Zita5
04.12.12,18:42
Neviem ako sa to na DRSR dostalo, som prekvapená, lebo to nesie so sebou mesiac september 2012.

Pokyn FR SR k zdaňovaniu príjmov z prenájmu podľa § 6 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o
dani z príjmov v znení neskorších predpisov.


Textová verzia tohoto PDF je aj na Porade:
http://www.porada.sk/t208713-zdanovanie-prenajmu-bytov-a-inych-nehnutelnosti-pokyn-frsr.html
mizu24
04.12.12,19:40
a prečo to tam dali, keď už paušál 40 % neplatí? Ako ten zvyšok pomôže, len budú mať o robotu navyše zase to prerábať.
Rozalka
04.12.12,19:55
Neviem ako sa to na DRSR dostalo, som prekvapená, lebo to nesie so sebou mesiac september 2012. ...



Nielen to, včera večer tam pribudlo aj
Oprava chýb v PU - s dátumom apríl 2012 (určite to tam nebolo!)
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/dppo_2012_11_oprava_chyb.pdf


Delenie príjmov FO (to si už dala do inej témy)
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/dpfo_2012_11_delenie_pav.pdf

a ešte aj k novele 252/2012 - pridané vraj september 2012

Že by upratovali na FR SR?
uctokrajan
04.12.12,20:11
Novala o 40 % vydavkov plati az 0d 1.1. 2013, ci nie?
Zita5
05.12.12,04:59
Rozalka,však práve preto som sa čudovala , že naozaj tam chodím,nebolo to tam a šupnú teraz nové dokumenty so starším obdobím, ako teraz september ...však prečo tam napíšu december 2012 ?

Inak to už tam malo byť dávno uverejnené, nie až v roku 2012 , kedy napr. sa dajú použiť paušálne výdavky naposledy vo výške 40% .
katka
05.12.12,06:54
Ja som už teda z toho domotaná...tak platia tie paušálne náhrady za rok 2012,alebo už neplatia????
mizu24
05.12.12,06:55
Novala o 40 % vydavkov plati az 0d 1.1. 2013, ci nie?

tak som to pochopila aj ja, ale známej prišla nemenovaná kniha pre účtovníkov a tam bolo, že sa to nedá uplatniť už za rok 2012, tak teraz neviem...
tictac7
05.12.12,07:03
tak som to pochopila aj ja, ale známej prišla nemenovaná kniha pre účtovníkov a tam bolo, že sa to nedá uplatniť už za rok 2012, tak teraz neviem...

....zákon je nadradený akejkoľvek knihe alebo JPP (teda zatiaľ....)
Anelas
06.12.12,09:28
Keby sa dali podávať ich štýlom daňové priznania....napíšem že bolo vystavené 31.3.2012....aj keď už je december. Škoda, že je tam dôležitý dátum podania....

Tento štát asi ani nechce, aby sme si plnili naše daňové povinnosti riadne - pokyny schováva cez 5 záložiek, pridajú si tam čo chcú kedy chcú - čo tak na prvej strane mať tabuľku "Novo pridané informácie".....Ale načo - lepšie je pre nich, keď podávame priznania v neistote a potom sa môžu robiť múdri a pokutovať nás.

Ohľadom prenájmu už roky pátram po správnych informáciách, ale od daňovej správy som nikdy žiadne nedostala....
Antonia Jendrišáková
06.12.12,12:48
Vďaka
driver100
06.12.12,18:50
Dobrý deň.
Ako laik sa opýtam,možno pre vás hlúpo.Ak som doteraz robil niečo zle,napr.v r.2009 som si pri prenájme viedol evidenciu príjmov a výdavkov a do výdavkov som zahrnul napr.materiál na vymaľovanie nehnuteľnosti,ktorá nie je v OM,tak podľa tohto usmernenia to nebol výdavok na dosiahnutie príjmu.To,že usmernenie bolo až v r.2012 je nepodstatné? Nebol to výdavok znižujúci základ dane ani v r.2009?
pivko
06.12.12,19:19
Tak že ako ? vzťahuje sa ten dementný zákon už na príjmy za r.2012 ?
jeso
06.12.12,19:33
Ako napísala Zitka, v roku 2012 sa dajú naposledy použiť 40% paušálne výdavky...
od 1.1.2013 je zrušená možnosť uplatniť paušálne výdavky na príjem z prenájmu nehnuteľností podľa §6 ods.3 ZDP- zostáva tu len možnosť uplatniť preukázateľné výdavky na základe účtovníctva alebo evidencie podľa §6 ods.11 ZDP
onical
07.12.12,12:38
Dobrý deň.
Ako laik sa opýtam,možno pre vás hlúpo.Ak som doteraz robil niečo zle,napr.v r.2009 som si pri prenájme viedol evidenciu príjmov a výdavkov a do výdavkov som zahrnul napr.materiál na vymaľovanie nehnuteľnosti,ktorá nie je v OM,tak podľa tohto usmernenia to nebol výdavok na dosiahnutie príjmu.To,že usmernenie bolo až v r.2012 je nepodstatné? Nebol to výdavok znižujúci základ dane ani v r.2009?

Ja som mal kontrolu v r.2010 a mne také veci,ako stierku,farbu,valce na maľovanie uznali.V tom usmernení je to tak,že to uznať nemali,tak neviem,či dovtedy záležalo na úradníkovi a teraz to už musia vyhodiť z nákladov.
Katy a R
09.12.12,11:37
Tak že ako ? vzťahuje sa ten dementný zákon už na príjmy za r.2012 ?
za rok 2012 sa už nemôže vykázať strata . Paušálne výdavky ešte áno!;)
beata.v
11.12.12,06:31
Tak toto je zaujímavý pokyn, mňa by zaujímalo, čo taký dôchodca, ktorý prenajíma časť svojej vlastnej nehnuteľnosti. Bude si kvôli prenájmu zakladať živnosť a dávať do obchodného majetku svoj vlastný dom, aby mohol uplatňovať preukázateľné výdavky, keď už od nového roka nebude ani paušál? Je to tak, alebo to len mne nedopína z toľkých zmien?
Katarína111
11.12.12,07:01
Nemusíš zakladať živnosť kvôli príjmom z prenájmu nehnuteľnosti. Stačí sa registrovať na DU a môžeš viesť iba daňovú evidenciu, v ktorej vedieš evidenciu o príjmoch a výdajoch, pohľadávkach a záväzkoch a príp. evidenciu o hmotnom prip. nehmotnom majetku.
driver100
11.12.12,09:51
Nemusíš zakladať živnosť kvôli príjmom z prenájmu nehnuteľnosti. Stačí sa registrovať na DU a môžeš viesť iba daňovú evidenciu, v ktorej vedieš evidenciu o príjmoch a výdajoch, pohľadávkach a záväzkoch a príp. evidenciu o hmotnom prip. nehmotnom majetku.

Nemusí zakladať živnosť,ale ak nebude mať nehnuť. v majetku,tak podľa tohto usmernenia nemôže mať vo výdavkoch napr.materiál na vymaľovanie,opravu alebo výmenu vodovodnej batérie a podobné drobnosti.
beata.v
11.12.12,14:09
To teda znamená, že jediná možnosť, ako si uplatňovať od budúceho roka výdavky preukázateľne vynaložené /keďže paušálne výdavky budú zrušené/ je viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 11 ZoDP. Zmiatol ma ten vklad do obchodného majetku. Ďakujem, už som v obraze. Ešte pre upresnenie - podáva sa DP bez príloh, keďže nie je účtovnou jednotkou?
tibor1000
12.12.12,07:40
Dobry den,prosim mam 2 otazky:
1) takze uz za rok 2012,ked nema daňovnik nehnuteľnosť zaradenu v obch.majetku,nemoze si uplatnovať vydavky na drobne opravy?
a kebyze ju zaradime spätne,tak by tam ta moznost bola,ano? o odpisy nam ani nejde,skor o zaradenie do vydavkov drobnych oprav..
2) od 1.1.2013 ked za občan/SZČO prijem iba z prenajmu (ziadne zamestnanie ani prijmy zo živnosti), nema narok ani na odpocitatelnu položku,ani na paušal 40%,iba na skutočne vydavky??
dakujem vopred moc za radu
Mila123
12.12.12,07:49
1/ áno, ale má to jednu nevýhodu, vyradenie z OM a popr. daň z nehnuteľnosti nie je vyššia pri podnikateľskom majetku? je to na zváženie....
2/ áno
Replasťačka
12.12.12,08:27
Ale keď je nehnuteľnosť v OM, aj daň z nehnuteľnosti je daňovým výdavkom, či nie? A potom všetky opravy a údržby sú tiež VOZD.
Výkazy účtovnej závierky v JU sa v tomto prípade nepodávajú, však? Takže by sa dalo spätne budovu zaradiť do OM.
tibor1000
12.12.12,12:42
1/ áno, ale má to jednu nevýhodu, vyradenie z OM a popr. daň z nehnuteľnosti nie je vyššia pri podnikateľskom majetku? je to na zváženie....
2/ áno
ďakujem pekne za radu
no konkretne moja SZČO ma dom kupeny uz cca 20 rokov,takze by sa zaradil v nizsej cene,vlasnte ak je uz 20 rokov,tak by bol aj odpisany,vsakze?
takze keby ho v obch.majetku vyradili,tak by ho vyradili v zostatkovej cene,alebo v trhovej?
doteraz sme uplatnovali aj vydavky na drobne opravy majetku-farba,omietka,dvere,okna..
Mame to vobec spravne,tato zmena plati az od r.2012?
dakujem moc
tibor1000
01.01.13,12:38
Dobry den,našiel som takýto link:

http://ekonomika.sme.sk/c/6640952/prenajimate-byt-odkladajte-si-blocky-prehlad-zmien-od-januara.html


píše sa tam ze aj ked nemám nehnutelnosť v majetku,môžem uplatnovať bločiky na zariadenie:
Zariadenie – patria sem aj náklady vynaložené na zariadenie prenajímaného bytu – napríklad nábytok – postele, stôl, stoličky a podobne či spotrebiče – chladnička, práčka a podobne. Pozor, pri vyššej cene (nad 1700 eur za ks) ich nemožno zahrnúť celé naraz, budú sa odpisovať postupne.
Náklady na rekonštrukciu či drobné opravy si odpočítať nemožno.


