delfinik1
04.12.12,14:58
Dobrý deň, chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu.
Byt sme spolu s garážou kúpili v júni 2010, kedy sme sa aj nasťahovali. Správcovská spoločnosť (SS) nám vystavila platobný výmer, ale iba za byt! Na jeho základe poctivo mesačne bez omeškania platíme platby. Vôbec nás pravdupovediac vtedy nenapadlo, že by nám mali vystaviť aj platobný výmer za garáž.
Včera nám však prišiel zo SS list, že máme uhradiť zálohové platby za tento rok a za predchádzajúce obdobie (bez žiadnej definície, čo to to predchádzajúce obdobie je). Dokopy 341€.
Po osobnej návšteve v SS sme zistili, že sa jedná o nedoplatok za garáž. Avšak platobný výmer za garáž nám v období od nasťahovania až doteraz vystavený nebol. Až včerajší list bol prvý v tejto otázke. V liste nám píšu, že ak neuhradíme poplatky, budú to riešiť súdnou cestou.
My sme však nemali na základe čoho platiť a myslíme si, že je to ich chyba, že nám za 2,5 roka nevystavili žiadny platobný výmer. Na koho strane je teraz právo? Máme sumu dodatočne zaplatiť, zaplatiť sumu iba za tento rok alebo neplatiť vôbec? Veď nám nikto nič nepovedal a doteraz im tie peniaze nikde nechýbali, aj keď účtovníctvo za rok 2010 a 2011 už majú uzavreté a mala im už dávno vyjsť účtovná chyba.
Vopred veľmi pekne ďakujeme za akýkoľvek podnet či radu ako postupovať alebo na koho sa obrátiť. Nikdy sme neplatičmi neboli a zrazu sme sa nimi stali.
verkaz
04.12.12,14:07
Chyba bola na obidvoch stranách. Vy ako vlastníci ste sa mali informovať, prečo nemáte na výmere platbu aj za garáž a správcova povinnosť bola vystaviť platobný výmer.
To však na veci nič nemení, ste dlžníci.
Najlepšie by bolo dohodnúť sa so správcom prípadne uzatvoriť na dlžnú sumu splátkový kalendár.
Halli
04.12.12,16:26
...a na prihlásenie k dani z oboch nehnuteľností ste náhodou nezabudli ? ;)


PS: nedoplatok nie je účtovná chyba :)
SamuelSK
04.12.12,16:28
Co robi spravca s garazou za 12 eur mesacne? Vysava auta v nej ?
Halli
04.12.12,23:15
Co robi spravca s garazou za 12 eur mesacne? Vysava auta v nej ?

jún 2010 t.j. 7 mesiacov
rok 2011 t.j. 12 mesiacov
do 11/2012 t.j. 11 mesiacov


spolu : 341:30=11,3666666

Samuel predpokladám, že to je za správu a fond opráv , energie su uzatvorené s elektrárňami.... ak bude zatekať do garaží, kto myslíš že to zariadi ? Asi to nie sú samostatné jednotky stojace mimo bytového domu, ale súčasť domu.... :rolleyes:
Ja mám garáž mimo , ale platím si všetky opravy a náklady sama....
sito
05.12.12,00:24
Dobrý deň, chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu.
Byt sme spolu s garážou kúpili v júni 2010, kedy sme sa aj nasťahovali. Správcovská spoločnosť (SS) nám vystavila platobný výmer, ale iba za byt! Na jeho základe poctivo mesačne bez omeškania platíme platby. Vôbec nás pravdupovediac vtedy nenapadlo, že by nám mali vystaviť aj platobný výmer za garáž.
Včera nám však prišiel zo SS list, že máme uhradiť zálohové platby za tento rok a za predchádzajúce obdobie (bez žiadnej definície, čo to to predchádzajúce obdobie je). Dokopy 341€.
Po osobnej návšteve v SS sme zistili, že sa jedná o nedoplatok za garáž. Avšak platobný výmer za garáž nám v období od nasťahovania až doteraz vystavený nebol. Až včerajší list bol prvý v tejto otázke. V liste nám píšu, že ak neuhradíme poplatky, budú to riešiť súdnou cestou.
My sme však nemali na základe čoho platiť a myslíme si, že je to ich chyba, že nám za 2,5 roka nevystavili žiadny platobný výmer. Na koho strane je teraz právo? Máme sumu dodatočne zaplatiť, zaplatiť sumu iba za tento rok alebo neplatiť vôbec? Veď nám nikto nič nepovedal a doteraz im tie peniaze nikde nechýbali, aj keď účtovníctvo za rok 2010 a 2011 už majú uzavreté a mala im už dávno vyjsť účtovná chyba.
Vopred veľmi pekne ďakujeme za akýkoľvek podnet či radu ako postupovať alebo na koho sa obrátiť. Nikdy sme neplatičmi neboli a zrazu sme sa nimi stali.

Keby, ale nie som sudca. Pozrel by som si kúpnu zmluvu a potom zmluvu o výkone správy. Garáž je samostatný nebytový priestor. Správca mal povinnosť vám vystaviť samostatný predpis na užívanie nebytového priestoru, garáže. Poplatok do FOaÚ, prípadne zálohu za elektrinu, čí iné služby, ktoré správca zabezpečuje pre garáže.

Minimálne poplatok do FOaÚ by som mu priznal, teda nie správcovi domu, nič v dome nie je jeho majetok, teda okrem neprevedených bytov a nebytových priestorov. FOaÚ je majetok spoluvlastníkom domu.

Ten váš správca je pekný haj ...

Ale, ak má garáž 20 m2 a tvorba na jeden m2 FOaÚ bola 0,5 €, tak krát 20, krát 30, rovna sa 300 €.

Treba sa ich pýtať a žiadať od nich vysvetelnie PREČO? A prečo toľko, a prečo až teraz?
Mária27
05.12.12,11:16
Ak je to nebytový priestor v dome, prečo by mal platiť inak ako za byt? Možno ešte osobomesiace inak - ak tam nie sú žiadne platby k tomu sa vzťahujúce.
nunenko
06.12.12,09:56