alzbeta79
04.12.12,09:01
Chcela by som sa opýtať či je môj výpočet odstupného správny:
- zamestnanec odrobil u zamestnávateľa viac ako 5 rokov, ale dohodli sa na dvojmesačnom odstupnom....

Zamestnankyňa bola na rodičovskom a po rodičovskom hneď miesto nástupu do práce čerpala dovolenku z predchádzajúceho obdobia čiže jej priemerná hod. je 1,7500

výpočet: 1,7500 x 21.75 /priemer. odprac.dní/ x 8 hod. x 2 mes./ t.j. dvojmesačné odstupné/ = 609 €

Postupovala som s výpočtom správne?

Ďakujem...
veronikasad
04.12.12,08:06
Ak zamestnancovi vznikol nárok na odstupné, nemôžete sa dohodnúť na nižšom odstupnom, ako stanovuje ZP - počet mesiacov odstupného závisí od dlžky výpovednej doby zamestnanca :

3) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je
dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,
tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.

Konštanta pre výpočet odstupného je 21.74, ak sa predch. kal.štvrťrok nie je možné určiť priemerný zárobok, použiješ pri výpočte pravdepodobný priemerný zárobok.
alzbeta79
04.12.12,08:14
Áno to všetko viem, čítala som si zákonník práce.... ale moja otázka znela, či je môj výpočet správne. viem že má nárok na trojnásobok priemer. mzdy.
Tweety
04.12.12,08:15
Áno to všetko viem, čítala som si zákonník práce.... ale moja otázka znela, či je môj výpočet správne. viem že má nárok na trojnásobok priemer. mzdy.
Už koeficient nemáš správny. Ani nemáš to z pravdepodobného zárobku, ani počet mesiacov odstupného, tak to nemáš správne celkovo.
Priemerný hod.zárobok x 8 x 21.74 x počet mesiacov , teda 3
alzbeta79
04.12.12,08:24
A aký má byť potom koeficient podľa ktorého by som mala počítať? Posledné 3 roky bola na materskej a rodičovskom.

Do PP mala nastúpiť 21.11.2012 - v ten deň však čerpala dovolenku... do toho obdobia bolo 14 prac. dní a 1 sviatok. Jej mzda by bola 327,20.
Program Pohoda mi automaticky hodil mesačnú sadzbu 223,0909.
Už som z toho jeleň :-(
adinka55
21.01.13,11:08
Mam podobny problem - zamestnankyna po 4 rokoch MD a RD bez prerusenia - v den nastupu ukoncenie PP. Ako jej mam vypocitat priemerny hod. zarobok? Ako pravdepodobny?
Tweety
21.01.13,11:08
Mam podobny problem - zamestnankyna po 4 rokoch MD a RD bez prerusenia - v den nastupu ukoncenie PP. Ako jej mam vypocitat priemerny hod. zarobok? Ako pravdepodobny?
Áno.