....A čo ked nájomník spôsobí prenajímateľovi škodu,a prenajímatel musí túto škodu opraviť-napr.sprchový kút,to by uz bola OPRAVA,a to sa nemoze povazovat za danovy vydavok (ked nie je nehnutelnost v majetku obch.)
DAKUJEM VOPRED MOC
tibor1000
02.01.13,07:56
posúvam
Betina2
11.01.13,11:07
úžasná novela a ešte úžasnejšie usmernenie :(, dúfam že do konca marca ešte urobia novelu novely a zrušia tieto nezmysly.....pripadá mi n hlav postavené, že ked mám nehnuteľnosť z prenájmu ktorej mám platiť dane, tak si nemôžem dať do nákladu aj počiatočné náklady nevyhnuteľne súvisiace s prenájmom a síce vymalovanie, opravy a údržbu, nemám tým na mysli rekonštrukciu ale len zásahy, ktoré by neboli dlhodobým majetkom ani technickým zhodnotením....predsa ked tie opravu uskutočním s tým, že idem prenajímať byt na obdobie nie 10 ani 12 rokov, ale ani 4 roky, lebo vieme že takto dlhodobé zmluvy sa stejne nerobia, prečo v čase kedz mám y týchto investícii aj príjem, si ich nemám možnosť uplatniť !.....to je zas jedna úžasná novela pre zbohatlíkov, ktorí už stihli doteraz všetko porobiť a poprerábať a teraz už nemajú do čoho vrážať peniaze......ale bežný človek je na tom trošku inak a aj výdavky na vymalovanie a napríklad aj opravu poskytnutého zariadenia a spotrebičov, trebárs chladničky alebo sporáka (nie nákup nového) si nemôže už dať do nákladu, no tak bud zacvaká z vlastného vrecka alebo mu nájomca vypovedá zmluvu ak to nedá do poriadku, pokial je to v zmluve, a v dôsledku toho príde o zdanitelné príjmy a štát o výnosy na daniach...som strašne zvedavá, ak podla aktuálneho postupu si budem odkladať bločkz ya opravu a vymalovanie, či pri prípadnom predaji (ak vôbec niekedy budem byt predávať, pretože na kšeft som ho nekupovala a nemienim ho po nadobudnutí predať po 2-3 rokoch a kúpiť další s účelom prenajímania) tak som yvedavá ako mi po 15-20 rokoch v prípade že byt budem predávať, uznajú tot ako daňový výdavok...BLUD ! neuznajú nič, spravia medzitým novelu kde to vyškrtnú a basta ! Horor tuná už niečo vôbec riešiť, spejeme do doby ladovej :(... k tej almužne čo dostane človek v práci si chce prilepšioť, poctivo sa prihlási a prizná príjmy a zas je len z neho totálny chudák....a mi povedzte u koho sa nezhumpluje bzt ak je daný do prenájmu, už v prvých 2 rokoch je potyrebné malovať, drobné veci opravovať a vymienať, poroztlka sa osvetlenie, pokazí sa ucpaný sifon a vodovodné batérie tiež vydržia ledva do konca záručnej doby a nie je to len o efekte krásneho zariadenia, ale predovšetkým o funčnosti a schopnosti daných vecí fungovať k riadnemu používaniu...proste o žiaden luxus nejde....ja ste ma zas naštartovali....a ešte ma nadhadzuje zo stoličkz že to platí retrospektívne už pre rok 2012 !!!! Zas jeden zákon šitý na mieru developerom ...
Betina2
11.01.13,11:51
BUDEM VELMI RADA ARGUMENTOM ČO MA PRESVEDČIA O OPAKU, ale

nedá mi to a skopírujem sem znenie § 21 zákona, nikde tam nevidím zmienku o tom, že by som nemohla výdavky na údržby prenajatej nehnuteľnosti uplatniť ako daňový výdavok v čase kedy som údržbu zabezpečila alebo preukázateľne vykonala.

ad 1) výdavok na údržbu a opravu danej prenajatej nehnuteľnosti mi skutočne súvisí so zdaniteľným príjmom z prenájmu danej nehnuteľnosti...a evidujem ich ako reálne v časovom slede podla bodu 1 § 21
ad 2) nejde o technické zhodnotenie ani o výdavky na obstaranie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa § 22 a23
ad 3) nejde o výdavky na osobnú spotrebu daňovníka a už vôbec nie na osobnú ochranu...predsa ked mám nájomnú zmluvu, nebývam tam, tak nemôžem užívať nejaké výhody z údržby tej danej nehnuteľnosti, a mzslím že príjem y prenájmu sa nedá považovať za výhodu z uplatnenia reprezentačných výdavkov :(... teda pokial nejde o technické zhodnotenie alebo dlhodobý majetok tak tento bod mi nesedí
ad 4) na nič iné z tohto § sa mi to už nevzťahuje....

tak nech mi páni z DR vysvetlia a argumentujú citáciou, podla ktorého § a odseku daného zákona dedukujú takéto metodické usmernenie.....alebo som niečo prehliadla ?

Je to jeden velký CHAOS a mám dojem že ten CHAOS je vytváraný účelovo s cielom bububu na ľudí, len aby bol vyšší príjem do štátnej kasy, prepáčte mi,ale som fakt rozhorčená a znechutená, asi sa postavím do fronty na úrad práce, lebo už ma to prestáva v tomto systéme baviť.....aj v tom usmernení nie je jediný bod, kde by sa spomenulo adekvátne konkrétne znenie § ktorý by takýto postup jednoznačne prikazoval alebo zakazoval doterajší postup čo sa týka daňových výdavkov v súvislosti s prenájmom nehnuteľnosti.

§ 21
Na začiatok

(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej

a) výdavky (náklady) na obstaranie hmotného majetku, nehmotného majetku (§ 22) a hmotného majetku a nehmotného majetku vylúčeného z odpisovania (§ 23),
b) výdavky na zvýšenie základného imania vrátane splácania pôžičiek,
c) úplatky alebo iné neoprávnené výhody poskytnuté inej osobe priamo alebo sprostredkovane aj vtedy, ak v príslušnom štáte je poskytnutie takéhoto úplatku alebo inej neoprávnenej výhody obvykle tolerované,
d) výdavky na vyplácané podiely na zisku vrátane podielov na zisku (tantiém) členov štatutárnych orgánov a ďalších orgánov právnických osôb,
e) výdavky (náklady) presahujúce limity ustanovené týmto zákonom alebo osobitnými predpismi15) a výdavky (náklady) vynaložené v rozpore s týmto zákonom alebo s osobitnými predpismi, 103)
f) výdavky prevyšujúce príjmy v zariadeniach na uspokojovanie potrieb zamestnancov alebo iných osôb s výnimkou § 17 ods. 3 písm. e), pričom výdavky a príjmy sa posudzujú v úhrne za všetky zariadenia,
g) výdavky na technické zhodnotenie (§ 29 ods. 1) a výdavok, ktorý sa považuje za technické zhodnotenie (§ 29 ods. 2),
h) výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety v hodnote neprevyšujúcej 16, 60 eura za jeden predmet,
i) výdavky na osobnú potrebu daňovníka vrátane výdavkov (nákladov) na ochranu osoby daňovníka a blízkych osôb daňovníka, na ochranu majetku daňovníka, ktorý nie je súčasťou obchodného majetku daňovníka, a majetku blízkych osôb daňovníka; toto ustanovenie sa nepoužije na výdavky (náklady) podľa § 19 ods. 2 písm. e) a p),
j) výdavky (náklady) vynaložené na príjmy nezahŕňané do základu dane,
k) výdavky (náklady) na nákup vlastných akcií vo výške sumy prevyšujúcej nominálnu hodnotu akcií.

(2) Daňovými výdavkami nie sú tiež

a) zvýšenia dane, prirážky k poistnému platenému na zdravotné poistenie, úroky platené za obdobie odkladu platenia dane a cla, penále a pokuty s výnimkou zaplatených zmluvných pokút,
b) prirážky k základným sadzbám poplatkov za znečisťovanie ovzdušia a za ukladanie odpadov, 104)
c) prirážky k základným odplatám za vypúšťanie odpadových vôd, 105)
d) tvorba rezervného fondu a ostatných účelových fondov okrem povinného prídelu do sociálneho fondu podľa osobitného predpisu, 13)
e) manká a škody1) presahujúce prijaté náhrady s výnimkou uvedenou v § 19 ods. 3 písm. g), stratného v maloobchodnom predaji na základe ekonomicky odôvodnených noriem úbytkov tovaru určených daňovníkom a s výnimkou nezavinených úhynov zvierat, ktoré nie sú na účely tohto zákona hmotným majetkom; škodou nie je preukázaný úhyn alebo nutná porážka zvieraťa zo základného stáda,
f) zostatková cena trvale vyradeného hmotného majetku a nehmotného majetku s výnimkou uvedenou v § 19 ods. 3 písm. b) až d),
g) daň podľa tohto zákona,
h) dane zaplatené za iného daňovníka,
i) daň z pridanej hodnoty u platiteľov tejto dane s výnimkou prípadov uvedených v § 19 ods. 3 písm. k) a s výnimkou dodatočne vyrubenej dane z pridanej hodnoty za minulé zdaňovacie obdobia účtovanej ako náklad,
j) tvorba rezerv a tvorba opravných položiek s výnimkou podľa § 20,
k) rozdiel medzi hodnotou pohľadávky a nižším príjmom z jej postúpenia pri postúpení nadobudnutej pohľadávky ďalšiemu postupníkovi okrem postúpenej pohľadávky alebo jej nesplatenej časti, ak táto pohľadávka spĺňa podmienku na tvorbu opravnej položky uznanej za daňový výdavok podľa § 20 ods. 10 až 12,
l) výdavky poskytovateľa zdravotnej starostlivosti 37aa) vzťahujúce sa k peňažnému plneniu a nepeňažnému plneniu prijatému podľa § 17 ods. 31.
Betina2
11.01.13,11:53
a ešte jedna vec...paušál 40 % sa ešte za 2012 môže uplatniť, či aj to retrospektívne ?
Betina2
11.01.13,12:18
Nemusíš zakladať živnosť kvôli príjmom z prenájmu nehnuteľnosti. Stačí sa registrovať na DU a môžeš viesť iba daňovú evidenciu, v ktorej vedieš evidenciu o príjmoch a výdajoch, pohľadávkach a záväzkoch a príp. evidenciu o hmotnom prip. nehmotnom majetku.

ten dôchodca ak nemá živnosť alebo obchodnú spoločnosť tak nemá čo dávať do akého obchodného majetku....a navyše s predajom takého majetku čo bol niekdy v obchodnom majetku by mal len problémy dalšie zdaňovanie, vid 5-ročná lehota....
Betina2
29.01.13,12:14
odpoviem si sama, za rok 2012 sa ešte dá uplatniť.
Betina2
29.01.13,12:18
Bohužial aj na školení bolo prízvukované, že už nie je možné daňovo uznať výdavky na drobné opravy a údržbu, pokial nie je prenajímaná nehnuteľnosť zaradená do obchodného majetku. :( I ked doteraz neviem podla akého paragrafu si to vydedukovali....
jacekova
29.01.13,13:05
Čo daniari uznajú, čo nie 1. Nehnuteľnosť nie je zaradená v obchodnom majetku

Ak je byt alebo dom osobným majetkom prenajímateľa – daňovým výdavkom je len výdavok na prevádzku tejto nehnuteľnosti.
http://i.sme.sk/cdata/2/66/6640952/RIMG1848-120x90.JPGEnergie – do daňových výdavkov patria poplatky za energie, plyn, vodné, stočné, odvoz a likvidáciu odpadu, takisto koncesionárske poplatky či poplatky za káblovú televíziu, alebo internet.
Správa – započítať si môžete aj poplatky za správu bytového fondu, ale pozor, poplatky do fondu opráv si započítať nemôžete.
Zháňanie nájomníkov – započítať si môžete aj náklady na zháňanie nájomníkov – náklady na inzerciu, odmeny realitnej kancelárii a pod.
Zariadenie – patria sem aj náklady vynaložené na zariadenie prenajímaného bytu – napríklad nábytok – postele, stôl, stoličky a podobne či spotrebiče – chladnička, práčka a podobne. Pozor, pri vyššej cene (nad 1700 eur za ks) ich nemožno zahrnúť celé naraz, budú sa odpisovať postupne.
Náklady na rekonštrukciu či drobné opravy si odpočítať nemožno.

