robobo
04.12.12,20:24
Dobrý večer,
prosím o radu

V apríli 2012 som dostal na účet príspevok z úradu práce na podnikanie..
výška príspevku 4137,08€
budem platiť nejakú daň z prijatia príspevku ak som nemal za celý rok 2012 iné príjmy z podnikania?
veronikasad
04.12.12,19:28
Kolko si z príspevku minul v súlade s podnikatelským plánom ?
robobo
04.12.12,19:33
ostalo mi 670,čiže 3500 necelých
veronikasad
04.12.12,19:35
ostalo mi 670,čiže 3500 necelých
Ak si neuplatníš paušálne výdavky, ale budeš viesť jednoduché účtovníctvo, dopad na základ dane - ak si nemal iné príjmy z podnikania, bude nula. Daň platiť nebudeš.

V akej oblasti podnikáš, keď si za celý rok 2012 nemal žiadne príjmy z podnikania ?
robobo
04.12.12,19:41
v dohode o prijati prispevku je podmienka že pausalne vydavky si uplatnit nesmieme po dobu dvoch fiskalnych rokov,čiže aj tak mi vyjde daň nula?
veronikasad
04.12.12,19:43
v dohode o prijati prispevku je podmienka že pausalne vydavky si uplatnit nesmieme po dobu dvoch fiskalnych rokov,čiže aj tak mi vyjde daň nula?
Ak vedieš účtovníctvo, vyjde ti nula, pretože výdavky z dotácie sú v plnej výške VOZD a cez interný doklad bude zaúčtovaný príjem v rovnakej výške. Pripísaná dotácia (v čase pripísania na účet) nie je daňovým príjmom.
ewita888
04.12.12,19:52
v dohode o prijati prispevku je podmienka že pausalne vydavky si uplatnit nesmieme po dobu dvoch fiskalnych rokov,čiže aj tak mi vyjde daň nula?
Paušálne výdavky si v daňovom priznaní môžeš uplatniť, ale pre potrebu upsvar musíš viesť účtovníctvo..
Tebe je ale výhodnejšie si ich neuplatniť..
Marta Priehodová
11.01.13,21:52
do ktorého stĺpca v PD si zapísala ten príspevok z úradu práce
Badko
07.02.13,19:47
Ako je to vtedy, keď podnikateľ dostal príspevok z UP a mal ho vyčerpať do dvoch rokov - mal ju na úhradu odvodov,
ale nakoľko v prvom roku ešte neplatil odvody na SP a v druhom roku tak isto - mal menší príjem ako hranica platenia
odvodov na SP - platil len odvody na ZP a traz budu dva roky a zostala mu nevyčerpaná dotácia - teda nevyčerpal celú-
pozerala som zmluvu nikde nie je písaná, že by ju mal vrátiť, len pri predčasnom ukončení živnosti a moja otázka - dám zostatok
nevyčerpanej dotácie ako POZD a bude to ok
Mila123
07.02.13,19:58
Ako je to vtedy, keď podnikateľ dostal príspevok z UP a mal ho vyčerpať do dvoch rokov - mal ju na úhradu odvodov,
ale nakoľko v prvom roku ešte neplatil odvody na SP a v druhom roku tak isto - mal menší príjem ako hranica platenia
odvodov na SP - platil len odvody na ZP a traz budu dva roky a zostala mu nevyčerpaná dotácia - teda nevyčerpal celú-
pozerala som zmluvu nikde nie je písaná, že by ju mal vrátiť, len pri predčasnom ukončení živnosti a moja otázka - dám zostatok
nevyčerpanej dotácie ako POZD a bude to ok

a keď bude musieť vrátiť? ako to naúčtuješ? ako VOZD?

