traderdurek
04.12.12,12:03
Môj otec podniká, je SZČO, ja som jeho dcéra a chcem pokračovať v tejto živnosti. Môžem pokračovať na to isté IČO? Resp. čo mám urobiť, keď chcem v jeho živnosti pokračovať a on by sa odhlásil?
marjankaj
04.12.12,11:07
Na jeho IČO by si mohla pokračovať, ak by on zomrel.:eek:

Živnostenský zákon
http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-01-01-2012-a.html#13

§ 13
Pokračovanie v živnosti pri úmrtí fyzickej osoby (živnostníka)

(1) Ak fyzická osoba (živnostník) zomrie, môžu v živnosti pokračovať až do skončenia konania o prejednaní dedičstva

a) dedičia zo zákona, ak niet dedičov zo závetu,
b) dedičia zo závetu a pozostalý manžel, aj keď nie je dedičom, ak je spoluvlastníkom majetku používaného na prevádzkovanie živnosti,
c) pozostalý manžel spĺňajúci podmienku uvedenú v písmene b), ak v živnosti nepokračujú dedičia,
d) správca dedičstva, 29) ak ho ustanovil súd.

(2) Pokračovanie v živnosti sú osoby uvedené v odseku 1 písm. a) až c) povinné oznámiť živnostenskému úradu v lehote jedného mesiaca od úmrtia podnikateľa. Správca dedičstva je povinný oznámiť živnostenskému úradu pokračovanie v živnosti do jedného mesiaca od ustanovenia do funkcie.

(3) Ak osoba podľa odseku 1 písm. a) až c) nespĺňa podmienky ustanovené v § 6 a 7 ods. 1 a 2, musí bez meškania ustanoviť zodpovedného zástupcu.

(4) Ak správca dedičstva podľa odseku 1 písm. d) nespĺňa podmienky ustanovené v § 7 ods. 1 a 2, musí bez meškania ustanoviť zodpovedného zástupcu.

(5) Po skončení konania o dedičstve môžu pokračovať v živnosti osoby uvedené v odseku 1 písm. a) až c), ak nadobudli majetkový podiel používaný na prevádzkovanie živnosti; ustanovenie odseku 3 platí obdobne. Pokračovanie v živnosti oznámia živnostenskému úradu do jedného mesiaca od skončenia konania o dedičstve. Ak však do šiestich mesiacov od skončenia konania o dedičstve nezískajú vlastné živnostenské oprávnenie, nemôžu ďalej živnosť prevádzkovať.

(6) Pozostalý manžel, ktorý bol spoluvlastníkom majetku používaného na prevádzkovanie živnosti alebo ktorý tento majetok alebo podiel na ňom dedičstvom nadobudol, môže pokračovať v živnosti aj po tejto lehote na základe živnostenského oprávnenia poručiteľa.

(7) Ak je pozostalý manžel podnikateľom, oznámi živnostenskému úradu v lehote podľa odseku 5 obchodné meno, pod ktorým bude pokračovať v živnosti, a ďalšie údaje podľa § 45 potrebné na vydanie nového osvedčenia o živnostenskom oprávnení.
traderdurek
04.12.12,11:13
takže keby sa odhlási, tak neexistuje možnosť pokračovania vjeho živnosti? Resp. po 6 mesiacoch si musím otvoriť vlastnú živnosť už s vlastným IČO a s jeho po 6 už nemôžm pokračovať na vlastnú živnosť? jednoducho živnosť moja, ale využívané ICO z jeho starej živnosti?
marjankaj
04.12.12,11:14
takže keby sa odhlási, tak neexistuje možnosť pokračovania vjeho živnosti?
Veď si vybav svoju živnosť. Aký je problém?
traderdurek
04.12.12,11:26
Ďakujem pekne za odpoveď, chcela som vedieť iba či je to možné. Ešte raz pekne ďakujem