2. Nehnuteľnosť je zahrnutá v obchodnom majetku

Ak je nehnuteľnosť zaradená v obchodnom majetku, platí iný režim, odpočítať si možno viac.
Rekonštrukcia – do daňových výdavkov možno zahrnúť takzvané technické zhodnotenie majetku – výmenu okien, dverí, podláh, kuchynskej linky či zasklenie balkóna. Ak takéto výdavky prevyšujú jednotlivo sumu 700 eur, mali by byť do základu dane zahrňované postupne vo výške daňových odpisov.
Menšie opravy – odpočítať možno aj stierky či novú maľovku. Takisto aj drobné opravy.
Zariadenie – takisto možno započítať náklady na vybavenie domácnosti nábytkom či spotrebičmi.
Prevádzka – akékoľvek poplatky týkajúce sa prevádzkovania nehnuteľnosti by sa mali považovať za výdavok. Odpočítať teda možno poplatky za energie, poplatky do fondu opráv či poplatky správcovi domu, takisto energie, internet, káblovku, poistenie či daň z nehnuteľností.
Hypotéka – uplatniť si možno aj úroky z hypotekárneho úveru, pozor, nie mesačnú splátku.



Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6640952/prenajimate-byt-odkladajte-si-blocky-prehlad-zmien-od-januara.html#ixzz2JNChQkxx
cloe
05.02.13,19:44
ten dôchodca ak nemá živnosť alebo obchodnú spoločnosť tak nemá čo dávať do akého obchodného majetku....a navyše s predajom takého majetku čo bol niekdy v obchodnom majetku by mal len problémy dalšie zdaňovanie, vid 5-ročná lehota....

Dovolím si nesúhlasiť so zvýraznenou vetou.
Aj fyzická osoba - nepodnikateľ sa môže roznodnúť, či vloží nehnuteľnosť do obchodného majetku.
Je to len na jeho rozhodnutí.

Fyzická osoba dosahujúca príjmy z prenájmu nehnuteľností sa potrebuje rozhodnúť, aký charakter bude mať nehnuteľnosť, ktorú prenajíma. Možnosť voľby má medzi nasledovnými alternatívami:


prenajímaná nehnuteľnosť bude obchodný majetok, ktorý bude evidovať podľa pravidiel určených § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov (http://www.porada.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=0&FragmentId1=4448154&FragmentId2=4448157) alebo o ktorom bude účtovať podľa zákona o účtovníctve (http://www.porada.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=17277), alebo


prenajímanú nehnuteľnosť napriek využívaniu na dosahovanie príjmov z prenájmu nebude evidovať ako obchodný majetok, čím sa z pohľadu zákona o dani z príjmov (http://www.porada.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=28860) bude prenajímaný majetok považovať za osobný majetok.
slavuska
16.02.13,13:09
AK som v roku 2011 vykázala stratu z prenájmu §6 odst. 3 na riadku 67 danoveho priznania /r.2011/. Túto stratu si tiež nemôžem uplatniť v roku 2012?? V prechodných ustanoveniach sa píše, že sa to použije na straty po roku 2011... tak neviem. POradí niekto?
slavuska
16.02.13,18:09
posuvam.... a pripajam dalsi priklad: strata z podnikania rok 2011, moze sa uplatnit na zisk z najmu za rok 2012?
slavuska
24.02.13,08:31
nikto nevie ?
veronikasad
24.02.13,08:58
AK som v roku 2011 vykázala stratu z prenájmu §6 odst. 3 na riadku 67 danoveho priznania /r.2011/. Túto stratu si tiež nemôžem uplatniť v roku 2012?? V prechodných ustanoveniach sa píše, že sa to použije na straty po roku 2011... tak neviem. POradí niekto?
čítala si odkaz 11 pri príjmoch z prenájmu ? (pozerám DP za rok 2012, dúfam, že to platilo aj v r.2011)
slavuska
24.02.13,12:29
no praveže neplatilo.. ale aj tak ďakujem aspoň za nejakú reakciu.
Katy a R
24.02.13,12:59
AK som v roku 2011 vykázala stratu z prenájmu §6 odst. 3 na riadku 67 danoveho priznania /r.2011/. Túto stratu si tiež nemôžem uplatniť v roku 2012?? V prechodných ustanoveniach sa píše, že sa to použije na straty po roku 2011... tak neviem. POradí niekto?
Slavuska - vôbec mi to netreba - ale keď to tu už toľko posúvaš, tak som pozrela do pučenia k DP ! Ty si si asi tú námahu nedala :confused:
pretože ak by si si pozrela 4. stranu poučenia (k odd. IX) - tak vieš čo a ako :confused: - a dokonca máš na výber!
Katy a R
24.02.13,13:04
samozrejme, že môžeš!
slavuska
24.02.13,13:21
Námahu som si dala a poučenie som si samozrejme čítala, ale aj tak tam nevidím odpoveď na otázku či si stratu z prenájmu môžem ešte odpočítavať. Od 1.1.2012 sa može strata §30 odpočítavať len od základu dane z príjmov §6 odst. 1 a 2.
Takže ak si nie som niečim istá, tak sa radšej opýtam. Ak je problém odpovedať, tak to nerob. Na druhej strane, aspoň si aj ty o niečo mudrejšia. Takže ďakujem za odpoveď a tú hroznú námahu čo si si na ňu dala.
Katy a R
24.02.13,13:28
Námahu som si dala a poučenie som si samozrejme čítala, ale aj tak tam nevidím odpoveď na otázku či si stratu z prenájmu môžem ešte odpočítavať. Od 1.1.2012 sa može strata §30 odpočítavať len od základu dane z príjmov §6 odst. 1 a 2.
Takže ak si nie som niečim istá, tak sa radšej opýtam. Ak je problém odpovedať, tak to nerob. Na druhej strane, aspoň si aj ty o niečo mudrejšia. Takže ďakujem za odpoveď a tú hroznú námahu čo si si na ňu dala.

No tak sa ti hlboko ospravedlňujem - že som si dovolila ti odpovedať - aže som ťa naviedla, kde nájdeš k danej problemetike návod! Prepáč mi!
...a len tak mimochodom - chceš hádam umoriť stratu z roku 2011 a nie z roku 2012:confused:
slavuska
25.02.13,12:41
Pripajem odpoveď od p. Mihála, za čo mu ďakujem.
Podľa § 4 ods. 2 zákona 595/2003 Z. z. o dani z príjmov sa o daňovú stratu znižuje základ dane (čiastkový základ dane) zistený z príjmov uvedených v § 6 ods. 1 a 2, pričom sa použije postup podľa § 30.

Pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 (príjmy z prenájmu nehnuteľností) sa strata nezisťuje, ani sa o stratu z minulých rokov (je jedno, či ide o stratu z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 alebo o stratu z príjmov z prenájmu) neznižuje aktuálny základ dane.

Dôležité sú však prechodné ustanovenia zákona.

Podľa § 52o ods. 3 ustanovenia § 4 ods. 2, § 6 ods. 6 druhej a tretej vety a § 30 ods. 1 v znení účinnom od 1. januára 2012 sa použijú až na daňovú stratu vykázanú po 31. decembri 2011.

To znamená, že uplatniť si daňovú stratu z príjmov z prenájmu - to znamená znížiť si o ňu základ dane - možno poslednýkrát pri daňovej strate z príjmov z prenájmu za rok 2011.

Takúto daňovú stratu je možné uplatniť si aj v DP za rok 2012 a to jednak pri základe dane z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 ale aj pri základe dane z príjmov podľa § 6 ods. 3.

Vo Vašom konkrétnom prípade si tak môžete stratu z príjmov z prenájmu za rok 2011 uplatniť v DP za rok 2012.

Pokiaľ ide o opačný prípad, teda stratu z príjmov podľa § 6 ods. 1 za rok 2011, tak rovnako: keďže ide o stratu ešte za rok 2011, je možné ju odpočítať od základu dane z príjmov z prenájmu za rok 2012.

Naposledy upravil Jozef Mihál : Včera at 17:20.
Mirkaska
25.02.13,15:43
johanka dala do odpovedí DRSR dotaz, kde podla mna uvádzajú že nie. Mne tiež prišla negatívna odpoved.
Mirkaska
26.02.13,08:25
Prikladám odpoved DRSR k otázke ohľadom umorenia straty od Johanky z témy dopyty na DRSR:

Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 30 ods. 1 zákona o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v znení platnom v rokoch 2008 a 2009 (ZoDP) od základu dane možno odpočítať daňovú stratu z príjmov podľa § 6 počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Znamená to, že daňovník ktorý dosiahol stratu (i z prenájmu nehnuteľností podľa § 6 ods. 3 ZoDP) môže túto umoriť v lehote 5 rokov od jej vykázania (dosiahnutia), napr. pri dosiahnutí kladného základu dane za zdaňovacie obdobie roka 2012.
Stratu dosiahnutú v roku 2010 a 2011 môže dosiahnutú stratu daňovník umoriť z príjmov podľa § 6 (dosiahnutú i z prenájmu nehnuteľností) bezprostredne po sebe nasledujúcich 7 zdaňovacích obdobiach, vyplýva to z ustanovenia § 52h ods. 9 ZoDP, podľa ktorého sa ustanovenie § 30 ods. 1 platné od 1.1. 2010 použije na daňové straty vykázané po 31.12.2009, t. j. za rok 2010 a nasledujúce (napr. i pri kladnom základe dane za rok 2012).
Súčasne upozorňujeme na znenie zákona platné od 1.1.2012 kedy možno odpočítavať dosiahnutú stratu len od základu dane daňovníka, ktorý je právnickou osobou, alebo od základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, t.j. už nebude možné odpočítavať daňovú stratu z príjmov dosiahnutých podľa § 6 ods. 3 a 4 ZoDP.
Ing. Jozef Ďuriš
odbor podpory a služieb pre verejnosť
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica

Váš dopyt:

Daňovník má príjmy podľa § 6 ods.3 z prenájmu nehnuteľností. Vedie evidenciu podľa §6 ods.11. V rokoch 2008,2009,2010 a 2011 dosiahol stratu. V roku 2012 vykázal základ dane. Môže si uplatniť v roku 2012 stratu z minulých zdaňovacích období ?
Ďakujem.
Katy a R
26.02.13,09:52
no a ja sem priložím z poučenia k vyplneniu DP B - kde to je ozaj názorne napísané :):):)

