matko0512
04.12.12,08:58
Ahojte,
potreboval by som poradiť, ako inak :)

Situácia: Od správcovskej spoločnosti ktorá spravuje bytovku v ktorej vlastním byt mi prišla informácia že mám nedoplatok na nájomnom. Po pár telefonátoch sme sa dopracovali k tomu, že sa jedná o nedoplatok z roku 2000 kedy som ešte nebol majiteľ bytu - ten som zdedil v roku 2006. Keďže sa ohradzujú tým, že oni si splnili oznamovaciu povinnosť (niekedy v roku 2001) a ako na dediča na mňa prešli všetky pohľadávky, musím nedoplatok uhradiť. Nepomohla ani argumentácia že pri podpise zmluvy (ktorú som podpisoval v roku 2006 s danou spoločnosťou ako nový majiteľ) o správcovstve (alebo tak nejako sa to volá) neevidovali k bytu žiadne pohľadávky.

Vedeli by ste mi poradiť či aj v tomto prípade sa jedná o premlčanie pohľadávky?
ďakujem
Mária27
04.12.12,08:15
Oznámenie nestačí, ak nebol dlh uznaný. Pri uznaní dlhu by sa pohľadávka premlčala po 10 rokoch. Ak nemajú lepší argument, je to premlčané.
rusin
04.12.12,21:43
No pre obciansko-pravne vstahy zo zakona premlcacia doba - je len 3.roky!!! (platby najomneho, elektriny, telefon, sukromne pozicky a podobne). Over si to sama, ked nie veris v Z.z.
Premlacia doba za odvody - je uz 10.rokov??? Nie pamjatam kolko je pre dane.
Ohladom prechodu na tebe nieajkich pohadavok, ktore nie boli zohliadnene v tebou podpisanej zmluve?
Podla mna je to velmi pochybne a rataju len s tym, ze nie vies precitat Z.z. alebo zaplatit pravnikovu za 1.hod poradenstva (=50Eur) a usetrit si tym stovky aj tisice Eur.
Len si vyber a obtelefonuj najprv pravnikov, a nie zajdi za prvym, tabulku ktoreho stretnes v mieste. Pravnicu su tiez rozne... Tu uz pisali ludia, ze prvanicka zabrala si od nich zalohu a 9.mes nie spravila nic! Aj tak to byva.
Halli
04.12.12,22:24
Ahojte,
potreboval by som poradiť, ako inak :)

Situácia: Od správcovskej spoločnosti ktorá spravuje bytovku v ktorej vlastním byt mi prišla informácia že mám nedoplatok na nájomnom. Po pár telefonátoch sme sa dopracovali k tomu, že sa jedná o nedoplatok z roku 2000 kedy som ešte nebol majiteľ bytu - ten som zdedil v roku 2006. Keďže sa ohradzujú tým, že oni si splnili oznamovaciu povinnosť (niekedy v roku 2001) a ako na dediča na mňa prešli všetky pohľadávky, musím nedoplatok uhradiť. Nepomohla ani argumentácia že pri podpise zmluvy (ktorú som podpisoval v roku 2006 s danou spoločnosťou ako nový majiteľ) o správcovstve (alebo tak nejako sa to volá) neevidovali k bytu žiadne pohľadávky.

Vedeli by ste mi poradiť či aj v tomto prípade sa jedná o premlčanie pohľadávky?
ďakujem

Od kedy bývaš v predmetnom byte? bývaš, nie vlastníš...? ok. Nič zatiaľ neriešim, len ma to zaujíma...
avalik
27.04.15,07:16
otazky sa nezadavaju do komentarov, dole na stranke mas etiketu a navod na pracu s poradou
misoft
27.04.15,11:00
Po 14-tich rokoch už je to premlčané. Okrem toho - ak vedeli o dlhu, mali prihlásiť pohľadávku do dedičského konania (tým bý dedič prevzal i dlh). Po ukončení konania - ak nebola prihlásená pohľadávka a po tak dlhej dobe už nemajú žiadny nárok...