Alka27
03.12.12,15:05
Dobrý deń, poprosím Vás o radu. K 30.11.2012 so mnou zamestnávateľ ukončil PP, z organ. dôvodov., dnes 1.12. som sa bola evidovať na ÚP, popritom som bola evidovaná ako SzČO na DÚ ale k 31.12.2012 mám túto činnosť ukončenú.Následne ma poslali oznámiť túto zmenu do VZP kvôli zdravotnému poisteniu.Pracovníčka VZP mi povedala,že keďže som evidovaná ako SZČO, tak vraj ani ÚP ma nemal vôbec evidovať a keďže koniec činnosti SZČO mám až k 31.12.2012, mám si vraj sama zaplatiť zdravotné poistenie??? vôbec tomu nerozumiem, veď ja nie som živnostník, 21 rokov som riadne bola zamestnaná a platila všetky odvody, tak čo si mám platiť??? Prosím napíšte mi ako postupovať, mám ísť znovu na ÚP a oznámiť im že som bola SZČO ale výpov. lehota ukončenia je do 31.12., alebo čo mám robiť???Ešte dodám že ako SZČO somm viac ako 3 roky nemala žiadne príjmy vôbec..Ďakujem veľmi mi to súri, prosím ak sa v tom niekto vyzná, poradte mi...
veronikasad
03.12.12,14:13
Nerozumiem o akej výpovednej dobe SZČO píšeš. Na UP ťa ako SZČO nezaevidujú. Keďže už nemáš súbeh zamestnania a podnikania, musíš zaplatiť preddavky do ZP z minimálneho vymer základu, t.j. za mesiac december v sume 47,58€.

Prečo si zrušila živnosť (alebo registráciu, ak ide o podnikanie podľa osobitných predpisov) až k 31.12.2012 a nie k 30.11.2012 ?
Alka27
03.12.12,14:27
Rozumiem Veronika ďakujem za rýchlu odpoved. Bola som registr. ako SZČO-poisťovacie služby, ktoré som vykonavala asi jeden rok od roku 2008, potom nič,tak som sa rozhodla som sa to ukončiť teraz v oktobri, kde s tým tá spoločnosť súhlasila, ale uviedla výpovednú lehotu k 31.12., takže stále som dovtedy SZČO. Lenže mám dve známe, ktoré takisto mali túto činnosť poisťovaciu, a v pohode ich ÚP zaevidoval, tak nechápem...Tak neviem naozaj čo urobiť, tie známe mi radili, nechať to tak, a potom len priniesť rozhodnutie z ÚP na zdrav. poistovnu..
Alka27
03.12.12,15:40
t.z. že ak by som teraz neskončila so SZČO, tak vôbec sa nemôžem prihlásiť na ÚP a všetky odvody by som si platila sama aj ked nemám žiadny príjem??? a ako je to v prípade, ked by som teraz bola PN ako "ešte SZČO", neevidovaná na ÚP?
veronikasad
03.12.12,17:34
t.z. že ak by som teraz neskončila so SZČO, tak vôbec sa nemôžem prihlásiť na ÚP a všetky odvody by som si platila sama aj ked nemám žiadny príjem??? a ako je to v prípade, ked by som teraz bola PN ako "ešte SZČO", neevidovaná na ÚP?
Ako SZČO zrejme nie si povinne poistená v SP (neplatíš odvody), preto nemáš nárok na nemocenské. Do 7 kal. dní od skončenia prac.pomeru máš nárok na nemocenské z ochrannej doby zo zamestnania.

Známe sa zrejme na UP "nepochválili", že majú pridelené DIČ z DU a teda sa vlastne považujú za SZČO. Inak by ich na UP nezaevidovali. Ak to UP zistí, vyradí ich spätne z evidencie, budú musieť vrátiť vyplatenú dávku v nez. a doplatiť zdr.poistenie ako samoplatitel.
Alka27
03.12.12,19:32
O.k. Veronika, je to tak ako hovoríš....lenže ja ako SZČO som za posledné tri roky ani v tomto roku nemala žiadny príjem z tejto činnosti!!!, tak ja predsa nemôžem platiť odvody, ved nie je z čoho viď toto:....:(SZČO - na účely sociálneho poistenia je ako SZČO označený každá osoba, ktorá má pridelené DIČ (teda nielen živnostníci, ale aj umelci, autori, notári a pod.). SZČO je povinne poistená iba v prípade, ak jej príjem z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti za predchádzajúci rok prekročí hranicu príjmu, stanovenú ako 12-násobok aktuálneho minimálneho vymeriavacieho základu. Ak je celoročný príjem nižší, povinne sa registrovať nemusí. Takto môže teoreticky neplatiť odvody každá začínajúca SZČO 1-2 roky (obdobie označované ako odvodové prázdniny), a v prípade, ak hranicu príjmu každoročne “podlezie”, neplatí odvody nikdy.
Jana Motyčková
03.12.12,19:35
Veronika nepíše, že máš platiť odvody do SP, ale do ZP. AK nemáš súbeh szčo so zamestnaním (prípadne poistnec štátu -študent, dôchodca, ...), si čistou szčo a poistné do ZP musíš platiť z minimálneho základu, aj keď príjem nemáš.
Alka27
03.12.12,19:49
ďakujem dievčatá už som to pochopila...prepáčte som v strese, kým som si to ujednotila v hlave...SP a ZP:) ale aj tak z toho nemám radosť vôbec, že ja čo som platila štátu odvody toľko rokov a ešte musím aj ďalej do ZP, nikdy som nebola v živote PN, smutné fakt...:((, ktovie či naša menšina si tiež tak zaplatí zo svojho...fuj slovenský systém:((((((((((((