IX.ODDIEL – ODPOČET DAŇOVEJ STRATY podľa § 30 zákona
Vtomto oddiele sa uvádza prehľad o uplatňovanej daňovejstrate (stratách) z predchádzajúcich zdaňovacích obdobía jej uplatnenie v zdaňovacom období, za ktoré sa podávadaňové priznanie. Nárok na odpočet daňovej straty, resp. častistraty podľa § 30 zákona sa uvádza na riadkoch59 až 65,pričom sa tu uvádza vždy len strata alebo tá časť straty, ktorása v príslušnom zdaňovacom období odpočítava od základudane v súlade s § 30 zákona. Na riadku66sa uvádza úhrn uplatňovaných daňových strát, ktoré sa idúuplatňovať v príslušnom zdaňovacom období, za ktoré sapodáva daňové priznanie. Od 1.1.2012 môže vzniknúť daňovástrata len pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona, ktorása môže v súlade s § 30 zákona odpočítavať len odzákladu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa §6 ods. 1 a 2 zákona.
Nariadkoch 67 až 75 sa uvádza uplatnenie daňovej stratyz predchádzajúcich období. Je na rozhodnutí daňovníka, čisi uplatní daňovú stratu resp. jej časť z riadku 66 už prizáklade dane (čiastkovom základe dane) z príjmov podľa § 6ods. 1 a 2 zákona maximálne do výšky tohto základu dane(čiastkového základu dane) z riadku 68 na riadku 69 alebo siju uplatní len od úhrnu základov dane (čiastkových základovdane) z príjmov podľa § 6 ods. 3 a 4, § 7 a § 8 zákonaz riadku 72 na riadku 73, a to od sumy rozdielu riadku 66a 69 (ak si časť už uplatnil) ale maximálne do výšky úhrnutýchto základov dane (čiastkových základov dane) na riadku 72.
Nariadku 75 sa uvedie suma príspevkov a platieb v súlade s§ 11 ods. 12 a 13 zákona účinného do 31.12.2010 a suma úhradzdravotníckeho pracovníka podľa § 5 ods. 9 zákona účinného do31.12.2010, o ktoré bude zvyšovať daňovník základ danepri porušení zákonom ustanovených podmienok.
Katy a R
26.02.13,09:59
treba sa riadiť zákonom!
Mirkaska
26.02.13,11:52
mne by stačilo, keby z DRSR napísali jasne, že áno v r. 2012 si môžete odpočítať pri ZD §6-3 stratu z minulých rokov :-)
Pasztorka
01.03.13,15:47
Prosim Vas, som vlastnickou bytu uz asi 8 rokov, 5 rokov ho prenajimam, som zaregistrovana na DU. Vediem iba evidenciu prijmov a vydavkov, doteraz som si uplatnovala kazdorocne pausalne vydavky, za r. 2012 sa chystam uplatnit ich posledny krat. V dnesnej Pravde bol clanok, z ktoreho ma zaujalo, ze prenajimany bytu moze byt zaradeny do obchodneho majetku neformalne, staci, ze na harku papiera majitel vyhlasi, ze byt k urcitemu dnu zaradi do obchodneho majetku-nie je na to potrebna zivnost + vedie evidenciu prijmov a vydavkou a v tomto pripade si potom moze kazdy rok uplatnit odpisy. Da sa to vyhlasenie urobit aj spatne este za rok 2012? Asi ano, lebo ak som to spravne pochopila, to vyhlasenie davam akoze sama sebe? Ci to niekam posielam? Ako ocenit v mojom pripade byt? Cenou ktora je aktualna teraz na trhu? A co potom po case, ked uz byt prestanem prenajimat, ako sa byt zas vyradi z majetku???
Mila123
01.03.13,16:03
Prosim Vas, som vlastnickou bytu uz asi 8 rokov, 5 rokov ho prenajimam, som zaregistrovana na DU. Vediem iba evidenciu prijmov a vydavkov, doteraz som si uplatnovala kazdorocne pausalne vydavky, za r. 2012 sa chystam uplatnit ich posledny krat. V dnesnej Pravde bol clanok, z ktoreho ma zaujalo, ze prenajimany bytu moze byt zaradeny do obchodneho majetku neformalne, staci, ze na harku papiera majitel vyhlasi, ze byt k urcitemu dnu zaradi do obchodneho majetku-nie je na to potrebna zivnost + vedie evidenciu prijmov a vydavkou a v tomto pripade si potom moze kazdy rok uplatnit odpisy. Da sa to vyhlasenie urobit aj spatne este za rok 2012? Asi ano, lebo ak som to spravne pochopila, to vyhlasenie davam akoze sama sebe? Ci to niekam posielam? Ako ocenit v mojom pripade byt? Cenou ktora je aktualna teraz na trhu? A co potom po case, ked uz byt prestanem prenajimat, ako sa byt zas vyradi z majetku???
nie je problém zaradiť byt do OM, ale po vyradení z OM, je ešte 5 rokov na to, že v prípade predaja bytu aby bol jeho príjem oslobodený....
ak si chceš za rok 2012 uplatniť paušálne výdavky, nie je potrebné byt zaradzovať k 01 01 2012 do OM,
Katy a R
02.03.13,14:43
je to v zákone .. ;)
Pasztorka
04.03.13,07:06
Mila123, ďakujem. Viem, že nemusím kvôli paušálnym výdavkom, ja som myslela kvôli tým odpisom ho zaradiť do obchodného majetku, to je pre mňa zaujímavá suma. Ako určím tú ROC? Stačí podľa 3 ponúk rovnakého bytu na trhu?
Mila123
04.03.13,07:12
Mila123, ďakujem. Viem, že nemusím kvôli paušálnym výdavkom, ja som myslela kvôli tým odpisom ho zaradiť do obchodného majetku, to je pre mňa zaujímavá suma. Ako určím tú ROC? Stačí podľa 3 ponúk rovnakého bytu na trhu?

ale kde!!!!!

máš nejaký doklad o nadobudnutí bytu a k nemu pripočítaj všetky TZ na byte, zaraď do majetku a odpisuj, teraz má byt 8 rokov, tak výdavok si môžeš dať odpis nehnuteľnosti v 8. roku užívania (ostávajú ti ešte 12. rokov odpisov)
Mila123
04.03.13,07:13
ešte pozor na pozemok, aby si do ceny bytu nezapočítala aj pozemok, ten sa neodpisuje...
Pasztorka
05.03.13,17:35
Mila123, no ono je to zlozite... byt pred 8 rokmi mal predsa uplne inu hodnotu, ako ma teraz vtedy som ho kupila za 900 tis SK teraz stoja v kosiciach rovnake byty neprerobene 66 tis eur, a to ja ho mam kompletne prerobeny... samozrejme, ze rekonstrukciu zdokladovat neviem, vtedy som este netusila, ze ho budem prenajimat.... prerabala som si ho pre seba. A ako, ze ho mozem odpisovat len 12 rokov?, ved presa on este nebol v obch. majetku a nebol odpisany......... ????
A este mam druhy byt, ktory prenajimam, ten mi darovala babicka, tym padom nadobudacia cena akoze 0 a nemozem z neho odpisat nic?????
tibor1000
06.03.13,14:33
Dobrý den

prosim Vas pekne-ked ma obcan prijem za rok 2012 IBA Z PRENAJMU NEHNUTELNOSTI,nic ine ale plati si zdravotne aj socialne odvody-su tieto ODVODY DANOVY VYDAVOK?? kdeich mozem uviest do dan.priznania? na str. 3 su idvody dole-ale z prijmov podla §6 odst. 1 a 2 a PRENAJOM je odst. 3,neviem kde to vobec uviest....??? dakujem vopred moc
Zita5
07.03.13,05:45
PRÍJMY Z PRENÁJMU NEHNUTEĽNOSTÍ
Obsah:
Oslobodenie príjmov z prenájmu nehnuteľností (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/prenajom_nehnutelnosti.html#1)
Výdavky pri prenájme nehnuteľností (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/prenajom_nehnutelnosti.html#2)
Povinnosť podať daňové priznanie (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/prenajom_nehnutelnosti.html#3)
Uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/prenajom_nehnutelnosti.html#4)
Kde v daňovom priznaní sa príjem z prenájmu nehnuteľností uvádza (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/prenajom_nehnutelnosti.html#5)
Príklady (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/prenajom_nehnutelnosti.html#6)

Oslobodenie príjmov z prenájmu nehnuteľností
Príjmy z prenájmu nehnuteľnosti predstavujú príjmy podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov vtedy, ak nejde o príjmy zo živnosti. Poberanie tohto druhu príjmu nie je u fyzickej osoby – prenajímateľa podmienené vydaním živnostenského oprávnenia, príjmy z prenájmu nehnuteľností plynú na základe podmienok dohodnutých s nájomcom v nájomnej zmluve v súlade s ustanoveniami Občianskeho zákonníka. Príjmami z prenájmu sú príjmy z prenájmu nehnuteľností vrátane príjmov z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo k nehnuteľnosti.

Pri príjmoch z prenájmu si daňovník môže uplatniť oslobodenie v sume 500 eur.

To znamená, že od dane z príjmov fyzickej osoby sú oslobodené príjmy z prenájmu podľa § 6 ods. 3, ak nepresiahnu v zdaňovacom období 500 eur, pričom takéto príjmy sa v daňovom priznaní neuvádzajú. Ak príjmy z prenájmu presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy presahujúce sumu 500 eur.

K príjmom z prenájmu uvedeným v daňovom priznaní si daňovník môže uplatniť výdavky, ktoré vynaložil na ich dosiahnutie. Tieto výdavky si však nemôže uplatniť v plnej výške, ale musí ich znížiť rovnakým pomerom, ako boli znížené celkové príjmy z prenájmu o sumu oslobodených príjmov v sume 500 eur.
Skok nahor (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/prenajom_nehnutelnosti.html#0)

Výdavky pri prenájme nehnuteľnosti
Pri príjmoch z prenájmu si daňovník môže v roku 2012 uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 % alebo preukázateľné výdavky.

Paušálne výdavky:
Ak daňovník nie je platiteľom DPH alebo je platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia, môže si pri príjmoch z prenájmu uplatniť výdavky percentom z príjmov, tzv. paušálne výdavky vo výške 40% z dosiahnutých príjmov z prenájmu.

Paušálne výdavky daňovník uvedie na riadku č. 10, v stĺpci 2 (Výdavky). Paušálne výdavky si však nemôže uplatniť z celkových príjmov z prenájmu, ale uplatní si 40 % iba z príjmov z prenájmu uvedených v stĺpci 1 (po znížení o sumu 500 eur).

V prípade, ak si daňovník uplatňuje paušálne výdavky, v týchto výdavkoch má zahrnuté všetky vynaložené výdavky.

Upozornenie: Pri podávaní daňového priznania za rok 2012 môžu prenajímatelia posledný raz uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 percent z dosiahnutých príjmov. Od roku 2013 pri príjmoch z prenájmu je možné uplatniť len preukázateľné výdavky na základe dokladov.

Preukázateľné výdavky:
Daňovník si pri príjmoch z prenájmu môže uplatniť preukázateľne vynaložené výdavky na základe vedeného účtovníctva (podvojného alebo jednoduchého) alebo na základe preukázateľnej daňovej evidencie.

Preukázateľné výdavky daňovník uvedie na riadku č. 10, v stĺpci 2 (Výdavky). Preukázateľné výdavky si však nemôže uplatniť v plnej výške, ale musí ich prepočítať. Výdavky priraďované k príjmom z prenájmu nehnuteľnosti zahrnovaným do základu dane zistí rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov z prenájmu zahrnovaných do základu dane (po odpočítaní sumy 500 eur) k celkovým príjmom z prenájmu.

Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch z prenájmu preukázateľné výdavky, tieto sa uvedú maximálne do výšky príjmov .

Upozornenie: Daňovník nemôže vykázať stratu pri príjmoch z prenájmu nehnuteľnosti.

Daňovník s príjmami z prenájmu, ktorý uplatňuje preukázateľné daňové výdavky (napriek tomu, že sa rozhodne účtovať v jednoduchom alebo podvojnom účtovníctve alebo vedie evidenciu), nie je účtovnou jednotkou. Z uvedeného dôvodu nemá povinnosť prikladať k daňovému priznaniu k dani z príjmov FO účtovné výkazy.

Aké konkrétne výdavky si daňovník môže uplatniť ako daňové výdavky, závisí od rozhodnutia daňovníka, či prenajímanú nehnuteľnosť zaradí do obchodného majetku alebo nie.

