sabikeuk
03.12.12,11:57
Dobry den,

kupujuci chce odstupit od zmluvy o buducej kupnej zmluve - predaj pozemku. V zmluve je uvedene ze v pripade odstupenia si ponechame zalohu vo vyske 1000 euro.

Kupujuci vsak pozaduje zalohu naspat a podla neho podla ustanovenia § 498 Občianskeho zákonníka v platnom znení a tiež v znení platnom v čase odovzdania zálohy na budúce plnenie (07.10.2012), platí, že na to, čo dal pred uzavretím zmluvy niektorý účastník, hľadí sa ako na preddavok.

Ma narok na vratenie zalohy podla paragrafu alebo nie ?
Mária27
03.12.12,15:29
Uvedeným paragrafom 498 je vyslovená právna domnienka pre prípad nejasného zaradenia platby. Táto domnienka je vyvrátiteľná (hľadí sa na to ako ...).
U vás je jasné, že išlo o zabezpečenie záväzku zo zmluvy o budúcej zmluve. Pozri si § 497, ktorý sedí na váš prípad. Odstúpiť môže len ten účastník, ktorý plnenie poskytol, nie ten, ktorý plnenie prijal. 1000 eur si ponecháš ako odstupné.
Mária27
03.12.12,17:30
Musíš sa domáhať, aby to kúpil za takú sumu, ako sa zaviazal. Ak nebude chcieť, súd môže nahradiť jeho voľu. Ak neuhradí potom sumu v určenej lehote alebo na požiadanie, pošleš mu exekútora.
sabikeuk
03.12.12,17:31
Dakujem pekne za odpoved. Kupujuci ale odmieta podpisat odstupenie od zmluvy, tym padom ma drzi v sachu, lebo ja nemozem predat pozemok, lebo on by potom sa obhajoval tym ze ja som odstupil od zmluvy....ako to vyriesit ???
sabikeuk
03.12.12,17:35
Musíš sa domáhať, aby to kúpil za takú sumu, ako sa zaviazal. Ak nebude chcieť, súd môže nahradiť jeho voľu. Ak neuhradí potom sumu v určenej lehote alebo na požiadanie, pošleš mu exekútora.
Lenze on to nechce kupit, poslal mi odstupenie od zmluvy stym aby som vratil zalohu. Teraz to predavam znovu a ozval sa mi iny kupca...
bubkoch
03.12.12,17:49
Lenze on to nechce kupit, poslal mi odstupenie od zmluvy stym aby som vratil zalohu. Teraz to predavam znovu a ozval sa mi iny kupca...

§ 50a(2) Ak do dohodnutej doby nedôjde k uzavretiu zmluvy, možno sa do jedného roka domáhať na súde, aby vyhlásenie vôle bolo nahradené súdnym rozhodnutím. Právo na náhradu škody tým nie je dotknuté.


ak termin uplynul, vyzvi ho este raz na uzatvorenie KP zmluvy ... ak odmietne alebo v primeranej lehote nezareaguje, mozes nehnutelnost predat inemu zaujemcovi ... nie je mozne aby ta teraz obstrukciami rok drzal v sachu a branil ti predat nehnutelnost inemu ... domahat sa nahradenia vole na sude moze druha strana, nie tá ktora odmietla uzavriet KP zmluvu ... zaloha ti ostava ...
Mária27
03.12.12,18:36
Lenze on to nechce kupit, poslal mi odstupenie od zmluvy stym aby som vratil zalohu. Teraz to predavam znovu a ozval sa mi iny kupca...

Keď ti poslal odstúpenie od zmluvy, to stačí. Napíš mu, že berieš odstúpenie na vedomie a zálohu mu nevrátiš.
sabikeuk
03.12.12,18:48
Keď ti poslal odstúpenie od zmluvy, to stačí. Napíš mu, že berieš odstúpenie na vedomie a zálohu mu nevrátiš.
Odstupenie mi poslal, ale iba emailom bez podpisu...
bubkoch
03.12.12,18:49
tak odmieta podpisat odstupenie alebo uz poslal odstupenie ? nejako je v tom chaos