. Ale Ty si si vlastne overovala v poisťovni, tak je to asi v poriadku.
veronikasad
05.12.12,11:27
Možno to s tým nemá súvis, ale minulý týždeň som zachytila v správach, že sú posielané falošné listy akože zo zdravotných poisťovní o nedoplatkoch. Aby si ľudia overili priamo v poisťovniach či sa jedná o pravdivú udalosť alebo podvod. Poisťovne nevyberajú nedoplatky takýmto spôsobom, ale sa vysporadúvajú v ročnom zúčtovaní.
To máš odkial takúto informáciu ? Veď to by žiadny živnostník potom neplatil mesačné preddavky.

Podvodníci sa nájsť môžu, preto v prípade výzvy si treba overiť správnosť čísla účtu na ktorý treba nedoplatok poslať, ak si je poistenec vedomý že má v ZP nedoplatok.
srska
05.12.12,11:29
To máš odkial takúto informáciu ? Veď to by žiadny živnostník potom neplatil mesačné preddavky.bolo to na nejakej bulvár tv (ldpv)
veronikasad
05.12.12,11:31
Naše bulvár TV už toho nadrístali.
kn-alka
05.12.12,11:38
http://vszp.sk/novinky/pozor-podvodne-vymahanie-pohladavok.html

Pozor na podvodné vymáhanie pohľadávok Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. (ďalej VšZP) zaznamenala viaceré prípady podvodného vymáhania pohľadávok. Niekoľko poistencov si priamo v pobočkách VšZP overovalo pravosť doručenej výzvy na úhradu pohľadávky. Súkromná spoločnosť im v zaslanom liste oznamovala, že vymáha pohľadávku za Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, a.s. a vyzývala ich, aby ju uhradili prostredníctvom priloženej poštovej poukážky. VšZP však upozorňuje, že ide o podvod a poistenci by v žiadnom prípade nemali posielať peniaze na uvedené číslo účtu. V tomto duchu VšZP inštruovala aj všetky svoje pobočky na celom Slovensku, nakoľko podobné prípady sa objavili už vo viacerých regiónoch, napríklad v Leviciach, Lučenci, Poprade.
VšZP zároveň žiada poistencov, aby o podobných prípadoch informovali ktorúkoľvek pobočku VšZP alebo zavolali na Call Centrum 0850 003 003.VšZP už v súvislosti s týmto podvodným konaním podniká príslušné právne kroky.
srska
05.12.12,11:51
To máš odkial takúto informáciu ? Veď to by žiadny živnostník potom neplatil mesačné preddavky.

Podvodníci sa nájsť môžu, preto v prípade výzvy si treba overiť správnosť čísla účtu na ktorý treba nedoplatok poslať, ak si je poistenec vedomý že má v ZP nedoplatok.
len dodám:
stáva sa (dosť často), že ani exekútori neposielajú poverenie zo súdu na vykonanie exekúcie ak sa jedná o zrážky zo mzdy. zrážky idú totiž na exekútorov účet. ja potom takého exekútora lustrujem. (dnes je možné všetko)
Laguna13
05.12.12,11:51
To je ono, a bolo to tuším na STV1.