Ak daňovník prenajímanú nehnuteľnosť zaradí do obchodného majetku, to znamená, že o tejto nehnuteľnosti bude účtovať ako obchodnom majetku alebo viesť evidenciu, môže si uplatniť v preukázateľných výdavkoch všetky výdavky vynaložené v súvislosti s touto nehnuteľnosťou ako napr. výdavky na obstaranie prenajímanej nehnuteľnosti (formou odpisov), výdavky na technické zhodnotenie (ustanoveným spôsobom), výdavky na jej opravy a udržiavanie, iné súvisiace výdavky spojené s používaním nehnuteľnosti (najmä výdavky na riadnu prevádzku nehnuteľnosti ako výdavky na energie), ďalej výdavky na poistenie prenajímanej nehnuteľnosti, daň z nehnuteľností), výdavky týkajúce sa úhrad vlastníka bytu a nebytových priestorov v dome do fondu prevádzky, údržby a opráv, úroky z úverov a pôžičiek, ktoré si daňovník zobral na nákup prenajímanej nehnuteľnosti.

Ak daňovník prenajímanú nehnuteľnosť nezaradí do obchodného majetku, môže si ako daňový výdavok uplatniť len výdavky na riadnu prevádzku nehnuteľnosti, ako sú napr. výdavky na energie vrátane výdavkov na ostatné služby.
Skok nahor (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/prenajom_nehnutelnosti.html#0)

Povinnosť podať daňové priznanie
V prípade, že daňovník nemá v zdaňovacom období iný zdaniteľný príjem okrem príjmu z prenájmu, môže využiť skutočnosť, že ak je zdaniteľný príjem z prenájmu v roku 2012 nižší ako polovica nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, takýto príjem nezdaňuje. To znamená, že ak príjmy z prenájmu po odpočítaní 500 eur budú nižšie ako 1 822,37 eura, nemusí podávať daňové priznanie ani platiť daň.

V prípade, že prenajímanú nehnuteľnosť vlastnia manželia v bezpodielovom spoluvlastníctve, dosiahnutý príjem z prenájmu si rozdelia v rovnakom pomere alebo v inom dohodnutom pomere. V tom istom pomere si rozdelia aj výdavky vynaložené na dosiahnutie príjmu. Každý z manželov si môže uplatniť oslobodenie v sume 500 eur. Ak ani jeden z nich po odpočítaní tejto sumy nedosiahne v roku 2012 príjmy z prenájmu vyššie ako 1 822,37 eura, nemusia takýto príjem uvádzať v daňovom priznaní ani ho zdaňovať.
Skok nahor (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/prenajom_nehnutelnosti.html#0)

Uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka:
Ak daňovník dosiahol v zdaňovacom období len zdaniteľné príjmy z prenájmu nehnuteľností (t.j. len tzv. pasívne príjmy), nemôže si znížiť základ dane odpočítaním nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka alebo nezdaniteľnej časti základu dane na manžela/manželku.
Skok nahor (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/prenajom_nehnutelnosti.html#0)

Kde v daňovom priznaní sa príjem z prenájmu nehnuteľnosti uvádza:
Daňovník uvedie zdaniteľné príjmy z prenájmu (po odpočítaní sumy oslobodenia 500 eur) v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzickej osoby typ B - VI. oddiel, tabuľka č. 1, riadok č. 10, stĺpec 1 (Príjmy).
Skok nahor (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/prenajom_nehnutelnosti.html#0)

Príklady:

Príklad č. 1
Dôchodca v roku 2012 prenajímal byt, pričom nájomca mu uhradil celkom sumu 2000 eur. Iné zdaniteľné príjmy dôchodca nemal.
V uvedenom prípade si daňovník môže uplatniť oslobodenie od dane v sume 500 eur (2000 eur mínus 500 eur), t.j. po odpočítaní mu zostane na zdanenie suma 1500 eur. Nakoľko však nemal žiadne iné zdaniteľné príjmy, nemá povinnosť podať daňové priznanie, lebo nepresiahol sumu 1822,37 eura (hranicu pre povinnosť podať daňové priznanie).

Príklad č. 2
Daňovník s príjmami zo závislej činnosti (zamestnanec) získal v roku 2012 za prenájom nehnuteľnosti 3000 eur. Za energie zaplatil 1200 eur. Nehnuteľnosť nemal zaradenú v obchodnom majetku. Iné zdaniteľné príjmy daňovník nemal.
V uvedenom prípade daňovník podá daňové priznanie k dani z príjmov typu B, kde uvedie príjmy zo závislej činnosti (V. oddiel) a tiež príjmy z prenájmu (VI. oddiel). K príjmom z prenájmu si uplatní oslobodenie v sume 500 eur a do daňového priznania uvedie zdaniteľné príjmy z prenájmu v sume 2500 eur. Nakoľko celkové príjmy z prenájmu daňovník znížil o oslobodené príjmy v sume 500 eur (v pomere 83,33 %), musí v rovnakom pomere znížiť aj výdavky za uhradené energie. Do výdavkov si teda uplatní len 83,33 % zo sumy 1200 eur, teda 999,96 eura.

Príklad č. 3
Dôchodcovia manželia prenajímajú nehnuteľnosť, ktorú majú v bezpodielovom spoluvlastníctve. V roku 2012 dosiahli len príjmy z prenájmu nehnuteľnosti v sume 4200 eur.
Manželia si uvedené príjmy môžu rozdeliť napríklad v rovnakom pomere, t.j. na každého pripadne príjem 2100 eur. Každý z nich si môže uplatniť oslobodenie v sume 500 eur, t.j. zdaniteľný príjem každého z nich po odpočítaní 500 eur predstavuje 1600 eur. Nakoľko v roku 2012 nedosiahli žiadne iné príjmy, nevzniká ani jednému z nich povinnosť podať daňové priznanie, nakoľko nepresiahli sumu 1822, 37 eura.

Príklad č. 4
Manželia prenajímali v roku 2012 byt, ktorý majú v bezpodielovom spoluvlastníctve. V roku 2012 dosiahli príjmy z prenájmu vo výške 2 800 eur. Manžel bol zamestnaný a manželka bola celý rok 2012 na rodičovskej dovolenke.
Manželia si príjmy z prenájmu môžu rozdeliť v nimi zvolenom pomere, pričom sa rozhodli na manželku rozdeliť príjmy vo výške 2 300 eur a na manžela príjmy vo výške 500 eur. Každý z nich si môže uplatniť oslobodenie v sume 500 eur. Manžel po uplatnení oslobodenia príjmov vo výške 500 eur nedosiahol žiadne zdaniteľné príjmy z prenájmu. Manžel nemá povinnosť z dôvodu prenájmu nehnuteľnosti podávať daňové priznanie, a môže sa rozhodnúť požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane. Manželka príjmy z prenájmu pripadajúce na ňu po rozdelení vo výške 2 300 eur zníži o sumu oslobodených príjmov vo výške 500 eur. To znamená, že jej zdaniteľné príjmy z prenájmu za rok 2012 boli vo výške 1 800 eur (2 300 eur mínus 500 eur). Nakoľko v roku 2012 nedosiahla manželka iné zdaniteľné príjmy, nevzniká jej povinnosť podať daňové priznanie, nakoľko jej zdaniteľné príjmy nepresiahli sumu 1 822,37 eura.
Skok nahor (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/prenajom_nehnutelnosti.html#0)
Žabinka
07.03.13,08:14
Ja mám ešte otázku k výňatku od Zitky:
Ak daňovník prenajímanú nehnuteľnosť nezaradí do obchodného majetku, môže si ako daňový výdavok uplatniť len výdavky na riadnu prevádzku nehnuteľnosti, ako sú napr. výdavky na energie vrátane výdavkov na ostatné služby.
Mám SZČO, byt prenajíma ako občan. Do r.2011 boli uplatňované paušálne výdavky. Chcela by som skúsiť využiť evidenciu podľa §6 ods.11 ZDP , tá sa po skusmom prepočítaní oplatí asi skôr. Len mi nie je jasné, keď byt nemá zahrnutý do OM, či do výdavkov môžem zahrnúť okrem preddavkovej platby za elektrinu aj nedoplatok za elektrinu, a mesačné platby inkasa. Daň z nehnuteľnosti , výmenu okien, a rôzne opravy nemôžem, to viem.
Ivenka
07.03.13,08:41
Ja zahrňam to čo píšem...inkaso preplatky aj nedoplatky....vždy beriem prenájom z pohľadu JU...čo som zaplatila je môj výdavok. Vždy sa to odzrkadli na dani. Ak mi podnajomník nezaplatil 4 mesiace - výdavok mám, ale ak mi to zaplatí v ďalšom roku tak zaplatím z toho daň. Aspoň tak som to pochopila tu na Porade.
Ináš inkaso dávam celé, ale asi by tam mali byť vyčlenené položky, ktoré sa pri ročnom zúčtovaní nevyučtovavajú, ale neviem presne teraz ktoré to sú.
Zita5
07.03.13,09:17
Ja mám ešte otázku k výňatku od Zitky:
Ak daňovník prenajímanú nehnuteľnosť nezaradí do obchodného majetku, môže si ako daňový výdavok uplatniť len výdavky na riadnu prevádzku nehnuteľnosti, ako sú napr. výdavky na energie vrátane výdavkov na ostatné služby.
Mám SZČO, byt prenajíma ako občan. Do r.2011 boli uplatňované paušálne výdavky. Chcela by som skúsiť využiť evidenciu podľa §6 ods.11 ZDP , tá sa po skusmom prepočítaní oplatí asi skôr. Len mi nie je jasné, keď byt nemá zahrnutý do OM, či do výdavkov môžem zahrnúť okrem preddavkovej platby za elektrinu aj nedoplatok za elektrinu, a mesačné platby inkasa. Daň z nehnuteľnosti , výmenu okien, a rôzne opravy nemôžem, to viem.

Pri príjme z prenájmu nehnuteľnosti energiami sa rozumejú dodávka


elektrickej energie,
tepla na vykurovanie a teplej úžitkovej vody,
pitnej a úžitkovej vody pre domácnosť,
plynu.

Ostatnými službami súvisiacimi s prenájmom nehnuteľnosti sú najmä


odvádzanie odpadovej vody z domácností,
osvetlenie a upratovanie spoločných priestorov v dome,
používanie výťahu a domovej práčovne,
kontrola a čistenie komínov,
odvoz popola, smetí a splaškov,
čistenie žúmp,


Takže ak je mesačný preddavok za plyn a energiu daňovým výdavkom , tak aj prípadný nedoplatok je daňovým výdavkom .Prečo myslíš , že nie ?
Žabinka
07.03.13,09:23
Pri príjme z prenájmu nehnuteľnosti energiami sa rozumejú dodávka


elektrickej energie,
tepla na vykurovanie a teplej úžitkovej vody,
pitnej a úžitkovej vody pre domácnosť,
plynu.

