JohnyVirtual
04.12.12,21:13
Zdravim,

Chcel by som sa opytat ci uz niekto nema skusenosti alebo vyzna sa do toho trosku lepsie ako ja ohladom predaja obsahu (software) do zahranicnych spolocnosti ako envato.com alebo keby som chcel predavat aplikacie na windows store prip. windows phone store. Predavat zlozite nie je len neviem ako to robit legalne.

Robim pre jednu slovensku firmu programatora na zaklade zmluvy o dielo (je to ako "zivnost" ale len na zaklade DIC)

Mohol by som predavat aplikacie na spominanych portaloch takztiez iba na zaklade DIC alebo ako je to s odvodmi v takychto pripadoch? Alebo potrebujem mat s.r.o. prip. nejako inac?

Nemate s tym niekto skusenosti?

Vdaka
profesional
09.12.12,15:10
Mozes poskytovat licencie aj ako fyzicka osoba co ma DIC. Co sa tyka dani a odvodov, budes ako kazda. Ina SZCO.
JohnyVirtual
10.12.12,07:46
dakujem za odpoved.

Otazka je ako to potom fakturovat. V tom nemam vobec predstavu ako budem nieco fakturovat Microsoftu alebo napr. Googlu ktore su zahranicne firmy.
flector
10.12.12,09:54
dakujem za odpoved.

Otazka je ako to potom fakturovat. V tom nemam vobec predstavu ako budem nieco fakturovat Microsoftu alebo napr. Googlu ktore su zahranicne firmy.

No ako? Normálne. ;) Požiadaš tie firmy o ich údaje. Hlavne, názov spoločnosti, adresu, TAX ID (DIČ). Alebo aj VAT ID (IČ DPH) v prípade firiem usídlených v iných členských štátoch EU.

A vystavíš (im) faktúru. Normálne podľa slovenských zákonov v slovenčine. (Pohľadaj na porade, je tu toho kopa aj so vzormi faktúr.) Drvivá väčšina zahraničných odberateľov od teba, tú tvoju vystavenú faktúru nebude chcieť. Vystaviť ju však budeš musieť v každom prípade, nie preto aby si im ju poslal (to nie je povinné), ale preto, aby si si ju ty vytlačil a riadne založil do svojho účtovníctva!
JohnyVirtual
11.12.12,12:23
To mi je ako tak jasne.

Ibaze v pripade ze oni predavaju ten software v store a ludia si ho potom kupuju tak kedy je potrebne vystavovat faktury? To je jedno v akom intervale? Raz za mesiac podla poctu predanych kusov zistim kolko som zarobil a podla toho spravim fakturu?

Vdaka za info.
profesional
12.12.12,09:03
Tie firmy co si vymenoval iba sprostredkuvaju predaj a beru si z toho proviziu. Takze tomu komu bude realne uctovany software budes posielat fakturu na hodnotu licencie a s tym ze ten kto ti sprostredkoval obchod posle tebe fakturu za sprostredkovanie.
JohnyVirtual
12.12.12,11:43
Tie firmy co si vymenoval iba sprostredkuvaju predaj a beru si z toho proviziu. Takze tomu komu bude realne uctovany software budes posielat fakturu na hodnotu licencie a s tym ze ten kto ti sprostredkoval obchod posle tebe fakturu za sprostredkovanie.

Nuz tak teraz uz fakt neviem ako sa to da. Tie firmy (microsoft, google .... atd ) ti urcite neposkytnu ziadne udaje o kupujucom. Ako mam im potom vystavovat faktury? Taktiez si neviem predstavit v pripade velkeho uspechu a predaji napr. 1000 kusov aplikacie za den ako by som to stihol fakturovat napr.
flector
12.12.12,15:00
Tie firmy co si vymenoval iba sprostredkuvaju predaj a beru si z toho proviziu. Takze tomu komu bude realne uctovany software budes posielat fakturu na hodnotu licencie a s tym ze ten kto ti sprostredkoval obchod posle tebe fakturu za sprostredkovanie.

Chápem ťa. Ale, takto to pri zahraničných eshopoch/agentúrach/portáloch takéhoto typu (s virtuálnym „tovarom“) väčšinou absolútne nefunguje!!!

