k-a-t-k-a
03.12.12,11:44
Ahojte potrebovala by som poradiť v takejto veci:
otec vo veku 80 rokov mal dopravnú nehodu, išiel na bycikly a zrazil ho autom jeden pán. Z PZP
vodiča motorového vozidla by mal dostat odškodnenie cca vo výške 10.000 €, nakolko vodič motorového vozidla bol na vine.
Moja otázka ako má otec zdaniť tento príjem? A či má odviesť do zdravotnej poisťovne z tejto sumy nejaké poistné?
Písala som na DRSR aj na Všeobecnú zdravotnú avšak odpovede som sa ani po mesiaci nedočkala!!!!
Poprosila by som Vás o radu.
Za každú radu vopred ďakujem
Katarína
k-a-t-k-a
04.12.12,08:12
To mi fakt nikto ani tu nevie poradiť?
Dáša_
04.12.12,08:29
Ahojte potrebovala by som poradiť v takejto veci:
otec vo veku 80 rokov mal dopravnú nehodu, išiel na bycikly a zrazil ho autom jeden pán. Z PZP
vodiča motorového vozidla by mal dostat odškodnenie cca vo výške 10.000 €, nakolko vodič motorového vozidla bol na vine.
Moja otázka ako má otec zdaniť tento príjem? A či má odviesť do zdravotnej poisťovne z tejto sumy nejaké poistné?
Písala som na DRSR aj na Všeobecnú zdravotnú avšak odpovede som sa ani po mesiaci nedočkala!!!!
Poprosila by som Vás o radu.
Za každú radu vopred ďakujem
Katarína

citácia zákona o dani z príjmov


§ 9
Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem
(2) Od dane sú oslobodené aj
i) prijaté náhrady škôd, náhrady nemajetkovej ujmy, plnenia poskytované na odstránenie alebo zmiernenie následkovmimoriadnej udalosti, 50a), plnenia z poistenia majetku a plnenia z poistenia zodpovednosti za škodu okrem platieb prijatých ako náhrada za

1. stratu zdaniteľného príjmu, ak nejde o stratu príjmu zabezpečenú dávkami alebo príplatkami podľa písmen a) a c),
2. škodu spôsobenú na majetku, ktorý bol v čase vzniku škody obchodným majetkom,
3. škodu spôsobenú v súvislosti s podnikaním alebo s inou samostatnou zárobkovou činnosťou daňovníka (§ 6 ods. 1 a 2) a za škodu spôsobenú daňovníkom v súvislosti s prenájmom (§ 6 ods. 3),
4. škodu spôsobenú na majetku, ktorý mal daňovník prenajatý, ak tento majetok využíval na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť,
k-a-t-k-a
04.12.12,08:33
Ďakujem velmi pekne.
Mária27
04.12.12,08:38
Katka, nie som daniar, ale nedávno som hľadala príjem z iného druhu škody, aj tu na porade je viac príspevkov. Podľa zákona o dani z príjmov je náhrada škody oslobodená od dani, ak nejde o príjem z podnikania, prenájmu a pod. V mojom prípade to bola škoda z nájmu - takže zdaniteľný príjem. Ten tvoj prípad je podľa všetkého nezdaniteľný príjem.

zákon 595/2003 § 9
Príjmy oslobodené oddane(1) Od dane je oslobodený príjem
i) prijaté náhrady škôd,náhrady nemajetkovej ujmy, plnenia z poistenia majetku a plnenia z poisteniazodpovednosti za škodu okrem platieb prijatých ako náhrada za
1. stratu zdaniteľného príjmu, ak nejde o stratu príjmu zabezpečenú dávkamialebo príplatkami podľa písmen a) a c),
2. škodu spôsobenú na majetku, ktorý bol v čase vzniku škody obchodnýmmajetkom,
3. škodu spôsobenú v súvislosti s podnikaním alebo s inou samostatnouzárobkovou činnosťou daňovníka (§ 6 ods. 1 a 2) a za škodu spôsobenú daňovníkom vsúvislosti s prenájmom (§ 6 ods. 3),
4. škodu spôsobenú na majetku, ktorý mal daňovník prenajatý, ak tento majetokvyužíval na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť,
Mária27
04.12.12,08:40
si šikovnejšia