Ostatnými službami súvisiacimi s prenájmom nehnuteľnosti sú najmä


odvádzanie odpadovej vody z domácností,
osvetlenie a upratovanie spoločných priestorov v dome,
používanie výťahu a domovej práčovne,
kontrola a čistenie komínov,
odvoz popola, smetí a splaškov,
čistenie žúmp,


Takže ak je mesačný preddavok za plyn a energiu daňovým výdavkom , tak aj prípadný nedoplatok je daňovým výdavkom .Prečo myslíš , že nie ?
Zitka, ja som už zo všetkého taká dopletená, že sa pre istotu pýtam. Ako som už písala, v r.2011 boli uplatňované paušálne výdavky, nedoplatok za elektrinu bol síce platený v r.2012, ale vzťahoval sa aj k r.2011. Tak ma to mätie..
Zita5
07.03.13,09:45
Zitka, ja som už zo všetkého taká dopletená, že sa pre istotu pýtam. Ako som už písala, v r.2011 boli uplatňované paušálne výdavky, nedoplatok za elektrinu bol síce platený v r.2012, ale vzťahoval sa aj k r.2011. Tak ma to mätie..

Žabinka , chápem Ťa , ale ak budeme uvažovať v roku 2011 si uplatnila paušálne výdavky na príjem ktorý dosiahol a bol uhradený v roku 2011.Týmto je vec za rok 2011 uzatvorená podľa môjho názoru .

V roku 2012 si chceš uplatniť výdavky (§6 odst.11) .Tým že doklad o vyúčtovaní energií príde až v roku 2012 posúdim prípad ako nový účtovný prípad roku 2012 a uplatním si ho do výdavkov , s tým že evidenčne podchytím faktúru v záväzkoch .

Však to je to isté, keby vznikol preplatok ....predsa zdaniť ho musíš v roku 2012, kedy skutočne príjmeš preplatok(alebo sa započíta), nevraciaš sa do roku 2011 , nakoľko k 31.12. si ešte nevedela, koľko bude preplatok a ani si ho neprijala na účet .I napriek tomu, že si viedla paušálne výdavky .

Takto to chápem ja .Možno sa niekto k tomu vyjadrí .
Lubaba
07.03.13,19:54
takže poprosím o zhrnutie preukázateľné výdavky:
nezaradené do obch. majetku

mám takýto predpis úhrady:

Vodné, stočné
Osvetlenie
Peňažné poplatky
Dažďová voda
Správcovský poplatok
Fond opráv

ak som to správne pochopila tak všetko mi ide do výdavkov okrem Fondu opráv
a ešte k tomu ide do výdavkov :

- elektrina
- plyn
- rtvs
- poplatky za internet, káblovú TV

a čo ešte?
Zita5
08.03.13,05:20
takže poprosím o zhrnutie preukázateľné výdavky:
nezaradené do obch. majetku

mám takýto predpis úhrady:

Vodné, stočné
Osvetlenie
Peňažné poplatky
Dažďová voda
Správcovský poplatok
Fond opráv

ak som to správne pochopila tak všetko mi ide do výdavkov okrem Fondu opráv
a ešte k tomu ide do výdavkov :

- elektrina
- plyn
- rtvs
- poplatky za internet, káblovú TV

a čo ešte?

Myslím, že to máš dobre.

Fond opráv ako píšeš nie je výdavkom OVZD. ak nie je nehnuteľnosť Obchodným majetkom a neúčtuje sa o nej .

Ešte je možné dať do výdavkov prípadné inzeráty,ak podával v niektorých periodikách, prípadne poplatok realitnej kancelárii, ak sa podieľala na hľadanie potencionálneho podnájomcu.
tibor1000
08.03.13,11:36
takze narok na odpočet vydavkov socialne azdravotne podla tohto občan nema narok...?tak to chapem
Zita5
09.03.13,05:58
Dobrý den

prosim Vas pekne-ked ma obcan prijem za rok 2012 IBA Z PRENAJMU NEHNUTELNOSTI,nic ine ale plati si zdravotne aj socialne odvody-su tieto ODVODY DANOVY VYDAVOK?? kdeich mozem uviest do dan.priznania? na str. 3 su idvody dole-ale z prijmov podla §6 odst. 1 a 2 a PRENAJOM je odst. 3,neviem kde to vobec uviest....??? dakujem vopred moc

Zákon o dani z príjmov
§19 odst.3 písm.i

(3) Daňovými výdavkami sú aj

i) poistné a príspevky hradené daňovníkom, ktorý je verejnou obchodnou spoločnosťou za spoločníkov tejto spoločnosti, komanditnou spoločnosťou za komplementárov, daňovníkom s príjmami podľa § 6, poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca,

§6
Príjmy z podnikania z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2.
Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 a 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov.
Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.


Povedala by som, že občan ktorý dosahuje iba príjem podľa §6 odst.3(prenájom ) si môže uplatniť do daňových výdavkov odvody zdravotného a poistného podľa vyššie citovaného, ale som na pochybách nakoľko v priloženom Pokyne na strane 5 píšu , že mohol uplatniť výdavky na ZP len za január.február,marec,apríl roku 2011 s poznámkou v zátvorke ( v iných prípadoch sa príjmy z prenájmu neznižujú o zaplatené poistné a to ani v prípade, ak daňovník dosahuje len príjem z prenájmu a je dobrovoľným platiteľom poistného )

Snáď sa nám niekto vyjadrí .Možno niečo v zákone som prehliadla pripúšťam,že sa môžem mýliť.
Lubaba
09.03.13,11:47
vďaka Zitka, nehnuteľnosť nie je v obch. majetku
Benjamin 21
10.03.13,04:59
Chcem sa touto cestou spýtať, či sa paušálne výdavky 40% nemohli vždy uplatňovať ak bol príjemca nájomného § 6 ods.3 zároveň SZČO - platiteľ DPH. Alebo to platí 1.krát za zdaňovacie obdobie r.2012. Ja som to totiž doteraz nikde nečítala ani nepočula a na školení som to počula teraz v roku 2013 prvý raz. Ďakujem Vám za odpoveď.
Mária.K.
10.03.13,05:44
Chcem sa touto cestou spýtať, či sa paušálne výdavky 40% nemohli vždy uplatňovať ak bol príjemca nájomného § 6 ods.3 zároveň SZČO - platiteľ DPH. Alebo to platí 1.krát za zdaňovacie obdobie r.2012. Ja som to totiž doteraz nikde nečítala ani nepočula a na školení som to počula teraz v roku 2013 prvý raz. Ďakujem Vám za odpoveď.

Platiteľ DPH si nemohol uplatňovať 40% z príjmov z prenájmu (t.j. z príjmov podľa § 6 ods. 3 ZDP) ani podľa znenia zákona platného do 31.12.2012. Výnimku predstavuje situácia, keď daňovník nebol platiteľom DPH počas celého zdaňovacieho obdobia.
kattka.c
10.03.13,09:54
Platiteľ DPH si nemohol uplatňovať 40% z príjmov z prenájmu (t.j. z príjmov podľa § 6 ods. 3 ZDP) ani podľa znenia zákona platného do 31.12.2012. Výnimku predstavuje situácia, keď daňovník nebol platiteľom DPH počas celého zdaňovacieho obdobia.

a je rozdiel ci ide o prenajíma ako FO, teda nie v rámci podnikania? Napr. FO ma živnosť (platca DPH) a popri tom ako FO prenajima pole?
Mária.K.
10.03.13,12:34
a je rozdiel ci ide o prenajíma ako FO, teda nie v rámci podnikania? Napr. FO ma živnosť (platca DPH) a popri tom ako FO prenajima pole?

Moja odpoveď sa vzťahovala na príjmy z prenájmu, ktoré podnikateľ nepoberá ako príjem z podnikania.
Tu je znenie zákona do 31.12.2012:
ZDP § 6
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 a 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Zákon umožňoval uplatniť pri príjmoch z § 6 ods. 3 výdavky 40% z dosiahnutých príjmov len u neplatiteľa DPH, alebo u platiteľa, ktorý bol platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia.
pemo26
12.03.13,20:55
Dobrý deň, chcem sa spýtať ohľadom poplatkov za energie a správu - ak ich chcem uplatniť ako preukázateľné výdavky, tak si evidujem sumu preddavkov, ktoré platím napr. elektrárňam a bytovému podniku. Prišlo mi vyúčtovanie za elektrinu a vracajú mi preplatok. Je to potrebné uviesť v evidencii príjmov a nákladov? A ešte jedna otázka: platbu nájomného za január 2013 som dostal ešte v decembri. Do ktorého zdaňovacieho obdobia to mám započítať. Ak už podobná otázka bola zodpovedaná poprosím o link. Ďakujem.
pemo26
12.03.13,21:30
Dobrý deň, ešte k tomuto príkladu z drsr.sk - ako postupovať ďalej v prípade uplatnenia si odpočítateľnej položky na manželku - ten príjem, čo si rozdelili z prenájmu sa v tomto prípade uplatnenia odp. pol. na manželku musí uviesť ako jej príjem?
Príklad č. 4
Manželia prenajímali v roku 2012 byt, ktorý majú v bezpodielovom spoluvlastníctve. V roku 2012 dosiahli príjmy z prenájmu vo výške 2 800 eur. Manžel bol zamestnaný a manželka bola celý rok 2012 na rodičovskej dovolenke.
Manželia si príjmy z prenájmu môžu rozdeliť v nimi zvolenom pomere, pričom sa rozhodli na manželku rozdeliť príjmy vo výške 2 300 eur a na manžela príjmy vo výške 500 eur. Každý z nich si môže uplatniť oslobodenie v sume 500 eur. Manžel po uplatnení oslobodenia príjmov vo výške 500 eur nedosiahol žiadne zdaniteľné príjmy z prenájmu. Manžel nemá povinnosť z dôvodu prenájmu nehnuteľnosti podávať daňové priznanie, a môže sa rozhodnúť požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane. Manželka príjmy z prenájmu pripadajúce na ňu po rozdelení vo výške 2 300 eur zníži o sumu oslobodených príjmov vo výške 500 eur. To znamená, že jej zdaniteľné príjmy z prenájmu za rok 2012 boli vo výške 1 800 eur (2 300 eur mínus 500 eur). Nakoľko v roku 2012 nedosiahla manželka iné zdaniteľné príjmy, nevzniká jej povinnosť podať daňové priznanie, nakoľko jej zdaniteľné príjmy nepresiahli sumu 1 822,37 eura.
Skok nahor (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/prenajom_nehnutelnosti.html#0)

Ďakujem za odpovede
Lubaba
12.03.13,21:30
Dobrý deň, chcem sa spýtať ohľadom poplatkov za energie a správu - ak ich chcem uplatniť ako preukázateľné výdavky, tak si evidujem sumu preddavkov, ktoré platím napr. elektrárňam a bytovému podniku. Prišlo mi vyúčtovanie za elektrinu a vracajú mi preplatok. Je to potrebné uviesť v evidencii príjmov a nákladov? A ešte jedna otázka: platbu nájomného za január 2013 som dostal ešte v decembri. Do ktorého zdaňovacieho obdobia to mám započítať. Ak už podobná otázka bola zodpovedaná poprosím o link. Ďakujem.

zdaňuješ príjem z prenájmu za rok 2012, máš preukázateľné výdavky, tak všetko čo si prijala vrátane preplatkov a vydala vrátane nedoplatkov v roku 2012 tam započítaš, teda len to, čo v rámci nákladov môžeš, napr: platby bytovému podniku bez fondu opráv, čo sa týka predpisu z decembra na platby ktoré si uhradila v januári 2013, to si dáš do výdavkov v roku 2013, ak si ich aj v tom roku uhradila.
nela07
13.03.13,21:17
Ahojte, Zitka uviedla v príspevku č. 50 toto:
Povinnosť podať daňové priznanie
V prípade, že daňovník nemá v zdaňovacom období iný zdaniteľný príjem okrem príjmu z prenájmu, môže využiť skutočnosť, že ak je zdaniteľný príjem z prenájmu v roku 2012 nižší ako polovica nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, takýto príjem nezdaňuje. To znamená, že ak príjmy z prenájmu po odpočítaní 500 eur budú nižšie ako 1 822,37 eura, nemusí podávať daňové priznanie ani platiť daň.

