Daniela81
03.12.12,09:51
Dobry den vsetkym,

potrebovala by som poradit. Vlani pocas roka sme preberali uctovnictvo a musim zial priznat, ze doteraz nemame v rukach vsetky doklady, takze nie je mozne spravit kompletnu rekonstrukciu :mee: K problemu - Zistila som, ze mi nesedi u dvoch partnerov stav saldokonta. V banke som v 2010 nasla uhradu faktur, ktore nam byvala pani uctovnicka poslala v salde 2011 ako nevyrovnane. Teraz mi tam visia a ja neviem, ako taketo saldo spasit zo sveta. Dokonca mi pani ani nereaguje, aby mi poskytla informaciu, s cim inym tuto platbu vtedy sparovala :( Napadlo ma, ze pohladavku zlikvidujem oproti nejakej nedanovej 5ke. Ale uz teraz viem, ze je to hlupost. Prosim poradte. Dakujem.
Daniela81
04.12.12,06:53
.. posuvam


Dobry den vsetkym,

potrebovala by som poradit. Vlani pocas roka sme preberali uctovnictvo a musim zial priznat, ze doteraz nemame v rukach vsetky doklady, takze nie je mozne spravit kompletnu rekonstrukciu :mee: K problemu - Zistila som, ze mi nesedi u dvoch partnerov stav saldokonta. V banke som v 2010 nasla uhradu faktur, ktore nam byvala pani uctovnicka poslala v salde 2011 ako nevyrovnane. Teraz mi tam visia a ja neviem, ako taketo saldo spasit zo sveta. Dokonca mi pani ani nereaguje, aby mi poskytla informaciu, s cim inym tuto platbu vtedy sparovala :( Napadlo ma, ze pohladavku zlikvidujem oproti nejakej nedanovej 5ke. Ale uz teraz viem, ze je to hlupost. Prosim poradte. Dakujem.
Dav
04.12.12,07:07
Postup :
1. Počkať na všetky podklady, vyžiadať od partnerov odsúhlasenie zostatku a urobiť dokladovú inventúru.
2. Ak neviem preukázať úhradu záväzkov - banka, pokladňa, konateľ- potom sa môžu záväzky odpísať- ako položka pripočítateľná k základu dane v roku 2012.
Ak bola úhrada robená z banky, tak musela byť zaúčtovaná na úhradu nejakého záväzku. V tom prípade je možné, že ak mám nevypárované saldo firmy A, v skutočnosti mám mať nevypárované saldo firmy B. Doporučujem najprv počkať na doklady a urobiť dôkladnú dokladovú inventúru.
Daniela81
04.12.12,07:37
Dakujem za odpoved. Ano, i ja takto uvazujem, ze prekristoverany musela to zauctovat oproti niecomu inemu. Lenze vypada to tak, ze to z byvalej pani uctovnicky ani nedostanem a cela situacia vypada tak, ze sa to moze natahovat roky, pretoze s nou nemali ani zmluvu podpisanu, ani preberaci protokol o dokladoch, ktore jej dali a ktore uz vratila.. No bordel proste. Mohla by som sa toho zbavit odpisom pohladavky na 546 ako nendanovym nakladom?
Dav
04.12.12,08:01
Je to položka zvyšujúca zisk - faktúra bola zaúčtovaná v nákladoch roku XXXX, preto ju musíš vysporiadať daňovo. Neponáhľala by som sa s odpisom - urob si dôkladnú inventúru a odsúhlasenie záväzkov. Môže sa stať, že na niečo, čo bolo vypárované, príde upomienka a aj tak budeš musieť robiť inventúru a pátrať po správnych úhradách.Počkaj aspoň na všeobecnú premlčaciu lehotu(3 roky), keď už budeš mať "dôkaz", že úhradu nikto nepožaduje.
Daniela81
04.12.12,08:23
