klacmanova1
05.12.12,10:16
Pri vyúčtovaní cestovného príkazu zamestnanec doložil doklad za ubytovanie a parkovné z registračnej poklade. Čiže doklad nie je vystavený na firmu. Môžeme si uplatniť DPH? Účtujem na 512?
ivka70
05.12.12,09:35
Ja treda nie som odbornik, ale preco nie?
Ved doklad z registracnej pokladne nie je vystaveny na meno .....
jeso
05.12.12,13:16
ja sa riadim -
V súvislosti s odpočítaním DPH, ktorá sa týka plnení predstavujúcich cestovné výdavky / ubytovanie /, zamestnávateľ (platiteľ DPH) použije 2 postupy :
Prvý postup : zamestnávateľ nemá právo na odpočet dane zo služieb a tovarov, ktoré vo svojom mene a na svoj účet prijal zamestnanec. V danom prípade zamestnancovi platí zamestnávateľ náhradu výdavkov spojených s pracovnou cestou. Tieto výdavky sa účtujú na účte 512.


Druhý postup : zamestnávateľ má právo na odpočet dane, ak vo svojom mene a na svoj účet prijal plnenia poskytnuté iným platiteľom dane, ktoré súvisia s pracovnou cestou zamestnanca. Faktúra musí byť vyhotovená pre zamestnávateľa. Výdavky účtuje zamestnávateľ na účte 518.

Ak zamestnanec prinesie doklad o ubytovaní z ERP - tak ho zaúčtujem na 518 a DPH si uplatním - ostatné výdavky vynaložené na pracovnej ceste zamestnanec vyúčtováva prostredníctvom cestovných náhrad -512 - čiže účtujem o cestovných náhradách