nenašla som to v tom pokyne na stránke DRSR. Je to tak? Výška príjmu z prenájmu pre posúdenie povinnosti podať DP, ak neboli iné príjmy, sa posudzuje až po odpočítaní 500 eur? T.j. ak mám po odpočítaní 500 eur príjmy z prenájmu nižšie ako 1822,37 a iné príjmy neboli,nemusím podávať DP? Ďakujem.
nela07
14.03.13,07:48
skúsim posunúť
Aljok
14.03.13,08:56
Ahojte, Zitka uviedla v príspevku č. 50 toto:
Povinnosť podať daňové priznanie
V prípade, že daňovník nemá v zdaňovacom období iný zdaniteľný príjem okrem príjmu z prenájmu, môže využiť skutočnosť, že ak je zdaniteľný príjem z prenájmu v roku 2012 nižší ako polovica nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, takýto príjem nezdaňuje. To znamená, že ak príjmy z prenájmu po odpočítaní 500 eur budú nižšie ako 1 822,37 eura, nemusí podávať daňové priznanie ani platiť daň.

nenašla som to v tom pokyne na stránke DRSR. Je to tak? Výška príjmu z prenájmu pre posúdenie povinnosti podať DP, ak neboli iné príjmy, sa posudzuje až po odpočítaní 500 eur? T.j. ak mám po odpočítaní 500 eur príjmy z prenájmu nižšie ako 1822,37 a iné príjmy neboli,nemusím podávať DP? Ďakujem.

Klikni v príspevku č. 50, ktorý spomínaš na "Povinnosť podať daňové priznanie" a dostaneš sa na stránku FR SR odkiaľ Zitka citovala....
Mirkaska
14.03.13,10:52
zdaňuješ príjem z prenájmu za rok 2012, máš preukázateľné výdavky, tak všetko čo si prijala vrátane preplatkov a vydala vrátane nedoplatkov v roku 2012 tam započítaš, teda len to, čo v rámci nákladov môžeš, napr: platby bytovému podniku bez fondu opráv, čo sa týka predpisu z decembra na platby ktoré si uhradila v januári 2013, to si dáš do výdavkov v roku 2013, ak si ich aj v tom roku uhradila.

prečo platby do FOU nie sú výdavky? nájomca ich hradí prenajimateľovi , čiže do príjmu ich dávam. byt nie je zaradený do obch. majetku. v prípade, že nájomca uhradí nedoplatok na bytovom družstve spôsobom, že sa preúčtuje z fondu opráv, toto treba ako posúdiť? resp. zaevidovať vo výdavkoch? (ked uhradí nedoplatok peniazmi prenajímateľovi a ten bytovému družstvu, je to výdavok a zároveň príjem u prenajímateľa). dakujem
Mirkaska
14.03.13,17:35
posúvam
val.c
16.03.13,13:03
čiže ak si robím daň.priznanie za rok 2012, platia tieto pravidlá?
http://ekonomika.sme.sk/c/6640952/pr...#ixzz2JNChQkxx (http://ekonomika.sme.sk/c/6640952/prenajimate-byt-odkladajte-si-blocky-prehlad-zmien-od-januara.html#ixzz2JNChQkxx)
pochopila som to správne?

Takže zariadenie bytu a spotrebiče do výdajov áno, náklady na rekonštrukciu - maľby stien, okenných rámov, plávajúce podlahy nie.

Ak som však kúpila dosku za kuchynskú linku+drez-umývadlo do kuch.linky, tak sa to považuje za rekonštrukciu kuch.linky?

Je to hrozné, že sa nemôžu uplatniť vo výdavkoch náklady na rekonštrukciu a opravy, pretože mi podnájomníci zdevastovali byt a ja si nemôžem dať do výdajov - omietku, plávajúce podlahy.... :(

Díki za odpoveď
onical
16.03.13,16:20
Ak máš ten pokyn FRSR a chceš sa ním riadiť,tak nehľadaj rady v novinách.Pani Zita tu ten pokyn zavesila a všetko je tam napísané jasne.Mám za to,že ani spotrebič nemôžeš kúpiť a dať do výdavkov.Alebo daj byt do OM a môžeš dať do výdavkov a odpisov všetko.
kajanakaja
16.03.13,17:16
Prepáčte, otázka bola zle položená.
Mirkaska
16.03.13,21:28
ako je to s tým FOÚ?
monikago
17.03.13,15:18
ahojte, možno hlúpa otázka, ale nemôžem sa nikde o nej dočítať:

ak mám preplatok za plyn a elektriku, pripočítava sa táto suma k príjmu za prenájom?

dík za odpoveď
Mila123
17.03.13,15:19
ahojte, možno hlúpa otázka, ale nemôžem sa nikde o nej dočítať:

ak mám preplatok za plyn a elektriku, pripočítava sa táto suma k príjmu za prenájom?

dík za odpoveď
áno, ak vznikol počas prenájmu, tak je príjmom.....
monikago
17.03.13,15:24
myslela som si, ďakujem za rýchlu odpoveď
Mirkaska
17.03.13,17:28
prečo platby do FOU nie sú výdavky ked nie je nehn zaradená do OM? nájomca ich hradí prenajimateľovi , čiže do príjmu ich dávam. byt nie je zaradený do obch. majetku. v prípade, že nájomca uhradí nedoplatok na bytovom družstve spôsobom, že sa preúčtuje z fondu opráv, toto treba ako posúdiť? resp. zaevidovať vo výdavkoch? (ked uhradí nedoplatok peniazmi prenajímateľovi a ten bytovému družstvu, je to výdavok a zároveň príjem u prenajímateľa). dakujem

posúvam
Anika23
19.03.13,21:16
Dobry...
potrebovala by som poradiť...

prenajimam byt...najomnici si pisomne vyziadali zakupit do byt pracku, a kedze neodtekala voda v kupelni,a tvorila sa tam plesen, odstranit tieto zavady, opravit zvoncek a postovu schranku...ako aj do bytu zabezpecit ulozny priestor, nakolko domov chodia raz za 4 mesiace.
Pracku som kupila...
Opravila v kupelni zavady
Opravila zvoncek aj postovu schranku
kupila 2 skrine a botnik

a kedze odisla stara chladnicka, musela som zabezpecit do bytu druhu, aby som ho mohla prenajimat aj nadalej...

Co z toho mozem uplatnit do vydavkov, ak vediem si jednoduchu evidenciu o prijmoch a vydavkoch v casovom slede (tabulka)
a co z toho ak by som nehnutelnost zaradila do obchodneho majetku...

Pocula som, ze ak sa nehnutelnost zaradi do obchodneho majetku, mozu sa do vydavkov davat aj uroky z uveru-ak ano ako ich vypocitam z mesacnej splatky, poistenie a fond oprav, odpisy...je to pravda?
a co to znamena dat byt do obchodneho majetku ak nie som zivnostnik, mam len pridelene DIC...Da sa to spatne v roku 2011? Nehnutelnost som kupila v oktobri 2010 za 62700 €...kedze som ho prenajimala len dva mesiace, vtedy bola odpocitatelna polozka vyssia, takze mi to vyslo ok. Ak by som zaradila k 1.1.2011 byt do obchodneho majetku, a v juli 2011 som vykonala technicke zhodnotenie v sume 4200 €, potom som mohla v danovom priznani odpocitat odpis vo vyske 62700/20 a do dalsieho roku napisat zostatkovu cenu 62720-odpis +4200? Islo o vymenu okien a minuly rok mi na danovom tvrdili, ze si ju mozem dat do vydavkov. alebo odpis mozem odratat az v tomto roku v sume (62700+4200)/20 ?
Ak skoncim s prenajmom, co to bude znamenat vyradenie z obchodneho majetku... byt nechcem predat...
Som z toho jelen.
Prosim poradte.
Zita5
20.03.13,04:37
ahojte, možno hlúpa otázka, ale nemôžem sa nikde o nej dočítať:

ak mám preplatok za plyn a elektriku, pripočítava sa táto suma k príjmu za prenájom?

dík za odpoveď

Áno.
Zita5
20.03.13,04:40
Dobry...
potrebovala by som poradiť...

prenajimam byt...najomnici si pisomne vyziadali zakupit do byt pracku, a kedze neodtekala voda v kupelni,a tvorila sa tam plesen, odstranit tieto zavady, opravit zvoncek a postovu schranku...ako aj do bytu zabezpecit ulozny priestor, nakolko domov chodia raz za 4 mesiace.
Pracku som kupila...
Opravila v kupelni zavady
Opravila zvoncek aj postovu schranku
kupila 2 skrine a botnik

a kedze odisla stara chladnicka, musela som zabezpecit do bytu druhu, aby som ho mohla prenajimat aj nadalej...

Co z toho mozem uplatnit do vydavkov, ak vediem si jednoduchu evidenciu o prijmoch a vydavkoch v casovom slede (tabulka)
a co z toho ak by som nehnutelnost zaradila do obchodneho majetku...

Pocula som, ze ak sa nehnutelnost zaradi do obchodneho majetku, mozu sa do vydavkov davat aj uroky z uveru-ak ano ako ich vypocitam z mesacnej splatky, poistenie a fond oprav, odpisy...je to pravda?
a co to znamena dat byt do obchodneho majetku ak nie som zivnostnik, mam len pridelene DIC...Da sa to spatne v roku 2011? Nehnutelnost som kupila v oktobri 2010 za 62700 €...kedze som ho prenajimala len dva mesiace, vtedy bola odpocitatelna polozka vyssia, takze mi to vyslo ok. Ak by som zaradila k 1.1.2011 byt do obchodneho majetku, a v juli 2011 som vykonala technicke zhodnotenie v sume 4200 €, potom som mohla v danovom priznani odpocitat odpis vo vyske 62700/20 a do dalsieho roku napisat zostatkovu cenu 62720-odpis +4200? Islo o vymenu okien a minuly rok mi na danovom tvrdili, ze si ju mozem dat do vydavkov. alebo odpis mozem odratat az v tomto roku v sume (62700+4200)/20 ?
Ak skoncim s prenajmom, co to bude znamenat vyradenie z obchodneho majetku... byt nechcem predat...
Som z toho jelen.
Prosim poradte.
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/prenajom_nehnutelnosti.html
Tu je všetko o prenájme

Všetko ostatné je v Pokyne , ktorý je v úvodnom príspevku v téme
http://www.porada.sk/t208713-zdanovanie-prenajmu-bytov-a-inych-nehnutelnosti-pokyn-frsr.html
Caggie
26.03.13,14:58
Dobry den,
Ja by som sa tiez potrebovala poradit ohladom dane z prenajmu. Citala som vseliake pokyny, clanky aj diskusie tu na porade, ale stale mi nie su jasne niektore veci. Prosim niekoho skuseneho, nech mi pomoze.


Pre vysvetlenie situacie - byt prenajima moj manzel, nadobudol ho este pred svadbou, tak je byt napisany len na neho. Manzel je zamestnany, byt nie je v obchodnom majetku.
Vydavky by sme chceli pocitat skutocne, nie pausalne.