Áno, funguje to tak, že používateľ tam nahrá svoj digitálny produkt čo vytvoril.
Napríklad fotografie, grafiky, ilustrácie, vektory, copywriterské texty, 3d modely, 3d renderovanú grafiku, texútry, wallpapery, skripty, pluginy, tutoriály, software a podobné jeho produkty.

Tá spoločnosť následne tieto produkty ponúka vo svojom eshope a pokiaľ sa predajú pripíše predávajúcemu na (ich virtuálny) účet (v ich eshope/systéme) stanovený percentuálny podiel z predajnej ceny. Buďto rovno v $, alebo len v kreditoch, ktoré sú akousi virtuálnou menou toho eshopu.

Predávajúci, ale nemá ani šajn komu čo predal!
V ich systéme vidí iba, že sa predal 1 kus toho-a-toho produktu a, že mu za to pribudlo xyz $, alebo xyz centov. Nič viac nevie! A spoločnosť prevádzkujúca ten eshop ani v žiadnom prípade nechce aby to vedel! Pravdepodobne zo strachu, že by nabudúce mohol prebehnúť obchod bez nej. Vo väčšine takých spoločností dokonca za priame kontaktovanie predajcu, alebo kupcu hrozí trvalé zrušenie predajného účtu! A ani sa to väčšinou nedá, ani keby moc chcel, keďže priame kontaktné údaje (napr. v popise na náhľadových stránkach jednotlivých produktov, v profile predajcu, či pod.) sú prísne zakázané.

Takže o zistení komu čo predal môže len snívať!

Nehovoriac o tom, že môže ísť denne o obrovské množstvo (stovky, tisíce) predaných kusov nejakého virtuálneho „tovaru“ za doslova centy za kus a všetko zakaždým iným kupcom!

Na tom je to totiž väčšnou postavené, že sa denne predá obrovské množstvo toho istého virtuálneho „tovaru“ (napr. ilustračných grafík pre články, fotografií, atď.) rôznym kupcom. Často doslova za centy za jeden kus produktu, čo je zdanlivo málo, ale pri súčte predaných kusov to môže urobiť peknú „rentu”. Vravím „rentu” preto, lebo produkty stačí vytvoriť a nahrať tam len jeden raz, ale predávať sa môžu denne a opakovane mnoho, mnoho, mnoho krát! Pokiaľ si človek rokmi vybuduje rozsiahle portfólio (tistíce a viac kusov) nejakých svojich virtuálnych produktov potom z toho môže byť pekná „renta“ aj bez práce. :)
(Kedže to v tom eshope/agentúre/portáli potom už len „visí“ a predáva sa v podstate samo. ;) A to stále dookola! :D )

A to nehovorím, že pokiaľ predávajúci nepríjme nejaký typ exkluzivity pre daný eshop/portál (ako exkluzívny predajca u nich), tak môže svoje portfólio produktov nahrať do X podobných eshopov/agentúr po celom svete.
Takže predaje a $ sa môžu ešte X krát znásobiť!

K výplate peňazí obvykle dochádza až po na-akumulovaní určitej sumy na virtuálnom účte/systéme toho eshopu/portálu. Napríklad po na-akumulovaní (prekročení) 100$ spoločnosť pošle peniaze na zadaný PayPal, či už automaticky, alebo treba o to ručne žiadať klikom na výplatné tlačidlo.

Takže, fakturácia je možná iba tej spoločnosti (tomu eshopu, agentúre, portálu či pod. kde sa to predalo), ktorá pošle peniaze na PayPal. Tj. do faktúry je maximálne možné pekne rozpísať čo presne sa predalo. Napr. množstvo xyz „kusov“ toho-a-toho produktu za takú-a-takú cenu za mernú jednotku (za kus), atď.
Plus samozrejme všetko to čo má slovenská faktúra obsahovať, názov spoločnosti, sídlo, DIČ, atď, atď.
JohnyVirtual
18.04.13,07:04
Mal by som este jednu otazku. Mimochodom dakujem za vycerpavajuce odpovede. Ak to teda mozne je predavat software iba na zaklade DIC ako autor, napadol ma este jeden detail. Ked pracujem pre slovensku firmu a tak z prijmu je potrebne odvadzat odvody 2% do literarneho fondu a v tomto pripade to robi firma pre ktoru vytvaram diela (programujem). Ako je to v tomto pripade keby som chcel napriklad predavat aplikacie v Microsoft Windows Store. Predpokladam ze oni asi tych 2% odvadzat nebudu :) Ako je to potom? Tych 2% odvediem ja?

