maestro99
04.12.12,11:06
Prajem vam pekny den. Chcel by som sa vas opytat jednu vec. Za minuly rok nam prislo vyuctovanie za studenu vodu 183 m3. Lenze nasa spotreba podla meraca v byte bola 153 m3 a navysili nam o 30 m3. sme v sprave bytoveho podniku. Sme trojclenna domacnost so 4 rocnou dcerkou. Sme ochotny zaplatit tych spotrebovanych 153 m3 ale nie navysenie o 30 m3. Dali sme reklamaciu na bytovy podnik ale odpisal nam, ze to musime zaplatit cele. Viete mi poradit co dalej?
mareko
04.12.12,10:28
Zaplatiť, nakoľko vzniknuté straty na bytovku sú rozpočítané na jednotlivé byty resp. osoby. Niekto zrejme "kradne" vodu, žiaľ zaplatia to pomernou čiastkou všetci. Nie ste jediný :-(
sito
04.12.12,10:36
Vodomer v byte nie je fakturačné meradlo. Slúži na rozpočítanie nákladov na studenú vodu, ktoré uhrádza dodávateľovi vody správa domu. Môže postupom, že ak je medzi fakturačným stavom spotreby m3 a rozdielom súčtu všetkých vodomerov v bytoch rozdiel, jeho koeficientom prenásobí všetky spotreby v bytoch, aby sa súčet zhodoval s fakturačným stavom spotreby vodomeru na päte domu. A vypočítané spotreby prenásobí cenou od dodávateľa za jeden m3. Ten koeficient u vás vychádza 1,1960.

Druhá možnosť, že náklady rozpočíta na jeden m3 súčtu spotreby vody vo všetkých bytov, ale to už nie je totožná cena za jeden m3 podľa dodávateľa vody, ale je 1,1960 krát vyššia, príklad, od dodávateľa 2 €, na rozpočítanie nákladov 2,3922 €. Výsledok pre váš byt v úhrade € je rovnaká, 183 x 2 = 366 ; 153 x 2,3922 = 366.

Takže neostáva vám nič iné, len si uhradiť svoj podiel nákladov na váš byt z nákladov domu, ktorý vám napočítal správca na základe vašej nameranej spotrebe vo vašom byte byte na spoločnom vodomere. Nie je váš, slúži všetkým na rozpočítanie spoločných nákladov za spoločne odobratú vodu.
bjuty smis
04.12.12,13:29
no my sme 5 členná domácnosť, mám bazén(3,05m) záhradku cca 2 á, trávnik cca 3 á , ktorý som celé leto musel polievať a minul som 150m3......