Otazky:
1. Byt prenajimame od 1.5., DIC nam bol prideleny 28.5. V liste kde nam pridelili DIC je napisane, ze "s ucinnostou od 1.1.2012 je danovy subjekt povinny atd...". Znamena to, ze mozem pocitat vsetky naklady od 1.1. ?
V byte od 1.1. nikto nebyval.. hladali sme najomcu... na DU od nas chceli najomnu zmluvu, takze sme sa registrovali hned ako sa nam byt podarilo prenajat. Odkedy teda pocitat naklady?


2. S prvym najomnym sme zobrali aj kauciu o vyske jedneho najmu - je aj toto zdanitelny prijem, alebo sa to nerata?


3. Najomne za Januar 2013 nam prislo na ucet este v Decembri 2012, mam ratat aj tento prijem? alebo az do roku 2013?


4. Ako je to s preplatkami/nedoplatkami za energie? V Maji 2012 nam prisiel preplatok za rok 2011. Mam ratat aj toto ako prijem?


5. Spravcovskej spolocnosti platime mesacny pausal, v ktorom je zahrnute: Voda, kurenie, poplatok za spravu, fond oprav, upratovanie spolocnych priestorov, naklady na vytah, energie spolocnych priestorov, poistne domu, odmena spravcovi.
Citala som ze fond oprav sa nema zaratavat. Neviem ale ako to z toho vynat, kedze mam len vyslednu sumu a neviem, aka cast z toho je fond oprav. Neviete poradit ako toto vyriesit?
Ostatne polozky z vymenovaneho mozem ratat?


6. Mozem vsetko toto ratat do nakladov ako vybavenie? Napiste co z toho nie: drobny nabytok, ako napr. vesiaky do kupelne, doplnky do kuchyne (prestieranie, pribory, taniere, plech, forma na tortu), deka, varna doska + rura, digestor, kavovar + mlyncek


7. Moze ist do nakladov poistenie bytu (poistenie domacnosti) a dan z nehnutelnosti?


8. Poplatky za energie a spravcovsky poplatok mam nastaveny ako trvaly prikaz, alebo inkaso - staci ako doklad vypis z uctu z internet bankingu?


Dakujem vopred za odpovede! Snad uz to je vsetko co mi nie je jasne.
Prosim je to naozaj velmi surne... na prvu otazku som sa pytala uz aj dvoch danovakov a kazdy mi povedal ine :(
Anika23
26.03.13,17:39
Pre Caggie...

1. prijmi aj naklady od maja, nakolko mate doklad so zacatim prenajmu pridelenim DIC.
2. Kaucia nie je zdanitelny prijem, nakolko sa po ukonceni najmu vrati spat najomnikovi. Neviem, ako je to ak by sa mu z naj odratala ciastka za vzniknutu skodu.
3. prijmi aj vydaje sa zapocitavaju podla datumu prijatia alebo vydania, cize prijem v decembri patri este do roku 2012.
4. neviem posudit, kedze nebol byt prenajaty, ale asi ano...ak by ste byt prenajimali aj v roku 2011, preplatok vyuctovany v roku 2012 by bol prijmom v roku 2012, nedoplatok nakladom v roku 2012..
5. Kazda spravcovska spolocnost vam musi poskytnut zalohovy prepis, kde su rozpisane vsetky polozky, teda aj vyska fondu oprav... vacsinou sa plati nejaka dohodnuta ciastka od m2, kazdy dom ma preto inu vysku...
6. Neviem, nakolko som sa stretla s rozdielnymi nazormi...vacsinou, ak nie je byt zaradeny do obchodneho majetku, moze sa do nakladov dat len voda, teplo, plyn, elektrika, spravny poplatok, inzercia, odvoz odpadu, koncesionárske poplatky, tv, internet.
7. nie nemoze, musel byt by musel byť zaradený v obchodnom majetku.
8. muselo by byť z prikazu jasne, za co platite, co bohuzial nie je, preto by ste mala mat ten zalohovy predpis od spravcu, mne spravca posiela zakazdym, ked dojde k zmene...
Caggie
26.03.13,18:48
Anika dakujem!

Este sa chcem spytat o otazke 1. Je to urcite tak?
My sme v byte nebyvali uz cely rok 2012 a hladali sme najomnika..
Podla pokynu FRSR, co som citala napr. je mozne uplatnit aj naklady na inzerciu atd... ta by teda ale bola pred 1.5. odkedy sme mali byt prenajaty.
Dalej napr. to zariadenie - nabytok, matrace atd... sme kupovali uz v Aprili (to som si zistila, ze taketo naklady mozu byt...), ide mi o to, ci ich mozem pouzit aj ked to bolo uz pred 1.5.?

Ak by teda vsetko muselo byt az od 1.5... nerozumiem preco by som do prijmov mala davat aj preplatok za energie za rok 2011.

Prosim vysvetlite mi to niekto, ja uz som z toho uplne jelen... :(
Jana_clenka
26.03.13,19:30
Anika dakujem!

Este sa chcem spytat o otazke 1. Je to urcite tak?
My sme v byte nebyvali uz cely rok 2012 a hladali sme najomnika..
Podla pokynu FRSR, co som citala napr. je mozne uplatnit aj naklady na inzerciu atd... ta by teda ale bola pred 1.5. odkedy sme mali byt prenajaty.
Dalej napr. to zariadenie - nabytok, matrace atd... sme kupovali uz v Aprili (to som si zistila, ze taketo naklady mozu byt...), ide mi o to, ci ich mozem pouzit aj ked to bolo uz pred 1.5.?

Ak by teda vsetko muselo byt az od 1.5... nerozumiem preco by som do prijmov mala davat aj preplatok za energie za rok 2011.

Prosim vysvetlite mi to niekto, ja uz som z toho uplne jelen... :(

Ja by som do príjmov určite nezahrnula preplatok za energie za obdobie pred začatím prenajímania.
Betina2
22.10.13,11:15
ahojte, rada by som si ujasnila jednu vec. Odcitujem z usmernenia DRSR : Do daňových výdavkov si v takomto prípade daňovník môže uplatniť len výdavky na riadnu prevádzku prenajímanej nehnuteľnosti, ako sú napr. výdavky na energie vrátane výdavkov na ostatné služby. Do daňových výdavkov nemôže v takomto prípade zahrnúť, napr. ani výdavky na poistenie nehnuteľnosti, daň z nehnuteľností.
Mám dve otázky: Stále tam vidím slovíčko "Napríklad" a slovné spojenie "výdavky na riadnu prevádzku prenajímanej nehnuteľnosti"

1) čo sa považuje za výdavok nevyhnutný na riadnu prevádzku prenajímanej nehnutelnosti ? (odpoviem si-no ked mi počas prenájmu vytopí plávajúcu podlahu a treba ju vymeniť, vymenáím ju za rovnako kvalitnú, žiadnu luxusnú a mám v zmluve uvedené že som povinná odstraniť podobné závady a v prípade neodstránenia mi môžu vypovedať zmluvu ...tak si myslím že je to oprávnené, rovnako nepovažujem vymalovanie izby po predchádzajúcom ufúlaní za neopodstatnený výdavok.... ak kúpim plazmový TV a predtým tam bol klasický LCD, uvažovala by som o neuznaní, ale pokial preberá nájomca byt s chladničkou a riadne za ten byt vrátane chladničky platí nájomné...tá chladnička rupne počas trvania nájmu a treba ju vymeniť alebo dať opraviť....považujem to za oprávnené....

2) čo je technické zhodnotenie a oprava na prenajatej nehnutelnosti:
V litere citovaného sa totiž nejedná ani o technické zhodnotenie nehnuteľnosti ani nevykonám opravu na prenajatej nehnuteľnosti (mením zariadenie, nemením ani stešnú krytinu, ani okná, ktoré sú jej súčasťou, otázkou je ked chcem vymeniť sanitu, trebárs rozbité umývadlo alebo batérie...tie však nie sú podla mna súčasťou budovy, takže ?....za súčasť nehnutelnosti považujem-okná, vchodové dvere, strešnú krytinu, okapy, pevnú dlažbu, elektrioinštaláciu (nie však koncovú lampu, tú považujem za zariadenie, rovnako ako sedačkua lebo koberec), vodoinštaláciu, odpad, stupačky a pod....Umývadlo, WC a baterie nepovažujem za súčasť vodoinsštalácie ani odpadu....schránka je tiež podla mna len zariadenie nie súčasť nehnutelnosti....verím že zákony a najmä usmernenia sú postavené v prospech daňových orgánov a štátu :( aby boli nejasné a zavádzajúce :(....

Ked už sa odvolávajú na technické zhodnotenie, tu je definícia :
Podľa § 29 zákona o dani z príjmov sa na účely tohto zákona technickým zhodnotením hmotného a nehmotného majetku rozumejú výdavky na:
- dokončené nadstavby, prístavby, stavebné úpravy,
- rekonštrukcie,
- modernizácie,
prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku v úhrne 1 700 € za zdaňovacie obdobie.
Zákon o dani z príjmov nedefinuje dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, ale odvoláva sa na stavebný zákon. Podľa § 139b ods. 5 stavebného zákona ide o zmeny dokončených stavieb, ktoré podľa § 55 stavebného zákona spravidla vyžadujú vydanie stavebného povolenia.
Nadstavbami sa podľa stavebného zákona rozumejú zmeny dokončených stavieb, ktorými sa stavby zvyšujú.
Prístavbami podľa stavebného zákona sú zmeny dokončených stavieb, ktorými sa stavby pôdorysne rozširujú a ktoré sú navzájom prevádzkovo spojené s doterajšou stavbou.
Stavebné úpravy charakterizuje stavebný zákon ako zmeny dokončených stavieb, pri ktorých sa zachováva vonkajšie pôdorysné a výškové ohraničenie stavby. Pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti, sa nevyžaduje stavebné povolenie, ale postačuje ohlásenie stavebnému úradu. Stavebný úrad však môže určiť, že ohlásenú stavebnú úpravu možno uskutočniť len na základe stavebného povolenia (§ 57 stavebného zákona).
Nadstavby, prístavby a stavebné úpravy sú formy technického zhodnotenia, ktoré sa viažu iba k stavbám.
Rekonštrukciu definuje zákon o dani z príjmov v § 29 ods. 4 ako také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Rekonštrukcia sa viaže k stavbám, ale aj k hnuteľným veciam.
Zmena s užívaním stavieb je spojená s vydaním príslušného rozhodnutia stavebného úradu podľa § 85 stavebného zákona. V súvislosti s rekonštrukciou stavieb možno hovoriť o technickom zhodnotení hlavne v prípadoch, keď je zmena v užívaní stavby spojená so stavebno-technickými zmenami stavby, ktoré si vyžadujú stavebné povolenie.
Rekonštrukciou sú tiež také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov, pričom za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností.
Modernizáciou sa podľa § 29 ods. 5 zákona o dani z príjmov na účely tohto zákona rozumie rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku a nehmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku. Za neoddeliteľnú súčasť tohto majetku sa považujú samostatné veci, ktoré sú určené na spoločné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok. Modernizácia ako forma technického zhodnotenia sa vzťahuje tak k stavbám, ako aj k hnuteľným veciam a k nehmotnému majetku.
Od technického zhodnotenia, ktoré nie je uznaným daňovým výdavkom priamo, ale prostredníctvom odpisov, je potrebné odlíšiť výdavky na opravy a udržiavanie, ktoré sú priamym daňovým výdavkom.