​Vdaka
flector
19.04.13,05:23
... Ak to teda mozne je predavat software iba na zaklade DIC ako autor ...

Toto nie je celkom pravda. Predaj na DIC ako registrovaný autor je len jednou z možností. Práve o tom je autorský zákon, že práve ty ako autor sa môžeš v rámci zákona podľa svojho vlastného uváženia v plnom rozsahu rozhodnúť o tom, ako bude naložené s tvojim autorským dielom a to tak ako ty uznáš za vhodné!

Napríklad môžeš ako autor (aj bezodplatne) poskytnúť práva tvojej s.r.o. na ďalšie nakladanie s tvojím autorským dielom. V tomto prípade na tebou vytvorený software. Tj. aj na následný predaj licencií na to dané autorské dielo prostredníctvom tvojej firmy.
(Ktorá tieto licencie bude poskytovať prostredníctvom spomínaných agentúr/agentúry v zahraničí.)

O tom je autorský zákon <– ty si autor, ty rozhoduješ ako sa naloží s tvojim autorským dielom!
JohnyVirtual
20.04.13,10:24
Teraz som vobec nepochopil tu poslednu odpoved ani co si mi chcel tym povedat.

Takze predavat software napr. do Microsoft Store iba na zaklade DIC nie je mozne?

Moj posledny komentar bol iba o tom, ze chcem vediet co vsetko je k tomu potrebne aby som to robil legalne. Kedze pri fakture na zaklade DIC je potrebne odvadzat aj do literarneho fondu (ako autor). Nevyznam sa v takych veciach velmi preto som tu napisal ake su moznosti aby som to robil legalne.
kobolcs
20.04.13,13:54
zaloz si firmu v US ci v UK Slovensko je 200 rokov za opicami v elektronickom obchode na vsetko potrebujes 2 rozhodnutia 4 vzajomne odporujuce zakony 10 peciatok od "dolezitych" ludi, a navyse ta caka nespocetne kontrol kde ani daniari ci pani zo zivnostenskeho nebudu vediet preco ale pokutu ci penale ti musia dat, potom ich das na sud taha sa to 10 rokov a ty sa medzitym skrachujes z nezmyselnych pokut typu "nemal mydlo na toalete v prevadzkarni" a pod. Napr aj AVG aj ESET predavaju cez UK/US firmu online, myslis si ze nemaju na dobrych pravnikov, uctovnikov a danovych poradcov ? Navyse takto ti odpadne cela ta neskutocna byrokracia a vypalne ako odvody, uctovnictvo aj na ustrizok WC papiera s podpisanym a opeciatkovanym protokolom o pouziti a ucelu.

:mee:
flector
20.04.13,18:42
Teraz som vobec nepochopil tu poslednu odpoved ani co si mi chcel tym povedat.

Nič dokopy. :D

Kedže si spomínal:


... Ak to teda mozne je predavat software IBA na zaklade DIC ako autor ...

Tak ja som ti odpovedal na to slovíčko IBA. Teda, že okrem predaja na DIČ ako registrovaný autor, čo si spomínal (tj. nie na základe živnostenského oprávnenia, ale ako autor ktorému pridelí DÚ DIČ), ktorý je samozrejme tiež možný, som ti povedal, že ešte existujú aj iné možné spôsoby.

Napríklad taký, že ty ako autor môžeš previesť práva na nakladanie s tvojím autorským dielom na tvoju s.r.o. (napríklad aj bezodplatne) a tvoja firma potom môže ďalej predávať licencie na tvoj software.
Teda, že je možne predávať nie len ako registrovaný autor, ale aj ako s.r.o. napríklad - čo je logické. :D

To je celé čo som tým chcel povedať.

Ale, inak súhlasím s kobolcs.