student1234
03.12.12,21:54
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné a hlavne legálne predávať v zahraničí kúpený značkový tovar. Nemyslím však na oblečenie a pod. ale napr. ak kúpim nejakú kozmetiku známej značky, či ju môžem predávať trebárs na svojom eshope. Viem, že mnoho značiek spadá pod franchisovu licenciu, a ak by som predával ďalej takýto tovar, nepovažovalo by sa to za porušenie nejakých zákonov alebo práv na predaj?

Aby som lepšie ozrejmil, o čo sa mi jedná, použijem trochu hlúpy príklad, ale nič lepšie ma nenapadá. Ak by som si kúpil hamburger v mekáči, môžem ho predať ďalej? Nemá vlastník franchisovej licencie výhradne právo na predaj výrobkov tejto značky?

A ešte jedna otázka. Ak si zakúpim takýto výrobok cez internet zo zahraničia ( predpokladajme, že na Slovensku sa kúpiť nedá ), a chcem ho ďalej využiť na podnikateľský účel, musím zaplatiť nejaké clo, alebo sa to vrámci EU nerieši ?

Ďakujem
blavaciko
03.12.12,21:06
ak nieco kupis, mozes to predat dalej, pokial tym neporusujes napriklad licencnu zmluvu (napr. pc softy)

v ramci eu sa clo neriesi (mame volny pohyb tovaru)
misomiso
03.12.12,21:08
Joj, uz to tu bolo riesene 100 x. Predavat mozes co ches, este aj ten papier z hamburgara mozes predat komu len chces.

Clo sa nastastie v ramci EU naozaj neriesi :).
student1234
03.12.12,21:15
Dik, pýtal som sa čisto len kvôli tej franchisovej licencii. :)
calimero1
04.12.12,07:46
Licencia, to je zalezitost vyrobcu a jeho obchodnej politiky. Niektore znacky mozu predavat len obchodnici, ktori maju na to povolenie od vyrobcu. Je to ale regulacia samotneho vyrobcu, teda nema to nic docinenia s nejakymi zakonmi.
V ramci EU sa clo naozaj neriesi, ale pozor na niektore komodity (aj kozmeticke), pri ktorych treba pri dovoze riesit nejake povolenia kvoli zdravotnej nezavadnosti. Volny pohyb tovaru a sluzieb zial nefunguje na 100% a nasi uradnici radi kontroluju a pokutuju.
student1234
16.01.13,14:08
Zdravim, chcel by som sa este opytat na jednu vec. Trosku som sa sparal v zakonoch o ochrannych znamkach a nasiel som tam jednu vec.

"(2) Používanie ochrannej známky podľa odseku 1 je najmä a) umiestňovanie ochrannej známky na tovaroch prípadne na ich obaloch,

b) ponuka alebo uvádzanie na trh takto označených tovarov alebo
skladovanie na tieto účely, alebo ponuka či poskytovanie takto
označených služieb,

c) dovoz alebo vývoz takto označených tovarov,
d) používanie ochrannej známky v obchodnej korešpondencii alebo v
reklame. "

Ak ma teda znacka na Slovensku zaregistrovanu ochrannu znamku, tak vyssie uvedene znamena, ze na Slovensku nie je mozne tento originalny tovar predavať, dovazat, uvadzat na mojom eshope logo alebo nazov, obchodovat s nim atd., alebo len, ze nesmiem tymto logo resp. nazvom oznacit iny, "neoriginalny" alebo moj vlastny, tovar?

Vďaka za odpoveď. :)
Skarab
07.06.13,11:32
Mozes predavat pokial neporusujes ich prava znacky
Tj ako vravis ak nepredavas homemadeburger a vydavas ho za mcdonalds
Vsak aj autobazar predava auto vw a nepotrebuje povolenie ho predavat alebo nebiem co