ja by som ho hnala na UPSVaR o dodatok ku zmluve, aby si dohodol aj iné čerpanie dotácie....
ewita888
07.02.13,19:59
to si dal do podnik.plánu iba odvody? ak áno, prečo sa dobrovolne neprihlásil do SP a neplatil to z toho? Ak ju nevyčerpe podľa plánu, bude ju musieť vrátiť, pretože každý polrok sa dáva na upsvar prehľad o čerpaní príspevku a zistia to..
Badko
07.02.13,20:08
Tak ho vyšlem nech sa popýta - a do plánu si dal len odvody a na SP som ho posielala ale nešiel
Mila123
07.02.13,20:10
Ako je to vtedy, keď podnikateľ dostal príspevok z UP a mal ho vyčerpať do dvoch rokov - mal ju na úhradu odvodov,
ale nakoľko v prvom roku ešte neplatil odvody na SP a v druhom roku tak isto - mal menší príjem ako hranica platenia
odvodov na SP - platil len odvody na ZP a traz budu dva roky a zostala mu nevyčerpaná dotácia - teda nevyčerpal celú-
pozerala som zmluvu nikde nie je písaná, že by ju mal vrátiť, len pri predčasnom ukončení živnosti a moja otázka - dám zostatok
nevyčerpanej dotácie ako POZD a bude to ok
ak by dohoda nebola možná, pretože už čas na minutie dotácie vypršal, aj tak by som to do príjmov nedávala, nakoľko do príjmov podľa ZDP sa dáva iba použitá časť dotácie (aspoň ja si to tak vysvetľujemˇ)
Badko
07.02.13,20:13
práve, že nevypršal až teraz v marci tak má čas - zatial nemal žiadnu kontrolu na čerpanie
ewita888
07.02.13,20:17
práve, že nevypršal až teraz v marci tak má čas - zatial nemal žiadnu kontrolu na čerpanie
tak nech ide čím skôr požiadať o zmenu v podn.zámere, nech tam určí niečo, čo sa týka jeho podnikania, napríklad aj pc
Mila123
07.02.13,20:17
práve, že nevypršal až teraz v marci tak má čas - zatial nemal žiadnu kontrolu na čerpanie
dnes mi volal klient, že dostal zásielku z UPSVaR, že do 5-tich dní má predložiť doklady na čerpanie dotácie z roku 2009....jasne, že klient dotáciu yčerpal, počkal presne 2 roky, živnosť zrušila a teraz je v Anglicku a tam pracuje.....
ewita888
07.02.13,20:22
dnes mi volal klient, že dostal zásielku z UPSVaR, že do 5-tich dní má predložiť doklady na čerpanie dotácie z roku 2009....jasne, že klient dotáciu yčerpal, počkal presne 2 roky, živnosť zrušila a teraz je v Anglicku a tam pracuje.....
jémine, to fakt nemajú koho súčasného kontrolovať? no žeby kôli nim prišiel späť? blbci s prepáčením..
Badko
07.02.13,20:28
Díky zajtra mu zavolám nech berie zmluvu a ide vybavovať - a kontrola nech dojde v učte je čerpanie ok
Mila123
07.02.13,20:31
jémine, to fakt nemajú koho súčasného kontrolovať? no žeby kôli nim prišiel späť? blbci s prepáčením..
telefonoval mi z Anglicka, tým, že poveril mg. prevzatím pošty, vie o tom, že ho chcú kontrolovať.....
odporúčala som mu, aby tam napísal, resp. požiadal o predĺženie lehoty, z dôvodu zamestnania v Angl., aby ho nemuseli naháňať policajti......
gamako
09.02.13,11:20
ahojte, účtujem príspevok z úradu práce prvý krát a potrebujem poradiť.
1. Môžem viesť Daňovú evidenciu ?
2. Môžem do príjmov dať aj vyššiu sumu príspevku ako sú výdavky z príspevku, kvôli nároku na Daňový bonus ?

Ďakujem.
mondes
09.02.13,11:49
ahojte, účtujem príspevok z úradu práce prvý krát a potrebujem poradiť.
1. Môžem viesť Daňovú evidenciu ?
2. Môžem do príjmov dať aj vyššiu sumu príspevku ako sú výdavky z príspevku, kvôli nároku na Daňový bonus ?

Ďakujem.

1. áno
2. ako môžeš dať do píjmu vyššiu sumu z príspevku, ak si ho nneminul? Do príjmu sa dáva len vyčerpaná časť dotácie. Okrem dotácie si už z podnikania nemal žiadny príjem?
nika.sum
09.02.13,12:09
1. áno
2. ako môžeš dať do píjmu vyššiu sumu z príspevku, ak si ho nneminul? Do príjmu sa dáva len vyčerpaná časť dotácie. Okrem dotácie si už z podnikania nemal žiadny príjem?

2. jedine pri uplatnovani pausalnych vydavkov ide do prijmu cela dotacia, treba si prepocitat ci sa to oplati....
gamako
10.02.13,07:31
1. áno
2. ako môžeš dať do píjmu vyššiu sumu z príspevku, ak si ho nneminul? Do príjmu sa dáva len vyčerpaná časť dotácie. Okrem dotácie si už z podnikania nemal žiadny príjem?