nie nie, ide o nasu pohladavku :-) bola zauctovana vo vynosoch aj riadne zdanena v 2010.. aj zaplatena partnerom, len bola uhrada zle zauctovana. nedokazem zistit komu inemu bola uhrada priradena a asi sa to tazko chape, ale viem urcite, ze to ani nikdy nezistim :-( byvala uctovnicka mlzi, klame, zatajuje sa a ani pred sud nepojde, lebo nemali ani zmluvu s nou. :-(
Dav
04.12.12,09:42
V tom prípade vytvor opravnú položku, ale aj tak ti do úhrady zo salda nevypadne
Daniela81
04.12.12,11:19
myslis, ze by som v tomto pripade mala teda pouzit 391? ked viem, ze mi uhrada nikdy nepride, zostane 391 stale so zostatkom? :( este som takyto pripad nemala, tak sa v tom mozno prilis vrtam
Dáša_
04.12.12,12:24
a nemáš ani účtovné knihy z roku 2010? Tam by sa dalo dopátrať, ako to bolo zaúčtované. Alebo nestalo sa, že pohľadávka bola hradená v hotovosti a nie je alebo nebol pokladničný doklad?
Daniela81
04.12.12,12:50
nemam ziadne uctovne knihy, uctovny dennik, nic. iba zostavu otvorenych pohladavok (ako som zistila nespravnu) a v internet banke vidim uhradu tych pohladavok. cize ona ich uhradu sparovala bohvie s cim. cize to "bohvieco" nezistim, ale partnerovi, ktoremu patrila uhrada potrebujem vyrovnat saldo
Dav
04.12.12,12:57
Na Tvojom mieste by som sa neponáhľala s opravou chýb z minulosti. Nevieš, čo tam ešte môže byť v neporiadku. Opravy chýb sa dokladajú pôvodnými dokladmi. Účtovníctvo má podávať "verný a pravdivý" obraz o účtovnej jednotke a tým, že opravíš chybu náhradným spôsobom, nebude ani verný, ani pravdivý. Počkaj na doklady. Neviem, prečo by nemohla ísť účtovníčka na súd, zmluva o vedení účtovníctva nemá povinnú písomnú formu. Ibaže dokazovanie je už potom len tvrdenie proti tvrdeniu. Ale ak má podnikateľ a účtovníčka zlé vzťahy, pravda nemusí byť len u podnikateľa - ak nezaplatil, nepredkladal doklady, nerešpektoval pokyny účtovníčky... aj pomýliť sa môže každý.
Opravné položky k pohľadávkam sú daňovo uznané a daňovo neuznané - podľa lehoty od splatnosti. Tvorbou opravnej položky necháš otvorenú aj 311, aj 391, tak saldo nebudeš mať vypárované a ak je tá úhrada duplicitná a niekto si ju bude vymáhať , alebo naopak, nie je uhradená faktúra pre inú firmu?
Daniela81
04.12.12,13:42
urcite je ta uhrada spojena bud s fakturou inej firmy, alebo.. a to sa mi tiez uz stalo.. ked mi este dvihala telefon a dotazovala som sa na takyto isty pripad, len u inej firmy, tvrdila mi, ze uhradu ma sparovanu spravne.. pritom ja mam rukolapny (boze to je slovo) dokaz, a to to saldo, ktore mi zaslala, ze to sparovane spravne nemala.. mozno medzitym opravila, ale.. uz som zufala, sef na mna tlaci, vysporiadat pohladavky, ktore vieme, ze uz neexistuju. ja som mu vravela, nech zadovazi vsetky doklady od vzniku firmy (4/2010), ze by som si najradsej urobila rekonstrukciu uctovnictva, podala dodatocne priznania a mala prehlad a vsetko v poriadku a on ma chytil za rameno a vravi, ze uz nikdy nebudeme mat vsetky doklady pohromade. kvoli tej uctovnicke.. ani blby uctovny dennik nam nechce dat, lebo by sme videli, ako to rok totalne flakali a danove priznanie zbuchali na kolene :mee: sef si je toho vedomy a rozhodol sa radsej hasit co sa vyvrbi :-(