ďakujem za odpovede.
ja som sa len pýtal, či náhodou nemôžem.
mal som príjmy z podnikania ale stále je to málo na DB.
gamako
10.02.13,07:32
2. jedine pri uplatnovani pausalnych vydavkov ide do prijmu cela dotacia, treba si prepocitat ci sa to oplati....

Ďakujem. prepočítam :).
veronikasad
10.02.13,07:40
ďakujem za odpovede.
ja som sa len pýtal, či náhodou nemôžem.
mal som príjmy z podnikania ale stále je to málo na DB.
Kedy a v akej výške si dostal príspevok z UP ?
gamako
10.02.13,08:02
Kedy a v akej výške si dostal príspevok z UP ?

31.05.2012, 4.137,08 eur
veronikasad
10.02.13,08:04
31.05.2012, 4.137,08 eur
Aké tržby si mal zo živnosti ?
gamako
10.02.13,08:16
Aké tržby si mal zo živnosti ?

živnosť od 01.05.2012
príjmy zo živnosti 194,- eur
skutočné výdavky 382,80 eur
poistné 333,06 eur
veronikasad
10.02.13,08:21
živnosť od 01.05.2012
príjmy zo živnosti 194,- eur
skutočné výdavky 382,80 eur
poistné 333,06 eur
Dotácia spolu s tržbami neprekročila limit pre povinnú registráciu v SP. Ak si uplatníš paušálne výdavky,vznikne ti nárok na DB. Pre potreby ÚP však musíš viesť účtovníctvo.

Vznikne ti však nedoplatok na zdr.poistení, ktorý ti vyčísli zdr.poisťovňa po vykonaní RZZP
gamako
10.02.13,08:33
Dotácia spolu s tržbami neprekročila limit pre povinnú registráciu v SP. Ak si uplatníš paušálne výdavky,vznikne ti nárok na DB. Pre potreby ÚP však musíš viesť účtovníctvo.

Vznikne ti však nedoplatok na zdr.poistení, ktorý ti vyčísli zdr.poisťovňa po vykonaní RZZP

No takto to vychádaz aj mne.
Len treba prepočítať ešte, koľko bude ten nedoplatok na ZP a tiež aké vzniknú potom preddavky.
Ja to vidím potom takto, pre potreby UP treba viesť účtovníctvo - môže byť aj DE ?
Treba im len jednoducho urobiť prehľad výdavkov a príjmov na predloženie, ale v DP môžem vypočítať paušálne výdavky ? Ale v Dohode o príspevku je napísané, že nemôže uplatniť tzv.paušálne výdavky ...
veronikasad
10.02.13,09:26
No takto to vychádaz aj mne.
Len treba prepočítať ešte, koľko bude ten nedoplatok na ZP a tiež aké vzniknú potom preddavky.
Ja to vidím potom takto, pre potreby UP treba viesť účtovníctvo - môže byť aj DE ?
Treba im len jednoducho urobiť prehľad výdavkov a príjmov na predloženie, ale v DP môžem vypočítať paušálne výdavky ? Ale v Dohode o príspevku je napísané, že nemôže uplatniť tzv.paušálne výdavky ...
Cituj presne z Dohody s UP časť týkajúcu sa účtovníctva.

Ak sa rozhodneš pre pauššálne výdavky, nie je už možné podať dodatočné DP, ak by pre teba z dôvodu odvodov boli výhodnejšie skutočné výdavky.
mondes
10.02.13,09:54
Áno, aj ja mám v dohode zákaz uplatniť si paušálne výdavky. No niekde som to tu riešila, vraj UP ten zákaz berie späť, vraj prišiel na to,že nemá právo to zakazovať. No na druhej strane dohoda je dohoda a ak je podpísaná, tak by som takou cestou nešla.
gamako
10.02.13,10:00
Cituj presne z Dohody s UP časť týkajúcu sa účtovníctva.

Ak sa rozhodneš pre pauššálne výdavky, nie je už možné podať dodatočné DP, ak by pre teba z dôvodu odvodov boli výhodnejšie skutočné výdavky.

Ja tam mám presne to, že nemôže uplatniť paušálne výdavky .... (nejde mi to sem vložiť), tak neviem ...